Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1976 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

Smrcak15 wrote:Treba prvo infrastrukturu sredit, pod prvo teren dobar, jer iz dobrog terena isplivaju dobri igraci i talenti dozive svoj puni potencijal.
a to generise odmah pare prodajom tih igraca, bez dobrog terena ne moze se ni igrac dobro razvijati, siguran sam da ce sa novim terenom i igraci bolje sazriijevati, jer ce im biti milina igrati na grbavici, cak sta vise protivnicki igraci ce jedva cekati gostovanje na grbavici.

kad je protok lopte dobar, nema odskakanja ko zabica kad odskace, moci ce da razvijaju svoj pas igrau i ono sto trener od njih zamisli.

ja sam misljenja da ce ovaj teren biti najvece pojacanje zelje od rata, jer ce igra zelje se podici na veci nivo.
http://www.mozzartsport.com/fudbal/vest ... uro/115003
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1977 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Gledate li tekmu Bologna Roma?
Evo primjera prirodne trave i obilja sunca.
Stadio Dell Ara Bollogna
Image

Ko gleda tekmu vidi sličnosti sa Grbavicom. Znate li koliko je star teren tj kada je zadnji put rađen?
Evo malo materijala za domaći;

A perfect pitch
The feather in Bologna’s cap is the pitch. At a time when most of the pitches are at the centre of several controversies because of their poor quality (clumps which come out of the ground, sandy pitch, waterlogged pitch, frozen pitch, insufficient quality and quantity of grass), the Stadio Dall’Ara has always been impeccable. All the matches taking place here have been played at a high standard, even in the most hostile weather conditions.
The secret of the Dall’Ara lies in the crawl space located at one metre below the pitch, which is made of river stones; these are positioned in such a way as to form small canals through which water can be easily drained.
Image
It is an ancient but effective drainage system.
In addition, the mix of different grasses guarantees that the turf stays compact, with the roots sinking down at least 40 centi-metres into the ground. These and other methods have ensured that a full returfing of the Dall’Ara has not been necessary in almost 90 years. The endurance of the turf is known on a European scale: the Stadio Dall’Ara is a real advantage for the Rossoblu.
https://www.bolognafc.it/en/storia/stad ... dallara-2/

Slike sa Grbavice iz davne 1976.
Image

Ja tada napisah da se "takva" drenaža koristila još u starom Rimu :wink: Ipak ima razloga zašto je Rim trajao hiljadu godina.
User avatar
mosaVosa
Posts: 160
Joined: 19/02/2018 22:16

#1978 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mosaVosa »

Occasionally wrote:
Grčko-Bugarska firma radi fazu I (iskop, odvoz, drenaža, gruba podloga, grijači, fina podloga i sistem navodnjavanja i busen iz Grčke) = 1.097.000 KM
u među fazi nastupa NS BiH sa umjetnom travom okolo i cifra se penje na 1,210.000 KM (brojače ne bih uvrštavao za sada).
Irci nastupaju u fazi II sa kompanijom SISPitch (vještačka-fiber vlakna) tako da vrijednost svih radova na terenu dostiže 1.600.000 KM.
Da te ispravim, kako sam ja skontao

Prva cijena od 1.097.000 KM je za to što si i sam naveo, ali cifra skače na 1.210.000 KM zbog umjetne trave okolo, ali tu ne učestvuje savez. Savez se uključuje sa nekih 200 hiljada eura u drugoj fazi kada se uvodi hibrid

Valjda je tako :D
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1979 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Mea_parvitas »

Da, plavu umjetnu travu oko terena finansira FK Zeljeznicar iz vl. sredstava. Ne znam u kojoj mjeri ucestvujemo u ovih 1,097 miliona KM, jer ne znamo koliko je ko tacno uletio (mozda je i novi generalni sponzor dao dobar dio), ali i to ce na kraju sigurno biti transparentno predstavljeno. Nadam se da ce i savez do oktobra uletiti sa tim hibridnim dijelom i da zaokruzimo tu pricu. Ove godine ocekujem pocetak gradnje krova na istoku i uredjenje vanjske fasade na sjeveru, kao i kompletno uredjenje istocne tribine, poslovnih prostora i trga iza tribine sto je po meni izuzetno vazan i lijep buduci dio stadiona, gdje bi se svi navijaci okupljali, vrsila prodaja karata, osvjezenja, uz muziku i sl.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1980 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

mosaVosa wrote:
Occasionally wrote:
Grčko-Bugarska firma radi fazu I (iskop, odvoz, drenaža, gruba podloga, grijači, fina podloga i sistem navodnjavanja i busen iz Grčke) = 1.097.000 KM
u među fazi nastupa NS BiH sa umjetnom travom okolo i cifra se penje na 1,210.000 KM (brojače ne bih uvrštavao za sada).
Irci nastupaju u fazi II sa kompanijom SISPitch (vještačka-fiber vlakna) tako da vrijednost svih radova na terenu dostiže 1.600.000 KM.
Da te ispravim, kako sam ja skontao

