Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post Reply
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#76 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by klosar pravi »

Pobjego woody nije ni cudo da je tu od 2003 na prvi znak nevolje odma šprint :D
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#77 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

jugoslaven ejup ganići je nebitan
jesu mu ono hrvati spasili život kad je imao prometnu
bio na ukopu dr. tuđmana ako me sjećanje ne vara
dao se u educiranje novih naraštaja

jedno mu zamjerim smanjenje kazni ubicama fojničkih fratara ali to je neka druga priča
splinter
Posts: 7416
Joined: 08/10/2011 12:28

#78 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by splinter »

Woody wrote:
Sarajmen wrote:Ejup Ganić
Objektivan izvor. Aferim :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Naročito mi je simpatično:
U danima finalne pripreme napada na Sarajevo, SDS, podjelom letaka (brošura) i drugim metodama prenošenja instrukcija, obavještava članstvo i indirektno većinu srpskog stanovništva u gradu sa osnovnom porukom:

''Sklonite se nedelju do dve iz grada Sarajeva, jer toliko će trajati borbe preuzimanja grada”.
i, i...
Za jedan prodan stan u Sarajevu, uslovno rečeno, “kupovala” su se dva stana: jedan u Banjoj Luci, jedan u predgrađima Beograda
a, da ne spominjem:
Srpsko građansko vijeće bilo je katalizator opstanka Srba u Sarajevu i politički angažirano na međunarodnoj sceni za cjelovitu i multietničku BiH
Jes', vala, isto kao i Savez lubitelja ptica i akvarijumskih ribica Bosne i Hercegovine :lol: :lol: :lol:

Sjećam se ovoga, kad je ovaj smrad ovo brabonjao. Zna jugosloven (namjerno pišem malim) što narod ne zna :lol: :lol: :lol:
Za letke i brošure ne znam, ali iz prve ruke dakle komšiluk i škola, čuo i vidio svojim ušima i očima, došli ljudi i pozdravljaju se nekoliko dana prije nego što je počelo. Starci tada kontaju sve, al ja još ne. Još mi u školi prilazi simpatija ( stari joj vojno lice ) grli me i govori meni i još par likova oko mene ( ono mix, muško žensko društvo ) : Slušajte me bando moja, čuvajte se nedjelje posebno (05.04.), volim vas sviju. I jbg, nikad je više ne vidjeh u životu. A i drug iz mahale s kojim sam praktički odrastao odlazi na vikendicu da "sadi krompir", znam da zvuči šega al fakat je tako bilo. Ne znam po kojem je principu bila selekcija informacija jer dosta raje Srba je ostalo s nama čitav rat i dan danas žive tu. Gotiva ljudi, družimo se, pazimo. Ne bih rekao da su oni znali išta unaprijed ili nisu, niti me zanima pretjerano. Nisam nikad bio opterećen nacionalizmom, tako sam odgojen jednostavno.
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#79 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

dolazilo je do članova SDS-a to je bitno podvući

do moje obitelji pune srba nikakve info nisu došle

meni je stari 1993. slao pisma preko crvenog križa za 15 dana staje rat :roll: :roll: :roll:

budući da smo imali vikendicu kod srba... bilo je barikadica ovo ono svakakvih priča ali ko je znao da će onako biti sve

zove stric 1992. ima li kod vas nesrba u stubištu :lol:
ima evo u obitelji :lol: 50%
joj kad se sjetim tih vremena
znojim se
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#80 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by славянин »

Black swan wrote:dolazilo je do članova SDS-a to je bitno podvući

do moje obitelji pune srba nikakve info nisu došle

meni je stari 1993. slao pisma preko crvenog križa za 15 dana staje rat :roll: :roll: :roll:

budući da smo imali vikendicu kod srba... bilo je barikadica ovo ono svakakvih priča ali ko je znao da će onako biti sve

zove stric 1992. ima li kod vas nesrba u stubištu :lol:
ima evo u obitelji :lol: 50%
joj kad se sjetim tih vremena
znojim se
:lol: :lol:
Sta u stubistu u stanu ima :lol:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65933
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#81 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Black swan wrote:jugoslaven ejup ganići je nebitan
jesu mu ono hrvati spasili život kad je imao prometnu
bio na ukopu dr. tuđmana ako me sjećanje ne vara
dao se u educiranje novih naraštaja

