kazna odsjecanja ruke /amputacija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
ljubav_aha

#1 kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

BHF_Manijak wrote:Svaku temu, ali bas svaku, useres da ti pravo kazem, nit je tema kazna niti serijat, zato ne laprdaj plaho i otvori temu ako zelis pa na njoj vazi o moralu koliko hoces i muslimanskoj nehumanosti! :oops:

I da, muslimani podrzavaju odsijecanje ruke u SERIJATSKIM ZEMLJAMA jer je tio naredba iz Kur'ana u kojoj nema prostora za dvosmislenu interpretaciju, naredba je jasna i ona se sprovodi, idemo dalje...Ima li jos nesto da pitas?! Ako ti se ne svidja razguli, vrlo jednostavno, jer evo jedno te isto pitanje postavljas milion puta najmanje i odgovori ti se na njega milion puta i onda to oept lupas ko maksim po diviziji, DA, kazna za kradju JESTE odsijecanje ruke, KRAJ PRICE, ti ga podrzavala ili nepodrzavale, svoju humanu misiju i pridiku idi na neki drugi pdf drzi, ovdje nama nemoj, mi svoju vjeru savrseno razumijemo, vozdra!
otvorila sam novu temu,OK

muslimani podrzavaju doticni oblik kazne jer je takva kazna interpretirana iz ajtea u Kur'an;da li bi u slicnim zivotim situacijama,npr. u slucaju calnova rodbine i sl. opravdali kaznu,bez opcije postojanja druge sanse :!: :?:

podrzavati kaznu iz drugog dijela svijeta je lako,na forumu takodjer;ali, postavite u poziciju 5 dugih minuta, ako bi morali ucestvovati tokom kaznajvanja osobe i sl. :?: zamislite situaciju i recite da se osjecate OK :!:
Duhovni Vođa

#2 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by Duhovni Vođa »

pa stvar je indoktrinacije - ako si indoktriniran osjećao bi se jako dobro.

također, ako se rodiš u okruženju u kojem je to normalno, onda ti je to ok.

na primjer hercegovci jedu žabe, a bosanci se zgražavaju. ali realno gledano, lignja izgleda puno odvratnije od
žabe, a istu bosanci tamane samo tako. :D :D
idealnaM

#3 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by idealnaM »

ljubav_aha wrote:
BHF_Manijak wrote:Svaku temu, ali bas svaku, useres da ti pravo kazem, nit je tema kazna niti serijat, zato ne laprdaj plaho i otvori temu ako zelis pa na njoj vazi o moralu koliko hoces i muslimanskoj nehumanosti! :oops:

I da, muslimani podrzavaju odsijecanje ruke u SERIJATSKIM ZEMLJAMA jer je tio naredba iz Kur'ana u kojoj nema prostora za dvosmislenu interpretaciju, naredba je jasna i ona se sprovodi, idemo dalje...Ima li jos nesto da pitas?! Ako ti se ne svidja razguli, vrlo jednostavno, jer evo jedno te isto pitanje postavljas milion puta najmanje i odgovori ti se na njega milion puta i onda to oept lupas ko maksim po diviziji, DA, kazna za kradju JESTE odsijecanje ruke, KRAJ PRICE, ti ga podrzavala ili nepodrzavale, svoju humanu misiju i pridiku idi na neki drugi pdf drzi, ovdje nama nemoj, mi svoju vjeru savrseno razumijemo, vozdra!

muslimani podrzavaju doticni oblik kazne jer je takva kazna interpretirana iz ajtea u Kur'an;da li bi u slicnim zivotim situacijama,npr. u slucaju calnova rodbine i sl. opravdali kaznu,bez opcije postojanja druge sanse :!: :?:

podrzavati kaznu iz drugog dijela svijeta je lako,na forumu takodjer;ali, postavite u poziciju 5 dugih minuta, ako bi morali ucestvovati tokom kaznajvanja osobe i sl. :?: zamislite situaciju i recite da se osjecate OK :!:
Tebe ustvari čudi to šte nema povlaštenih pozicija i protekcije ..tome nas uči i onaj hadis kojeg si tamo citirala.Moraš prestati površno isčitavati islamsku literaturu..džaba je :mrgreen:
BHF_Manijak

#4 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by BHF_Manijak »

