Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1 Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Tema ima za cilj da se na jednom mjestu mogu naći sve informacije o reintegriranim područjima grada Sarajeva. O kojim se konkretno područjima radi, može se vidjeti na mapi ispod :

Image

Komentari sa dijela tema npr (http://forum.klix.ba/reintegracija-grba ... l#p9991146) koji su do sada u fokusu zanimanja imali ovu materiju će biti prebačeni na ovu temu, kao i svi budući komentari koji se odnose na područja, događaje ili osobe u periodu reintegracije.
Last edited by Nekako s proljeća on 13/06/2016 15:00, edited 1 time in total.
User avatar
trambusek88
Posts: 4796
Joined: 03/10/2009 23:51

#3 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedoc

Post by trambusek88 »

3 April 1996, 15-tak dana nakon reintegracije
Image
User avatar
aCme
Posts: 3427
Joined: 23/04/2010 01:06

#4 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedoc

Post by aCme »

Slika vrijedi milion riječi :thumbup:
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#5 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedoc

Post by Šveđanin »

Dajte još slika, video zapisa. Baš sam prije par dana čitao, nema baš puno informacija o ovome..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#6 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedoc

Post by _BataZiv_0809 »

Nisam ocekivao da ce tema ovoliko podbaciti, pa evo da ja podijelim par fotografija kako je to sve izgledalo te 1996 godine

Image

Image

Image


Kada cujem politicare kako govore da su Srbi otjerani sa Grbavice, tj. da su bježali-povraća mi se. Ne znam da je iko (izuzev Čak Norisa) u bijegu uspio počupati vodovodne cijevi i elektroinstalacije iz zidova, povaditi stolariju, natrpati sve stvari u kamione i onda još sve što je ostalo popaliti benzinom. Da ne govorim o iskopavanju grobova...

To što su se pod velikim uticajem svog tadašnjeg vodstva odlučili iseliti, drugi je par cipela. Evo i videa
User avatar
Truba
Posts: 81026
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedoc

Post by Truba »

eno moje fotografije sa natpisom sarajevo- x :mrgreen:

volio sam aparate kada ih niko nije imao ( imao sam odmalena 3 aparata + jedan koji sam razvija slike)
pojavom digitalaca kad svaki kurto i panto ima aparat
organski ih ne podnosim

nije mi teško bilo penjati se po zgradama i slikati ruševine 1996
e da je tada bio kakav koji je mogao ispucati 2000 slika
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#8 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedoc

Post by _BataZiv_0809 »

Druze ako imas kakvih fotografija za podijeliti, hajde molim te :thumbup:

Ali najvise bih volio pogledati neki dokumentarac, ili ako nista, video-prilog iz marta 1996. Ljudi ulaze prvi put na Grbavicu i sta zaticu. Zbog toga sam otvorio temu i nadam se da ce mi se zelja ispuniti :thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by _BataZiv_0809 »

Evo da ja vaskrsnem svoju temu. :D

Dobrih, ali kratkih videoklipova ima na Associated Press Archive. Ukucate u trazilicu Grbavica i teme su uglavnom vezane za reintegraciju :thumbup:
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#10 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by oskarboy »

_BataZiv_0809 wrote:Evo da ja vaskrsnem svoju temu. :D

Dobrih, ali kratkih videoklipova ima na Associated Press Archive. Ukucate u trazilicu Grbavica i teme su uglavnom vezane za reintegraciju :thumbup:
de nek mi neko ukratko objasni sta se sve desavalo na grbavici od 92 pa do 96 godine.jesul cetnici 92 poceli etnicki cistit grbavicu? odkud da je zvaka zgrada na grbavici igledala kao hirosima?znaci da tokom rata u tim zgradama nije zivio niko? koje te zgrade granatirao? prepostavljam da nisu srbi posto su drzali taj dio sarajeva.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#11 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by johntra »

Zgrade koje vidiš na ovim fotkama, pogotovo ova od black swana zadnja, su bile na prvim linijama fronta ili u blizini...konkretno, ovo je ulica Đure Salaja, koja je bila nasuprot hotela Bristol i Treće gimnzacije, a tu je Milja bila linija razdvajanja...unutrašnjost Grbaivce 2 i 1 je bila relativno netaknuta...klipova ima dovoljno na AP stranici, da se vidi šta se radilo tokom, a i nemalo prije reintegracije..
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#12 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by _BataZiv_0809 »

oskarboy wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Evo da ja vaskrsnem svoju temu. :D

