Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
luckylaka
Posts: 22520
Joined: 15/01/2010 06:28

#1951 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by luckylaka »

Meni bi licno draze bilo da ova uprava obezbjedi igrace koji bi u europi ponovili bar nesto slicno ono sa Videotonom nego sve tribinr i tereni.Da ne bude zabune i kritickih komentara ovo za Grbavicu sam najavio prije tacno 6 godina i znao sam da Grbavica mora izniknuti do hrama fudbala ali ipak ja licno vise volim vidjeti Zelju u vrhu europe .Ok nije tema europa ali da iznesem svoje razmisljanje
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#1952 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by MOSALJOZE »

Prvo temelji kuće onda ostalo
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1953 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

@Parvitas, Vidi nesto majstore, ja nemam problem reci da je ovo najbolja Uprava koju je Zeljo imao od rata na ovamo. Ne onako, vec ubjedljivo najbolja. Kazem da nemam problem s tim niti to reci, ali isto tako cu reci ako nesto ne valja ili mi se ne svidja. Nikad nisam slijepo nekome vjerovao niti bio zagovornik stvaranja i pravljenja kulta licnosti, ni prema kome, ni prema Amaru Osimu, Zuji, Faruku, igracima, pa ni ovoj upravi.
Jednostavno sistem kritike i pohvale. Ako ti tako ne mozes ili ne zelis funckionisati, tvoja stvar i to postujem, ali ne napadaj ljude i etiketiraj koji drugacije razmisljaju.
Tvoj problem je sto sve moguce i nemoguce naslijepo branis, a ja hvalim i kritikujem, tu se jednostavno razlikujemo, iako nam je zajdnicka ljubav prema klubu.
Ne bih dalje da se svadjam i prepirem, kako rekoh veze nas isti cilj, tako da nema potrebe.
User avatar
mosaVosa
Posts: 160
Joined: 19/02/2018 22:16

#1954 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mosaVosa »

luckylaka wrote:Meni bi licno draze bilo da ova uprava obezbjedi igrace koji bi u europi ponovili bar nesto slicno ono sa Videotonom nego sve tribinr i tereni.Da ne bude zabune i kritickih komentara ovo za Grbavicu sam najavio prije tacno 6 godina i znao sam da Grbavica mora izniknuti do hrama fudbala ali ipak ja licno vise volim vidjeti Zelju u vrhu europe .Ok nije tema europa ali da iznesem svoje razmisljanje
Bez finala ništa
teatrale36
Posts: 124
Joined: 24/03/2017 22:11

#1955 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by teatrale36 »

luckylaka wrote:Meni bi licno draze bilo da ova uprava obezbjedi igrace koji bi u europi ponovili bar nesto slicno ono sa Videotonom nego sve tribinr i tereni.Da ne bude zabune i kritickih komentara ovo za Grbavicu sam najavio prije tacno 6 godina i znao sam da Grbavica mora izniknuti do hrama fudbala ali ipak ja licno vise volim vidjeti Zelju u vrhu europe .Ok nije tema europa ali da iznesem svoje razmisljanje
A to je prosto nemoguce da se ostvari. :(
Nazalost mislim u ovoj zemlji i ovakoj situaciji u Evropi da je nemoguce i u grupnu fazu da se plasiramo.
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1956 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

BHF_Manijak wrote:Vi sto se vise razumijete u ovo, pisite cesce, fino vas je citati.

@company, @Occasionally, je li Grbavica pogodna sto se sunca tice i ostalog, jer znam stadiona vani koje nedostatak sunca jebe i zna se desiti da se trava ne primi i bude sranje, Amsterdam Arena to i dan danas ima i rjesava umjetnim zagrijavanjem, Hertha je imala problem jer se trava nije primila, pa su nakon 6 mjeseci morali nanovo mijenjati itd...
Ono sta je najbitnije sto su vasi izabrali kompaniju koja ima iskustvo na ovom podneblju. Takodjer je jako bitno istaci da ovi grci imaju vise farmi trave smjestenih na razlicitim lokacijama sa razlicitim klimatskim zonama te prema tome izaberu sa koje ce farme ugradjivati travu. Za grbavicu je izabrana ista trava kao i za stadion ludogoretza koji je pokazao kvalitet kada je repka igrala protiv njih, a bitno je napomenuti da su taj teren radili prije 6-7 godina. Kad se sve to uzme u obzir ne sumnjam da ce sve biti vrhunskog kvaliteta.
Occasionally wrote:
Company85 wrote:Za hibrid koji ce se raditi na grbavici je svejedno kad se radi. Moze i prije i poslije formiranja terena sa prirodnom travom. Ove zadnje slike sto si postavio su druga vrsta hibridnog terena i tu je obavezan hibrid prije prirodne trave ali taj ne ide na grbavicu pa se ne mora detaljnije ulaziti u to. U ranijem postu si postavio sistem koji ce ici na grbavicu.
Hibrid koji se radi na grbavici rade 2 kompanije na svijetu i obje su top. Jedna je bila u posjeti grbavici i kosevu prije nove godine. Ako se sjecate kompanija iz Irske.

