Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Sve o FK Željezničar...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#1576 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by vryzas »

Teren je prioritet, pa mozda cak i krov na istoku prije juga...cifra je 5,5 mil., vjerovatno ce biti vise od toga. Nemamo mi tih para, a ne vjerujem da ce neko drugi "pogurati" klub sa par mil.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24765
Joined: 08/09/2005 20:08

#1577 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Haris.ba »

Teren i krov na istoku.

A onda gledati dalje. Nema potrebe ići u južnu tribinu polovično. Nek se istok završi skroz. Pa i sjever obnovi.
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#1578 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by hrasno38 »

Prioritet prioriteta je teren.......pa onda natkrivanje istoka......sklapanje juga....sklapanje zapada. Ako se uradi teren onda reprezentacija igra na Grbavici 90%......a pogotovo ako se natkrije istok...sa tim stizeu i pare u klub. Ja se slazem sa @cvrckom da je prioritetnije sastaviti napokon dobar ili za stepenicu jos bolji roster i uzeti napokon tu titulu pa opet i od Evrope uzeti pare. Ovaj istok da nisu u klubu bili idioti je mogao biti napravljen prije pitaj boga koliko godina jer je Sirbegovic to nudio u zamjenu za poslovbe prostore. Mozda i danas ima neko zainteresovan za takav deal.....
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#1579 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by ultima_palabra »

Cvrle objasnio, kao i obično.
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#1580 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by vryzas »

ultima_palabra wrote:Cvrle objasnio, kao i obično.
Cvrle u sridu :mrgreen:

Btw. Occasionally svaka cast za trud. :thumbup:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1581 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Hajde sad malo da pokvarim veselje.
Evo obezbjedimo titulu i zaigramo u play off Evropa lige ili nekim čudom LP i upadnemo u grupe.
I onda? Gdje igramo utakmice? U Zenici? U Splitu? Beogradu?
Bez CAT4 grupe možete sanjati na Grbavici. Bez zapadne tribine tribine CAT4 možemo sanjati.
Teren->Zapadna tribina->krov na Istoku i Zapadu->Jug
Da se mene pita.
Napasti Zapad,teren preko fondova zaganjati.
Infrastruktura,infrastuktura i ako slučajno nisam spomenuo vec,ponavljam,infrastuktura. Ostalo će se namjestiti samo.
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#1582 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by vryzas »

Zapad ce biti cener min. Mozda tamo nekad 2035 god. napadnemo. :mrgreen:
DonieBrasco
Posts: 15361
Joined: 31/08/2016 16:09

#1583 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by DonieBrasco »

Svaka cast za ovaj ogromni post vezan za juznu tribinu.

Ako Bog da se to ostvari, u inast dusmanima.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1584 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

vryzas wrote:Zapad ce biti cener min. Mozda tamo nekad 2035 god. napadnemo. :mrgreen:
Ubleha,evo neka mi neko kaze zasto bi Zapad kostao 2-3x kao Istok. Ili ne daj Boze 10mil :-)
Prvo,misljena sam da Zapad ne mora imati kapacitet kao Istok. Napravis ga duplo manjeg sa cca 2000 mjesta (od toga 500 VIP). Napravis tribinu sa 10 redova i Iznad toga pravis pozicije za komentatore i ostalo sta je potrebno,2 studija,pozicije za kamere,prostorije za video nadzor i ostalo sta zahtjeva UEFA za CAT4.
npr ovako nesto :D
Image
Napravis 10 redova tribine i na dva sprata sve prostorije koje ti trebaju da ispunis CAT4.
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#1585 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by zipoo »

pa zar nemamo vec takvo nesto :D

teren ce se vjerovatno i raditi ubrzo, kanton je obecao, janez je isto obecao, izborna godina dzoKol ce 100 % uletiti. rekli su da ce biti prioritet oni koji su barem nesto radili na stadion :mrgreen:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1586 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Imamo,ali toj tribini fali dosta stvari koje bi trebali imati.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1587 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

