Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

sale1991
Posts: 5
Joined: 18/01/2010 21:49

#76 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sale1991 »

ma prije ili kasnije svi cemo saznati sta ce biti kad odapnemo :twisted:
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#77 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by einiac »

Hajde ovi koji vjeruju u reinkarnaciju da se probaju okaniti bilo cijih savijeta (buda, razni istocnjackih "religija", naucnika i govornika) jer skoro svaki koncept ima razlicite pojedinosti... a Bog nas je obdario pamecu da bismo mogli nekako stvarno dokuciti sta ce nam se desiti...

Uglavnom moje vidjenje stvari je da ce se covjek reinkarnirati x puta sve dok u jednom od zivota ne uspije dokuciti samu bit njegovog boravka na ovoj planeti i njegovu svrhu, a nakon toga prelazi negdje drugo (sto bi neki nazvali raj, mozda ne u tom opisu, al hajd :) ). A pakao (dzehennem) je ustvari ponovni povratak duse ovdje na zemlju... Eto to je ukratko moje skromno misljenje....
User avatar
sonset
Posts: 59
Joined: 23/02/2010 17:55

#78 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sonset »

Imaju dvije super knjige o reinkarnaciji, koje je napisao psiholog i hipnoterapeut Michael Newton. Mene su oduševile, pa ko voli, nek izvoli:
,,Putovanje duše,, i ,,Sudbina duše,, :thumbup:
User avatar
einiac
Posts: 60
Joined: 23/02/2010 18:59

#79 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by einiac »

Citao sam neke dijelove... nisu losi tekstovi, samo treba paziti i tu, i ne uzimati kao dogadjaje koji su se desili 100%... ipak su te knjige komercijalne...
User avatar
sonset
Posts: 59
Joined: 23/02/2010 17:55

#80 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sonset »

einiac wrote:Citao sam neke dijelove... nisu losi tekstovi, samo treba paziti i tu, i ne uzimati kao dogadjaje koji su se desili 100%... ipak su te knjige komercijalne...
Da,u svemu treba biti oprezan, pogotovo što se danas servira sve i svašta. Lično, uvijek polazim od svoje istine i svojih iskustava. U ovim knjigama sam našla masu potvrda za neka svoja lična saznanja i otkrića da sam na pravom putu.
Komercijalu prihvatam, kao neminovnost u ovo vrijeme,i znam je odijeliti od istinitih i bitnih stvari.
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#81 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by bellisperennis »

onaj ko je postao ovu temu očito pripada skupini, sekti ili kako se već nazivau hare krišna. ovo i jest neka vrsta reklame. ispravite me ako griješim :?
User avatar
sonset
Posts: 59
Joined: 23/02/2010 17:55

#82 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sonset »

bellisperennis wrote:onaj ko je postao ovu temu očito pripada skupini, sekti ili kako se već nazivau hare krišna. ovo i jest neka vrsta reklame. ispravite me ako griješim :?
Hahahaha, ovakvu glupost odavno ne čuh. :sax:
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#83 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Una379 »

mala dopuna Hare Krisna nisu jedini koji vjeruju u reinkarnaciju...
imas to u budizmu, kao i u drugim starijim kulturama(egipcani na primer) , kada se vjerovalo da nakon smrti duse putuju, odlaze na drugo mjesto, pa se opet vracaju na zemlji.
Gore je neko pomenuo vec M. Newton-a, ali ima i drugih koji su dosta pisali i govorili na ovoj temu, R.Stainer, Elizabet Hejc, poznati jogiji Vivekananda, Jogananda, itd...
Istina ili ne, nek svak sam za sebe donese zakljucak.
User avatar
sonset
Posts: 59
Joined: 23/02/2010 17:55

#84 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sonset »

Una379 wrote:mala dopuna Hare Krisna nisu jedini koji vjeruju u reinkarnaciju...
imas to u budizmu, kao i u drugim starijim kulturama(egipcani na primer) , kada se vjerovalo da nakon smrti duse putuju, odlaze na drugo mjesto, pa se opet vracaju na zemlji.
Gore je neko pomenuo vec M. Newton-a, ali ima i drugih koji su dosta pisali i govorili na ovoj temu, R.Stainer, Elizabet Hejc, poznati jogiji Vivekananda, Jogananda, itd...
Istina ili ne, nek svak sam za sebe donese zakljucak.
Super objašnjeno. :thumbup: Meni se ne da pisati, na ovakve bisere.Pozz
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#85 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Una379 »

nema na cemu
Inace meni je u citavoj prici zanimljivo da Zemlja na neki nacin sluzi kao cistiliste i skola za ucenje.
User avatar
sonset
Posts: 59
Joined: 23/02/2010 17:55

