Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#151 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

Njihovo povlacenje je tada bila ocajna odluka...iz nase perspektive

S ove vremenske distance vizionarski potez i pametna odluka

Sve je relativno
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#152 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Tanqueray »

Reintegracija na ovaj nacin je bila katastrofalna greska gledajuci dugorocno i definitivno je pokopala ideju o suzivotu kakav je bio prije rata.
Jedino rjesenje koje bi zaista znacilo reintegraciju bi bilo da je Sarajevo, kao glavni grad, postalo distrikt kao sto je Brcko, sto je apsolutno logicno. Jedino na taj nacin bi srpsko stanovnistvo ostalo, a na taj nacin bi i povratak Bosnjaka u RS bio na mnogo vecem nivou, medjutim ideja o suzivotu je ocigledno bila samo deklarativna, tzv sibicarska politika koja i dan danas suvereno vlada. Kao posljedica svega je totalno rasulo u parlamentu na nivou BiH, vijecu ministara, i na kraju u predsjednistvu.
Price o ratu su svakodnevna stvar, mada danas svako ko ima manje od 40 godina nema nikakvu odgovornost za ono sto se desavalo od 92-95, ali politika se kroji na takav nacin da se raspiruju antagonizmi svakodnevno, obiljezavanje stradanja se redovno koristi u denvno-politicke svrhe i na taj nacin totalno degradiraju.
Ovo pisem kao neko ko je za gradjansku drzavu, ali mi nemamo skoro nikakvu bazu za tako nesto. Distrikt Sarajevo je propustena prilika da se koliko toliko anuliraju posljedice rata i da se stvara jedinstvena BiH na zdravim temeljima.
Ovako mi sve izgleda samo kao borba za teritorije bez lokalnog stanovnistva, a paradoksalno stanovnistvo odlazi iz svih dijelova drzave.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#153 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tanqueray wrote: 08/07/2021 15:48 Reintegracija na ovaj nacin je bila katastrofalna greska gledajuci dugorocno i definitivno je pokopala ideju o suzivotu kakav je bio prije rata.
Jedino rjesenje koje bi zaista znacilo reintegraciju bi bilo da je Sarajevo, kao glavni grad, postalo distrikt kao sto je Brcko, sto je apsolutno logicno. Jedino na taj nacin bi srpsko stanovnistvo ostalo, a na taj nacin bi i povratak Bosnjaka u RS bio na mnogo vecem nivou, medjutim ideja o suzivotu je ocigledno bila samo deklarativna, tzv sibicarska politika koja i dan danas suvereno vlada. Kao posljedica svega je totalno rasulo u parlamentu na nivou BiH, vijecu ministara, i na kraju u predsjednistvu.
Price o ratu su svakodnevna stvar, mada danas svako ko ima manje od 40 godina nema nikakvu odgovornost za ono sto se desavalo od 92-95, ali politika se kroji na takav nacin da se raspiruju antagonizmi svakodnevno, obiljezavanje stradanja se redovno koristi u denvno-politicke svrhe i na taj nacin totalno degradiraju.
Ovo pisem kao neko ko je za gradjansku drzavu, ali mi nemamo skoro nikakvu bazu za tako nesto. Distrikt Sarajevo je propustena prilika da se koliko toliko anuliraju posljedice rata i da se stvara jedinstvena BiH na zdravim temeljima.
Ovako mi sve izgleda samo kao borba za teritorije bez lokalnog stanovnistva, a paradoksalno stanovnistvo odlazi iz svih dijelova drzave.
Šta bi bilo, kad bi bilo...

1996. godine nije bilo praktične ni teoretske šanse da Sarajevo postane Distrikt. Da dijeliš vlast u gradu sa ubicama tog istog grada? Da se oni spuste u grad i uzjašu? Ti u glavi fakat imaš pogrešnu predstavu tog vremena. Do kraja 1995. totalni rat, etničko čišćenje, monstruozni zločini, a od početka 1996. hajmo se igrat suživota i distrikta. Naravno da nije bilo šanse. Na to prvi Srbi ne bi pristali, jer oni su diplomatski maksimalno dobili i bez Sarajeva (tj. Grbavice, Ilidže, Hadžića, Ilijaša i Vogošće, a to se sad najbolje vidi. Distrikt bi značio da moramo zajedno, a ONI NE ŽELE ZAJEDNO DA DIJELE, već da tlače. Brčko im je nametnula Albright silom i SFOR-om, jezikom koji najviše vole.

