Reinkarnacija u islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#51 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Smrcak15 »

sadie_forever wrote:
Smrcak15 wrote:
Irsar wrote:U Islamu nema reinkarnacije, to je valjda jasno. No koliko mi je poznato čitajući od raznih ljudi upućenijih od mene u religije Hinduizma (Hinduizam je zapravo više religija, usput rečeno) i Budizma... i tu postoje razilaženja oko toga šta i kako. Ne smatraju svi da se "reinkarniramo" x broj puta, već neki smatraju npr. da dobiješ šansu za spasenje jednom u milion godina i slično, ili da se možeš opetovano "reinkarnirati" kao najobičnija muha i td.

Što je naravno problem, ne? Kao muha nisi svjestan više dimenzije i Boga, a ti zbog nekih nedjela trebaš provesti milion godina tako. Poprilično žalosno postojanje.

Ciklicna inkarnacija nema smisla, ko je uopste uspostavio u univerzumu po hinduistima?? Bogovi??? Samo od sebe nekako???
Po njihovom i zemlja je reinkarnirana,bila je prije,unistena,pa se ponovo uspostavila,i univerzum isto tako.sve zivo sto postoji je dio te samsare ili kako se vec zove

ali to je u knjigama tako,obicni covjek se nada raju nakon smrti,neki dan gledam emisiju o njima,kaze njihov svestenik taj ganges ko se tu spali izbjegava reinkarncaciju i ide odmah u raj ,zbog toga je to inace i najprljavija rijeka svijeta :mrgreen:
zelja za rajom je velika kod svakoga :D

ali interesantna stvar da Bog dao da narod bude cesto opominjan sa metafizickim izrazima

Ooo Boze

Pjesme tipa naziva SUdnji dan

Za rat se kazew Hell, Pakao

Za prelijepa mjesta na zemlji, na plakatam Raj/paradise

Za neku osobu se kaze andjeo, kako pjeva kao andjeo ovo ono

Za zlu osobu se kaze djavo...

uvijek neko podsjecanje od boga na ove stvari.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50558
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#52 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Bloo »

Smrcak15 wrote:
zelja za rajom je velika kod svakoga :D

ali interesantna stvar da Bog dao da narod bude cesto opominjan sa metafizickim izrazima

Ooo Boze

Pjesme tipa naziva SUdnji dan

Za rat se kazew Hell, Pakao

Za prelijepa mjesta na zemlji, na plakatam Raj/paradise

Za neku osobu se kaze andjeo, kako pjeva kao andjeo ovo ono

Za zlu osobu se kaze djavo...

uvijek neko podsjecanje od boga na ove stvari.
A da možda nije išlo obrnuto?
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#53 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Ramzess Veliki »

Smrcak15 wrote:
Ramzess Veliki wrote:
Smrcak15 wrote:

a je li ovaj Indijac lazovcina Irfan Rasid Jangharia

Procitaj Bhagavad Gidu.

Opet si iskopao tumaca placenog da iskrivi Vede i tako ih omalovazi u korist troreligijske dominacije.
Eto svi smo se mi urotili protiv Veda

Znaci ti vjerujes da ima ciklicna reinkarnacija, je li tako??
Ma ne vjerujem. Nako svasta citam kad mi je dosadno.
Vjerujem da nemam pojma sta ce biti nakon moje smrti.
Fino se nadat necemu jer je pomisao da si samo tako postao bez ikakvog smisla i da ces samo tako nestati zajedno sa svim svojim sjecanjima i osobnoscu zaista moze da ti prevrne zeludac od straha od smrti.
Pa bolje imat neku nadu da mozda nece biti tako.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#55 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Opetja033 »

sadie_forever wrote:Do danas nisam znala da toga ima u islamu,ali sam eto slucajno saznala da Alawiti iz Sirije(Bashae al Assadova vjera :D) jako vjeruju u reinaraciju,takodjer i Nusajirije,i ismailije?

bas me zanima vise,na osnovu cega oni ovo zakljucuju? :shock: :D
Nusajrije = Alawiti. Dakle radi se o istoj sekti, samo dva razlicita naziva.

