Regulacija peći na pelet Z12

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#26 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Pitar sa Kariba wrote:Peć je (bila) od 1.100 do 1.400KM, i nije za centralnog. Jbg plinski bojler + radijatori + radovi ipak je skuplje. :D
A slažem se da je plin mnogo lakši za korištenje i održavanje.
A ja sam mislio da je to onaj pelet kotao za centralno sa svim onim dodacima, gledao sam ima po 4-5 milja. Reko ako imaš takvih problema sa tim sistemom pa za šta si onda dao tolike pare. :mrgreen: Onda i nije to toliko strašno, jbg. duraj nekako.
vedrinho
Posts: 2
Joined: 11/02/2018 09:47

#27 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by vedrinho »

Poštovani,

molim ako netko ima rješenje problema da peć konstantno diže temperaturu više od one na koju je namještena da ovdje napiše ili PP.


Unaprijed se zahvaljujem!!
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#28 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

vedrinho wrote:Poštovani,

molim ako netko ima rješenje problema da peć konstantno diže temperaturu više od one na koju je namještena da ovdje napiše ili PP.


Unaprijed se zahvaljujem!!
Ako je problem kao u prvom postu ove teme, onda joj ne mozes nista.
To je tako, nisam vidio da je neko "rijesio". Temperatura na displeju nije temperatura peci nego prostorije.
vedrinho
Posts: 2
Joined: 11/02/2018 09:47

#29 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by vedrinho »

Djaba onda podesavanje temperature prostorije kad ona konstantno radi i dize temperaturu dok moze... Jednostavno da je nisu mogli prilagoditi da ako digne za 2 stupnja vise da ispuse loziste i upali se ponovno kad temperatura padne za 1 stupanj od namještene bilo bi lakse. Meni ladno nastimana na 23 dodje do 28, a u stanu sauna...
kula307
Posts: 3
Joined: 25/02/2018 12:56

#30 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by kula307 »

profatr wrote:Javila mi se poruka serv, ne zove mi se i ne placa serviser, znali tko kako to ponistiti?
Evo video kako se ponistava servis na peci Z12. Po ovome videu sam ja sebi reset uradio :
https://www.yiflix.com/video-download/v ... achel.html
vrba78
Posts: 3
Joined: 29/09/2018 11:33

#31 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by vrba78 »

Pozdrav!Kupio sam ovu peć i mučim se s regulacijom.Bez obzira na koliko podesim temperaturu i brzinu ventilatora peć radi po svome i digne temperaturu na 26-27 stupnjeva.Molim tko ima iskustva da mi da kakav savjet.Unaprijed hvala!
User avatar
chockad
Posts: 246
Joined: 02/06/2008 09:55
Location: bijeljina

#32 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by chockad »

Razmisljam da kupim kamin na pelet, snage 10-12kw. Grijao bih prostor povrsine 55-60 m2, plasticna stolarija, 10cm izolacija - stiropor. Interesuje me zna li neko kolika bi bila potrosnja peleta? Ima u prospektima napisano kojekakvih informcija, ali svi znamo da u praksi nista nije nalik onome sto proizvodjac napise a prodavac nahvali.
kula307
Posts: 3
Joined: 25/02/2018 12:56

#33 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by kula307 »

vrba78 wrote:Pozdrav!Kupio sam ovu peć i mučim se s regulacijom.Bez obzira na koliko podesim temperaturu i brzinu ventilatora peć radi po svome i digne temperaturu na 26-27 stupnjeva.Molim tko ima iskustva da mi da kakav savjet.Unaprijed hvala!
Kod svih je isti problem sto pec nastavlja da zagrijava prostor i nakon sto dostigne sobnu temperaturu .
Ja sam taj problem rijesio tako sto sam smanjio doziranje peleta kada je pec u "ECO" modu i na taj nacin mi zadrzava zadanu temperaturu a i manje trosi.
Ima jos i nacin da se pec gasi kada se dostigne zadana temperatura ali nisam htio tako nastimati jer mi idu na zivce procesi paljenja i gasenja :-D
vrba78
Posts: 3
Joined: 29/09/2018 11:33

#34 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by vrba78 »

I ja sam mislio smanjiti doziranje peleta ali nemam kodove.Ako tko ima neka napiše ovdje ili u privatnoj poruci.Hvala!
Gvozdenduka
Posts: 2
Joined: 08/10/2018 17:58

