bahai???

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 09:39

Inace, pozivam sve zainteresovane da ako imaju vremena dodju veceras u 19:30 u Baha'i centar u Ferhadiji 17 (kod Michela, u dvoristu) na predavanje na temu "ljubav". Predavanje ce odrzati predstavnici Centra za duhovnu kulturu (Hare Krishna) uz prigodnu duhovnu muziku. Tako da, na licu mjesta, vidite vjersku toleranciju i saradnju. Bujrum! :)

bice_bice

Post by bice_bice » 11/08/2007 09:55

Habib wrote:
bahajac wrote:... Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
progonjeni jedno vrijeme poslije revolucije DA, ali zabranjene aktivnosti?? da li tvrdis da su i danas zrtva? molim te reci mi nesto na ovo:

sa mnom je radio tri godine jedan covjek srednjih godina, veoma obrazovan, koji je zivio do prije 10 godina na jugu Teheran-a i koji mi je dugo, intenzivno pricao o Iran-u i zivotu u toj drzavi. Zove se Manouchehr i pripadnik je vjere o kojoj pricamo.
"Naravno da si manjina, susreces se sa "problemima" koje bi imao i da si u drugoj drzavi kao manjina.. ali mene licno i moju porodicu koja je dosta velika (jedan dio i danas zivi u Iran-u i on ih vise puta godisnje posjecuje) nikad niko nije sprijecavao da prakticiramo svoju vjeru ili da nisam mogao naci poso adekvatan.."
btw, covjek nije napustio drzavu zbog nezadovoljstva nego je bio bolestan pa trazio lijeka pa nakon toga dobio posao i boravak..
pozdrav

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 11/08/2007 10:34

bahajac wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:mene takodje zanima kakv je njihov odnos prema Jehovinim svjedocima i Mormonima :-)
Odgovor je isti kao i ovaj iznad. Upuznao sam neke Mormone i poprilicno sam upoznat s njihovim principima i stavovima. Mogu ti reci da su oni vrlo bliski nasim. Moje licno misljenje i iskustvo je da su to jako fini i posveceni ljudi.
:shock: :? slicni???? :shock:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 11/08/2007 10:35

forUMASH wrote:....mene zanima jel' lizu bahajci.... :D

.....vehabije nece da se izjasne.... :roll:
a sta jel lizu? meda s kasike? :D

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 11:22

Bosanac sa dna kace wrote:
bahajac wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:mene takodje zanima kakv je njihov odnos prema Jehovinim svjedocima i Mormonima :-)
Odgovor je isti kao i ovaj iznad. Upuznao sam neke Mormone i poprilicno sam upoznat s njihovim principima i stavovima. Mogu ti reci da su oni vrlo bliski nasim. Moje licno misljenje i iskustvo je da su to jako fini i posveceni ljudi.
:shock: :? slicni???? :shock:
Da, u smislu opcih teoloskih i moralnih principa i stavova.

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 11:32

bice_bice wrote:
Habib wrote:
bahajac wrote:... Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.
Kakav odnos imate prema drugoj otpadnickoj sekti iz islama tj prema ahmedijama, prema njihovom poslaniku Gulam Ahmedu i njihovom ucenju?
progonjeni jedno vrijeme poslije revolucije DA, ali zabranjene aktivnosti?? da li tvrdis da su i danas zrtva? molim te reci mi nesto na ovo:

sa mnom je radio tri godine jedan covjek srednjih godina, veoma obrazovan, koji je zivio do prije 10 godina na jugu Teheran-a i koji mi je dugo, intenzivno pricao o Iran-u i zivotu u toj drzavi. Zove se Manouchehr i pripadnik je vjere o kojoj pricamo.
"Naravno da si manjina, susreces se sa "problemima" koje bi imao i da si u drugoj drzavi kao manjina.. ali mene licno i moju porodicu koja je dosta velika (jedan dio i danas zivi u Iran-u i on ih vise puta godisnje posjecuje) nikad niko nije sprijecavao da prakticiramo svoju vjeru ili da nisam mogao naci poso adekvatan.."
btw, covjek nije napustio drzavu zbog nezadovoljstva nego je bio bolestan pa trazio lijeka pa nakon toga dobio posao i boravak..
pozdrav
OK. Opce je poznata (i priznata) cinjenica da je Baha'i vjera proganjana i zabranjena u Iranu nakon islamske revolucije. To cak ni tamosnja vlast ne negira. Pripadnici Baha'i vjere, mada ih danas ima preko 300.000 u Iranu, se ne pojavljuju ni u jednoj zvanicnoj drzavnoj statistici. Ukoliko se izjasne kao Baha'iji, gube pravo na zaposlenje u drzavnim institucijama, studijima i sl. Mnogi Baha'iji su zatvarani u tamnice, ubijani, proganjani, itd. Velika vecina historijski bitnih objekata (kuca, zgrada, grobalja i sl.) su oskrnavljena i/ili unistena do temelja.
A u vezi ovog gospodina kojeg si pomenuo, uopce ne sumnjam u istinitost te price. Ipak se to radi samo o trenutacnom rezimu. Iranski narod nema nista protiv Baha'i religije. Ona je proizvod njihove velike kulture i tradicije. Ipak, Perzija, odnosno Iran je jedna od najstarijih civilizacija.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 11/08/2007 11:44