Danas su isto veoma male šanse za to, jer politiku ne vode ti mlađi od 40, već oni koji su doživjeli i prošli kroz sve to.

U budućnosti... ko zna, ali kako se genocidna šumska kuja miluje i prikazuje u glavama tamošnje djece, vjerovatno nema ništa od toga. Sarajevo je Teheran i Turska u glavama ovih sa Sokoca, Pala i Lukavica, od tada pa sve do sad. Takvi koji dođu na posao u Sarajevo (ima ih puno), dolaze isključivo da uzmu platu, ni na kafu ne izađu u ovaj grad, a druženje i neke druge aktivnosti su Sci-Fi.

Za građansku sam državu.
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#154 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Tanqueray »

studiorum_tuzlaensis wrote: 08/07/2021 16:03 Šta bi bilo, kad bi bilo...

1996. godine nije bilo praktične ni teoretske šanse da Sarajevo postane Distrikt. Da dijeliš vlast u gradu sa ubicama tog istog grada? Da se oni spuste u grad i uzjašu? Ti u glavi fakat imaš pogrešnu predstavu tog vremena. Do kraja 1995. totalni rat, etničko čišćenje, monstruozni zločini, a od početka 1996. hajmo se igrat suživota i distrikta. Naravno da nije bilo šanse. Na to prvi Srbi ne bi pristali, jer oni su diplomatski maksimalno dobili i bez Sarajeva (tj. Grbavice, Ilidže, Hadžića, Ilijaša i Vogošće, a to se sad najbolje vidi. Distrikt bi značio da moramo zajedno, a ONI NE ŽELE ZAJEDNO DA DIJELE, već da tlače. Brčko im je nametnula Albright silom i SFOR-om, jezikom koji najviše vole.

Danas su isto veoma male šanse za to, jer politiku ne vode ti mlađi od 40, već oni koji su doživjeli i prošli kroz sve to.

U budućnosti... ko zna, ali kako se genocidna šumska kuja miluje i prikazuje u glavama tamošnje djece, vjerovatno nema ništa od toga. Sarajevo je Teheran i Turska u glavama ovih sa Sokoca, Pala i Lukavica, od tada pa sve do sad. Takvi koji dođu na posao u Sarajevo (ima ih puno), dolaze isključivo da uzmu platu, ni na kafu ne izađu u ovaj grad, a druženje i neke druge aktivnosti su Sci-Fi.

Za građansku sam državu.
Ovo je jedna tipicna generalizacija i ne vidim u tome nista dobro. Ne razumijem da se u isto vrijeme neko zalaze za suzivot i da ovako razmislja?
Ako je moglo Brcko moglo je i Sarajevo, jer nema logike da glavni grad u jednoj ovakvoj drzavi ne bude distrikt, nego ruku na srce postao je grad prakticno samo jednog naroda, tako da nove generacije odrastaju potpuno odvojeno.
Drugo moguce rjesenje je da neki drugi grad postane glavni grad, tj administrativni centar, negdje gdje su sva tri naroda podjednako zastupljena ili da se napravi novi vjestacki grad, kao Brazilija ili Kanbera.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65914
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#155 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Tanqueray wrote: 08/07/2021 15:48 Reintegracija na ovaj nacin je bila katastrofalna greska gledajuci dugorocno i definitivno je pokopala ideju o suzivotu kakav je bio prije rata.
Jedino rjesenje koje bi zaista znacilo reintegraciju bi bilo da je Sarajevo, kao glavni grad, postalo distrikt kao sto je Brcko, sto je apsolutno logicno. Jedino na taj nacin bi srpsko stanovnistvo ostalo, a na taj nacin bi i povratak Bosnjaka u RS bio na mnogo vecem nivou, medjutim ideja o suzivotu je ocigledno bila samo deklarativna, tzv sibicarska politika koja i dan danas suvereno vlada. Kao posljedica svega je totalno rasulo u parlamentu na nivou BiH, vijecu ministara, i na kraju u predsjednistvu.
Price o ratu su svakodnevna stvar, mada danas svako ko ima manje od 40 godina nema nikakvu odgovornost za ono sto se desavalo od 92-95, ali politika se kroji na takav nacin da se raspiruju antagonizmi svakodnevno, obiljezavanje stradanja se redovno koristi u denvno-politicke svrhe i na taj nacin totalno degradiraju.
Ovo pisem kao neko ko je za gradjansku drzavu, ali mi nemamo skoro nikakvu bazu za tako nesto. Distrikt Sarajevo je propustena prilika da se koliko toliko anuliraju posljedice rata i da se stvara jedinstvena BiH na zdravim temeljima.
Ovako mi sve izgleda samo kao borba za teritorije bez lokalnog stanovnistva, a paradoksalno stanovnistvo odlazi iz svih dijelova drzave.
Koliko si godina imao 1996?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#156 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Emiremir33 »

