Rekonstrukcija tramvajske pruge

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#16351 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by sehohari »

_BataZiv_0809 wrote: 06/04/2024 23:18 Fakat.
Ja ne znam kako sam mogao vozit prije SA-ZE dok nije bio autoput :cry:
Djetinstvo proveo u gužvi u Rajlovcu
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66396
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16352 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by _BataZiv_0809 »

sehohari wrote: 06/04/2024 23:19
_BataZiv_0809 wrote: 06/04/2024 23:18 Fakat.
Ja ne znam kako sam mogao vozit prije SA-ZE dok nije bio autoput :cry:
Djetinstvo proveo u gužvi u Rajlovcu
Tako nekako ti ga dodje
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#16353 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Ateista »

konami666 wrote: 06/04/2024 18:02
Hakiz wrote: 06/04/2024 13:51
konami666 wrote: 06/04/2024 13:43 Jedna stvar poteze drugu…sada je pruga nova i novi će biti tramvaji, sljedeći korak je početi uvoditi zabranu ulaska u centar grada osim za posebna vozila ili naplaćivanje za svaki ulazak u grad. Također nepropisno parkiranje drakonski kažnjavati, napraviti odred policajaca da samo stoje pored vjerskih objekata i da pišu kazne. Zašto dopuštati najahavanje na trotoar kada ima javni prevoz nov. Ne mora svaka budala imati auto. I onda uvesti da nema vožnje pobtramvsjskoj pruzi nigdje pa čak ni taksistima. Samo tramvaj i javni autobus. Tako će i tramvaji stizati na vrijeme. I tu isto staviti policajce od MD do carsije da pokazuju lizalo papcima.
Za to će trebati 5x tramvaja, autobusa i trolejbusa u odnosu na sadašnji broj, izgradnja i rekonstrukcija mnogih prometnica.

Načekat ćemo se. Ako tako nešta urade bez prethodnog obezbijeđenja uslova, samo će napraviti još jedan problem.
Neće trebati 5x svega, ne živi u Sarajevu milion stanovnika. Samo da se ne ometa pruga, da se ne blokira, malo vaspitanja i kulture ponašanja nije na odmet. Kada bi se ljudi poštovali vise i kada bi poštovali svoje, svima bi bolje bilo. Prvo sapun pa onda parfem.
Sta se ocekuje od obicnih vozaca kad vozaci autobusa staju na sred ceste jer im ne mrsko uci na stajaliste,cak i kad nema nikog na istom. Danas bio neki udes kod ceke, trakvaj ne naravno morao prici maksimalno i blokirati cestu prema mejtasu, mogao je stati i prije raskrsnice. Dzaba, kad profesionalni vozaci to rade, sta ocekivati od obicnih...
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#16354 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by konami666 »

Ateista wrote: 07/04/2024 02:21
konami666 wrote: 06/04/2024 18:02
Hakiz wrote: 06/04/2024 13:51

Za to će trebati 5x tramvaja, autobusa i trolejbusa u odnosu na sadašnji broj, izgradnja i rekonstrukcija mnogih prometnica.

Načekat ćemo se. Ako tako nešta urade bez prethodnog obezbijeđenja uslova, samo će napraviti još jedan problem.
Neće trebati 5x svega, ne živi u Sarajevu milion stanovnika. Samo da se ne ometa pruga, da se ne blokira, malo vaspitanja i kulture ponašanja nije na odmet. Kada bi se ljudi poštovali vise i kada bi poštovali svoje, svima bi bolje bilo. Prvo sapun pa onda parfem.
Sta se ocekuje od obicnih vozaca kad vozaci autobusa staju na sred ceste jer im ne mrsko uci na stajaliste,cak i kad nema nikog na istom. Danas bio neki udes kod ceke, trakvaj ne naravno morao prici maksimalno i blokirati cestu prema mejtasu, mogao je stati i prije raskrsnice. Dzaba, kad profesionalni vozaci to rade, sta ocekivati od obicnih...
Ne očekujem ja ništa od vozača, očekujem samo od policije da kažnjava sve prekršaje. Da ima vladavine prava, bilo bi vise kazni. Ne možeš naučiti papaka nečemu dok ga ne opališ po džepu. Vise puta.
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#16355 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Ateista »

konami666 wrote: 07/04/2024 07:49
Ateista wrote: 07/04/2024 02:21
konami666 wrote: 06/04/2024 18:02