Dobrih, ali kratkih videoklipova ima na Associated Press Archive. Ukucate u trazilicu Grbavica i teme su uglavnom vezane za reintegraciju :thumbup:
de nek mi neko ukratko objasni sta se sve desavalo na grbavici od 92 pa do 96 godine.jesul cetnici 92 poceli etnicki cistit grbavicu? odkud da je zvaka zgrada na grbavici igledala kao hirosima?znaci da tokom rata u tim zgradama nije zivio niko? koje te zgrade granatirao? prepostavljam da nisu srbi posto su drzali taj dio sarajeva.
Najbolje je da posjetite temu "Grbavica, Vraca i Kovacici pod okupacijom"

Na toj temi, forumas pod nickom O'Zone je napisao svoje svjedocenje o zivotu na Grbavici gdje je ostao tokom cijelog rata, iako je bio nesrbin. Stvarno fascinantno svjedocenje.

Ove zgrade su bile na prvoj liniji fronte, obzirom da je podrucje pod kontrolom VRS bilo (odokativno govoreci) otprilike od danasnjeg OHR-a pa do zgrade Lorisa, sa rijekom Miljackom kao uslovno receno granicom.

Takodjer primjetan je bio trend da srpsko stanovnistvo koje je napustalo Grbavicu nakon sto je ona u Daytonu pripala FBiH, u odredjenom broju slucajeva zapalilo stanove u kojima su boravili tokom rata.

Ovo je bas ono najosnovnija kontura price, a temu koju sam gore spomenuo obavezno procitati, iako je velika. Prvih 30tak strana su najzanimljivije, nakon toga je bilo dosta karakteristicnog forumskog prepucavanja.

Pozdrav
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#13 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by _BataZiv_0809 »

Sarajmen wrote:Nešto nemam volje da ti ''poguram '' temu , a ne ide da je srokam kao suvišnu. Ni tamo-ni ovamo :) a prije će biti ovo drugo, jer razloga ima sasvim dovoljno. Mir i sloboda, za koji smo se borili u suštini :) nam je godio pravo prvih godina. Znali smo da smo momački ranjen grad , ''živi klani a nedoklani'' ... al' malo nas je shvatalo koliko će se godina te posljedice vući .Danas su to već decenije ... surova realnost je došla sa mirom i nije proteklo puno vode Miljackom kada smo se tu i tamo znali zapitati :'' jesmo li se za ovo borili'' !?.

Na temi o Grbavici u vrijeme barbarske opsade, srokao sam obiljem fotografija borbene linije s obje strane , da je bilo malo više tolerancije ka borcima s ''obje strane'' bilo bi korisnije, bolje i objektivnije. Ali hajde... ko je iz svog tog perioda izašao sa mržnjom u grudima taj je gubitnik, razumijem ga al' je bez imalo sumnje gubitnik. Rat je stao, a ona ga i dalje proždire.... a to je onim što su planirali ''Principovo'' umjesto Sarajevo- bio strateški cilj. Naravno, pored onog da se u sjeni sarajevskog ratišta i njegove opsade izvrši planirano etničko čišćenje primarno istočne Bosne. Upravo su na ta, počinjenim ratnim zločinom i genocidom, etnički očišćenja područja odselili stanovnici Grbavice u vrijeme ''integracije''. I ne samo Grbavice...

A na Grbavicu su , osim njenih preživjelih stanovnika-ca, u velikom broju napušene stambene objekte ''zauzimali'' izbjegli i protjerani. Tamam ih krenuli adaptirati i pokušavali uhvatiti neki mirnodopski ritam, sastavljati porodice, tragali za poslom... kada su počeli osjećati svu podlost aneksa ''7'' da se svako vrati na svoje. Općinska administracija se uveliko počinje trovati korupcijom, advokati je ubrzavaju :) , a bivši borci idu na spavanje i bude se sa mišlju hoće li moći da odlože zakazanu deložaciju. Teška su to razočarenja bila za njih.... tada se javlja, usvaja, razvija i ustaljuje profiterska filozofija: ''đe sam ja tu'' . Profiteri, dezerteri ali i izbjeglice u evropskim zemljama , šalju novce ali i dolaze s njim...

