Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#2501 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by zipoo »

Lijepo izgleda, valjda ce gosti znat ovo cijeniti.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#2502 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Plavo, plavo. Baš Plavo.. Volim, volim. Volim Plavo

Image

Asfaltiran pasaž ispod Juga i ponovno stavljen prolaz po sredini KOP u funkciju.
Image
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#2503 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

@Company 85

Ima razloga zašto sam postavio ovaj upit za model planiranih Ješeva tj Turnstiles (eng.)
Bez nekog defitizma i panike ali vrijedi obratiti pažnju.
https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Do ... WNLOAD.pdf


Article 19 Public access, exit and circulation routes

19.06
In addition, stadiums must meet the following requirements in terms of access
controls:

Category
1 and 2 N/a

3 and 4 All public entrances must be equipped with turnstiles and an
electronic ticket control system designed to prevent the use of
counterfeit tickets and deliver real-time flow rates and entrance
numbers to a central point with a view to preventing
overcrowding in the stadium as a whole or in individual sectors.
The ratio should be of 1 turnstile per 660 seats


Koliki je kapacitet Istoka a koliko ima podesnih ulaza za montiranje „ježeva“ ?
Ako bude ovaj kavez u opciji onda.. Hmm
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#2504 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

Occasionally wrote:@Company 85

Ima razloga zašto sam postavio ovaj upit za model planiranih Ješeva tj Turnstiles (eng.)
Bez nekog defitizma i panike ali vrijedi obratiti pažnju.
https://www.uefa.com/MultimediaFiles/Do ... WNLOAD.pdf


Article 19 Public access, exit and circulation routes

19.06
In addition, stadiums must meet the following requirements in terms of access
controls:

Category
1 and 2 N/a

3 and 4 All public entrances must be equipped with turnstiles and an
electronic ticket control system designed to prevent the use of
counterfeit tickets and deliver real-time flow rates and entrance
numbers to a central point with a view to preventing
overcrowding in the stadium as a whole or in individual sectors.
The ratio should be of 1 turnstile per 660 seats


Koliki je kapacitet Istoka a koliko ima podesnih ulaza za montiranje „ježeva“ ?
Ako bude ovaj kavez u opciji onda.. Hmm
Ne znam koja ce se opcija raditi. Koliko sam nacuo nece raditi firma koja je radila Bilino polje pa je moguce da ne bude isto rjesenje. S obzirom na nas mentalitet kavez je jedina opcija...bice frke i guzve dok se ne stekne kultura malo ranijeg dolaska na utakmicu i to je to.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2505 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by golfiista »

Bio sam u Zilini na onom montaznom stadionu kad je repka pobijedila Slovacku, cijela juzna tribina na jednom ulazu sa jednim.elektronskim brojacem i sve funkcionise.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#2506 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

"The ratio should be..."
Nije must već should

Za Zapad i Jug ne bi trebalo biti problema ali Sjever a pogotovo Istok su izazov.
Ako se planira "ispoštovati" tih jedan Turnstile (JEŽ) na 660 gledalaca dođemo na minimum 6 komada.
Kome je Istok pred očima neka zamisli kako ovu 4.opciju montirati pred stepenište a imamo ih dvoja. Oni bočni ulazi su također istih dimenzija manje više.
Vodite se time da su Ježevi za ulaz a da pri izlasku treba biti neka kapija, pogotovo pri potrebi za brzom evakuacijom gledalaca sa tribine.

Po meni jedini način je da se i na Istoku i na Sjeveru Ježevi montiraju na galeriji neposredno iznad stepenica i to jedan kavez po ulazu. Tako bi bilo prostora i za izlaz u vidu obične kapije. E, sad, to podrazumjeva da svaki odlazak do WC podrazumjeva i ponovno čekiranje. Uhh..

Saznaćemo za mjesec dana.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#2507 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Image

Begiću i kompanijo!
Za lijeka vam trebalo, budete li naše pare od krova Istoka dali za rekonstrukciju Pecare.
DonieBrasco
Posts: 15538
Joined: 31/08/2016 16:09

#2509 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by DonieBrasco »

Kakvi su nemoj da te izneandi da zadrze pare za sebe a kazu da ide za ovu novu zgradu saveza.
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#2510 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by golfiista »

Occasionally wrote:Image

Begiću i kompanijo!
Za lijeka vam trebalo, budete li naše pare od krova Istoka dali za rekonstrukciju Pecare.

