Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#51 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by walter kurtz »

Avetinho wrote:
walter kurtz wrote:broja atoma od nastanka svemira do danas je nepromjenjiv tako da se u svemiru sve reciklira e haj sad znaj :mrgreen:
Netacno.
ok ali djelomicno si u pravu broj atoma je istina varijabilan, ali energija je konstantna pogrešno sam se izrazio :roll: jer pod pretpostavkom da je svemir izolirani sustav prvi zakon termodinamike kaže da je količina energije u izoliranim sustavima konstantna tako da svemir ipak reciklira :wink:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#52 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Avetinho »

walter kurtz wrote:
Avetinho wrote:
walter kurtz wrote:broja atoma od nastanka svemira do danas je nepromjenjiv tako da se u svemiru sve reciklira e haj sad znaj :mrgreen:
Netacno.
ok ali djelomicno si u pravu broj atoma je istina varijabilan, ali energija je konstantna pogrešno sam se izrazio :roll: jer pod pretpostavkom da je svemir izolirani sustav prvi zakon termodinamike kaže da je količina energije u izoliranim sustavima konstantna tako da svemir ipak reciklira :wink:
Nisam djelomicno u pravu, nego apsolutno.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#53 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by walter kurtz »

zato što ti tako kažeš ili?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#54 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Avetinho »

walter kurtz wrote:zato što ti tako kažeš ili?
Procitaj ponovo moj odgovor tebi, pa mi reci gdje mislis da nisam u pravu o broju atoma u svemiru.

Ne mogu ponovo sve prepisivat.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#55 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by walter kurtz »

Avetinho wrote:
walter kurtz wrote:zato što ti tako kažeš ili?
Procitaj ponovo moj odgovor tebi, pa mi reci gdje mislis da nisam u pravu o broju atoma u svemiru.

Ne mogu ponovo sve prepisivat.
pa rekao sam da sam u krivu što se tiče atoma mislio sam na energiju, a ona je konstantna :mrgreen:
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#56 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by sizifinho »

Ja bih samo zamolio ljude koji uistinu žele odgovore, a ne slijepo vjerovanje, da dobro razmišljaju u ovakvim stvarima. Sve što pročitate nije nužno istina, ljudi koji imaju titule i dostignuća, nisu nužno upravu.
Danas je sve komercijalizovano, pa i nauka. Nažalost, veliki suparnik nauke je pseudonauka, gdje pojedinci iz naučnih polja plasiraju informacije za koje znaju da bi ih šire mase rado prihvatile, i na taj način se ti naučnici obogate. Takvi su se ranije zvali šarlatani.
U ovom slučaju, naučnici postavljaju HIPOTEZU, koju valja dokazati. To su samo naglabanja, pretpostavke.
U ovom slučaju se ispituju ljudi, djeca, uzimaju njihove izjave i predstavljaju kao činjenično stanje. Ljudi koji se sjećaju budućnosti, :-) , ljudi koji posjeduju nekakva iskustva koja nikad nisu učili itd itd..

Što se mene tiče, reinkarnacija ne postoji. Teret dokaza nije na meni, već na ljudima koji tvrde da postoji. Ja znam da je ljudsko znanje vrlo limitirano ali znam kako su ljudi skloni vjerovanju u svakakve stvari, bez ikakvih dokaza. Od toga da smo mi od vanzemaljaca eksperiment, preko piramida u visokom, kroz suze u međugorju, ljude veličine od 2 metra koji su živjeli u doba dinosaurusa, pa evo... do reinkarnacije. Kad bi ljudi bil malo više skeptični, manje bi bilo ideologija... a više dokaza.

Još mi teže padne što su ljudi tako agresivni oko svojih stajališta...
RtrnOfSalisbury
Posts: 3555
Joined: 13/02/2008 04:52
Location: Tullarosa

#57 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by RtrnOfSalisbury »

kao i obicno imam model kako iskoristit rekarinaciju: u istoriji :!: treba samo naci nekog ko se rekariniro iz nekog odredjenog doba i postavljati mu pitanja, tako bi mnogo vise saznali neg kopanjem po livadama , brdima i stokuda. ja bi volio kad bi nasli nekog iz doba aleksandra velikog da se jednom utvrdi jel bio makedonac il anpak grk.
glede energije: prema nekim modelima ni ona nije konstantna. naucnici kad treba da zakrpe neke rupe i pukotine caskom smisle zakrpu: moglo bi bit vako a i onako, pa ti dokazuj.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#58 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by sadie_forever »

Ja vjerujem da covjek se sastoji od 3 entiteta,,tijelo,"JA" i onda duh....eh sada moguce je da se taj duh reinkarnira,,kada "ja" ODEM duh ostaje,i pridruzuje se novoj osobi.

