Rehabilitovan Draža Mihailović

Post Reply
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#201 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by GeeTnT »

Image
Posle proslave pobjede nad fašizmom i statiranja pored Putina, rehabilitacija četnika...

Quo vadis Srbijo?
User avatar
gay activist
Posts: 128
Joined: 03/02/2015 20:55

#202 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by gay activist »

dr socrates wrote: to znači da trebaju biti odstranjeni i oni koji sebe nazivaju četnicima i oni koji Srbiju nazivaju Smrdijom.
Ove prve ne, jer oni možda ne rade ništa drugo od onog što je opća atmosfera u njihovoj sredini, koju možda oni nisu niti kreirali.
Ove druge da, jer izmišljaju uvredljive riječi koje čak ni ne postoje, samo da bi vrijeđali.
User avatar
gay activist
Posts: 128
Joined: 03/02/2015 20:55

#203 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by gay activist »

GeeTnT wrote:Image
Posle proslave pobjede nad fašizmom i statiranja pored Putina, rehabilitacija četnika...

Quo vadis Srbijo?
Image
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#204 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by hizo ramidovic »

gay activist wrote:
Ja bih rekao da Hrvatska ne smije rehabilitovati ustaše jer joj to svijet zabranjuje. A Srbiji ne zabranjuje niko. prema tome po mišljenju svijeta ustaše i četnici nisu isto, i zašto bi onda neko uvažavao mišljenje Bošnjaka i Hrvata?
Da ste pkazalibar malo dobre volje da kažete nešto o komunizmu, i otkuda vam toliko povjerenje u njihove sudove, ali niste, pa što bi onda vaše mišljenje bilo vjerodostojno.
cuj to? ovo prvi put cujem da je svijet zabranio velicanje ustastva u hrvatskoj. moze li neki izvor, citat, bilo sta?
sto se tice sudova, rehabilitacijom fasiste sudovi srbije zasigurno su stekli velike simpatije sirom slobodarskog i antifasistickog svijeta... cestitamo, samo tako nastavite
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#205 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by cyprus »

E yebale ih Dražine kosti... Sad je na redu Pavelić...
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#206 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by GeeTnT »

U to doba nije postojao "arial" font na ćirilici :lol: :lol: ...ali, čestitam.. izgleda uvjerljivo.

PS: Objasnio čovjek na indexu... :
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#207 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by GeeTnT »

gay activist wrote:
GeeTnT wrote:Image
Posle proslave pobjede nad fašizmom i statiranja pored Putina, rehabilitacija četnika...

Quo vadis Srbijo?
Image
Image

:lol: :lol: nešto se ne slaže...ha čedo?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#208 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by insomnia78 »

GeeTnT wrote:U to doba nije postojao "arial" font na ćirilici :lol: :lol: ...ali, čestitam.. izgleda uvjerljivo.

PS: Objasnio čovjek na indexu... :
Pa dobro, nije bas ni da je word postojao
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#209 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Ludzak »

hizo ramidovic wrote:
gay activist wrote:
Ja bih rekao da Hrvatska ne smije rehabilitovati ustaše jer joj to svijet zabranjuje. A Srbiji ne zabranjuje niko. prema tome po mišljenju svijeta ustaše i četnici nisu isto, i zašto bi onda neko uvažavao mišljenje Bošnjaka i Hrvata?
Da ste pkazalibar malo dobre volje da kažete nešto o komunizmu, i otkuda vam toliko povjerenje u njihove sudove, ali niste, pa što bi onda vaše mišljenje bilo vjerodostojno.
cuj to? ovo prvi put cujem da je svijet zabranio velicanje ustastva u hrvatskoj. moze li neki izvor, citat, bilo sta?
sto se tice sudova, rehabilitacijom fasiste sudovi srbije zasigurno su stekli velike simpatije sirom slobodarskog i antifasistickog svijeta... cestitamo, samo tako nastavite
Stvar je u tome što ni na jednom dokazu nije dokazan da je bio fašista, već su četnici bili antifašisti. Jeste da su težili ka srpskoj jednonacionalnoj Jugoslaviji, al' šta je tu je.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#210 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by GeeTnT »