Ako je ukro neko moj, da, podrzo bih sprovodjenje kazne ukoliko se dokaze da je kriv! Ti si jako povrsna osoba i ne gledas ocima muslimana na svijet, to je ok, ali ne znam onda odakle ti ta hrabrost da se gnusas ili kritikujes tudje svjetonazore, kada shvatis da je muslimanu Gspodar i vjera, pa onda sve ostalo, na prvom mjestu, onda ces mozda i shvatit "kako to da zaboga mozes podrzavati odsijecanje ruke"... :oops: Uvijek kod tebe isti vazovi, humanost, tolerancija, vako nako, glumis majku terezu majkemi, to sprovodi i siri u svom zivotu, nas ziva bila ostavi na miru...
insomnia78

#5 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

idealnaM wrote:
ljubav_aha wrote:

Tebe ustvari čudi to šte nema povlaštenih pozicija i protekcije ..tome nas uči i onaj hadis kojeg si tamo citirala.Moraš prestati površno isčitavati islamsku literaturu..džaba je :mrgreen:
Da li si sigurna da nema povlastenih pozicija i protekcije? Mislim u ajetu je jasno a da li se to 100% provodi i u praksi?
O'zone
Globalni moderator
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by O'zone »

Da je bilo ko iz porodice ukrao, da podržao bih da mu se odsječe ruka bez obzira na šerijat.

Krađa odnosno razbojništvo je najgori stupanj kriminala koji udara na pojedinca. Zamisli da dobiješ platu koju si krvavo zaradila i pri putu kući zaskoči te neko i uz prijetnju ti otme novac kasnije ga uhvate i to mu je kazna odsjeku mu ruku e poslije toga bi svako razmislio da li da ukrade pa makar ti hodala ulicom sa parama u ruci.
idealnaM

#7 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by idealnaM »

insomnia78 wrote: Da li si sigurna da nema povlastenih pozicija i protekcije? Mislim u ajetu je jasno a da li se to 100% provodi i u praksi?
Ti posmatraš Boga kroz ljude, Njegov zakon kritikuješ zbog nedoslijednog njegovog provođenja od strane grjesnih ljudi... :sad:
insomnia78

#8 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

O'zone wrote:Da je bilo ko iz porodice ukrao, da podržao bih da mu se odsječe ruka bez obzira na šerijat.

Krađa odnosno razbojništvo je najgori stupanj kriminala koji udara na pojedinca. Zamisli da dobiješ platu koju si krvavo zaradila i pri putu kući zaskoči te neko i uz prijetnju ti otme novac kasnije ga uhvate i to mu je kazna odsjeku mu ruku e poslije toga bi svako razmislio da li da ukrade pa makar ti hodala ulicom sa parama u ruci.
Joj sto pricate gluposti sa tim osnovnoskolskim argumentima. To se u ismlamskim zemljama nakon uvodjena serijata odsjekle dvije-tri ruke zbog kradje, ubila dvojica-trojica zbog droge i silovanja i stao sav kriminal i nastupilo blagostanje? Ima tamo kradje, ubistava silovanja, pedofilije isto ko i u ostalim zemljama. To se sprjecava na drugi nacin al to nije tema ove emisije
insomnia78

#9 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

idealnaM wrote:
insomnia78 wrote: Da li si sigurna da nema povlastenih pozicija i protekcije? Mislim u ajetu je jasno a da li se to 100% provodi i u praksi?
Ti posmatraš Boga kroz ljude, Njegov zakon kritikuješ zbog nedoslijednog njegovog provođenja od strane grjesnih ljudi... :sad:
Pa ljudi su ti koji sprovode njegove zakone tj. serijat, a sam/a kazes da su gresni. Kad bi se ljudi pridrzavali svih pravila iz svetih knjiga ne bi ni bilo potrebe za serijatom.
ljubav_aha

#10 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

bijela wrote:
ljubav_aha wrote: 1. razumijem ,rekao je kad bi ukrala,ali zar stvrano mislis da tako uticajna licno ne bi mogla drugacije usmejriti ponasanje valstitog djeteta :!:
2.bjela,da li je zaista takav gest "opravdan" ajetom koji je tako preveden :?: da li ti licno ako muslimanka podrzavas takvu kaznu :?:
1. draga ljubav, jel foliraš ili stvarno ne razumiješ? Poslanik, a.s., je to rekao da naglasi da je šerijat prema svima isti i da njegova najdraža kćerka neće imati povoljniji položaj pred Zakonom u odnosi na ostale, obične građane.
nije riječ, dakle, o NJOJ i njenoj moralnosti, nego o JEDNAKOSTI SVIH LJUDI.
2. da, ja vjerujem u Kur'an.
ma nije problem razumjeti tendeciju kako je serijat jednak za sve i takvim stavom podvuci jednakost ljudi ,vec da li ziasta vjerujes da bi Muhamed dozvolio odjseci ruku svom djetetu,plus KO tacno bi uradio takav akt :?:

