Regulacija peći na pelet Z12

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#76 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by visuljak »

simesisan wrote: 07/04/2021 18:49
A uuu brate kaos. Nego daj da ugnjavin još malo. 😅 Skužio sam da na većim brzinama do 5-3 mi radi super i ne prlja i ne čađi čim padne na 1-2 kaos. Jel se tu šta da regulirati?
Znam da sam dosadan ali osjećam da sam blizu rješenja...
I ja sam to skuzio. Vjerovatno vise kisika, brzina raspuhivanja, veca temperatura izgaranje a ono 1,2 ili 3 je samo odrzavanje vatre.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#77 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Da jbg i kod mene je tako. Sa tim da nisam stimao nista osim brzine 5.
Medjutim kad sam probao sa dobrim peletom, nije bilo nikakvih problema ni na kojoj brzini niti na eco modu.
Znaci nije do peci, sulunara, ođaka nego do smeca punog plastike, pijeska i ko zna cega sve koje nam prodaju. Sto ti rek'o pod A klasu! :lol:
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#78 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Pitar sa Kariba wrote: 07/04/2021 19:18 Da jbg i kod mene je tako. Sa tim da nisam stimao nista osim brzine 5.
Medjutim kad sam probao sa dobrim peletom, nije bilo nikakvih problema ni na kojoj brzini niti na eco modu.
Znaci nije do peci, sulunara, ođaka nego do smeca punog plastike, pijeska i ko zna cega sve koje nam prodaju. Sto ti rek'o pod A klasu! :lol:
Manja više nemam pojma koje kupiti. Šta god da sam kupio ispada smeće. A opet moj punac šta god da stavi u istu peć radi kao saliveno. Lud sam više.
User avatar
quoter
Posts: 526
Joined: 15/02/2011 23:57

#79 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by quoter »

simesisan wrote: 07/04/2021 19:25
Pitar sa Kariba wrote: 07/04/2021 19:18 Da jbg i kod mene je tako. Sa tim da nisam stimao nista osim brzine 5.
Medjutim kad sam probao sa dobrim peletom, nije bilo nikakvih problema ni na kojoj brzini niti na eco modu.
Znaci nije do peci, sulunara, ođaka nego do smeca punog plastike, pijeska i ko zna cega sve koje nam prodaju. Sto ti rek'o pod A klasu! :lol:
Manja više nemam pojma koje kupiti. Šta god da sam kupio ispada smeće. A opet moj punac šta god da stavi u istu peć radi kao saliveno. Lud sam više.
Jedino onaj iz Binga Premium pelet kod mene može, ovo sve ostalo smeće.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#80 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by visuljak »

Ove godine svi imaju problema sa losim peletom.
Dobar pelet izgori kao papir i pretvori se u sivkasti pepeo kao pijesak dok ovo drugo smece jedva izgori a ostavlja sljaku iza sebe i neku masu kao da je plastika.

Puncu ne treba puno vjerovati. Svaki put ce hvaliti novi a kuditi stari pelet. :D

Bingo ove godine ima fin svijetao pelet. Nisam probao ali ga mnogi hvale. Meni izgleda dobar.
Dobar je i Savox iz Milica. Bijele vrece sa svijetlim peletom. Ma gori kao papir.

Opet isto, samo svijetao pelet moze biti dobar sve drugo je macak u vreci.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#81 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

visuljak wrote: 07/04/2021 19:56 Opet isto, samo svijetao pelet moze biti dobar sve drugo je macak u vreci.
U ovo sam se i ja uvjerio. :thumbup:
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#82 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

visuljak wrote: 07/04/2021 19:56 Ove godine svi imaju problema sa losim peletom.
Dobar pelet izgori kao papir i pretvori se u sivkasti pepeo kao pijesak dok ovo drugo smece jedva izgori a ostavlja sljaku iza sebe i neku masu kao da je plastika.

Puncu ne treba puno vjerovati. Svaki put ce hvaliti novi a kuditi stari pelet. :D

Bingo ove godine ima fin svijetao pelet. Nisam probao ali ga mnogi hvale. Meni izgleda dobar.
Dobar je i Savox iz Milica. Bijele vrece sa svijetlim peletom. Ma gori kao papir.