A palili su oni što su odlazili, najvećim dijelom da sakriju pljačku, mnogo manje oni što nisu imali da plate kamion iz Hercegovine. Ima i tu jada dosta, sirotinja uvijek plaća ceh.

Nemam ništa protiv osoba prema kojim smo tokom opsade imali neku vrstu samilosti, razumijevanja i solidarnosti, a koji su imali status izbjeglih, raseljenih ili prognanih. Neka svako živi gdje mu je bolje. Ali sam beskompromisno protiv onih koji plitko gledaju na stvari od puno većeg značaja za sve nas. Jer, ona durmitorska baraba je u svom bolesnom umu imao zacrtan princip u trgovini :'' kvadratni metar Sarajeva-za kvadratni kilometar uz Drinu.''

Haram bilo trgovcima i onim što se ne vrate na svoje. Zato je aneks ''7'' podvala...

Jah, samo sam jednom otišao gore na područje Hrasnog brda, mislim da se naselje zvalo ''Šanac'' ... čisto da u miru sagledam u ratno vrijeme jednu čistinu , mjesto na kojem sam jednom prilikom imao nekoliko rođendana u jednom danu.... nisam se mogao snaći. Red novih kuća, pa između ulica, pa opet red novih kuća, pa ulica...

Eto, ni tam'-ni ovamo. U stvari, neću ni na ratnu a vala ni na reintegrisanu Grbu. Nek' Miljacka teče i nek' Željo gubi :mrgreen:
Hvala Sarajmen. :thumbup:

Nazalost kasno sam upratio onu temu i vecina tvojih slika je bila nedostupna :sad:

Ova tema vrijedi iskljucivo radi ovog posta, ti si joj dao smisao. Ja sam vec skoro odustao od nje.

De mi samo reci je li to fkt bila ideja da promijene ime gradu, nakon sto ga zauzmu za "4 dana"?

Ili je to urbana legenda?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#14 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by _BataZiv_0809 »

Sarajmen wrote:Ma ne grad Sarajevo u cjelosti, već njegove dijelove koje su planirali priključiti samoproglašenim SAO (srpske autonomne oblasti). Hajdučka posla... :)
Nisam fkt znao za to :-D

Ko nema pametnija posla igra se imenima. Anticka mudrost (jos tad su ljudi skontali) kaze: "Nomina sunt odiosa". (Imena su suvisna).

Bas hajducka posla.
Bodkin
Posts: 21490
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#15 Re: Reintegracija Grbavice-fotografije,videozapisi i svjedocenja

Post by Bodkin »

Otto Skorzeny wrote:Tema je dobra ali nazalost ukrstila se sa postojecom temom o okupaciji Grbavice. Mene zanima ako neko moze i hoce odgovorit dali je bilo otpora Krajisnikovoj naredbi o pakovanju i odlasku ? Ovi koji su tu doseljavani tokom rata vjerujem da im je bilo svejedno ali kako su to prihvatili ovi koji su tu proveli cjeli zivot?
dolaze muslimani da kolju. mi vas ne mozemo braniti. to pali i danas, a zamisli nakon 4 godine rata
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#16 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by murathans »

Dolijao zločinac

http://www.avaz.ba/storage/2016/02/08/t ... 18x446.jpg

http://www.avaz.ba/clanak/218806/optuze ... -karadzica
Policijski službenici Jedinice granične policije Bijeljina danas su na Međunarodnom graničnom prijelazu Rača uhapsili Jovana Tintora (65), nekadašnjeg specijalnog savjetnika Radovana Karadžića, prenosi Srna.

Graničnim provjerama utvrđeno je da ga traži Kantonalni sud Sarajevo zbog krivičnih djela genocid i uništavanje kulturnih i historijskih spomenika.

Načelnik kabineta direktora Granične policije BiH Radiša Samardžija potvrdio je Srni da je Tintor kontrolisan na graničnom prelazu Rača pri ulasku u BiH dok se nalazilo u pratnji advokata.

"U jednom momentu se udaljio iz službenih prostorija i uputio u pravcu Srbije, u čemu je spriječen od službenika Jedinice granične policije Bijeljina, uz upotrebu fizičke snage i sredstava za vezivanje. Lice je lišeno slobode i zadržano u službenim prostorijama do predaje nadležnom organu", rekao je Samardžija.

