Reinkarnacija u islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#76 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

Ramzess Veliki wrote:Ali kako onda objasniti deja vu?

Samo nemojte to se ne desava, odakle to, govorim iz vlastitog iskustva da sam sanjao vise dogadjaja koji su se zatim desili u roku do mjesec dana.

Mozda samo ne trebamo biti svjesni toga jer bi svako potegao pistolj da resetira zivot kad mu zapne.
Logicnije objasnjenje daje islam,,,sve si vidio prije rodjenja zbog toga osjecas nekad kao da si prosao to vec jednom

A sanjanje..moze to bit da ti se daje neka vrsta predkazanja jer san moze bit od Allaha od sejtana i cista masta
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#77 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Smrcak15 »

Deja vu nije nikakav prosli zivot, nego mix 2 stvari...

Prisjasnja ista ili slicna dogadjanja u zivotu, pa kad se ponovo dobijes deja vu osjecaj

I kada se sanja nesto pa se to desi tako isto se moze dobiti deja vu feeling
User avatar
SmokingMan
Posts: 18507
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#78 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by SmokingMan »

Instead, attentional and memory explanations are best supported by what we know about cognition and can be empirically tested.
A ovo je opet "najbolje" trenutno logičko objašnjenje.
Memory explanations make the assumption that some detail of the new experience is familiar but the source of this familiarity has been forgotten. The premise of this explanation is that people encounter countless things during the course of a day but don’t pay attention to all of the information. Later reprocessing of the information may occasionally induce familiarity and déjà vu.
https://www.psychologytoday.com/us/blog ... ons-d-j-vu
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#79 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by insomnia78 »

Opetja033 wrote:
sadie_forever wrote:Druze nema ko usvrstavat medju muslimane kad sami za sebe nisu muslimani,i jako su izdajnicki nastrojeni,recimo ne znam koji je interes bio jeruzalismskog muftije ali druzi cijene i postuju Izrael,i takodjer imaju dobre pozicije,i ako ih u Izraelu ima samo 1%.ni jedan druz nece reci za sebe d je musliman,a alawit hoce

za alawite sam stekla dojam da je to postala etnicka manjina,manje vjerska,neki alewiti imaju skroz mainstream vjerovanja,,cak sam na forumu shiachat procitala da uopste ne vjeruju u reinkarnaciju i da je to ibn Tejmije njih pomjesao sa druzima ,jer nije znao razliku izmedju njih? :?
Koliko sam upoznat ni Alawiti ni Alevije ne vjeruju u reinkarnaciju. Druzi da.

Po pitanju "izdajništva" Druza - ne bih bio baš tako isključiv. Jedno su Druzi u Izraelu (a i među njima sve je jača ta anticionistička struja) a drugo Druzi u Siriji i Libanu. Druzi u obje ove države su bili uvijek uz Arape/Palestince i muslimane. Veliko broj njih za sebe kažu da su muslimani. Interesantno je da je jedno od glavnih islamističkih štiva, kako među MB u arapskom svijetu tako i među MM kod nas, "Zašto su drugi napredovali a muslimani nazadovali" napisana od strane Emira (titula) Shakib Arslana. On je jedan od prinčeva Druza a napisao je jednu od najvažnijih, temeljnih, knjiga svih islamističkih pokreta. Ta knjiga je i dan danas popularna u tim krugovima iako je prošlo 80-tak godina od kako je napisana. Isto tako interesantno je da posjetio i Sarajevo (imaju i fotografije njegovog dočeka) i da je u toj knjizi vrlo pozitivno pisao o "muslimanima Jugoslavije" uzimajući ih kao svijetli primjer. Čak postoji i džamija u Libanu koja nosi njegovo ime.

Bashar al Assad nije prešao na sunnitski pravac u Islamu. U pitanju je upravo ono što sam napisao u prvom komentaru: proces sunnizacije Alawita. A tu je također i proces širenja "mainstream" šiizma među njima.

Oko odnosa bektašija i alevija ti je odgovorio @asurbanipal.

Ukratko: sve bektašije i alawiti će reći da su muslimani. Apsolutna većina alevija i dobar dio Druza također. Od svih tih sekti jedino Jezidi za sebe izričito tvrde da nisu muslimani i da nemaju veze sa Islamom. Ismailijski pravac unutar šiizma se prihvata kao islamski od strane većine muslimana.

A od svih pomenutih sekti/grupa/pravaca jedino Druzi vjeruju u reinkarnaciju.

Moje lično mišljenje je da su ismailiije na jednoj strani ovog spektra a Jezidi na drugoj. Ismailije su muslimani i njihova učenja, ma koliko neka od njih bila pogrešna iz gledišta ehlu sunneta, ne izvode iz okvira islama. Dok Jezidi na drugoj strani sebe ne smatraju muslimanima niti ih iko smatra muslimanima. Ako ćemo samo alegorijski tumačiti neka bektašijska učenja, onda se i oni mogu staviti u isti koš sa ismailijama.
Svi ostali su negdje između: neka od njihovih vjerovanja ili neka od tumačenja koja postoje unutar nekih od tih pravaca/sekti nisu u skladu sa temeljnim islamskim učenjima. Sa druge strane to ne znači da neki (ili mnogi) od pripadnika tih sekti i pravaca kao pojedinci nisu muslimani. Jedno je dominirajuća dogma tih pravaca a drugo su pojedinačne pristalice. Na kraju krajeva mnoga od njihovih učenja su rezervisana samo za učenjake/teološki vrh tih sekti i sa njima nisu upoznati ni svi pripadnici.

Kada je tekfir u pitanju uvijek treba biti oprezan. Sto put mjeri, jednom sjeci.
Image
Hail Šuaib
Post Reply