mali_milojica wrote:
vryzas wrote:Zapad ce biti cener min. Mozda tamo nekad 2035 god. napadnemo. :mrgreen:
Ubleha,evo neka mi neko kaze zasto bi Zapad kostao 2-3x kao Istok. Ili ne daj Boze 10mil :-)
Prvo,misljena sam da Zapad ne mora imati kapacitet kao Istok. Napravis ga duplo manjeg sa cca 2000 mjesta (od toga 500 VIP). Napravis tribinu sa 10 redova i Iznad toga pravis pozicije za komentatore i ostalo sta je potrebno,2 studija,pozicije za kamere,prostorije za video nadzor i ostalo sta zahtjeva UEFA za CAT4.
npr ovako nesto :D
Image
Napravis 10 redova tribine i na dva sprata sve prostorije koje ti trebaju da ispunis CAT4.
Koja je cijena koštanja nedavno izgrađenih ili adaptiranih stadiona u Evropi a sa kapacitetom od oko 20.000 mjesta. Wikipedia, pa neka se svak zanima malo.
UEFA standardi za sve prateče sadržaje (kvadratura i zapremina istih) ti nameću kolosalnu tribinu gdje bi ovih desetak redova izgledali, pa recimo čudno. Niko nam ni ne brani ali bi to podrazumjevalo tako široku tribinu ( a sve zbog ovih sadržaja) da bi počinjala kod sadašnjih klupa za rezerve i dopirala do onog novog parkinga. Visina tribine? Sada imamo problem da je Sjeverozapad skoro pa neupotrebljiv jer nekih 5-6 stotina potencijalnih gledalaca nema uslove za praćenje utakmice zbog trenutne visine krova Zapada a isto bi bilo i u tvojoj varijanti. U osnovi se slažem sa tvojim stavovima ali ko je pratio ( a ti sigurno jesi )ovih mojih par postova oko rekonstrukcije, uvidjeo je da se ja vodim idejom, željom, ciljem ili šta već da Reprezentacija igra u Šeheru tj da ti je stadion isplativa invensticija. Pa ako već praviš stadion sa 4 tribine što da to u nekoj skoroj konačnici i ne bude onih 20.000 sjedišta (cca 400.000 KM prihoda od ulaznica ali nažalost u talu sa Savezom) kako je Šiljak i nagovjestio oko projekta tribine Jug. Nažalost, nama je sada i kapacitet od 14.000 izazov za napuniti ali fudbal se igra zbog navijača pa im treba i pripremiti uslove za doček. Jesu li to "selfie" ili kakvi već,nebitno. Kad se kasa puni niko ne gleda kakav je novac. Skupština je blizu, nešto će se saopštiti, saznaćemo nešto konkretno oko infrastrukture a sve zbog one izjave (ne zaboraviti da je on Alfa i Omega) "Ne pravimo mi što volimo već što moramo".

Umalo da zaboravim. Hvala svima koji su učestvovali u akcijama čišćenja Grbavice ova dva dana. Ja, iskreno nisam (radno vrijeme 08-16h).
:thumbup: Hvala Vam.
black64
Posts: 181
Joined: 16/02/2016 18:45

#1588 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by black64 »

ja mislim da se ide na to da ce zapad raditi neki invenstitor koji bi u sklopu zapada pravio i hotel (pod koncesiju)
nesto ovako:

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1589 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by mali_milojica »

Može se napraviti da tribina i spratovi sa prostorijama prati Sjever,da se napravi na kaskade i tako bi taj dio SZ bio iskoristiv.
Naravno,to zahtjeva prostor i kad bi pravili sve kako treba,klub bi ostao i bez dijela pomoćnog terena,jbg ali tako je.
Pa samo za tv ekipe po CAT4 moraš obezbjediti 1000 m2... Pa sve ostalo.
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1590 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

@ultima_palabra @cvle na hedonizmu

A šta je to cvrle objasnio? kao po običaju!

