Rekonstrukcija tramvajske pruge

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
kloniran
Posts: 12188
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#10526 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by kloniran »

nepass1 wrote: 01/10/2022 01:54
animus wrote: 30/09/2022 22:40 Ovo ovdje isto inkvizicija. Cisto jednoumlje. Pretjerali ste. Radujem se od početka izgradnje pruge ali sada mi polako sve ovo počinje ici na qurac zbog pojedinaca na ovoj temi. Stalno se miješa politika i jedan dobar općedruštveni projekat. Pa ne pravi prugu niti jedna stranka svojim novcima. Sve su to naši novci. Ali bitno je da se konacno pravi. I to im je posao. Radi toga su izabrani i placeni. Ne treba praviti heroje od političara koji samo rade svoj posao. Tema treba biti izgradnja pruge a ne politicki marketing
U pravu si, previse seru ovi fanboy-i trojke. Ubise ovdje na temi. Sa druge strane pokrenuli su nesta, radi se, gradi se. Ne stoje gradilista napustena. Ministru svaka cast, izgurao je i gura dalje.
Jucer sam trcao i oresao preko sina kod remize, sad sa autom presao. Savrsenstvo. Imam osjecaj da sine ne otstupaju od asfalta ni milimetar.
Mozda glupo zvuci ali fakat da stanes i divis se. Ustvari zalosno zvuci da se divis necemu sto bi trebao biti standard.

Isto tako sam se prije mjesec divio da mi treba 12 minuta iz vogosce do stupske petlje. Onda skontas ko te jebe 30 godina, i da neko za tri godine uradi kolosalne stvari za kanton dok ovi u 30g nisu guzice pomakli ako se nisu mogli debelo ugraditi.
Ko u ks glasa za sda ili glasa za uzu porodicu ili nije dobar u glavi.
Koje su to kolosalne stvari urađene za 3 godine :?
User avatar
nepass1
Posts: 9666
Joined: 06/07/2017 07:35

#10527 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by nepass1 »

Pa za nas je jebena pruga kolosalna stvar dodatno nabavka novih tramvaja i trola.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10528 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Ateista »

Treba biti realan, nije ovo nista kolosalno za neke normalne standarde, ali u odnosu na ono na sta smo do sad navikli jeste kolosalno.
Tuzno je sto je tako i sto su nas toliko srozali, ali sad kada se pocinje normalnije raditi, sasvim je opravdano da vlada euforija i da raja ovako reaguje.
Nadam se da ce ovako nastaviti i da cemo za koju godinu i mi prihvatiti ovo kao normalno i da necemo ovakve stvari na ovaj nacin dozivljavati, te da cemo traziti jos vise od ovoga. Do tad se treba radovati ovome, ne vidim u tome nista lose. Pri tome ja tramvaj ne koristim i sumnjam da cu ga ikako koristiti, ali mi je drago kad vidim da se radi.
User avatar
nepass1
Posts: 9666
Joined: 06/07/2017 07:35

#10529 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by nepass1 »

Ateista wrote: 01/10/2022 11:11 Treba biti realan, nije ovo nista kolosalno za neke normalne standarde, ali u odnosu na ono na sta smo do sad navikli jeste kolosalno.
Tuzno je sto je tako i sto su nas toliko srozali, ali sad kada se pocinje normalnije raditi, sasvim je opravdano da vlada euforija i da raja ovako reaguje.
Nadam se da ce ovako nastaviti i da cemo za koju godinu i mi prihvatiti ovo kao normalno i da necemo ovakve stvari na ovaj nacin dozivljavati, te da cemo traziti jos vise od ovoga. Do tad se treba radovati ovome, ne vidim u tome nista lose. Pri tome ja tramvaj ne koristim i sumnjam da cu ga ikako koristiti, ali mi je drago kad vidim da se radi.
Meni je kolosalno i da lika natjeraju da ogradu srusi gdje je ono dijete kamion prignjecio. Da se nije moglo srediti da ograda ostane.
konami666
Posts: 2503
Joined: 11/05/2015 21:57

#10530 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by konami666 »

Naravno da se u Bosni treba diviti i čuditi normalnoj izgradnji pruge kada je u proteklih 30 godina vrhunac bio opaliti seljačko kolo ispred doniranih autobusa. Može li neko da insert slike sa onim seljačkim kolom?
Čuditi se ne bi trebalo da je Bosna normalna država u kojoj su te stvari normalna pojava.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10531 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

