Relikti kokuzluka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45568
Joined: 29/12/2005 01:20

#251 Re: Relikti kokuzluka

Post by jeza u ledja »

JohnnyS wrote: 03/05/2024 18:32
Nastasia wrote: 03/05/2024 15:17 Birvaktile Isla na razgovor za poziciju konobara u Metropolisu, covjek mi dao ponudu plata+baksis.

Reko plata je mala, kaze imaces baksis.
Kolko cu imati baksis? Ne zna on.
Pa kako mi moze garantovat da cu imati dovoljno na kraju mjeseca da prezivim? Ne moze. :lol:

Prijateljica pocne radit, ja nisam htjela.
U stvarnosti ih je tjerao da pisu kad su koji dan koliko imali, i onda na kraju mjeseca im oduzme od ionako mizerne plate, postotak od njihovog baksisa za koji je smatrao da treba ici njemu.

Govnjivom motkom zatuc.
Lijepo znati da više nikad ne sjednem tamo. Kad god dođemo u metropolu, žena bi tu, ja sam za Marshal's gelato :D
Samo da ovo kazem, ne da je ovo iznad takav slucaj. Postoje restorani/barovi na Zapadu gdje se baksis dijeli izmedju konobara, barmena, kuhara. Na kraju dana se sve skupi i onda podijeli. Tako nekako.
Neki konobari misle da to nije fer, jer kao ako su oni zaradili vise sto bi dijelili s nekim ko se ne trudi, i tako. Socijalizam. :D
Meni je recimo glupo da kuhar pozadi ne dobija nista od tog baksisa. A valjda je placen onda adekvatno, ne znam.
Ali ima tih caka i sema jako puno u toj industriji.

(Ne, ja nikad nisam radio u istoj, ali vecina moje raje jeste. Jeben posao. Ja ne bih izdrzao dan da na nekog ne popizdim.)
Hakiz
Posts: 40879
Joined: 30/07/2015 20:01

#252 Re: Relikti kokuzluka

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 03/05/2024 19:38
Hakiz wrote: 03/05/2024 16:05
jeza u ledja wrote: 03/05/2024 15:14

A ti fino otidji sljedeci put i konobaru umjesto napojnice reci kako ti neplacanjem napojnice u stvari protestujes protiv takvog sistema i solidarises se sa njim.
I ti krenuo u mjesto o temi, o meni.

Dobro, ako ćemo van teme, u Americi u kojoj bakšiš uračunaju i u uslugu tableta/robota, sistem vrijednosti je svakako poremećen.
Nije komentar o tebi vec sarkazam o tvojoj argumentaciji koja nema bas puno smisla. Ako ti smeta sistem onda ili ne idi da jedes vani ili ga mijenjaj na drugi nacin. Ne tako sto ces uskratiti ekstra prihod konobara jer se ti kao zalazes za njegovu dobrobit.
Ovako ispada da samo trazis izgovor da prodjes jeftinije, sto se, pazi cuda, savrseno uklapa u ovu temu.

Kao sto ti imas pravo da neostavljas baksis, drugi imaju pravo da ostavljaju. Nema potrebe da moralisemo jedni drugima.
Da nema, ne bismo o ovome uopšte pričali :lol:

Niti bi ti imao potrebu da napišeš ovaj post.

Sasvim slučajno si opasku da nema potrebe da morališemo napisao tak nakon što si mi "očitao bukvicu". Ko te ne zna, skupo bi te platio :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 47232
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#253 Re: Relikti kokuzluka

Post by Edin H. »

JohnnyS wrote: 03/05/2024 18:32
Nastasia wrote: 03/05/2024 15:17 Birvaktile Isla na razgovor za poziciju konobara u Metropolisu, covjek mi dao ponudu plata+baksis.

Reko plata je mala, kaze imaces baksis.
Kolko cu imati baksis? Ne zna on.
Pa kako mi moze garantovat da cu imati dovoljno na kraju mjeseca da prezivim? Ne moze. :lol:

Prijateljica pocne radit, ja nisam htjela.
U stvarnosti ih je tjerao da pisu kad su koji dan koliko imali, i onda na kraju mjeseca im oduzme od ionako mizerne plate, postotak od njihovog baksisa za koji je smatrao da treba ici njemu.

Govnjivom motkom zatuc.
Lijepo znati da više nikad ne sjednem tamo. Kad god dođemo u metropolu, žena bi tu, ja sam za Marshal's gelato :D
Jeste, al’ se u Metropolisu možeš nacrtati u izlog da te svi vide, poput Amsterdama. :D
User avatar
Entropio
Posts: 7828
Joined: 21/11/2010 21:49

#254 Re: Relikti kokuzluka

Post by Entropio »

Nastasia wrote: 03/05/2024 15:17 Birvaktile Isla na razgovor za poziciju konobara u Metropolisu, covjek mi dao ponudu plata+baksis.

