Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#1 Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by patriot_1 »

Neki mi postavljaju pitanja o tome ili potpuno izvrću sve vezano uz Bibliju,pa evo osnovnih informacija:

Biblija je zapravo knjižnica od 66 knjiga. Zbirka Staroga zavjeta ima 39 knjiga. Napisane su između 1450. i 400. godine prije Krista. Zbirka od 27 knjiga Novoga zavjeta nastala je između 50. i 100. godine nakon Krista.

Godine 1947. u blizini Mrtvoga mora pronađeni su hebrejski rukopisi Staroga zavjeta koji sežu do 150. ili 200. godine prije Krista. Začuđujuće je da ti 2000 godina stari svitci sadrže točno isti tekst koji i danas nalazimo u izdanjima Staroga zavjeta. To je očiti dokaz kako je prepisivanjem točno i pouzdano prenesena Božja Riječ.

Stari zavjet podjednako poštuju Židovi, kršćani i muslimani.

Prorok Mojsije počeo je s pisanjem prvih pet knjiga Biblije oko 1400. godine prije Krista. Apostol Ivan napisao je posljednju knjigu Biblije, Otkrivenje, oko 95. godine poslije Krista. Doprinosi ostalih, najmanje 38 proroka, nastali su tijekom 1500 godina, u vremenu od pisanja prve do posljednje knjige Biblije.

Pisci Biblije živjeli su u potpuno različitim vremenskim razdobljima. Ponekad su između njih bila stoljeća, a u većini slučajeva se čak nisu ni poznavali. Neki od njih bili su poslovni ljudi ili trgovci, drugi su bili pastiri, ribari, političari na visokom položaju, liječnici, propovjednici ili kraljevi – ljudi iz svih društvenih slojeva. Služili su za vrijeme različitih vlasti i živjeli u doba različitih kultura i filozofija. No, najveće čudo je u sljedećoj činjenici: ako pogledamo tih 66 knjiga, s njihovih 1189 poglavlja i 31173 retka, ustanovit ćemo da je poruka koju sadrže potpuno ista.


Cijela Biblija sadrži jedinstvenu poruku – kao i ona mramorna statua. Neka inteligencija je sve to planirala – Bog sâm. Jedinstvenost biblijskih spisa dokazuje da se kod ove knjige ne radi samo o ljudskoj književnosti, već doista o Riječi Božjoj. Ljudi su zapisali misli i riječi, ali su bili "poučeni od Duha Božjega", nadahnuti od samoga Boga.

. Isus i Njegovi učenici i prva apostolska crkva nije imala Novi Zavjet. Oni su ustvari stvarali Novi Zavjet. Ortodoksni Židovi Isusovog vremena mislili su da se poznavanjem Svetog pisma (konkretno Starog Zavjeta može steći spasenje.) Međutim Isus ih je demantirao: Vi istražujete Pisma jer mislite po njima imati život vječni. I ona svjedoče za mene, Ivan 5,39.

Cijela Biblija je ustvari Božja objava koja pokazuje kakav je Bog. Čitajući Bibliju mi upoznajemo Boga i Njegovog Sina Isusa Krista. Sa druge strane Biblija nam govori i kakvi smo mi.

Kada god je netko od apostola ili Isus spomenuo Pismo, to je mislio isključivo na Stari Zavjet. Ukoliko malo bolje pogledamo vidjet ćemo mnoštvo proročanstva i slika koje su naviještale Isusov prvi dolazak, Njegovo rođenje, Njegov život, Njegovu smrt i uskrsnuće. Sam Isus je potvrdio nadahnutost Pisma Duhom Svetim.

Novi Zavjet je na neki način nastavak Starog Zavjeta. Evanđelja opisuju Isusov život i Njegovu službu, dok ostali dijelovi pored opisa rasta mlade Kristove crkve daju opise našeg duhovnog života i djelovanja nakon Isusovog uznesenja. U većini dijelova Novi Zavjet pokazuje ispunjenje Starog zavjeta.

