Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1 Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Sarajevsko polje je područje ugroženo poplavama od rijeke Bosne i njenih pritoka: Željeznice, Zujevine, Dobrinje i Miljacke. Zbog izrazito plitkih prirodnih korita svih ovih aluvijalnih vodotoka, bujica sa oboda i visokog nivoa podzemnih voda u samom polju, na ovom području prirodno dolazi do čestih poplava.

Ukupna dužina regulacije koju pokriva projekat „Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju" iznosi oko 10 km, od čega se 7,9 km odnosi na korito Bosne, a ostatak otpada na regulisanje ušća pritoka u Bosnu u okviru glavnog projekta na ovom potezu. Regulacija se proteže se od ušća rijeke Željeznice uzvodno (naselje Otes), do naselja Reljevo nizvodno, obuhvatajući još i naselja Osjek, Butila i Dobroševiće.

User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#2 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#3 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Image

Image

Image

Image
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Truba »

lijepo
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#5 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Nevjerovatna je činjenica da za sada niko se nije nešto busao u prsa i hvalio ovim poduhvatom u predizborne svrhe, s tim da nije isključeno da neće sljedeće godine.

Projekat je prošao poprilično nepopaženo i kod medija, a izveden je maestralno. Naselja koja su stalno bila meta poplava bi trebala da odahnu, s tim da potvrdu funkcionalnosti čekamo s prvom jačom kišom.

Sa estetske strane, projekat je preporodio dolinu i kao što je neko rekao u Sarajevsko polje može da stane još jedno Sarajevo.
dresdener78
Posts: 912
Joined: 04/08/2011 09:23
Location: CZ/D/BiH

#6 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by dresdener78 »

UŽAS I KATASTROFA.

Ovo je izmislio projektant koji je apsolvent građevinskog fakulteta ali pojma nema o prirodnim i biološkim sistemima i o ponašanju vodotoka u dužem periodu.

Od prirodnog ekosistema je napravljeno betonsko korito, mrtvo, sterilno, neprijateljsko prema većini živih bića, betonomanija u klasičnom stilu.

Litoralna (obalna) zona je uništena, umjesto nje - BETONSKA POVRŠINA. Dakle radikalna eliminacija litoralnih ekosistema.

Korito rijeke je promijenjeno u vještački kanal kojim voda prolazi što većom brzinom. "Jako zahvalni" budu stanovnici u općinama sjeverno od Sarajeva tokom sljedećih poplava jer je njima ustvari dovedena cijev oluke pred kuće. Voda koja se u prirodnim uslovima HILJADAMA GODINA razlijevala u obližnji teren, gdje je i curila u podzemlje i snabdijevala podzemne vode, se vodi što brže i što dalje od ovih lokaliteta. Gdje če djelovati puno, puno većom snagom i brzinom.

Valjda je jedan od cilja da se stotine tona otpada i fekalija koje svaki dan stižu u Miljacku i rijeku Bosnu što brže "prebace" u susjedne kantone.

Osim toga, ovi projektanti nikad ne računaju na golemu snagu koju ima voda posebno tokom poplava, dakle erozija betonske površine ovog vještačkog korita biće izrazita te troškovi sanacije sve veći.

Očigledno ne postoje niti polderi, niti rezervne površine za izvanredno zadržavanje veće količine vode - koja je POTREBNA prirodi isto kao čovjeku. Ne postoji prostor za litoralnu vegetaciju čiji korijeni jesu PUNO stabilniji od bilo koje betonske konstrukcije, ne postoji prostor za ptice, sisavce, amfibije itd. koji normalno na obalama takve rijeke žive i koji je čine živom rijekom i ne sterilnom, mrtvom vještačkom kanalizacijom.

Glavni cilj je bukvalno otjerati rijeku i VODU što brže i što dalje od "civilizacije".

Zbog izrazito povećane brzine protoka vode, pogoršava se i mogućnost migracije svih organizma u rijeci jer jednostavno ne uspiju kretati protiv toka koji će biti previše jak.

Povećana brzina protoka vode će i u normalnim okolnostima djelovati erozivno na one "famozne" betonske brijegove, trebali bi ste vidjeti kakve ogromne dinamičke snage djeluju čak i u milimetarskim pukotinama materijala gdje god ima tekuća voda mogućnost da prođe.