Reko plata je mala, kaze imaces baksis.
Kolko cu imati baksis? Ne zna on.
Pa kako mi moze garantovat da cu imati dovoljno na kraju mjeseca da prezivim? Ne moze. :lol:

Prijateljica pocne radit, ja nisam htjela.
U stvarnosti ih je tjerao da pisu kad su koji dan koliko imali, i onda na kraju mjeseca im oduzme od ionako mizerne plate, postotak od njihovog baksisa za koji je smatrao da treba ici njemu.

Govnjivom motkom zatuc.
U Metropolisu u Titovoj je nekad radila jedna plavka, curvy sa velikim divnim fonase. Njoj sam ostavljao velikodusno baksis. Da ti to nije ta prijateljica?
User avatar
Entropio
Posts: 7828
Joined: 21/11/2010 21:49

#255 Re: Relikti kokuzluka

Post by Entropio »

Zapravo ljudi koji nikas nisu imali trose ko ludi kad se dokopaju para. Da nadoknade sve.

Ja recimo sam uvijek kupovao troslojni toalet papir, a u zadnjih 5-6 godina iskljucivo cetvoroslojni. Kad se brisem (naravno, nakon sto sam oprao vodom), pitam se da li su mi sva cetiri sloja potrebna.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45568
Joined: 29/12/2005 01:20

#256 Re: Relikti kokuzluka

Post by jeza u ledja »

Hakiz wrote: 03/05/2024 20:34
jeza u ledja wrote: 03/05/2024 19:38
Hakiz wrote: 03/05/2024 16:05

I ti krenuo u mjesto o temi, o meni.

Dobro, ako ćemo van teme, u Americi u kojoj bakšiš uračunaju i u uslugu tableta/robota, sistem vrijednosti je svakako poremećen.
Nije komentar o tebi vec sarkazam o tvojoj argumentaciji koja nema bas puno smisla. Ako ti smeta sistem onda ili ne idi da jedes vani ili ga mijenjaj na drugi nacin. Ne tako sto ces uskratiti ekstra prihod konobara jer se ti kao zalazes za njegovu dobrobit.
Ovako ispada da samo trazis izgovor da prodjes jeftinije, sto se, pazi cuda, savrseno uklapa u ovu temu.

Kao sto ti imas pravo da neostavljas baksis, drugi imaju pravo da ostavljaju. Nema potrebe da moralisemo jedni drugima.
Da nema, ne bismo o ovome uopšte pričali :lol:

Niti bi ti imao potrebu da napišeš ovaj post.

Sasvim slučajno si opasku da nema potrebe da morališemo napisao tak nakon što si mi "očitao bukvicu". Ko te ne zna, skupo bi te platio :lol:
Pa ti si bolan dosao maksuz na temu da polemises o tome ko ima pravo na baksis, ne ja. :wink:
User avatar
dale cooper
Posts: 28545
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#257 Re: Relikti kokuzluka

Post by dale cooper »

Hakiz being Hakiz. :mrgreen:
DonieBrasco
Posts: 15870
Joined: 31/08/2016 16:09

#258 Re: Relikti kokuzluka

Post by DonieBrasco »

Posebna prica je kad se fukara obogati.
no_sikiriki
Posts: 17763
Joined: 11/12/2012 13:21

#259 Re: Relikti kokuzluka

Post by no_sikiriki »

dale cooper wrote: 03/05/2024 21:30 Hakiz being Hakiz. :mrgreen:
Pustite čovjeka na miru, on mrzi biti u centru pažnje. :mrgreen:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4285
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#260 Re: Relikti kokuzluka

Post by skrbavi-admin »

DonieBrasco wrote: 03/05/2024 21:31 Posebna prica je kad se fukara obogati.
:thumbup:
Hakiz
Posts: 40879
Joined: 30/07/2015 20:01

#261 Re: Relikti kokuzluka

Post by Hakiz »

no_sikiriki wrote: 03/05/2024 21:31
dale cooper wrote: 03/05/2024 21:30 Hakiz being Hakiz. :mrgreen:
Pustite čovjeka na miru, on mrzi biti u centru pažnje. :mrgreen:
Ni ovdje me ne ostavljaš na miru :roll:
no_sikiriki
Posts: 17763
Joined: 11/12/2012 13:21