Sve je tačno što si napisao.

Elem, slike su tu samo da ilustruju prostor rezervisan za vlakna i za travu.
Termin II faze ? Vjerovatno će NS čekati na donaciju UEFA fondova.
A fakat šta bi sa njima? Uključila se lokalna zajednica, Savez i Klub a oni ni mukajeta.
Po ovome se oni više nemaju gdje ubaciti osim farbanje reflektora jer su tribine čista komercijala i neprepoznata stavka za njih.
Mislim da ce savez pogurati i ovo grijanje i taj hibrid kasnije. Dobra stvar za ovaj hibrid jeste da se moze raditi bilo kad i potrebno je 10-15 dana da se odradi. Nikakve specijalne pripreme nisu potrebne i to bi se moglo odraditi tokom neke reprezentativne pauze.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1957 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

luckylaka wrote:Meni bi licno draze bilo da ova uprava obezbjedi igrace koji bi u europi ponovili bar nesto slicno ono sa Videotonom nego sve tribinr i tereni.Da ne bude zabune i kritickih komentara ovo za Grbavicu sam najavio prije tacno 6 godina i znao sam da Grbavica mora izniknuti do hrama fudbala ali ipak ja licno vise volim vidjeti Zelju u vrhu europe .Ok nije tema europa ali da iznesem svoje razmisljanje
Ko sam ja da „branim“ Upravu. I ja samo iznosim vlastito razmišljanje.
Ako bi se ovaj Infrastrukturni segment i dosadašnjih 3.100,000,oo KM koliko je trenutna uprava uložila u revitalizaciju stadiona moglo uzeti kao neka referenca za sve ono što nas očekuje po infrastrukturi i paralelno s njom sportskom segmentu a uzećemo obadva kao preduslov za Grupnu fazu onda bi to po mom skromnom mišljenju bilo otprilike ovako:

INFRASTRUKTURA
Krenulo se sa "nule" i dosegla kategorija 2 po UEFA pravilniku (čitaj odigravanje prva dva pretkola )
Kategorija 3 je uslovno odobrena a sada eto ispade da po novom UEFA pravilniku su i grijači terena stavka koja se mora ispuniti (niđe veze!). Kategorija 3 je odigravanje trečeg pretkola a to je mjesec Avgust !!!!!! Uglavnom savremeni teren i neophodni grijači su tu pa De Brujne Bujrum opet na Grbavicu :-D
Kategorija 4 za preduslov ima za nas Željovce ultimatum u vidu tribine Zapad sa svim pratećim sadržajima i ostvariva je uz opet ono famozno „zatvaranje finansijske konstrukcije“ koja bi bila cirka 7-8 miliona KM. Ako ništa drugo, Uprava je nagovjestila na zadnjoj skupštini (ili je to Gospodin Misimović najavio na onom Intervju mjesec poslije) da u Aprilu-Maju ide objava projekta Zapad.
Prije nekih osam stranica sam imao post sa tvrdnjom a bazirano na pravilniku UEFA da se može igrati Grupna faza i bez kategorije 4 (koga ne mrzi nek pogleda post).
Bez obzira što je novac za teren obezbjeđen putem lokalne zajednice i NS (cca 1,7 miliona KM) opet to u konačnici pretstavlja cifru od 5.000.000,oo KM za Infrastrukturu. Koliko je investirano u Sportski segment?
Da se zna da nova Južna tribina nije obavezujuća po UEFA kriterijumima. Dovoljno je i 8000 sjedečih mjesta za kategoriju 4.
SPORTSKI SEGMENT
Da se ne piše puno, navodno nas Vranješ košta 200.000 KM godišnje (bruto plata sa doprinosima) a igrač uz sve dužno poštovanje na kraju karijere. Elem, treba ti 5-6 Vranješa, trener evropskog renomea (Adžeme oprosti), kamp i sve pride u pogledu treninga, kontrolisane prehrane itd itd a neizostavan bi bio kontinuitet od dvije godinezajedničkog igranja tog tima.
Sad ti napravi računicu-kompromis. Da li poslije terena stati u potpunosti sa Infrastrukturom i probati na ovu foru oko zaobilaženja kategorije 4 i sa ulaganjima u Tim izboriti Evropu...
Samo nam se jedna stvar ne smije desiti a to je da nas ova Uprava napusti.
Da li u ovom trenutku ima sposobnijih ljudi mimo njih ?
Sigurno. Ali ti „sposobni“ ne navijaju za Želju.