Ako ćemo realno i korektno, najveće "kolosalne stvari" (potenciram reći radio ono što treba da radi jedan načelnik) je radio, odnosno odavno radi načelnik općine novi grad. Radio je sve ono što se u općini očekuje da se radi, osluškivao potrebe stanovnika, prepravljao, popravljao, otvarao novo, prenamjenjivao. Jednostavno, nametnut je novi standard koji nisam vidio ni u jednoj drugoj gradskoj općini. Znate, to je onaj "rumenko", "seljačić" kako ga likovi vole nazivati.
Al treba biti realan pa to reći i priznati.
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#10532 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Proosvjetni_uhljeb »

archi_a wrote: 30/09/2022 19:06 Nisi sposoban da shvatiš da je ebrd dobio ugovor u kojem nema "zatamljenih" pasusa i na na osnovu toga ušao u finansiranje jer su njihovi zahtjevi ispoštovani.
Nisi sposoban da se sam zapitaš ako je ebrd mogao dobiti takav ugovor zašto nam se ponavlja mantra da mi, kao građani nemamo pravo od javne uprave dobiti isti takav ugovor-izvještaj nego nam se obraćaju sa ugovorom iz koga izostavljaju pasuse i eventualne klauzule?!? Nisi svjestan da ebrd nema potrebu i dužnost da javnosti u BiH iznose te podatke, nego je to odgovornost upravo onih koji vrše javne funkcije u BiH i ulažu javni novac? Hoćete transparentnost, borite se za drugačije od onoga što je do sada bilo, jašta! I ja padobranac :roll:
EBRD je banka i ako smatra da je ono što je od dokumentacije dovoljno da da kredit daće ga, ako ne neće ga dati. Oni daju svoj novac kroz kredit i uradiće ono što treba da obezbijede da se taj novac namjenski potroši. Ako daju kredit pod povoljnijim uslovima za određene namjene onda će svakako osigurati da ne bude zloupotreba.

Ono što ti nisi sposoban shvatiti je da postoje povjerljivi podaci. Ne može se svaki podatak javno objaviti, postoje neka pravila povjerljivosti. To mnogi ne shvataju pa javno objavljuju informacije kao što su njihov JMBG ili broj bankovnog računa. Poslije kukaju kad ih neko prevari ili opljačka.

Kod javnih nabavki se ponude predaju u zatvorenim kovertama i za to postoje dobri razlozi.

Prosto ne mogu da vjerojem da se nekome moraju objašnjavati ovako elementarne stvari. Još manje je za ne povjerovati da taj neko i dalje ne shvata.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10973
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#10533 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Prpa.ba »

Nacelnik Novog grada je kolosalan, ali Vlada KS da se ne hvali tricarijama koje rade jer se to ocekuje i za to su placeni. Cesir to sve radi iz ljubavi. I da objave ove ugovore koje kriju, sram ih bilo, budzet milijardu a 300 miliona zaduzili. Podrzavam prugu, ali vidite kako nacelnik Novog grada osluskuje potrebe i krpa rupe u cestama. Realno. :mrgreen:
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10534 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

8) Ti ćeš meni o kreditima i kreditorima. :lol:
Naravno da ebrd daje kredit uz obezbjeđenje povrata i prati da se sredstva namjenski utroše. Ali ebrd neće pratiti da li je šina proknjižena 100 ili 1000 maraka za to ih zaboli. E, tu je začkoljica o tajnosti ugovora. :-)
Hajde, života ti da zvršimo prepisku.
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#10535 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Proosvjetni_uhljeb »

archi_a wrote: 30/09/2022 20:01
Haris.ba wrote: 30/09/2022 19:54

Sta je problem? LIjepo ti pise, citaj citave recenice. Sto je povjerljivo - nema kopiranja.

Sve ti pise, samo zelja da se shvati jos nedostaje.
Nema kopiranja U TOKU NADMETANJA, SLANJA PONUDA PO TENDERSKOJ DOKUMENTACIJI!!!
Odmah nakon izbora ponuđača sve mora biti objelodanjeno, kako svim učesnicima u tenderu, tako i prema JAVNOSTI ZBOG JAVNOG INTERESA i TADA PRESTAJE VAŽENJE DIJELOVA ČLANA 11. KOJI TRETIRA POVJERLJIVOSTI, ODNOSNO NAGLAŠENO JE UPRAVO SUPROTNO.