#262 Re: Relikti kokuzluka

Post by no_sikiriki »

Hakiz wrote: 03/05/2024 21:40
no_sikiriki wrote: 03/05/2024 21:31
dale cooper wrote: 03/05/2024 21:30 Hakiz being Hakiz. :mrgreen:
Pustite čovjeka na miru, on mrzi biti u centru pažnje. :mrgreen:
Ni ovdje me ne ostavljaš na miru :roll:
:wink: :kiss:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7373
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#263 Re: Relikti kokuzluka

Post by Rockefeller »

Jako dobra tema :thumbup:
Hakiz
Posts: 40879
Joined: 30/07/2015 20:01

#264 Re: Relikti kokuzluka

Post by Hakiz »

jeza u ledja wrote: 03/05/2024 21:29
Hakiz wrote: 03/05/2024 20:34
jeza u ledja wrote: 03/05/2024 19:38

Nije komentar o tebi vec sarkazam o tvojoj argumentaciji koja nema bas puno smisla. Ako ti smeta sistem onda ili ne idi da jedes vani ili ga mijenjaj na drugi nacin. Ne tako sto ces uskratiti ekstra prihod konobara jer se ti kao zalazes za njegovu dobrobit.
Ovako ispada da samo trazis izgovor da prodjes jeftinije, sto se, pazi cuda, savrseno uklapa u ovu temu.

Kao sto ti imas pravo da neostavljas baksis, drugi imaju pravo da ostavljaju. Nema potrebe da moralisemo jedni drugima.
Da nema, ne bismo o ovome uopšte pričali :lol:

Niti bi ti imao potrebu da napišeš ovaj post.

Sasvim slučajno si opasku da nema potrebe da morališemo napisao tak nakon što si mi "očitao bukvicu". Ko te ne zna, skupo bi te platio :lol:
Pa ti si bolan dosao maksuz na temu da polemises o tome ko ima pravo na baksis, ne ja. :wink:
Dobro si, ja se već uplašio da si ovo ti šta pišeš na ovoj temi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45700
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#265 Re: Relikti kokuzluka

Post by Chmoljo »

dobro ba Hakize jebote, uništio bi nokiu 3310...

glede teme, koja je interesantna... isti sam ko medo. baš taj taksi mi je toliko big no no, kao da ću potrošiti ne znam šta. a 10-20 dam za najveću glupost.

i ja i žena smo često u grču oko nekih stvari, a ne moramo biti. ne zarađujemo toliko da ne moramo gledati cijene, ali sigurno možemo biti opušteniji.

ono što čovjek primjeti je da ga jefitnije počesto dođe skuplje - neodržavanje auta, jeftina odjeća & obuća, jeftin alat i sl.

glede napojnica, ostavljam. izuzetak je da ne ostavim. doduše, primjetno je da su konobari u sarajevu mnogo profesionalniji od onih npr u jablanici što neko spomenu. vjerovatno je to uzrok slabe plate ili eksploatisanja, ili šta već, ali uslugu preko kurca "kažnjavam" plaćanjem tačnog iznosa.

inače, te napojnice stvarno nisu velike, marka, dvije... vrlo često je zaokruživanje. neki dan sam ostavio pet, gdje je ručak koštao 80. i to pošto nisam imao keša pitao je li se može karticom bakšiš ostaviti, kaže konobarica može. na drugom mjestu pitao nekad prije, rekli ne može.

i ko se to još šiša za 8 maraka :cry:

a da, službe gdje je davanje para nedozvoljeno uvijek se može zamijeniti sa čokoladom npr. i čokolada je sad 2-3 marke. :-? al vrlo vjerovatno je ljudima u uslužnoj djelatnosti kod nas od tih marku, dvije, tri, ako nije preniska plata, bitnije da nisi nadrkani debil koji se istresa tebi jer ne smije kući i da im taj bakšiš vrijedi isto koliko i ljubazno i pristojno "dobar dan" i "jeste li se umorili".
User avatar
emigrazione
Posts: 7371
Joined: 01/09/2010 13:40

#266 Re: Relikti kokuzluka

Post by emigrazione »

DonieBrasco wrote: 03/05/2024 21:31 Posebna prica je kad se fukara obogati.
Pa sto se fukara ne bi smjela obogatiti, ne kontam...znam desetine bijednika 40+ godina koji od zivota ocekuju da im isplati u kešu cinjenicu da su npr. rodjeni u Sarajevu i gle cuda svaki je dobio qurcinu u celo, uglavnom nemaju za pive...dok se fukara hrve sa zivotom, muda do koljena i u najvece talase, FGR uglavnom ceka da im roditelji pokrepaju da rasprodaju tudju muku i dodju do prve gute u zivotu...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45568
Joined: 29/12/2005 01:20

#267 Re: Relikti kokuzluka

Post by jeza u ledja »

Hakiz wrote: 03/05/2024 21:51
jeza u ledja wrote: 03/05/2024 21:29
Hakiz wrote: 03/05/2024 20:34

Da nema, ne bismo o ovome uopšte pričali :lol:

Niti bi ti imao potrebu da napišeš ovaj post.