Ismailije ne vjeruju u reinkarnaciju, nijedan od njihovih pravaca. Možda je tvoj izvor mislio na Druze, koji su nastali od Ismailija ali su se vremenom potpuno odvojili. Kod Druza postoji vjerovanje u reinkarnaciju.

Cak ni tzv. Ammanska deklaracija (Amman Message) koja se smatra jednom od najliberalnijih i najsirih definicija pripadnosti Islamu i - ne obuhvata Alawite i Druze kao muslimane. Dok npr. obuhvata ismailije.
Dobar dio Druza svoju sektu smatraju zasebnom religijom, ali to ponajvise ovisi o tome gdje žive.
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#56 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Challenger_ »

Opetja033 wrote:...
Da dodam... Ako se dobro sjećam, islamijet alevita prvi je osporio Ibn-Tejmija a sa druge strane Iran ih je prepoznao/priznao kao ogranak šiitskog islama.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#57 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

Challenger_ wrote:
Opetja033 wrote:...
Da dodam... Ako se dobro sjećam, islamijet alevita prvi je osporio Ibn-Tejmija a sa druge strane Iran ih je prepoznao/priznao kao ogranak šiitskog islama.
oni ih zele vratit pod "krov islama" to im je politika,neki alawiti su vec presli na siizam 12 imama

u turskoj ih ima dosta,ali su dosta blizi sunnetu,oni recimo ne vjeruju u reinkarnaciju vec u onaj svijet ,i ako i oni imaju neke sektaske prakse
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#58 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Opetja033 »

Challenger_ wrote:
Opetja033 wrote:...
Da dodam... Ako se dobro sjećam, islamijet alevita prvi je osporio Ibn-Tejmija a sa druge strane Iran ih je prepoznao/priznao kao ogranak šiitskog islama.
Prvi koji ih je "priznao" kao muslimane bio je Husseini, onaj jeruzalemski muftija, sunnit :D
Nakon njega Khomeini. Do tada ih ni siitski vjerski autoriteti nisu smatrali muslimanima, a i danas su neki njihovi autoriteti istog mišljenja.
Obojica iz čisto pragmatičnih, političkih razloga.

Prije toga i između njih dvojice ne znam ni za jednog učenjaka, bilo ehlu sunnetskog bilo siitskog, koji ih je smatrao muslimanima.
Čak ih ni u Ammanskoj deklaraciji ne uvrštavaju među muslimane. Naravno, "prednost" je što je pisana prije svih ovih dešavanja u arapskom svijetu. Sada teško da bi to prošlo, ponovo radi politike naravno.

No, ima jedna činjenica: koliko god zvučalo paradoksalno dinastija Assad je, zarad svoje sigurnosti, radila mnogo na asimilaciji Alawita među sunnitsku većinu u Siriji. Uz to je još prije sirijskog rata a pogotovo u toku rata - Iran ulagao mnogo novca u asimiliranje Alawita u "mainstream" siizam. Tako da možemo govoriti o procesu (re)islamizacije Alawita, poput procesa koji recimo prolazi Nation of Islam u SAD-u. Ali je kroz historiju postojao maltene koncenzus među svom islamskom ulemom, svih pravaca, da su njihova učenja van okvira Islama.

@sadie_forever: Alevije u Turskoj i Alawiti u Siriji nisu ista grupa/sekta. Da zakomplikujem dodatno: u Turskoj su alevije najveća vjerska manjina i ima ih i među Turcima i među Kurdima. Međutim u provinciji Hatay među Arapima ima i sirijskih Alawita. :mrgreen:
User avatar
Challenger_
Posts: 13551
Joined: 05/03/2013 21:09
Location: 永恆 - bez podrumskih entiteta i taketo-maketo koalicije
Contact:

#59 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Challenger_ »

Ne sporim, samo sam dopunio upis. Nisam znao za Husseinija, promaklo mi.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#60 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by asurbanipal »

Pisao sam o tome prije 2-3 godine ovdje na forumu.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#61 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