:lol: :lol: bila je "word" kucaća mašina-...
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#211 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Danguba »

Smrt fashizmu sloboda srpskom narodu.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#212 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by JThomas »

ma kakav fašizam i antifašizam, četnici su se borili za sebe i za veliku srbiju. kao i '92 i kao i danas. i u tom procesu se prilagođavali kako je vjetar puhao.
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#213 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by dragan.s »

Jako dobar tekst iz 2012.-te o ovoj temi.
http://pescanik.net/rehabilitacija-d-mi ... o-sudenje/
Žena je sve fino objasnila sa (većinom) pravnog stanovišta.
Na osnovu uvida u dostupne dokumente, suđenje D. Mihailoviću jeste imalo neke odlike političkog suđenja, najpre kad je reč o tome na koje zakone se sud pozvao prilikom donošenja odluke, s tim što se mora imati u vidu i Krivični zakonik Kraljevine Jugoslavije iz 1929. godine kao i Haške konvencije iz 1907. Ono je imalo sve odlike postratnog suđenja. Držanje suda i kvalitet odbrane, pokazali su više poštovanja prema pravičnosti suđenja, nego što je to bio slučaj sa, na primer, suđenjem Pjeru Lavalu u Francuskoj ili Vilijamu Džojsu u UK. Francuska i UK posle Drugog svetskog rata su bile demokratske države. Srbija (i FNRJ) je bila komunistička država i to je jedina differentia specifica u odnosu na suđenja u Francuskoj, Britaniji, Norveškoj i Grčkoj. Ta se razlika naročito potencira banalno zlom primedbom da su Mihailoviću sudili pobednici. Međutim, oružani sukobi obično završavaju nečijom pobedom, odnosno porazom, a sasvim retko pomirenjem. I de Gol je kao pobednik organizovao suđenje poraženom Petenu. Postratna suđenja zbog kolaboracije i izdaje su upravo, po definiciji takva. Takođe se tvrdi da je, budući održano pred komunističkim sudom, ovo suđenje ujedno bilo partijsko, najviše zbog visoke partijske uloge javnog tužioca, Miloša Minića. Podsećam još jednom da je javni tužilac u postupku protiv Kvislinga bio Sven Arncen, prvi policajac i bezbednjak norveškog Pokreta otpora, što bi bilo uporedivo samo sa eventualnom tužilačkom ulogom Krcuna Dragovića.

Posebnost suda, retroaktivnost i pravo na odbranu u slučaju Mihailovića su, ipak, imali manje devijacija u odnosu na prosek, nego što je to bio slučaj u Francuskoj i Britaniji. Ni u jednoj od obuhvaćenih država nije došlo do rehabiliticije postratnih osuđenika za dela izdaje, kolaboracije i/ili ratnih zločina.

Prihvatiti rehabilitaciju D. Mihailovića, mimo standarda postratnih suđenja u konsolidovanim demokratijama, samo zato što je suđenje sproveo komunistički sud, kome se odmah nužno imputira primena ideoloških kriterijuma u suđenju, ili primeniti današnje standarde pravičnog suđenja na jedno postratno suđenje, bilo gde da je održano, značilo bi sprovođenje političkog suđenja. Jedno je političko suđenje u postratnim uslovima, a sasvim nešto drugo, politička rehabilitacija u državi koja je zasnovana makar na formalnoj parlamentarnoj demokratiji. Prvo se, na osnovu komparativne prakse toleriše, drugo ne.
Deda Kurcoje
Posts: 427
Joined: 05/06/2013 08:59

#214 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Deda Kurcoje »

Srbija je tamo gdje historijski i pripada. Na dnu. Konfuzna, fasisticka, izgubljena, stvorena na mitovima i istorijskim falsifikatima. Moze se ocekivati sve.
Deda Kurcoje
Posts: 427
Joined: 05/06/2013 08:59

