Rehabilitovan Draža Mihailović

Post Reply
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#951 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Reisova »

pici wrote:
Skijaš wrote:
Mister Yes wrote: Gledajući po faci/licu rekao bih da je ovo dobar čovjek:

Image

Ima pogled dobrog čovjeka. Plemenit pogled. Naivan izraz lica dobričine.

Sa druge strane ovaj ima facu lošeg čovjeka:

Image

Prefrigan, lukav, zao.

Ponavljam, meni po fotografijama Draža djeluje kao bolji čovjek od Tita. A rijetko se kada varam u tim procjenama. U svakom slučaju, USA mu dala orden a USA je saveznik i antifašistička zemlja zar ne? Zar je toliko teško povjerovati da USA zna bolje nego Titini istoričari koji su naravno imali razloga da što je moguće više ocrne Dražu?
:-D
Image
De ne zajebaji ima i Tito ovakvih slika ono pogleda u daljinu nešto se kao zamislio i tako dalje... Ja vjerujem da su je narod po Istočnoj Bosni bježao od ovog pogleda... Tako da nedipr.....
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#952 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by nasa »

reis1 wrote:
nasa wrote: Ne mora cak ni biti falsifikat vec kao sto je slucaj s Drazom, uzmu se istiniti dogadjaji kao sto je cinjenica da je ratovao i protiv okupatora ili spasio neke pilote ili ponekad suradjivao s saveznicima....a zanemaris masu zlocina, dokumenata koji pozivaju na etnicko ciscenje, suradnja s okupatorima, zlocine i protiv vlastitog naroda itd.
U tome i jeste odgovornst drzave i zato se drzava i odredjuje prema nekim pitanjima.Naravno da ne mogu svi pojedinacno biti historicari i istrazivati sve vec se na razlicite nacine od obrazovanja, medija, ovakvih cirkuskih ponistenja procesa i sl. usmjerava, sugerise stav prema licnostima, dogadjajima itd.
Srbija ocigledno ne moze niti zeli da se oslobodi tereta iz proslosti vec preovladava zal za propustenim i neostvarenim...
To je izbor koji oni rade, nije da im je to u genima ili preodredjenost, vec svjesni izbori...
Jbg. ja se pitam i koliko se moze govoriti o svjesnom izboru, ako se recimo kroz npr. obrazovni sistem na nacionalnom nivo ljudi uvedi u neki promaseni nacionalni koncept i ideje. Koliko sjeverno Koreanci imaju svjestan izbor ili percepciju izbora, realiteta oko sebe, ako su propagandom pripremljeni na samo jedan izbor?

Samo sto se to ovdje na ovim nasim prostorima radi duze, nekih 150 godina, pa ustvari i promasaji ovih nasih nacija, su "umiveni" kao pobjede. Nenormalno je postalo normalno, mitovi su postali opceprihvacene istine. I onda naravno, kada se polazi iz tih pozicija, onda i rezultat postaje nakaradan, pokolji, siromastvo, kaos, itd. itd.

Sto b' narod rekao, "nemosh od govana pitu napraviti", a navukli smo se na govna. A mi smo ustvari divljaci, kojima se ljudi po Europi smiju, nasem umisljaju da smo mi kao neki faktor.
Mi smo glavama platili vjeru u suplje price, vise puta i opet nista. Sta da se radi, nije bas da sam optimista da ce sami doci tobe..pa bolje da ne crnjacim dalje :D
User avatar
Reisova
Posts: 1008
Joined: 15/08/2011 16:28

#953 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Reisova »

Gledala sam na B92 prvo nema nešto previše članaka o "djeneralu" a i komentari su im toliko površni...bukvalno ili stvarno ne znaju ili se prave ludi ili je bila negdje pismena objava od đenerala da se ogradjuje od zločina ....njegovih ljudi i istomišljenika....

Sve u svemu kod nas je prava demokratija o svima opletemo pravo....
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#954 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by hAZNADAR »

Mister Yes wrote: Gledajući po faci/licu rekao bih da je ovo dobar čovjek:

Image

Ima pogled dobrog čovjeka. Plemenit pogled. Naivan izraz lica dobričine.

Sa druge strane ovaj ima facu lošeg čovjeka:

Image

Prefrigan, lukav, zao.