Druze nema ko usvrstavat medju muslimane kad sami za sebe nisu muslimani,i jako su izdajnicki nastrojeni,recimo ne znam koji je interes bio jeruzalismskog muftije ali druzi cijene i postuju Izrael,i takodjer imaju dobre pozicije,i ako ih u Izraelu ima samo 1%.ni jedan druz nece reci za sebe d je musliman,a alawit hoce

za alawite sam stekla dojam da je to postala etnicka manjina,manje vjerska,neki alewiti imaju skroz mainstream vjerovanja,,cak sam na forumu shiachat procitala da uopste ne vjeruju u reinkarnaciju i da je to ibn Tejmije njih pomjesao sa druzima ,jer nije znao razliku izmedju njih? :?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#62 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

Opetja033 wrote:
Challenger_ wrote:
Opetja033 wrote:...
Da dodam... Ako se dobro sjećam, islamijet alevita prvi je osporio Ibn-Tejmija a sa druge strane Iran ih je prepoznao/priznao kao ogranak šiitskog islama.
Prvi koji ih je "priznao" kao muslimane bio je Husseini, onaj jeruzalemski muftija, sunnit :D
Nakon njega Khomeini. Do tada ih ni siitski vjerski autoriteti nisu smatrali muslimanima, a i danas su neki njihovi autoriteti istog mišljenja.
Obojica iz čisto pragmatičnih, političkih razloga.

Prije toga i između njih dvojice ne znam ni za jednog učenjaka, bilo ehlu sunnetskog bilo siitskog, koji ih je smatrao muslimanima.
Čak ih ni u Ammanskoj deklaraciji ne uvrštavaju među muslimane. Naravno, "prednost" je što je pisana prije svih ovih dešavanja u arapskom svijetu. Sada teško da bi to prošlo, ponovo radi politike naravno.

No, ima jedna činjenica: koliko god zvučalo paradoksalno dinastija Assad je, zarad svoje sigurnosti, radila mnogo na asimilaciji Alawita među sunnitsku većinu u Siriji. Uz to je još prije sirijskog rata a pogotovo u toku rata - Iran ulagao mnogo novca u asimiliranje Alawita u "mainstream" siizam. Tako da možemo govoriti o procesu (re)islamizacije Alawita, poput procesa koji recimo prolazi Nation of Islam u SAD-u. Ali je kroz historiju postojao maltene koncenzus među svom islamskom ulemom, svih pravaca, da su njihova učenja van okvira Islama.

@sadie_forever: Alevije u Turskoj i Alawiti u Siriji nisu ista grupa/sekta. Da zakomplikujem dodatno: u Turskoj su alevije najveća vjerska manjina i ima ih i među Turcima i među Kurdima. Međutim u provinciji Hatay među Arapima ima i sirijskih Alawita. :mrgreen:
sta je sa bektasijama iz Albanije,jesul oni povezani s turskim alevijama? ima islam nazalost puno sekti sreca pa ih nigdje nema znacajno,osim eto u siriji gdje cine i vlast :D

Bashar al Assad je navodno presao na sunni islam,a kad mu je otac umro na tv snimali dzenazu da bi kad su kamere otisle u svom selu ima alawitsku sahranu
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#63 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by asurbanipal »

sadie_forever wrote: sta je sa bektasijama iz Albanije,jesul oni povezani s turskim alevijama? ima islam nazalost puno sekti sreca pa ih nigdje nema znacajno,osim eto u siriji gdje cine i vlast :D

Bektašije su elita :mrgreen: , a alevije su kako bektašijske babe kažu njihova djeca. Tako da se može reći da su povezani.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#64 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

asurbanipal wrote:
sadie_forever wrote: sta je sa bektasijama iz Albanije,jesul oni povezani s turskim alevijama? ima islam nazalost puno sekti sreca pa ih nigdje nema znacajno,osim eto u siriji gdje cine i vlast :D