#215 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Deda Kurcoje »

A, evo i braca Crnogorci se javljaju sa svojim junacima:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/559036 ... -Djurisica

Znam gdje necu na ljetovanje.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#216 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by madner »

Sasvim logicno, ko se fura na Kosovo 1389 fura se i na Drazu. Luzerski.
hizo ramidovic
Posts: 4462
Joined: 26/03/2013 18:20
Location: imam, na ilidju, 1/1 na mene

#217 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by hizo ramidovic »

Ludzak wrote: Stvar je u tome što ni na jednom dokazu nije dokazan da je bio fašista, već su četnici bili antifašisti. Jeste da su težili ka srpskoj jednonacionalnoj Jugoslaviji, al' šta je tu je.
i sta velis, cetnici bili antifadisti? to ti smilja avramov sapnula...
nego, hoce li se sad osnovat kakav af institut ili sl. sa drazinim imenom? mislim da bi bio red.
BadAss14
Posts: 206
Joined: 01/08/2014 00:19

#218 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by BadAss14 »

Jest mi merak gledat ove multi-kultivatore, posebno u Sarajevu sto se ko fol ibrete, a smrdija ne mjenja kurs stoljecima.
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#219 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Ludzak »

Deda Kurcoje wrote:A, evo i braca Crnogorci se javljaju sa svojim junacima:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/559036 ... -Djurisica

Znam gdje necu na ljetovanje.
Četničke države su to uvijek bile. A oni naši kvazi političari čak im i Sutorinu bez probelma poklanjaju samo da bi održali nekakve dobrosusjedske odnose. Sa ovakvim državama se ne može graditi dobrosusjedski odnosi.

Još samo čekamo Hrvate da rehabilituju Ante PAvelića. :mrgreen:
User avatar
Ludzak
Posts: 5488
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#221 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Ludzak »

hizo ramidovic wrote:
Ludzak wrote: Stvar je u tome što ni na jednom dokazu nije dokazan da je bio fašista, već su četnici bili antifašisti. Jeste da su težili ka srpskoj jednonacionalnoj Jugoslaviji, al' šta je tu je.
i sta velis, cetnici bili antifadisti? to ti smilja avramov sapnula...
nego, hoce li se sad osnovat kakav af institut ili sl. sa drazinim imenom? mislim da bi bio red.
Jesi smiješan. Nisam ih ja proglasio antifašistima, nego neko drugi .
BadAss14
Posts: 206
Joined: 01/08/2014 00:19

#222 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by BadAss14 »

gay activist wrote:
Sezam wrote:
insomnia78 wrote:Opa, sad i muslimani
Da nisi mislio Turci?
I onda tamo moderator tamo postavlja temu o kvaliteti diskusija, a ovaj provokatorski stakor od treceg veljace :D prosipa mrznju i niko nista. A iz aviona bilo ocigledno da se radi o salonjerosu.
što si glup? :D
Nisam salonac nego otvoreni četnik, eto...
Provociram sa zadovoljstvom, i što više takvih idiota poput tebe isrpovociram zadovoljstvo mi je veće...
Ali ti u svom majušnom mozgu ne možeš skontati da su to legitimne stvari. A da vrijeđanje nije legitimno. Npr. provocirati mogu jer je dozvoljeno, ali niko me ne smije zvati štakorom, jer je to nedozvoljeno. Ako se ispostavi da je ovo što sam te nazvao idiotom uvreda, a ne dijagnoza, onda možda treba da me se sankcionira. mada ti si prvi počeo ja samo reagiram. :)

Haha, ja se svako malo uvjerim u zaostalost vaseg naroda sto posjetim neke case portale i forume tipe Krstarica. Ovde ti je nekim cudom dozvoljeno da siris cetnicki smrad, i to je to admina.ali nemoj da se zanosis previse, vi ste svakako i u ratu bii zasticeni u Sarajevu ko bijeli medvjedi, pa nije ni cudo sto vas stite i na forumu.
User avatar
izgladnjeli bembi
Posts: 26
Joined: 21/06/2013 10:59

