Regulacija peći na pelet Z12

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#1 Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#2 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by victom »

Heva wrote:Neka ideja?
da sam JA pokvario svoju peć poslije samo 30 minuta upotrebe, ja bih se upuco.
Ili predoziro.
Peletom.
Il šta je već pri ruci.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:04, edited 2 times in total.
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#3 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

victom wrote:
Heva wrote:Neka ideja?
da sam JA pokvario svoju peć poslije samo 30 minuta upotrebe, ja bih se upuco.
Ili predoziro.
Peletom.
Il šta je već pri ruci.
Ne kontam te prijatelju, ovo je trebalo biti smiješno ili šta? Šta tu ima da se pokvari? Tipka gore ili dole i Send, radi ili ne radi...
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#4 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by victom »

Heva wrote:
victom wrote:
Heva wrote:Neka ideja?
da sam JA pokvario svoju peć poslije samo 30 minuta upotrebe, ja bih se upuco.
Ili predoziro.
Peletom.
Il šta je već pri ruci.
Ne kontam te prijatelju, ovo je trebalo biti smiješno ili šta? Šta tu ima da se pokvari? Tipka gore ili dole i Send, radi ili ne radi...
to ti pričaj majstoru. Kad te majstor ostavio samog sa peći, peć je radila.
Što si diro i čačko ?
Last edited by victom on 01/03/2021 06:04, edited 3 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#5 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by victom »

jest ti dugo i trajala
Last edited by victom on 01/03/2021 06:04, edited 2 times in total.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Maraschino »

ne cackaj puno dok majstor ne dodje. gasi je na kotlu a majstor kada dodje trebao bi nove postavke uraditi.

p.s. kakav je to majstor koji se ne javlja na telefon a kotao on pustio u pogon :roll:
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#7 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

Maraschino wrote:ne cackaj puno dok majstor ne dodje. gasi je na kotlu a majstor kada dodje trebao bi nove postavke uraditi.

p.s. kakav je to majstor koji se ne javlja na telefon a kotao on pustio u pogon :roll:
Ništa na peći nije dirano, postavkama... samo na daljinskom je temperatura podešavana ali peć ne reaguje u skladu s tim... slušao sam neke ljude koji su imali problem sa očitanjem temperature preko one sonde koja izlazi pozadi...
što se tiče majstora, javio se on, ali sada je vrijeme početka grijne sezone a termini koje on ima se trenutno ne poklapaju sa danima kad sam ja slobodan... vjerovatno vikend.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#8 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by victom »

bratte, jesi našo gdje ćeš i pitati.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:04, edited 2 times in total.
User avatar
zlatarsa
Posts: 63
Joined: 03/06/2008 22:16

#9 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by zlatarsa »

Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
javi se u PP , imam istu, sve je u redu sa tvojom peci. ;-)
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#10 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

zlatarsa wrote: javi se u PP , imam istu, sve je u redu sa tvojom peci. ;-)
Napisano, poslano! :o
Joskok
Posts: 1
Joined: 18/11/2017 07:50

#11 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Joskok »

i ja imam isti problem, pisao sam na pp
diff
Posts: 63
Joined: 02/11/2012 11:19

#12 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by diff »

Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
Kod mene je ZV16 i sam istražujem kako podesiti peć da optimalno radi. Kod mene radi na način, da podesim temperaturu vode na izlaznom vodu npr. 60 C, peć kad dostigne zadatu vrijednost odlazi u modulaciju, tj. smanjuje program rada i održava zadanu vrijednost temperature.
Pokušavam na netu da nadjem kako se uključuje modulacija ECO-STOP, ali još nisam našao. Ako neko zna, dobro bi bilo da i nas ostale informiše.
Onaj ko će odgovoriti da zovem servisera nije se mučio sa serviserima, jer obično ne znaju štimati parametre niti imaju toliko vremena da posmatraju rad peći duži vremenski period.
Interesuje me da li je neko od forumaša već istražio slične elektronike kao i na ZV16, i da li neko ima spisak šta svaki od parametara znači, koji su interesantni za štimanje rada peći.
Objašnjenja parametara za Ut04 --> A9 --> http://www.metel.hr/download/uputstva_z ... 4%20hr.pdf
Da li neko zna na koji način se očitavaju sati rada i potrošnje peći.
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#13 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by merkato »

Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
Pozzz jeste li uspjeli ustelovat kamin,i ja imam isti problem
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#14 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by merkato »

diff wrote:
Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
Kod mene je ZV16 i sam istražujem kako podesiti peć da optimalno radi. Kod mene radi na način, da podesim temperaturu vode na izlaznom vodu npr. 60 C, peć kad dostigne zadatu vrijednost odlazi u modulaciju, tj. smanjuje program rada i održava zadanu vrijednost temperature.
Pokušavam na netu da nadjem kako se uključuje modulacija ECO-STOP, ali još nisam našao. Ako neko zna, dobro bi bilo da i nas ostale informiše.
Onaj ko će odgovoriti da zovem servisera nije se mučio sa serviserima, jer obično ne znaju štimati parametre niti imaju toliko vremena da posmatraju rad peći duži vremenski period.
Interesuje me da li je neko od forumaša već istražio slične elektronike kao i na ZV16, i da li neko ima spisak šta svaki od parametara znači, koji su interesantni za štimanje rada peći.
Objašnjenja parametara za Ut04 --> A9 --> http://www.metel.hr/download/uputstva_z ... 4%20hr.pdf
Da li neko zna na koji način se očitavaju sati rada i potrošnje peći.
Javi mi se u pp
User avatar
Heva
Posts: 102
Joined: 13/06/2017 20:25
Location: Otoka

#15 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Heva »

merkato wrote:
Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 ...
Neka ideja?
Pozzz jeste li uspjeli ustelovat kamin,i ja imam isti problem
Da, uspio sam.. na kraju je ipak došao majstor sa svejžpm idejom i uz konsultacije sa servisnim centrom podesio parametre u tzv. bloku 28 i sada kad namjestim temperaturu na 23, Auto mod... peć uzima pelet do 25 stepeni, potom kratko se rashlađuje ispuhivanjem ali bez gašenja "Fire Stop..." a onda ponovo vraća u fazu grijanja. Ukoliko naglo otopli vani i zagrijanost pređe 25 peć se isključi automatski i kasnije, kad temp padne ispod 20 uključi. Milina! 8)
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8570
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#16 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

"Fire stop" nije rashlađivanje peci, nego automatsko ciscenje lozista! I kod mene radi kao u tvom prvom postu. Nisam nikad probao "Auto mod", probat cu bas danas da vidim da li se i moja tako ponaša bez servisera :D . Imam istu Z12.
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#17 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by profatr »

Pozrav svima, novak sam sa peletom. Imam kamin centrometal z12 i u ova tri mjeseca koliko ga koristim sam jako zadovoljan. Usisavam loziste svaka 2-3 dana i sve pet.

Zanima me sljedece: kada je bio serviser prilikom prvog ukjucivanja peci rekao mi je da bih svakih mjesec dana trebao poskidati limove iz unutrasnjosti peci oko lozista i sve to ocistiti. Ja to do sada nisam radio pa me zanima vase iskustvo da li vi to radite i koliko cesto.

Hvala
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8570
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#18 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

@profatr welcome to the club! :D
Ja obavezno radim jednom mjesečno (sa dobrim peletom). Na žalost ove godine sam uzeo loš i radim "generalno" čišćenje svakih 20-tak dana. Nije komplikovano bukvalno dva šarafa odvrnes i skidaš stranice. Iza bude dosta pepela i izgubi se ispravan dotok vazduha pa time i lošije sagorijeva pelet. Nezgodno je prvi put, ja sad završim to čišćenje za jedno tri sata.