Hajmooo Željoooooo. Samo je nebo granica.
User avatar
thekupus
Posts: 6813
Joined: 25/06/2011 22:38

#1958 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by thekupus »

Stvar je u tome što novac uložen u igrački kadar ne garantuje rezultate i vrlo lako može postati protraćen novac, dok će infrastruktura ostati trajno. Druga stvar je što da bi doveli jedan srednji nivo igrača ili trenera u našu ligu, moramo ponuditi puno veću platu nego npr. Hrvati, jer se u našoj ligi ne nudi ništa drugo.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1959 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Nas je jebala ona jedna sezona bez Evrope. I dugo će nam trebati da povratimo koeficijent. Znaci par sezona Evropa ne smije doći u pitanje, odigrati vrhunski par sezona, napucati ga da budeš npr nosioc u 2 pretkolu LP. Onda kad udjes u treće pretkolo imati i malo sreće sa nosiocem i uz još neku veću ludu sreću ga proći i uletiti u Play Off LP a onda sta bude. I ako ispadnes ideš u grupe UEL. Mislim da smo od toga daleko najmanje 5 godina počevši od danas. Do tada će stadion biti gotov :D inshaAllah
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1960 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

@Company85

Jedva ih nađoh :-D
Riječ je o firmi SiSpitches, koja je između ostalog, zaslužna za vrhunske travnate podloge na stadionima Barcelone, Athletic Bilbaa , Bešiktaša, Chelsea, Galatasaraya, Olympiacosa i drugih.

https://faktor.ba/vijest/svjetski-pozna ... icu-275624

Image

https://www.sispitches.com/

A kako oni nađoše Bosnu? Mislim ko ih je poslao ovamo. To je garant UEFA aranžirala.
"...hajte vi malo do Grbavice, ljudi planiraju travnjak. Mi im obećamo pomoć iz fondova (čitaj namjeste tender) vi se ko biva pojavite iznenada i oni zagrizu"
Jes,jes jarane. Ne da Evropa pare samo tako. Daju donaciju koja opet završi u Evropi.
Dobro, malo sarkazma ne škodi. U euforiji smo ovih dana tako da se Irci neće naljutiti.

EDIT Neće se stadion graditi do vjeka. Stati će jednom i onda ti preostaje da ulažeš samo u igrački kadar. Kako su krenuli i to će brzo aBd.
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1961 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

BHF_Manijak wrote:Ja komentarisem ono sto vidim, a vidim finalni proizvod i vidi svako onaj ko ulazi na istocnu tribinu. I ti meni sad kao velis da svi oni koji ulaze na istocnu tribinu, trebaju se raspitivati zasto je ono nedovrseno i zasto nije izgletovano?
Ma smijesno. Ali dobro, od ovih upravinih klimaca glavom sto ih milke po glavi me i ne cudi, smijesna vam je ionako prica i prolazi samo na s1 forumu, ali ovo ti nije lobotomija, bezze se trudis.
A je li neko prije i poslije mene vidio, da ili ne, me ne zanima, kazem ono sto mislim, a tebe i takve slicne ako to vrijedja, jer ste bliski upravi ili ste sami dio toga, me zaboli cosak iskreno.
Jbg znam da vam je pos'o da tako idete po forumima i ruzite raju koja nesto kritikuje (s pravom), ali shvatite i da to nerviraju raju.
Od pocetka ti je ista prica, nastavi ti po svom, a nikad nisam volio pusiqrce i klimace glavom. Srecom na ovom forumu budete brzo prepoznati.
Skacete na svaku napisanu rijec, sjasite bolan s ljudi, kad treba pihvalit pohvali se, evo ovo s terenom, krovo, sjeverom je fantazija i ogroman palac gore za sve, istok, tribina ha hu sve fantazija, ali ne pravite dusmane tamo gdje ih nema, samo jer se napise nesto sto nije OK, a nije OK kad nesto nije zavrseno do kraja.
u moru tvojih glupih postova u zadnje vrijeme ovo je definitnivno najgluplje nešto što sam pročitao...a eto čitam 4-5 foruma
:-)
takvi ko ti i dijele navijače Želje...nema mi, vi oni, oni tamo...svi smo valjda jedni i baš me čudi to od tebe
ali nejse
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#1962 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by manijak1 »