Možda nije ni bio u ratu u Sarajevu i Bi H
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#157 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Tanqueray »

_BataZiv_0809 wrote: 08/07/2021 17:56 Koliko si godina imao 1996?
Potpuno nebitno.
Pitanje je sta mi zelimo, kakvu drzavu. Ako zelimo gradjansku drzavu, onda moramo da prihvatimo sve stanovnike BiH.
Ako je neko i dalje zarobljen u devedesetim, onda makar da prihvati cinjenicu koju sam vec spomenuo, da svi ljudi koji su rodjeni odprilike poslije 1977 godine. tj koji sada imaju manje od 44 godine nemaju nikakvu odgovornost za rat.
Vecinal ljudi to uopste ne razumije, nego je u pitanju opsta generalizacija, i to na sve tri strane.
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#158 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

Ma kakav distrik to je suplja
I onaj gore distrikt je suplja ali dobra suplja zbog polozaja
User avatar
Hajvan
Posts: 9638
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#159 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Hajvan »

hrvacka rvatima
srbija srbima
....
itd
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#160 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

Zna se ko je gdje gazda
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#161 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Grean »

Tanqueray wrote: 08/07/2021 19:02
_BataZiv_0809 wrote: 08/07/2021 17:56 Koliko si godina imao 1996?
Potpuno nebitno.
Pitanje je sta mi zelimo, kakvu drzavu. Ako zelimo gradjansku drzavu, onda moramo da prihvatimo sve stanovnike BiH.
Ako je neko i dalje zarobljen u devedesetim, onda makar da prihvati cinjenicu koju sam vec spomenuo, da svi ljudi koji su rodjeni odprilike poslije 1977 godine. tj koji sada imaju manje od 44 godine nemaju nikakvu odgovornost za rat.
Vecinal ljudi to uopste ne razumije, nego je u pitanju opsta generalizacija, i to na sve tri strane.
Bitno je jer si prespavao ili premlad da znas da je po sporazumu iz Atine a i po svim sporazumima prije njega Sarajevo trebalo biti distriht ali velikosrbi su odbili jer su po tom Posavina i istocna Bosna, Srebrenica i Zepa te Doboj bili u Federaciji (nisam siguran za Prijedor).

Znaci nisu htjeli a ne ide i jare i pare.

S tim da ja mislim znajuci Srbe to ne bi bio nikakav integrirajuci faktor, samo bi Sarajevo bilo gore nego Belfast. Za to su dokaz Bosansko Grahovo i Drvar. I sad se kunu u Dodika.
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#162 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by 90minut »

Grean wrote: 08/07/2021 20:28
Tanqueray wrote: 08/07/2021 19:02
Potpuno nebitno.
Pitanje je sta mi zelimo, kakvu drzavu. Ako zelimo gradjansku drzavu, onda moramo da prihvatimo sve stanovnike BiH.
Ako je neko i dalje zarobljen u devedesetim, onda makar da prihvati cinjenicu koju sam vec spomenuo, da svi ljudi koji su rodjeni odprilike poslije 1977 godine. tj koji sada imaju manje od 44 godine nemaju nikakvu odgovornost za rat.
Vecinal ljudi to uopste ne razumije, nego je u pitanju opsta generalizacija, i to na sve tri strane.
Bitno je jer si prespavao ili premlad da znas da je po sporazumu iz Atine a i po svim sporazumima prije njega Sarajevo trebalo biti distriht ali velikosrbi su odbili jer su po tom Posavina i istocna Bosna, Srebrenica i Zepa te Doboj bili u Federaciji (nisam siguran za Prijedor).

Znaci nisu htjeli a ne ide i jare i pare.

