Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post Reply
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#126 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

Black swan wrote:tako biva kad svoj pregovarački položaj predaš bezosjećajnom dikatoru iz druge države a tvoji se politički moćnici i elita 4 godine rata slikala poret topova i tenkova koji upravo ispaljuju granate na civilne ciljeve u gradu
Kratko i jebitačno :thumbup: :thumbup: :thumbup:

A, sjećam se i dvije (pre)tužne scene iz friško-"reintegrisanog" Ilijaša:

1. Mlađa žena sa muslimanskim imenom trpa najpotrebnije sitnice (jer one krupnije stvari nije imala u šta) u dječija kolica, dijete od 2 godine u naramku, plače i na naše pitanje odgovara: "A gdje ću? Muž (Srbin) mi poginuo u vojsci. Ja nikada nisam radila. Moja rodbina neće primiti ni mene ni ovo jadno siroče. Ni ja ni dijete nigdje nismo prispjeli. Idem s njima, pa šta mi bog da. Barem su mi obećali boračku penziju - crkavicu, da mi dijete preživi...

2. Mladi borac BPC-a u deltinoj maskirnoj uniformi, jurišnom prsluku, i fiksatorom na nozi, šepa i traži prevoz po Ilijašu da prebaci nepokretnu majku. Nudi nam H&K sa pet okvirova municije i "Makarov" utoku za 5 litara benzina. Kada smo ga legitimisali, ime: Robert, prezime: (tako i tako), ime oca: Stjepan, ime majke: Munevera. Kaže, pokušaće se prebaciti do Sokoca da ostavi majku, pa će dalje do Vinkovaca kod očeve rodbine.

:sad:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#127 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Na FB postoji grupa koji su napravili bivsi stanovnici Vraca.
Svi su na potezu Lukavica - BG, tacno vidis ko se "snasao",a ko je sitna buranija i svi redom cvile za Vracama, kako su tu proveli najljepse godine zivota, kako ovo, kako ono, kace prijeratne slike Vraca i Sarajeva, ma sve idila, vozikaju se krisom po Vracama i slikaju svoje bivse ili napustene kuce, a niko ni u sali da pomene 92-96. Eto mi gledali svoja posla, dosli ovi i mi morali ici.
Tacno da covjek zakljuci, iskali ste - eto vam ga!
Last edited by tempuser on 27/09/2018 15:29, edited 2 times in total.
User avatar
Truba
Posts: 81570
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#128 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Truba »

isto kao i svi narodi u BiH

mada ja idem malo dublje i dolazim do gavrila... eto vam ga na i grahovo i crna ruka i atentat
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#129 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Black swan wrote:isto kao i svi narodi u BiH

mada ja idem malo dublje i dolazim do gavrila... eto vam ga na i grahovo i crna ruka i atentat
ja to malo drugačije kažem,Gavrilo nas je jebo pravo...a bogami i njih.Austrija ih sve zgurala u Grčku.Tad smo bili u EU jebem li mu nanu truhlu.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#130 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by PM72 »

Ne sjećam se slučaja da su bila minirana neka područja sem ratnih linija.Gledao sam svojim očima zolju na sred stola u Vogošći i nisam joj smio prići u strahu da nije minirana (bilo je i nekih žica okolo) nego smo zvali KDZ.Kad poslije,domaćin je ostavio jer nije imao mjesta da je ponese a i lijepi strah.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#131 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Nije bilo minskih polja, ali je pojedinacno je bilo svega, koliko se sjecam najvise Ilidza i Ilijas, od zastekanih bombi, mina i trolblona po kucama i stanovima do primitivnih ali opasnih zamki tipa kasikara iza vrata itd. Sjecam se jedne scene, naas poslalo na intervenciju u Gornju Vogocu, tako nesto, i prolazimo pored kuce koju je domacin potpalio prije odlaska, a cesta nekako niza od kuca, u tom trenutku je u kuci nesto tako havreknulo da nas je u autu sve momentalo pobacalo. Sva sreca moj prozor bio otvoren pa su stakla ostala citava, al je auto bio pun garezi.
Mi smo u neko doba poceli medjusobno zahebavati, vidi dobre trebe, ne diraj minirana!
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#132 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by gurabija78 »