bahajac wrote:
to i vi dozvoljavate poligamiju? :roll: :D
brak sa 14-disnjim unukama, braticnama, sestrcinama? :roll:
jel to i bahaijke nose vela preko lica ko neke mormonke? :roll:

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 12:00

bahajac wrote:
OK. Razumijem te i upravu si. Ali i Mormonska crkva je zabranila poligamiju i velove, tako da to samo prakticiraju neki radikali (ili kako je to danas popularno - fundamentalisti) unutar Mormonske zajednice.
Ono sto ja licno nalazim za jako slicno kod Mormona i Baha'ija je spremnost na poucavanje svoje vjere. Odnosno, kod Mormona i Baha'ija postoji princip ili bolje receno obicaj, da se jedna godina zivota posveti sluzenju vjeri (poucavanje, dobrotvorni rad i sl.)

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 11/08/2007 12:14

bahajac wrote:
bahajac wrote:
OK. Razumijem te i upravu si. Ali i Mormonska crkva je zabranila poligamiju i velove, tako da to samo prakticiraju neki radikali (ili kako je to danas popularno - fundamentalisti) unutar Mormonske zajednice.
Ono sto ja licno nalazim za jako slicno kod Mormona i Baha'ija je spremnost na poucavanje svoje vjere. Odnosno, kod Mormona i Baha'ija postoji princip ili bolje receno obicaj, da se jedna godina zivota posveti sluzenju vjeri (poucavanje, dobrotvorni rad i sl.)
ma okej, pa to trebas vec u pocetku da naglasis, a kako bi izgledala drzava gdje su bahaije vecina i gdje se upravlja po bahaijskim zakonima, postojil ideja takve drzave? :roll:

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 12:27

Za sredstvo promicanja religijskog jedinstva Baha'u'llah predlaze krajnju samilost i toleranciju i poziva svoje sljedbenike da se "druze s ljudima svih religija u veselju i radosti". U svojoj Oporuci i Zavjetu On kaze:-
"Sukob i prepirka kategoricki su zabranjeni u Njegovoj Knjizi. To je naredba Bozja u Ovom Najvecem Otkrivenju. Ona je bozanski zašticena od poništenja i On ju je zaodjenuo sjajem Svoje potvrde".
"O, vi koji zivite na zemlji! Bozja je religija za ljubav i jedinstvo; ne cinite je uzrokom neprijateljstva i razdora... Rado Bismo se nadali da ce narod Bah biti vođen blagoslovljenim rijecima: "Recite: sve su stvari od Boga". Ova uzvišena izjava je poput vode koja gasi vatru mrznje i neprijateljstva koja tinja u srcima i grudima ljudi. Samo uz pomoc ove izjave zavađeni ce ljudi i narodi dosegnuti svjetlo pravoga jedinstva. Zaista, On zbori istinu i pokazuje put. On je Svemoguci, Višnji, Milostivi.
'Abdu'l-Baha kaze:-
"Svi moraju napustiti predrasude i cak moraju ici u crkve i dzamije jedni drugih, jer, na svim tim mjestima bogoštovlja spominje se Ime Bozje. Kad se svi okupljaju zato da bi štovali Boga, kakve je tu razlika? Niti jedan od njih ne štuje Sotonu. Muhamedancima valja pohoditi crkve kršcana i sinagoge Zidova, i obrnuto, drugi moraju ici u muhamendanske dzamije. Oni se drze odvojeno jedni od drugih samo zbog neutemeljenih predrasuda i dogmi. U Americi išao sam u zidovske sinagoge, koje slice kršcanskim crkvama i vidio sam ih kako svugdje štuju Boga."