jedno mu zamjerim smanjenje kazni ubicama fojničkih fratara ali to je neka druga priča
Sto ti je Sandzaklija. U Bosni se EjuP nijedan rodio nije, mogao je samo biti Ejub...a ovaj postao predsjednik drzave :lol:
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#82 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by trambusek88 »

julisiz es grant wrote:A kako su Dobrinje 1 i 4 ostale kod njih? Koliko se sjećam njihov status u Dejtonu je ostao neriješen, već ga je trebala kasnije riješiti arbitraža ili Visoki predstavnik (kao i Brčko). I sjećam se da je to riješeno 2001. ili 2002, ali sam sve donedavno mislio da su vraćene Federaciji (jer sjećam se nezadovoljnih reakcija sa njihove strane tada).
Najveći dio jeste, ali mislim da je u reintegrisanim dijelovima Dobrinje ostao dobar dio srpskog stanovništva, možda čak i većina.

U reintegrisanom dijelu se i danas mogu vidjeti radnje sa ćiriličnim natpisima, npr Slastičarna Solun, a do nedavno su taksisti iz Istočnog Sarajeva imali štand na teritoriji FBiH, uz školu Osman Nuri Hadžić. Vjerovatno do onog trenutka kad je stupilo na snagu da taksisti ne mogu prelaziti entitetske granice.

I reintegrisane zgrade su 17 godina nakon reintegracije i dalje na vodovodu iz RS-a
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65933
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#83 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Znaci kod njih nije bilo redukcije :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#84 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Cisto da me malo baci u ovaj PTPS sevdah prodjoh malo kroz ove ratno-(H)istorjsko/povjesne teme i naletih na esve i svasta o reintegraciji.
Jasno je da se pise sa vremenske distance od 22 god od kad je sve dobilo pomalo drugaciju dizem, ali me cudi da ljudi koji su skoro pa bili neposredni svjedoci rezonuju otprilike kao patriote iz prvih linija u Minhenu!
Nije reintegracija isla crno bilo, bilo oni pa dosli mi i otidji ili ostani.
Za 4 godine koje su predhodile reintegraciji sao bje strane (a ovdje je sad bitna samo jedna) se nakupilo toliko aferima da bilo nerealno ocekivati reintegraciju bez elemenata odmazde. Pricajte sta hocete, bio sam neposredni svjedok i ucesnih reintegracije u svim zonama i toje bilo tako.
S jedne strane se mjesecima sa Pala udarala propaganda od odlasku Srba iz Sarajeva, s pricom o izgradnji nekog boljeg Sarajeva negdje drugo cime su se htjela postici dva cilja, pvi da se opravda teza o nemogucnosti zajednicnog zivota i zagovaranje etnicki cistih teritorija, a drugi da se dobije na vremenu i eventualno reviziji sporazuma. To je predvodio Krajisnik jer je njega najvise svrbjelo zato sto je po Dejtonskom sporazumu njegova kuc i kuca njegovog brata (eno ih obje u neizmjenjenom stanju od 1996. godine) u Zabrdnju pripale Federaciji. Znajuci da za aferime svoje strane i nahajcani medijima iz RS-a ljudi su se prije svega iz iskrenih uvjerenja, zatim indoktrinacije, pa straha i na kraju pritisaka vlasti iseljavali. Znam primjere koji su se zapakovali da isfoliraju komsije da se sele.
Na to sve treba dodati i faktor medjunarodna zajednica koja je produzavala rokove kako amortizovala efekte 2 egzodusa (5 mjeseci ranije je bila Oluja), cime su dali precutnu saglasnost RS-u da natenane odnesu i uniste sve sto mogu i to po principu nek komsiji crkne krava. Dugo je na neogradjenoj livadi s desne strane na ulasku u Sumbulovac bila razbacana rostfrajna oprema iz Cocal Cole, gomile gajbi i razvaljeni Zastava kamion, a kulminacija paradoksa je bila kapija na kojoj je pisalo "Coca Cola" S. Sarajevo.
S druge strabe se stvorila atmosfera da nam teritorije nije dao potpis na papiru nego da su vojnicki osvojene i ljudi koji su ulazili u reintegracione zone su se bukvalno tako ponasali. Koliko god su ovi sto su islili cistili i palili za sobom tako su se ovi sto su dosli ponasali kao osvajaci, pobjednici i uzimali "ratni plijen". Ilijas je tu bio nakriticniji jer je time Sarajevo prakticno prvi put bilo deblokirano i moglo se ulijetati sa svih strana. Sjecam se dvije situacije, prva kad su negdje prema Brezi dvije ekupe napale srpsku kucu ko termiti i kad su dosle do samara na krovu nastala je marisana, a druga kad je neki hairlija iz Visokog, Breze, odakle je vec, krehno neki razvaljeni autobus Ljubinje trans, Nevesinje trans i opleo po gasu, a na seciji bilo par staraca koje su unijeli dok traje utovar.
Kad se podvuce crta, nije se bilo lako Srbima odluciti na ostanak, bilo je tu, kako se kasnije pokazalo, opradavih strahova. Bez obzira na pricu s nase strane kako ne treba da idu, kako dolazi pravna drzava, rahatluk, med i mlijeko za sve, nije bilo lako biti Srbin u reintegrisanom Sarajevu 1996. godine, a ni kasnije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#85 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Ja nemam nikakav problem s tim.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#86 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by muha_sa »

