Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1926 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Mea_parvitas wrote: Ako mozes da ne mijesas babe i zabe i naucis sta su fini i grubi radovi. Nije uradjeno konacno uredjenje vanjskog izgleda i svakako da to treba zavrsiti ali to ce ici onda kad pocne i uredjenje poslovnih prostora, itd.
Hvala na odgovoru, zar je ovo bilo tesko odmah napisati.

I bez nekog pisanja sa visine molim te, nema potrebe za tim.
User avatar
decko_sa_kovaca
Posts: 2962
Joined: 09/11/2014 18:28

#1927 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by decko_sa_kovaca »

Jedva cekam da vidim kako ce ta plava trava izgledati uzivo. Ovdje je samo obojeno kantom u paintu :D
User avatar
mosaVosa
Posts: 160
Joined: 19/02/2018 22:16

#1928 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mosaVosa »

decko_sa_kovaca wrote:Jedva cekam da vidim kako ce ta plava trava izgledati uzivo. Ovdje je samo obojeno kantom u paintu :D
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1929 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Kod Leicestera ovo perverzno dobro izgleda! Zamislite evropska nekad naredne godine, natkriven istok, reflektori, ova plava trava... Ma bolest. 8-) :izet:
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1930 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

@ Chmoljo

„U drugoj fazi NFSBiH će uraditi dodatnu stvar, hibrid. To je investicija od 200 hiljada eura i time ćemo dobiti teren koji je u rangu Wembleyja i u BiH će postojati teren koji je u rangu terena u Engleskoj“
http://sport1.ba/premijer-liga-bih/sena ... bih/113889


Kako se to postiže?

Tajming? Vjerovatno sljedeče godine pred kvalifikacioni ciklus reprezentacije. Znači opet Maj mjesec samo što će ovo ići znatno brže.
Na taj (ovaj danas prezentovani teren sa 100% travom) se koristi tehnologija "ubadanja" fiber vlakana.
Image

Koristi se samohodni uređaj bolje reći mašina sa kalupima vlakana na njemu i sa tendom iznad u slučaju padavina tokom procesa rada tako da nema prekida dok se sve ne završi. Za jednu traku (širina mašine) treba 12 sati vremena. Otprilike do 20 radnih dana.
Image

Šta se dobija sa ovim vlaknima? Između ostalog prednost je u dubini korijena same trave koja ide dublje u podlogu, zatim drenaža je poboljšana jer vlakna predstavljaju svojevrsne kanalice za vodu da je sprovedu naniže što prije. Na Liverpulovom Anfield je postavljen standard od 3 minute vremena da se „padavine“ uklone sa površine terena.
Image

Ono što je "negativna" strana je cijena održavanja gdje je potrebna nabavka više mašina ali i posebne rasvjete koja se koristi za pospješivanje rasta trave. Mada onako na prvu to je možda uslov za stadione koji visinom tribina i krovom sprečavaju sunčeve zrake da u potpunosti dopru do svakog dijela terena a možda i zbog broja sunčanih dana u godini jer se ova rasvjeta uglavnom i koristi u Engleskoj.

Uz dobro održavanje možete sebi dopustiti igranje utakmica na ovim terenima maltene svaki drugi - treći dan. Zato je gospodin Misimović i najavio da če prvotimci i trenirati na njemu. Ne samo da bi se pomoćni oslobodio za omladinski pogon već i da prvotimci što bolje usvoje način igre na ovakvim "brzim" terenima.
DonieBrasco
Posts: 15356
Joined: 31/08/2016 16:09

#1931 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by DonieBrasco »

Ako uprava uspije da realizuje teren, krov istok, fasadu sjevera kako su najavili sve za 2018. stvarno ljudima treba kapu skinuti. Volio bih da se sto prije rijese prostori ispod istoka jer to donosi dosta novca klubu od rentanja.

Također savez ce pomoci sa takozvanim zatvorenim sistemom brojcanika - mislim da su to moderni ulazi (kapije) sa elektronikom.

