Rekonstrukcija tramvajske pruge

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Dimu1927
Posts: 4056
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#16426 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Dimu1927 »

Kako misle naplatiti 6000 km kazne od ede ? Isto onako ko sto uspjesno naplacuju kazne ovima sto naprave po 20 30 40 hiljada KM pa im lafo oduzimaju auta ?
User avatar
Truba
Posts: 81888
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16427 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

kazna nije samo napravljena da bi edi uzela novac
to je i sudska praksa i upozernje potencijalnim edama
da se 30% zamisli prije šaranja to je uspjeh

a kako će naplatiti od ede... to je problem njega i njegovih gonitelja
ReymondReddington
Posts: 687
Joined: 07/01/2018 22:25

#16428 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by ReymondReddington »

Dimu1927 wrote: 16/04/2024 08:06 Kako misle naplatiti 6000 km kazne od ede ? Isto onako ko sto uspjesno naplacuju kazne ovima sto naprave po 20 30 40 hiljada KM pa im lafo oduzimaju auta ?
Pa valjda ide krivicna prijava za ostecenje tudje imovine?
Ti sto prave po 20 hikjada kazni nemaju auto vec voze tudja.
Hakiz
Posts: 40628
Joined: 30/07/2015 20:01

#16429 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Truba wrote: 16/04/2024 09:20 kazna nije samo napravljena da bi edi uzela novac
to je i sudska praksa i upozernje potencijalnim edama
da se 30% zamisli prije šaranja to je uspjeh

a kako će naplatiti od ede... to je problem njega i njegovih gonitelja
Ako ne naplate od Ede, kako će to protumačiti ostali ede?

Džaba proglašavanje krivim i odluka o kazni, ako se kazna ne izvrši, to je isto kao kada roditelj kaže djetetu da će ga kazniti pa ne kazni. Dijete vidi da roditelj laže i nastavi po starom.

Pa i sve ede sada čekaju da vide hoće li Edo biti natjeran da plati tih 6.000 ili neće. Ne da je odlučeno da plati, nego da stvarno plati.
AdzijaFace
Posts: 160
Joined: 13/06/2021 12:42

#16430 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by AdzijaFace »

dvajt wrote: 15/04/2024 13:56 Sta je razlika između šaranja novih i starih tramvaja?zasto ovolika halabuka zbog tri slova?
halabuka? Nemamo mi nikakve odgovornosti, a to pokazuje i ovaj komentar. Pored odgovornosti, nas IQ je nivo sobne temperature i to kada toplane ne griju.

Pa covjece danas tri, sutra pet, prekosutra rulof a nakon toga gras hamziga-drp. Odmah u korjenu, malcu istetovirati tramvaj na ledjima, oca isamarati, a majku poslati na dodatnu edukaciju.

Nanu mu jebem.
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#16431 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Better Man »

Hakiz wrote: 16/04/2024 09:39
Truba wrote: 16/04/2024 09:20 kazna nije samo napravljena da bi edi uzela novac
to je i sudska praksa i upozernje potencijalnim edama
da se 30% zamisli prije šaranja to je uspjeh

a kako će naplatiti od ede... to je problem njega i njegovih gonitelja
Ako ne naplate od Ede, kako će to protumačiti ostali ede?

Džaba proglašavanje krivim i odluka o kazni, ako se kazna ne izvrši, to je isto kao kada roditelj kaže djetetu da će ga kazniti pa ne kazni. Dijete vidi da roditelj laže i nastavi po starom.