:D
Šalim se, al treba min. sat da se fino očisti, ja barem tri puta moram usisivač isprazniti. Ne bude pun pepela, nego istresem filter da bolje "vuče". Ali vrijedi truda. Imas uputstvo koje si dobio uz pec pa slijedi korake i slaži dijelove redom da se možeš snaći kod sastavljanja.
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#19 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by profatr »

Pitar sa Kariba wrote:@profatr welcome to the club! :D
Ja obavezno radim jednom mjesečno (sa dobrim peletom). Na žalost ove godine sam uzeo loš i radim "generalno" čišćenje svakih 20-tak dana. Nije komplikovano bukvalno dva šarafa odvrnes i skidaš stranice. Iza bude dosta pepela i izgubi se ispravan dotok vazduha pa time i lošije sagorijeva pelet. Nezgodno je prvi put, ja sad završim to čišćenje za jedno tri sata.






:D
Šalim se, al treba min. sat da se fino očisti, ja barem tri puta moram usisivač isprazniti. Ne bude pun pepela, nego istresem filter da bolje "vuče". Ali vrijedi truda. Imas uputstvo koje si dobio uz pec pa slijedi korake i slaži dijelove redom da se možeš snaći kod sastavljanja.
Tnx
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#20 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by profatr »

profatr wrote:Pozrav svima, novak sam sa peletom. Imam kamin centrometal z12 i u ova tri mjeseca koliko ga koristim sam jako zadovoljan. Usisavam loziste svaka 2-3 dana i sve pet.

Zanima me sljedece: kada je bio serviser prilikom prvog ukjucivanja peci rekao mi je da bih svakih mjesec dana trebao poskidati limove iz unutrasnjosti peci oko lozista i sve to ocistiti. Ja to do sada nisam radio pa me zanima vase iskustvo da li vi to radite i koliko cesto.

Hvala
Odradio sam ciscenje, trebalo mi je dva sata od cega citav sat da namjestim natrag onaj limic na vrhu. Vec sam u ocaju mislio zvati servisera ali nekako upade ni sam ne znam kako. Uglavnom posao nije za one kojima nemaju barem malo talenta za sam svoj majstor igre.
Pozdrav
profatr
Posts: 438
Joined: 23/07/2016 07:01

#21 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by profatr »

Javila mi se poruka serv, ne zove mi se i ne placa serviser, znali tko kako to ponistiti?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#22 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Jbt nauka oko peleta i još je skup. Lijepi Vaillant i plin, jednom namjestiš i zaboraviš, jednom godišnje uradiš ili ne uradiš servis.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8570
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#23 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Nije baš nauka, ali išće malo truda. I meni je mali poklopac zadavao probleme, jbg dok se ne ustelis. To "serv" znači da je odradila 900 sati, ne znam kako resetovati. Ako ko zna nek' podijeli :D . U suštini peć će normalno raditi, kod mene druga godina sa porukom. I serviseri su bezobrazni jbt kad se sjetim da mi uze 100KM samo da pečat stavi u garanciju! Ni ja ih nisam više nikad zvao.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#24 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Pitar sa Kariba wrote:Nije baš nauka, ali išće malo truda. I meni je mali poklopac zadavao probleme, jbg dok se ne ustelis. To "serv" znači da je odradila 900 sati, ne znam kako resetovati. Ako ko zna nek' podijeli :D . U suštini peć će normalno raditi, kod mene druga godina sa porukom. I serviseri su bezobrazni jbt kad se sjetim da mi uze 100KM samo da pečat stavi u garanciju! Ni ja ih nisam više nikad zvao.
Ma znam ali za tu peć sa svim elementima sigurno iskeširaš 2-3 milje ako ne i više i onda se zezaš. Upoređujem sa Vaillant sistemom grijanja, sve je isto osim peći/bojlera. Ja za servis bojlera jednom godišnje dam 40-50KM, nekad uradim svake druge godine, i nema zezanja, prst u uho.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8570
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#25 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Peć je (bila) od 1.100 do 1.400KM, i nije za centralnog. Jbg plinski bojler + radijatori + radovi ipak je skuplje. :D
A slažem se da je plin mnogo lakši za korištenje i održavanje.
Post Reply