Neće trebati 5x svega, ne živi u Sarajevu milion stanovnika. Samo da se ne ometa pruga, da se ne blokira, malo vaspitanja i kulture ponašanja nije na odmet. Kada bi se ljudi poštovali vise i kada bi poštovali svoje, svima bi bolje bilo. Prvo sapun pa onda parfem.
Sta se ocekuje od obicnih vozaca kad vozaci autobusa staju na sred ceste jer im ne mrsko uci na stajaliste,cak i kad nema nikog na istom. Danas bio neki udes kod ceke, trakvaj ne naravno morao prici maksimalno i blokirati cestu prema mejtasu, mogao je stati i prije raskrsnice. Dzaba, kad profesionalni vozaci to rade, sta ocekivati od obicnih...
Ne očekujem ja ništa od vozača, očekujem samo od policije da kažnjava sve prekršaje. Da ima vladavine prava, bilo bi vise kazni. Ne možeš naučiti papaka nečemu dok ga ne opališ po džepu. Vise puta.
To se slazem, to je najbolji nacin da nekog naucis kulturi.
made_in_sarajevo
Posts: 5593
Joined: 06/05/2013 23:05

#16356 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by made_in_sarajevo »

Ova karta na javniprevoz je tacna u smislu brojeva tramvaja? Vidim sad trenutno ni jednog novog tramvaja nema u voznji
gigatech
Posts: 120
Joined: 13/08/2012 23:54

#16357 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by gigatech »

ja kad god pogledam, samo 008 kruži, šta je sa ostalim
NediM17
Posts: 21719
Joined: 05/11/2009 11:49

#16358 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by NediM17 »

Da, kad naiđe novi Stadler, pogledam, ono 008.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8559
Joined: 15/04/2015 11:26

#16359 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Thorgerson »

Ateista wrote: 07/04/2024 02:21 Sta se ocekuje od obicnih vozaca kad vozaci autobusa staju na sred ceste jer im ne mrsko uci na stajaliste,cak i kad nema nikog na istom. Danas bio neki udes kod ceke, trakvaj ne naravno morao prici maksimalno i blokirati cestu prema mejtasu, mogao je stati i prije raskrsnice. Dzaba, kad profesionalni vozaci to rade, sta ocekivati od obicnih...
A zasto to rade sta mislis?
Zato sto se sa autobusom prakticno vise nemoguce ukljuciti u saobracaj.

Ne pravdam, ali sam bio i u busu, kao i van busa kad to rade. Vozac obavi sve, putnici udju, mislis da iko ikada stane da se autobus ukljuci? I sad skontaj, ako je krenulo zeleno, vozac mora cekati crveno, da stane val automobila. Opet ako se i crveno upali tom valu, onda dolaze ovi sa strana jer je njima zeleno. Mislis da iko i od njih uspori, stane i pusti autobus. Stane al u qrcu.
User avatar
Ateista
Posts: 46620
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#16360 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Ateista »

Thorgerson wrote: 08/04/2024 14:14
Ateista wrote: 07/04/2024 02:21 Sta se ocekuje od obicnih vozaca kad vozaci autobusa staju na sred ceste jer im ne mrsko uci na stajaliste,cak i kad nema nikog na istom. Danas bio neki udes kod ceke, trakvaj ne naravno morao prici maksimalno i blokirati cestu prema mejtasu, mogao je stati i prije raskrsnice. Dzaba, kad profesionalni vozaci to rade, sta ocekivati od obicnih...
A zasto to rade sta mislis?
Zato sto se sa autobusom prakticno vise nemoguce ukljuciti u saobracaj.

Ne pravdam, ali sam bio i u busu, kao i van busa kad to rade. Vozac obavi sve, putnici udju, mislis da iko ikada stane da se autobus ukljuci? I sad skontaj, ako je krenulo zeleno, vozac mora cekati crveno, da stane val automobila. Opet ako se i crveno upali tom valu, onda dolaze ovi sa strana jer je njima zeleno. Mislis da iko i od njih uspori, stane i pusti autobus. Stane al u qrcu.
Razumijem da je to razlog, ali to ne smije biti opravdanje za njihov papanluk. Oni kao profesionalni vozaci bi trebali da budu primjer.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#16361 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by trambusek88 »