Nemojte više, molim vas. :-)

I ovo neka ostane kao vječiti podsjetnik "raspravama". Hvala lijepo
Znači, nakon izbora najpovoljnijeg ponuđača mogu se javno obajviti povjerljive informacije? I onda na sljedećem tenderu te iste informacije se zatamne do izbora ponuđača? Iste informacije koje su na prethodnom tenderu bile dostupne svakome čim je izabran najpovoljniji ponuđač? To hoćeš da kažeš?

To tajnost podataka dovodi do besmisla. Čuj ideje, odjednom su mi tajni podaci koje sam mjesec ranije mogao da pročitam, prekopiram, isprintam i na osnovu njih uštimam ponudu na sljedećem tenderu.

Rezonovanje ti je genijalno.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10536 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

Prpa.ba wrote: 01/10/2022 11:34 Nacelnik Novog grada je kolosalan, ali Vlada KS da se ne hvali tricarijama koje rade jer se to ocekuje i za to su placeni. Cesir to sve radi iz ljubavi. I da objave ove ugovore koje kriju, sram ih bilo, budzet milijardu a 300 miliona zaduzili. Podrzavam prugu, ali vidite kako nacelnik Novog grada osluskuje potrebe i krpa rupe u cestama. Realno. :mrgreen:
Da, govorio sam o "realnim" ljudima, kao što je npr. uvaženi, citirani kolega. :lol:
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#10537 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by MTV »

Vratite nam Hakiza i PM72, ovaj smori...
bjjarmbar
Posts: 319
Joined: 22/02/2022 12:49

#10538 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bjjarmbar »

archi_a wrote: 01/10/2022 11:34 8) Ti ćeš meni o kreditima i kreditorima. :lol:
Naravno da ebrd daje kredit uz obezbjeđenje povrata i prati da se sredstva namjenski utroše. Ali ebrd neće pratiti da li je šina proknjižena 100 ili 1000 maraka za to ih zaboli. E, tu je začkoljica o tajnosti ugovora. :-)
Hajde, života ti da zvršimo prepisku.
Oni se moraju uklopit u taj iznos koji su dobili, a sad hoce li saraf platit marku umjesto sto, a nesto drugo sto maraka umjesto jedne je njihova stvar. Nego je problem sto ti tvoj mahalski mentalitet ne da mira i gurao bi nos svugdje.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10539 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

Proosvjetni_uhljeb wrote: 01/10/2022 11:36
archi_a wrote: 30/09/2022 20:01
Nema kopiranja U TOKU NADMETANJA, SLANJA PONUDA PO TENDERSKOJ DOKUMENTACIJI!!!
Odmah nakon izbora ponuđača sve mora biti objelodanjeno, kako svim učesnicima u tenderu, tako i prema JAVNOSTI ZBOG JAVNOG INTERESA i TADA PRESTAJE VAŽENJE DIJELOVA ČLANA 11. KOJI TRETIRA POVJERLJIVOSTI, ODNOSNO NAGLAŠENO JE UPRAVO SUPROTNO.

Nemojte više, molim vas. :-)

I ovo neka ostane kao vječiti podsjetnik "raspravama". Hvala lijepo
Znači, nakon izbora najpovoljnijeg ponuđača mogu se javno obajviti povjerljive informacije? I onda na sljedećem tenderu te iste informacije se zatamne do izbora ponuđača? Iste informacije koje su na prethodnom tenderu bile dostupne svakome čim je izabran najpovoljniji ponuđač? To hoćeš da kažeš?

To tajnost podataka dovodi do besmisla. Čuj ideje, odjednom su mi tajni podaci koje sam mjesec ranije mogao da pročitam, prekopiram, isprintam i na osnovu njih uštimam ponudu na sljedećem tenderu.

Rezonovanje ti je genijalno.
Novi tender je novi tender, novi uslovi. Ljudi, šta je vama, čitajte. :-)
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10540 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Ateista »

Ja vala ne vidim da je novi grad i po cemu bolji i ispred drugih opstina. Rumenko samo ima jaci marketing, i to je sve, a pri tome samo gleda interes svoh glasackog tijela i boli ga kurac za ostatak grada, pa tako na sve nacine pokusava da unisti mogucnost izgradnje gradskog autoputa. Ne vidim nista kolosalno u njegovom radu.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10541 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

Znači efendić gleda samo svoj interes, a šteta je pošteni, prepošteni! :lol:
Proosvjetni_uhljeb
Posts: 521
Joined: 13/09/2022 07:16

#10542 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Proosvjetni_uhljeb »

archi_a wrote: 01/10/2022 11:37
Proosvjetni_uhljeb wrote: 01/10/2022 11:36

Znači, nakon izbora najpovoljnijeg ponuđača mogu se javno obajviti povjerljive informacije? I onda na sljedećem tenderu te iste informacije se zatamne do izbora ponuđača? Iste informacije koje su na prethodnom tenderu bile dostupne svakome čim je izabran najpovoljniji ponuđač? To hoćeš da kažeš?