Blizak rukovodstvu na Palama

Za vrijeme proteklog rata u BiH, četnički vojvoda Joja, kako su ga zvali u RS-u, bio je blizak ratnom rukovodstvu na Palama, a bio je i finansijer SDS-a, kojem je poklonio 250.000 KM i blindirani džip.

Podsjećamo, Tintor je 2. maja 1992., tada u funkciji predsjednika Kriznog štaba Srpske opštine Vogošća, izdao naredbu kojom se pansion "Kon Tiki" (poznatiji kao kafana "Kod Sonje") u Vogošći stavlja na raspolaganje srpskoj policiji “radi saslušanja privedenih i pritvorenih lica", a na taj način označen je početak agonije vogošćanskih Bošnjaka.

Tu odluku je po Tintorovoj naredbi odmah sproveo u djelo Branko Vlačo, koji je postavljen za upravnika logora. Najveći vogošćanski zločini desili su se u logorima "Kod Sonje" i "Bunker" u Vogošći, "Nakina garaža" u Krivoglavcima, "Planjina kuća" u Svrakama, kasarni JNA u Semizovcu, kao i u živom štitu prilikom četničkih ofanziva na brdu Žuč. Svi ovi zločini su se dešavali pod direktnom Vlačinom komandom.

Za višestruka silovanja žena i djevojčica u pansionu, nečovječno postupanje i ubistva osoba zatvorenih u bunkeru, a onda i u "Nakinoj garaži" i "Planjinoj kući" morao je znati i Karadžićev čovjek od povjerenja, upravo Jovan Tintor.

Moler i ugostitelj

U vogošćanskim logorima, mnoge žene su silovane, a neke nakon toga brutalno ubijene. Neke su držane i silovane u seoskim štalama u selu Jezera na brdu Žuč. Branko Vlačo lično je 25. maja 1992 godine predvodio zločin nad vogošćanskim naseljem Krše, kada je svirepo ubijeno šest Bošnjaka.

Četvrtog jula 1992. u napadu agresora na vogošćansko selo Tihovići, četničke formacije zarobile su i ubile 32 civila. I ovaj napad desio se pod direktnom Tintorovom komandom.

Prije rata u BiH bio je moler i ugostitelj. Posljednjih godina se, prema riječima njegovih ratnih saboraca, vratio molerskom poslu. Živio je u selu Kadina Luka kod Ljiga. Bio je aktivan među četnicima na Ravnoj gori, a držao je i četnički klub u Kadinoj Luci.

Njegovo ime spominjalo se i prilikom iznošenja dokaza protiv haškog optuženika Radovana Karadžića.

Svjedok koji je početkom juna 1992. bio zarobljen u selu Ahatovići u sarajevskoj općini Novi Grad, tvrdio je, svjedočeći u Hagu protiv Karadžića, da je srpskim vojnicima koji su zauzeli selo komandovao Jovan Tintor. Prema njegovim riječima, od tridesetak zarobljenih muslimanskih muškaraca, 15 je odmah ubijeno, a ostali su prebačeni u Rajlovac i zatvoreni u napuštene tankove za gorivo, gde su držani pod nehumanim uslovima i prebijani, a dvojica su i umrla od batina.
Osuđen na devet godina za ubistvo u Srbiji

Za razliku od BiH, gdje je osumnjičen za ratne zločine, Tintor je u Srbiji osuđen na devet godina zatvora za ubistvo.

Podsjećamo, Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je presudu Višeg suda iz Valjeva kojom je Tintor osuđen na devet godina zatvora zbog ubistva Branka Petrovića (50) iz mioničkog sela Todorin (Srbija).

Zločin se dogodio 3. augusta 2012. u Banji Vrujci. Kako je na sudu utvrđeno, Tintor je sa dva hica iz pištolja, za koji, inače, nije imao dozvolu, usmrtio Petrovića hicima u vrat i leđa.

Tintor je nakon počinjenog ubistva pobjegao u nepoznatom pravcu, ali se policiji predao dan kasnije.

Ubistvu je prethodila svađa, nakon koje je Tintor iz prtljažnika kola uzeo pištolj i ispalio dva metka u glavu i grudi Petrovića, te potom ušao u automobil i odvezao se sa mjesta zločina.
murathans
Posts: 247
Joined: 03/05/2013 19:11

#17 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by murathans »

http://www.glassrpske.com/komentar/kolu ... /1999.html
Posljednje što sam čula o Jovanu Joji Tintoru je da je negdje u ovo vrijeme prije dvije godine sa dva metka iz pištolja ubio Branka Petrovića iz sela Todorin Do kod Mionice i pobjegao sa mjesta zločina.