Pretpostavljam da je ovo pokušaj "opravdati" papakluk i haos koji vlada na Sarajevskom polju, kada bez regulacionog i urbanog plana, uz golemu korupciju sebi svako gradi kuću gdje god njemu pade na pamet (mada on pameti NEMA).

Jer na takvim mjestima NIKAD NIKO nije gradio stambene kuće zbog bitnih razloga. Tek naša generacija koja misli da je pojela svu inteligenciju. Kada jesam idiot i sagradim sebi kuću u poplavnom prostoru koji je rezultat geomorfoloških karakteristika krajolika i oblika terena, ne mogu da se čudim kada ću brzo imati kuću pod vodom. Kuće NEMAJU ŠTA DA TRAŽE u ovakvom prostoru!!!

Krajolik i teren imaju svoje prirodne mehanizme i zakone. Ovi mehanizmi i zakoni funkcionišu otkako je nastala ova planeta i niti politička partija, niti plemenske strukture niti hiljade tona betona neće dugoročno promijeniti ništa na tome.

Ovo je opet jedan primjer nepismenosti i neobrazovanosti odgovornih i brutalnog silovanja divne bh. prirode.

I ako neko pita, DA, imam stručno obrazovanje povezano sa ovom temom, završio sam inžinjerski studij u specijalizaciji "Revitalizacija krajolika (Landscape revitalization)". Oni tramvaji su mi samo hobi.
User avatar
Truba
Posts: 81571
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Truba »

o tome da idi vodo na drugoga
sam i ja razmisljao :mrgreen:
ali ne zivim nizbodno :|
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#8 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

dresdener78 wrote:UŽAS I KATASTROFA.

Ovo je izmislio projektant koji je apsolvent građevinskog fakulteta ali pojma nema o prirodnim i biološkim sistemima i o ponašanju vodotoka u dužem periodu.

Od prirodnog ekosistema je napravljeno betonsko korito, mrtvo, sterilno, neprijateljsko prema većini živih bića, betonomanija u klasičnom stilu.

Litoralna (obalna) zona je uništena, umjesto nje - BETONSKA POVRŠINA. Dakle radikalna eliminacija litoralnih ekosistema.

Korito rijeke je promijenjeno u vještački kanal kojim voda prolazi što većom brzinom. "Jako zahvalni" budu stanovnici u općinama sjeverno od Sarajeva tokom sljedećih poplava jer je njima ustvari dovedena cijev oluke pred kuće. Voda koja se u prirodnim uslovima HILJADAMA GODINA razlijevala u obližnji teren, gdje je i curila u podzemlje i snabdijevala podzemne vode, se vodi što brže i što dalje od ovih lokaliteta. Gdje če djelovati puno, puno većom snagom i brzinom.

Valjda je jedan od cilja da se stotine tona otpada i fekalija koje svaki dan stižu u Miljacku i rijeku Bosnu što brže "prebace" u susjedne kantone.

Osim toga, ovi projektanti nikad ne računaju na golemu snagu koju ima voda posebno tokom poplava, dakle erozija betonske površine ovog vještačkog korita biće izrazita te troškovi sanacije sve veći.

Očigledno ne postoje niti polderi, niti rezervne površine za izvanredno zadržavanje veće količine vode - koja je POTREBNA prirodi isto kao čovjeku. Ne postoji prostor za litoralnu vegetaciju čiji korijeni jesu PUNO stabilniji od bilo koje betonske konstrukcije, ne postoji prostor za ptice, sisavce, amfibije itd. koji normalno na obalama takve rijeke žive i koji je čine živom rijekom i ne sterilnom, mrtvom vještačkom kanalizacijom.

Glavni cilj je bukvalno otjerati rijeku i VODU što brže i što dalje od "civilizacije".

Zbog izrazito povećane brzine protoka vode, pogoršava se i mogućnost migracije svih organizma u rijeci jer jednostavno ne uspiju kretati protiv toka koji će biti previše jak.