Pa i sve ede sada čekaju da vide hoće li Edo biti natjeran da plati tih 6.000 ili neće. Ne da je odlučeno da plati, nego da stvarno plati.
Sve se može naplatiti. Ima prinudna naplata, zaplijena imovine, odvođenje u zatvor dok ne plati kaznu kao i uskračivanje osnovnih prava npr. da ne možeš niti jedan lični ili bilo koji drugi dokument izvaditi itd. Nadam se da će što prije krenuti sa obnovom ceste od Skenderije prema Bašćaršijii, posebno taj dio oko pruge i da se to uradi maksimalno kvalitetno da tramvaji mogu normalno voziti. I glavna stvar poptupuna zabrana svim motornim vozilima da voze tramvajskim šinama izuzev Hitne i Vatrogasaca i to samo u slućaju kad imaju intervenciju. Taxi službama dozvoliti da samo može se zaustaviti da primi mušteriju ili da ista izađe bez mogućnosti da vozi šinama. I da kazne za vožnju tramvajskim šinama budu drakonske.
Hakiz
Posts: 40628
Joined: 30/07/2015 20:01

#16432 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Better Man wrote: 16/04/2024 10:08
Hakiz wrote: 16/04/2024 09:39
Truba wrote: 16/04/2024 09:20 kazna nije samo napravljena da bi edi uzela novac
to je i sudska praksa i upozernje potencijalnim edama
da se 30% zamisli prije šaranja to je uspjeh

a kako će naplatiti od ede... to je problem njega i njegovih gonitelja
Ako ne naplate od Ede, kako će to protumačiti ostali ede?

Džaba proglašavanje krivim i odluka o kazni, ako se kazna ne izvrši, to je isto kao kada roditelj kaže djetetu da će ga kazniti pa ne kazni. Dijete vidi da roditelj laže i nastavi po starom.

Pa i sve ede sada čekaju da vide hoće li Edo biti natjeran da plati tih 6.000 ili neće. Ne da je odlučeno da plati, nego da stvarno plati.
Sve se može naplatiti. Ima prinudna naplata, zaplijena imovine, odvođenje u zatvor dok ne plati kaznu kao i uskračivanje osnovnih prava npr. da ne možeš niti jedan lični ili bilo koji drugi dokument izvaditi itd. Nadam se da će što prije krenuti sa obnovom ceste od Skenderije prema Bašćaršijii, posebno taj dio oko pruge i da se to uradi maksimalno kvalitetno da tramvaji mogu normalno voziti. I glavna stvar poptupuna zabrana svim motornim vozilima da voze tramvajskim šinama izuzev Hitne i Vatrogasaca i to samo u slućaju kad imaju intervenciju. Taxi službama dozvoliti da samo može se zaustaviti da primi mušteriju ili da ista izađe bez mogućnosti da vozi šinama. I da kazne za vožnju tramvajskim šinama budu drakonske.
Pa imamo ljude sa neplaćenim kaznama u rasponu od nekoliko stotina do 100.000 KM. Koje niko ne dira i koji nastavljaju raditi stvari zbog kojih su kanjeni.

Ja kada sam "se sudio" dobio sam presudu u moju korist. Ali, ta presuda je čekala sve dok nisam podnio zahtjev za rješenje o izvršenju presude. Tek tada sam ostvario ono šta mi je presuđeno. Tek tada mi je novac koji sam presudom dobio legao na račun. Sama presuda nije učinila da mi novac automatski bude na računu. Sudija presuđuje, ali ne izvršava presude. Neki drugi organi izvršavaju presude sudija. I od tih organa treba tražiti ili im naložiti da presude izvrše, neće to uraditi na svoju ruku.

Pa sada, imamo presudu, da vidimo da li će biti izvršena.

To jeste, nije stvar u tome može li se kazna naplatiti, pitanje je hoće li se naplatiti.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17310
Joined: 31/03/2019 14:56

#16433 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Hakiz wrote: 16/04/2024 10:16
Ja kada sam "se sudio" dobio sam presudu u moju korist. Ali, ta presuda je čekala sve dok nisam podnio zahtjev za rješenje o izvršenju presude. Tek tada sam ostvario ono šta mi je presuđeno. Tek tada mi je novac koji sam presudom dobio legao na račun. Sama presuda nije učinila da mi novac automatski bude na računu. Sudija presuđuje, ali ne izvršava presude. Neki drugi organi izvršavaju presude sudija. I od tih organa treba tražiti ili im naložiti da presude izvrše, neće to uraditi na svoju ruku.

Pa sada, imamo presudu, da vidimo da li će biti izvršena.