Nekoliko dana nakon toga policija u Valjevu saopštila je da im se "predao osumnjičeni za ubistvo Jovan Tintor (59), izbeglica iz Bosne i Hercegovine, koji živi u selu Kadina Luka kod Ljiga", i da se brani ćutanjem.

Tintor je iz pritvora pušten poslije dva mjeseca da se brani sa slobode, a prvostepeni sud mu je početkom ove godine izrekao presudu od devet godina zatvora. U junu je ta presuda ukinuta i suđenje vraćeno na početak.
Srpska stvar

Poslije toga nisam više čula za Joju Tintora. Istina, vidjela sam ga na nekom TV snimku na kojem je emitovan prilog o proslavi krsne slave Republike Srpske u Sava centru u Beogradu u organizaciji Udruženja "RS - Čast otadžbine".

Iako su "zli jezici" primjedbovali da je to "paralelna" proslava u režiji starih SDS-ovih policajaca, oficira, finansijera koji ruše ovu vlast.... odmah mi je bilo jasno da je to čista paranoja. Jer samo koji mjesec prije proslave sa predstavnicima istog tog Udruženja u Beogradu su se sreli i razgovarali ministar boraca Petar Đokić i predsjednik BORS-a Pantelija Ćurguz. Baš bi bilo nemoguće da Đokić, čija je stranka članica vladajuće koalicije, i Ćurguz, koji je član i kandidat najjače stranke vlasti, obilaze i podržavaju članove Udruženja koji im "rade o političkoj glavi".

Ali to je već politika, a politika me ne zanima. Zanimaju me fenomeni. A fenomen jeste to kako je i kada Joja Tintor postao novinar? Sjećam se kako je postao savjetnik, ali tek juče u ruke mi je došao već sedmi broj časopisa "Srpska stvar" za koji piše novinar Tintor.

U afiši lista stoji da je njegov pokretač izvjesni Goran Govedar, a izdavač Udruženje "Samo sloga Srbina spasava". Direktor je Dragan Josipović, a glavni urednik Nebojša Vukanović. Adresa redakcije je Trg Nikole Pašića Beograd. Redakciju ovim redoslijedom čine: Matija Bećković, Jovan Tintor, Bora Đorđević, Vinko Perić, Veselin Đuretić..... i tako dalje.

Ta "Srpska stvar" nema internet stranicu i jedino što se o njoj može naći na globalnoj mreži je reklama za prvi broj koji se pojavio na kioscima "prvog dana Srpske nove godine". U reklami se potom smjenjuju skenirani tekstovi Matije Bećkovića, Jovana Tintora, Vinka Perića.

Joja Tintor se ukazuje preobražen u imidž intelektualca, sa prosijedom bradom i malo podužom kosicom. Izdaleka liči na Čarlsa Bukovskog ili Ernesta Hemingveja, nisam skroz načisto.

Ne znam o čemu je u šest prethodnih brojeva pisao Tintor, ali u ovom je vidim baš momački opleo po Neletu Karajliću i njegovoj knjizi "Fajront u Sarajevu".

- Nije sve u životu primitivna naivnost, zajebancija, pank i rokenrol, moj Nele. Ima u životu i ozbiljnih stvari, sudbonosnih odluka i krvavih zalogaja... Veliki je tvoj žal za Jugom. Tvoja kuknjava iritira svakog poštenog, osviješćenog Srbina. ... To što smo mi odrasli slušajući slavuje i gusle, a vi, haustorčad, vrane i auspuhe, ne bi trebalo da bude razlog da se mrzimo. Neki od nas završili su i visoke škole, a ti, kolko vidim, svoje studije orijentalistike nisi završio. Nisi valjda čeko da to oposliš u Alijinoj džamahiriji - piše u novinskoj kritici književnog uratka dr Karajlića Joja Tintor u tekstu pod naslovom "O jugonostalgičarima, guslama i krvi".

Ovih nekoliko riječi pomoglo mi je da shvatim kako je uopšte došlo do odliva mozgova i priliva budala. Došlo je tako što su pametniji popustili i nagulili preko bare gdje nesmetano mogu da slušaju pank i rokenrol.