Ima li gdje zapisano kako su opljackali Vazduhoplovni zavod "Orao" :?

sve uz svesrdnu pomoc tadašnjeg visokog predstavnika švedskog hoštaplera Bildta
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#87 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#88 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:Sve je to dio zacrtane strategije razgraničenja i trgovine u skladu sa principom: '' kvadratni metar Sarajeva za kvadratni kilometar Podrinja''. Sa ljudima znamo sta je i kako bilo.
Toj zločinačkoj politici nije bio interes da se Sarajevo integrise na nacin kao i prije barbarske opsade, da bude model ili primjer integracije i za. ostala podrucja u drzavi. Danas nam je jasniji smisao te i takve politike.
Nemam licnog iskustva iz faze reintegracije i ne bih da naprđujem tek onako. Ono sto sam mogao da procitam, cujem ili vidim zabiljezeno kamerama na terenu... je priča o složenosti Anexa 7 iz tzv Dejtonskog sporazuma na jednom važnom dijelu BiH.
Izvini ako sam te grubo prekinuo, pa ako nije problem nastavi sa iznosenjem licnih iskustava iz faze reintegracije ...uz po koji datum ako moze, da bi mogao da nesto iz arhiva dopunim i tako zajedno pokusamo ponuditi kompletniju sliku događaja z tog vremena .
Naravno da me nisi prekinuo, sve je to u duhu "demokracije"! :lol:
Mi pravimo dvije greske, prva je da u politici trazimo smisao i logiku, a druga je da ponekad ne posmatramo stvari sa dovoljne daljine.
Dejton, reintegracija i Aneks 7 su stvari 100% u reziji medjunarodne zajednice i ne mogu se posmatrati odvojeno od ostalih djela iz 1995. godine kad medjunarodna zajednica rjesila da zaustavi rat u HR i BiH, u HR Bljeskom i Olujom, u BiH Dejtonom.
Koliko god tebi i meni bilo zao, reintegracija se nije mogla rjesiti takoda bude model i primjer za ostala podrucja. Razlog je jednostavan, kao sto sam ranije napisao, a cemu sam i licno posvjedocio, ulazak na reintegrisane terotirije je poistovjecen ulasku na vojnicki osvojene teritorije. Za dosta pojedinaca nije bilo razlike da li ulaze u Ilijas ili Vares nakon oslobadjanja. Medjunarodna zajednica je na Oluji (koju je takodjer rezirala) isprobal kako izgleda binarni ulazak u teriotriju, danas potpisali, sutra ulazimo. Najvise zlocina i indicenata je bilo upravo nakon Oluje. Upravo zato je medjunarodna zajednica dala Srbima i vrijeme i prostor da pomentu iza sebe kao kompenzaciju za dogovoreno iseljenje.
Ja sam u to vrijem bio jako mlad i prekomanda u reintegracione snage MUP-a FBIH mi je bila kao da sam promio gol u sudjskoj nadoknadi, tako da se nisam trudio da zapametim datume.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#89 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Svjedok sam da ovo nije baš tačno...halali Sarajmen,ja sam tu bio. :D
Nikakvog plana nije bilo nego se sve radilo "ho ruk".Mog druga,inače Hrvat,po potrebi su šaltali pa je svako malo bio Hrvat jal Srbin.Nije bilo 10 hrvata i 20 Srba sve ukupno po stanicama policije.
Među prvima sam ušao u Vogošću,Hadžiće.Ilidžu,Grbavicu.Civilka,hekler i 5 okvirova...šatro obilazim svoju kuću.I takvih kao ja desetak.Bio sam opasno "našiljen" da koga izrešetam od onih u maskirnim šarama VRS ali nikad mi niko nije rekao ružne riječi.Ubijeni u pojam,isprepadani,sjebani...trpali stvari,namjerštaj,tehniku a u kaučima papovke i automatske puške...pa mi je onda postalo svejedno.