#86 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sonset »

Una379 wrote:nema na cemu
Inace meni je u citavoj prici zanimljivo da Zemlja na neki nacin sluzi kao cistiliste i skola za ucenje.
Lekcije, lekcije ,lekcije. Puno osoba to shvata, ali teško i prihvata, kad se lekcija pojavi.
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#87 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Una379 »

Da, lekcije, mnogi njih... :-D
A oko prihvatanja i meni nekad neke lekcije dodju tesko, ili na prvu i ne skontam odmah koja je poruka "price"(lekcije) koja se u datom momentu odvija. :sad:
Bleetzlol
Posts: 43
Joined: 27/03/2010 01:52

#88 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Bleetzlol »

Ja sad imam hrčka, zove se Hitler. Kaže da je bio loš čovjek pa su ga mistični bogovi sa mistične planine reinkarnirali u hrčka za kaznu. Po svemu sudeći eto ga opet u sljedećem životu k'o čovjek. Zadatak mu je bio da otrči 1 000 000 krugova u krugu misticizma koji svaki hrčak ima. Za sve vas koji imate hrčka, pitajte ih da nisu slučajnu bili osnivači fašističke Italije, treba mi dotični Musolini.
isto
Posts: 10
Joined: 27/03/2010 19:53

#89 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by isto »

U indiji imau vjeruju buduzam.
Budisti vjeruju da ce se ponovo roditi u obliku zivotinje, ptice ili biljke.
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#90 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Una379 »

Oovo je malo pregrubo kazano.
Ima 2 glavne struje oko ovog vjerovanja. Jedni vjeruju da se ljudsko bice nikad ne moze reinkarnirati u zivotinju ili biljku.

Druga struja vjeruje da kada ljudu nazadaju u svojim zivotima i zbog svoji (ne)djela onda bivaju kaznjenji i vraceni i inkarnirani u nize zivotne oblike kao zivotinje i biljke. Recimo Aleksandra Nil u jednoj od njezinih knjiga(putovala je po Tibetu) opisuje da su tamosnji ljudi vjerovali u tu mogucnost pase opisuje i jedna prica o nekom covjeku koji je bio toliko bad guy da se reinkarnirao u magarca.

Prema trecima, reinkarnacija ljudske duse u nizi oblik zivota se dogadja samo u izuzetnim situacijama.
Moje licno ubedjenje je da se ljudska dusa ne moze inkarnirati i nizi oblik.
User avatar
bellisperennis
Posts: 98
Joined: 13/04/2009 13:40

#91 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by bellisperennis »

sonset wrote:
bellisperennis wrote:onaj ko je postao ovu temu očito pripada skupini, sekti ili kako se već nazivau hare krišna. ovo i jest neka vrsta reklame. ispravite me ako griješim :?
Hahahaha, ovakvu glupost odavno ne čuh. :sax:
Pa excuse me što sam to primjetila. stil pisanja od korisnika po nicku ljubavv pravo me podsjeća na one letke što dijele hare krišna. to je sve što sam primjetila. :roll:
User avatar
kafaac
Posts: 43
Joined: 14/03/2010 19:44

#92 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by kafaac »

bellisperennis wrote:
sonset wrote:
bellisperennis wrote:onaj ko je postao ovu temu očito pripada skupini, sekti ili kako se već nazivau hare krišna. ovo i jest neka vrsta reklame. ispravite me ako griješim :?
Hahahaha, ovakvu glupost odavno ne čuh. :sax:
Pa excuse me što sam to primjetila. stil pisanja od korisnika po nicku ljubavv pravo me podsjeća na one letke što dijele hare krišna. to je sve što sam primjetila. :roll:
Pa svi cuju il procitaju od nekog nesto :) A rijetkost je sad da neko bude orginalan il treba vremena da bude svacen tako su i ovi ceklali 1000 godina da budu svaceni od pojedinih na forumu.A da im sad neko predlozi neku novi ideju, religiju svi bi bili skepticni al zato vjeruju u reinkarnaciju jer prije hiljadu godina se pojavila ta ideja dajte ba sta novo budite orginalni...
Una379
Posts: 84
Joined: 28/01/2010 10:50

