Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

ljljubavv
Posts: 44
Joined: 03/01/2007 17:29

#1 Reinkarnacija - tajanstveno putovanje duše

Post by ljljubavv »

Neposredno prije no što dolazmo u jedno od naših bezbrojnih tijela, zbrajaju se rezultati naših prethodnih aktivnosti, ponašanja i sklonosti. Sukladno tome, određuju se uvjeti u kojima se trebamo roditi: mjesto, vrijeme, obitelj, imovinsko stanje, spol i zdravstveno stanje budućeg tijela i sl. Potom bivamo projicirani u sjeme našeg budućeg oca, koje neposredno potom oplođava majku.

Idućih mjeseci osjećamo kako oko nas bujaju materijalne stanice, koje se dijele i polagano oblikuju naše buduće tijelo. Nije nam udobno skvrčenima u maternici tijekom beskrajno dugih devet mjeseci. Svjesni da nam već prije samog rođenja tijelo pruža patnju, kajemo se što smo sami sebe doveli u priliku da moramo ponovo prihvatiti materijalno tijelo. Živo se biće tada moli Svevišnjem da mu umanji patnje i zaklinje se da će budući život posvetiti samospoznaji, koja će ga odvesti van zakona uzroka i posljedica i zauvijek osloboditi tog bolnog kruga rođenja i smrti.

Međutim, nakon porođaja, zaborav prekriva našu svijest o prošlim životima. Postajemo svjesni samo hrane, plakanja, spavanja, igračaka...

Premda uvijek iste i nepromjenjive duhovne čestice, prolazimo kroz tjelesne mijene: djetinjstvo, školovanje, mladost, misleći da nam je ovo jedini život i da smo mi tijelo. Stupamo u odnose s prijateljima, rođacima, ženom ili mužem, djecom, potpuno nesvjesni da samo glumimo ulogu u privremenom filmu našeg materijalnog života. Naše sadašnje stanje nalikuje dubokom snu u kojem sanjamo sve što nam se događa.
Smrt

Tijekom vremena naše tijelo, kao i uostalom sve drugo u materijalnom svijetu, ostari i postaje nepogodno za naš dalji život u njemu. Misleći da smo mi to tijelo, hvata nas strah od uništenja. Mnogi ljudi smatraju da će prestankom funkcioniranja tijela nastupiti njihovo uništenje, vječni mrak i ništavilo. No, što se zapravo događa?

U određenom trenutku prisiljeni smo napustiti naše tijelo za koje smo se tijekom nekoliko desetljeća toliko vezali. Tijelo je suviše oštećeno bolestima (ili mehaničkim povredama) te ga više ne možemo koristiti. Zavitlani kroz jedan od mnogobrojnih otvora (čakri, nadia) na suptilnom tijelu, krećemo ususret svojoj daljoj sudbini. Tijelo, koje je tako ostalo bez svoje životne sile, ostaje ležati tamo gdje smo ga napustili, na krevetu bolničke sobe, u smrskanom limu automobila, na bojnom polju izrešetano mecima... A što je s nama? Ponovno smo na ispitu: Kako smo djelovali u upravo završenoj inkarnaciji? Kako smo se ophodili s bližnjima? Koliko smo savladali zlo koje nas veže za materiju - pohlepu, požudu, zavist? I najvažnije: jesmo li ostvarili duhovni napredak? Jer samo životom posvećenim predanom služenju Boga s ljubavlju vratit ćemo se, nakon napuštanja sadašnjeg tijela, u Njegovo kraljevstvo i nikad se više nećemo morati rađati u ovom negostoljubivom svijetu.
Završne napomene

Od davnih vremena smo prisiljeni prihvaćati materijalna tijela, koja su molekularni omotači oko duše - roboti kojima se služimo dok nastanjujemo svijet materije. Ispočetka smo to sami željeli, no uvjerili smo se da je materijalno okružje vrlo neudobno za život. Naše tijelo je previše često podvrgnuto patnji - ponekad čisto tjelesnoj, a ponekad još bolnijoj, duševnoj. Svakodnevno nas pogađaju tri vrste neprilika: one koje potječu od vlastitog tijela, poput bolesti, one koje potječu od drugih živih bića, od komaraca do drugih ljudi koji nam ne žele dobro, te one koje potječu od viših prirodnih sila, poput prirodnih nepogoda. Sve te bolne nevolje pogađaju nas kao povratni udarci zakona karme. Takvu organizaciju materijalnog svemira postavio je naravno Krišna. Zašto? Da li Bog želi da patimo? I evo nas na klasičnom često postavljanom pitanju: ako je Bog postoji i ako je dobar i svemoguć, zašto ima toliko patnje u svijetu?