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 12:39

Bosanac sa dna kace wrote: ma okej, pa to trebas vec u pocetku da naglasis, a kako bi izgledala drzava gdje su bahaije vecina i gdje se upravlja po bahaijskim zakonima, postojil ideja takve drzave? :roll:
U ucenjima Baha'u'llaha na dva se razlicita nacina tumaci pitanje pravog društvenog poretka. Primjere za jedan tip nalazimo u plocama koje je objavio Kraljevima, a odnose se na problem vlade koji je postojao za Baha'u'llahova zivota na zemlji; drugi primjeri odnose se na novi poredak koji se ima razviti unutar same Baha'i zajednice.
Pozivajuci na međunarodnu solidarnost, s jedne strane, On nije bio ništa manje jasan kad je upozorio vladare da ce nastvak borbe uništiti njihovu moc. Suvremena povijest danas potvrđuje to upozorenje kroz pojavu prinudnih pokreta koji su u svim civiliziranim narodima dosegnuli tako razornu energiju i kroz razvitak ratovanja do stupnja kada je pobjeda bilo koje strane nedostizna. "Sada kad ste odbacili Najveci mir, cvrsto se uhvatite ovoga Manjeg mira, ne biste li malo poboljšali vlastito stanje i stanje onih koji o vama ovise." "Ono što je Bog nalozio kao vrhovni lijek i najmocnije sredstvo iscjeljenja svijeta jest ujedinjenje svih njegovih naroda u jednoj Stvari, jednoj zajednickoj Vjeri. To se ne moze postici ni na koji nacin osim uz pomoc snage vješta, svemogucega i nadahnuta Lijecnika." - Ulomci iz spisa Baha'u'llaha, str. 254,255.
Pod Manjim mirom podrazumijeva se politicko ujedinjenje drzava, dok je Najveci mir jedinstvo koje ukljucuje duhovne kao i politicke i ekonomske cimbenike. "Uskoro ce današnji poredak biti smotan, a novi rasprostrt umjesto njega". - Ulomci iz spisa Baha'u'llaha, str. 7.
Premda reprezentativan oblik vlade, lokalne, nacionalne i međunarodne zagovara kao idealan, Baha'u'llah uci da je on moguc jedino kada ljudi dostignu određeni stupanj individualnog i društvenog razvoja. Iznenada prepustiti potpunu samovladu ljudima bez naobrazbe, obuzetima sebicnim zeljama i neiskusnima u vođenju javnih poslova bilo bi katastrofalno. Nema niceg opasnijeg od slobode za one koji nisu dorasli njenoj upotrebi.

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 12:55

Ovo sam bio citirao iz knjige "Baha'u'llah i nova era" jer se ona bavi tom problematikom. A posto znam da vecina ne voli citate pokusat cu svojim rijecima. Znaci, Baha'iji smatraju da je preduslov uspjesne vladavine duhovnost, odgovornost i moralnost kako onih koji vladaju tako i podanika. Smatramo da je ovaj nacin vlasti i politike koji je danas vladajuci u potpunosti suprotan gore navedenim principima pa je stoga bahai'ijima strogo zabranjeno aktivno ukljucivanje u politiku. Nemoj sada pomisliti da smo mi zbog toga pasivni i neaktivni. Skroz suprotno. Baha'iji su jako angazovani u nevladinom sektoru, humanitarnom radu i sl. Sama vjerska ogranizacija Baha'ija je model po kojem ce se u buducnosti organizovati eventualna drzava u kojoj bi vladali Baha'i principi. Znaci, gdje god ima najmanje 9 Baha'ija formira se mjesno duhovno vijece od 9 clanova. Ukoliko ima vise takvih vijeca unutar jedne drzave onda se formira nacionalno duhovno vijece od takodjer 9 clanova.
Inace, u Baha'i vjeri nema klera (svecenika) niti ima skupnih, ceremonijalnih molitvi. Sve su molitve individualne. Baha'iji imaju mogucnost da biraju izmedju 3 obavezne molitve: kratke, srednje ili duge. Dovoljno je samo jedno odabrati.

Habib

Post by Habib » 11/08/2007 13:47

_BosanaC wrote:
Habib wrote:
Kako Islamski tolerantno slozen upit :oops: :D
Mislim da pitanje nije bilo netolerantno, a jer i bahajac sam tvrdio da njih u islamu smatraju otpadnicima.
Ja sam se samo nadovezao na njegovu tvrdnju
Last edited by Habib on 11/08/2007 13:59, edited 1 time in total.