Ferencvaroš ti se desio nakon koliko godina posta. Kojeg si to igrača doveo (veliki i skupi transfer) pa ti obezbjedio tri pretkola?
Titula? Koliko je fakat bitna? Broj titula Željezničara od 1921. pa do danas ( sa akcentom na Ligu SFRJ) a masa Željinih zaluđenika do dana današnjeg i ništa nam ne fali već smo sve jači i jači. Kakav nam je to bio koeficijent pred Ferencvaroš a derali nas prije toga Izraelci i Bugari koliko ono puta? Nismo mogli pretkolo pošteno odigrati.
Sportski segment. Krilatica iskovana od ove Uprave a želeći da napravi/odvoji ono što radi Menagement a šta radi par uposlenika zaduženih za "provjerene procedure" obzirom da niko nije prihvaćao poziciju Sportskog direktora pa se sticajem okolnosti desio Čenan. Dakle, Željo nije samo Fudbal, nisu u Upravi, Logistici, Skupštini i članstvu sve redom fubaleri (ruku na srce zastupljeni su ali ne 100%), niti takav fudbalski klub postoji u svijetu. Traže se osobe kojima je sam Klub bitan i voljen, da su oni eksperti na određenim poljima upravljanja, marketinga, finansija, lobiranja, politički aktivni i utjecajni i tako redom. Po ovome dovedeš sve legende kluba, igračke i trenerske i "nametneš" im funkcije. Nemojte me pogrešno shvatiti a i ja također znam da je i vama samo do toga da Željo napreduje i raste. Oscilacija je bilo i biće ih mada su nekad izazvane nehatom a nekad sa namjerom (nažalost u našem slućaju često). Kontinuitet. Uprava radi i opravdava.
Infrastruktura će jednom stati. Svodi se na jednu tribinu i teren a zatim možeš ulagati samo u igrače. Ništa ti drugo i ne preostaje.

Ovo oko Lendrića i Mire. Igrači nisu stoka i oni se nešto pitaju. Hoče čovjek da ide ma idi jarane Hairli put. Jedino što se moglo oko Lendrića uraditi je da svjesno spustimo cijenu Lensu za nekih 50.000 Eura a da je uslov još dvije utakmice (AIK) pretkola. Dočekaš Bragu pa kom opanci kome obojci. Sa ove distance, kada igrač treba u ranoj fazi prelaznog roka da promjeni sredinu radi uigravanja s novim timom ikad vidimo da je bio na izlaznim vratima Lensa, zamisli samo kako bi nas Ivan okrivio i doveo na glas da smo mu "upropastili"karijeru.
Miro je bio slobodan igrač. Tu se nema šta elaborirati.

Ono za teren i skupljanje para od raje :-) "Šta reći? Kakvu poruku poslati"
Ali fakat teren je najbitniji. Sjetimo se zadnje utakmice u Zenici i 0:3. Stana pruži for samome sebi i trk. Teren ko pista. Zamisli našu Grbavicu s takvim terenom. Nema više nabijanja, samo pas igra i eto ti ljepote koja vraća raju na tribine. Ono što se sve vrijeme vrti oko mojih postova je neka poluinformacija ili nagovještaj da Mi, Željo, moramo dati samodoprinos kroz tribinu Jug a UEFA nas nagrađuje terenom. Niko nije rekao kakav ( sa krovom ili bez) taj Jug mora biti. UEFA pravilnik nalaže samo obavezan krov na Zapadu, nebitno koja kategorija jer su tu svi prateći sadržaji studija, reportera VIP loža itd.. Opet napominjem da je Grbavica jedini rentabilan stadion za ulaganja koja proizvode igranje Reprezentacije na istom a kroz izjave delegata UEFA pred tekmu sa Belgijom. Nije to bilo tako davno, nađite ih.

Nadam se da ste nešto naučili :-D
Šalim se. Ne može ništa stati između Željovaca pa ni par postova.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#1591 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by ultima_palabra »

Hajd da malo bacimo matematiku... koliko je dodatno kapacitet novog Juga? Max 2000. Na koliko utakmica ce se osjetiti taj dodatni kapacitet? Max 5.Pomnozis to sa cijenom od 5 KM, i dobijes dodatni prihod od strasnih 50 hiljada maraka godisnje.

Pominjale se cifre od 5,5 miliona investicije za tribinu... znaci rok otplate investicije 110 godina :mrgreen: To ako ne racunamo kamatu (jer klub nema te pare u steku) i 'nepredvidjene' troskove koji ce iskrsnuti kao i kod istoka.

Predlozi ovakvu investiciju u firmama gdje rade nasi clanovi uprave, i dobit ces otkaz momentalno. Ali u Zelji moze, jerbo oni vole klub i rade pa i grijese.