Danas je uključen i četvrti na liniji, inače 5 ih se ubilježilo u linijskom saobraćaju 003, 004, 005, 006, 008.
Mislim da su 002 i 007 obuka.
User avatar
laserShow
Posts: 4105
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#16362 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by laserShow »

Thorgerson wrote: 08/04/2024 14:14 Ne pravdam, ali sam bio i u busu, kao i van busa kad to rade. Vozac obavi sve, putnici udju, mislis da iko ikada stane da se autobus ukljuci? I sad skontaj, ako je krenulo zeleno, vozac mora cekati crveno, da stane val automobila. Opet ako se i crveno upali tom valu, onda dolaze ovi sa strana jer je njima zeleno. Mislis da iko i od njih uspori, stane i pusti autobus. Stane al u qrcu.
Zakon i provodjenje istog gdje je obavezno pustiti bus da se ukljuci. No znas ti nas, jebo ti nas.
hali gali halid
Posts: 2386
Joined: 08/10/2007 22:45

#16363 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by hali gali halid »

Ja uvijek pustim bus ili trolejbus da se ukljuci. Nedavno jedan mamlaz iza mene poce da trubi sto sam stao, a ja nervozan s posla, ma znaci podivljao sam...
NediM17
Posts: 21719
Joined: 05/11/2009 11:49

#16364 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by NediM17 »

Jutros 004 i 005 jedan za drugim u roku minute max.
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16365 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

jutros su tri faktički jedan iza drugog
a možda i 4
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#16366 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Vitezanin »

Da, tri su bila. :)
User avatar
Truba
Posts: 81889
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16367 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

i nijedan da ubodem
jos se nisam provozao

ujutro polazi u 7.40 sa stanice treminal
vidim ga svako jutro na sefamoru
Hakiz
Posts: 40639
Joined: 30/07/2015 20:01

#16368 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Prvi put u novom tramvaju.

Samom tramvaju, naravno, nema zamjerke. Osim uskog prolaza između sjedišta, sve je super.

Zamjerke:

Nije zamjerka koliko bih volio da, kada bude rekonstrukcija stajališta, pokušaju se smanjiti, ako je moguće, razmak između tramvaja i ivice stajališta, a još važnije da se pokuša da nivoi stajališta i tramvaja budu isti. Na stajalištu na kojem sam ušao razmak tramvaja i stajališta je bio veći od 10 cm, a tramvaj je bio viši od stajališta oko 5 cm. To zbog ljudi koji ne mogu dizati noge, kolica, torbi na točkovima itd.

Sada zamjerke, koje nisu stvar samih tramvaja i pruge, nego organizacije: Obavještenje o dolasku na stanicu je prekasno. "Sljedeća stanica X" se čuje tek kada je tramvaj već na stanici. Drugo, to obavještenje, i glasom i na displeju, ne radi za mnogo stanica (od Č. Vile do Baščaršije). Barem u ovom tramvaju. Treće, obavještenje je na našem, ali nema i na engleskom jeziku, a trebalo bi biti ako želimo turiste.
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#16369 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by tomhagen »

Hakiz wrote: 11/04/2024 12:23
Sada zamjerke, koje nisu stvar samih tramvaja i pruge, nego organizacije: Obavještenje o dolasku na stanicu je prekasno. "Sljedeća stanica X" se čuje tek kada je tramvaj već na stanici. Drugo, to obavještenje, i glasom i na displeju, ne radi za mnogo stanica (od Č. Vile do Baščaršije). Barem u ovom tramvaju. Treće, obavještenje je na našem, ali nema i na engleskom jeziku, a trebalo bi biti ako želimo turiste.
Slazem se da ne bi bilo lose ubaciti i na engleskom. Medjutim, licno sam dozivio i u Becu i u Pragu, Bratislavi, Berlinu, Zagrebu...da su obavjestenja samo na lokalnom jeziku. Doduse u Zagrebu na engleskom jeziku se javi samo kad se priblizava trgu bana jelacica i kaze da je sljedeca stanica glavni trg
Hakiz
Posts: 40639
Joined: 30/07/2015 20:01