Ulazio sam u kuće sa sanducima municije,zoljama na kaučima,ručnim bacačima po šupama i dijelovima golfova...ništa nisam dirao kontajući da je minirano.Vidio sam vagon pun šajbi za golfove dvojke da bi nakon par dana neko ubacio kašikaru i sve polomio.U Tihovićima sam pored puta vidio pun kamion vrata za golfa da bi to nestalo za heftu.Gledao sam kako kopaju mrtve pa mi se stomak izvrtao,radno odjelo,gas maske i truhli sanduci iz koga vade posmrtne ostatke ....

Prvo su pokrali fabrike i pogone pa potom komšijske kuće da bi na kraju nosili svoj namještaj...

Kad sam ušao prvi dan na Grbavicu i gledao tranšeje,krpe izmeu zgrada,razbacane stvari i popaljene zgrade,kontao sam nikad ništa od tog naselja...jebote,živa glava sve napravi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65933
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#90 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

Sarajmen wrote:Radi što uspješnijeg provođenja odluke međunarodne zajednice, a u cilju preuzimanaja okupiranih teritorija sarajevskih općina i uspostave legitimiteta federalne vlasti potrebno je bilo planski razrješavati predviđene i nepredviđene incidentne situacije tokom reintegracije i to uz što manji rizik za opću sigurnost i sigurnost ljudstva.
Po tom je pitanju Centar službi bezbjednosti (CSB) poduzeo mjere i radnje uklanjanja mina iznenađenja na pravcima ulaska snaga za reintegraciju, uklanjanje minskoeksplozivnih naprava iz pojedinih objekata. Sačinjen je plan prikupljanja podataka o ratnim zločincima i genocidu na reintegriranim područjima, sačinjen je plan pregleda logora, zatvora, masovnih grobnica i mjesta gdje su zlostavljani civili nesrpske nacionalnosti, a napravljen je i plan uspostave legitimne federalne vlasti na reintegriranim područjima koji obuhvaća plan suzbijanja krivičnih, prekršajnih djela te plan sigurnosti i kontrole saobraćaja.Smatramo da je CSB, s obzirom na delikatnost procesa i dužinu trajanja operacije uspješno, vrlo efikasno, uz minimalne, gotovo zanemarive propuste obavio svoj dio zadatka u reintegraciji Sarajeva.

Tablica nacionalnog sastava policijskih snaga koje su ušle u pojedine reintegrirane općine i dijelove grada po pisanju sarajevskog Oslobođenja izgleda ovako:
Image

Na linku ispod, koji je i izvor komentara iznad, mogu se naći i datumi određenih događaja iz faze integracije.
https://www.linkedin.com/pulse/20140605 ... a-sarajeva
Zanimljiv tekst na linku, ali ovo nije i ne moze biti naucni rad.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#91 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Bilo je i komičnih scena...baba sa Ilidže čekala prevoz (djeca i muž joj se odmah isparili) i pred zgradom stvari.Kauči,ormari,televizija..čak i WC šolja.Nas pozvali kad je došao kamion sa "CC" tablicama jer joj je iz kauča ispala puška.PAP-ovka nova novcata.Pitam babu čija je puška a ona mrtva hladna - to mi je očeva lovačka :lol: Šta zna baba koja je lovačka a koja vojnička puška.