Sarajmen wrote:Ne znam koliki je bio prisutan problem sa minama na reintegriranim područjima, ali bih po sjećanju rekao da jeste, žrtava je bilo i među djecom.
komšija moje porodice - dijete 15ak godina, koji je proveo čitav rat u kovačićima, je neposredno poslije reintegracije ostao bez ekstremiteta negdje oko vrbanja mosta. Koliko se sjećam, igrao se na uništenom tenku/samohotki, za koju se ispostavilo da je minirana.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#133 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Woody »

decembar2017 wrote:Cekaj malo, jel ovo iz onog tvog famoznog "crnog teftera" ili si ovo ti dozivio ?
Odluči sam. Ako nisi siguran, eno ti kabina pa probaj

Image
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#134 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Comanche »

Woody wrote:
Black swan wrote:tako biva kad svoj pregovarački položaj predaš bezosjećajnom dikatoru iz druge države a tvoji se politički moćnici i elita 4 godine rata slikala poret topova i tenkova koji upravo ispaljuju granate na civilne ciljeve u gradu
Kratko i jebitačno :thumbup: :thumbup: :thumbup:

A, sjećam se i dvije (pre)tužne scene iz friško-"reintegrisanog" Ilijaša:

1. Mlađa žena sa muslimanskim imenom trpa najpotrebnije sitnice (jer one krupnije stvari nije imala u šta) u dječija kolica, dijete od 2 godine u naramku, plače i na naše pitanje odgovara: "A gdje ću? Muž (Srbin) mi poginuo u vojsci. Ja nikada nisam radila. Moja rodbina neće primiti ni mene ni ovo jadno siroče. Ni ja ni dijete nigdje nismo prispjeli. Idem s njima, pa šta mi bog da. Barem su mi obećali boračku penziju - crkavicu, da mi dijete preživi...

2. Mladi borac BPC-a u deltinoj maskirnoj uniformi, jurišnom prsluku, i fiksatorom na nozi, šepa i traži prevoz po Ilijašu da prebaci nepokretnu majku. Nudi nam H&K sa pet okvirova municije i "Makarov" utoku za 5 litara benzina. Kada smo ga legitimisali, ime: Robert, prezime: (tako i tako), ime oca: Stjepan, ime majke: Munevera. Kaže, pokušaće se prebaciti do Sokoca da ostavi majku, pa će dalje do Vinkovaca kod očeve rodbine.

:sad:
Nadam se da si uzeo tog Heklera i Makarova. Sad bi ih mogao dobro pazarit.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#135 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by plum »

Čitam ovu diskusiju na ovih nekoliko zadnjih stranica i čudjenje mnogih forumaša ovdje što su Srbi napuštali djelove grada koji su bili pod okupacijom i odlazili dalje, bilo gdje. Pogotovo mi nisu jasni neki koji su stariji a razmišljaju ko djeca. Pa zamislite samo da je u Dejtonu dogovoreno da Srbima pripada cijelo Sarajevo i da svi oni na slobodnom dijelu grada imaju 4,5 mjeseci za reintegraciju u nekakvo Srpsko Sarajevo ili ako to ne žele da izmagle kud koji mili moji. Budimo realni svi bi učinili isto što i Srbi isparili bi bez razmišljanja noseći sve sa sobom od pokretne do nepokretne imovine, skidala bi se stolarija sve samo tako a mrtvi bi se vadili iz zemlje samo da se ne živi u nekakvoj četničkoj državi i da ti Brne, Vaske, Joja Tintor, Tomo Kovač ...i ostali prvaci SDS, SRS ne kroje kapu u gradu i odlučuju šta je pravo a šta krivo.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#136 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by aldinjo »

plum wrote:Čitam ovu diskusiju na ovih nekoliko zadnjih stranica i čudjenje mnogih forumaša ovdje što su Srbi napuštali djelove grada koji su bili pod okupacijom i odlazili dalje, bilo gdje. Pogotovo mi nisu jasni neki koji su stariji a razmišljaju ko djeca. Pa zamislite samo da je u Dejtonu dogovoreno da Srbima pripada cijelo Sarajevo i da svi oni na slobodnom dijelu grada imaju 4,5 mjeseci za reintegraciju u nekakvo Srpsko Sarajevo ili ako to ne žele da izmagle kud koji mili moji. Budimo realni svi bi učinili isto što i Srbi isparili bi bez razmišljanja noseći sve sa sobom od pokretne do nepokretne imovine, skidala bi se stolarija sve samo tako a mrtvi bi se vadili iz zemlje samo da se ne živi u nekakvoj četničkoj državi i da ti Brne, Vaske, Joja Tintor, Tomo Kovač ...i ostali prvaci SDS, SRS ne kroje kapu u gradu i odlučuju šta je pravo a šta krivo.
Nemoj nas sa njima porediti.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#137 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