Ponavljam, meni po fotografijama Draža djeluje kao bolji čovjek od Tita. A rijetko se kada varam u tim procjenama. U svakom slučaju, USA mu dala orden a USA je saveznik i antifašistička zemlja zar ne? Zar je toliko teško povjerovati da USA zna bolje nego Titini istoričari koji su naravno imali razloga da što je moguće više ocrne Dražu?
[/quote]

Ovaj covjek na slici je bas fin neki dobri cikica, porodicni covjek, vidi mu se po izgledu da je dobar. Znas li ko je on?
Image
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#955 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by madner »

Tsk tsk, pa imao je pravedniji sud od bilo kojeg drugog kvislinga sirom evrope.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#956 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by pici »

Mister Yes wrote:
pici wrote:
Mister Yes wrote:
Pirova pobjeda. Ubio čovjeka (i još mnogo ljudi) a šta je postigao?
dao Čobanima da sidju u grad i imaju besplatno školovanje i završe fakultete...dje to ima... u tanzaniji...
Tita nisu imali Mađarska, Rumunija, Slovačka, Bugarska itd a sada svi u EU i gospoda a mi i dalje jade jadne i primitivci kome ta gospoda (Lajčak recimo) sada dođu pa budu visoki predstavnici. Hvala ti Tito za sve. Super je nama u odnosu na one koji te nisu imali :roll:

nabroja sve koji su sedamdesetih dolazili na jadran i prodavali šlaufe i dušeke da bi deset dana imali za pileće paštete i parizer... :mrgreen:
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#957 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by zateznistub »

Ovaj se garant zajebaje sa nama vezano za sliku tita i ovog čete

a ovo bi trebao biti max luburic
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#958 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by L u c i f e r »

Iako je navode o sopstvenoj odgovornosti za zločine nastojao da porekne, Mihailović je na suđenju priznavao autentičnost brojnih naredbi koje mu je sud podnosio na uvid, naredbi potpisanih njegovom rukom, u kojima se pominju “čišćenja”, “uništavanje” ili “likvidacije”. Uveravajući sud da njegova namera nikada nije bila da se ti pojmovi tumače od strane potčinjenih komandanata kojima su naredbe upućivane kao nalozi za ubistva, Mihailović je očekivao da sud i javnost poveruju da su njemu potčinjeni komandanti kojima je slao naređenja da “očiste”, “unište” ili “likvidiraju” komuniste koji su se “nakotili”, njihove “simpatizere” (!) i “nenarodne elemente”, ta naređenja tumačili kao direktive za ubijanje takoreći proizvoljno, pukom greškom i na svoju laku koljačku ruku. I tako u čitavom periodu od četiri duge ratne godine! Cinično je bilo Mihailovićevo objašnjenje da su adresati naredbi bili vojnici koji “moraju da znaju” kako se postupa sa zarobljenicima i civilima, odnosno da su “morali da znaju” da “likvidirati komunistički nakot i njihove simpatizere” znači, zapravo, “premestiti ih na drugi teren”. Što su ih četnici umesto “na drugi teren” slali “na drugi svet” Dražu nije previše uznemiravalo. U tom pogledu zanimljivo je primetiti da je sam Mihailović (a to često čine i njegovi savremeni podržavaoci i rehabilitatori) u zavisnosti od toga šta je u određenom trenutku oportuno, tvrdio kako je njegova organizacija bila “ozbiljna” vojska, takoreći Jugoslovenska vojska u Otadžbini, dok je, kada mu je to više odgovaralo, tvrdio da ga od komandanata nije slušao doslovno – niko! A šta tek reći za Mihailovićevo tvrđenje da u izveštaje o zločinima koje čine njegovi komandanti, iako ih je redovno dobijao – nije verovao?
Kako se djubre pravilo nevjesto, ko da su mu sta u rodu neki pojedinci sa ovog foruma...
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#959 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Danguba »

Image

jos samo da ga vratite u zivot.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#960 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Martinez_ »

nasa wrote: Sto bi znacilo, gledaj kako ti komsije kolju, streljaju, odvode u logore, cekaj kad ce tebe ili koga ces ti prvi ....dok ne dodje Crvena armija i ne postavi Staljinovu slku puta hiljadu i jos pedeset godina cekaj ...i tebi je ova realna i moralna prica....vrijednija od Smrt fasizmu sloboda narodu