#35 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Gvozdenduka »

kula307 wrote:
vrba78 wrote:Pozdrav!Kupio sam ovu peć i mučim se s regulacijom.Bez obzira na koliko podesim temperaturu i brzinu ventilatora peć radi po svome i digne temperaturu na 26-27 stupnjeva.Molim tko ima iskustva da mi da kakav savjet.Unaprijed hvala!
Kod svih je isti problem sto pec nastavlja da zagrijava prostor i nakon sto dostigne sobnu temperaturu .
Ja sam taj problem rijesio tako sto sam smanjio doziranje peleta kada je pec u "ECO" modu i na taj nacin mi zadrzava zadanu temperaturu a i manje trosi.
Ima jos i nacin da se pec gasi kada se dostigne zadana temperatura ali nisam htio tako nastimati jer mi idu na zivce procesi paljenja i gasenja :-D
Postovanje moze mo ko reci kako da podesim sve to hvala.
Gvozdenduka
Posts: 2
Joined: 08/10/2018 17:58

#36 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Gvozdenduka »

zlatarsa wrote:
Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
javi se u PP , imam istu, sve je u redu sa tvojom peci. ;-)
Postovanje moze mala pomoc imam Z12s pec na pelet pokavljuje mi se stalno deep sic fail sta da raxim sem sto je uvijek rucno resetujem .hval.
kula307
Posts: 3
Joined: 25/02/2018 12:56

#37 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by kula307 »

Na slici ispod su parametri za stimanje rada peci u eco modu. Postavke doziranja peleta se stimaju u Pr 06.

https://prnt.sc/l5064j



Na slijedecoj slici je objasnjeno kako mijenjati parametre rada peci :

https://prnt.sc/l505ov


A ovdje su oznake svih parametara rada peci koji se mogu mijenjati :

https://prnt.sc/l506nr


Nadam se da ce ovo biti od pomoci :D
Last edited by kula307 on 11/10/2018 21:36, edited 1 time in total.
vrba78
Posts: 3
Joined: 29/09/2018 11:33

#38 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by vrba78 »

Ne znam zašto ali ja ne mogu vidjeti slike u prethodnom postu.Ja sam svoju peć podesio tako što sam pratio upute za Artel easy L koje sam našao na Youtube-u.Peć je dosta slična Centrometalovoj a najvažnije je što je upravljanje isto.Na slici su parametri svih postavki,ja sam promijenio samo Pr06, vrijeme rada puža u Pot1.http://prntscr.com/i08sti
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#39 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Gvozdenduka wrote: Postovanje moze mala pomoc imam Z12s pec na pelet pokavljuje mi se stalno deep sic fail sta da raxim sem sto je uvijek rucno resetujem .hval.
Postavi na bolje mjesto onu crnu zicu iza peci koja mjeri temperaturu sobe. Ja sam rijesio isti problem tako. Uvijek je bila na podu u uglu i onda nije pec isla u eco mod pa se spremiste peleta pregrijavalo te se pec gasila. Ja sam je zalijepio ma zid iza peci, i sad se temp na peci podudara sa termometrom u sobi.
Maticka
Posts: 2
Joined: 03/11/2018 20:33

#40 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Maticka »

8)
Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?
Maticka
Posts: 2
Joined: 03/11/2018 20:33

#41 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Maticka »

Maticka wrote:8)
Heva wrote:Nedavno sam nabavio Centrometal peć na pelet Z12 i činila se lakom za upotrebu, održavanje... od uključenja do puhanja nekih desetak minuta, ali...
kad je majstor otišao i ostavio me sa peći htio sam da smanjim temperaturu na daljinskom sa 25 na 20°C i pritisnuo tipku Send jer je već počelo biti prevruće. Očekivao sam smanjenje plamena ali ništa. :roll: Smanjim nakon pola sata na daljinskom na 15°C ali displej na peći i dalje pokazuje 21 ili 22, Eco i Auto tekstove... sačekam još pola sata i kad sam vidio da se ništa ne mijenja - ugasim peć. Opet uveče, 5-6 sati kasnije, upalim peć, odmah podesim na daljinskom temperaturu na 15°C i kad se peć zavatrila temperatura uskoro stigne i prestigne 15 i onda se održavala oko 21 do 23 °C :cry: Po meni, ako je dostignuta temperatura koja je podešena na daljinskom bi trebao bi se pokrenuti proces Fire Stop da bi temperatura pala, ali to se ne dešava ni kad na daljinskom "bacim" na 7°C jer peć navodno ima regulaciju od 7-40°C!? :zoka: Majstor je ovih dana nedostupan zbog obaveza a peć grije više nego što treba i ždere iovako preskup pelet. Jedina opcija ostane da se nakon par sati rada peć ugasi oko podneva i opet upali predveče, što nije odraz automatike i komfora... upute ne pokazuju na neku sličnu anomaliju.
Neka ideja?