plum wrote:Čitam ovu diskusiju na ovih nekoliko zadnjih stranica i čudjenje mnogih forumaša ovdje što su Srbi napuštali djelove grada koji su bili pod okupacijom i odlazili dalje, bilo gdje. Pogotovo mi nisu jasni neki koji su stariji a razmišljaju ko djeca. Pa zamislite samo da je u Dejtonu dogovoreno da Srbima pripada cijelo Sarajevo i da svi oni na slobodnom dijelu grada imaju 4,5 mjeseci za reintegraciju u nekakvo Srpsko Sarajevo ili ako to ne žele da izmagle kud koji mili moji. Budimo realni svi bi učinili isto što i Srbi isparili bi bez razmišljanja noseći sve sa sobom od pokretne do nepokretne imovine, skidala bi se stolarija sve samo tako a mrtvi bi se vadili iz zemlje samo da se ne živi u nekakvoj četničkoj državi i da ti Brne, Vaske, Joja Tintor, Tomo Kovač ...i ostali prvaci SDS, SRS ne kroje kapu u gradu i odlučuju šta je pravo a šta krivo.
Vidi, komentar i rezon nije daleko od realnog, ali ne moze se gledati tako crno-bijelo.
S jedne strane RS je otvoreno zagovarala koncept da je suzivot bio nemoguc i tu ne bi bilo dileme sta bi se desilo u kontra slucaju, dok federalna strana bar deklarativno zagovarala suzivot, multi qurac-palac na osnovu kojeg je gradila svu medjunarodnu podrsku u odnosu na drugu stranu. Namjerno pisem deklarativno jer s druge strane iako je federalna strana zagovarala koncept suzivota, u sustini je vec uveliko tekao proces islamizacije drzave cega je naravno bila svjesna i druga strana. Sve kljucne pozicije je preuzeo samo jedan narod, ostali su bili marionete ili ikebana. Od svih komunalnih preduzeca su u samo 2 direktori bilo nemuslimani i kao dokaz da je to tako je cinjenica da je po pitanju suzivota, multinacionalnosti situacija u Sarajevu 96 je bila mnogo bolja nego danas.
Takodjer, zlocinci sa njihove strane se ne mogu porediti sa nasom stranom. Zlocin sa srpske strane je bio sistematski i isplaniran prije nego je prvi metak opaljen, sto se vidi u njegovoj velicini. Zlocin sa nase strane je bar na pocetku i bar u Sarajevu bio akt pojedinaca i grupa koje su ih okruzivale kao i akt odmazde. Licno sam bio prisutan kad je moj prijatelj i komsija zajednickom komsiji, ciji je sin bio na drugoj strani, prislonio pustolj na glavu jer su Srbi zaustavili konvoj Djecije ambasade na Ilidzi u kojem je bila njegova sestra od 12 god. Da joj se, ne daj boze sta desilo, vjerujem da bi mu ovaj bez razmisljanja ispalio metak i postao zlocinac.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#138 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:U tom slučaju bi ti bio saučesnik, je l' tako?
Ne znam sta bih ti odgovorio. Ja formacijski nisam imao nikakve veze s njim, da se kaze dosli zajedno, a svi koji smo bili u blizini smo bili tu na prijateljsko-komsijskoj osnovi i naravno pokusavali da maknemo ouzje i smirimo situaciju, ali ko zna kako bi se to posmatralo da se desilo najgore... :?:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#139 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:Shvatam ja tebe, ne zamjeri na pristupu. Veliki broj ovih što su napustali područja koja su bila predmet integracije su bili izvršioci, svjedoci i saučesnici u mnogo čemu lošem prema dijelu stanovništva i njihovoj privatnoj imovini, tokom godina barbarske opsade grada Sarajeva.
Ne zamjeram, cak sta vise, malo me natjeralo na razmisljanje sta je moglo biti. Mi u neko doba jesmo uspjeli da smirimo situaciju, ali da se na pocetku desio belaj na Ilidzi pitanje da li mi nase smirivanje pomoglo covjeku u afektru i da se desilo najgore kako bi se sve to s pravne strane posmatralo.
Naravno da mi je jasno o cemu pises, naravno da nece cekati novi vlast oni za koje se zna da im maslo nije za Ramazana, ali mi je bez obzira na sve tesko povjerovati da su bas svi koji su otisli bili taj slucaj. Jednostavno lobotomija, ispiranje mozga, propaganda, ali ruku na srce nasa multi vako-nako, gradjanska vlast koju smo nudili je bila vise deklarativna nego stvarna, da su se pitali sam ojedni, da su drugi bili ikebane sam sporednim ulogama i to ce se narednih 23 godine pokazati istinitim... Vjeruj, kad mi nazove selam, a ne zna ni nako se zovem ni kako se prezivam dodje mi da emigriram iste sekunde.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#140 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by tempuser »