Ali to nije klasicna reinkarnacija jer "JA" je umro/la ...i negdje na drugom svijetu se nalazi...dok duh koji je pratio tijelo dok je bilo zivo ostaje,sa svim sjecanjima.

ovo je inace jedina vrsta reinkarnacije koja se moze naci medju starijim narodima,ono hindu i budisticko je novo
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#59 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Cherry-Cherry »

A šta je sa teretom iz prošlih života, ako smo bili loša osoba? Da li ćemo u sljedećem životu vraćati dug?
Da li nam je u svakom životu sve određeno unaprijed ili imamo mogućnost izbora? Ili su nam neke stvari određene teretom iz prošlih života, a neke stvari sami biramo i na njih možemo uticati?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#60 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Avetinho »

Svi znamo da onaj ko je cinio losa djela, taj ce se roditi na planeti XDcA14B u galaksiji UADXc23 kao ameba pored vulkanskih otvora koji ispustaju sumporovodonicnu paru i na taj nacin ispastati za svoje grijehe. Ko je bio dobar, rodice se kao delfin. Delfini su, naime, napredniji od covjeka, jer im ne treba WiFi da se sporazumijevaju na daljinu. Ako se delfin u sljedecem zivotu ne bude fino ponasao, zavrsice kao guster.

Ameba iz prethodne recenice mora biti vrlo dobra u novom zivotu da bi presla u napredniji oblik.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#61 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Cherry-Cherry »

Jako smješno, haha :roll:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#62 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Avetinho »

Bas kao i tvoja pitanja.
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#63 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by sizifinho »

svi se reinkarnisali iz nečeg pametnog, samo ja iz magarca
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#64 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by fatamorgana »

Imam divna sjećanja na godišnji odmor kao i na prošlu reinkarnaciju! :mrgreen:
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#65 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by bizet »

Vidi njega sto se fali da je bio na godisnjem odmoru. Jel' valja to?

User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#66 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Njanjavi »

Ja nekako kontam da svaka dusha ima neki evolucijski put, put sazrjevanja, ciscenja, napretka ili nazadovanja.
Kada skiknemo ocita se neka vrsta hard disca u nama i po tome se procjenjuje jesmol napredovali ili nazadovali na ljestvici dusha univerzuma.
Ako si bio mesar, zavrsices kao neko tele iduci ciklus, ako si bio konj prema hajvanima zavrsices ko hajvan iduci put.
I tako, u tome smislu nekako kontam da se krece to.
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#67 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by zambaklija »

Njanjavi wrote:Ja nekako kontam da svaka dusha ima neki evolucijski put, put sazrjevanja, ciscenja, napretka ili nazadovanja.
Kada skiknemo ocita se neka vrsta hard disca u nama i po tome se procjenjuje jesmol napredovali ili nazadovali na ljestvici dusha univerzuma.
Ako si bio mesar, zavrsices kao neko tele iduci ciklus, ako si bio konj prema hajvanima zavrsices ko hajvan iduci put.
I tako, u tome smislu nekako kontam da se krece to.
Upravo tako jer šta drugo zaključiti gledajući naše prostore, čovijek=tele, tele=čovijek ili tačnije ovca, napredne nacije su malo dalje, ono vuk, lav, krokodil i to ali ipak lično mislim da je to individualno i do naše karme ili energije pojedinca kako će završiti. Ipak smo mi svi samo djelić energije u kosmosu koja slijedi određenim zakonostima.... Reče jednom jedan genijalan fizičar, luckast ali genijalac, radi usporedo i za ESU i NASU a i u onom HADRONU. Boga smo mi ljudi izmislili, ali ipak postoji ali ne u nekom biću i sa mozgom i to, bog je oko nas i nepoznaje niti rasu niti naciju a ni vjeru već samo zakone fizike i matematike koji nam još nisu dostupni ali MI pojedini smo toga svjesni, mi znamo da i u najvećem kaosu postoje zakonotisti pokojima se taj kaos odvija samo ga mi još nemožemo izračunati ali je za nas očigledan.... Puh ode leći i sanjati o golim ženama
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#68 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by piupiu »

I? Sta mu ga dodje ta migrirajuca dusa? Je li svjesna sebe? Koje je boje? Koje frekvencije?
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#69 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by oskarboy »