Sasvim slučajno si opasku da nema potrebe da morališemo napisao tak nakon što si mi "očitao bukvicu". Ko te ne zna, skupo bi te platio :lol:
Pa ti si bolan dosao maksuz na temu da polemises o tome ko ima pravo na baksis, ne ja. :wink:
Dobro si, ja se već uplašio da si ovo ti šta pišeš na ovoj temi.
Ja pisem o temi. Ti si se javio da moralises jer ti se nije svidjela prica o napojnicama. :wink:
Naslovnica
Posts: 28140
Joined: 20/03/2013 15:38

#268 Re: Relikti kokuzluka

Post by Naslovnica »

Chmoljo wrote: 03/05/2024 21:56 dobro ba Hakize jebote, uništio bi nokiu 3310...

glede teme, koja je interesantna... isti sam ko medo. baš taj taksi mi je toliko big no no, kao da ću potrošiti ne znam šta. a 10-20 dam za najveću glupost.

i ja i žena smo često u grču oko nekih stvari, a ne moramo biti. ne zarađujemo toliko da ne moramo gledati cijene, ali sigurno možemo biti opušteniji.

ono što čovjek primjeti je da ga jefitnije počesto dođe skuplje - neodržavanje auta, jeftina odjeća & obuća, jeftin alat i sl.

glede napojnica, ostavljam. izuzetak je da ne ostavim. doduše, primjetno je da su konobari u sarajevu mnogo profesionalniji od onih npr u jablanici što neko spomenu. vjerovatno je to uzrok slabe plate ili eksploatisanja, ili šta već, ali uslugu preko kurca "kažnjavam" plaćanjem tačnog iznosa.

inače, te napojnice stvarno nisu velike, marka, dvije... vrlo često je zaokruživanje. neki dan sam ostavio pet, gdje je ručak koštao 80. i to pošto nisam imao keša pitao je li se može karticom bakšiš ostaviti, kaže konobarica može. na drugom mjestu pitao nekad prije, rekli ne može.

i ko se to još šiša za 8 maraka :cry:

a da, službe gdje je davanje para nedozvoljeno uvijek se može zamijeniti sa čokoladom npr. i čokolada je sad 2-3 marke. :-? al vrlo vjerovatno je ljudima u uslužnoj djelatnosti kod nas od tih marku, dvije, tri, ako nije preniska plata, bitnije da nisi nadrkani debil koji se istresa tebi jer ne smije kući i da im taj bakšiš vrijedi isto koliko i ljubazno i pristojno "dobar dan" i "jeste li se umorili".
Ja se šišam za 5KM, ostavim 2-5KM na kafu.
Kuvet
Posts: 629
Joined: 22/05/2012 11:58

#269 Re: Relikti kokuzluka

Post by Kuvet »

Dobra tema.

Relikt kokuzluka me kostao na prijasnjem autu. Vazda sam ga cijedio do kraja, u smislu goriva. Natocim za 50KM i mora se upalit rezerva i tacno znam koliko jos mogu preci dok nije otisao u vjecna lovista. Prljavstina se nakupila na rezervoaru, teska katastrofa.

Gasim sijalice ( sto bi moj otac uvijek govorio, nismo u dzamiji :D ) i gasim bojler cim zavrsim sa kupanjem :D .
Cipele i odjeca se iskoriste do zadnjeg daha, dok ne popuca.

Ali recimo nikada nisam mario za struju, da li je jeftina ili skupa, Nutella mora biti u kuci bez obzira koliko kosta, tehnika mora biti dobra, tu ne stedim.