Sarajmen wrote:Koliko se sjećam, taj konvoj izmještanja stanovništva (većinom žene i djeca) iz Sarajeva je bio dosta obiman, imali smo na forumu i zasebnu temu o tom događaju, link: zarobljeni-konvoj-zene-i-djeca-ilidza-m ... 09476.html
Raja sa Ilidže nije bila nešto raspoložena za veće belaje nego što su bili, dok su svježe pristigli ''ratnici '' pod komandom Legije imali vrlo loše namjere sa ''taocima''. Ovo pišem tek da napravim razliku u pristupu kod tzv ''druge strane''. I još jedna zanimljivost, da tek skoro imenovani komandant VRS-e Mladić nije dopustio Legiji da ozbiljnije radi na zamišljenom planu sa stanovništvom iz tog konvoja. Ne bih više, ima tema pa se klikom na link iznad možemo prebaciti i razmijeniti mišljenje, pa i ovaj tvoj primjer dodatno pojasniti.

Amnestijom su potpisom mirovnog ugovora, ponavljam se, bili obuhvaćeni svi osim onih koji su počinili ratni zločin.
Da odemo malo u off kad si vec to naceo... Gledao sam dosta hrvatskih i srpskih dokumentaraca kao o napadu sa Sibenik ili Jedinica F. Svarma it koje imam jak utisak da je Mladic bio veoma prodoran i efikasan oficir JNA i da nije trpio Arkana ne zbog toboz brige za taoce, nego sto nije volio da mu se metilja po dvoristu. Prvi put je sukob bio odmah na pocetku kad se Arkan i Legija spustili ja Jevrejsko i Ilidzu, a drugi put 95. operacija Pauk i kad su se ARBiH i HVO/HV priblizavali BL, kad je Arkan premlatio nekod oficira VRS negdje kod Prnjavora pa su im dali ultimatum da se ciste.

On topic, ljudi podcjenjuju indoktrinaciju, medije, psoholoski rat i slicne stvari. Sa ove distance se puno vise zna nego u toku i neposredno nakon tih dogadjaja. Ljudi su se u medjuvremenu povezali, poceli pricati, jedni sa drugima razmjenjivati informacije mimo onoga sto se zvanicno znalo. U ovno vrijeme smo imali ogranicen pristup informacjama, bar mi topovsko meso, znas ono sto procitas i cujes u medijima i mahalske price. Neko pusti baju da je taj i taj cetnik i zlikovac i ti uzimas zdravo za gotovo. Uglavnom bili smo idealna podloga za specijalni rat, ispiranje mozga itd, a na drugoj strani smo imali indoktrinaciju da hranimo lavove u Pionirskoj srpskom djecom, da Hanka Paldum muci zatvorenike itd. Kad ih tako truju 4 godine oticice taman da si svakom nudio 10k DEM da ostane.
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#141 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Hendrix »

Sjecam se bas tog povratka par dana poslije reintegracije, 4 godine kucu nisam vidio ni komsiluk...sve opljackano ili porazbijano.