Možda nam se nametne pitanje, možemo li pouzdano vjerovati novozavjetnim spisima, jer nadahnutost tih spisa mije potvrdio naš Gospodin Isus Krist.

Kao i u Starom Zavjetu, možemo biti sigurni u nadahnutost Novozavjetnih spisa i to iz nekoliko razloga:

1. Novozavjetni spisi ničim nisu u suprotnosti sa starozavjetnim spisima.

2. Evanđelja opisuju život i rad Isusa Krista.

3. Isus je obećao da je njegova crkva biti: ...nazidana na temelju apostola i proroka, a zaglavni je kamen sam Krist Isus. Efežanima 2,20. Stoga poslanice koje su pisali apostoli možemo sa sigurnošću smatrati nadahnutim. Za poslanice apostola Pavla, Sveti je Petar pisao: A strpljivost Gospodina našega spasenjem smatrajte, kako vam i ljubljeni brat naš Pavao napisa po mudrosti koja mu je dana. Tako u svim poslanicama gdje o tome govori. U njima ima ponešto nerazumljivo, što neupućeni i nepostojani iskrivljuju, kao i ostala Pisma - sebi na propast. 2. Petrova 3,15.16.

Upravo zbog toga sa sigurnošću možemo čitati i Stari i Novi Zavjet vjerujući da čitamo Božju riječ, kao što je Sveti Petar apostol savjetovao: I imamo najpouzdaniju proročku riječ, i dobro činite što pazite na nju, kao na vidjelo koje svijetli u tamnome mjestu, dokle dan ne osvane i danica se ne rodi u srcima vašima. I ovo znajte najprije da nijedno proroštvo književno ne biva po svome kazivanju; Jer nikad proroštvo ne bi od čovječje volje, nego naučeni od svetoga Duha govoriše sveti Božiji ljudi. 2. Petrova 1,19-21. (D.K.)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#2 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Danas je više nego ikad potrebna "božija riječ", riječ razuma. Danas se čitave zemlje i narodi pretvaraju u poligne za testiranje novih sistema smrti i novog oružja. Svi oni se pozivaju na Boga i svi oni manje-više rade to što rade u ime Boga. Ja čiji su stavovi bliski agnostiku jednostvno vidim da je ta "božija riječ" danas jako daleko pa čak i među onima koji za sebe vole reći da su vjernici i da brane neke "tradicionalne vrijednosti". Nemam pojma kada i kako je nastala Biblija. Iskreno i ne interesuje me to toliko jer isprazni rituali i ponavljanje molitvi nas sigurno neće spasiti. Ako i postoji spasenje onda ono mora biti zasluženo iz srca a nikako dogmom.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#3 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by insomnia78 »

Image
A to sto ti pricas.... To je religija! Toga se treba paziti! To je opasno za narod
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#4 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by patriot_1 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Danas je više nego ikad potrebna "božija riječ", riječ razuma. Danas se čitave zemlje i narodi pretvaraju u poligne za testiranje novih sistema smrti i novog oružja. Svi oni se pozivaju na Boga i svi oni manje-više rade to što rade u ime Boga. Ja čiji su stavovi bliski agnostiku jednostvno vidim da je ta "božija riječ" danas jako daleko pa čak i među onima koji za sebe vole reći da su vjernici i da brane neke "tradicionalne vrijednosti". Nemam pojma kada i kako je nastala Biblija. Iskreno i ne interesuje me to toliko jer isprazni rituali i ponavljanje molitvi nas sigurno neće spasiti. Ako i postoji spasenje onda ono mora biti zasluženo iz srca a nikako dogmom.
Na tragu si ovog što Isus reče:, kad ga upita jedan čovjek:
"Učitelju, koja ja zapovijed najveća u Zakonu? "
Matej 22,37 A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim.
Matej 22,38 To je najveća i prva zapovijed
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