Pa mogli smo i sad pustiti da nas Srbi pregaze, garant bi nam nakon logora, klanja i sl. sranja za pedeset godina bilo svejedno sto smo Srbi i usli bi u EU i ne bi vise nikad ratovali....bar ne protiv Srba :-)

Pravedno brate, bas kao sto smatras pravednim ponistiti presudu Drazi...vidi se ta predanost univerzalnim vrijednostima :D

Šta lupetaš? Ja niti žalim što su pobedili partizani niti se slažem sa rehabilitacijom Draže, već iznosim realne projekcije alternativa. O kojima je teško govoriti dakako. Dražina pobeda je najmanje mogući scenario, jer je on bio nesposobni komandant slabe malobrojne vojske. Sva rasprava o alternativama se svodi zapravo na pitanje datuma 27.03.1941.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#961 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by 155_mm »

Image
ljudi je li ovo neki vehabija? ima li kakva slika da vidimo dokle su mu pantalone. kladim se u tri smajlija da su podkracene.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#962 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by pici »

Danguba wrote:Image

jos samo da ga vratite u zivot.
Image
User avatar
madner
Posts: 56763
Joined: 09/08/2004 16:35

#963 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by madner »

Ima li neko da supljoj teoriji sapne datum Titine smrti. :D
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#965 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by reis1 »

nasa wrote: Mi smo glavama platili vjeru u suplje price, vise puta i opet nista. Sta da se radi, nije bas da sam optimista da ce sami doci tobe..pa bolje da ne crnjacim dalje :D
Nazalost, slazem se sa tobom po pitanju tobe.

Jednostavno, srpski nacionalni koncept se zarolao u svojim temeljima prije 150 godina kao aparat za stvaranje kaosa u drugim drzavama, Osmanskom carstvu, Habsburskoj monarhiji, Jugoslaviji br.1 i Jugoslaviji br.2. Jedna nacija ideoloski potkovana da se u njoj mogu primiti raznorazni Njegosi, Karadjordja... Draze... Slobodani, Karadzici...

Ono, mislim, nisu samo ovi talili tu prvobitnu nacionalnu ideologiju srpstva na ovim prostorima, bilo je tu i ispravnih koncepata, ali je indikativno da su od strane vecih, suparnickih sila, ovi idioti birani i postavljani kao nositelji srpske nacionalne ideje. Ne jbg. da bi je i ostvarili, vec da bi stvarali kaos.

Pitanje koje se samo namece jeste:
a) da li ce ti veci kada posloze stvari kako im pase, iskljuciti taj nakaradni oblik srpstva, i uvesti neko novo moderno srpstvo - koliko je to ustvari i moguce sada ugasiti 150 godina budalastina kao potpitanje
b) da li ustvari tim velikim ustvari i pase da imaju budale koje uvijek mogu napuckati na pokolje i medjupokolje, to je ustvari opak scenario za ove prostore - a u tom kontekstu mozda se moze i promatrati ova rehabilitacija Draze, kao jedna od kapi u casi novih kaosa

Nadam se a), ali takodje nisam optimistican, mislim da je b) blize realnosti. :D
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#966 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by nasa »

Martinez_ wrote:
nasa wrote: Sto bi znacilo, gledaj kako ti komsije kolju, streljaju, odvode u logore, cekaj kad ce tebe ili koga ces ti prvi ....dok ne dodje Crvena armija i ne postavi Staljinovu slku puta hiljadu i jos pedeset godina cekaj ...i tebi je ova realna i moralna prica....vrijednija od Smrt fasizmu sloboda narodu

Pa mogli smo i sad pustiti da nas Srbi pregaze, garant bi nam nakon logora, klanja i sl. sranja za pedeset godina bilo svejedno sto smo Srbi i usli bi u EU i ne bi vise nikad ratovali....bar ne protiv Srba :-)

Pravedno brate, bas kao sto smatras pravednim ponistiti presudu Drazi...vidi se ta predanost univerzalnim vrijednostima :D