I jedan primjer pozitive, ocu od druga iz razreda srbin koji mu je bio u stanu predao kljuceve od stana i izvinio se sto je jbg morao tu zivjet 4 godine izbjeglica i on bio. Sve stvari ostale kao i kad su napustili stan i sjecam se da je drug tad bio kao neki milioner nama...jebote sve stvari ima i stan nije devastiran. Cudna vremena bas su bila.
adapter
Posts: 728
Joined: 10/01/2013 08:41

#142 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by adapter »

User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#143 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Nekako s proljeća »

Pokralo se vjerovatno sve ono što je preživjelo barbarsku opsadu i urbicid, uz časne i dostojanstvene izuzetke, i otišlo negdje '' u srpsku'', dobrim dijelom na pustoj imovini protjeranog stanovništva, pobijenog i etničkim čišćenjem i genocidnom namjerom likvidiranog stanovništva,drugog i drugačijeg, muškog i potomstva naročito.
Seljačka politika, mi vama kvadratni metar u Sarajevu a vi nama za njega uz Drinu dajete kvadratni kilometar, mi smo ga svakako očistili od vas, Srebrenicu i Žepu vam možemo uzeti kada god hoćemo, držimo ih opkoljene i izolovane . Istim principom smo to uradili u Vogošći, Ilidzi, Grabavici i dijelom Dobrinji ili Gorazdu.

Ni za jednu reintegrirajuću ideju nikada nije kasno. Anex 7 Opšteg mirovnog sporazuma koji je potpisala Bosna i Hercegovina, je isto tako bio dobar mehanizam ugrađen da bi svako mogao da opet koristi svoju privatnu imovinu na svakom njenom pedlju uključujući i državni granični pojas.

Društvene bivša imovina ...milijarde vrijednih roba je pokradeno tokom puzajuće reintegracije. Je li to vrijeme iskorišteno na najoptimalniji način, mišljenja sam da jeste u onakvim poslijeratnim okolnostima . Valjalo je četiri godine destrukcije otkloniti da bi krvotok svakog grada profunkcionisao dovoljno.
Nikada nakon kačenja puške o klin krajem 1995. nisam imao ni potrebu a niti poslom ili znatiželjom obiđem skoro reintegrirane dijelove grada. Nisam se više smatrao bitnim za tu priču, a vala i premoren pokušavao se ''reintegrirati ili resocijalizirati'' na stanje mira. Sada mi i dječije petarde smetaju, remete mir, životinje se prestrave u tih desetak minuta ''rokanja'' . Srećom kratko traje tek da podsjeti i u miru te uznemiri.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9872
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#144 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Bosanac sa dna kace »

Šta se desilo sa papirologijom i bitnim registrima: npr. sa katastro, gruntom, matičnim knjigama?
Negdje sam nekad porčit'o da su matične knjige rođenih i umrlih, i čini mi se katastar iz Hadžića bili odvukli u Bratunac, a tek nekad 2001. godine vratili...
Zna li iko išta o ovome?
Šta se desilo sa Bibliotekom na Ilidži?
El_comadante
Posts: 7913
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#145 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by El_comadante »

Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 11:15 Šta se desilo sa papirologijom i bitnim registrima: npr. sa katastro, gruntom, matičnim knjigama?
Negdje sam nekad porčit'o da su matične knjige rođenih i umrlih, i čini mi se katastar iz Hadžića bili odvukli u Bratunac, a tek nekad 2001. godine vratili...
Zna li iko išta o ovome?
Šta se desilo sa Bibliotekom na Ilidži?
i sa Ilidže su odnijeli katastar u općinu istočna ilidža.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9872
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#146 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Bosanac sa dna kace »

El_comadante wrote: 04/01/2021 14:05
Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 11:15 Šta se desilo sa papirologijom i bitnim registrima: npr. sa katastro, gruntom, matičnim knjigama?
Negdje sam nekad porčit'o da su matične knjige rođenih i umrlih, i čini mi se katastar iz Hadžića bili odvukli u Bratunac, a tek nekad 2001. godine vratili...
Zna li iko išta o ovome?
Šta se desilo sa Bibliotekom na Ilidži?
i sa Ilidže su odnijeli katastar u općinu istočna ilidža.
Šta se desilo kasnije? Jesu vratili?
El_comadante
Posts: 7913
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#147 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by El_comadante »

Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 15:13
El_comadante wrote: 04/01/2021 14:05
Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 11:15 Šta se desilo sa papirologijom i bitnim registrima: npr. sa katastro, gruntom, matičnim knjigama?
Negdje sam nekad porčit'o da su matične knjige rođenih i umrlih, i čini mi se katastar iz Hadžića bili odvukli u Bratunac, a tek nekad 2001. godine vratili...
Zna li iko išta o ovome?
Šta se desilo sa Bibliotekom na Ilidži?
i sa Ilidže su odnijeli katastar u općinu istočna ilidža.
Šta se desilo kasnije? Jesu vratili?
ako sam dobro razumio jesu 2018.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9872
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#148 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Bosanac sa dna kace »