Odgovor je u zakonu karme, o kojem ste čitali na našim stranicama, no također i u želji Krišne da Mu se što prije vratimo. Bog ne želi da nastavimo vječno gubiti vrijeme u uzaludnim pokušajima da nađemo sreću na ovom mjestu koje po svojoj prirodi uopće nije predviđeno za naš boravak. Ne možemo biti sretni u materijalnom svijetu, barem ne na iole duže staze. Stoga Krišna uređuje situaciju koja nas potstiče da se što prije odvojimo od ovog privremenog iluzornog svijeta i sjetimo se da je naša prava vječna domovina uz Njega u duhovnom svijetu. Kao što riba ne može biti sretna izvan vode, tako ni mi ne možemo naći sreću izvan našeg prirodnog, duhovnog okružja.

Proces svjesnosti Krišne omogućuje nam da odbacimo prekrivač materije koji nas zarobljava i probudimo se ponovo u našoj vječnoj prirodi - u duhovnom svijetu.
Razmjeran
Posts: 115
Joined: 15/12/2006 18:37

#2

Post by Razmjeran »

Vozeci se sa posla autom u drustvu radnice koja je iz Etiopije,izleti vjeverica pod auto(nadam se da je nisam zgazio) a u to ce ona "ako si je ubio,sledeci tvoj je zivot u obliku vjeverice" i ja se odvalim smijat i umalo neudarim u Audi ispred sebe,pa iza vjeverice budem uzmem i oblik Audia :D
Ove me teme inspirisu osmjehom blago telecim :D
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#3

Post by zena21 »

:oops: Pocni skupljati orahe, just in case :oops: :lol: :lol: :lol:
ljljubavv
Posts: 44
Joined: 03/01/2007 17:29

#4

Post by ljljubavv »

U sljedecem zivotu dobivamo uobličenje (utjelovljenje) po zaslugama i težnjama iz ovoga zivota. Takodzer preliminarno je i to cega se sjecamo u trenutku smrti.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#5

Post by MuaDib »

Ako si bio loš bit ćeš neka životinja, ako si bio tu i tam malo dobar malo zao biti češ čovjek, a ako si bio dobar biti ćeš inteligentni vanzemaljac. :lol: :lol:

PS: Možda reinkarnacija postoji, ali sigurno ne u ovakovom obliku.
ljljubavv
Posts: 44
Joined: 03/01/2007 17:29

#6

Post by ljljubavv »

bonsai
Posts: 353
Joined: 25/05/2006 20:32

#7

Post by bonsai »

Ljubavi nevalja ti ova adresa,ponovi pliz.
ljljubavv
Posts: 44
Joined: 03/01/2007 17:29

#8

Post by ljljubavv »

User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#9

Post by sojka »

reinkarnacija je stvar iskustva. Postoje cak eksperimenti koji govore u ovaj prilog. Ljudi pod hipnozom opisju gradove, mjesta, ljude, predhodna imena,
desavanja i sl. Zatim se u 99% tacnosti, jer se i gradovi mijenjaju vremenom. jel? :P :D .

