Odricanje Dunjaluka (ovosvjetskih dobara)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
KOGOD KADGOD

#1 Odricanje Dunjaluka (ovosvjetskih dobara)

Post by KOGOD KADGOD » 20/11/2006 17:21

Odbacivanje dunjaluka (ovosvjetskih imovina i uzitaka) NIJE da nista ne posjedujemo nego da nista ne posjeduje nas...
(izreka pripisana hz. Aliji r.a.)

Nazalost, mnogi vrlo posveceni, vjernici smatraju da ne treba imati materijalne stvari, tj. imati samo ono sto je neophodno. Time "pokazuju" svoju predanost Uzvisenom Bogu, pokusavajuci da svoj nefs (ego) tako pokore i obuzdaju. Oni nekada gledaju na imucnije sa vrstom nipodastavanja i superiornosti...

Bog VOLI da Njegovi robovi imaju dozvoljen (halal) imetak, da od toga sto im je njihov Gospodar podario dijele onima kojima je potrebno, kao i da se na njima vide Njegove blagodati.

Naravno da ni u cemu ne treba pretjerivati.

Medjutim, postoji jos gori "dunjaluk" i jos pohotniji "nefs"
na primjer:

PONOSITI se i smatrati sebe BOLJIM vjernikom od drugih;
NALAZITI UZITAK u tome da drugi o doticnom govore kako je "bogobojazan, darezljiv, ucevan, i sl.";
OSJECATI SE UGODNO kada ga ljudi slijede i slusaju njegove savjete;
"CVJETATI" kada ga ljudi cijene i ukazuju mu postovanje;
BOLJE IBADETITI medju ljudima nego u osami;
OSJECATI LICNO ZADOVOLJSTVO kada ga u grupi neko izdize ili ga pita da prouci ovo ili ono...

TAJ NEFS I DUNJALUK je teze prevazici nego se ostaviti svih materijalnih dobara.

Obuzdati ponos SKROMNOSCU srca i biti zahvalan sto ga je Bog pocastio time da je vjernik;
OSJECATI SRAMOTU pred Bogom kad ga drugi hvale jer Bog zna ono sto oni i ne slute;
OSJECATI NEUGODNOST kada ga se slijedi i slusaju mu se nasihati jer mu je samo Uziseni Gospodar podario to nesto znanja i srca ljudi ucinio sklonim da ga poslusaju;
POVLACITI SE u sebe i svako cijenjenje i postovanje u srcu i jezikom pripisati samo Gospodaru svetova jer je On taj Koji Daruje obilno;
U SAMOCI IBADETITI i roniti suze zahvalnosti i ljubavi prema Bogu a medju drugima ibadetiti umjereno i prosjecno;
KAJATI SE (TOBA) Bogu kada ga izdizu i prouciti trazeno srca punog skromnosti i zahvalnosti je ga je njegov Gospodar prozvao a ne narod....

Danas postoje vjerski fakulteti i razlicite deredze (stepeni) obiljezeni odgovarajucim ahmedijama i kardinalskim ogrtacima da se bolje vidi i zna ko je ko... Lijepo je to i pohvalno proucavati vjerske aspekte "profesionalno". (Daj Boze da im stepeni kod Svevisnjeg Gospodara odgovaraju stepenima medju ljudima, i jos mnogostuko da je njima zadovoljan).

"Obican" narod nema pristupa ahmedijama i ogrtacima, ali to ne znaci da mnogi "svakodnevni" ljudi ne mogu dostici vise deredze kod Uzvisenog Boga nego hodze, pape i popovi, svojom iskrenoscu (ikhlas), poniznoscu i proucavanjem Bozijih Objava i vjerskih iluma (znanja) i primjenjivanjem istih bez ikakvih ocekivanja nagrada (sevapa), bez misljenja da su "zasluzili" Dzennet (raj) i Boziji rizaluk (zadovoljstvo). Oni ne ocekuju nista jer vjeruju da, kako god da njihov Gospodar dosudi oni su Njime zadovoljni, a i On je takvima zadovoljan...