Ako Bog da Zeljo europu na novom terenu na ljeto, a reprezentaciju u oktobru/novembru docekujemo u Ligi Nacija.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1932 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

mali_milojica wrote:Ma nemas se sta izvinjavati.
Meni je prvom bila čudna niska cijena od 1.1mil KM.
Danas su iz kluba pojasnili par stvari i riješili sve nejasnoće.
Završen teren, po svim svjetskim standardima, sa Hybrid travom, ipak košta blizu 1mil € kao što je par nas ovdje i upućivalo.
Zbog iskazane podrške, samo za tebe na PP.
Sreća ti je pa večeras nema nekog interesantnog filma za mene na TV:-D
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#1933 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Pogledajte današnju press konferenciju i najavu rekonstrukcije terena stadiona Grbavica.

User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#1934 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by MOSALJOZE »

Propast dinastije
:nargila:
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1935 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

BHF_Manijak wrote:
salle_eh1986 wrote: A što hljeba ti na vanjskoj fasadi ?
kakva crna fasada, izliven bezon i to je to za sad...zar postoji uopšte ta fasada o kojoj govoriš :-)
Ma to mislim na beton, isti qrac. Pogledaj kad ulazis na istok dijelove betona i vidjet ces da totalno nezavrseno izgleda tj. nije gletovano.
Nebitno hajde, imamo drugacije poimanje stvari. Nekima nije smetalo ni derssing room, jedna svijetlo plava plocica na podu svlacionica usred svih tamnih itd... Ja sam od onih kojima smeta i kad se radi, da se radi kako treba.
govorim kao neko ko je pravio kuću (i još je pravim hhhh) da su to totalno nebitne stvari i da sve vremenom legne na svoje
zamaraš se sitnicama, što je u jednu ruku i dobro jer ako nam je taj beton na istoku najveći problem onda blago nama :D
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#1936 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by salle_eh1986 »

kako se već kače slike stadiona sa "vembli" travom i ovom obojenom okolo, evo i moj doprinos tome :D

Image

Stadion koji fakat ima dosta sličnosti našem, samo Maksimir je.be što su tribine "podignute" i udaljene baš dosta od terena. Kod nas je takav slučaj samo sa jugom.
Ali u suštini ovako nekako ja očekujem i kod nas da će izgledati, samo ipak nešto ljepše, još sa krovom na istoku :izet:
A i ovaj vanjski izgled njihovog juga bi se mogao kopirati na naš sjever
User avatar
hrasno38
Posts: 31400
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#1937 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by hrasno38 »

Occasionally wrote:@ Chmoljo

„U drugoj fazi NFSBiH će uraditi dodatnu stvar, hibrid. To je investicija od 200 hiljada eura i time ćemo dobiti teren koji je u rangu Wembleyja i u BiH će postojati teren koji je u rangu terena u Engleskoj“
http://sport1.ba/premijer-liga-bih/sena ... bih/113889


Kako se to postiže?

Tajming? Vjerovatno sljedeče godine pred kvalifikacioni ciklus reprezentacije. Znači opet Maj mjesec samo što će ovo ići znatno brže.
Na taj (ovaj danas prezentovani teren sa 100% travom) se koristi tehnologija "ubadanja" fiber vlakana.
Image

Koristi se samohodni uređaj bolje reći mašina sa kalupima vlakana na njemu i sa tendom iznad u slučaju padavina tokom procesa rada tako da nema prekida dok se sve ne završi. Za jednu traku (širina mašine) treba 12 sati vremena. Otprilike do 20 radnih dana.
Image

Šta se dobija sa ovim vlaknima? Između ostalog prednost je u dubini korijena same trave koja ide dublje u podlogu, zatim drenaža je poboljšana jer vlakna predstavljaju svojevrsne kanalice za vodu da je sprovedu naniže što prije. Na Liverpulovom Anfield je postavljen standard od 3 minute vremena da se „padavine“ uklone sa površine terena.
Image

Ono što je "negativna" strana je cijena održavanja gdje je potrebna nabavka više mašina ali i posebne rasvjete koja se koristi za pospješivanje rasta trave. Mada onako na prvu to je možda uslov za stadione koji visinom tribina i krovom sprečavaju sunčeve zrake da u potpunosti dopru do svakog dijela terena a možda i zbog broja sunčanih dana u godini jer se ova rasvjeta uglavnom i koristi u Engleskoj.