#223 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by izgladnjeli bembi »

Poštovano čitateljstvo, obzirom da ne mogu odolit a ne prokomentarišem s vremena na vrijeme tu i tamo neku vijest na ovom svima nam dragom portalu, danas ne mogu a da ne ostavim i komentar povodom date teme u vezi srpskog đenerala Draže Mihailovića.
Ono što je bitno uvijek zanemarivo u bilo kojoj raspravi na ovoj temu, jeste činjenica da je proces za rehabilitaciju Draže Mihailovića isključivo pravno pitanje. Da vam bude jasnije, sud ovdje odlučuje (odlučio) samo o tome da li je Mihailović osuđen po zakonu, ukoliko nije, onda je, jasno, on neosuđivan, i što se zakona tiče nije kriv. Dokumenta o suđenju su nepotpuna, tek godinu dana po njegovoj likvidaciji otpočelo se sa pisanjem nacrta presude, u tri različite varijante od kojih nijedna nije ispunjavala bitne formalno-pravne elemente. Dokumenta o izvršenju smrtne kazne ne postoje, a kada se ima u vidu da nema ni originala presude, strogo pravno gledano, ovdje se radi o ubistvu. Dokazi o saradnji Mihailovića sa Njemcima nisu predstavljeni, a podatke o - navodno - saradnji nisu imali ni zapadni saveznici (SAD i VB). Jedini njegov sastanak za okupatorom, nakon prelaska sovjeta preko Dunava, inicirao je i zahtjevao američki pukovnik Mekdauel. Britanski lord Halifaks u svojoj depeši navodi da je njemački komadant u Beogradu stavio do znanja da bi pristao da izvrši organizovanu predaju svojih snaga generalu Mihailoviću.
Mihailovića su zapadni saveznici rehabilitovali prije nego što je bio osuđen. Ratni predsjednik SAD Hari Truman, na prijedlog glavnokomandujućeg savezničkih snaga na Zapadnom frontu i kasnijeg predsjednika SAD Dvajta Ajzenhauera, odlikovao je đenerala Mihailovića najvišim ordenom koji stranac može dobiti. "General Mihailović i njegove snage, i pored nedovoljnog snadbjevanja, boreći se pod ekstremnim teškoćama, supstancijalno je doprinjeo savezničkom cilju i bio nezaobilazan faktor u postizanju konačne pobjede saveznika", stoji u iskazu američkog predsjednika Trumana.
Izaslanik generala Donovana, šefa glavne američke vojne obavještajne službe, pukovnik Albert Sajc koji Mihailoviću pripisuje posebnu zaslugu što Romel nije usio da uđe u Aleksandriju, i to kako kazuje, zbog Mihailovićevog sjajno vođenog gerilskog rata kojim je uspio da poremeti snadbjevanje Romelovih trupa svojim sabotažama u Moravskoj dolini ka Solunu.
I guvernere Kalifornije Ronald Regan, kasnije američki predsjednik, 1979 piše: "Konačna tragedija Draže Mihailovića ne može da izbriše iz sjećanja njegovu herojsku i često usamljenu borbu protiv dvostruke tiranije koje su savladale njegov narod - nacizma i komunizma. On je zna da totalitarizam, ma pod kojim imenom, predstavlja smrt za slobodu. Na taj način on je postao simbol otpora svima onima u cijelom svijetu koji su bili primorani da se upuštaju u sličnu herojsku i često usamljenu borbu protiv totalitarizma. Mihailović je pripadao Jugoslaviji, njegov duh sada pripada svima onima koji su spremni da se bore za slobodu."
Što se tiče "četnika" koje "vi" muslimani pamtite iz 90ih, uporedite ih analogno sa SPC, predstavljali su dva instrumenta Slobinog režima. Sila Boga ne moli, htjeli se borbu borbu ste i dobili. :bih:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#224 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Vjerujem da treba pokrenuti postupak rehabilitacije Handzar divizije. Defacto oni su bili odbrambena milicija.
Post Reply