Ili kad su moje kolege zaustavili vozilo sa natrpanim stvarima.Na saobraćajnoj dozvoli moje prezime.I pozovu mene kad tamo rodicin Jugo kojeg je za bajram 1992 odvukla u vikendicu. :lol: Te ti ja uredno dovedem brata Srbina pred stanicu,natjeram ga da istovari stvari i zatjeram u sto..khm.Rodica nije mogla vjerovati kad sam je pozvao da dođe po auto.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#92 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Sto se tice policije koja je ulazila u reintegracione zone je bio otprilike pola iz maticnih stanica (izmjestenih u toku rata na slobodne terotorije) uglavnom muslimana i pola sa nemuslimanskim imenima i prezimenima (da se oni koje zateknemo tamo sigurnije osjecamo), koja su nausumicno razvrstavana na hrvatska i srpska, sakupljenih pod firmom MUP FBiH iz svih jedinica MUP-a u gradu. Mene su digli dok sam formacijski bio u MUP-u RBiH, bilo je ljudi iz CSB-a (skupa sa stanicama), stanica aerodrom (stacionirana na zelj. stanici), saobr. policije itd.
Meni je i dan danas u sjecanju irfan Nefic, tad inspektorcic u PS Ilijas, pravi seoski papcic i jebac polovne robe , sa siskama, sturkiranoj jakni sa macom i kako se uvaljuje kuharicama iz stanice i vatrogasaca.
Da se ne lazemo, sa nase strane se "pljahalo" naveliko, vozilo se kamionima, stemalo po kucama i dan i noc. Nikakve razlike izmedju vojnog osvajanja teritorije sa bilo koje strabe, sanmo sto nije bilo pucanja i akteri su bili civili. Ovi lokalci nit su htjeli nit su mogli time da se bave. U principu rad na terenu je izgledao tako da su se oni iz maticnih stanica spajtasili sa povratnicima, a mi "iz grada" smo bili manje-vise nezainteresovani i glumili ikebane ta za lokalna rastaljivanja, eto ih tamo, jer je bilo dosta rezervnog sastava kojima je to bila prakticno kazna, a i onim aktivnima je bio pun qurac polurata. Nas su zvali jedino kad je bilo malo ozbiljnije ili kad je trebalo popeglati sa IPTF-om. Izuzetak je bila Grbavica, na Vracama je navodno bila ista prica, ali tamo nisam radio.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#93 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by muha_sa »

PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#94 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Imalo bi se šošta reći o ovom tipu.Bivši profesor na fakultetu,u ratu vojnik ilidžanske brigade VRS nakon rata "paćenik"...međutim,on je to pretvorio u biznis i stalni prihod.Osnivač je DISS-a (demokratske inicijative sarajevskih Srba) i redovno uzima pare od opštine,nevladinih organizacija,USAID-a...ko i one bošnje što su bili povjerenici za povratak u RS pa krali sirotinju ne lopatom nego bagerom.
Ovaj Šehovac glumi golemog sarajliju a u stvari je i sam došljo iz Kalinovika ali on to ne pika...glumi skromnost pa hoda u džins jakni a uzima procenat od posredovanja u prodaji srpskih imanja arapima...
Licemjerna pogan samo mu se mora odati priznanje da ima muda kad se javno hvali kako je bio u četnicima...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#95 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