salle_eh1986 wrote:
BHF_Manijak wrote:Ja komentarisem ono sto vidim, a vidim finalni proizvod i vidi svako onaj ko ulazi na istocnu tribinu. I ti meni sad kao velis da svi oni koji ulaze na istocnu tribinu, trebaju se raspitivati zasto je ono nedovrseno i zasto nije izgletovano?
Ma smijesno. Ali dobro, od ovih upravinih klimaca glavom sto ih milke po glavi me i ne cudi, smijesna vam je ionako prica i prolazi samo na s1 forumu, ali ovo ti nije lobotomija, bezze se trudis.
A je li neko prije i poslije mene vidio, da ili ne, me ne zanima, kazem ono sto mislim, a tebe i takve slicne ako to vrijedja, jer ste bliski upravi ili ste sami dio toga, me zaboli cosak iskreno.
Jbg znam da vam je pos'o da tako idete po forumima i ruzite raju koja nesto kritikuje (s pravom), ali shvatite i da to nerviraju raju.
Od pocetka ti je ista prica, nastavi ti po svom, a nikad nisam volio pusiqrce i klimace glavom. Srecom na ovom forumu budete brzo prepoznati.
Skacete na svaku napisanu rijec, sjasite bolan s ljudi, kad treba pihvalit pohvali se, evo ovo s terenom, krovo, sjeverom je fantazija i ogroman palac gore za sve, istok, tribina ha hu sve fantazija, ali ne pravite dusmane tamo gdje ih nema, samo jer se napise nesto sto nije OK, a nije OK kad nesto nije zavrseno do kraja.
u moru tvojih glupih postova u zadnje vrijeme ovo je definitnivno najgluplje nešto što sam pročitao...a eto čitam 4-5 foruma
:-)
takvi ko ti i dijele navijače Želje...nema mi, vi oni, oni tamo...svi smo valjda jedni i baš me čudi to od tebe
ali nejse
Jbg-a sad .....idete predaleko i olako unaprijed etiketirate sagovornika , ne smatram da je njegov post djelidba navijača Želje , druga je stvar što čovjek ima pravo da sumnja i drugačije vidi izloženo.Ja nisam ekspert za terene , ima ko jeste , ako se ovo privede uspješno kraju , ovo je poduhvat ravan skoro pa onome kad je od 6 aprila nastala izgrađena Grbavica.
Hoću samo da kažem ako je GP Butmir uredno plaćen za posao izgradnje Istočne tribine koji je izvršio onda je i fer da se sve uradi kako treba.
Helem čitam pažljivo Occasionally i Company 85.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1963 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

salle_eh1986 wrote: u moru tvojih glupih postova u zadnje vrijeme ovo je definitnivno najgluplje nešto što sam pročitao...a eto čitam 4-5 foruma
:-)
takvi ko ti i dijele navijače Želje...nema mi, vi oni, oni tamo...svi smo valjda jedni i baš me čudi to od tebe
ali nejse
U redu je majstore, moji su postovi super glupi, tvoji jako konstruktivni, imas opciju foe, imas opciju da preskocis i ne citas i to je to, mani mi se onda i citiranja i odgovaranja.
Niko vas ne dijeli, podijelili ste se sami, napisah u prethodnom postu. Tako jos nesto sam vidio u Sjevernoj Koreji ili u Njemackoj, kad se podigne ruka, a oni svi u glas "Heil". Ne zbog ideje, nego zbog jednoumlja govorim.
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1964 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

Occasionally wrote:@Company85

Jedva ih nađoh :-D
Riječ je o firmi SiSpitches, koja je između ostalog, zaslužna za vrhunske travnate podloge na stadionima Barcelone, Athletic Bilbaa , Bešiktaša, Chelsea, Galatasaraya, Olympiacosa i drugih.