kome je u Kur'an odsjecena ruka :?:
BHF_Manijak

#11 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by BHF_Manijak »

ljubav_aha wrote:
bijela wrote:
ljubav_aha wrote: 1. razumijem ,rekao je kad bi ukrala,ali zar stvrano mislis da tako uticajna licno ne bi mogla drugacije usmejriti ponasanje valstitog djeteta :!:
2.bjela,da li je zaista takav gest "opravdan" ajetom koji je tako preveden :?: da li ti licno ako muslimanka podrzavas takvu kaznu :?:
1. draga ljubav, jel foliraš ili stvarno ne razumiješ? Poslanik, a.s., je to rekao da naglasi da je šerijat prema svima isti i da njegova najdraža kćerka neće imati povoljniji položaj pred Zakonom u odnosi na ostale, obične građane.
ma nije problem razumjeti tendeciju kako je serijat jednak za sve i takvim stavom podvuci jednakost ljudi ,vec da li ziasta vjerujes da bi Muhamed dozvolio odjseci ruku svom djetetu,plus KO tacno bi uradio takav akt :?:

Sta ba?! :-?
ljubav_aha

#12 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

idealnaM wrote:
idealnaM,ko u derijatkim zemljama odsjeca ruku,kako se osoba koja radi takvu duznost :?:
ljubav_aha

#13 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

BHF_Manijak wrote:
ljubav_aha wrote: kome je u Kur'an odsjecena ruka :?:
Sta ba?! :-?
pitam ,kome je odsjecena ruka u Kur'an :?:
statix

#14 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by statix »

A kakav je status invalida u kontekstu serijata? Da li je drustvo duzno, nakon sto se pojedincu odsjeku ruke, da brine o njemu ili...?
BHF_Manijak

#15 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by BHF_Manijak »

Pa upravo i ne kontam sta pitas, hajd majketi pogledaj svoju recenicu koja nema smisla :"Kome je odsjecena ruka U Kur'an" sta U Kur'an?! U Kur'anu mislis ili sta?! Ne kontam fakat na sta mislis sa pitanjem! :shock:
insomnia78

#16 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

ljubav_aha wrote:
bijela wrote:

Vjerujem da Muhamed a.s. bi dozvolio odsjeci ruku svom djetetu, i Ibrahim a.s. je bio spreman zrtvovati svoga sina, al ne mozes porediti bozije poslanike i ove likove danas tako da ta serijatska odredba nema smisla. Cisto sumnjam da bi neko iz vlasti u seijatskim zemljama dozvolio sjecenje ruke nekog svoga
metar_drva

#17 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by metar_drva »

hvali šerijat, drži se švedske
ljubav_aha

#18 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

BHF_Manijak wrote:Ako je ukro neko moj, da, podrzo bih sprovodjenje kazne ukoliko se dokaze da je kriv! Ti si jako povrsna osoba i ne gledas ocima muslimana na svijet, to je ok, ali ne znam onda odakle ti ta hrabrost da se gnusas ili kritikujes tudje svjetonazore, kada shvatis da je muslimanu Gspodar i vjera, pa onda sve ostalo, na prvom mjestu, onda ces mozda i shvatit "kako to da zaboga mozes podrzavati odsijecanje ruke"... :oops: Uvijek kod tebe isti vazovi, humanost, tolerancija, vako nako, glumis majku terezu majkemi, to sprovodi i siri u svom zivotu, nas ziva bila ostavi na miru...
pitas me otkud moja hrabrost :shock: :? :!: sigurno nisam jedina koja tako razmisljam :) naravno,da ne mogu povezati osobu vjernika kao osobu koja je u stanju odsjeci nekome ruku, a cita i pise o medjusobnoj paznji i sporazumjeavnju na ovom svijetu :|
ljubav_aha

#19 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

BHF_Manijak wrote:Pa upravo i ne kontam sta pitas, hajd majketi pogledaj svoju recenicu koja nema smisla :"Kome je odsjecena ruka U Kur'an" sta U Kur'an?! U Kur'anu mislis ili sta?! Ne kontam fakat na sta mislis sa pitanjem! :shock:
psotoji li akt odsjecanja ruke u Kur'an_ :?:
ljubav_aha