patriot_1 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Danas je više nego ikad potrebna "božija riječ", riječ razuma. Danas se čitave zemlje i narodi pretvaraju u poligne za testiranje novih sistema smrti i novog oružja. Svi oni se pozivaju na Boga i svi oni manje-više rade to što rade u ime Boga. Ja čiji su stavovi bliski agnostiku jednostvno vidim da je ta "božija riječ" danas jako daleko pa čak i među onima koji za sebe vole reći da su vjernici i da brane neke "tradicionalne vrijednosti". Nemam pojma kada i kako je nastala Biblija. Iskreno i ne interesuje me to toliko jer isprazni rituali i ponavljanje molitvi nas sigurno neće spasiti. Ako i postoji spasenje onda ono mora biti zasluženo iz srca a nikako dogmom.
Na tragu si ovog što Isus reče:, kad ga upita jedan čovjek:
"Učitelju, koja ja zapovijed najveća u Zakonu? "
Matej 22,37 A on mu reče: "Ljubi Gospodina Boga svojega svim srcem svojim, i svom dušom svojom, i svim umom svojim.
Matej 22,38 To je najveća i prva zapovijed
Kako starim sve manje vjerujem u semitske bajke jer sve više uviđam da oni koji praktikuju te religije praktikuju iz sebičnosti i straha a ne zbog Boga i viših pobuda. Vjerujem u univerzalnu poruku dobra koja nadilazi rekao bih samu Zemlju, naš solarni sistem i galaksiju. Nadilazi sve ovozemaljske podjele, granice, rase, vjere i opredjeljenja. Iskreno, onaj koji je razastro atome, materiju, odmotao klupko prostora i vremena njemu je najmanje bitno da li ga ljubimo, da li ćemo danas moliti jednom dnevno ili pet puta, da li ćemo otići u crkvu, džamiju ili hram, da li ćemo prinjeti žrtvu u obliku životinje ili ćemo sjediti cijeli dan i gledati TV. Nekada je produktivnije presjediti cijeli dan i gledati TV nego obilaziti bogomolje par puta na dan i pritom svjesno ili nesvjesno činiti zlo. Nema više vrijednih, boljih, pravednijih, nema odabranih, svi smo isti do zadnje molekule i atoma. Izađi na prozor i pogledaj onog beskućnika koji kopa po kontejneru, on je tvoj brat, ono je tvoja slika, onaj koji vadi okrajak iz kontejnera si ti svakim ubogim atomom.

Oni koji napisaše Bibliju su imali dobre namjere, plemenite. Nekad su i najbolje namjere gorivo za put u pakao, ako ga ima u tom obliku kako je predstavljen. Ima li veće kazne već gledati patnju i nepravdu svaki dan, živjeti je, biti dio nje? Ja ponekad razmišljam da nema većeg pakla od ovog u kojem trenutno živimo.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#6 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by zagortenej »

zanimljivo je da su rani islamski učenjaci smatrali da Biblija nije iskrivljena, nego njeno tumačenje i navodili dokaze iz Kur'ana. poslije su ovi radikalniji uveli tezu da je iskrivljena.
crysis
Posts: 1336
Joined: 05/10/2009 16:47
Location: Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima. Isto je i kad si glup.

#7 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by crysis »

Biblija – stvaranje mita



Da mitovi nastaju jedan iz drugih nije neka tajna…a najbolji primjer za to su nam grčki i rimski bogovi. Za svakog grčkog boga postoji pandan u rimskoj mitologji.
Tako je to bilo kroz cijelu povijest...pa ni kršćanstvo toga nije pošteđeno.

Postanak, Adam i Eva, Noa i potop, Mojsije, čudesna začeća, štovanje Majke, pomicanje planina, dizanje mrtvih, Isusovi govori, uskrsnuće, sve to je već viđeno...davno prije Biblije i davno prije kršćanstva.