Prva cijena od 1.097.000 KM je za to što si i sam naveo, ali cifra skače na 1.210.000 KM zbog umjetne trave okolo, ali tu ne učestvuje savez. Savez se uključuje sa nekih 200 hiljada eura u drugoj fazi kada se uvodi hibrid

Valjda je tako :D
https://fkzeljeznicar.ba/foto-video-vrh ... icu/31378/
:thumbup:
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25814
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1981 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Ja kako sam skont'o Savez ce uletit sa 200.000 eura, ne maraka i to je za ovaj ostatak trave tj. hibrdni "dio". I oni ce takodjer od sebe brojace uradit.

Sto se poslovnih tice, tu vise nista nije do nas, vec cekamo dozvolu Opstine i smrada Koldze.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1982 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Mea_parvitas »

Razlika od 1.210.000 i 1.097.000 predstavlja plavu umjetnu travu oko terena i to ce biti uradjeno odmah i finansirano od strane kluba, a savez ce naknadno dati 200.000 eura za hibridni dodatak prirodnoj travi
User avatar
luckylaka
Posts: 22517
Joined: 15/01/2010 06:28

#1983 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by luckylaka »

Mea_parvitas wrote:Da, plavu umjetnu travu oko terena finansira FK Zeljeznicar iz vl. sredstava. Ne znam u kojoj mjeri ucestvujemo u ovih 1,097 miliona KM, jer ne znamo koliko je ko tacno uletio (mozda je i novi generalni sponzor dao dobar dio), ali i to ce na kraju sigurno biti transparentno predstavljeno. Nadam se da ce i savez do oktobra uletiti sa tim hibridnim dijelom i da zaokruzimo tu pricu. Ove godine ocekujem pocetak gradnje krova na istoku i uredjenje vanjske fasade na sjeveru, kao i kompletno uredjenje istocne tribine, poslovnih prostora i trga iza tribine sto je po meni izuzetno vazan i lijep buduci dio stadiona, gdje bi se svi navijaci okupljali, vrsila prodaja karata, osvjezenja, uz muziku i sl.
Ja po svome :D Ocekujem da se kupi znacajna prinova za europske utakmice i da se prodje koje kolo koje ce napraviti i tribine ,travu,krov i ostalo.Inace bez ucesca u europi dzaba ti i hibrid i krov doci ces u situaciju da imas u prosjeku 1-2000 gledalaca po utakmici.Ljudima ce biti interesantno doci pogledati novi stadion jednon,dva puta napraviti selfi al bez znacajnog rezultata sve ce se to brzo zaboraviti.Naravno sto neko napisa,dobra pojacanja ne garantuju i rezultat ali nesto se mora uraditi ili na trenerskom ili igrackom kadru.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1984 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Mea_parvitas »

Moras imati kontinuitet! Mi ga jos nemamo, na ovom nivou smo tek 2 godine, ne tako davno nismo ni izasli u Evropu, znaci moramo jos 2,3 godine biti na nivou, izlaziti u Evropu, pa tek onda imati spremnu mladu uigranu ekipu (Saban, Hajdarevic, Modic, Osmankovic, itd.) pojacanu sa igracima koji su i sada itekako skupi i valja namiriti tolike pare iz NIKAKVIH prihoda. Svijest navijaca jedna ogromna 0, ja svaki put kad mogu predjem 300 km da bih dosao na utakmicu, a oko Sarajeva ima 400.000 stanovnika a od toga minimalno 200.000 navijaca Zelje, a svijest navijacka je takva da se ne moze 5% tih navijaca skupiti na domacoj utakmici svake 2 sedmice, znaci mi smo po prvom tom pitanju osnovne lojalnosti pali na dno jer dolazi 1-2% navijaca Zelje na utakmice gdje su realno smijesne cijene karata u odnosu na generalne cijene svega po Sarajevu.