#20 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

insomnia78 wrote: Vjerujem da Muhamed a.s. bi dozvolio odsjeci ruku svom djetetu, i Ibrahim a.s. je bio spreman zrtvovati svoga sina, al ne mozes porediti bozije poslanike i ove likove danas tako da ta serijatska odredba nema smisla. Cisto sumnjam da bi neko iz vlasti u seijatskim zemljama dozvolio sjecenje ruke nekog svoga
to je upravo jedan od razloga mog pitanja i teme
ljubav_aha

#21 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

statix wrote:A kakav je status invalida u kontekstu serijata? Da li je drustvo duzno, nakon sto se pojedincu odsjeku ruke, da brine o njemu ili...?
odlicno pitanje
idealnaM

#22 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by idealnaM »

insomnia78 wrote:
idealnaM wrote:
Pa ljudi su ti koji sprovode njegove zakone tj. serijat, a sam/a kazes da su gresni. Kad bi se ljudi pridrzavali svih pravila iz svetih knjiga ne bi ni bilo potrebe za serijatom.
Od stepena provedbe Bozjeg zakona zavisi i naš uspjeh na ovom i budućem svijetu..
Kako mislis nema potrebe za šeriatom, znači nema potrebe za pravnom regulativom ako se ljudi pridrzavaju propisa za koje i ne znaju :? Konfuzna ti je malo ova tvrdnja :-?
ljubav_aha

#23 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by ljubav_aha »

Duhovni Vođa wrote:pa stvar je indoktrinacije - ako si indoktriniran osjećao bi se jako dobro.

također, ako se rodiš u okruženju u kojem je to normalno, onda ti je to ok.

na primjer hercegovci jedu žabe, a bosanci se zgražavaju. ali realno gledano, lignja izgleda puno odvratnije od
žabe, a istu bosanci tamane samo tako. :D :D
pa prema forumskoj statistici,vecina muslimana iz BiH podrzavaju istu kaznu,a BiH nije serijtska drzava,znaci oni su pod uticajem porcesa indokrinacije
insomnia78

#24 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by insomnia78 »

idealnaM wrote:Od stepena provedbe Bozjeg zakona zavisi i naš uspjeh na ovom i budućem svijetu..
Kako mislis nema potrebe za šeriatom, znači nema potrebe za pravnom regulativom ako se ljudi pridrzavaju propisa za koje i ne znaju :? Konfuzna ti je malo ova tvrdnja :-?
Pa imas jasno u kur'anu smjernice za ponasanje muslimana, kad bi ih se svi pridrzavali...
BHF_Manijak

#25 Re: kazna odsjecanja ruke /amputacija

Post by BHF_Manijak »

ljubav_aha wrote:
BHF_Manijak wrote:Pa upravo i ne kontam sta pitas, hajd majketi pogledaj svoju recenicu koja nema smisla :"Kome je odsjecena ruka U Kur'an" sta U Kur'an?! U Kur'anu mislis ili sta?! Ne kontam fakat na sta mislis sa pitanjem! :shock:
psotoji li akt odsjecanja ruke u Kur'an_ :?:
Da! Ajet koji je dosad 100 puta citiran, gdje se kaze da se kradljivcu i kradljivici odsijece ruka...Samo mojne mi molim te one sad price o pogresnom rpevodu, nije Kur'an hijeroglifima pisan pa da se ne moze prevesti vec cistim arapskim jezikom gdje vrlo lahko mozes provjeriti sta koja rijec u ajetu znaci!

A onaj dio u kojem si me citirala, ne kontam takodjer, stvari koje si pobrojala mozda se u tvom svijetu iskljucuju ali u vjernickom ne, da, itekako mozes pricati o medjusobnom pomaganju i odsijecanju ruke u isto vrijeme, ne kontam kakva su ti to djecija pitanja i nedoumice, ja bih razumio da me ne konta dijete od 15 godina, ali lafo ozbiljna zena, eh to ne mogu da shvatim!! :shock: To isto da kazes ne mozes u isto vrijeme biti dobar, pricati u medjusobnom uvazavanju i izvrsavati zakonske odredbe! kakva ti je to logika zivota ti?! Pitas li se kako je taj isti za kojeg se zalazes u stanju ukrasti neciju imovinu i ostetiti covjeka?! Svaki prstupnik treba da snosi posljedicu svoga nedjela, ma kako posljedica brutalna bila! :wink:
Locked