Povećana brzina protoka vode će i u normalnim okolnostima djelovati erozivno na one "famozne" betonske brijegove, trebali bi ste vidjeti kakve ogromne dinamičke snage djeluju čak i u milimetarskim pukotinama materijala gdje god ima tekuća voda mogućnost da prođe.

Pretpostavljam da je ovo pokušaj "opravdati" papakluk i haos koji vlada na Sarajevskom polju, kada bez regulacionog i urbanog plana, uz golemu korupciju sebi svako gradi kuću gdje god njemu pade na pamet (mada on pameti NEMA).

Jer na takvim mjestima NIKAD NIKO nije gradio stambene kuće zbog bitnih razloga. Tek naša generacija koja misli da je pojela svu inteligenciju. Kada jesam idiot i sagradim sebi kuću u poplavnom prostoru koji je rezultat geomorfoloških karakteristika krajolika i oblika terena, ne mogu da se čudim kada ću brzo imati kuću pod vodom. Kuće NEMAJU ŠTA DA TRAŽE u ovakvom prostoru!!!

Krajolik i teren imaju svoje prirodne mehanizme i zakone. Ovi mehanizmi i zakoni funkcionišu otkako je nastala ova planeta i niti politička partija, niti plemenske strukture niti hiljade tona betona neće dugoročno promijeniti ništa na tome.

Ovo je opet jedan primjer nepismenosti i neobrazovanosti odgovornih i brutalnog silovanja divne bh. prirode.

I ako neko pita, DA, imam stručno obrazovanje povezano sa ovom temom, završio sam inžinjerski studij u specijalizaciji "Revitalizacija krajolika (Landscape revitalization)". Oni tramvaji su mi samo hobi.
Najljepše i najperspektivnije područje za stanovanje u BiH je područje Sarajevskog polja. Kada se jave dežurni ekolozi, ja bi najradije plakao kada vidim da u BiH apsolutno nikome ništa ne odgovara.

Tu se već naalze povelika naselja koja godinama plave, a htio ti priznati ili ne Sarajevska kotlina i Sarajevsko polje su iznimno pogodni za naseljavanje. Volim prirodu, mrzim njeno uništavanje, ali i mi ljudi smo priroda. I mi se trebamo negdje naseliti i nama treba stanište.

Šta je sa našim staništima, pa nije izbetonirano Vrelo Bosne, izbetonirano je i to na jedan lijep način korito Bosne i to u području u koje žive ljudi.

Većina stručnjakasu složni kada se govori o poplavama iz 2013. godine, da su mogle imati daleko lakše posljedice da su korita bila regulisana, nasipi jači, odvodnja bolja i da su postojali kanali.

U zemlji ovakvog reljefa, luksuz je rasipati polja poput Sarajevskog u ime ekologije.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#9 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Još nekoliko interesantnih i lijepih fotografija tokom radova te prije i poslije izvedenih radova:

Projekat:
Image

Izvedene dionice:
Image

Ušće Zujevine u Bosnu prije radova:
Image

Ušće Zujevine u Bosnu nakon izvedenih radova:
Image

Dionica 1 prije radova:
Image

Dionica 1 nakon izvedenih radova:
Image

Naselje Hendekuša prije Radova:
Image

Naselje Hendekuša nakon izvedenih radova:
Image

Dionica 2A tokom radova:
Image

Dionica 2B tokom radova:
Image

Dionice 1, 2A i 3 tokom radova:
Image

Novo ušće Dobrinje u Bosnu:
Image


Source: http://www.voda.ba
User avatar
Mišo_Kovač
Posts: 2708
Joined: 22/06/2011 11:00
Location: Sarajevo

#10 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Mišo_Kovač »

Ma ja, "treba i mi neđe da živimo argument". Normala, poravnaj i zabetorniraj sve, odavde do Amazona, kome trebaju šume, rijeke i pizde materine.
Apropo ilegalnih kućetina i naselja, tamo zivi malograđanština sitnog zuba koja je glasački korpus malograđanštini većeg kalibra koja ore i jaše i handri ovu zemlju zadnjih 30 godina, tako da nije ništa čudno što im se ilegalne selendre štite, na uštrb prirode, umjesto da se bagerima preoru i prekrče.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Haris.ba »

Posaditi drveće, napraviti šetnicu i biciklističku stazu. I započeti uređenje Miljacke od ušća. I Miljackom ići dokle može sa šetnicom (mislim da bi moglo skroz do Stupa (12 transferzale).