(sto ce reci i zivot i smrt je jedna)
Ujko
Posts: 41
Joined: 05/05/2006 19:09

#10

Post by Ujko »

Prosiječno, svake sekunde u svijetu, na ovaj ili onaj način, (gruba procjena) umre jedna osoba dok se istovremeno rode dvije.
Budući da koncept reinkarnacije duša podrazumijeva da duša umrlog napušta tijelo i rađa se u tijelu novorođenčeta, proizlazi da bi broj umiranja i rađanja trebao biti jednak.
Međutim, očito iz ovog odnosa broja umrlih i rodjenih, to nije slučaj. Jedno od dva novorođenčeta koje se rodi svake sekunde nije živjelo prošli život.
To bi značilo da zapravo svaki drugi čovjek nije živio prošli život.
Pa ipak vjeruje se da su svi živjeli prošle živote. Odnosno, sljedbeniku te ideje traže se korijeni prošlog života kojeg očito nikada nije živjeo.
Ja se barem toga prošlog života ne sjećam. Stoga znam da nisam živio prošli život.
A niste ni vi, jer to je samo filozofska ideja koja nije sukladna opće poznatim stvarima.
Hinduistički filozofi i mudrac, baši kao i svi mudri ljudi svijeta, iskreno su bili zabrinuti za pitanja dobra i zla, pravde, nepravde, smrti, ... smisla življenja uopće, a našli su ga u ideji da besmrtna ljudska duša ciklusom ponovnih rađanja neprekidno živi.
Znanstvenici srednjeg vijeka pokušavali su razumjeti zakonitosti kretanja nebeskih tijela. Međutim računi im se nikako nisu slagali. Zašto? Zato što su ih računali temeljem pogrešne pretpostavke da je zemlja u središtu svemira.
Tek kad su tu pretpostavku zamijenili drugom, da zemlja možebiti nije u središtu svemira, mogli su doći do određenih točnih zaključaka.

Kada je neka pretpostavka u svom temelju pogrešna svi kasniji zaključci idu krivim smjerom.To je barem jedno od osnovnih načela logike.
Koju je dakle pretpostavku potrebno izmjeniti? Pa onu da čovjek uopće posjeduje besmrtnu dušu koja poslije smrti može bilo što raditi pa izmedju ostalog i reinkarnirati se.

No, vratimo se na onoj "bebi viška" koja očito nije živjela prošli život.
Neko će reći: "Da, ali možda nije živjela ljudski život.
To bi nas odvelo u još nevjerojatniju računicu, pa bi bilo bolje to odmah zaboraviti.
Ili će netko reći: "pa zar ti misliš da samo na našoj planeti ima bića..."
Nemojmo o tome razmišlajti.

Zapazi još jednu stvar. Čini mi se da bi reinkanacija, baš kao i svaki religijski koncept, u konačnom trebao voditi ka nekom boljitku, nekom općem - da tako kažem - vječnom dobru kojem je Bog pokrovitelj.
Uviđam strahovit hendikep u činjenici da se ne mogu sjetiti niti mrvice prošlog života, da bi se na temelju tih iskustava mogao popraviti u ovom životu sad.
I kada zaronim u one superprefinjene mrežaste tanane iskrice najfinijih el. impulsa što čine misli, u nastojanju da uđem u trag prošlom življenju, ja ga ne nalazim. Pitam se, jesam li glup, tvrdoglav, ili mi fali neko čulo.
Netko će reći: "pa u ovom životu ti ne treba da se sjetiš svog prošlog života" Zašto?
Ako reinkarnacija ipak jest mehanizam za popravljanje u narednim zivotima ili put ka općem dobru, pa makar mi to i ne znali kako, onda je više nego očito da taj mehanizam ne funkcionira?
Naime, stanje u svijetu je iz decenije u deceniju sve gore. Čovjecanstvo je na putu moralnog i svakog drugog kolapsa. Vidi li netko izlaz?
Čuo sam i pretpostavke, u koju nadam se malo tko vjeruje, da loš život vodi reinkarniranju u neki niži oblik života.
Zamisli sve te niže oblike života. Svi oni su reinkarnacija nekog lošeg ljudskog života. No nadam se da u to malo tko vjeruje.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#11

Post by sojka »

Svega se covjek nagleda, naslusa, dozivi.
Kojom to logikom, sa kojim pravom mozes reci da postoji na ovom svijetu ijedna beba viska???
No comment za dalje.
Ujko
Posts: 41
Joined: 05/05/2006 19:09