A prizemnom pricom ala Djogo i Vucurevic nije odmakao i milimetar u zadnjih 20 godina. Insistiraj na lazima po cijenu da ispadnes budala. Jeste veliki broj Srba otisao iz straha, ali ne iz straha zbog zlocina na sarajevskim Srbima u toku rata, nego iz straha od odmazde kako povratnika tako i svih ostalih iz grada jer su bili itekako svjesni koliko su "njihovi" zla nanijeli i da ce im neko za to ispostaviti fakturu ako ostanu.
Bas su bosnjaci poslije rata razmonitrali Coca-Colu, Famos, dijelove TAT-a, komplet UNIS iz Vogosce itd itd i prenijeli u RS i Srbiju! :lol:
Last edited by tempuser on 22/09/2018 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65933
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#96 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by _BataZiv_0809 »

PM72 wrote:Bilo je i komičnih scena...baba sa Ilidže čekala prevoz (djeca i muž joj se odmah isparili) i pred zgradom stvari.Kauči,ormari,televizija..čak i WC šolja.Nas pozvali kad je došao kamion sa "CC" tablicama jer joj je iz kauča ispala puška.PAP-ovka nova novcata.Pitam babu čija je puška a ona mrtva hladna - to mi je očeva lovačka :lol: Šta zna baba koja je lovačka a koja vojnička puška.

Ili kad su moje kolege zaustavili vozilo sa natrpanim stvarima.Na saobraćajnoj dozvoli moje prezime.I pozovu mene kad tamo rodicin Jugo kojeg je za bajram 1992 odvukla u vikendicu. :lol: Te ti ja uredno dovedem brata Srbina pred stanicu,natjeram ga da istovari stvari i zatjeram u sto..khm.Rodica nije mogla vjerovati kad sam je pozvao da dođe po auto.

:thumbup: :bih: :thumbup:

Djesi PM kuco stara :kiss:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#97 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Maraschino »

tempuser wrote:A prizemnom pricom ala Djogo i Vucurevic nije odmakao i milimetar u zadnjih 20 godina. Insistiraj na lazima po cijenu da ispadnes budala. Jeste veliki broj Srba otisao iz straha, ali ne iz straha zbog zlocina na sarajevskim Srbima u toku rata, nego iz straha od odmazde kako povratnika tako i svih ostalih iz grada jer su bili itekako svjesni koliko su "njihovi" zla nanijeli i da ce im neko za to ispostaviti fakturu ako ostanu.
Bas su bosnjaci poslije rata razmonitrali Coca-Colu, Famos, dijelove TAT-a, komplet UNIS iz Vogosce itd itd i prenijeli u RS i Srbiju! :lol:
malo off,

Zasto tuzlanski Srbi odose? Jedan dio je isao dobrovoljno u razmjenu tokom rata ''da budu sa svojima'' a veliki dio ih je otislo '95 i '96.god. Niko ih nije tjerao niti prijetio. Prezivljavali su sve ono sto i svaki Tuzlak.
Strah od odmazde u Sarajevu je donekle bio na mjesti ali ne bas presudan za egzodus. To je jednostavno bio plan kao sto neko rece da se pokaze nemogucnost suzivota i grupisanje na nacionalnoj osnovi.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#98 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

U Sarajevu treba razlikovati dva odlaska Srba, jedan do, a jedan nakon reintegracije.
Srbi prije reintegracije su otisli iz 2 razloga, propaganda i pritisak vlasti na odlazak i strah pd odmazde za zlocine koje je srpska strana pocinila.
Srbi iz Tuzle, Sarajeva itd su 1996. godine odlazili iz prostorg razloga, sve sto je tadasnja vlast u federaciji deklamovala se nije obistinilo, stvarne ravnopravnosti nije bilo, a ekonomija (zbog koje su i svi ostali otisli) nije zazivjela
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#99 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by insomnia78 »

I onda otisli da nadju to sve u Bratuncu, Beljini, Loznici, Milićima... hajte molim vas
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#100 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Ti koji su otisli uoci reintegracije su popusili foru vlasti RS-a da ce im sagraditi bolje i ljepse CC pa su zavrsili u montazmim kucama kolektivnih naselja pored ludare na Sokocu, u Kopacima pored GZ i ostalim pasivnim propizdinama.
Ono slucajeva sto znam da su otisli nakon 1996. godine su otisli kud i kamo dalje od Bijeljine, Milica i Foce, otprilike tamo gdje su otisli i Muslimani koji su se ispalili nakon 96-te.
Post Reply