Bektašije su elita :mrgreen: , a alevije su kako bektašijske babe kažu njihova djeca. Tako da se može reći da su povezani.
zajednicko im je da je vino halal :D
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#65 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Opetja033 »

sadie_forever wrote:Druze nema ko usvrstavat medju muslimane kad sami za sebe nisu muslimani,i jako su izdajnicki nastrojeni,recimo ne znam koji je interes bio jeruzalismskog muftije ali druzi cijene i postuju Izrael,i takodjer imaju dobre pozicije,i ako ih u Izraelu ima samo 1%.ni jedan druz nece reci za sebe d je musliman,a alawit hoce

za alawite sam stekla dojam da je to postala etnicka manjina,manje vjerska,neki alewiti imaju skroz mainstream vjerovanja,,cak sam na forumu shiachat procitala da uopste ne vjeruju u reinkarnaciju i da je to ibn Tejmije njih pomjesao sa druzima ,jer nije znao razliku izmedju njih? :?
Koliko sam upoznat ni Alawiti ni Alevije ne vjeruju u reinkarnaciju. Druzi da.

Po pitanju "izdajništva" Druza - ne bih bio baš tako isključiv. Jedno su Druzi u Izraelu (a i među njima sve je jača ta anticionistička struja) a drugo Druzi u Siriji i Libanu. Druzi u obje ove države su bili uvijek uz Arape/Palestince i muslimane. Veliko broj njih za sebe kažu da su muslimani. Interesantno je da je jedno od glavnih islamističkih štiva, kako među MB u arapskom svijetu tako i među MM kod nas, "Zašto su drugi napredovali a muslimani nazadovali" napisana od strane Emira (titula) Shakib Arslana. On je jedan od prinčeva Druza a napisao je jednu od najvažnijih, temeljnih, knjiga svih islamističkih pokreta. Ta knjiga je i dan danas popularna u tim krugovima iako je prošlo 80-tak godina od kako je napisana. Isto tako interesantno je da posjetio i Sarajevo (imaju i fotografije njegovog dočeka) i da je u toj knjizi vrlo pozitivno pisao o "muslimanima Jugoslavije" uzimajući ih kao svijetli primjer. Čak postoji i džamija u Libanu koja nosi njegovo ime.

Bashar al Assad nije prešao na sunnitski pravac u Islamu. U pitanju je upravo ono što sam napisao u prvom komentaru: proces sunnizacije Alawita. A tu je također i proces širenja "mainstream" šiizma među njima.

Oko odnosa bektašija i alevija ti je odgovorio @asurbanipal.

Ukratko: sve bektašije i alawiti će reći da su muslimani. Apsolutna većina alevija i dobar dio Druza također. Od svih tih sekti jedino Jezidi za sebe izričito tvrde da nisu muslimani i da nemaju veze sa Islamom. Ismailijski pravac unutar šiizma se prihvata kao islamski od strane većine muslimana.

A od svih pomenutih sekti/grupa/pravaca jedino Druzi vjeruju u reinkarnaciju.

Moje lično mišljenje je da su ismailiije na jednoj strani ovog spektra a Jezidi na drugoj. Ismailije su muslimani i njihova učenja, ma koliko neka od njih bila pogrešna iz gledišta ehlu sunneta, ne izvode iz okvira islama. Dok Jezidi na drugoj strani sebe ne smatraju muslimanima niti ih iko smatra muslimanima. Ako ćemo samo alegorijski tumačiti neka bektašijska učenja, onda se i oni mogu staviti u isti koš sa ismailijama.
Svi ostali su negdje između: neka od njihovih vjerovanja ili neka od tumačenja koja postoje unutar nekih od tih pravaca/sekti nisu u skladu sa temeljnim islamskim učenjima. Sa druge strane to ne znači da neki (ili mnogi) od pripadnika tih sekti i pravaca kao pojedinci nisu muslimani. Jedno je dominirajuća dogma tih pravaca a drugo su pojedinačne pristalice. Na kraju krajeva mnoga od njihovih učenja su rezervisana samo za učenjake/teološki vrh tih sekti i sa njima nisu upoznati ni svi pripadnici.