Opet isto, samo svijetao pelet moze biti dobar sve drugo je macak u vreci.
Sve se slažem osim za punca, jer sam se sam uvjerio. Stavi spačvu čisto, stavi bilo šta čisto. Ja donesem šta meni prlja njemu čisto.
A što se tiče navedenih preleta kod mene tih nema jer sam iz Pule. Tako da pozdrav svima iz Pule 👋i hvala na savjetima.
User avatar
visuljak
Posts: 994
Joined: 26/11/2020 14:05

#83 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by visuljak »

simesisan wrote: 07/04/2021 22:02
visuljak wrote: 07/04/2021 19:56 Ove godine svi imaju problema sa losim peletom.
Dobar pelet izgori kao papir i pretvori se u sivkasti pepeo kao pijesak dok ovo drugo smece jedva izgori a ostavlja sljaku iza sebe i neku masu kao da je plastika.

Puncu ne treba puno vjerovati. Svaki put ce hvaliti novi a kuditi stari pelet. :D

Bingo ove godine ima fin svijetao pelet. Nisam probao ali ga mnogi hvale. Meni izgleda dobar.
Dobar je i Savox iz Milica. Bijele vrece sa svijetlim peletom. Ma gori kao papir.

Opet isto, samo svijetao pelet moze biti dobar sve drugo je macak u vreci.
Sve se slažem osim za punca, jer sam se sam uvjerio. Stavi spačvu čisto, stavi bilo šta čisto. Ja donesem šta meni prlja njemu čisto.
A što se tiče navedenih preleta kod mene tih nema jer sam iz Pule. Tako da pozdrav svima iz Pule 👋i hvala na savjetima.
Je li imate razlicite kotlove od razlicitih proizvodjaca ili iste?
Ako su isti zovi servisera da ti ustima postavke.

Pozdravi nazad iz snijezne i hladne BiH.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#84 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

visuljak wrote: 07/04/2021 22:06
simesisan wrote: 07/04/2021 22:02
visuljak wrote: 07/04/2021 19:56 Ove godine svi imaju problema sa losim peletom.
Dobar pelet izgori kao papir i pretvori se u sivkasti pepeo kao pijesak dok ovo drugo smece jedva izgori a ostavlja sljaku iza sebe i neku masu kao da je plastika.

Puncu ne treba puno vjerovati. Svaki put ce hvaliti novi a kuditi stari pelet. :D

Bingo ove godine ima fin svijetao pelet. Nisam probao ali ga mnogi hvale. Meni izgleda dobar.
Dobar je i Savox iz Milica. Bijele vrece sa svijetlim peletom. Ma gori kao papir.

Opet isto, samo svijetao pelet moze biti dobar sve drugo je macak u vreci.
Sve se slažem osim za punca, jer sam se sam uvjerio. Stavi spačvu čisto, stavi bilo šta čisto. Ja donesem šta meni prlja njemu čisto.
A što se tiče navedenih preleta kod mene tih nema jer sam iz Pule. Tako da pozdrav svima iz Pule 👋i hvala na savjetima.
Je li imate razlicite kotlove od razlicitih proizvodjaca ili iste?
Ako su isti zovi servisera da ti ustima postavke.

Pozdravi nazad iz snijezne i hladne BiH.
Imam samostojeću peć u sobi.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#85 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Benjamin1994 »

Dobar dan, i ja bi da se nadovezem na temu. Situacija je slijedeća, inače sam dvije zime koristio drva za cumur, stan je nekih 70ak kvadrata, pvc stolarija, vani stiropor 8cm, trošio sam otprilike 6/7 metara drva i 2 tone cumura. Već duže vrijeme razmišljam da uzmem puhalicu, i naletio sam na nekog edu iz Tuzle, u ponudi ima centrometal z12 i termoflux koji je znatno skuplji. Po njegovom zaključku centeometalova peć bi mogla grijati 70ak kvadrata bez problema i daje mi je za 1420km, s tim da bi morao otići do Tuzle jer nema dostave. Inače sam iz Sarajeva, vrlo vjerovatno bi peć gorila maltene 0/24 s tim da nisam kuci sigurno nekih 10ak sati pa bi je stavljao na neku manju temperaturu neki eko mod nešto, a kad boravim pojačavao bi je na nekih 22/24 stepena. Zanima me gdje bi je mogao potražiti u Sarajevu, i kakva su vasa iskustva i koje su druge marke alternativa l posto sam vidio na piku da ima od 1200 pa na više. Lp
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#86 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Ma sve je u pet deka.... osim onih talijana, "Ravelli".
Procitaj temu oko Eko moda, pa skontaj.
Benjamin1994
Posts: 145
Joined: 26/10/2015 02:19