Valjda smo svi skupa nesto naucili, mada iskreno ovdje i nije trebala neka pamet... kao sto ne treba ni da skontas suplju pricu... ima on informaciju da ce nam UEFA napraviti teren ako mi napravimo jug :mrgreen: Pa ovo ni sport1 lobotomci ne bi povjerovali...
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1592 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

@ultima_palabra
Drug, od 60. i neke stranice ja samo zagovaram gradnju da se iskoristi tajming gdje bi;
1. Izgradiš Jug (atraktivniji a postepeno i funkcionalniji sa prostorima i krovom),
2. Stekneš naklonost UEFA i dobiješ donaciju za teren
- promocija sporta koju UEFA podržava (vidjeli da ljudi sami grade stadion)
- isticanje Grbavice kao pandana Bilinom Polju ( a izgleda da bi UEFA voljela da vidi mečeve u glavnom gradu)
- Savez je toliko lijen i ispolitiziran da nije ni sposoban da nas predloži u UEFA fondove (3 mil. Eura god/po Savezu u Evropi)
- odluka Kantona da se više uključi u sport (bezbeli ih stid od one tekme s Belgijom)
3. Pretkola UEFA sljedeče godine sa kako ste naveli više utakmica
- koja je bila cijena karata? Profit je bio 100.000 KM za Zetu i AIK
4. Liga Nacija sa tri meča Septembar-Novembar
- funkcionalnih 14.000 mjesta x 20-25 KM = cca 300.000 KM po meču (ali je to tal sa Savezom)
- ovaj put nema bruke sa neuslovnim terenom
5. Premier Liga i u okviru nje Liga 6 i Kup
- minimalno 3 Derby meča i još par jakih sa Hercegovcima
- sa ovim cjenama to bi bilo min 100.000 KM po utakmici.
6. Kvalitetan teren koji nama pruža da nametnemo igru i presing (vidjelo se u zadnjih par tekmi) na svakoj domaćoj
7. Kvalifikacioni ciklus za Evropsko prvenstvo sa 8 tekmi tokom 2019. ( a možda i Baraž opet)
- 300.000 KM po utakmici (tal/renta sa Savezom)

I nije 5,5 miliona već 2,0 kako sam to već i naveo u tekstu iznad ( možda ti je promaklo).
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24257
Joined: 26/08/2007 17:10

#1593 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Charuga »

Treba ići redom, tribinu po tribinu. Kada se završi istok, u potpunosti, onda neka ganjaju jug. Ovako imaš tribinu istok koja još nije završena (poslovni prostori i krov), a treba da se gradi naredna. A ne mogu se ni izdavati prostori na istoku dok se ne završe, i dok se ne postavi krov. Ne ide ...
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#1594 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by vryzas »

:thumbup:
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#1595 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by hrasno38 »

ultima_palabra wrote:Hajd da malo bacimo matematiku... koliko je dodatno kapacitet novog Juga? Max 2000. Na koliko utakmica ce se osjetiti taj dodatni kapacitet? Max 5.Pomnozis to sa cijenom od 5 KM, i dobijes dodatni prihod od strasnih 50 hiljada maraka godisnje.

Pominjale se cifre od 5,5 miliona investicije za tribinu... znaci rok otplate investicije 110 godina :mrgreen: To ako ne racunamo kamatu (jer klub nema te pare u steku) i 'nepredvidjene' troskove koji ce iskrsnuti kao i kod istoka.

Predlozi ovakvu investiciju u firmama gdje rade nasi clanovi uprave, i dobit ces otkaz momentalno. Ali u Zelji moze, jerbo oni vole klub i rade pa i grijese.

Valjda smo svi skupa nesto naucili, mada iskreno ovdje i nije trebala neka pamet... kao sto ne treba ni da skontas suplju pricu... ima on informaciju da ce nam UEFA napraviti teren ako mi napravimo jug :mrgreen: Pa ovo ni sport1 lobotomci ne bi povjerovali...
M aizmisljanje tople vode...samo treba nastaviti jug graditi na istok bez ikakvih izmisljanja i kerefeka......jug bi trebao da ima priblizno kapacitet sjevera oko 5000 mjesta i malo po malo zaokruzivati kompletan stadion koji bi u konacnici imao lijepih i vise nego dovoljnih 20.000 mjesta. Naravno prije svega a ukoliko to bude moguce na ljetnoj pauzi prvo uraditi teren da budemo sigurni da ce reprezentacija moci igrati utakmice.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55596
Joined: 15/12/2008 16:53