Uz dobro održavanje možete sebi dopustiti igranje utakmica na ovim terenima maltene svaki drugi - treći dan. Zato je gospodin Misimović i najavio da če prvotimci i trenirati na njemu. Ne samo da bi se pomoćni oslobodio za omladinski pogon već i da prvotimci što bolje usvoje način igre na ovakvim "brzim" terenima.
Svaka ti cast covjece kad objasnis mogo bi covjek bez problema izaci na ispit, polagati i sigurno poloziti :thumbup:
User avatar
agnostic_front
Posts: 6322
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#1938 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by agnostic_front »

Šta nam ovo rade :nargila:
zlajapravaraja
Posts: 4039
Joined: 23/10/2009 12:56

#1939 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by zlajapravaraja »

salle_eh1986 wrote:kako se već kače slike stadiona sa "vembli" travom i ovom obojenom okolo, evo i moj doprinos tome :D

Image

Stadion koji fakat ima dosta sličnosti našem, samo Maksimir je.be što su tribine "podignute" i udaljene baš dosta od terena. Kod nas je takav slučaj samo sa jugom.
Ali u suštini ovako nekako ja očekujem i kod nas da će izgledati, samo ipak nešto ljepše, još sa krovom na istoku :izet:
A i ovaj vanjski izgled njihovog juga bi se mogao kopirati na naš sjever
Jao, pa šta drži ovu tribinu lijevo? Nije valjda samo nekolicina stubova zabijenih u malu tribinu pomoćnog terena? :-)
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1940 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

@hrasno38 Hvala.Nema na čemu.

Jedan EDIT
Praksa je da prvo idu Fiber vlakna a zatim se sije prirodna trava. Mi ćemo raditi suprotno ali tada već postojeća trava koja se planira ove godine i neće biti baš "gusta" pa spriječavati rad mašina.
Zašto?
Pa zbog našeg neimanja kvalitetnog održavanja :-D .
Hoću da kažem da nam u prvom ciklusu neće uspjeti da je održimo onako kako bi to i zahtjevalo pa će nam ta neimaština u stvari biti prednost prilikom "ubadanja" vlakana jer ipak se traži malo praznog prostora između vlati prirodne trave.

Image

Sreća prati hrabre :bih:
Company85
Posts: 688
Joined: 27/12/2016 15:11

#1941 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Company85 »

Za hibrid koji ce se raditi na grbavici je svejedno kad se radi. Moze i prije i poslije formiranja terena sa prirodnom travom. Ove zadnje slike sto si postavio su druga vrsta hibridnog terena i tu je obavezan hibrid prije prirodne trave ali taj ne ide na grbavicu pa se ne mora detaljnije ulaziti u to. U ranijem postu si postavio sistem koji ce ici na grbavicu.
Hibrid koji se radi na grbavici rade 2 kompanije na svijetu i obje su top. Jedna je bila u posjeti grbavici i kosevu prije nove godine. Ako se sjecate kompanija iz Irske.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1942 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Vi sto se vise razumijete u ovo, pisite cesce, fino vas je citati.