https://faktor.ba/vijest/svjetski-pozna ... icu-275624

Image

https://www.sispitches.com/

A kako oni nađoše Bosnu? Mislim ko ih je poslao ovamo. To je garant UEFA aranžirala.
"...hajte vi malo do Grbavice, ljudi planiraju travnjak. Mi im obećamo pomoć iz fondova (čitaj namjeste tender) vi se ko biva pojavite iznenada i oni zagrizu"
Jes,jes jarane. Ne da Evropa pare samo tako. Daju donaciju koja opet završi u Evropi.
Dobro, malo sarkazma ne škodi. U euforiji smo ovih dana tako da se Irci neće naljutiti.

EDIT Neće se stadion graditi do vjeka. Stati će jednom i onda ti preostaje da ulažeš samo u igrački kadar. Kako su krenuli i to će brzo aBd.
Do njih su dosli ovi nasi iz Sarajeva. Kada je pocela prica oko uredjenja terena na oba stadiona tj. kad je Konakovic obecao pare planirali su se uraditi samo generalni servisi oba terena mozda malo detaljniji. Iz Sarajeva su tad rekli da ce se bezveze baciti pare i samo ozbiljni radovi mogu dovesti u red oba terena. Onda su iz kantona rekli OK hajte vidite kakve su opcije i ne znam kojom varijantom su ovi nasi dosli do SiS-a. Oni su poprilicno jaki ali i dosta skupi, cak su i davali neke cijene za potpuni renoviranje i mislim da je cifra bila duplo veca od ove koja je sad dogovorena.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1965 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Sta znaci potpuno renoviranje?
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#1966 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by decko_sa_kovaca »

Bas. Pa zar nije ovo potpuna zamjena :? . Moze li malo pojasnjenje :D
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1967 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

BHF_Manijak wrote:
salle_eh1986 wrote: u moru tvojih glupih postova u zadnje vrijeme ovo je definitnivno najgluplje nešto što sam pročitao...a eto čitam 4-5 foruma
:-)
takvi ko ti i dijele navijače Želje...nema mi, vi oni, oni tamo...svi smo valjda jedni i baš me čudi to od tebe
ali nejse
U redu je majstore, moji su postovi super glupi, tvoji jako konstruktivni, imas opciju foe, imas opciju da preskocis i ne citas i to je to, mani mi se onda i citiranja i odgovaranja.
Niko vas ne dijeli, podijelili ste se sami, napisah u prethodnom postu. Tako jos nesto sam vidio u Sjevernoj Koreji ili u Njemackoj, kad se podigne ruka, a oni svi u glas "Heil". Ne zbog ideje, nego zbog jednoumlja govorim.
nije u tome problem, ne želim nikog barem ovde na foe-listu
ali mi je glupo da odma čim misliš da nije sve tako crno, odma si klimač, s1 (usput kojeg sam i ja lično napustio ne zbog foruma nego portala) i sl...nema apsolutno potrebe za tim
da zaključim, u ovoj državi gdje je 90% stvari nakaradno, u najsavršenijoj stvari koju ja znam - ŽELJO nije baš lijepo tražiti mahane u svemu, kad je sve ostalo već u qrcu i za većih briga nego jel beton vakav ili nakav...valjda skontaš poentu
User avatar
luckylaka
Posts: 22520
Joined: 15/01/2010 06:28

#1968 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by luckylaka »

teatrale36 wrote:
luckylaka wrote:Meni bi licno draze bilo da ova uprava obezbjedi igrace koji bi u europi ponovili bar nesto slicno ono sa Videotonom nego sve tribinr i tereni.Da ne bude zabune i kritickih komentara ovo za Grbavicu sam najavio prije tacno 6 godina i znao sam da Grbavica mora izniknuti do hrama fudbala ali ipak ja licno vise volim vidjeti Zelju u vrhu europe .Ok nije tema europa ali da iznesem svoje razmisljanje
A to je prosto nemoguce da se ostvari. :(
Nazalost mislim u ovoj zemlji i ovakoj situaciji u Evropi da je nemoguce i u grupnu fazu da se plasiramo.
Ma dobro zelje su jedno,realnost je drugo ali kavih sve ekipa prolazi treci krug gdje se uzme fina para vrijedi pokusati.Kupiti ono sto valja u Premijer ligi pa oprobati.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1969 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