Habib

Post by Habib » 11/08/2007 13:58

bahajac wrote:
Habib wrote:
Znas, u pocetku su i krscani bili otpadnicka sekta Judaizma pa vidi ih sad. ;-)
A, pravo da ti kazem, nemam pojma. Baha'iji, u principu, nemaju neki poseban prema bilo kojoj religiji ili sekti. Da ti sada ne ponavljam ono: sve su religije od jednog Boga, sve staze vode jednom cilju, itd. itd. :)
Ukoliko su sve religije od Boga, sta te je navelo da izaberes bahaizam umjesto neke druge religije, tj zbog cega si prihvatio da vjerujes u istinu o poslanstvo Baha iz Persije, a ne u istinu o poslanstvu Ahmeda Ghulama iz Indije?

Kako si dosao do zaklucka da trebas prihvatiti kao istinitu Bahovu tvrdnja o poslanstvu, dok se na istovjetnu tvrdnju o poslanstvu Ahmeda Ghulama nisi ni osvrnuo (jer sam kazes da o Ahmedijama nemas pojma) .

Zar nisi mogao izabrati da slijedis novo-osnovanu vjeru nekog naseg Bosnjaka, npr da slijedis Hama iz Zavidovica, za kojeg sam cuo da se takodje proglasio poslanikom.

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 11/08/2007 14:04

Habib wrote:Zar nisi mogao izabrati da slijedis novo-osnovanu vjeru nekog naseg Bosnjaka, npr da slijedis Hama iz Zavidovica, za kojeg sam cuo da se takodje proglasio poslanikom.
Boga ti koj taj?
oklen tacno iz Zavidovica? :roll:

bahajac

Post by bahajac » 11/08/2007 17:06

Habib wrote: Ukoliko su sve religije od Boga, sta te je navelo da izaberes bahaizam umjesto neke druge religije, tj zbog cega si prihvatio da vjerujes u istinu o poslanstvo Baha iz Persije, a ne u istinu o poslanstvu Ahmeda Ghulama iz Indije?

Kako si dosao do zaklucka da trebas prihvatiti kao istinitu Bahovu tvrdnja o poslanstvu, dok se na istovjetnu tvrdnju o poslanstvu Ahmeda Ghulama nisi ni osvrnuo (jer sam kazes da o Ahmedijama nemas pojma) .

Zar nisi mogao izabrati da slijedis novo-osnovanu vjeru nekog naseg Bosnjaka, npr da slijedis Hama iz Zavidovica, za kojeg sam cuo da se takodje proglasio poslanikom.
Posteno pitanje! Baha'u'llaha sam prihvatio za Bozijeg poslanika nakon sto sam pazljivo procitao Njegove spise. Smatram, po mom subjektivnom sudu, da ispunjava odredjene znakove i prorocanstva iz starih svetih spisa i da su Njegove rijeci Boziji dar.
Nisi me razumio jer nisam rekao da nemam pojma o Ahmedijama vec da nemam pojma o stavu Baha'i vjere o njima. Ja mislim da sam dovoljno upoznat o Ahmedijama i ucenju Ahmada Ghulama i ja licno ga smatram velikim reformatorom i uciteljem, ali ne i poslanikom.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 11/08/2007 22:10

Habib wrote:Zar nisi mogao izabrati da slijedis novo-osnovanu vjeru nekog naseg Bosnjaka, npr da slijedis Hama iz Zavidovica, za kojeg sam cuo da se takodje proglasio poslanikom.
Boga ti koj taj?
oklen tacno iz Zavidovica? :roll:
Ne dirajte mi u Balvan-city :oops:

Jest fakat, ja ne cuh nikad za istog? :roll:

Leonid Breznjev

Post by Leonid Breznjev » 11/08/2007 22:22

bahajac wrote:
Habib wrote: Ukoliko su sve religije od Boga, sta te je navelo da izaberes bahaizam umjesto neke druge religije, tj zbog cega si prihvatio da vjerujes u istinu o poslanstvo Baha iz Persije, a ne u istinu o poslanstvu Ahmeda Ghulama iz Indije?