@company, @Occasionally, je li Grbavica pogodna sto se sunca tice i ostalog, jer znam stadiona vani koje nedostatak sunca jebe i zna se desiti da se trava ne primi i bude sranje, Amsterdam Arena to i dan danas ima i rjesava umjetnim zagrijavanjem, Hertha je imala problem jer se trava nije primila, pa su nakon 6 mjeseci morali nanovo mijenjati itd...
Last edited by BHF_Manijak on 30/03/2018 12:31, edited 1 time in total.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2597
Joined: 18/03/2015 01:36

#1943 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Mea_parvitas »

BHF_Manijak wrote:
Mea_parvitas wrote: Ako mozes da ne mijesas babe i zabe i naucis sta su fini i grubi radovi. Nije uradjeno konacno uredjenje vanjskog izgleda i svakako da to treba zavrsiti ali to ce ici onda kad pocne i uredjenje poslovnih prostora, itd.
Hvala na odgovoru, zar je ovo bilo tesko odmah napisati.

I bez nekog pisanja sa visine molim te, nema potrebe za tim.
Nema nikakve visine, nego mi ide na zivce kad neko odmah napada i pametuje, BEZ DA PITA i ima PRAVE INFORMACIJE. Znaci TI si se prvo trebao raspitati i upitati, sagledati pa onda imati svoje misljenje koje je utemeljeno na nicemu (jer si prvobitno rekao da je SFUSERENO, posebno na vanjskoj fasadi - niĐe veze), onako laicki gledano, tek da se nesto lupi i malo prituzi, a onda jos kao dodas da nekima kao nije smetalo ni derssing room, jedna svijetlo plava plocica na podu svlacionica usred svih tamnih itd... Ti si jedan od onih kojima smeta i kad se radi, jer treba da se radi kako treba. Znaci ti si strucnjak i jedini vidis to, a prije tebe to niko nije vidio... Presmijesno, a jos si kao nekakav novinar ako se ne varam
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1944 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Ja komentarisem ono sto vidim, a vidim finalni proizvod i vidi svako onaj ko ulazi na istocnu tribinu. I ti meni sad kao velis da svi oni koji ulaze na istocnu tribinu, trebaju se raspitivati zasto je ono nedovrseno i zasto nije izgletovano?
Ma smijesno. Ali dobro, od ovih upravinih klimaca glavom sto ih milke po glavi me i ne cudi, smijesna vam je ionako prica i prolazi samo na s1 forumu, ali ovo ti nije lobotomija, bezze se trudis.
A je li neko prije i poslije mene vidio, da ili ne, me ne zanima, kazem ono sto mislim, a tebe i takve slicne ako to vrijedja, jer ste bliski upravi ili ste sami dio toga, me zaboli cosak iskreno.
Jbg znam da vam je pos'o da tako idete po forumima i ruzite raju koja nesto kritikuje (s pravom), ali shvatite i da to nerviraju raju.
Od pocetka ti je ista prica, nastavi ti po svom, a nikad nisam volio pusiqrce i klimace glavom. Srecom na ovom forumu budete brzo prepoznati.
Skacete na svaku napisanu rijec, sjasite bolan s ljudi, kad treba pihvalit pohvali se, evo ovo s terenom, krovo, sjeverom je fantazija i ogroman palac gore za sve, istok, tribina ha hu sve fantazija, ali ne pravite dusmane tamo gdje ih nema, samo jer se napise nesto sto nije OK, a nije OK kad nesto nije zavrseno do kraja.
User avatar
mosaVosa
Posts: 160
Joined: 19/02/2018 22:16

#1945 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mosaVosa »

Ponesi materijal i idi gletuj
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1946 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Pa to je bio pos'o Butmira, necu im ja pos'o zavrsavat. :mrgreen: :skoljka:

PS Zadrzi jedan nick Allaha ti dragog. :-) :mrgreen:
User avatar
mosaVosa
Posts: 160
Joined: 19/02/2018 22:16

#1947 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mosaVosa »

Nije do mene :D
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25761
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#1948 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by BHF_Manijak »