Dakle, poenta je da se mora nabiti koeficijent, jer evo Zrinjski ako ove godine bude prvak (ne d'o Bog) bice vjerovatno nosioc u ligi prvaka, znaci oni u startu bi imali hajmo reci realne sanse za minimalno 6 evropskih utakmica. Eh to nama treba, a ne ovako skrkati pare na plate igraca (a niko nece doci da igra ovu ligu ako ima i slicnu ponudu u Hrvatskoj, Srbiji ili Sloveniji, ili Bugarskoj, itd. itd. itd.) i opet u 1 kolu dobijes V.Plzen ili sta ja znam, ljudi te raznesu pa se ti pusi, zavalio se pare... Znaci jedino u nekom relativno sigurnom i optimisticnom zrijebu moze se ici na takvo nesto. A ti mi navedi po kojim parametrima je to trenutna ekipa jeftina i ne dobro sastavljena? Vranjes, Graovac, Kjosevski, Zakaric, Ramovic, Ubiparip, Saban, Hajdarevic, Blagojevic, imamo fkt puno odlicnih igraca po mom misljenju i vrlo kvalitetnu klupu za razliku od prosle sezone gdje imamo 5,6 igraca spremnih da donesu novi intenzitet igri, ali ti igraci i kostaju i placaju se doprinosi i porezi i zjbancije.

Da bi dosao do uigranosti, da bi privukao igrace, da bi gradio ekipu, da bi ugostio reprezentaciju, da bi licio na klub, moras prvo imati sve kako Bog zapovijeda, da igraci nauce igrati na takvom terenu i da prilagode i brzinu i sve, pa da spremni idu na protivnike vani koji na takvim terenima igraju decenijama a mislim da te ne treba podsjecati zadnjih 10 kola kakvi su tereni bili... Infrastruktura je osnov svega, a dalje gradis sve.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1985 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Smrcak15 »

Ja sam misljenja da se krov moze poceti raditi ako bi zeljo zaradio od lige prvaka i evrolige utskmica +prodaja dzeke u inostranstvo
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1986 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Sad sa utakmice.
Poruka za Upravu. Pokrenuti akciju za krov Istoka pod hitno.
Dajem 500 KM za 5 godina i nebitno je imam li mjesto sa imenom.

Samo su etiketa na gaćama i kaiš sa unutrašnje strane suhi. :(
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24274
Joined: 26/08/2007 17:10

#1987 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Charuga »

Obećali su krov na istoku do kraja ove godine, ne vjerujem da će slagati.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1988 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Danas ni krov ne bi pomogao (dobro bi malo) jer je i vjetar puhao. Jedino staklenik da naprave zatvoren sa svih strana :lol:
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#1989 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by decko_sa_kovaca »

Occasionally wrote:Sad sa utakmice.
Poruka za Upravu. Pokrenuti akciju za krov Istoka pod hitno.
Dajem 500 KM za 5 godina i nebitno je imam li mjesto sa imenom.

Samo su etiketa na gaćama i kaiš sa unutrašnje strane suhi. :(
Ja prilikom biranja godisnje biram sjever. Sto li :D
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1990 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

decko_sa_kovaca wrote:
Occasionally wrote:Sad sa utakmice.
Poruka za Upravu. Pokrenuti akciju za krov Istoka pod hitno.
Dajem 500 KM za 5 godina i nebitno je imam li mjesto sa imenom.

Samo su etiketa na gaćama i kaiš sa unutrašnje strane suhi. :(
Ja prilikom biranja godisnje biram sjever. Sto li :D
Kako sam prešao na Istok a evo sad će godina, imam samo jednu zamjerku generalno gledajući prema fudbalu samom.
Što se ne igra i treće poluvrijeme. Ma ugođaj je fantastičan. Pregled igre i postavke obadva tima. Ama baš sve.
Biće malo gutavo kad legne krov i neizbježni stubovi ali..
Hallal Olsun vam Upravo po hiljadu puta.
Blue aura
Posts: 64
Joined: 12/03/2017 16:36

#1991 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Blue aura »

decko_sa_kovaca wrote:
Occasionally wrote:Sad sa utakmice.
Poruka za Upravu. Pokrenuti akciju za krov Istoka pod hitno.
Dajem 500 KM za 5 godina i nebitno je imam li mjesto sa imenom.