To jeste, nije stvar u tome može li se kazna naplatiti, pitanje je hoće li se naplatiti.
Trebao ti je advokat pojasniti da postoji mogucnost da se mirnim putem namiris, a izvrsenje pokreces je po pravosnaznoj presudi i nije nikakav spektakularan postupak osim formalnost da natjera trazioc izvrsenja da mu se namiri to sto ga sljeduje.
Naravno da neko se oglusi o pravosnaznoj presudi pa moras ustati sa izvrsenjem, eh sad na cemu ces se namirivati je druga prica.
Dimu1927
Posts: 4056
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#16434 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Dimu1927 »

Better Man wrote: 16/04/2024 10:08
Hakiz wrote: 16/04/2024 09:39
Truba wrote: 16/04/2024 09:20 kazna nije samo napravljena da bi edi uzela novac
to je i sudska praksa i upozernje potencijalnim edama
da se 30% zamisli prije šaranja to je uspjeh

a kako će naplatiti od ede... to je problem njega i njegovih gonitelja
Ako ne naplate od Ede, kako će to protumačiti ostali ede?

Džaba proglašavanje krivim i odluka o kazni, ako se kazna ne izvrši, to je isto kao kada roditelj kaže djetetu da će ga kazniti pa ne kazni. Dijete vidi da roditelj laže i nastavi po starom.

Pa i sve ede sada čekaju da vide hoće li Edo biti natjeran da plati tih 6.000 ili neće. Ne da je odlučeno da plati, nego da stvarno plati.
Sve se može naplatiti. Ima prinudna naplata, zaplijena imovine, odvođenje u zatvor dok ne plati kaznu kao i uskračivanje osnovnih prava npr. da ne možeš niti jedan lični ili bilo koji drugi dokument izvaditi itd.
Kome su to nesto oduzeli prinudno ako nema nikakve imovine na sebi ? Ako moze neki primjer...

Ne mogu ti uskratiti licne dokumente zbog neplacene kazne. Ustavno pravo
dvajt
Posts: 115
Joined: 09/08/2022 15:47

#16435 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by dvajt »

Likovi voze regularno auta sa 100k+ kazni na sebi pa im ne mogu nista ... eto edi će naplatiti :D
User avatar
haris0032
Posts: 1443
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#16436 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by haris0032 »

Ima razlika između prekršaja i krivičnog postupka. Ako se ovo bude vodilo kao krivični postupak itekako će naplatiti. Dođe sud i zaplijena imovine.
User avatar
Laplace
Posts: 10446
Joined: 19/11/2012 18:37

#16437 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Laplace »

Dimu1927 wrote: 16/04/2024 08:06 Kako misle naplatiti 6000 km kazne od ede ? Isto onako ko sto uspjesno naplacuju kazne ovima sto naprave po 20 30 40 hiljada KM pa im lafo oduzimaju auta ?
Angažovati utjerivače dugova.
User avatar
Truba
Posts: 81888
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16438 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

dvajt wrote: 16/04/2024 13:16 Likovi voze regularno auta sa 100k+ kazni na sebi pa im ne mogu nista ... eto edi će naplatiti :D
Da...ali koliko sam skontao ovo nije naplata javnog duga vec popravka ostecenja za privatnu firmu u garantnom roku
dvajt
Posts: 115
Joined: 09/08/2022 15:47

#16439 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by dvajt »

Truba wrote: 16/04/2024 13:44
dvajt wrote: 16/04/2024 13:16 Likovi voze regularno auta sa 100k+ kazni na sebi pa im ne mogu nista ... eto edi će naplatiti :D
Da...ali koliko sam skontao ovo nije naplata javnog duga vec popravka ostecenja za privatnu firmu u garantnom roku
Nije baš da privatna firma raspolaže tramvajima.
User avatar
Truba
Posts: 81888
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#16440 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Truba »

Ona ih je napravila i u odredjenom roki duzna je popraviti nedostatke
Ispravite me ako grijesim
Naplata je nesto drugo
Hakiz
Posts: 40628
Joined: 30/07/2015 20:01

#16441 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Hakiz »