Bili pisci nadahnuti tuđim vjerovanjima ili se radi o pukom plagiranju
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#8 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by PlayItCoolowski »

zagortenej wrote:zanimljivo je da su rani islamski učenjaci smatrali da Biblija nije iskrivljena, nego njeno tumačenje i navodili dokaze iz Kur'ana. poslije su ovi radikalniji uveli tezu da je iskrivljena.
Šta znači iskrivljena? Historijske su činjenice da je 80 jevanđelja spaljeno prije Sabora u Nikeji 325. godine, da bi se nakon toga pod komandom Konstatina pojavila 4 nova jevanđelja, koja su tada nastala. Većina knjiga u Novom zavjetu zapravo nisu ni formalno od apostola. 14 od 27 je napisao Pavle. I sama Biblija govori o Jednom jevanđelju kojem je Isus podučavao. Prvo pominjanje Isusa kao Božijeg sina, Boga, zatim Trojstva i ostalog se desilo tada. Dakle, Hrišćanstvo je nastalo tri vijeka nakon Isusa i glavna uloga u toj religiji je hrišćanski Hitler, jer je Pavle ubijao sljedbenike Isusa (i vodio ih Rimskom carstvu). Kažem Hitler, jer je lako uporedivo sa situacijom da je Hitler nakon holokausta dobio inspiraciju da napiše knjige koje će Jevreji slijediti nakon toga bezuslovno.

O čemu govori? Uglavnom, o životu Isusa (makar Novi zavjet). Poredivo malo sa hadisima u Islamu. Ali Božija riječ ne može biti iz razloga što je forma pisanja: "Jedan je rekao da je ovaj rekao da je Isus izjavio". Ili u Starom zavjetu se jasno vidi da je treće lice sve pisalo "Mojsije se obrati Bogu". U Kur'anu imamo direktan govor Allaha s.w.t.: "Tako Mi Sunca i svjetla njegova" (91:1)
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#9 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by asurbanipal »

zagortenej wrote:zanimljivo je da su rani islamski učenjaci smatrali da Biblija nije iskrivljena, nego njeno tumačenje i navodili dokaze iz Kur'ana. poslije su ovi radikalniji uveli tezu da je iskrivljena.

:)


User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66194
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#10 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by _BataZiv_0809 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kako starim sve manje vjerujem u semitske bajke jer sve više uviđam da oni koji praktikuju te religije praktikuju iz sebičnosti i straha a ne zbog Boga i viših pobuda. Vjerujem u univerzalnu poruku dobra koja nadilazi rekao bih samu Zemlju, naš solarni sistem i galaksiju. Nadilazi sve ovozemaljske podjele, granice, rase, vjere i opredjeljenja. Iskreno, onaj koji je razastro atome, materiju, odmotao klupko prostora i vremena njemu je najmanje bitno da li ga ljubimo, da li ćemo danas moliti jednom dnevno ili pet puta, da li ćemo otići u crkvu, džamiju ili hram, da li ćemo prinjeti žrtvu u obliku životinje ili ćemo sjediti cijeli dan i gledati TV. Nekada je produktivnije presjediti cijeli dan i gledati TV nego obilaziti bogomolje par puta na dan i pritom svjesno ili nesvjesno činiti zlo. Nema više vrijednih, boljih, pravednijih, nema odabranih, svi smo isti do zadnje molekule i atoma. Izađi na prozor i pogledaj onog beskućnika koji kopa po kontejneru, on je tvoj brat, ono je tvoja slika, onaj koji vadi okrajak iz kontejnera si ti svakim ubogim atomom.