Posteno pitanje! Baha'u'llaha sam prihvatio za Bozijeg poslanika nakon sto sam pazljivo procitao Njegove spise. Smatram, po mom subjektivnom sudu, da ispunjava odredjene znakove i prorocanstva iz starih svetih spisa i da su Njegove rijeci Boziji dar.
Nisi me razumio jer nisam rekao da nemam pojma o Ahmedijama vec da nemam pojma o stavu Baha'i vjere o njima. Ja mislim da sam dovoljno upoznat o Ahmedijama i ucenju Ahmada Ghulama i ja licno ga smatram velikim reformatorom i uciteljem, ali ne i poslanikom.
Ebu Hurejra(radiallahu anhu) kaže Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) je rekao:”Smak svijeta neće doći dok se sljedeće stvari ne dese:-dva bloka iste vjere će ratovati i mnogo će ljudi izginuti. Skoro 30 Dedždžala (varalica) će se pojaviti tvrdeći da su Allahovi Poslanici. :D :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 11/08/2007 22:24

Arslan wrote:
bahajac wrote:

Ebu Hurejra(radiallahu anhu) kaže Poslanik (sallallahu alejhi ve sellem) je rekao:”Smak svijeta neće doći dok se sljedeće stvari ne dese:-dva bloka iste vjere će ratovati i mnogo će ljudi izginuti. Skoro 30 Dedždžala (varalica) će se pojaviti tvrdeći da su Allahovi Poslanici. :D :D
Ni ja o Zavidovicima nemam neko pretjerano visoko misljenje, ali mislim da ipak nije u redu optuzivati ih za moguce saucesce u smaku svijeta :oops: :D

Leonid Breznjev

Post by Leonid Breznjev » 11/08/2007 22:31

_BosanaC wrote:
Arslan wrote:
bahajac wrote: Posteno pitanje! Baha'u'llaha sam prihvatio za Bozijeg poslanika nakon sto sam pazljivo procitao Njegove spise. Smatram, po mom subjektivnom sudu, da ispunjava odredjene znakove i prorocanstva iz starih svetih spisa i da su Njegove rijeci Boziji dar.
Ni ja o Zavidovicima nemam neko pretjerano visoko misljenje, ali mislim da ipak nije u redu optuzivati ih za moguce saucesce u smaku svijeta :oops: :D
:lol: :lol: :lol:

pa i nas dobri dzemo latic kaze za sebe da je nasljednik Muhammeda a.s. za Bosnu... doduse to nije predznak to je vec znak.. :D :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 11/08/2007 22:42

:lol: :lol: :lol:

Ni manje ni vise nego v.d. Muhammeda a.s. za BiH? :lol: :lol: :lol: :lol:

Jel' citavu il' samo za federalni dio :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Bea_Trix
Location: 'Mount Everest: forbidding, aloof, terrifying. The mountain with the biggest tits in the world.'

Post by Bea_Trix » 11/08/2007 22:48

_BosanaC wrote::lol: :lol: :lol:

a ti to prvi put cujes??? i am shocked :shock: :smajlistoseibreti: :D:D:D:D
ma ja mislim da se skromno ogranicio na federaciju, ponizna dusa :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 11/08/2007 22:51

dawn_upon_dawn wrote:

a ti to prvi put cujes??? i am shocked :shock: :smajlistoseibreti: :D:D:D:D
ma ja mislim da se skromno ogranicio na federaciju, ponizna dusa :D
Ovo je fakat previse i za mene :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Leonid Breznjev

Post by Leonid Breznjev » 11/08/2007 22:52

on sebe od davna, sad pa nadalje i ubuduce smatra zaduzenim i nasljednikom naravski za citavu BIH! sta ces kad je cojek nadahnut! :D

Sarafcina

Post by Sarafcina » 12/08/2007 00:32

bahajac wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:a dobro zasto bas to mjesto? zasto ne neko u Perziji, jel ima u nekim spisima da se to izricito kaze? :roll:
Ukratko, zato jer su tamo sahranjeni posmrtni ostaci nasih dvaju poslanika Baba i Baha'u'llaha. I u Iranu su postojali odredjena znacajna mjesta iz Baha'i historije poput rodnih kuca Baba i Baha'u'llaha i sl. ali nakon islamske revolucije 1979. godine u Iranu, mnoga od tih mjesta su sistematski unistena kao posljedica progona Baha'ija od strane rezima. Inace, tamosnji rezim Baha'ije smatra otpadnici Islama i neprijateljima, te su sve Baha'i aktivnosti zabranjene a Baha'i progonjeni.

cisto tehnicko pojasnjenje ;)
da bi neko bio otpadnik od islama, prvo mora biti musliman. ljudi koji nisu muslimani (niti su to ikada bili), generalno imaju slobodu vjeroispovjesti, tako da mi ta prica o progonu Bahajaca ne stoji.
u principu, s vjerskog stanovista podjela ide.. muslimani, sljedbenici knjige i svi ostali...

Post Reply