To tajnost podataka dovodi do besmisla. Čuj ideje, odjednom su mi tajni podaci koje sam mjesec ranije mogao da pročitam, prekopiram, isprintam i na osnovu njih uštimam ponudu na sljedećem tenderu.

Rezonovanje ti je genijalno.
Novi tender je novi tender, novi uslovi. Ljudi, šta je vama, čitajte. :-)
Novi tender je novi tender ali su povjerljive informacije iste.

Tvrdiš da će ponuđač koji je na prethodnom tenderu izgubio pa odmah poslije pročitao ključnu informaciju zbgo koje je izgubio istu namjerno zaboraviti pa zbog iste izgubiti i na sljedećem tenderu? Ili će je iskoristiti da sljedeću ponudu uštima pa da opbijedi?
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#10543 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Ateista »

archi_a wrote: 01/10/2022 11:41 Znači efendić gleda samo svoj interes, a šteta je pošteni, prepošteni! :lol:
Steta radi u interesu cijelog grada, to je razlika.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10973
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#10544 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Prpa.ba »

Nacelnice, izdrzite! :mrgreen:
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10545 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

Eksperiment danas poznat kao Ašov eksperiment imao je mnogo varijacija, ali je u suštini bio veoma jednostavan – ispitaniku bi se pokazala jedna linija određene dužine i tri druge linije. Njegov zadatak bio je da kaže koja od tri linije je iste dužine kao prva pokazana. Pritom, riječ nije bila o maloj razlici u dužini već je odgovor bio prilično očigledan.

Ispitanik je postavljen u prostoriju sa sedam drugih ljudi koji su zapravo bili Ašovi saradnici, a da ispitanik to nije znao. Ispitanik je uvijek sjedio na kraju reda, tako da je morao da sluša odgovore onih prije njega.

U prvom slučaju, u takozvanoj „kontrolnoj grupi“ svaki ispitanik je imao zadatak da da svoju samostalnu procjenu i oko 95 odsto ljudi je dalo tačan odgovor.

Daleko interesantniji su bili odgovori kada bi Ašovi saradnici imali instrukciju da namjerno griješe.

Nakon što bi čuli ljude prije sebe kako daju pogrešne odgovore, i ispitanici su odgovarali pogrešno. To se dokazalo u 80 odsto slučajeva.

Kad su ih upitali zašto su pokazali na liniju koja očigledno nije jednaka prvo pokazanoj, odgovor je najčešće bio da nisu htjeli da „štrče“, skreću pažnju na sebe ili stvore nesklad u grupi
Nešto što se naziva Konformizam, popularno i kao "mentalitet krda". :thumbup:
User avatar
MTV
Posts: 14340
Joined: 21/08/2013 19:39

#10546 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by MTV »

Kad smo kod tog rumenka i seljacica jel ono on pregazio covjeka i nikom nista... ustvari dobio uvjetnu a odrezes 3 metra drva odes u zatvor...

https://www.klix.ba/vijesti/bih/semir-e ... /210430108
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#10547 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by BadBoy »

Hjoj što ne mogu ovih realnih jebo majku. Jeste ovdje su fanboysi i mi ne damo ništa reći protiv trojke. Hajte budite "realni" na drugim temama.
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#10548 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by archi_a »

Kakav sudar emocija. Oni bi tjerali ljude sa tema. Jel to ta progresivna trojka, europskih viđenja, otvorena za različita mišljenja, ili dolazi period progona i inkvizicije?!?
Čekajte malo, ili je to mišljenje popularne trojke ili ste par vas pratili pogrešna predavanja pa ih predstavljate na pogrešan način. :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10549 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

Najbitniji dogadjaj za ilidzu od dajtona i reintegracije
Leon16v
Posts: 5778
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#10550 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Leon16v »

archi_a wrote: 01/10/2022 11:41 Znači efendić gleda samo svoj interes, a šteta je pošteni, prepošteni! :lol:
To je realnost :-D
Post Reply