salle_eh1986 wrote:
nije u tome problem, ne želim nikog barem ovde na foe-listu
ali mi je glupo da odma čim misliš da nije sve tako crno, odma si klimač, s1 (usput kojeg sam i ja lično napustio ne zbog foruma nego portala) i sl...nema apsolutno potrebe za tim
da zaključim, u ovoj državi gdje je 90% stvari nakaradno, u najsavršenijoj stvari koju ja znam - ŽELJO nije baš lijepo tražiti mahane u svemu, kad je sve ostalo već u qrcu i za većih briga nego jel beton vakav ili nakav...valjda skontaš poentu
Pa nisam ni rek'o da je sve crno jebo ga led, rekoh samo sta mi vizuelno smeta, nisam rek'o da je tribina qrac, nisam cak ni upravu spomenuo, nego mislim da je Butmir zajeb'o i sad se oko toga na zadnje 3 stranice pise... :mrgreen: Hajde da zavrsimo vise raspravu i da pustimo na ovoj temi ljude da pisu koji kontaju ove stvari, Company i Occasionally.
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1970 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

BHF_Manijak wrote:Sta znaci potpuno renoviranje?
Podrazumjeva potpuni iskop svega i postavku novog sistrma drenaze, nove slojeve drenaanog materijala, novi sistem navodnjavanja, novi sloj pijeska i na to novi busen/trava. Kopa se nekih pola metra i sve se novo radi.
isx
Posts: 3595
Joined: 24/05/2014 19:12

#1971 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by isx »

Occasionally wrote:@Company85

Jedva ih nađoh :-D
Riječ je o firmi SiSpitches, koja je između ostalog, zaslužna za vrhunske travnate podloge na stadionima Barcelone, Athletic Bilbaa , Bešiktaša, Chelsea, Galatasaraya, Olympiacosa i drugih.

https://faktor.ba/vijest/svjetski-pozna ... icu-275624

Image

https://www.sispitches.com/

A kako oni nađoše Bosnu? Mislim ko ih je poslao ovamo. To je garant UEFA aranžirala.
"...hajte vi malo do Grbavice, ljudi planiraju travnjak. Mi im obećamo pomoć iz fondova (čitaj namjeste tender) vi se ko biva pojavite iznenada i oni zagrizu"
Jes,jes jarane. Ne da Evropa pare samo tako. Daju donaciju koja opet završi u Evropi.
Dobro, malo sarkazma ne škodi. U euforiji smo ovih dana tako da se Irci neće naljutiti.

EDIT Neće se stadion graditi do vjeka. Stati će jednom i onda ti preostaje da ulažeš samo u igrački kadar. Kako su krenuli i to će brzo aBd.
http://www.hellasod.gr
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25822
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1972 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Company85 wrote:
Podrazumjeva potpuni iskop svega i postavku novog sistrma drenaze, nove slojeve drenaanog materijala, novi sistem navodnjavanja, novi sloj pijeska i na to novi busen/trava. Kopa se nekih pola metra i sve se novo radi.
Aha, a kako sam skont'o i mi cemo drenazu raditi, medjutim to kod nas onda nije potpuna ili kako?

Jebi ga izvini sto propitkujemo, ali sta cemo ti kad si se vec pokazao da znas materiju. :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1973 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Smrcak15 »

Treba prvo infrastrukturu sredit, pod prvo teren dobar, jer iz dobrog terena isplivaju dobri igraci i talenti dozive svoj puni potencijal.
a to generise odmah pare prodajom tih igraca, bez dobrog terena ne moze se ni igrac dobro razvijati, siguran sam da ce sa novim terenom i igraci bolje sazriijevati, jer ce im biti milina igrati na grbavici, cak sta vise protivnicki igraci ce jedva cekati gostovanje na grbavici.

kad je protok lopte dobar, nema odskakanja ko zabica kad odskace, moci ce da razvijaju svoj pas igrau i ono sto trener od njih zamisli.

ja sam misljenja da ce ovaj teren biti najvece pojacanje zelje od rata, jer ce igra zelje se podici na veci nivo.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1974 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Grčko-Bugarska firma radi fazu I (iskop, odvoz, drenaža, gruba podloga, grijači, fina podloga i sistem navodnjavanja i busen iz Grčke) = 1.097.000 KM
u među fazi nastupa NS BiH sa umjetnom travom okolo i cifra se penje na 1,210.000 KM (brojače ne bih uvrštavao za sada).
Irci nastupaju u fazi II sa kompanijom SISPitch (vještačka-fiber vlakna) tako da vrijednost svih radova na terenu dostiže 1.600.000 KM.