U medjuvremenu sam naucio da, sve sto je jeftino najskuplje kosta.
detroit-mercy
Posts: 16170
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#270 Re: Relikti kokuzluka

Post by detroit-mercy »

Chmoljo wrote: 03/05/2024 21:56 dobro ba Hakize jebote, uništio bi nokiu 3310...

glede teme, koja je interesantna... isti sam ko medo. baš taj taksi mi je toliko big no no, kao da ću potrošiti ne znam šta. a 10-20 dam za najveću glupost.

i ja i žena smo često u grču oko nekih stvari, a ne moramo biti. ne zarađujemo toliko da ne moramo gledati cijene, ali sigurno možemo biti opušteniji.

ono što čovjek primjeti je da ga jefitnije počesto dođe skuplje - neodržavanje auta, jeftina odjeća & obuća, jeftin alat i sl.

glede napojnica, ostavljam. izuzetak je da ne ostavim. doduše, primjetno je da su konobari u sarajevu mnogo profesionalniji od onih npr u jablanici što neko spomenu. vjerovatno je to uzrok slabe plate ili eksploatisanja, ili šta već, ali uslugu preko kurca "kažnjavam" plaćanjem tačnog iznosa.

inače, te napojnice stvarno nisu velike, marka, dvije... vrlo često je zaokruživanje. neki dan sam ostavio pet, gdje je ručak koštao 80. i to pošto nisam imao keša pitao je li se može karticom bakšiš ostaviti, kaže konobarica može. na drugom mjestu pitao nekad prije, rekli ne može.

i ko se to još šiša za 8 maraka :cry:

a da, službe gdje je davanje para nedozvoljeno uvijek se može zamijeniti sa čokoladom npr. i čokolada je sad 2-3 marke. :-? al vrlo vjerovatno je ljudima u uslužnoj djelatnosti kod nas od tih marku, dvije, tri, ako nije preniska plata, bitnije da nisi nadrkani debil koji se istresa tebi jer ne smije kući i da im taj bakšiš vrijedi isto koliko i ljubazno i pristojno "dobar dan" i "jeste li se umorili".
I ne bili profesionalniji, u Jablanici kad trasis svoju platu, dobijes preko ledja :mrgreen:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45700
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#271 Re: Relikti kokuzluka

Post by Chmoljo »

Naslovnica wrote: 03/05/2024 22:14
Ja se šišam za 5KM, ostavim 2-5KM na kafu.
bogami ja za 10. odvedem malog, to nam je 20. još sam promijenio frizera, prethodni je bio i skuplji.
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4285
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#272 Re: Relikti kokuzluka

Post by skrbavi-admin »

jel opalite brazilsku :lol:
User avatar
skrbavi-admin
Posts: 4285
Joined: 31/12/2021 17:16
Location: Pakšobistanski Dikitaturistan

#273 Re: Relikti kokuzluka

Post by skrbavi-admin »

Kuvet wrote: 03/05/2024 22:15 Dobra tema.

Relikt kokuzluka me kostao na prijasnjem autu. Vazda sam ga cijedio do kraja, u smislu goriva. Natocim za 50KM i mora se upalit rezerva i tacno znam koliko jos mogu preci dok nije otisao u vjecna lovista. Prljavstina se nakupila na rezervoaru, teska katastrofa.

Gasim sijalice ( sto bi moj otac uvijek govorio, nismo u dzamiji :D ) i gasim bojler cim zavrsim sa kupanjem :D .
Cipele i odjeca se iskoriste do zadnjeg daha, dok ne popuca.

Ali recimo nikada nisam mario za struju, da li je jeftina ili skupa, Nutella mora biti u kuci bez obzira koliko kosta, tehnika mora biti dobra, tu ne stedim.

U medjuvremenu sam naucio da, sve sto je jeftino najskuplje kosta.
haj sad reci jos samo koji je tvoj svakodnevni profil nick kojeg koristis da znamo tacno ko je taj firaun :lol:
Naslovnica
Posts: 28140
Joined: 20/03/2013 15:38

#274 Re: Relikti kokuzluka

Post by Naslovnica »

Chmoljo wrote: 03/05/2024 22:23
Naslovnica wrote: 03/05/2024 22:14
Ja se šišam za 5KM, ostavim 2-5KM na kafu.
bogami ja za 10. odvedem malog, to nam je 20. još sam promijenio frizera, prethodni je bio i skuplji.
Kod Dike petak od 1996.
:lol: :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45700
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#275 Re: Relikti kokuzluka

Post by Chmoljo »

Naslovnica wrote: 03/05/2024 22:30
Chmoljo wrote: 03/05/2024 22:23
Naslovnica wrote: 03/05/2024 22:14
Ja se šišam za 5KM, ostavim 2-5KM na kafu.
bogami ja za 10. odvedem malog, to nam je 20. još sam promijenio frizera, prethodni je bio i skuplji.
Kod Dike petak od 1996.
:lol: :thumbup:
oj Dika u B fazi? :D :lol:
Post Reply