Diwan
Has thanked: 14 times
Been thanked: 176 times

Post by Diwan » 30/11/2006 14:03

nije lose

triton
Has thanked: 3 times

Post by triton » 30/11/2006 14:25

sto vise posjedujes to te vise to sto posjedujes posjeduje

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 01/12/2006 14:06

triton wrote:sto vise posjedujes to te vise to sto posjedujes posjeduje
osim ako prije "posjedovanja" shvatis da li ce ti ili nece nece biti krivo ako to izgubis, pa znajuci da "posjed" moze bilo kad postati "neposjed" ne dozvolis sebi da se previse vezes za "svaki slucaj"... :)

SaraLe

Post by SaraLe » 01/12/2006 14:26

Trenutno vas posjeduje, racunar i internet
Bacite ga kroz prozor :D

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

#6 Re: Odricanje Dunjaluka (ovosvjetskih dobara)

Post by Bosanac sa dna kace » 01/12/2006 15:01

KOGOD KADGOD wrote:PONOSITI se i smatrati sebe BOLJIM vjernikom od drugih;
NALAZITI UZITAK u tome da drugi o doticnom govore kako je "bogobojazan, darezljiv, ucevan, i sl.";
OSJECATI SE UGODNO kada ga ljudi slijede i slusaju njegove savjete;
"CVJETATI" kada ga ljudi cijene i ukazuju mu postovanje;
BOLJE IBADETITI medju ljudima nego u osami;
OSJECATI LICNO ZADOVOLJSTVO kada ga u grupi neko izdize ili ga pita da prouci ovo ili ono...

TAJ NEFS I DUNJALUK je teze prevazici nego se ostaviti svih materijalnih dobara.
Poslanik a.s je to nazvo er-rija (pretvaranjem)!
U jednom od hadisa kaze ; Udijeli sadaku tako da ti ljevica ne zna sta je dala desnica!
P.S. konacno jedan kratak post od tebe, napredujes masallah!

triton

Post by triton » 01/12/2006 15:38

posjed u stvari nikad i nije posjed, samo obmana, iluzija - ja imam!.
al to je druga tema

biti tako iskren prema sebi i oduprijeti se posjedovanju posjeda, mogu samo rijetki, ja npr. :D

al svejedno vise cu se nasikirati ako izgubim zippo nego recimo neki reklamni, a jos vise ako nemam ni jedan ni drugi a recimo da sam sam na neretvi s cigarom (toliko o posjedovanju :roll: ) u ruci, sto ce reci da ... izgubio sam nit, nazad na pocetak...

da nas nishta ne posjeduje je teshko izbjeci, da nishta ne posjedujemo je glupo, ja mislim da je posjedovanje u redu ali u kojoj kolicini, sumnjam da je u redu od prirode uzimati puno vishe nego mi treba (a uzimas samim tim ako imas pet auta u garazi a trebaju ti dva), a grijeshenje o prirodu je za mene u neku ruku, cuj u neku ruku, direktno grijeshenje prema Bogu.

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by Bosanac sa dna kace » 01/12/2006 18:01

valjda je smisao ako nesto posjeduejmo da to podijelimo sa drugima....

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 02/12/2006 01:53

triton wrote:posjed u stvari nikad i nije posjed, samo obmana, iluzija - ja imam!.
al to je druga tema

biti tako iskren prema sebi i oduprijeti se posjedovanju posjeda, mogu samo rijetki, ja npr. :D

al svejedno vise cu se nasikirati ako izgubim zippo nego recimo neki reklamni, a jos vise ako nemam ni jedan ni drugi a recimo da sam sam na neretvi s cigarom (toliko o posjedovanju :roll: ) u ruci, sto ce reci da ... izgubio sam nit, nazad na pocetak...

da nas nishta ne posjeduje je teshko izbjeci, da nishta ne posjedujemo je glupo, ja mislim da je posjedovanje u redu ali u kojoj kolicini, sumnjam da je u redu od prirode uzimati puno vishe nego mi treba (a uzimas samim tim ako imas pet auta u garazi a trebaju ti dva), a grijeshenje o prirodu je za mene u neku ruku, cuj u neku ruku, direktno grijeshenje prema Bogu.
to i jeste smisao mog posta...

ovaj post se odnosio vise na one "religiozne" ljude koji propovjedaju kako ne treba uzivati / posjedovati nista (kao znak bogobojaznosti) dok sami uzivaju mnogo gori i negativniji "posjed" tj samoljublje, superiornost itd.
Kao oni sto se povuku u planinu pa ne koriste mobitel, kompjuter, auta itd. misleci da je to "sunnet" dok bi Muhammed, da je ziv u ovo doba, sigurno iskoristio ova dostignica nauke i tehnologije da bi jos bolje i dalje prosirio Objavu...