Baš to veče sam na skajpu pričala sa dvoje dragih ljudi, odraslih uz vrane i auspuhe, o tom šokantnom otkriću. U čudu su gledali novine i Jojinu fotku u njima. "A piše li tu i Kosta Plakalović?", pitali su vjerovatno inspirisani guslama u naslovu.

Poslije mi bi nekako žao. Jer oni su sa sobom u "američki san" ponijeli samo čiste ideale, lijepe uspomene i tešku nostalgiju. Ispričali su mi da tamo daleko bar deset puta dnevno pominju jednog čovjeka, urbanu sarajevsku legendu, Popa Žuću, u raji poznatog kao "Vopra ili tandara-mandara". Ovih dana Žući je istekla garancija na srce operisano 1998. pa su ga doktori u Banjaluci ponovo "našminkali". Žuća je fuga iz bolnice i viđen je ovih dana u Trebinju, prepričala sam dijaspori nove detalje iz života prote, u kojeg se kunu odrasli uz vrane i auspuhe.
Novinar Tintoreto

Ali da se vratimo Joji. Taj lik što mi je zbavio novine "Srpska stvar" (izlaze u Srbiji) tvrdi da Joja nije samo novinar, nego i vlasnik tog lista. Ne znam da li je to tačno, ali vidim da u njima piše i Stefan Karganović o tome kako je u RS propala "narandžasta revolucija" koju je predskazivao. Joja pored teksta o Neletovoj knjizi SDS-u čestita 25. rođendan. Ispod čestitke koju završava rečenicom: "Znam ja da su došla vremena kad često ni djeca ne poštuju svoje roditelje, a kamoli sadašnji stranački prvaci SDS-a njene osnivače. Ali kako bilo da bilo: Srećan ti 25. rođendan", Jovan Tintor se potpisao uz titulu "vojvoda".

Ne znam kada je došao do tog zvanja, kao ni kada je završio visoke škole, ali ono što sigurno znam je da je Tintor oduvijek imao sklonosti ka umjetnosti. Prije rata se bavio molerajem i to nikada nije ni krio. Kažu da je od toga dobro zarađivao, a držao je i kafanu "Čikin vir" u Semizovcu kod Sarajeva. Imajući u vidu njegove umjetničke molerske sposobnosti, odmilja smo ga zvali Tintoreto.

Tintoreto je navodno za osnivanje SDS-a priložio po nekima 250, a po drugima 350.000 DM plus blindirani mercedes. Spadao je u kategoriju "dobrih srpskih domaćina", a Radovan Karadžić mu se za donatorske zasluge odužio imenovanjem za savjetnika predsjednika Republike Srpske. Bio je potpredsjednik SDS-a i prvi čovjek Kriznog štaba opštine Vogošća.

Svašta se o Tintoretu pričalo tih ratnih godina. Vogošća je poznata po slučaju nestanka više hiljada "golfova dvojki" sa lagera fabrike TAS. Upućeni su tvrdili da do transfera polovine istih u nepoznatom pravcu nije moglo doći bez znanja predsjednika Kriznog štaba. Haustorčad sa Grbavice koja je ratovala u ispranim farmericama i patikama i sirotinjska Ilijaška brigada režali su na Vogošćansku vojsku koja se umundurila u šminkerske uniforme. Režao je i ostatak Vojske put Tintoreta i njegovog "pašaluka".

U pretresu kuće generala Ratka Mladića pronađen je njegov dnevnik u kom je napisao i to da je "Tintor za sebe zadržavao i dio nafte koja je trebalo da bude prebačena Vojsci RS". Ko će ga znati?

Sjećam se da me jednom na frontu prema Goraždu oficir koji je jedva pristao da dadne izjavu za medije podrugljivo upitao: Kako nam je predsjednik? Savjetuje li ga Tintor? Svašta vi novinari znate, ali nikada nećete saznati o čemu Tintor može da savjetuje predsjednika?

Tintor je i u tim godinama pokazivao veliki interes za medije. Navodno je bio jedan od suvlasnika kioska kojima je raspolagalo SDS-ovo izdavačko-trgovačko preduzeće "Javnost". Iako se pisalo i pričalo da je povezan sa svakojakim švercom, pravosuđe se tim nikada nije bavilo. Negdje 1997. godine hapsio ga je malo potom ubijeni šef policije Ljubiša Savić Mauzer. Tintor je pušten, a nikada nije bilo nikakve optužnice protiv njega.