Kvalitetna (i dobro održavana) prirodna trava daje najbolje uslove za odigravanje utakmica i izuzetno je zahvalna za igrače. Takva trava omogučuje odigravanje do 30 utakmica u sezoni tj pružanje idealnih uslova. Još se sječam početaka onih starih radio prenosa utakmica sa "vrijeme i teren pogodni za igru".

Hybrid trava s druge strane daje dugovječnost terenu tako da se tokom sezone može odigrati i do 100 utakmica. Brža je i malo nezgodna dok se ne naviknete. Pitanje je da li nama treba tih 100 utakmica? Pa vjerovatno za rentanje jer uskoro niko od premierligaša neće imati uslove na vlastitim stadionima.

EDIT Ovo gore je trebao biti moj vlastiti Reply na post sa 76.strane :-)
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1975 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

BHF_Manijak wrote:Vi sto se vise razumijete u ovo, pisite cesce, fino vas je citati.

@company, @Occasionally, je li Grbavica pogodna sto se sunca tice i ostalog, jer znam stadiona vani koje nedostatak sunca jebe i zna se desiti da se trava ne primi i bude sranje, Amsterdam Arena to i dan danas ima i rjesava umjetnim zagrijavanjem, Hertha je imala problem jer se trava nije primila, pa su nakon 6 mjeseci morali nanovo mijenjati itd...
Već sam jednom napisao da nivo moje expertize dolazi od same želje da nešto uradim za Želju i navijače naravno osim kupovine karte- "grla i dlanova". Tako da sa ovim svojim postovima samo želim da vas malo više uvučem u datu materiju i shvatite kompleksnost svega ovoga što se trenutno dešava i postiže od strane Kluba. Sve ove slike su samo odraz one stare "jedna slika kao hiljadu riječi" a opet sve da bi ste i vi širili ta saznanja i prenosili onim "nevjernim Tomama" kako iz naših redova a tako i dušmanima.

Da odgovorim na upit. Obzirom na broj projekata koje ovaj konzorcij ima iza sebe vjerovati je da znaju šta rade. Problem koji ti navodiš je moguć samo u kombinaciji izbora trave koja ne bi odgovarala našem klimatskom okruženju i samoj podlozi na koju se prima. Postoje te 2-3 sedmice kada postavljeni busen MORA biti pošteđen od bilo kakvih dešavanja i to je najkritičniji momenat. Imaju vrlo kratak rok koji se može doslovno rečeno rastegnuti samo ako se ostale radnje a sve one prethode busenu urade maximalno brzo i bez problema koji nažalost uvjek iskrsnu a nismo ih ukalkulisali ili ih nismo očekivali.
Umjetno zagrijavanje nastupa kada nemaš dovoljno sunčevih zraka na terenu a to je opet zbog samog inteziteta sunca (gdje je Amsterdam gdje smo mi), dostupnost svih djelova terena ka Suncu (uticaj tribina) također je bitna. S druge strane intezitet ovih vlakana doprinosi tome. Kada staneš na prirodnu travu ona "polegne" i treba vremena da se uspravi i da koristi zrake sunca u potpunosti. Fiber vlakna su plastika i imaju tu osobinu da se sama ispravljaju. Zato teren i jeste dugovječniji jer uvjek postoji podloga na kojoj se može igrati iako je prirodna trava rjeđa u tom trenutku. Fiber vlakna se poslije tekme bukvalno "češljaju" i dodatno uspravljaju. Ako prirodna trava doslovno rečeno zaostane u brzini tog uspravljanja onda ona ostaje niža i samim tim manje sunca dopire do nje. Najjednostavniji primjer je "pljevljenje" proces koji svaki baštovan radi u svom vrtu da ukloni nepotrebne biljke koje smetaju njegovom plodu-nasadu. U šumi krčenjem mladica dajete prostor drveću da maksimalno raste itd itd. Znači da su fiber vlakna i blagodet (lijepo za oko) i kazna (cijena održavanja). Vještačkom rasvjetom podižeš broj sunčanih sati, ništa drugo.

P.S. Nemoj me više ružiti preko PP :D
Post Reply