Image
http://www.imdb.com/title/tt2884206/?ref_=nv_sr_1
zanimljiv film o reinkarnaciji,topla preporuka
EnverSe
Posts: 30
Joined: 02/05/2015 14:34

#70 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by EnverSe »

Evo još nekoliko zanimljivih filmova o reinkarnaciji raznih bića i ostalih:


Image
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BM ... 17_AL_.jpg
Image
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BM ... 17_AL_.jpg
Image
http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BM ... 14_AL_.jpg

ima toga kolko hoš, na sepete....
Last edited by EnverSe on 16/05/2015 19:05, edited 1 time in total.
EnverSe
Posts: 30
Joined: 02/05/2015 14:34

#71 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by EnverSe »

.. a evo i najpoznatijeg reikarnijca ikad
(samo skine naočale i hopa reikarnira se u ....ko bi to reka superčojka)

Image
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#72 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by sheilak »

meni je jedan astrolog rekao (jer postoje astroloske tehnike za otkrivanje nagovjestaja proslih zivota) da mi je u ovom zivotu zadatak da se oduzim ljudima koje sam povrijedila tijekom ranijih zivota. mislim da nekim jesam, no svejedno se uvaljujem i dalje. ne gine mi lekcija jos jedna.

svakako zanimljiva tema, no ne moze se sve razumski opbjasniti buduci da je razum nedostatan (instrument) za shvatanja vecih razmjera...kod nekih to nikako nije moguce. :D treba ga se iskljuciti i upotrijebiti druge tehnike. zato su i blago receno glupi pokusaji negiranja mogucnosti reinkarnacije. razumskim argumentima. :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#73 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Ramzess Veliki »

sheilak wrote:meni je jedan astrolog rekao (jer postoje astroloske tehnike za otkrivanje nagovjestaja proslih zivota) da mi je u ovom zivotu zadatak da se oduzim ljudima koje sam povrijedila tijekom ranijih zivota. mislim da nekim jesam, no svejedno se uvaljujem i dalje. ne gine mi lekcija jos jedna.

svakako zanimljiva tema, no ne moze se sve razumski opbjasniti buduci da je razum nedostatan (instrument) za shvatanja vecih razmjera...kod nekih to nikako nije moguce. :D treba ga se iskljuciti i upotrijebiti druge tehnike. zato su i blago receno glupi pokusaji negiranja mogucnosti reinkarnacije. razumskim argumentima. :D
To će ti oni iz Hare Krishne isto reći.
I još će te isprepadati da ćeš se u sljedećem životu reinkarnirati kao puž, međed i kakva im već živina padne na pamet. :lol:
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#74 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by walter kurtz »

sheilak wrote:meni je jedan astrolog rekao (jer postoje astroloske tehnike za otkrivanje nagovjestaja proslih zivota) da mi je u ovom zivotu zadatak da se oduzim ljudima koje sam povrijedila tijekom ranijih zivota. mislim da nekim jesam, no svejedno se uvaljujem i dalje. ne gine mi lekcija jos jedna.

svakako zanimljiva tema, no ne moze se sve razumski opbjasniti buduci da je razum nedostatan (instrument) za shvatanja vecih razmjera...kod nekih to nikako nije moguce. :D treba ga se iskljuciti i upotrijebiti druge tehnike. zato su i blago receno glupi pokusaji negiranja mogucnosti reinkarnacije. razumskim argumentima. :D
I ja se iskupljujem u ovome zivotu dajem svima ko me god pita :mrgreen:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#75 Re: Reinkarnacija - sjećanje prošlih života

Post by Ramzess Veliki »

piupiu wrote:I? Sta mu ga dodje ta migrirajuca dusa? Je li svjesna sebe? Koje je boje? Koje frekvencije?
Nije svjesna. Pamćenje je materijalno jer se pamćenje formira u neuronima mozga kao elektromagnetna energija, koji su definisani kao materijalni.
Duša se definiše kao nematerijalna tako da kad se nanovo reinkarnišeš ne ostaje u duši ni jedan zapis o prošlom životu.
Duša se definiše kao energija.
Efekat "Već viđenog" još niko nije pojasnio, a vrlo je diskutabilno. Znači sanjaš nešto što se uskoro desi.
Ako živimo u reinkarnacijama to je nemoguće. Prije će biti da proživljavamo isti život.
Odatle i programirano reagovanje u nekim situacijama kad reagujemo na prvu u nepoznatoj situaciji na najbolji mogući način.
Post Reply