#12

Post by Ujko »

sojka wrote:Svega se covjek nagleda, naslusa, dozivi.
Kojom to logikom, sa kojim pravom mozes reci da postoji na ovom svijetu ijedna beba viska???
No comment za dalje.
Hehe, tko je spomenuo da potoji ijedna beba viška? Primjeti ipak da sam stavio navodnike.
Višak je naravno samo u konceptu reinkarniranja. Jedna od dvije novorođene bebe nema na raspolaganju dušu koja treba da se reinkarnira, i to iz posve jednostavnog razloga. Naime, broj rođenih konstantno je približno dsvostruko veči od broja umrlih.
Međutim, napustimo li tu ideju koja nije sukladna opće poznatim stvarima. Napustimo li ju je jednostavno zato što nije istinita, onda dakako nema nikakvog viška. Niti u stvarnosti, niti u našim glavama.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#13

Post by sojka »

Vidim polazi ti za rukom da u "ovom" dijalogu cak sta vise monologu nadjes
humora. Ne vidim bilo sta smijesno. Te navodnike sam registrirala, ali pocecemo jos da relativiziramo potrebno od nepotrebnog. Los ti je primjer.
Nema deteta viska. Ni pod navodnicima, tako da ne treba napustati stavove, niti se zamarati losim protokom informacija.
biscanka84
Posts: 343
Joined: 20/12/2006 10:03

#14

Post by biscanka84 »

Jedan veoma star obicaj iz Indije jeste da se na dan sahrane muza udovica spali i sahrani zajedno s njim,vjerovalo se da ce na "onom svijetu" zivjeti zajedno na taj nacin.To uopste ne ide u prilog reinkarnaciji u kojoj se vjeruje da nema drugog svijeta nego da se odmah ponovo radjamo

To je dokaz da izvorni hinduizam nije ucio o reinkarnaciji,i zato veliki broj ljudi u Indiji tu ideju i ne prihvacaju jer su ostale price,tradicije o vjerovanju o "drugom svijetu"

Reinkarnaciju su izmislili bogati ljudi(svecenici,sveti ljudi),reinkarnacija drzi do toga...djete koje se razboli od raka to i zasluzuje,covjek bez icega to i zasluzuje dok oni koji su bogati-oni to takodjer zasluzuju i njih treba postovati pa cak ih se nesmije ni dotaci jer su oni "sveci" sprem siromaha
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#15

Post by njonjica »

biscanka84 wrote:Jedan veoma star obicaj iz Indije jeste da se na dan sahrane muza udovica spali i sahrani zajedno s njim,vjerovalo se da ce na "onom svijetu" zivjeti zajedno na taj nacin.To uopste ne ide u prilog reinkarnaciji u kojoj se vjeruje da nema drugog svijeta nego da se odmah ponovo radjamo

To je dokaz da izvorni hinduizam nije ucio o reinkarnaciji,i zato veliki broj ljudi u Indiji tu ideju i ne prihvacaju jer su ostale price,tradicije o vjerovanju o "drugom svijetu"

Reinkarnaciju su izmislili bogati ljudi(svecenici,sveti ljudi),reinkarnacija drzi do toga...djete koje se razboli od raka to i zasluzuje,covjek bez icega to i zasluzuje dok oni koji su bogati-oni to takodjer zasluzuju i njih treba postovati pa cak ih se nesmije ni dotaci jer su oni "sveci" sprem siromaha
Eh, u ovom boldiranom je "kvaka".
Koliko je meni poznato, nova inkarnacija ne slijedi odmah vec nakon nekog odredjenog vremena; postoji tumacenje koje govori da "gore" odnosno u tom svijetu ne postoji uslovljenost kako vremenom, tako ni prostorom..tako da se (po toj nekoj logici) covjek koji se nije uspio osloboditi nizih poriva moze vratiti u (recimo) doba kad covjek jos nije razvio JA i tu se mora boriti sa svojim nizim bicem. Dakle, to je samo jedan od stavova.....