#87 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Benjamin1994 »

Gdje bi taj post mogao naći, nisam neki haker za ovaj klix
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#88 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Strana broj 3. :mrgreen:
Sve rade na istom principu bez obzira na oznaku. Z6, 9 ili 12.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#89 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Eto mene opet.
Trebam pomoć pošto sam mislio da mi je krepao motor od puža, kupio sam novi. Danas ga stavio kad ono opet neće bacati pelete tj ne pokreće se motor uopće. Kablovi uredno spojeni. Radi se o centrometal z12.
Unaprijed hvala.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#90 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

simesisan wrote: 03/10/2021 20:17 Eto mene opet.
Trebam pomoć pošto sam mislio da mi je krepao motor od puža, kupio sam novi. Danas ga stavio kad ono opet neće bacati pelete tj ne pokreće se motor uopće. Kablovi uredno spojeni. Radi se o centrometal z12.
Unaprijed hvala.
Riješeno, crijevo presostata je bilo zaštopano... 🤦‍♂️
cowboy33
Posts: 1
Joined: 01/11/2021 21:22

#91 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by cowboy33 »

Fantom87 wrote: 17/01/2021 15:24 Pozdrav ljudi
Imam jedan problem sa peći Centrometal z12. Naime peć kada ju upalim počne ubacivati pelet i počne se normalno paliti, ali se nakon nekog vremena upali alarm i na ekranu piše no acc, (peć je skroz očišćena i pelet je u redu) ja onda ugasim peć i ponovo ju upalim i ne bude nikakvih problema. To se konstantno događa nakon što je nestala struja (zbog onog vražjeg potresa) dok je peć radila, zvao sam majstora no on samo predlaže da bolje očistim peć. Molim pomoć, ako iko zna kako ovo riješiti.
Pozdrav, jeste mozda riješili problem?, prije mjesec dana kupio sam Centrometalu peć i imam isti problem,pali mi se no acc alarm i peć započinje proces gašenja.
Ivan73
Posts: 1
Joined: 30/11/2021 16:24

#92 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Ivan73 »

Isti problem
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#93 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Da li se upali vatra?
Ako ne onda je do grijaca koji potpaljuje pelet.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#94 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

cowboy33 wrote: 01/11/2021 21:28
Fantom87 wrote: 17/01/2021 15:24 Pozdrav ljudi
Imam jedan problem sa peći Centrometal z12. Naime peć kada ju upalim počne ubacivati pelet i počne se normalno paliti, ali se nakon nekog vremena upali alarm i na ekranu piše no acc, (peć je skroz očišćena i pelet je u redu) ja onda ugasim peć i ponovo ju upalim i ne bude nikakvih problema. To se konstantno događa nakon što je nestala struja (zbog onog vražjeg potresa) dok je peć radila, zvao sam majstora no on samo predlaže da bolje očistim peć. Molim pomoć, ako iko zna kako ovo riješiti.
Pozdrav, jeste mozda riješili problem?, prije mjesec dana kupio sam Centrometalu peć i imam isti problem,pali mi se no acc alarm i peć započinje proces gašenja.
Pogledaj da li se prilikom pokretanja peći zažari u dnu pepeljare... ako da - grijač je ispravan, neki je drugi problem. Prvi serviser je rekao da se za nevolju, ako se ne može do rezervnog grijača upotrijebiti i Hepo kocka za potpalu. Ako je pelet vlažan isto neće upaliti pa makar i nov grijač bio.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#95 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

Ima nekih mjesec dana kako se ventilator puhalice (što ubacuje topao zrak u sobu) s vremena na vrijeme sam zaustavi; nekad se to desi nakon prvog dnevnog uključenja peći, nakon samo 10 min rada, taman počne puhati i stane! Ako ostane tako 15 i više sekundi pali se alarm No Fire, pišti i moraš je ugasiti. Temeljito se čisti svaki vikend, izvade svi limovi ali opet, i kad je tek samo sastavljena zna gnjaviti na opisani način.
Onda sam joj rastavio onaj rotor ispuha dima, očistio sav prah iz kućišta, ventilator, propuhao ono vakum crijevo, puhnuo kroz crijevo u onaj tzv pellet pressure switch i čulo se "klik" i onda je radila bez problema desetak dana. Onda opet iznova. Nekad se nakon ponovnog paljenja ponaša normalno... pa opet nakon par dana sve iznova.
Danas sam je bar 8x tako palio, gasio... čistio, sve rastavljao... i nakon 15 min rada opet stane i prestane puhati. Činilo se da je elektromotor puhalice ali ako se pokvario onda ne bi trebao nikako raditi, a ne "hoću - neću"... ko da neki senzor gnjavi.
Najinteresantniji je dio kad je zbog alarma moram ugasiti: na ekranu piše Off, ispuhuju se zaostali dim i pepeo, puhalica i dalje miruje, ne okreće... i onda nakon nekih 5-10 minuta se sama pokrene i puše! :? Sve do kraja; doduše, nekad "turira": pali se, ugasi, pali...
Baš sam razočaran :cry: čini se da bi bilo bolje da sam dao malo više para i kupio Ravelli, kako li... ovo je baš patnja ko pogađanje loto brojeva. :roll:
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#96 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Moguce da je elektronika vrisnula. Zovi servis!
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#97 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