Laplace wrote: 16/04/2024 13:38
Dimu1927 wrote: 16/04/2024 08:06 Kako misle naplatiti 6000 km kazne od ede ? Isto onako ko sto uspjesno naplacuju kazne ovima sto naprave po 20 30 40 hiljada KM pa im lafo oduzimaju auta ?
Angažovati utjerivače dugova.
Kao što su ih angažovali kod ovih sa 20, 30, 40 hiljada?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14668
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#16442 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by DaysleepeR »

Nekom ko ima 50 hiljada kazni za vožnju bez vozačke svakako ne pali sankcija nemogućnosti vađenja nove vozačke ili lične karte, kao ni pasoša.

Nekom drugom, ko je mlad, hoće da putuje, ili da upiše fax, ili bilo šta drugo, sankcija nemogućnosti vađenja ili obnove ličnih isprava usljed neplaćanja kazni itekako pravi probleme.
ramizovstrasni388
Posts: 307
Joined: 18/10/2021 21:15

#16443 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by ramizovstrasni388 »

Hakiz wrote: 16/04/2024 14:02
Laplace wrote: 16/04/2024 13:38
Dimu1927 wrote: 16/04/2024 08:06 Kako misle naplatiti 6000 km kazne od ede ? Isto onako ko sto uspjesno naplacuju kazne ovima sto naprave po 20 30 40 hiljada KM pa im lafo oduzimaju auta ?
Angažovati utjerivače dugova.
Kao što su ih angažovali kod ovih sa 20, 30, 40 hiljada?
https://www.youtube.com/watch?v=A6xzU3duavE
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#16444 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Better Man »

Već sam spomenuo, ali da još jednom spomenem da se nadam da će komplet prugu od SCC-a do Bašćaršije i od Bašćaršije do Marindvora ako ne potpuno promjeniti, onda uraditi cestu oko pruge kako bi se eleminirala buka i onda će biti baš potpuni užitak s novim tramvajima. i Naravno stoji sve što sam rekao za zabranu vožnje šinama.
User avatar
thekupus
Posts: 6819
Joined: 25/06/2011 22:38

#16445 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

Better Man wrote: 16/04/2024 15:14 Već sam spomenuo, ali da još jednom spomenem da se nadam da će komplet prugu od SCC-a do Bašćaršije i od Bašćaršije do Marindvora ako ne potpuno promjeniti, onda uraditi cestu oko pruge kako bi se eleminirala buka i onda će biti baš potpuni užitak s novim tramvajima. i Naravno stoji sve što sam rekao za zabranu vožnje šinama.
nemaš šta spominjati, u toku je ponovljeni tender za izvođača radova, radi se i asfalt na cesti, i asfalt oko šina uz koji će se ugraditi i elementi za smanjenje buke i upijanje vibracija.
Šine i podloga neće biti promijenjene, jer nema potrebe.
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#16446 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Better Man »

vjeshalica wrote: 16/04/2024 11:49
Hakiz wrote: 16/04/2024 10:16
Ja kada sam "se sudio" dobio sam presudu u moju korist. Ali, ta presuda je čekala sve dok nisam podnio zahtjev za rješenje o izvršenju presude. Tek tada sam ostvario ono šta mi je presuđeno. Tek tada mi je novac koji sam presudom dobio legao na račun. Sama presuda nije učinila da mi novac automatski bude na računu. Sudija presuđuje, ali ne izvršava presude. Neki drugi organi izvršavaju presude sudija. I od tih organa treba tražiti ili im naložiti da presude izvrše, neće to uraditi na svoju ruku.

Pa sada, imamo presudu, da vidimo da li će biti izvršena.