Kada je tekfir u pitanju uvijek treba biti oprezan. Sto put mjeri, jednom sjeci.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#66 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by asurbanipal »

Opetja033 wrote:
Ukratko: sve bektašije i alawiti će reći da su muslimani. Apsolutna većina alevija i dobar dio Druza također. Od svih tih sekti jedino Jezidi za sebe izričito tvrde da nisu muslimani i da nemaju veze sa Islamom. Ismailijski pravac unutar šiizma se prihvata kao islamski od strane većine muslimana.

Ima i tu svega. Ljetos sjedio s jednim bektašijom, i budući da sam kasnio 20 minuta na dogovoreni sastanak, on meni reče eto te ko sunija, oni samo lažu :mrgreen: . I pričajući tako sa njim o šijama, on otpuhnu i reče kako su gori od sunija. A čitao sam na shiachatu temu o bektašijama, bio jedan lik iz Irana u bektašijskoj tekiji u Tetovu te je pisao o svojim utiscima. Uglavnom ostao je razočaran, smatrajući bektašije lažnim šijama. Jest da poštuju ehli bejt i 12 imama ali imaju unekoliko drugačiji pogled na ehli bejt u odnosu na dvanaestoimamsku dogmu. Naravno, zamjera im ispijanje alkohola, što smatraju hidžab neobaveznim, što obavljaju molitvu samo dva puta dnevno, ujutro i navečer, mada i to kriju, pa ne zna da li se uopšte mole i ako se mole kako se mole, te naravno njihovu vezanost za "velikog šejtana" ili SAD. :mrgreen:

Mircea Eliade, poznati istoričar religija, navodi da alawiti u Siriji i pojedine heterodoksne šiitske sekte i grupacije od kojih su mnoge nestale ili izumrle vjeruju u metempsihozu ili jednu vrstu transmigracije duše.

https://en.wikipedia.org/wiki/Metempsychosis

Opetja033 wrote:Moje lično mišljenje je da su ismailiije na jednoj strani ovog spektra a Jezidi na drugoj. Ismailije su muslimani i njihova učenja, ma koliko neka od njih bila pogrešna iz gledišta ehlu sunneta, ne izvode iz okvira islama.
Što se tiče Ismailija, prateći i čitajući neke njihvoe stranice i autore, mogu slobodno reći da su progresivni, da su obrazovani i vjerski i svjetovno i da bi i sunitska i šiitska ortodoksija od njih imala šta naučiti i uzeti.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#67 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Irsar »

asurbanipal wrote:Što se tiče Ismailija, prateći i čitajući neke njihvoe stranice i autore, mogu slobodno reći da su progresivni, da su obrazovani i vjerski i svjetovno i da bi i sunitska i šiitska ortodoksija od njih imala šta naučiti i uzeti.
Ako pod "progresivni" misliš na ono na šta mislim da misliš... a to je da su vrlo "liberalni" i "popustljivi", onda se od njih nema ništa naučiti. Ponavljam - ništa.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#68 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

Opetja033 wrote:
sadie_forever wrote:Druze nema ko usvrstavat medju muslimane kad sami za sebe nisu muslimani,i jako su izdajnicki nastrojeni,recimo ne znam koji je interes bio jeruzalismskog muftije ali druzi cijene i postuju Izrael,i takodjer imaju dobre pozicije,i ako ih u Izraelu ima samo 1%.ni jedan druz nece reci za sebe d je musliman,a alawit hoce

za alawite sam stekla dojam da je to postala etnicka manjina,manje vjerska,neki alewiti imaju skroz mainstream vjerovanja,,cak sam na forumu shiachat procitala da uopste ne vjeruju u reinkarnaciju i da je to ibn Tejmije njih pomjesao sa druzima ,jer nije znao razliku izmedju njih? :?
Koliko sam upoznat ni Alawiti ni Alevije ne vjeruju u reinkarnaciju. Druzi da.