Nije mi nepoznata bhakti yoga....mlad covjek, zeljan ljubavi Bozije uglavnom prvo "naleti" na njih...sve je to pomalo egzoticno od nacina oblacenja pa do hrane koju jedu....dobija priliku da se razlikuje od svoje okoline i bude "unikat" u svom vjerovanju, jer u toj sekti ima priliku da Boga (kojeg zovu Krsna-Krišna) obozavaju na nacin koji im je blizak. Tako ga mogu voljeti kao brata, kao prijatelja, kao oca a zene ga cak mogu voljeti kao muza....
Ta "unikatnost" je samo privid jer u bhakti yogi se u stvari tezi kolektivizaciji svijesti do te mjere da ljudi nakon nekog vremena ZAISTA pocnu fizicki liciti jedni na druge. Sve su to ostaci proslih vremena i danas su (po meni) dekadencija....
O "jednakosti" muskarca i zene "jer smo svi mi duhovne duse koje se ne razlikuju po kvalitetu" se moze naknadno pricati....zasto onda na predavanjima zene sjede IZA muskaraca? Jednom sam to pitala, i prabhu koji je vodio predavanje me optuzio da se ja suvise poistovjecujem sa svojim fizickim tijelom!
"Cuj, ja se poistovjecujem, a VI mi rekli da sjednem pozadi??"

U principu, bhakti yoga je vrlo miroljubiva; pomalo podsjeca na "djecu cvijeca" samo je njihova "droga" duhovne prirode...i zaista, prilikom mantranja covjek (ili zena) dolazi u posebno stanje vrlo blisko radosti; oci se sijaju i dusa vibrira...takodjer je raspodjela poslova vrlo fer; i muskarci i zene rade SVE poslove u hramu.....Hrana se prvo nudi na "oltaru" Krišni, pa je tek onda dozvoljeno je jesti, a ukusi su zaista senzacionalni! Zanimljivo je, da onaj koji kuha tu hranu ne smije je probati prije Krisne.
Neise....slatko i veselo, ali bez dubljih duhovnih spoznaja... :-D
Bosnian Gangsta
Posts: 89
Joined: 08/01/2007 13:49

#16

Post by Bosnian Gangsta »

Nema toga. Nas Allah stvori jednom i dadne nam tijelo i dusu i intelekt i ostalo. Da nam zivot i po zasluzi nam onda posalje dusu u Dzennet ili Dzehennem. Samo jednom se zivi.....
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by _BosanaC »

Bosnian Gangsta wrote:Nema toga. Nas Allah stvori jednom i dadne nam tijelo i dusu i intelekt i ostalo. Da nam zivot i po zasluzi nam onda posalje dusu u Dzennet ili Dzehennem. Samo jednom se zivi.....
Nema toga :D
ljljubavv
Posts: 44
Joined: 03/01/2007 17:29

#18

Post by ljljubavv »

Mislim da bi danasnja hedonisticka civilazacija trebala prije svega doci na nivo covjeka.
Reinkarnacija je fakat cinjenica-vjerovali vi to ili ne. Dusa je vjecna i ona je vozac u tijelu, i kad tijelo vise nije u funkciji tj. kad ostari, dusa uzima novo tijelo. Ne mora znaciti da ce sljedece tijelo dobiti u ljudskom obliku, vec po zasluzi (tako da ovozemaljski ljudski natalitet i mortalitet nema nista niscim vizavi reinkarnacije). Ako u ovom zivotu volis strasno jesti meso, Bog ce ti dati savrseno tijelo za to, recimo tijelo tigra, a ako volis da se sexas 10 puta na dan onda tijelo goluba je idealno itd.

Ova Njonjica sto je ostala bez dubljih duhovnih spoznaja mislim da nije dovoljno duboko zaronila jer na dnu su biseri. I jako povrsno je sve sto je napisala kao da je jednom ili dvaput bila u hramu i to joj je bilo dovoljno za njen lazni ego. Procitaj malo vise o ovome subjektu, bhakti yoga je predivan put devocije prema Bogu i primjenjuje se sa srecom i ljubavi.

A ove kockaste bosnje sta o njima reci? zar se spustati na njihov nivo svijesnosti...