Samo su etiketa na gaćama i kaiš sa unutrašnje strane suhi. :(
Ja prilikom biranja godisnje biram sjever. Sto li :D
Pa smo opet kisnuli u 10tom redu od terena :D
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1992 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by golfiista »

Occasionally wrote:
decko_sa_kovaca wrote:
Occasionally wrote:Sad sa utakmice.
Poruka za Upravu. Pokrenuti akciju za krov Istoka pod hitno.
Dajem 500 KM za 5 godina i nebitno je imam li mjesto sa imenom.

Samo su etiketa na gaćama i kaiš sa unutrašnje strane suhi. :(
Ja prilikom biranja godisnje biram sjever. Sto li :D
Kako sam prešao na Istok a evo sad će godina, imam samo jednu zamjerku generalno gledajući prema fudbalu samom.
Što se ne igra i treće poluvrijeme. Ma ugođaj je fantastičan. Pregled igre i postavke obadva tima. Ama baš sve.
Biće malo gutavo kad legne krov i neizbježni stubovi ali..
Hallal Olsun vam Upravo po hiljadu puta.
Ja uopste ne znam zasto moraju ti stubovi, pa nije valjda toliki problem napraviti krov bez stubova. Pa zaboga 2018 je godina. Pa bolje i malo skuplje platiti ali uraditi kako treba. Ne znam, po.meni je to bas promasaj.
User avatar
ganjeta
Posts: 9542
Joined: 09/03/2010 02:36
Location: Joint Union

#1993 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by ganjeta »

Ja vala ne kontam šta je problem sa tim stubovima?! Isto kao da je stub na svakih 2 m pa toliko smeta?
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1994 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

stubovi smetaju zaista, ali kad dođe 15 hiljada ljudi pa te zapadne iza da budeš
i onda ne vidiš 3% terena
jbg
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#1995 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Grean »

Mea_parvitas wrote:Da, plavu umjetnu travu oko terena finansira FK Zeljeznicar iz vl. sredstava. Ne znam u kojoj mjeri ucestvujemo u ovih 1,097 miliona KM, jer ne znamo koliko je ko tacno uletio (mozda je i novi generalni sponzor dao dobar dio), ali i to ce na kraju sigurno biti transparentno predstavljeno. Nadam se da ce i savez do oktobra uletiti sa tim hibridnim dijelom i da zaokruzimo tu pricu. Ove godine ocekujem pocetak gradnje krova na istoku i uredjenje vanjske fasade na sjeveru, kao i kompletno uredjenje istocne tribine, poslovnih prostora i trga iza tribine sto je po meni izuzetno vazan i lijep buduci dio stadiona, gdje bi se svi navijaci okupljali, vrsila prodaja karata, osvjezenja, uz muziku i sl.
Po 500 hiljada KM je izdvojila Konakoviceva vlada za Grbavicu i Kosevo. Taj dio je poznat.

Pominjali ste 200 hiljada € od Saveza i onda se skoro poklopi cifra od tih 1 milion KM samo ja sam mislio da je to skuplje ako se mijenja drenaza.

Ispravka: sad vidim da je tih 400 hiljada KM od Saveza naknadno ulaganje za hibridnu travu i nije dio ovih 1,09 miliona inicijalnog ulaganja. Znaci nepoznanica je onih 590 hiljada koji ostaju kad se odbiju kantonalna ulaganja.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1996 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Mislim da je vlada obećala 500k
Sam klub 500k
Opština je rekla da bi u maju mogli dati 200k za tu namjenu, ako se izglasa. I to bi zatvorilo financijsku konstrukciju prve faze.
Drugu fazu pokriva savez sa 200k € koje će vjerujem izmusti od UEFE.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2609
Joined: 18/03/2015 01:36

#1997 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Mea_parvitas »

Tako je, 500.000 znamo od kantona. 200.000 KM je rekao Koldzo dati, pa vidjecemo, jos uvijek nije. Ali bice to na kraju sve predstavljeno 100%
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1998 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

I Skaka je obecao pomoc.
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1999 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

Company85 wrote:I Skaka je obecao pomoc.
jeste, rekao je baš ovim riječima: "obećavam pomoći FK Olimpik u rekonstrukciji stadiona Koševo"

:mrgreen:
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#2000 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

salle_eh1986 wrote:
Company85 wrote:I Skaka je obecao pomoc.
jeste, rekao je baš ovim riječima: "obećavam pomoći FK Olimpik u rekonstrukciji stadiona Koševo"

:mrgreen:
:lol:
Post Reply