Kome se ne sviđa, nije skup pasoš.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8525
Joined: 15/04/2015 11:26

#12 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Thorgerson »

So What! wrote:Najljepše i najperspektivnije područje za stanovanje u BiH je područje Sarajevskog polja. Kada se jave dežurni ekolozi, ja bi najradije plakao kada vidim da u BiH apsolutno nikome ništa ne odgovara.

Tu se već naalze povelika naselja koja godinama plave, a htio ti priznati ili ne Sarajevska kotlina i Sarajevsko polje su iznimno pogodni za naseljavanje. Volim prirodu, mrzim njeno uništavanje, ali i mi ljudi smo priroda. I mi se trebamo negdje naseliti i nama treba stanište.

Šta je sa našim staništima, pa nije izbetonirano Vrelo Bosne, izbetonirano je i to na jedan lijep način korito Bosne i to u području u koje žive ljudi.

Većina stručnjakasu složni kada se govori o poplavama iz 2013. godine, da su mogle imati daleko lakše posljedice da su korita bila regulisana, nasipi jači, odvodnja bolja i da su postojali kanali.

U zemlji ovakvog reljefa, luksuz je rasipati polja poput Sarajevskog u ime ekologije.
Druze, ne mozemo sve sjargati u Sarajevo.

Izljevanje rijeke na ovom podrucju prije nije bilo problem. A i prije se izljevalo. Zasto? Pa zato sto su pametni ljudi nekad tu zabranili gradnju. A i drugi ljudi bili pametni pa ih slusali.

I onda nakon rata nicu citava naselja i imamo problem. I zbog tih ljudi koji su tu protiv svake zdrave logike napravili sebi kucetine, mi smo morali sad spiskati milione maraka, zaduziti se i praviti korito koje uopste nije bilo potrebno.

Znaci znas da je plovno podrucje - pravis kucu - trazis zastitu od drzave. Ja bi ti rekao - ne moze. Cao. I jos bi ti naredio da o svom trosku srusis kucu i nosis materijal gdje znas i umijes.

Korito se moglo urediti na drugaciji nacin, nije covjek to ni napisao koliko sam shvatio. Ali se trebalo urediti tako da se pripazi malo i na okolinu, pa da se to sve uklopi. A ne da se pripazi tako sto ces omoguciti sad jos hrpu ilegalne gradnje. Zasto jednostavno ovaj dio ne moze ostati obicna livada? Ili eto ne mora obicna livada. Mogla se tu napraviti jedna oaza mira, preseliti zooloski park ovdje ili sta ja znam. Ostaviti jedan dio tog zelenila.

Ovim uredjivanjem korita se samo oznacila ova lokacija za betonizaciju. I to je to.

I gdje cemo sad kad se tu naseli jos sta ja znam 50.000 ljudi? Gradski prijevoz na izdisaju, saobracajnice koje imamo su vec sad zakrcene, jedan od najzagadjenijih gradova evrope itd. Treba nekad znati reci stop. A ne cim vidis livadu, ravnicu udri zgradurine.

Jest, zeznut nam je reljef, ali isto tako nema nas 17 miliona, nego jedva preko 3 miliona. Znaci manji gradovi ce bukvalno biti pusti, a Sarajevo ce biti krcato. I sta smo dobili? Kakva ce biti kvaliteta zivota u tom Sarajevu?

:run:
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by studiorum_tuzlaensis »

Niste mi jasni.

Grad mora negdje da se širi? Jedine dvije opcije su Sarajevsko polje i Šip-Betanija-Nahorevo. Ima milion primjera gradova u kotlinama koji jednostavno moraju ukinuti klasične vodozaštitne zone i prečišćavati vodu. Beograd je prvi primjer, a još nije u kotlini.. Priroda se mora preorati da bi živio pogani čovjek. Ljudi žive nauštrb prirode, i Njemačka, V. Britanija isto kao i Bosna, samo što oni to govno lijepo upakuju, pa su kolonizirali planetu da bi svoju okolinu sačuvali. Mi za to nismo sposobni. Svaki dan u šumama Amazona se preore hiljade hektara šume. Svaki mjesec u SAD-u se uredi 100km ovakvog zemljiišta/obale da bi se mogle graditi nove kuće. Voda će se kanalisati, nove kaptaže po obodima planina će se praviti da se zadovolji potreba stanovnika, prečišćavanje voda i slično.