Treba mi uputa, pliz, pomoc imam isti ovakav problem!! Ako mi moze neto poslati upute
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#42 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Znaci nema tu pomoci. Pec se ne gasi bez Off tipke na daljinskom ili alarma.
"Fire stop" nije hladjenje peci nego autom. ciscenje lozista.
Temperatura na displeju peci je temperatura prostorije.
Zadana temp na daljiskom samo odredjuje peci kada ce (na koliko stepeni C preci eco/auto mod i smanjiti brzinu ventilatora i puza.
Ove Centrometalove peci se ne gase kada postignu postavljenu temp. nego predju u eco/auto mod.

Mana jbg....
Denisa87
Posts: 1
Joined: 05/12/2018 18:25

#43 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Denisa87 »

Heva wrote:
zlatarsa wrote: javi se u PP , imam istu, sve je u redu sa tvojom peci. ;-)
Napisano, poslano! :o
Imam istu centrometal peć i problem gdje dostize visoku temperaturu. Kako je moguce podesiti na odredjenu temperaturu?
robi99
Posts: 3
Joined: 24/12/2018 18:23

#44 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by robi99 »

Imam ZV16 peć već drugu zimu. Kod ovih peći regulacija temperature zraka samo pali i gasi ventilator (grijanje prostorije u kojoj se peć nalazi). Krajem prošle zime ugradio sam vanjski WIFI termostat (kineska proizvodnja, oko 40 EURA). Peć je automatski prešla u drugi mod rada tako da kad termostat pošalje signal da je temperatura veća za 1 stepen od zadane peć pređe u ECO mod (na displeju piše ECO STOP - STOP FIRE) i peć se nakon nekoliko minuta u potpunosti gasi. Kad se temperatura u prostoriji spusti za 1 stepen ispod zadane peć se pali. Termostat ima svoju aplikaciju za Android i preko nje se sve podešava (mogu se postaviti željene temperature po periodima za 24 sata i tako za radne dane i dane vikenda). Moguće da je i na Zxx modelima ista stvar tako da je za rad peći u ECO modu potrebno spojiti vanjski termostat (na ploči ima predviđeno mjesto za spajanje vanjskog termostata).
Upute za servisere sam pronašao na linku https://www.scribd.com/document/3393730 ... -N-03-2015
Emir92
Posts: 303
Joined: 13/01/2011 15:31

#45 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Emir92 »

Zdravo raja,

Nadam se da neko ima ovu pec centropelet zs10. Da ne otvaram zasebno temu.
Znaci nakon sto se pojavio serv na ekranu i nakon posjete majstora (pec je jos pod garancijom)
temperatura koju pec nece da prijedje je 19stepeni.
Na daljinskom i ekranu je postavljena na 26stepeni.
Isto tako koju god snagu da stavimo temperatura varira izmedju 17 i 19.
Da li se iko sustretao sa ovim problemom? I da li zna kako rijesiti ovaj problem? napomena prije dolaska majstora pec je postizala 24 bez problema.
Jer majstor "odugovlaci" da dodje da popravi sto je pokvario -.-
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#46 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Maraschino »

Emir92 wrote: 11/01/2020 19:45 Zdravo raja,

Nadam se da neko ima ovu pec centropelet zs10. Da ne otvaram zasebno temu.
Znaci nakon sto se pojavio serv na ekranu i nakon posjete majstora (pec je jos pod garancijom)
temperatura koju pec nece da prijedje je 19stepeni.
Na daljinskom i ekranu je postavljena na 26stepeni.
Isto tako koju god snagu da stavimo temperatura varira izmedju 17 i 19.
Da li se iko sustretao sa ovim problemom? I da li zna kako rijesiti ovaj problem? napomena prije dolaska majstora pec je postizala 24 bez problema.
Jer majstor "odugovlaci" da dodje da popravi sto je pokvario -.-
Na prvu, povecaj temperaturu u kotlu bar na 69-75*C
piking
Posts: 44
Joined: 30/01/2020 09:44

#47 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by piking »

Pozdrav svima,
vidim da je tema poprilično neaktivna ali se nadam da će vas biti nekoliko za odgovoriti na par pitanja :)

Za par dana bi mi trebao doći ovaj Centrometal kamin Z12 pa me zanimaju iskustva vas koji ga već imate. Dakle na šta trebam pripaziti, ima li nekih mana ili caka koje moram znati (vidio sam da je nekoliko vas pisalo o tome da kamin ne staje na zadatoj temperaturi nego radi po svom), šta bi trebao znati oko čišćenja i sl.? Dakle uopćeno neke stvari koje bi rekli nekom ko se prvi puta susreće sa ovakvim načinom grijanja i konkretno ovim kaminom.