Oni koji napisaše Bibliju su imali dobre namjere, plemenite. Nekad su i najbolje namjere gorivo za put u pakao, ako ga ima u tom obliku kako je predstavljen. Ima li veće kazne već gledati patnju i nepravdu svaki dan, živjeti je, biti dio nje? Ja ponekad razmišljam da nema većeg pakla od ovog u kojem trenutno živimo.
Jako lijepo napisano batice :thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23276
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote: Biblija je zapravo knjižnica od 66 knjiga.
Ovo ti nije tacno.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bible
https://en.wikipedia.org/wiki/Books_of_the_Bible
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Truba »

skupina knjiga koje su pisali razliciti pisci nadahnuti odozgo tijekom više stotina godina
veci dio biblije se drzi samo zidova i njihjovi problema

dobar dio danasnjih poslovica je iz biblije tako da je to i zbirka zivotnih mudrosti koje se ne mijenjaju stoljecima
vjerojatno su preuzete otprije

takodjer ima lijepih prica, poučnih ali i dosta zastarjelih rekao bih danas neupotrebljivih
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#13 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by kakavdanakneiskustvu »

insomnia78 wrote:Image
A to sto ti pricas.... To je religija! Toga se treba paziti! To je opasno za narod


opijum
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#14 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by kakavdanakneiskustvu »

je li se u bibliji ili u nekoj od knjiga biblije spominje covjek ,job ili kako vec ,koji je tri dana zivio u utrobi kita?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by insomnia78 »

Spominje, spominje se taj ciko i u Kur'anu
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#16 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by ABH017 »

insomnia78 wrote:Image
A to sto ti pricas.... To je religija! Toga se treba paziti! To je opasno za narod
Čuvajte bratstvo i jedinstvo, kao zjenicu oka svoga.. :-)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by insomnia78 »

Pa ni jedna ni druga nisu pogresne
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Truba »

ja sam uvijek brkao joba i jonu
jona je bio u kitovoj utrobi
ne znam zasto ljudi to miješaju
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#19 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by ABH017 »

Možda bi se ja i složio, ali je vrijeme pokazalo da i nisu baš održive.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#20 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Black swan wrote:ja sam uvijek brkao joba i jonu
jona je bio u kitovoj utrobi
ne znam zasto ljudi to miješaju


sto izađe iz kitove utrobe?
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Truba »

jes, pogledaj malo prepricvavanje knjiga na netu
User avatar
bosan
Posts: 1581
Joined: 15/05/2005 21:34

#22 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by bosan »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Kako starim sve manje vjerujem u semitske bajke jer sve više uviđam da oni koji praktikuju te religije praktikuju iz sebičnosti i straha a ne zbog Boga i viših pobuda. Vjerujem u univerzalnu poruku dobra koja nadilazi rekao bih samu Zemlju, naš solarni sistem i galaksiju. Nadilazi sve ovozemaljske podjele, granice, rase, vjere i opredjeljenja. Iskreno, onaj koji je razastro atome, materiju, odmotao klupko prostora i vremena njemu je najmanje bitno da li ga ljubimo, da li ćemo danas moliti jednom dnevno ili pet puta, da li ćemo otići u crkvu, džamiju ili hram, da li ćemo prinjeti žrtvu u obliku životinje ili ćemo sjediti cijeli dan i gledati TV. Nekada je produktivnije presjediti cijeli dan i gledati TV nego obilaziti bogomolje par puta na dan i pritom svjesno ili nesvjesno činiti zlo. Nema više vrijednih, boljih, pravednijih, nema odabranih, svi smo isti do zadnje molekule i atoma. Izađi na prozor i pogledaj onog beskućnika koji kopa po kontejneru, on je tvoj brat, ono je tvoja slika, onaj koji vadi okrajak iz kontejnera si ti svakim ubogim atomom.

Oni koji napisaše Bibliju su imali dobre namjere, plemenite. Nekad su i najbolje namjere gorivo za put u pakao, ako ga ima u tom obliku kako je predstavljen. Ima li veće kazne već gledati patnju i nepravdu svaki dan, živjeti je, biti dio nje? Ja ponekad razmišljam da nema većeg pakla od ovog u kojem trenutno živimo.
Imam isto misljenje
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#23 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by HAVANA »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Black swan wrote:ja sam uvijek brkao joba i jonu
jona je bio u kitovoj utrobi
ne znam zasto ljudi to miješaju


sto izađe iz kitove utrobe?