U njegovo doba, on je imao jednu od najboljih kamila (prevoznog sredstva) koja je u odnosuna prosjecne bila k'o porshe u odnosu na fijata... imao je najbolju sablju koja se mogla nabaviti, skromno je zivio jer je drugima dijelio ono sto mu se svakodnevno kao hedija davalo (ali da je standard zivota bio na nivou na kojem je danas, kada je normalno da svaka kuca ima TV, frizider itd. i on bi isto imao) jer je potsticao NAPREDAK na svakom nivou, ukljucujuci EKONOMSKI.

triton

Post by triton » 04/12/2006 11:25

Slazem se, ali sumnjam da bi podsticao napredak po onoj (covjek je mjerilo svega) i po svaku cijenu i da bi rezao granu na kojoj sjedi.

Islam tezi (barem ja tako posmatram) sredini, ravnotezi, kako u samom covjeku duhovno spram fizickog, kako u odnosima covjek-covjek (pod ovim covjek podrazumijeva se i zena) tako i u odnosu priroda-covjek.

ne razumijem ovo "na religiozne ljude",
i materijalisti, koji zagovaraju samo "imati", ono si sto imas, nisu nereligiozni, stavise oni su najveci vjernici najtvrdji i najnepokolebljiviji, a njihova vjera je najgora od nastanka zivota na zemlji.

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 05/12/2006 07:22

triton wrote:Slazem se, ali sumnjam da bi podsticao napredak po onoj (covjek je mjerilo svega) i po svaku cijenu i da bi rezao granu na kojoj sjedi.

Islam tezi (barem ja tako posmatram) sredini, ravnotezi, kako u samom covjeku duhovno spram fizickog, kako u odnosima covjek-covjek (pod ovim covjek podrazumijeva se i zena) tako i u odnosu priroda-covjek.

ne razumijem ovo "na religiozne ljude",
i materijalisti, koji zagovaraju samo "imati", ono si sto imas, nisu nereligiozni, stavise oni su najveci vjernici najtvrdji i najnepokolebljiviji, a njihova vjera je najgora od nastanka zivota na zemlji.
ne radi se o necijoj religioznosti vec govorimo o UNUTARNJEM "dunjaluku" o robovanju egoizmu, uzivanju da nas se cijeni i "velica" na racun toga sto nas smatraju "bogobojaznim" "skromnim" itd. znaci mi trebamo biti skromni, bogobojazni, pravedni - ali i shvatati da su i to Boziji darovi nama i da se u sebi ne osjecamo "iznad" drugih...

tako da i kada nas ljudi cijene, vole i postuju - da u tome ne nalazimo egoisticko zadovoljstvo vec da u sebi budemo svjesni da je Bog dao da nas neko cijeni i na tome mu biti zahvalani...

ovo su stvari "srca", niko ne moze nikog optuziti da je samoljubiv i slicno - mi sami trebamo biti "policajci" svoga srca i paziti na to kako na nas utice necija hvala i postovanje...

npr. ako smo nekom pomogli, da to cinimo bez potrebe za raspoznavanjem i zahvalom, da ne trazimo prvu priliku da "usput" pomenemo kako smo tom i tom pomogli jer se time ponistava duhovno bogacenje koje dolazi iz cinjenja dobrotvonih djela...

triton

Post by triton » 05/12/2006 10:13

normala :)

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 05/12/2006 11:30

triton wrote:normala :)
jeste, "normala" koja se lahko izgubi u svijetu egoizma...