Da je ostala ona država imali bi istu stvar, ali se ne bi bunili jer ne bi smjeli.

User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#14 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by studiorum_tuzlaensis »

Thorgerson wrote:
Jest, zeznut nam je reljef, ali isto tako nema nas 17 miliona, nego jedva preko 3 miliona. Znaci manji gradovi ce bukvalno biti pusti, a Sarajevo ce biti krcato. I sta smo dobili? Kakva ce biti kvaliteta zivota u tom Sarajevu?

:run:
Tako je u svim zemljama u regionu. Srbija (Beograd cca 25% Uk. stan), Makedonija (Skopje 33% Uk. stan), Grčka (Atina 33% Uk. Stan), Zagreb ista priča 25% ... itd...

Sarajevo nema perspektivu da postane grad sa preko 1 mil. stanovnika... Trebalo se onda fokusirati na BL ili Tuzlu kao glavni metro centar. Čak i Mostar ima bolje uslove. :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40651
Joined: 29/06/2011 23:39

#15 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by dječak sa šibicama »

Koliko kuca nelegalno izgradjenih u vodozastitnoj zoni.

Osjek prednjaci, istocna Bosna naravno.
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#16 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by megaman4 »

dječak sa šibicama wrote:Koliko kuca nelegalno izgradjenih u vodozastitnoj zoni.

Osjek prednjaci, istocna Bosna naravno.
To bi trebao znati Memic.
User avatar
mk ultra
Posts: 19442
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#17 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by mk ultra »

studiorum_tuzlaensis wrote:
Thorgerson wrote:
Jest, zeznut nam je reljef, ali isto tako nema nas 17 miliona, nego jedva preko 3 miliona. Znaci manji gradovi ce bukvalno biti pusti, a Sarajevo ce biti krcato. I sta smo dobili? Kakva ce biti kvaliteta zivota u tom Sarajevu?

:run:
Tako je u svim zemljama u regionu. Srbija (Beograd cca 25% Uk. stan), Makedonija (Skopje 33% Uk. stan), Grčka (Atina 33% Uk. Stan), Zagreb ista priča 25% ... itd...

Sarajevo nema perspektivu da postane grad sa preko 1 mil. stanovnika... Trebalo se onda fokusirati na BL ili Tuzlu kao glavni metro centar. Čak i Mostar ima bolje uslove. :)
mostar nema baš uslove da se širi, čak ni prema rodoču...
za tuzlu ne znam

Tibra pravi zgrade po Hadžićima, Cetbah isto još jednu zgradu pravi... tako da se polahko i to sređuje
realno, da se ima uključenje na autoput iz pravca hadžića (ima ali divlje ispod mostića u industrijskoj zoni), eto te u pofalice za 15 minuta... sa završenim ovim novim putem
tako da ima potencijala taj dio dosta
megaman4
Posts: 4947
Joined: 08/08/2011 23:59

#18 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by megaman4 »

mk ultra wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:
Thorgerson wrote:
Jest, zeznut nam je reljef, ali isto tako nema nas 17 miliona, nego jedva preko 3 miliona. Znaci manji gradovi ce bukvalno biti pusti, a Sarajevo ce biti krcato. I sta smo dobili? Kakva ce biti kvaliteta zivota u tom Sarajevu?

:run:
Tako je u svim zemljama u regionu. Srbija (Beograd cca 25% Uk. stan), Makedonija (Skopje 33% Uk. stan), Grčka (Atina 33% Uk. Stan), Zagreb ista priča 25% ... itd...