Šta lupetaš? Ja niti žalim što su pobedili partizani niti se slažem sa rehabilitacijom Draže, već iznosim realne projekcije alternativa. O kojima je teško govoriti dakako. Dražina pobeda je najmanje mogući scenario, jer je on bio nesposobni komandant slabe malobrojne vojske. Sva rasprava o alternativama se svodi zapravo na pitanje datuma 27.03.1941.
Ali on jeste bio alternativa, mozda sam ne bio izasao kao pobjednik ali bi docekao Saveznike vrlo vjerovatno. Mi nismo cak ni imali mogucnost da nas "samo " Njemci okupiraju zato je bezveze pricati sta bi bilo da nije bilo partizana, sve realne opcije koje su se otvarale su bile gora od gore..
A zamijenila sam te s Misterom ;-) pri prvom odgovoru
User avatar
reis1
Posts: 2234
Joined: 07/11/2012 17:52
Location: Sarajevo

#967 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by reis1 »

Ono, mozda to nije cilj da ovdje bude red, mozda je cilj da bude nered.... :D

A kandidata tipa Draze, bolesnika tog tipa kojih se moze potpaliti, pa toga ovdje ima more... :D Na svim stranama!
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#968 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by 155_mm »

ja mislim da bi bio red da vlada fedeacije proglasi jedan dan zalosti i za drazu, sad kad je rehabilitovan.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#969 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by nasa »

reis1 wrote:
nasa wrote: Mi smo glavama platili vjeru u suplje price, vise puta i opet nista. Sta da se radi, nije bas da sam optimista da ce sami doci tobe..pa bolje da ne crnjacim dalje :D
Nazalost, slazem se sa tobom po pitanju tobe.

Jednostavno, srpski nacionalni koncept se zarolao u svojim temeljima prije 150 godina kao aparat za stvaranje kaosa u drugim drzavama, Osmanskom carstvu, Habsburskoj monarhiji, Jugoslaviji br.1 i Jugoslaviji br.2. Jedna nacija ideoloski potkovana da se u njoj mogu primiti raznorazni Njegosi, Karadjordja... Draze... Slobodani, Karadzici...

Ono, mislim, nisu samo ovi talili tu prvobitnu nacionalnu ideologiju srpstva na ovim prostorima, bilo je tu i ispravnih koncepata, ali je indikativno da su od strane vecih, suparnickih sila, ovi idioti birani i postavljani kao nositelji srpske nacionalne ideje. Ne jbg. da bi je i ostvarili, vec da bi stvarali kaos.

Pitanje koje se samo namece jeste:
a) da li ce ti veci kada posloze stvari kako im pase, iskljuciti taj nakaradni oblik srpstva, i uvesti neko novo moderno srpstvo - koliko je to ustvari i moguce sada ugasiti 150 godina budalastina kao potpitanje
b) da li ustvari tim velikim ustvari i pase da imaju budale koje uvijek mogu napuckati na pokolje i medjupokolje, to je ustvari opak scenario za ove prostore - a u tom kontekstu mozda se moze i promatrati ova rehabilitacija Draze, kao jedna od kapi u casi novih kaosa

Nadam se a), ali takodje nisam optimistican, mislim da je b) blize realnosti. :D
Imali su super situaciju u prvoj Jugoslaviji, usli najjaci, drugi im vjerovali jos uvijek :mrgreen: , niz intelektualaca koji nisu rodjeni kao Srbi poceli pisati srpski ili se izjasnjavali kao Srbi, centar u Beogradu, Karadjordjevici ....i oni sve razvale....nije da Srbi nisu imali prilika i nije djaba da recimo Vuk Draskovic kuka nad sudbinom sto im donese Milosevica...
S druge strane, nadam se da su ovo zadnji trzaji propale ideje i da ce oni uvidjeti da od takve politike nema nista...samo je pitanje sta ce i u kakvom obliku novo izroditi..
Ne znam, ja gledam Srbe i kroz svjetske ratove odnsno pozitivnu stranu Srba i nekako se nadam da mogu bolje...ali puno zavisi od kretanja globalno...
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#970 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Martinez_ »