"podrazumijeva se" - ali kako objasniti ovo komplikovanje vjere i stvaranje hijerarhije i klergije koji, da nisu iskomplikovali vjerske zakone tj. Bozije, i razdijelili se po razlicitim religijama i sektama - oni kao "ucenjaci" ne bi ni postojali niti bi za njihovim "pozivom" postojala potreba...

ali ovako, su oni ti koji ce da narodu "objasne" sta je dozvoljeno a sta nije, da li je odredjeno mlijeko "halal" ili da li se smije ovo ili ono...

kada pronadju, a ako su iskreni, neizbjezno je da pronadju - da je to "prazno" i da je vjera jednostavna, da je u njoj navaznija iskrenost, - zasto ne priznaju to?

- zato sto bi izgubili ugled i uticaj koji im daje njihov "ucenjacki" polozaj, izgubili bi masu ljudi koji ih slijede, a koji bi sami znali sta valja a sta ne jer je jednostavno - pa bi morali da rade nesto drugo produktivno da bi prezivjeli
- kako "zrtvovati" sav taj ugled i tako cijenjenu "profesiju" a za uzvrat dobiti "samo" Bozije zadovoljstvo i Boziju Ljubav i "anonimnost" medju ljudima...?

kada bi smogli snage da savladaju taj nefs i dunjaluk - Bog bi im vratio sve sto su "zrtvovali" (mada se nema sta zrtvovati ked je sve Njegov dar, pa i poboznost) i jos vise nego sto mogu i da zamisle preko toga, samo sto bi tada bili iznad tih samoljubivih osjecaja, iznad svih darova, ljudskih "polozaja" i pohvala - na svemu bi samo bili zahvalni i svoj udio u tome gledali kao Boziji dar a ne produkt njihovih ucenja i truda - i tek onda bi bili posveceni samo Bogu i kroz tu posvecenost sluzili covjecanstvu....

o tome, unutarnjem dunjaluku, koji vecinu "ucevnih vjernika" drzi za kiku njihovog ega se govori... ne o skromnom vjerniku koji je zadovoljan onim sto mu Bog daje i svejedno mu je znao ga ko ili ne kao "poboznog"...

triton

Post by triton » 05/12/2006 11:49

? znamo li se :-D

triton

Post by triton » 05/12/2006 12:02

ne znamo, to su izgleda neko drugo dvoje
:D

KOGOD KADGOD

Post by KOGOD KADGOD » 10/12/2006 06:07

Koliko se ULEMI "isplati" to sto podrzavaju jedno ili drugo tumacenje Islama?
Koliko im imponuje to sto se njihova "svjetska" putovanja placaju od strane arapskih dobrotvora?
Kada Mesihat finansira studije ili posjete islamskim naucnim institucijama, koliko to utice na inostrane finansije Mesihata?
Da li "obican" narod ima pristupa otvorenoj blagajni i njenim izvjestajima, ili se sve odvija iza zatvorenih vrata?
STA je glavni razlog iza "nasih" studenata da studiraju u Saudijskoj Arabiji? STIPENDIJE?
Ako njihovo studiranje finansira IZBiH, da li imaju PRAVO IZBORA gdje zele da studiraju Islamske "nauke"?....

Da li uopste smijemo postavljati ovakva pitanja a da nam se ne kaze da "sumnjamo" u ispravnost rukovodstva IZ?
Ili da jednostavno samo clanovi (koji plcaju clanarinu) mogu da traze odgovore (ako i to)?

RELIGIJA opcenito je UNOSAN biznis vec stoljecima, u nekim slucajevima i hiljadama godina... Zasto bi se taj biznis doveo u "opasnost" time da vjernici svih religija budu upoznati sa cinjenicom da Bog gleda na ISKRENOST njihove vjere a ne na to koga i ciju ideologiju slijede....?

Ne moze se to promjeniti... Gdje je "lova" tu je i pripadnost...

Mozemo samo pokusati da ne budem zrtve i pijuni u igrama "biznismena"...

Zato nam je Bog dao barem JEDAN izbor - slijediti Njegovu Rijec i koliko je u nasoj moci, upozoriti druge na isto... A kada Njegovu Rijec proucavamo, vidjecemo sebe i sve one oko nas koje On pominje u Svojoj Knjizi i raspoznacemo ih, i dobre i lose, po njihovim djelima i rijecima...

Post Reply