Sarajevo nema perspektivu da postane grad sa preko 1 mil. stanovnika... Trebalo se onda fokusirati na BL ili Tuzlu kao glavni metro centar. Čak i Mostar ima bolje uslove. :)
mostar nema baš uslove da se širi, čak ni prema rodoču...
za tuzlu ne znam

Tibra pravi zgrade po Hadžićima, Cetbah isto još jednu zgradu pravi... tako da se polahko i to sređuje
realno, da se ima uključenje na autoput iz pravca hadžića (ima ali divlje ispod mostića u industrijskoj zoni), eto te u pofalice za 15 minuta... sa završenim ovim novim putem
tako da ima potencijala taj dio dosta
Sirenje Mostara je uveliko zapoceto. Jedan krak se siri prema Blagaju i Bisca polju u pravcu Nevesinja, te drugi krak prema sjevernom izlazu iz Mostara u rejonu sjevernog logora i Vrapcica, koji ce se za nekoliko godina stopiti s Mostarom. Centralna zona nije pogodna ta sirenje zbog tjesnoce prostora.

Sarajevo se jedino moze siriti u pravcu sjevera tj. prema Visokom, jer je planirana konurbacija u koju bi bilo ukljuceno i Visoko kao satelitsko naselje Sarajeva.

Najpogodnije uslove za sirenje ima Banja Luka zbog preteznog ravnicarskog reljefa i geografskog polozaja kotline.
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#19 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Sarajevo jedino iam priliku da se širi. Da je pameti bilo odmah nakon rata i sa valom doseljenika iz Istočne Bosne, grad da je uveo regulacione planove, uslovio sve graditelje novih kuća tipovima koje smiju praviti, zaveo red, imali bismo danas jedno sređeno i urbanizovano Sarajevo.

Ironija je da prva tipska naselja u Sarajevu grade Arapi, ljudi koji su daleko od sklada i reda i tradicionalno grade malo življa i gušća naselja,

Ipak regulacija korita rijeke Bosne je sasvim normalna pojava, kao što se u svim većim gradovima Evrope reguliše korito.

Sarajevsko polje je naseljeno još od neolita i butmirske kulture uz obale Željeznice. Dakle zbog svog potentnog prostranstva od pamtivjeka privlači naseljenike. To što se u Osijek i okolna naselja naselilo svakave mrake, a na to aminovao Senaid Mmeić i prethodnici to je problem nesposobne vlasti.

Ovaj potez je upravo svijetla tačka i tračak nade u sposobnost onih koji su na vlasti.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#20 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Dope_Man »

Samo da pojasnim da korito NIJE betonirano, u koritu je sljunak koji je bio i prije radova. Betonirana je tek po jedna poveznica izmedju dvije strane, otprilike sirine 50tak centimetara, na svakih 100tinjak metara. Neko pametniji u vezi tih radova bi znao kako se te ''poveznice'' zovu i cemu sluze. Cak ni strane korita nisu betonirane. Betonirani su samo temelji za strane korita, na koje su naslagani betonski blokovi (bez betoniranja kompletne podloge) i bez icega sto bi vezivalo blokove tako da na dijelovima uradjenim ranije vec prosle jeseni je bilo dosta trave koja je nikla izmedju blokova.

Takodjer, prije radova je ovo bila DZUNGLA prepuna smeca i svega najgoreg sto covjek moze zamisliti i uciniti prirodi. Nije to bila nikakva prelijepa priroda u koju bi iko mogao otici i uzivati, niti su kakve zivotinje tu zivjele (ne racunajuci ponekog psa lutalicu). U rijeci jeste bilo nesto ribe, mada ne pretjerano. Gledajuci kako i danas u Miljackoj ima riba, mislim da ce im ovdje biti manji problem da se nasele s obzirom da nema kaskada svako 100 metara.

I ovo polje je, svidjalo se to kome ili ne, buducnost ovog grada u smislu sirenja urbanog dijela grada jer sama jezgra ubrzano ostaje bez prostora. Samo se nadam da ce granja ici planski a ne kao do sada. Sarajevo ima ovo podrucje, i Hrasnicu kao dobre lokacije za sirenje u narednih 50-100... godina, tako da je ovo uredjenje korita sasvim logican korak i jedna konacno dobra stvar.