Manje trolaj, budi konstruktivniji, produktivniji, budi fini decko. :mrgreen: 8-)
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1949 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Company85 wrote:Za hibrid koji ce se raditi na grbavici je svejedno kad se radi. Moze i prije i poslije formiranja terena sa prirodnom travom. Ove zadnje slike sto si postavio su druga vrsta hibridnog terena i tu je obavezan hibrid prije prirodne trave ali taj ne ide na grbavicu pa se ne mora detaljnije ulaziti u to. U ranijem postu si postavio sistem koji ce ici na grbavicu.
Hibrid koji se radi na grbavici rade 2 kompanije na svijetu i obje su top. Jedna je bila u posjeti grbavici i kosevu prije nove godine. Ako se sjecate kompanija iz Irske.

Sve je tačno što si napisao.

Elem, slike su tu samo da ilustruju prostor rezervisan za vlakna i za travu.
Termin II faze ? Vjerovatno će NS čekati na donaciju UEFA fondova.
A fakat šta bi sa njima? Uključila se lokalna zajednica, Savez i Klub a oni ni mukajeta.
Po ovome se oni više nemaju gdje ubaciti osim farbanje reflektora jer su tribine čista komercijala i neprepoznata stavka za njih.
User avatar
Mea_parvitas
Posts: 2597
Joined: 18/03/2015 01:36

#1950 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Mea_parvitas »

BHF_Manijak wrote:Ja komentarisem ono sto vidim, a vidim finalni proizvod i vidi svako onaj ko ulazi na istocnu tribinu. I ti meni sad kao velis da svi oni koji ulaze na istocnu tribinu, trebaju se raspitivati zasto je ono nedovrseno i zasto nije izgletovano?
Ma smijesno. Ali dobro, od ovih upravinih klimaca glavom sto ih milke po glavi me i ne cudi, smijesna vam je ionako prica i prolazi samo na s1 forumu, ali ovo ti nije lobotomija, bezze se trudis.
A je li neko prije i poslije mene vidio, da ili ne, me ne zanima, kazem ono sto mislim, a tebe i takve slicne ako to vrijedja, jer ste bliski upravi ili ste sami dio toga, me zaboli cosak iskreno.
Jbg znam da vam je pos'o da tako idete po forumima i ruzite raju koja nesto kritikuje (s pravom), ali shvatite i da to nerviraju raju.
Od pocetka ti je ista prica, nastavi ti po svom, a nikad nisam volio pusiqrce i klimace glavom. Srecom na ovom forumu budete brzo prepoznati.
Skacete na svaku napisanu rijec, sjasite bolan s ljudi, kad treba pihvalit pohvali se, evo ovo s terenom, krovo, sjeverom je fantazija i ogroman palac gore za sve, istok, tribina ha hu sve fantazija, ali ne pravite dusmane tamo gdje ih nema, samo jer se napise nesto sto nije OK, a nije OK kad nesto nije zavrseno do kraja.
Opet si svasta nadrobio bez ikakve poente i pravih cinjenica. Nemam nista ni sa upravom, ni sa klubom, cak i ne zivim u Sa u zadnjih par godina, samo idem na utakmice kad god mogu j IMAM OCI, a ti ako iz nekih interesa gledas sve ovo drugim ocima, to je tvoj problem i zadrzi to za sebe a ne kenjaj bez razloga. Da je zavrsena tribina, pa da nesto kazes, razumio bih, ali i slijepac vidi da ono nije zavrseno sto se tice poslovnih prostora i konacnog estetskog izgleda. A za to "pusikurac" slobodno za sebe reci jer se okreces kako vjetar puse a tebi ocigledno ne odgovaraju najljepsi vjetrovi od uprave kakvu Zeljo nije imao vec dugo dugo vremena. Ja samo imam oci i pricam na osnovu cinjenica a ne na osnovu mahalskih i ne iz zle namjere koju ti ocigledno gajis prema ovoj upravi (ne kazem prema Zelji), a zasto je to tako, ti najbolje znas. Ajd sad vozdra
Post Reply