I onda je Joja nestao. Prvi put se u javnosti pojavio kada je upucao tog čovjeka kod Valjeva, a potom se ukazao u novinarskoj profesiji. Svašta se u tu našu profesiju uvuklo, ali da je Tintoreto postao novinar, ne bih povjerovala da svojim očima nisam čitala.

Godinama gledam i srećem razne što zavisnike, što bolesnike od medija, pa one kojima je osnovna novinarska forma av,av,av..., pa politički podobne na brzinu proizvedene medijske radnike, pa novinare avanzovale u savjetnike-cenzore i političke komesare, ali da mi je neko pričao da će Tintoreto završiti kao novinar, e u to ne bih povjerovala.

Skontala sam odavno i to, priznajem prilično kasno, da je kod nas patriotizam biznis od kog se jednako dobro živi, kao što se živi i od angažmana u NVO sektoru, ali da će Tintoreto spasti na novinarske grane, e to ne mogu da skontam, nikako.

I kako god da okrenem - obrnem koji su Jojini motivi da se okuša u novinarskim vodama, jer znam da je u njima para tanka, naum mi pada samo jedno: Joji je trebala zaštita. On je sada pod zaštitom novinarskih udruženja. Sve dok ga kakav Sud časti ne isključi iz branše. Ali ne znam postoji li takvo tijelo, jer posljednji put prije četiri godine sam čula za neko isključenje.

Malo saznanje o Tintoretu i njegovoj novoj profesiji u stvari priča je o tome kako smo ubili rokenrol u nama. Ubili su ga monopolisti na "srpsku stvar" koji nisu morali preko bare da bi živjeli "američki san".
User avatar
k3ngur
Posts: 1943
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#18 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by k3ngur »

Rahmetlije amidza i amidzic u maju su kroz noc uspjeli da se dovuku do Sarajeva iz Semizovca sa jos nekoliko drugova. Imali su sastanak tu noc sa komsilukom i nagovarali jedni druge da bjeze prema Sarajevu, jer nema spasa od ceta. Ovo se cak mozda zbilo poslije Ahatovica. Mnogi nisu htjeli ni da cuju o tome. Jedan od njih je bio rahm Salih Cekic brat Smaje, kolko znam zasad jos mu nisu tijelo pronasli. Samo tri mjeseca prije toga sam bio kod njih (Cekica) u kuci, posto mi je teticna udata za njihovog brata a bili su komsije sa amidzom. Sjecam se pusaka u njihovoj kuci i raznog oruzja a ja kao 10godisnjak, to mi bilo kao da sam usao u kucu Ramba. Ponekad se sjetim toga i razmislim o njegovoj sudbini. Za ove moje rahmetlije oni su poginuli kao borci.

Ako neko vise zna o ovome neka slobodno doda il isprica. Ovo je sve sto sam cuo od oca.
User avatar
k3ngur
Posts: 1943
Joined: 21/05/2008 13:58
Location: Land Down Under

#19 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by k3ngur »

Jos da dodam sjecam se za vrijeme ramazana 92 godine kad smo bili na iftaru kod rahm amidze pu mu gost tu noc bio efendija Semizovacki kojeg su kasnije ubili i mislim njegovu citavu porodicu. Pade mi na um sad, sjecam se sta je tu noc nosio i imao je lijep osmijeh al lice nemogu da mu se sjetim. Heeeeh :sad:
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#20 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by vjesticanametli »

Mislim da ima knjiga "Zlocin u Ahatovicima". a gdje je pisac pisao i o Ljesevu i ostalom :( potrazi .... ima dosta imena u toj knjizi
User avatar
delllboy79
Posts: 751
Joined: 09/01/2016 23:02

#21 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by delllboy79 »

Jeli mu Tintor pravo prezime?
Nezvuci kao da je srpsko vise vuce na italijansko.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#22 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by Nekako s proljeća »

Image
Image
Tihovići
Image
Kod Sonje
Image
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#24 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by Ripicipi »

Presretnuti razgovor Nedjeljka Prstojevica o ciscenju Hrasnice, Butmira, Sokolovic Kolonije i Ilidze.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#25 Re: Okolina Sarajeva početkom rata ( Vogošća, Ilijaš i okolina)

Post by bach »

nekadašnja pivnica u vogošći

Image


Image


Image

Image
Post Reply