Pitar sa Kariba wrote: 02/01/2022 19:45 Moguce da je elektronika vrisnula. Zovi servis!
Pa, u pravu si - crkla je tzv. sonda u dimovodu. Cijena je nekih 25 KM, a vrijeme potrebno za zamjenu je nekih 10tak minuta; potrebno je skinuti bočne limove peći i na lijevoj strani (gledajući sprijeda) se nalazi negdje u ravnini onog vakuum crijeva, kablić dužine 15 cm. Ne treba nikakav alat, izvadi se iz gumenog ležišta, odspoji na utičnici i stavi druga! 8)
Peć sada radi ko Doxxa :izet:
Image
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#98 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Taman na vrijeme! :D
piking
Posts: 44
Joined: 30/01/2020 09:44

#99 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by piking »

Imam problem sa pregrijavanjem ove peći zadnjih mjesec dana.

Par puta se sama od sebe ugasila jer se pregrijala (temperatura dimnih plinova pređe 220*C) i pojavi se dep-sic error te je potrebno stisnuti prekidač sa zadnje strane da bi se peć ponovo upalila.
Uz sve to nije mogla napraviti dobar plamen.
Majstor mi je dolazio i riješio problem sa plamenom, ali pregrijavanje je još uvijek prisutno.

Naprimjer; danas zadam temperaturu na 23*C (vanjska temperatura je bila oko 0*C), peć unutra podigne temperaturu sa 14*C na 20*C u roku od 30 minuta što je zadovoljavajuće, međutim od 20*C do 23*C joj treba još sigurno sat ipo do dva sata i u tom periodu (budući da cijelo vrijeme radi na snazi 5) temperatura dimnih plinova pređe preko 200*C i malo joj fali da se isključi. Ja je tada moram postaviti na Eco mode kako bi smanjio temperaturu dimnih i spriječio gašenje ali onda temperatura padne za 1-2 stepena i vrtim se u krug.

Peć sam detaljno očistio 2 puta u zadnjih mjesec dana, očišćena oba ventilatora, dimovod, kompletno ložište kao i komora dimnih plinova ispod ložišta, majstor sve to pregledao i utvrdio da je peć čista ali opet se dešava isto.

Grijem prostor od nekih 45 kvadrata (sa lošom izolacijom doduše) ali se isti prostor sa istom peći grijao i prošle godine i bez problema je mogla doći na 25*C bez ikakvih pregrijavanja što sada nije slučaj. Pelet je A1 - Ekoline Kovan, a prošle godine je bio neki no-name koji se pokazao kao super.

Ako je itko od vas imao sličnih problema sa ovim da se peć pregrijava a ne može ugrijati prostor kako treba, dajte neki savjet :)

Majstor je mijenjao parametre ali nije baš pomoglo očito..
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8550
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#100 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Pitar sa Kariba wrote: 11/10/2018 20:29
Gvozdenduka wrote: Postovanje moze mala pomoc imam Z12s pec na pelet pokavljuje mi se stalno deep sic fail sta da raxim sem sto je uvijek rucno resetujem .hval.
Postavi na bolje mjesto onu crnu zicu iza peci koja mjeri temperaturu sobe. Ja sam rijesio isti problem tako. Uvijek je bila na podu u uglu i onda nije pec isla u eco mod pa se spremiste peleta pregrijavalo te se pec gasila. Ja sam je zalijepio ma zid iza peci, i sad se temp na peci podudara sa termometrom u sobi.
Meni je ovo pomoglo prije par godina.
Kako znas temp gasova? Serviser mjerio?
Post Reply