#1596 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by ultima_palabra »

Opet mislim da je prioritet ulaganje u ekipu jer ova titula je bitnija nego one ranije, i može se ostvariti rekordna dobit od Evrope. U tako bitnu sezonu smo ušli totalno nepripremljeni, bez zamjena za dva najbolja igrača, sa novim trenerom dan prije početka prvenstva. U svemu tome su se stručni štab i ekipa uspjeli izdići u zadnjih 15-ak dana i dali upravi i SD-u drugu šansu da selektuju ekipu koja može doći do titule.

Inače, ako klub uđe u ogromna ulaganja bez sportskih rezultata (samim tim i bez izvora prihoda), može se desiti da se ne mogu pokrivati zaduženja i da moramo početi prodavati imovinu kluba... pa će nas onda neki novi forumaši ubjeđivati kako je to u interesu kluba itd itd.
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24257
Joined: 26/08/2007 17:10

#1597 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Charuga »

ultima_palabra wrote:Opet mislim da je prioritet ulaganje u ekipu jer ova titula je bitnija nego one ranije, i može se ostvariti rekordna dobit od Evrope. U tako bitnu sezonu smo ušli totalno nepripremljeni, bez zamjena za dva najbolja igrača, sa novim trenerom dan prije početka prvenstva. U svemu tome su se stručni štab i ekipa uspjeli izdići u zadnjih 15-ak dana i dali upravi i SD-u drugu šansu da selektuju ekipu koja može doći do titule.

Inače, ako klub uđe u ogromna ulaganja bez sportskih rezultata (samim tim i bez izvora prihoda), može se desiti da se ne mogu pokrivati zaduženja i da moramo početi prodavati imovinu kluba... pa će nas onda neki novi forumaši ubjeđivati kako je to u interesu kluba itd itd.
:izet:
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#1598 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by golfiista »

Jel neko upratio info da su dolazili predstavnici nekakve firme sto po svijetu pravi vrhunske fudbalske terene, kao obisli Kosevo i Grbavicu?
User avatar
hrasno38
Posts: 31404
Joined: 21/11/2004 23:42
Location: Sarajevo
Vozim: Renault Laguna
Horoskop: Riba
Contact:

#1599 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by hrasno38 »

ultima_palabra wrote:Opet mislim da je prioritet ulaganje u ekipu jer ova titula je bitnija nego one ranije, i može se ostvariti rekordna dobit od Evrope. U tako bitnu sezonu smo ušli totalno nepripremljeni, bez zamjena za dva najbolja igrača, sa novim trenerom dan prije početka prvenstva. U svemu tome su se stručni štab i ekipa uspjeli izdići u zadnjih 15-ak dana i dali upravi i SD-u drugu šansu da selektuju ekipu koja može doći do titule.

Inače, ako klub uđe u ogromna ulaganja bez sportskih rezultata (samim tim i bez izvora prihoda), može se desiti da se ne mogu pokrivati zaduženja i da moramo početi prodavati imovinu kluba... pa će nas onda neki novi forumaši ubjeđivati kako je to u interesu kluba itd itd.
:thumbup: samo to jer ti se tu nude izuzetno lijepe pare. Jedino sto sada treba uraditi to je teren...poslije njega natkriti istok.....pa onda uraditi jug itd itd. Ali krajnje je vrijeme da se uzme titula....i uzmu malo vece pare od evrope naravno uz neke igrace koji bas treba da se zovu pojacanja!!!
User avatar
Occasionally
Posts: 303
Joined: 03/06/2017 11:17

#1600 Re: Rekonstrukcija stadiona Grbavica

Post by Occasionally »

Spasimo teren

Danas je u Nionu bilo izvlačenje tj ždrijeb za Play-off fazu UEFA Youth League. Malo ko u Bosni može da povjeruje da će nakon Belgije naša Grbavica dočekati nekog od divova evropskog fudbala. U ovom slučaju to je Atletiko Madrid. Mi Bosanci, kao poznati domaćini ili se barem volimo takvima smatrati jedva čekamo da ih ugostimo. Gdje?
Gdje da ih dočekamo i pobjedimo sa Božijom pomoći Inšallah.