S tim da ja mislim znajuci Srbe to ne bi bio nikakav integrirajuci faktor, samo bi Sarajevo bilo gore nego Belfast. Za to su dokaz Bosansko Grahovo i Drvar. I sad se kunu u Dodika.
Ne vjerujem da je to uopšte do srba bilo prije da je Alija insistirao i ameri ga podrzali u tome i usput boga pitaj koliko teritorije je dao zbog Sarajeva.

Vjerujem jedno 25% minimum.
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#163 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by NediM17 »

51:49 je zadano jos u Vasingtonu, tako da...
Kad se preguralo 51 i stiglo do 58 onda su Ameri zaprijetili bombardovanjem, vracaj koko sto si pozobala, Mrkonjic npr.
Last edited by NediM17 on 08/07/2021 21:44, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#164 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Grean »

90minut wrote: 08/07/2021 21:35
Ne vjerujem da je to uopšte do srba bilo prije da je Alija insistirao i ameri ga podrzali u tome i usput boga pitaj koliko teritorije je dao zbog Sarajeva.

Vjerujem jedno 25% minimum.
Mi smo potpisali taj sporazum, ukljucujuci Aliju a odbila ga paljanska "skupstina" ali mi nekako lakse podnosimo da pricamo kako je bilo do nas.

Doveden je pred svrsen cin a mi se nismo puno pitali.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#165 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Grean »

NediM17 wrote: 08/07/2021 21:41 51:49 je zadano jos u Vasingtonu, tako da...
Ali nije svaki 51:49 isti, po tom prvom Bosanski Brod i Doboj nasi a Srbima uski koridor kroz Posavinu, Srebrenica i Zepa nasi i povezani sa Tuzlom.

A dobio si u zamjenu Kljuc, Sanu te Drvar, Bosansko Grahovo i Bosanski Petrovac, tri opstine sa velikom povrsinom i vjerovatno najnekvalitetniji i najnenaseljeniji dio BiH. Pustahija u svakom smislu.

Ali Hrvatska tim osigurala svoje tanko zaledje.
90minut wrote: 08/07/2021 21:35
Ne vjerujem da je to uopšte do srba bilo prije da je Alija insistirao i ameri ga podrzali u tome i usput boga pitaj koliko teritorije je dao zbog Sarajeva.

Vjerujem jedno 25% minimum.
Mi smo potpisali taj sporazum, ukljucujuci Aliju a odbila ga paljanska "skupstina" ali mi nekako lakse podnosimo da pricamo kako je bilo do nas.

Doveden je pred svrsen cin a mi se nismo puno pitali.
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#166 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by amko761 »

NediM17 wrote: 08/07/2021 21:41 51:49 je zadano jos u Vasingtonu, tako da...
Kad se preguralo 51 i stiglo do 58 onda su Ameri zaprijetili bombardovanjem, vracaj koko sto si pozobala, Mrkonjic npr.
Najsmješniji mi je odgovor Holbruka Tuđmanu kada je Tuđman rekao da može ući u Banjaluku. Ovaj mu rekao, možete, samo ne bi bilo pametno da ulazite pa poslije izlazite. :lol:

Sve jasno.
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#167 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by NediM17 »

Ma Banja Luka je bila spakovana i spremna za bjezaniju, znam po pricama nekih kolega, Prijedor isto al' jbg.
Mozda je trebalo uzeti pa poslije pregovarati sa bolje pozicije.
User avatar
Altsa
Posts: 7334
Joined: 19/03/2004 18:31

#168 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Altsa »

NediM17 wrote: 08/07/2021 21:53 Ma Banja Luka je bila spakovana i spremna za bjezaniju, znam po pricama nekih kolega, Prijedor isto al' jbg.
Mozda je trebalo uzeti pa poslije pregovarati sa bolje pozicije.
Sigurno da je trebalo ali sada je svaka prica uzaludna. Jer tesko je i pretpostaviti kako bi BiH izgledala da se uslo u BL i Prijedor.
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#169 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by NediM17 »

Jbg. ne bi sad drasko bio gradonacelnik BL, mozda Malog Mokrog Luga ili Grocke. :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#170 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

U povijesti nema da je i da nije
NediM17
Posts: 21598
Joined: 05/11/2009 11:49

#171 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by NediM17 »

A u historiji?
User avatar
Tanqueray
Posts: 706
Joined: 06/08/2020 16:57

#172 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Tanqueray »