Koliko sam cuo, mada moze biti da grijesim, stvar je izgurana opet od strane EU ili nekog slicnog, nije ovan zvani Memic dosao na ideju da radi nesto korisno.
Last edited by Dope_Man on 03/05/2017 19:19, edited 1 time in total.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24752
Joined: 08/09/2005 20:08

#21 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Haris.ba »

Projekat je vodila Agencija za sliv Save koliko znam.

I ne mogu da vjerujem da jedan odličan projekat neko može smatrati negativnim. Ko je bio dole prije ovoga uređenja - zna koji je to horor bio.
User avatar
holowey
Posts: 8423
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#22 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by holowey »

a ima li neki poseban razlog da nisu pravljene kaskade? cisto ubrzavanje protoka ili jeftinije ovako?
User avatar
So What!
Posts: 11155
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#23 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by So What! »

Dope_Man wrote:Samo da pojasnim da korito NIJE betonirano, u koritu je sljunak koji je bio i prije radova. Betonirana je tek po jedna poveznica izmedju dvije strane, otprilike sirine 50tak centimetara, na svakih 100tinjak metara. Neko pametniji u vezi tih radova bi znao kako se te ''poveznice'' zovu i cemu sluze. Cak ni strane korita nisu betonirane. Betonirani su samo temelji za strane korita, na koje su naslagani betonski blokovi (bez betoniranja kompletne podloge) i bez icega sto bi vezivalo blokove tako da na dijelovima uradjenim ranije vec prosle jeseni je bilo dosta trave koja je nikla izmedju blokova.

Takodjer, prije radova je ovo bila DZUNGLA prepuna smeca i svega najgoreg sto covjek moze zamisliti i uciniti prirodi. Nije to bila nikakva prelijepa priroda u koju bi iko mogao otici i uzivati, niti su kakve zivotinje tu zivjele (ne racunajuci ponekog psa lutalicu). U rijeci jeste bilo nesto ribe, mada ne pretjerano. Gledajuci kako i danas u Miljackoj ima riba, mislim da ce im ovdje biti manji problem da se nasele s obzirom da nema kaskada svako 100 metara.

I ovo polje je, svidjalo se to kome ili ne, buducnost ovog grada u smislu sirenja urbanog dijela grada jer sama jezgra ubrzano ostaje bez prostora. Samo se nadam da ce granja ici planski a ne kao do sada. Sarajevo ima ovo podrucje, i Hrasnicu kao dobre lokacije za sirenje u narednih 50-100... godina, tako da je ovo uredjenje korita sasvim logican korak i jedna konacno dobra stvar.

Koliko sam cuo, mada moze biti da grijesim, stvar je izgurana opet od strane EU ili nekog slicnog, nije ovan zvani Memic dosao na ideju da radi nesto korisno.
Pa zato sam ranije naveo da je jako čudno što se niko još ne hvali ovim poduhvatom. I hvala ti, sve zaboravim reći, na slikama se jasno vidi da je izbetonirana minimalna površina, te da je zelenilo sređeno okolo.

Naravno ovdje se mora uvijek naći neko kome će ovo smetati. Svima ovdje sve smeta. Čim Osijek poplavi, tražiće se "a šta vlasti rade", niko ne pravi nasipe, niko ne rješava probleme itd... Kada se nešto uradi pljuje se.

Stvarno ne razumijem mentalitet naših ljudi, pa ovo je historijska stvar za Sarajevo.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#24 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by Dope_Man »

To jeste stvarno cudno, niti je ko pred izbore setao okolo da pokaze da se radi, niti su mediji sta pisali, ljudi samo dosli i otprilike za godinu dana od dzungle napravili nesto predobro. Jos jedino fali neko drvece na ovo vecem nasipu koje je drugo korito za slucaj da se prvo napuni, i to bi bilo predobro za 5-10 godina.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#25 Re: Regulacija rijeke Bosne u Sarajevskom polju

Post by supercali »

Ako je ovo vodozastitna zona zasto umjesto stambenih zgrada tu nije napravljen veliki park drvoredi jezerca i sta ti ja znam kad vec nemamo velikog parka u gradu
Nek se naselja prave dalje u pravcu hadzica i visokog
Zamislite samo kako bi bilo dobro da sarajevo dobije svoj "central park" zasto se odmah razmislja o naseljima kucama zgradama
Post Reply