To jeste, nije stvar u tome može li se kazna naplatiti, pitanje je hoće li se naplatiti.
Trebao ti je advokat pojasniti da postoji mogucnost da se mirnim putem namiris, a izvrsenje pokreces je po pravosnaznoj presudi i nije nikakav spektakularan postupak osim formalnost da natjera trazioc izvrsenja da mu se namiri to sto ga sljeduje.
Naravno da neko se oglusi o pravosnaznoj presudi pa moras ustati sa izvrsenjem, eh sad na cemu ces se namirivati je druga prica.
Izvršenje se pokreće onda kada dužnik neće da isplati tužitelja po pravosnažnoj presudi. Kada sud donese pravosnažnu presudu, strana koja je izgubila spor dužna je da izvrši isplatu tuženiku. Tek ako neće da postupi po pravosnažnoj presudi pokreće se izvršni postupak i donosi se rješenje o izvršenju i ide prinudna naplata.
User avatar
Better Man
Posts: 16781
Joined: 01/10/2006 20:10

#16447 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by Better Man »

thekupus wrote: 16/04/2024 15:22
Better Man wrote: 16/04/2024 15:14 Već sam spomenuo, ali da još jednom spomenem da se nadam da će komplet prugu od SCC-a do Bašćaršije i od Bašćaršije do Marindvora ako ne potpuno promjeniti, onda uraditi cestu oko pruge kako bi se eleminirala buka i onda će biti baš potpuni užitak s novim tramvajima. i Naravno stoji sve što sam rekao za zabranu vožnje šinama.
nemaš šta spominjati, u toku je ponovljeni tender za izvođača radova, radi se i asfalt na cesti, i asfalt oko šina uz koji će se ugraditi i elementi za smanjenje buke i upijanje vibracija.
Šine i podloga neće biti promijenjene, jer nema potrebe.
Znam da neće mijenjati šine. Super za obnovu. Bit će baš gospodski se voziti tramvajem. nadam se da će stanovnici Sarajeva skontati da je bolje novim tramvajem na posao, nego paliti auto i razmišljati o parkingu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17310
Joined: 31/03/2019 14:56

#16448 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by vjeshalica »

Better Man wrote: 16/04/2024 15:23
vjeshalica wrote: 16/04/2024 11:49
Hakiz wrote: 16/04/2024 10:16
Ja kada sam "se sudio" dobio sam presudu u moju korist. Ali, ta presuda je čekala sve dok nisam podnio zahtjev za rješenje o izvršenju presude. Tek tada sam ostvario ono šta mi je presuđeno. Tek tada mi je novac koji sam presudom dobio legao na račun. Sama presuda nije učinila da mi novac automatski bude na računu. Sudija presuđuje, ali ne izvršava presude. Neki drugi organi izvršavaju presude sudija. I od tih organa treba tražiti ili im naložiti da presude izvrše, neće to uraditi na svoju ruku.

Pa sada, imamo presudu, da vidimo da li će biti izvršena.

To jeste, nije stvar u tome može li se kazna naplatiti, pitanje je hoće li se naplatiti.
Trebao ti je advokat pojasniti da postoji mogucnost da se mirnim putem namiris, a izvrsenje pokreces je po pravosnaznoj presudi i nije nikakav spektakularan postupak osim formalnost da natjera trazioc izvrsenja da mu se namiri to sto ga sljeduje.
Naravno da neko se oglusi o pravosnaznoj presudi pa moras ustati sa izvrsenjem, eh sad na cemu ces se namirivati je druga prica.
Izvršenje se pokreće onda kada dužnik neće da isplati tužitelja po pravosnažnoj presudi. Kada sud donese pravosnažnu presudu, strana koja je izgubila spor dužna je da izvrši isplatu tuženiku. Tek ako neće da postupi po pravosnažnoj presudi pokreće se izvršni postupak i donosi se rješenje o izvršenju i ide prinudna naplata.
Isto sam napisala, ali u Londonu je vjerovatno drugacije.
NediM17
Posts: 21719
Joined: 05/11/2009 11:49

#16449 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by NediM17 »

U nas nema sredine, ubi klima u 008.
User avatar
thekupus
Posts: 6819
Joined: 25/06/2011 22:38

#16450 Re: Rekonstrukcija tramvajske pruge

Post by thekupus »

NediM17 wrote: 16/04/2024 17:53 U nas nema sredine, ubi klima u 008.
Šteta ostavka 😭😭😭😭
Post Reply