Da posjetim na post od 02.11. a na strani14. podforuma FKŽ –mlađe selekcije i strogu regulativu Youth League
[http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Dow ... WNLOAD.pdf*]
IV – Stadium Infrastructure

The home club must make every reasonable effort to ensure that the pitch (teren op.a.)is in the best possible condition for play. If the pitch is not fit for play, the home club is requested to propose an alternative solution to allow the match to be played in accordance with UEFA’s requirements.
Doslovno u prevodu ako ne omogućimo teren uslovan za igru a u skladu sa UEFA zahtjevima e onda raja pravac Bilino Polje i rezervišite karte za Talgo voz(ove) na vrijeme. Da li ćemo to sebi dozvoliti da igramo van Sarajeva? Hoćemo Dolinu ćupova. Koliko će nam Zenica naplatiti za ovu utakmicu? UEFA dodjeljuje 20.000 Eura timovima po nastupu. Dovoljno?

Da ostanemo na Grbavici?
Sjetimo se Grbavice i terena pred Belgiju;
Image

Nema potrebe za postavljanjem slika trenutnog stanja terena. Bogu plakat.

Ima li šansi da se išta postigne u sanaciji terena za nekih 55 dana do utakmice? Nisam baš siguran da se trava može revitalizirati do tada, nikad čuo da trava zeleni u Decembru.

Pođimo od uzroka ovakvog stanja terena. Zašto je ovoliko blata? Pa valjda zato što se voda zadržava na površini i ne prodire dovoljno brzo do drenaže. Znači, onaj prvi sloj zemlje ispod same trave i drenaža su najbitnije stavke za koliko toliko osposobljavanje ili sanaciju terena.

Šta je drenaža?
Drenaža ili drenažni sistem predstavlja sistem kanala, koji ima funkciju da izvede suvišnu vodu sa zelene površine, koja najčešće nastaje nakon obilne kiše. U suprotnom slučaju, ako zemljište upije veliku količinu vode doći će do prezasićenja zemljišnih pora vodom i do truljenja korena biljka usled nedostatka vazduha. Voda se drenažom odvodi do kišne kanalizacione mreže u najboljem slučaju, septičke kanalizacione mreže ili drenažnu jamu.
I može biti razvrstana u tri kategorije a ovo bi moglo karakterisati trenutnu na Grbavici;
Image

Evo slike sa Grbavice iz 60/70-tih godina kada je i bila neka zadnja veća rekonstrukcija stadiona a trajala je godinama.
Image
Ako je drenaža zbilja ovakva onda je ovo pristup koji se koristio i za vrijeme starog Rima.

Drugi problem je taj navedeni sloj zemlje neposredno ispod travnatog dijela-busena koji se vremenom a najviše zbog slabog procenta pijeska u njemu pretvorio faktički u glinu i kao takav ne propušta vodu ka drenaži. Hajde što ne propušta vodu već što tako dolazi i do tru(h)ljenja korijena trave. Dodatni krivac je i konstantno ravnanje terena (sjetite se onog našeg ekonoma prije svake utakmice sa valjkom) bolje reči nabijanje. Efekat..
Image

Ne vidim razloga pisati tekst i ukazivati na opšte poznati problem a ne iznijeti barem neki ili nekakav prijedlog. Naravno sve korisne primjedbe i nadogradnja ove problematike su dobro došli.

Faktor vrijeme je ovdje krucijalan jer je veoma malo vremena do utakmice. Najgore je ništa ne uraditi i moliti se Bogu da će sve biti dobro do 6/7 februara. Sjetimo se komentara na organizaciju meča derbija nedavno održanog.

Kako poboljšati Drenažni sistem?
Kako to uopće izgleda na fudbalskom terenu
Image
Pa uporedite sa ovom gore sa Grbavice.