Grean wrote: 08/07/2021 20:28 Bitno je jer si prespavao ili premlad da znas da je po sporazumu iz Atine a i po svim sporazumima prije njega Sarajevo trebalo biti distriht ali velikosrbi su odbili jer su po tom Posavina i istocna Bosna, Srebrenica i Zepa te Doboj bili u Federaciji (nisam siguran za Prijedor).
To nema nikakve veze sa Dejtonom.
Grean wrote: 08/07/2021 20:28S tim da ja mislim znajuci Srbe to ne bi bio nikakav integrirajuci faktor, samo bi Sarajevo bilo gore nego Belfast. Za to su dokaz Bosansko Grahovo i Drvar. I sad se kunu u Dodika.
Srbi su potpuno isti kao Bosnjaci i Hrvati i kao takvi imaju istu vlast, koja isto krade, ista je borba za vlast, ista korupcija, nepotizam, ogromne socijalne razlike, politicari su ostali bogatasi itd. To je isti mentalitet, sto je i normalno, jer su svi sa istih prostora, pricaju istim jezikom, slusaju istu muziku, vjekovima skupa. Jedina razlika je religija, koja je u osnovi uzrok svih problema, sto je samo po sebi katastrofalno.
Distrikt je bila prilika stvaranja jedne nove drzave, normalne, gradjanske, medjutim grabljenje za teritorijom, umjesto za ljudima, je dovela do sadasnjeg stanja koje ne vodi nicemu.
User avatar
Hajvan
Posts: 9638
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#173 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Hajvan »

potpuno su isti ali su malo ravnopravniji

I svakih 30-ak godina (moje clanove porodice) malo klali, malo spaljivali- onako komsijski
jer smo kao isti
a ustvari kao nismo isti
mi smo kao recidiv "okupatora" mrskoga
samo ne znam kako okupacija moze trajat 5 stoljeca
to je, ipak, civilizacija na nekom prostoru
za rimsko carstvo nikad ne kazu okupator, lol
nabijam ja to sve na qurac
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#174 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

NediM17 wrote: 08/07/2021 22:14 A u historiji?
Npr u historiji su mogli ostaviti 1992 fly zonu i ne pomagati hrvate i bosnjake pustiti srbe da naprave 25 zasticenih zona itd...ne gurati b i h u federaciju pustit da se svak protiv svakoga bori itd...i to sve prije famozne banje luke
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#175 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Grean »

Tanqueray wrote: 08/07/2021 22:31
Grean wrote: 08/07/2021 20:28 Bitno je jer si prespavao ili premlad da znas da je po sporazumu iz Atine a i po svim sporazumima prije njega Sarajevo trebalo biti distriht ali velikosrbi su odbili jer su po tom Posavina i istocna Bosna, Srebrenica i Zepa te Doboj bili u Federaciji (nisam siguran za Prijedor).
To nema nikakve veze sa Dejtonom.
Grean wrote: 08/07/2021 20:28S tim da ja mislim znajuci Srbe to ne bi bio nikakav integrirajuci faktor, samo bi Sarajevo bilo gore nego Belfast. Za to su dokaz Bosansko Grahovo i Drvar. I sad se kunu u Dodika.
Srbi su potpuno isti kao Bosnjaci i Hrvati i kao takvi imaju istu vlast, koja isto krade, ista je borba za vlast, ista korupcija, nepotizam, ogromne socijalne razlike, politicari su ostali bogatasi itd. To je isti mentalitet, sto je i normalno, jer su svi sa istih prostora, pricaju istim jezikom, slusaju istu muziku, vjekovima skupa. Jedina razlika je religija, koja je u osnovi uzrok svih problema, sto je samo po sebi katastrofalno.
Distrikt je bila prilika stvaranja jedne nove drzave, normalne, gradjanske, medjutim grabljenje za teritorijom, umjesto za ljudima, je dovela do sadasnjeg stanja koje ne vodi nicemu.
Cuj nema veze sa Dejtonom a Dejtonom mijenjali teritorije da bi dobili kompaktnu cijelinu. Sta je trebalo, jos i Sarajevo dati kao distriht povrh svega.

I ne, nismo isti sto pokazuje obim i razmjer zlocina jednih u toku rata, agresivna politika prema povratnicima i oduzmanje prava nakon rata.

Nema losih i dobrih naroda rodjenjem ali ima odgojem, ono sto se usadi ideologijom kojom te hrane od rodjenja i generacijama, Njegosima, Dobricama i tako od Kosovskog boja.
Post Reply