#93 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Una379 »

sta je zapravo novo i originalno?
atomi i neutroni nisu postojali prije nego su bili otkriveni?
Novo i originalno je sve ono sto jos ljudski rod nije otkrio, a koje je sve vreme tu prisutno.I to je relativno.
Neko u dzungli nema pojma sta je Tv ili internet i zan jih ce to biti novo i originalno, za nekog drugo vec vidjena stvar. Putovanje po svemiru za nas je jos uvek nedostizno, ali za neke druge vanzemaljce(ako smatramo da oni postoje) i te kako dostizno, znaci nista novo.Razlika je u nacinima.
Tako je i s reinkarnacijom...neko veruje, neko ne, svak prema svom znanju i nahodjenju.
Universitas
Posts: 3
Joined: 01/04/2010 21:26

#94 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Universitas »

Iako je Kreacija najviši oblik savršenstva nama poznat, Kreacija se mora ipak nastaviti usavršavati i razvijati unutar sebe. Iz tog razloga, Kreacija zahtijeva iskustva svih ljudi, bez obzira koliko apsurdno to zvučalo. Zato duhovna energija Kreacije konstantno stvara nove duhove, koji daju život svakom ljudskom tijelu u obliku besmrtnog duha (pogrešno zvan besmrtna duša) i čini ga sposobnim za život, jer nitko ne bi mogao postojati bez njega.

Ljudsko postojanje je, bez izuzetka, uključeno u duhovnu evoluciju po primjeru Kreacije. Svaki duhovni oblik smješten unutar ljudskog tijela, prvo mora napraviti svoj put kroz bezbrojne inkarnacije iz potpunog neznanja, novog duha, prema duhovnom savršenstvu, kako bi se vratio svom porijeklu jednog dana i postao jedno sa Kreacijom. Kreacija se onda dalje sama usavršava i postaje sve moćnija. Stoga, mi ljudi nismo pošteđeni poteškoća koje nailaze dok hodamo putem duhovne evolucije popločanim brojnim izazovima. S jedne strane, istina i znanje koje već postoji, ali moguće uspavani u našoj podsvijesti, moraju biti ponovno probuđeni i razvijeni. S druge strane, stvari koje još ne postoje prvo moraju biti stvorene i dovedene do realizacije. Unatoč vezi sa svim ostalim oblicima ljudskog života, zbog toga što je svaki pojedinac jedinstven, i na različitoj razini evolucije, svaki se mora popeti na svaku od stepenica evolucijske ljestvice jednu po jednu, ne isključujući nijednu od njih.

Evidentno je da odredište duhovne evolucije nikada ne može biti postignuto u roku od jednog materijalnog životnog vijeka; dapače, bezbrojna ponovna rođenja su potrebna.
User avatar
Bosna i Hercegovina
Posts: 110
Joined: 05/12/2009 13:21

#95 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Bosna i Hercegovina »

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SoulSeeker
Posts: 933
Joined: 12/01/2010 20:24

#96 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by SoulSeeker »

I jel` se ko preobratio u međuvremenu dok sam bio odustan? :)
User avatar
sonset
Posts: 59
Joined: 23/02/2010 17:55

#97 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by sonset »

Super knjiga za ovu temu,
Putovanje duša
http://www.4shared.com/account/document ... e_dus.html ,
User avatar
Zelenas
Posts: 118
Joined: 27/05/2010 15:38
Location: Chicago, IL

#98 Re: Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by Zelenas »

Hmm.

Mislim da sam, pored lijepe ideje o reinkarnaciji, ipak vise na strani teorije preporadjana.
Razlika je suptilna, ali dovoljna da bi postojala.

Dusa... Svi mi pricamo o tome i obicno se vezemo za taj neki dragi osjecaj koji nam se ususka oko srca i kazemo pa to je dusa.
U principu, ja mislim da je to samo osjecaj koji, naravno, dolazi iz naseg uma i vezan je sa nasom trenutnom percepcijom onoga sto nam se desava.
Recimo, to bi znacilo da postoji neko nepromjenjivo, stalno, neunistivo "ja", koje tako putuje dok ne doputuje.
A zasto onda uopste putuje i sta ta "dusa" (atman) ima s tim?
Zasto je uopste "stvoreno" kad vec mora da doputuje tamo gdje bi svakako trebalo biti?

Prema hinduizmu, (1) vjecno sopstvo ili duša (atman) prelazi iz jednog tijela u drugo i (2) na kraju se spaja sa Svjetskom dusom (Brahman).
Buda je tvrdio da (1) nista nije vjecno, (2) da bice jeste tok, jedan stalno mijenjajuci proces i (3) oslobadjanje ili nirvaṇa jeste prekidanje tog procesa.
Post Reply