nasa wrote: Imali su super situaciju u prvoj Jugoslaviji, usli najjaci, drugi im vjerovali jos uvijek :mrgreen: , niz intelektualaca koji nisu rodjeni kao Srbi poceli pisati srpski ili se izjasnjavali kao Srbi, centar u Beogradu, Karadjordjevici ....i oni sve razvale....nije da Srbi nisu imali prilika i nije djaba da recimo Vuk Draskovic kuka nad sudbinom sto im donese Milosevica...
S druge strane, nadam se da su ovo zadnji trzaji propale ideje i da ce oni uvidjeti da od takve politike nema nista...samo je pitanje sta ce i u kakvom obliku novo izroditi..
Ne znam, ja gledam Srbe i kroz svjetske ratove odnsno pozitivnu stranu Srba i nekako se nadam da mogu bolje...ali puno zavisi od kretanja globalno...
E, naročito je podesno Vuka Draškovića pomenuti i pohvaliti na ovoj temi :lol:
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#971 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Martinez_ »

reis1 wrote: Nazalost, slazem se sa tobom po pitanju tobe.

Jednostavno, srpski nacionalni koncept se zarolao u svojim temeljima prije 150 godina kao aparat za stvaranje kaosa u drugim drzavama, Osmanskom carstvu, Habsburskoj monarhiji, Jugoslaviji br.1 i Jugoslaviji br.2. Jedna nacija ideoloski potkovana da se u njoj mogu primiti raznorazni Njegosi, Karadjordja... Draze... Slobodani, Karadzici...

Ono, mislim, nisu samo ovi talili tu prvobitnu nacionalnu ideologiju srpstva na ovim prostorima, bilo je tu i ispravnih koncepata, ali je indikativno da su od strane vecih, suparnickih sila, ovi idioti birani i postavljani kao nositelji srpske nacionalne ideje. Ne jbg. da bi je i ostvarili, vec da bi stvarali kaos.

Pitanje koje se samo namece jeste:
a) da li ce ti veci kada posloze stvari kako im pase, iskljuciti taj nakaradni oblik srpstva, i uvesti neko novo moderno srpstvo - koliko je to ustvari i moguce sada ugasiti 150 godina budalastina kao potpitanje
b) da li ustvari tim velikim ustvari i pase da imaju budale koje uvijek mogu napuckati na pokolje i medjupokolje, to je ustvari opak scenario za ove prostore - a u tom kontekstu mozda se moze i promatrati ova rehabilitacija Draze, kao jedna od kapi u casi novih kaosa

Nadam se a), ali takodje nisam optimistican, mislim da je b) blize realnosti. :D
Ma strašan greh, stvoriti pobune i haos u Habzburškoj monarhiji i Osmanskom carstvu. Đe će im duša.

Šta se vama iz vizure današnjeg politikantstva i nacionalizma sve pobrkalo. Pa Draža je čuvar ancient regime-a a Tito buntovnik, revolucionar. A ne obratno, lol
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#972 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by nasa »

Martinez_ wrote:
nasa wrote: Imali su super situaciju u prvoj Jugoslaviji, usli najjaci, drugi im vjerovali jos uvijek :mrgreen: , niz intelektualaca koji nisu rodjeni kao Srbi poceli pisati srpski ili se izjasnjavali kao Srbi, centar u Beogradu, Karadjordjevici ....i oni sve razvale....nije da Srbi nisu imali prilika i nije djaba da recimo Vuk Draskovic kuka nad sudbinom sto im donese Milosevica...
S druge strane, nadam se da su ovo zadnji trzaji propale ideje i da ce oni uvidjeti da od takve politike nema nista...samo je pitanje sta ce i u kakvom obliku novo izroditi..
Ne znam, ja gledam Srbe i kroz svjetske ratove odnsno pozitivnu stranu Srba i nekako se nadam da mogu bolje...ali puno zavisi od kretanja globalno...
E, naročito je podesno Vuka Draškovića pomenuti i pohvaliti na ovoj temi :lol:
Bilo bi, narocito da sam ga pohvalila :lol: :-)
User avatar
Johnzy
Posts: 290
Joined: 16/03/2013 19:58

#973 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Johnzy »