P e a c e
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#19

Post by Neelix »

_BosanaC wrote:
Bosnian Gangsta wrote:Nema toga. Nas Allah stvori jednom i dadne nam tijelo i dusu i intelekt i ostalo. Da nam zivot i po zasluzi nam onda posalje dusu u Dzennet ili Dzehennem. Samo jednom se zivi.....
Nema toga :D
:D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#20

Post by Bosanac sa dna kace »

Da mi bi bit kakav komarac kad prnem u chabar, pa da stalno mogu zujat hanumi oko uha da vidim sta sve radi! :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#21

Post by njonjica »

(Ovom forumu fakat fali onaj smajo sto se ceska po glavi..)
Vidi, ono sto si meni napisao/la....pa znas, prvo si u meni izazvao malo ljutnje...onako, malcice...zatim potrebu da ti dokazujem da si u krivu sto me onako "narezili"...a onda sam shvatila da si u stvari jako mlad/a....
Nije moj ego lazan, kao niti bilo ciji, on je vrlo stvaran i sa njim valja "izaci na kraj". Moje iskustvo sa bhakti yogom nije bas toliko plitko kako mislis, ali nejse, da se ne naduravam oko toga, nije bas toliko ni vazno (mada je dio mene i nemam nista protiv tog iskustva).

Kolektivizacija svijesti ZAISTA jeste cilj svih indijskih duhovnih "spoznaja" a taj put covjeciji je davno, davno zavrsen (njegov kraj je poceo pojavom Isusa Krista a konacan kraj je dosao objavom Kur'ana i taj ciklus covjekovog razvoja je zavrsen)...zao mi je ako se ovo ne slaze sa tvojim poimanjem historije duhovnosti, ali je tako....no imas ti jos vremena, ako ostanes na duhovnom putu, shvatit ces.
To je jedan razlog zasto se covjek ne moze inkarnirati kao tigar jer zivotinje imaju "skupnu" dusu slicno kao biljke, a covjek ima individualnu...tako da ako jedes meso sigurno neces novi zivot dobiti u liku tigra jednostavno zbog toga sto ZNAS da postoji Bog (za one koji vjeruju u reinkarnaciju) a ta spoznaja je jedina neizbrisiva u velikom krugu zivota!
Neise, oprosti ako te uvrijedih a nije mi bila namjera, (halali sto bi rekli ovdje u Bosni)...to je tvoj put i ja ga postujem, samo nastavi dok ne osjetis potrebu za promjenom (ako je osjetis)...sve sto slavi Boga za mene je pozitivno.....
I "puno mi pozdravi" SriMatiRadharani, tu emanaciju Krsne sam najvise voljela....odusevljavala se uz: Jayo, radha madhava, jayo o kunja bihari....i pojedi jedan catni za mene, to pravo volim...

I ne zapustaj vise ovu svoju temu, ne javljas se danima...

Mir i svako dobro

PS Zaboravih dodati.....
Biseri NIKAD nisu na DNU...oni sijaju "odozgo"....
peace
Last edited by njonjica on 22/01/2007 21:07, edited 1 time in total.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#22

Post by Bosanac sa dna kace »

a ded mi recte hocul moc bit kako komarac??? :roll: :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#23

Post by njonjica »

Bosanac sa dna kace wrote:a ded mi recte hocul moc bit kako komarac??? :roll: :D
Ma ti to vec jesi, samo ne znas :lol: :lol:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#24

Post by Bosanac sa dna kace »

njonjica wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:a ded mi recte hocul moc bit kako komarac??? :roll: :D
Ma ti to vec jesi, samo ne znas :lol: :lol:
more bit bidne svasta a more ne bit ne bidne nista! ko ce ga znat! :D
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#25

Post by njonjica »

Bosanac sa dna kace wrote:
njonjica wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:a ded mi recte hocul moc bit kako komarac??? :roll: :D
Ma ti to vec jesi, samo ne znas :lol: :lol:
more bit bidne svasta a more ne bit ne bidne nista! ko ce ga znat! :D
Ha ja! :lol: :lol:
Post Reply