#16370 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

tomhagen wrote: 11/04/2024 12:51
Hakiz wrote: 11/04/2024 12:23
Sada zamjerke, koje nisu stvar samih tramvaja i pruge, nego organizacije: Obavještenje o dolasku na stanicu je prekasno. "Sljedeća stanica X" se čuje tek kada je tramvaj već na stanici. Drugo, to obavještenje, i glasom i na displeju, ne radi za mnogo stanica (od Č. Vile do Baščaršije). Barem u ovom tramvaju. Treće, obavještenje je na našem, ali nema i na engleskom jeziku, a trebalo bi biti ako želimo turiste.
Slazem se da ne bi bilo lose ubaciti i na engleskom. Medjutim, licno sam dozivio i u Becu i u Pragu, Bratislavi, Berlinu, Zagrebu...da su obavjestenja samo na lokalnom jeziku. Doduse u Zagrebu na engleskom jeziku se javi samo kad se priblizava trgu bana jelacica i kaze da je sljedeca stanica glavni trg
Ne mora Engleski, nije teško shvatiti i naučiti. Ne znam Portugalski, ali prva vožnja i naučiš da "sljedeća stanica" se kaže "proxima paragem". Takvi izrazi se brzo usvoje.
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#16371 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Better Man »

Danas se vozim nnovim tramvajem i izađem u Pofalićima, kad odmah iza njega još jedan novi tramvaj. Išao kasnije do grada i vidim oko Tehničke škole jedan novi ide u pravcu Ilidže, a kad sam se vraćao, opet ulovim novi tramvaj i kad sam izašo u Pofalićima vidim opet još jedan novi tramvaj stoji na stanici u pravcu Bašćaršije. vjerovatno ih sad ima 5 u saobraćaju kako su i najavili da će biti od Aprila.
User avatar
thekupus
Posts: 6819
Joined: 25/06/2011 22:38

#16372 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Better Man wrote: 11/04/2024 14:52 Danas se vozim nnovim tramvajem i izađem u Pofalićima, kad odmah iza njega još jedan novi tramvaj. Išao kasnije do grada i vidim oko Tehničke škole jedan novi ide u pravcu Ilidže, a kad sam se vraćao, opet ulovim novi tramvaj i kad sam izašo u Pofalićima vidim opet još jedan novi tramvaj stoji na stanici u pravcu Bašćaršije. vjerovatno ih sad ima 5 u saobraćaju kako su i najavili da će biti od Aprila.
zamisli kako će biti sa 25...
User avatar
MTV
Posts: 14357
Joined: 21/08/2013 19:39

#16373 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by MTV »

thekupus wrote: 11/04/2024 17:19
Better Man wrote: 11/04/2024 14:52 Danas se vozim nnovim tramvajem i izađem u Pofalićima, kad odmah iza njega još jedan novi tramvaj. Išao kasnije do grada i vidim oko Tehničke škole jedan novi ide u pravcu Ilidže, a kad sam se vraćao, opet ulovim novi tramvaj i kad sam izašo u Pofalićima vidim opet još jedan novi tramvaj stoji na stanici u pravcu Bašćaršije. vjerovatno ih sad ima 5 u saobraćaju kako su i najavili da će biti od Aprila.
zamisli kako će biti sa 25...
perverzno :mrgreen:
bumerangss
Posts: 4495
Joined: 12/01/2015 16:47

#16374 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by bumerangss »

Ja krenu na posap sat ranije samo da bih cekao da uđem u novi tramvaj :D

Sjeo pozadi ali naopacke okrenuto i oduševljen sam sa pogledom kroz prozore, kao da sam u fijakeru :lol:

Iskreno malo je pousko između sjedista i mislim da bi makar pola tramvaja trebalo da sa jedne strane bude samo po jedno a ne sve dvosjedi. Tako bi bilo šire a iskreno nekad volim da sjedim sam a ne da se sa nekim guram i pogotovo kad su 4 sjedista okrenuti jedni drugima pa malo previse intimno :-)
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#16375 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by konami666 »

hali gali halid wrote: 11/04/2024 02:29 Ja uvijek pustim bus ili trolejbus da se ukljuci. Nedavno jedan mamlaz iza mene poce da trubi sto sam stao, a ja nervozan s posla, ma znaci podivljao sam...
U svedskoj po zakonu cim autobus da zmigavac ti moras da stanes. On ako krene i lupi te, ti si kriv. Tako nesto treba uvesti i u bosni, lupi te autobus i jos budes kriv. Svi bi odma bili pazljiviji, mozdabi taj papak iza tebe sto je zalego na sirenu.
Post Reply