Ima nešto što se zove Horizontalno usmjereno bušenje sa radijskim upravljanjem i izvodi se mašinski. Vjerovatno ste to i sami vidjeli negdje kada je trebalo bušiti teren ispod saobračajnica a Bogami i objekata. Veoma korisno i svrsishodno.
Image

Dakle. Bušiti kanale promjera do 50mm i to što učestalije, svakih 3-4 metra ali na dubini postoječe drenaže i po mogučnosti između ovih postoječih redova stare drenaže a sve da se odvede što više vode naniže tj sa same trave. Kroz ovakav kanal/tunel ide standardna drenažna cijev Ø50mm. Svi ovi kanali bi se spajali u jedan kolektor kanal (duž tribine Istok i odvodili na postojeću kanalizacionu mrežu a ispod otvora „zdenke“ Sjeveroistok.
Image

Koliko je ovo lucidno ili očajnički ostavljam vama a možda i Upravi na razmatranje. Napomene radi, najprostiji Planovi su i najuspješniji.

Solucija za Drugi problem.
Kako dostići da je ovaj sloj zemlje dovoljno rastresit i prozraćen. Rastresit da propušta vodu a prozraćen da korijen „diše“ i „hrani“ travu. (Ako ima neki agrobotaničar ili šta već neka odmah dopiše primjedbe i sugestije).
Procesi se zovu aerifikacija (čepovanje) i aerizacija(bušenje) terena i u nekoj mjeri (prostije) je rađen na Grbavici a pred susret reprezentacije sa Belgijom. Plaćeno je cirka 20.000 KM a završeno za par dana. Bitno je i posipanje pijeskom/tresetom u dovoljnim količinama.
Ostale procese dosijavanja terena, prihranjivanje, skidanje i vražanje busenja sa ravnanjem podloge bi ostavili za neki drugi put.

Aerifikacija terena ili kako je popularnije nazivaju “čepovanje” je veoma koristan zahvat. Jedan od ključnih problema na većini fudbalskih terena je sama priprema podloge koja je odrađena prije postavke samog busena prirodne trave. Pošto u sebi sadrži veliku količinu supstanci, koje su vremenom humusnu zemlju pretvorili u glinu, dolazi do problema dreniranja vode, korjenov sistem ne može dalje da se razvija na pravilan način. Upravo čepovanje terena ima za cilj da provjetrava zonu korjenovog sistema, razrahljuje supstrat, drenira teren, produbljuje korjen.
Što su čepovi dublji (8 – 10 cm) to je za teren bolje. Najbolji rezultati postižu se uz prethodno kvašenje terena.
A naš je šućur Allahu baš onako dobro natopljen.
Image
Koristi se jež valjak sa šiljcima od 5 cm, te vertidrain s klinovima Ø12 mm i Ø18 mm kojim se može bušiti do dubine 40 cm. Ono što ja jako važno je da se s ovom mašinom mogu iz terena vaditi čepovi Ø2,5 cm i dubine 20 cm. Ukoliko je teren slabo propusan najčešće se primjenjuje vađenje čepova, skupljanje i odvoz, a nakon toga nabava i rasipavanje riječnog ili kvarcnog pijeska Ø 0-4 mm.
Nakon rasipavanja pijeska provodi se bušenje terena odgovarajućim klinovima. Prozračivanje terena je radnja koja se praktično treba obavljati svaki mjesec, a ponekad i češće.

Aeracija terena ili bušenje je operacija koja je veoma slična aerifikaciji. Aeracija terena je bušenje rupa po terenu čime se provjetrava i produbljuje zona korjenovog sistema. Takođe se ovom operacijom obezbeđuje bolja drenaža terena. Terene teškog mehaničkog sastava bolje je u toku vegetacije ,,bušiti” više puta (3-4) sa recimo 100 rupa/m2, nego jednom sa 400 rupa. Klasičnim bušenjem sa više rupa, zabranjuje se izlazak na teren po mesec dana, a modernim aerifikatorom već sutra možete ekipu izvesti na teren.
Image
Image

Koliko ovo košta?
Sigurno manje od rekonstrukcije kompletnog terena sa grijanjem ( a svašta se napisalo ovih dana za sistem Bilinog Polja) i ovo shvatiti kao privremeno rješenje.
Ako sami vremenski uslovi ne zadovoljavaju ovaj zahvat ili ako cijena znatno prelazi prohode od ove utakmice, zaboravite sve.

By the way. A kakvi ćemo ispasti domaćini?
Image
Last edited by Occasionally on 11/12/2017 19:17, edited 1 time in total.
Post Reply