Zar je u jednacini sa nasim krovom i Pecara ?!
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2511 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Occasionally wrote:Image

Begiću i kompanijo!
Za lijeka vam trebalo, budete li naše pare od krova Istoka dali za rekonstrukciju Pecare.
Kako misliš nase pare?
To su pare od saveza (preko UEFA) i sve sto su dali za nas stadion, hvala im.
Ako su nam nešto obećali, a nisu ispunili, nek ide njima na obraz.
Last edited by mali_milojica on 15/09/2018 23:02, edited 1 time in total.
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#2512 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

Ne mogu to...pare za krov ne daje savez nego UEFA i daje ih namjenski za grbavicu i ne nece se u savezu igrati da daju pare negdje drugo
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#2513 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Naravno. To je novac od UEFA razvojnih fondova prema nacionalnim fudbalskim savezima. Da bi ste došli na listu treba vam projekat, aplikacija kluba i saglasnosti lokalne zajednice i nacionalnog-državnog fudbalskog saveza.
Da se ne varamo i da se zna za sva vremena da je Željo to dobio zato što su Čerefin i njegove komisije koje je slao ovdje jednostavno prepoznale ovu Upravu kao partnera i sve ono što je do sada urađeno im je potvrdilo namjeru konkretne podrške.
Desilo se dodatno i ta suspenzija Bilinog i traženje alternative za nastupe reprezentacije, koju jednostavno savez mora imati i u konačnici Grbavica se proglasi kao najperspektivniji stadion za ulaganja.
Da li su to ulaganja samo za "alternativni" stadion pokazaće vrijeme.

Savezu je svaka prodana karta više, bonus. Bilino nudi nekih 12.000 karata i navodno je cijena rentanja 50.000 KM.
Prosta računica kaže da ta cijena ne može biti u slučaju da se igra na stadionu od 35.000 mjesta.
Grbavica. Trenutno možemo ponuditi slovom i brojem ; 13079
Image
Ispravite me ako griješim ali zar UEFA za utakmice u svojoj organizaciji ne traži da se cjelokupni kapacitet umanjuje za 10%. Gubitak od 1300 mjesta.
Svi znamo da je B1 neuslovan i da sa 747 potencijalnih mjesta se spadne na max 250. UEFA strogo nalaže uslovnost pogleda gledaoca na cijeli teren.
Nasuprot B1 je B6 sektor i kao prostor za gostujuće navijače je i on smanjen sa 716 na onih 5% što bi bilo do 600.
I tako spadnemo na 11150, +-100.
Tako da Savez trenutno nema potrebu (čitaj:veću zaradu) za Grbavicom.
Hoću da kažem, pravimo mi Grbavicu za sebe.

P.S. Danas igra Željo
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#2514 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by zlajapravaraja »

Što se konstrukcije krova tiče: postojeća konstrukcija na sjeveru izgleda vrlo glomazna, komplikovana i skupa za replicirati iznad istočne tribine, a što je vjerovatno plan. A ako nije, onda ce svakako izgledati ružno.

Mislim da apsolutno nema potrebe za jednom takvom teškom i skupom konstrukcijom, i da bi se i ova postojeća iznad sjevera trebala skinuti, a da bi sve nove konstrukcije mogle biti mnogo jednostavnije građene i jeftinije. Time bi se postigla i ujednačenost između svih krovova koji će biti postavljani kako se Jug i Zapad budu nanovo gradili odnosno iznad njih postavljani krovovi, kao i naravno ogromna ušteda.

Također bi se onda na sjeveru mogli skinuti stupovi koji drže krovnu konstrukciju, a koji smetaju i zaklanjaju pogled na teren.

Dakle, sljedeći korak bi trebao da bude dizajn novog krova koji bi bio primjenjen na cijelom stadionu, a onda skidanje krova i stupova sa sjevera, te postavljanje nove, jeftinije konstrukcije iznad sjevera i istoka u jednom potezu.

Često sam na nekim novijim evropskim stadionima, i ne mogu da se načudim kakvih jednostavnih, a dobrih konstrukcija ima, koje se naočigled mogu izraditi i postaviti u roku od jedne hefte.

A ovdje se godinama naglaba o jebenom krovu za jednu jebenu tribinu...
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#2515 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Slažemo se ali ima tu faktora koji se ne mogu ignorisati.
1. Cijena Ona je uvjek tu a svi znamo kakvi smo sa budgetom
2. Klima Šta kad opet naiđe snježna godina i osvane nam 2 metra snijega na tribini. Ko živi u kući zna o kakvoj opasnosti pričam.
Što automatski utiče na konstrukciju i želju imati ili nemati nosive stubove
3.Dizajn Bojim se da nas umjesto Doline Ćupova ne prozovu "4 Tribine"
4.Pragmatičnost Zašto mjenjati nešto što funkcioniše? Koliko to ima raje na Istoku? Kad dođe krov i ti stubovi svi cemo biti u visini 14.reda i No problemo. Znam masu raje sa Sjevera koja samo čeka krov da pređe na Istok. Tako da nikome od nas stalnih 4-5 hiljada ti stubovi neće ni smetati.