Po pitanju "izdajništva" Druza - ne bih bio baš tako isključiv. Jedno su Druzi u Izraelu (a i među njima sve je jača ta anticionistička struja) a drugo Druzi u Siriji i Libanu. Druzi u obje ove države su bili uvijek uz Arape/Palestince i muslimane. Veliko broj njih za sebe kažu da su muslimani. Interesantno je da je jedno od glavnih islamističkih štiva, kako među MB u arapskom svijetu tako i među MM kod nas, "Zašto su drugi napredovali a muslimani nazadovali" napisana od strane Emira (titula) Shakib Arslana. On je jedan od prinčeva Druza a napisao je jednu od najvažnijih, temeljnih, knjiga svih islamističkih pokreta. Ta knjiga je i dan danas popularna u tim krugovima iako je prošlo 80-tak godina od kako je napisana. Isto tako interesantno je da posjetio i Sarajevo (imaju i fotografije njegovog dočeka) i da je u toj knjizi vrlo pozitivno pisao o "muslimanima Jugoslavije" uzimajući ih kao svijetli primjer. Čak postoji i džamija u Libanu koja nosi njegovo ime.

Bashar al Assad nije prešao na sunnitski pravac u Islamu. U pitanju je upravo ono što sam napisao u prvom komentaru: proces sunnizacije Alawita. A tu je također i proces širenja "mainstream" šiizma među njima.

Oko odnosa bektašija i alevija ti je odgovorio @asurbanipal.

Ukratko: sve bektašije i alawiti će reći da su muslimani. Apsolutna većina alevija i dobar dio Druza također. Od svih tih sekti jedino Jezidi za sebe izričito tvrde da nisu muslimani i da nemaju veze sa Islamom. Ismailijski pravac unutar šiizma se prihvata kao islamski od strane većine muslimana.

A od svih pomenutih sekti/grupa/pravaca jedino Druzi vjeruju u reinkarnaciju.

Moje lično mišljenje je da su ismailiije na jednoj strani ovog spektra a Jezidi na drugoj. Ismailije su muslimani i njihova učenja, ma koliko neka od njih bila pogrešna iz gledišta ehlu sunneta, ne izvode iz okvira islama. Dok Jezidi na drugoj strani sebe ne smatraju muslimanima niti ih iko smatra muslimanima. Ako ćemo samo alegorijski tumačiti neka bektašijska učenja, onda se i oni mogu staviti u isti koš sa ismailijama.
Svi ostali su negdje između: neka od njihovih vjerovanja ili neka od tumačenja koja postoje unutar nekih od tih pravaca/sekti nisu u skladu sa temeljnim islamskim učenjima. Sa druge strane to ne znači da neki (ili mnogi) od pripadnika tih sekti i pravaca kao pojedinci nisu muslimani. Jedno je dominirajuća dogma tih pravaca a drugo su pojedinačne pristalice. Na kraju krajeva mnoga od njihovih učenja su rezervisana samo za učenjake/teološki vrh tih sekti i sa njima nisu upoznati ni svi pripadnici.

Kada je tekfir u pitanju uvijek treba biti oprezan. Sto put mjeri, jednom sjeci.

Sto se tice jezida za njih znam da nisu muslimani,ima ih ovdje gdje ja zivim...par hiljada :-) za sebe ne kazu da su muslimani,vec "ezidi",vecinom su kurdi,obozavaju meleka Tausa.ima jos jedna religija medju kurdima Yarsan.Yarsan je religija nastala u 15 stoljecu medju kurdima,sinkretizam izmedju predislamskih vjera i islama kod kurda.i oni isto vjeruju u reinkarnaciju ,ali navodno podjeljeno misljenje ..ima ih najvise u Iranu medju kurdima

reinkarnacija je uzimala maha najvise u srednjem vijeku medju tim misticnim kultovima,i ne samo kod "muslimana" vec i kod misticnih krugova unutar Judaizma.Najvise uzimaju Rumija kao navodnog dokaza za to,jer njegova izjava:

I died as mineral and became a plant,I died as plant and rose to animal,I died as animal and I was human,Why should I fear?


upucuje njima na reinkarnaciju
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#69 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by славянин »

sadie_forever wrote:
I died as mineral and became a plant,I died as plant and rose to animal,I died as animal and I was human,Why should I fear?


upucuje njima na reinkarnaciju
Sto se tice Rumija -

Od cega se ti sastojis - kojih elemenata tj.tvoje tijelo ?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21713
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#70 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by MarlboroGold »