Dokurcilo mu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#24 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by kakavdanakneiskustvu »

HAVANA wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Black swan wrote:ja sam uvijek brkao joba i jonu
jona je bio u kitovoj utrobi
ne znam zasto ljudi to miješaju


sto izađe iz kitove utrobe?

Dokurcilo mu.


bilo mu dosadno
User avatar
Fudo Bosna
Posts: 2462
Joined: 18/10/2012 16:23

#25 Re: Kad i kako je nastala Biblija i o čemu govori?

Post by Fudo Bosna »

PlayItCoolowski wrote:
zagortenej wrote:zanimljivo je da su rani islamski učenjaci smatrali da Biblija nije iskrivljena, nego njeno tumačenje i navodili dokaze iz Kur'ana. poslije su ovi radikalniji uveli tezu da je iskrivljena.
Šta znači iskrivljena? Historijske su činjenice da je 80 jevanđelja spaljeno prije Sabora u Nikeji 325. godine, da bi se nakon toga pod komandom Konstatina pojavila 4 nova jevanđelja, koja su tada nastala. Većina knjiga u Novom zavjetu zapravo nisu ni formalno od apostola. 14 od 27 je napisao Pavle. I sama Biblija govori o Jednom jevanđelju kojem je Isus podučavao. Prvo pominjanje Isusa kao Božijeg sina, Boga, zatim Trojstva i ostalog se desilo tada. Dakle, Hrišćanstvo je nastalo tri vijeka nakon Isusa i glavna uloga u toj religiji je hrišćanski Hitler, jer je Pavle ubijao sljedbenike Isusa (i vodio ih Rimskom carstvu). Kažem Hitler, jer je lako uporedivo sa situacijom da je Hitler nakon holokausta dobio inspiraciju da napiše knjige koje će Jevreji slijediti nakon toga bezuslovno.

O čemu govori? Uglavnom, o životu Isusa (makar Novi zavjet). Poredivo malo sa hadisima u Islamu. Ali Božija riječ ne može biti iz razloga što je forma pisanja: "Jedan je rekao da je ovaj rekao da je Isus izjavio". Ili u Starom zavjetu se jasno vidi da je treće lice sve pisalo "Mojsije se obrati Bogu". U Kur'anu imamo direktan govor Allaha s.w.t.: "Tako Mi Sunca i svjetla njegova" (91:1)
:thumbup:

Tačno, ni govora o "očuvanoj" autentičnoj Božijoj Objavi, prije se može mjeriti, uslovno, sa hadisom, izjava Poslanika saws ili sa "isralijatima" poučnim pričama iz vremena Isa as /Isusa, znači dopisivana/mijenjana, od strane smrtnika/ljudi ...(Za razliku od 100 % autentične/očuvane, Posljednje Objave Kur`ana...)

P.S.
Job, Jona,( objašnjenje za muslimane forumaše)... Radi se o Junus as, Poslaniku, dova koju je Junus as učio u utrobi kita:

https://www.youtube.com/watch?v=feUdY__DH8A


DOVA KOJA IZBAVLJA IZ NEVOLJE. OVU JE DOVU UČIO JUNUS A.S. PA GA ALLAH DŽ.Š. IZBAVIO IZ UTROBE RIBE.


Od Sa‘da b. Ebu Vekkasa, radijallahu anhu, prenosi se da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Nema nijednog vjernika kojeg snađe nevolja pa prouči dovu koju je Junus, alejhis-selam, učio u utrobi ribe: ‘La ilahe illa ente subhanek, inni kuntu minez-zalimin–Nema boga osim Tebe, hvaljen neka si Ti, zaista sam ja od onih koji su se prema sebi ogriješili’ – a da mu Allah neće uslišati dovu i izbaviti ga iz nevolje.” (Bilježi Tirmizi i drugi)
Post Reply