Budući da je sad sezona grijanja već prošla ili je na samom kraju, kupit ću par vreća peleta čisto da isprobam kamin nekoliko dana pa da koliko toliko spreman dočekam iduću zimu.

Da napomenem, grijat ću prostor od oko 45 kvadrata koji nema dobru izolaciju (drvena stolarija i bez fasade) ali budući da sam na drva (i ponekad ugalj) trošio i do 1300 KM, vjerujem da ni ovo neće ići preko tog iznosa. Po specifikacijama kamin bi u idealnim uslovima mogao grijati i 70+ kvadrata tako da se nadam da će ovih 45 odrađivati bez problema unatoč lošoj izolaciji.

Svako mišljenje, savjet i prijedlog su dobrodošli :)
anes66
Posts: 100
Joined: 29/11/2011 01:36

#48 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by anes66 »

Emir92 wrote: 11/01/2020 19:45 Zdravo raja,

Nadam se da neko ima ovu pec centropelet zs10. Da ne otvaram zasebno temu.
Znaci nakon sto se pojavio serv na ekranu i nakon posjete majstora (pec je jos pod garancijom)
temperatura koju pec nece da prijedje je 19stepeni.
Na daljinskom i ekranu je postavljena na 26stepeni.
Isto tako koju god snagu da stavimo temperatura varira izmedju 17 i 19.
Da li se iko sustretao sa ovim problemom? I da li zna kako rijesiti ovaj problem? napomena prije dolaska majstora pec je postizala 24 bez problema.
Jer majstor "odugovlaci" da dodje da popravi sto je pokvario -.-
Majketi da te pitam koja je firma u pitanju jer takvog majstora sam i ja imao :) a vjerovatno ti je parametre dirao tako da uzmi upustvo ako imas od parametre pa vrati na fabricke

da nije firma PLINSKI SERVISI ?????
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#49 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

@piking sretno! Ma ja ga ne bih prljao do slijedece zime. Nema sta biti pokvareno, niti se imas sta steliti. Daljinski jbg k'o daljinski. Sto se tice ciscenja nema velike pameti, imas redovno svaka dan, dva ili tri i ono zavisi od kvaliteta peleta i generalno ciscenje. Redovno otvoris vrata i ocisitis :mrgreen: . Ako ti servis bude dolazio na instalaciju neka ti pokaze kako se generalno cisti kamin.
Sto se ostalog tice posto prelazis sa zdrva :mrgreen: "rodit" ces se. Jbg ja sam ovu zimu izgurao 2 tone (720KM).
piking
Posts: 44
Joined: 30/01/2020 09:44

#50 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by piking »

Pitar sa Kariba wrote: 11/05/2020 19:45 @piking sretno! Ma ja ga ne bih prljao do slijedece zime. Nema sta biti pokvareno, niti se imas sta steliti. Daljinski jbg k'o daljinski. Sto se tice ciscenja nema velike pameti, imas redovno svaka dan, dva ili tri i ono zavisi od kvaliteta peleta i generalno ciscenje. Redovno otvoris vrata i ocisitis :mrgreen: . Ako ti servis bude dolazio na instalaciju neka ti pokaze kako se generalno cisti kamin.
Sto se ostalog tice posto prelazis sa zdrva :mrgreen: "rodit" ces se. Jbg ja sam ovu zimu izgurao 2 tone (720KM).

Pec je stigla prije 15ak dana i buduci da je bilo hladnijih noci, vec smo je palili . Momak iz servisa mi je otprilike pokazao neke osnovne stvari tako da sam se brzo uhodao oko upravljanja i ciscenja peci. Buduci da nisam nikad prije koristio nesto slicno, ne znam koliko je pepela malo a koliko puno. Probao sam 3 razlicite vrste peleta (od 280 do 350 KM/t) i otprilike su tu negdje bez vecih razlika kad je u pitanju pepeo. Nakon nekih 6 sati rada na 24 stepena (vecinu radi u Eco modu jer nisu niske temperature) bude mozda cetvrtina posude popunjena, cak i manje. Naravno uvijek ima i okolo sto ispadne.

Koliko ti kvadrata grijes i kakva je izolacija?
Post Reply