Image
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#71 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by njonjica »

Ramzess Veliki wrote:U Islamu nema reinkarnacije, i Islam nema odgovore na ono sto se svakom od nas desi i ako znamo posmatrati to cemo i vidjeti a to su dejavu i nesvjesne reakcije na neki triger.
Po Vedama, dejavu efekat je prisjecanje onoga sto se vec desilo u ovom zivotu jer mozemo i ovaj zivot zivjeti vise puta, ponavljati ga dok ne nastavimo putovanje, a ove reakcije koje spominjem se desavaju kad je ispred nas neki novi izazov za koji nemamo ovozivotno iskustvo kako se ponasati, ali mi uradimo upravo najbolje sto mozemo a da nam nije jasno kako smo znali da bas to trebamo uciniti. To je u Vedama objasnjeno stecenim iskustvima i vjestinama kroz prethodne zivote.

Zbog toga nije ni cudo da neke, ne samo islamske grupe uce i ovakva pojasnjenja jer Vede su vanreligiozne i moze ih svako proucavati i primjenjivati.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#72 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

njonjica wrote:
Ramzess Veliki wrote:U Islamu nema reinkarnacije, i Islam nema odgovore na ono sto se svakom od nas desi i ako znamo posmatrati to cemo i vidjeti a to su dejavu i nesvjesne reakcije na neki triger.
Po Vedama, dejavu efekat je prisjecanje onoga sto se vec desilo u ovom zivotu jer mozemo i ovaj zivot zivjeti vise puta, ponavljati ga dok ne nastavimo putovanje, a ove reakcije koje spominjem se desavaju kad je ispred nas neki novi izazov za koji nemamo ovozivotno iskustvo kako se ponasati, ali mi uradimo upravo najbolje sto mozemo a da nam nije jasno kako smo znali da bas to trebamo uciniti. To je u Vedama objasnjeno stecenim iskustvima i vjestinama kroz prethodne zivote.

Zbog toga nije ni cudo da neke, ne samo islamske grupe uce i ovakva pojasnjenja jer Vede su vanreligiozne i moze ih svako proucavati i primjenjivati.
:thumbup: :thumbup:
Vede za tvoj info ne spominju reinkarnaciju,nema je.cak se spominje afterlife ,gleda se ka zvijezdama Gdje idu duse mrtvih itd .u kasnijim hindu spisama dolazi reinkarnacija,
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#73 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Smrcak15 »

ni u Vedama nema inkarnacije, nego se to zove PUnar DJanam, sto znaci Novi zivot...

na osnovu ovoga koncepta oni su nadosli ideju da se zivot reciklise, ali ne kontaju da je to isto i islamski koncept, Novi zivot, to jeste novi zivot u Ahiretu, poslije nase smrti na zemlji.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#74 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by sadie_forever »

Smrcak15 wrote:ni u Vedama nema inkarnacije, nego se to zove PUnar DJanam, sto znaci Novi zivot...

na osnovu ovoga koncepta oni su nadosli ideju da se zivot reciklise, ali ne kontaju da je to isto i islamski koncept, Novi zivot, to jeste novi zivot u Ahiretu, poslije nase smrti na zemlji.
Da bas Tako,cak danasnji hindusi muku vode sto reinkarnacije nema u vedama,Tako butan segment vjere Pa kopaju nazor neke stihove koji bi aludirali na to u najboljem slucaju

S druge strane tradicija nikada Nije bila na strani reinkarnacije,svi vjeruju u onaj zivot Ako ih pitas,i Ako vjera forsira reinkarnaciju
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18187
Joined: 11/02/2013 11:32

#75 Re: Reinkarnacija u islamu

Post by Ramzess Veliki »

Ali kako onda objasniti deja vu?

Samo nemojte to se ne desava, odakle to, govorim iz vlastitog iskustva da sam sanjao vise dogadjaja koji su se zatim desili u roku do mjesec dana.

Mozda samo ne trebamo biti svjesni toga jer bi svako potegao pistolj da resetira zivot kad mu zapne.
Post Reply