Evo za razmišljanje;
Image
DonieBrasco
Posts: 15538
Joined: 31/08/2016 16:09

#2516 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by DonieBrasco »

Na istocnoj tribini imaju vec predviđena mjesta za stubove krova tako da ce krov biti sa istima, krov bez stubova ne mozes se instalisati na postojeci istok. Da je bio u planu sama tribina bi bila građena drugacije, sama cjena izgradnje bi bila veca kao i cjena krova.

Treba uzeti u obzir da ce ovaj krov biti dobar po pitanju zastite prodiranja vode, snijega na tribini i same zastite - prokisnjavanja za poslovne prostore ispod tribine, naravno i kao zastita od sunca (padavina) za posjetioce. Jaca kisa kada pada treba da "spadne" sa krova (nagib) do oluka, tezina snijega moze biti kobna, brzina topljenja snijega (vise stvar klime) također se uzima u obzir.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25818
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#2517 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Prvobitno je bilo zamisljeno da krov ne bude kao na sjeveru tj. da se radi bez stubova, medjutim to je malo skuplja igracka, tako da se na kraju odustalo i odlucilo da se radi kao i na sjeveru tj. sa ovim stubovima.
DonieBrasco
Posts: 15538
Joined: 31/08/2016 16:09

#2518 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by DonieBrasco »

Image

:izet:

Image

:izet:
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#2519 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by archi_a »

Bogami izgleda :thumbup: !!! Odlično, čak i sa ovakvim zapadom!!! Izbora boja, odličan. Bombonica! Svaka vam čast!!! :bih:
User avatar
luckylaka
Posts: 22520
Joined: 15/01/2010 06:28

#2520 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by luckylaka »

Kako ja razumije druga @by Occasionally u hram sto se vise ulaze on sve manji i manji.Evo spade haman na 11.000 gledalaca naravno uz sve one uslove koje uefa trazi.malo brate za reprezentaciju...premalo
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25818
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#2521 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Sto je Boga ti malo? Za Zeljine potrebe, svakodnevne neracunajuci Evropu, nije potreban veci kapacitet od 15-20 hiljada, a vala ni za reprezentaciju. Pa evo sad protiv Austrije nije bio rasprodat stadion.
A nije bas da igramo svaki dan protiv protivnika ala Njemacka, Spanija, Italija, koji ce sami od sbe puniti stadione, niti da nas svaki mjesec drma neka euforija kao sto je to bilo 2012-2014. To su izuzeci i zbog tih rijetkih slucajeva ne vrijedi graditi stadion od 35-40 hiljada mjesta.
Za nase potrebe ovo je OK, jer Grbavica kad se potpuno adaptira i nadogradi imat ce oko 20 hiljada sjedecih mjesta. Za nas taman.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2522 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Ne znam sta se sa sjevernom tribinom može uraditi, ali su stolice previše nabijene. Sjednem, onaj ispred tebe ti preblizu, oni pored tebe preblizu, onaj iza tebe ti puse za vrat. Istok je daleko komotniji. Možda ici u neko smanjenje kapaciteta, ali da je komfor bolji.
Ili da ja smrsam :lol:
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24274
Joined: 26/08/2007 17:10

#2523 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Charuga »

mali_milojica wrote:Ne znam sta se sa sjevernom tribinom može uraditi, ali su stolice previše nabijene. Sjednem, onaj ispred tebe ti preblizu, oni pored tebe preblizu, onaj iza tebe ti puse za vrat. Istok je daleko komotniji. Možda ici u neko smanjenje kapaciteta, ali da je komfor bolji.
Ili da ja smrsam :lol:
100%

Protiv Krupe pređem na sjever radi kiše i baš mi nekako bilo skučeno. Na sve strane.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24274
Joined: 26/08/2007 17:10

#2524 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Charuga »

https://bih.ba/260374-novi-radovi-na-gr ... -u-regionu
U FK Željezničar do kraja godine planiraju i potpisivanje ugovora sa izvođačem radova izgradnje krova na istočnoj tribini, koji će nakon nekoliko odgoda definitivno biti izgrađen do početka proljetnog dijela BHT Premijer lige.
DonieBrasco
Posts: 15538
Joined: 31/08/2016 16:09

#2525 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by DonieBrasco »

Da ovo nije greska u tesktu jer pise da ce krov biti gotov do proljeca tj. nastavka sezone ? Sto bi znacilo da sad od januara/februara treba da krenu radovi ? Nastavak sezone je 23.02.2019.

Bojim se da to nece ici prvenstveno radi vremenskih uslova, pogtovo ako bude neki jaci snijeg tada. Mozda ja grijesim ali eto vidjet cemo.
Post Reply