Tesko da ce se napraviti neki preokret bez nekih velikih drustvenih lomova. Problem je u tome sto generacije koje dolaze rastu u bedi i imaju nazadna shvatanja. Sva istrazivanja pokazuju da mladi gaje ksenofobiju i homofobiju, i to u doba informacione revolucije. Skolski sistem propada, kao i sve ostalo. Nikoga ne zanima drustvo i drzava nego samo ono od prvog do prvog. Politicari su u stvari kriminalna grupa kojoj je bitno bogacenje, i ne prezaju od bilo cega da ostanu na vlasti. Makedonija je dobar primer, i rat je opcija, ali ostavka ne. A ko ce onda da ustane i da brani ideale, kada sutra moze da te pojede mrak, izgubis posao, budes sikaniran i nista. Sta si uradio? U drustvu se gaji netalasanje, nerazmisljanje, cutanje. Ako prijavis korupciju, letis s posla. Ako pandur zaustavi nekog sa besnim kolima zbog prebrze voznje, dobije smanjenje plate. Ako prebije ucenik nastavnika, ne dobije nikakvu kaznu. I sta te sistem uci? Cuti, ne buni se, moze gore. Iz takvog sistema ne moze da nikne generacija koja ce da donese promene na bolje, nego samo oni koji ce da se laktaju i oni koji ce nemo trpeti laktanje. A ovde se raspravlja o cetnickoj ideologiji. Pa ne moze da bude ideologije, ako nemas stav, misljenje, znanje. Ideologija ne moze da se menja svakih par godina, to je licno ubedjenje. Ne moze, recimo, da se juce bude komunista, danas cetnik, sutra evropejac. Koja je to onda ideologija? Ideologija je ona koju kaze tv tog dnevnika.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#975 Re: Rehabilitovan Draža Mihailović

Post by Sezam »

nasa wrote:
reis1 wrote:
nasa wrote: Mi smo glavama platili vjeru u suplje price, vise puta i opet nista. Sta da se radi, nije bas da sam optimista da ce sami doci tobe..pa bolje da ne crnjacim dalje :D
Nazalost, slazem se sa tobom po pitanju tobe.

Jednostavno, srpski nacionalni koncept se zarolao u svojim temeljima prije 150 godina kao aparat za stvaranje kaosa u drugim drzavama, Osmanskom carstvu, Habsburskoj monarhiji, Jugoslaviji br.1 i Jugoslaviji br.2. Jedna nacija ideoloski potkovana da se u njoj mogu primiti raznorazni Njegosi, Karadjordja... Draze... Slobodani, Karadzici...

Ono, mislim, nisu samo ovi talili tu prvobitnu nacionalnu ideologiju srpstva na ovim prostorima, bilo je tu i ispravnih koncepata, ali je indikativno da su od strane vecih, suparnickih sila, ovi idioti birani i postavljani kao nositelji srpske nacionalne ideje. Ne jbg. da bi je i ostvarili, vec da bi stvarali kaos.

Pitanje koje se samo namece jeste:
a) da li ce ti veci kada posloze stvari kako im pase, iskljuciti taj nakaradni oblik srpstva, i uvesti neko novo moderno srpstvo - koliko je to ustvari i moguce sada ugasiti 150 godina budalastina kao potpitanje
b) da li ustvari tim velikim ustvari i pase da imaju budale koje uvijek mogu napuckati na pokolje i medjupokolje, to je ustvari opak scenario za ove prostore - a u tom kontekstu mozda se moze i promatrati ova rehabilitacija Draze, kao jedna od kapi u casi novih kaosa

Nadam se a), ali takodje nisam optimistican, mislim da je b) blize realnosti. :D
Imali su super situaciju u prvoj Jugoslaviji, usli najjaci, drugi im vjerovali jos uvijek :mrgreen: , niz intelektualaca koji nisu rodjeni kao Srbi poceli pisati srpski ili se izjasnjavali kao Srbi, centar u Beogradu, Karadjordjevici ....i oni sve razvale....nije da Srbi nisu imali prilika i nije djaba da recimo Vuk Draskovic kuka nad sudbinom sto im donese Milosevica...
S druge strane, nadam se da su ovo zadnji trzaji propale ideje i da ce oni uvidjeti da od takve politike nema nista...samo je pitanje sta ce i u kakvom obliku novo izroditi..
Ne znam, ja gledam Srbe i kroz svjetske ratove odnsno pozitivnu stranu Srba i nekako se nadam da mogu bolje...ali puno zavisi od kretanja globalno...
Dzaba se nadas.

Na zalost, u buducnosti ce biti ili oni ili mi. Oni se svog zla nikad nece rijesiti, vec ce ga slaviti i ponositi se s tim, pa valjda je toliko jasno nakon svega prozivljenog.
Post Reply