El_comadante wrote: 04/01/2021 16:54
Bosanac sa dna kace wrote: 04/01/2021 15:13
El_comadante wrote: 04/01/2021 14:05

i sa Ilidže su odnijeli katastar u općinu istočna ilidža.
Šta se desilo kasnije? Jesu vratili?
ako sam dobro razumio jesu 2018.
je'l ima neka vijest o tome?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9872
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#149 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by Bosanac sa dna kace »

geralt wrote: 05/09/2018 11:21 Ljudi zaboravljaju raspolozenje koje je vladalo 1996, nakon skoro 4 godine rata i opsade. Za one koji su premladi da se sjecaju, dovoljno je pomisliti da i danas, 22 godine poslije, imas na forumu koliko hoces ljudi koji sa mrznjom pisu o "cetnicima koji slobodno setaju Sarajevom" i koji nisu nikad otisli u Lukavicu ili na Jahorinu.

Sjecam se jednog starog posta sa teme o Grbavici koji je dobar primjer. Autor posta, bivsi clan VRS, nakon reintegracije ostao na Grbavici, zajedno sa ocem (takodjer veteranom VRS), smatrajuci da nema cega da se boji jer nije pravio nikakve zlocine i ponasao se ljudski. Kao rezultat, on je premlacen na Grbavici, otac mu premlacen na Alipasinu, a policija odbila napraviti zapisnik i istjerala ih iz stanice. Vidjevsi kakvo je stanje, ljudi se spakovali i otisli u RS.

S druge strane, znam licno i za pozitivan primjer Srbina penzionera koji je ostao u svom stanu na Grbavici i kojem niko nista nije nazao ucinio nakon integracije (i danas tamo zivi). No, taj covjek se tesko moze uzeti kao primjer jer je bio u mijesanom braku, sin mu se borio u ABiH, i jedini motiv ostanka na Grbavici u ratu mu je bila zastita stana i imovine.

Mirna reintegracija 100 000 ljudi od kojih je velika vecina ucestvovala u ratu (ili direknim ucescem u VRS, ili rodbinskim vezama sa ljudima koji su ucestvovali, ili doprinosom na neki drugi nacin) u okvir cjelovitog Sarajeva je bila jednostavno nemoguca, i tim ljudima nije nista morao pricati ni Karadzic ni Krajisnik da se odluce na odlazak. Jedino polu-rjesenje bi bilo usporenje reintegracije dok se strasti malo ne ohlade.
Za ovo podvučeno: ne znam jesi pročit'o sve do kraja što je taj lik tamo na toj temi pis'o. Na kraju je ispalo da mu je otac 1991. ipak išao na neke tajne pripreme i sastanke u Lukavici koje je ogrsanizovao SDS, što mu je otac rekao tek nekad kasnije kada su otišli sa Grbavice. Ako se sjećam autor je lično dužio i snajper, sam bio učesnik rata, tako da sigurno ima još nekih stvari koje nije sam priznao.
Ono što je ipak poučno jeste da se sve sazna, sve se dozna, a izgleda da i obavještajna služba radi dobro.
DrNo
Posts: 7
Joined: 18/12/2020 12:10

#150 Re: Reintegrirana područja grada Sarajeva

Post by DrNo »

tempuser wrote: 14/10/2018 00:22
plum wrote: Licno sam bio prisutan kad je moj prijatelj i komsija zajednickom komsiji, ciji je sin bio na drugoj strani, prislonio pustolj na glavu jer su Srbi zaustavili konvoj Djecije ambasade na Ilidzi u kojem je bila njegova sestra od 12 god. Da joj se, ne daj boze sta desilo
Mene pravo tjeraju na razmišljanje ove kombinacije-starci ko regularni, ostali u Sa...ili bilo kojem drugom mjestu, a djeca odu da rokaju sa suprotne strane. Eto kao sve osim svoje kuće il' šta li...?! Cijeli život žive negdje i onda odluče da sve to spale... I onaj Herak isto, stari u Sa, rodbina u ABiH a on...ide na posao i u slobodno vrijeme vježba klanje?! :? :? :?
Post Reply