Regulacija peći na pelet Z12

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Emir92
Posts: 303
Joined: 13/01/2011 15:31

#51 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Emir92 »

anes66 wrote: 11/05/2020 10:41
Emir92 wrote: 11/01/2020 19:45 Zdravo raja,

Nadam se da neko ima ovu pec centropelet zs10. Da ne otvaram zasebno temu.
Znaci nakon sto se pojavio serv na ekranu i nakon posjete majstora (pec je jos pod garancijom)
temperatura koju pec nece da prijedje je 19stepeni.
Na daljinskom i ekranu je postavljena na 26stepeni.
Isto tako koju god snagu da stavimo temperatura varira izmedju 17 i 19.
Da li se iko sustretao sa ovim problemom? I da li zna kako rijesiti ovaj problem? napomena prije dolaska majstora pec je postizala 24 bez problema.
Jer majstor "odugovlaci" da dodje da popravi sto je pokvario -.-
Majketi da te pitam koja je firma u pitanju jer takvog majstora sam i ja imao :) a vjerovatno ti je parametre dirao tako da uzmi upustvo ako imas od parametre pa vrati na fabricke

da nije firma PLINSKI SERVISI ?????
Iskreno koja je firma ne znam, za to su roditelji zaduzeni, ja tu dodjem kad treba carkati po postavkama.
Ali problem je bio u peletu, nakon sto smo pelet promjenili pec je grijala kao luda, samo nikom nije jasno kako je isti pelet prije grijala normala i odjednom prestala.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#52 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

piking wrote: 11/05/2020 22:58 Pec je stigla prije 15ak dana i buduci da je bilo hladnijih noci, vec smo je palili . Momak iz servisa mi je otprilike pokazao neke osnovne stvari tako da sam se brzo uhodao oko upravljanja i ciscenja peci. Buduci da nisam nikad prije koristio nesto slicno, ne znam koliko je pepela malo a koliko puno. Probao sam 3 razlicite vrste peleta (od 280 do 350 KM/t) i otprilike su tu negdje bez vecih razlika kad je u pitanju pepeo. Nakon nekih 6 sati rada na 24 stepena (vecinu radi u Eco modu jer nisu niske temperature) bude mozda cetvrtina posude popunjena, cak i manje. Naravno uvijek ima i okolo sto ispadne.

Koliko ti kvadrata grijes i kakva je izolacija?
Ma znas kako je kod mene sto se ciscenja tice. Kad je nova (prve dvije godine) nemas problema sa peletom. Poslije se zaprlja pa se bas osjeti kvalitet peleta. Jednostavno ima mjesta koja ne mozes ocistiti da bude kao nova. A ja sam je bas znao rastaviti i skinuti sve do cega sam mogao doci. Puz, ventilatore, sam sam mijenjao grijac za paljenje.... igrao se postavkama...
To ti je normalna kolicina pepela.
Grijem u zimskom periodu 55 kvadrata, a u prelaznom 110 (na sprat). Izolacija losa.
Gogic1559
Posts: 1
Joined: 26/09/2020 22:14

#53 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Gogic1559 »

vedrinho wrote: 13/02/2018 21:41 Poštovani,

molim ako netko ima rješenje problema da peć konstantno diže temperaturu više od one na koju je namještena da ovdje napiše ili PP.


Unaprijed se zahvaljujem!!
Dobro večer,
Vidim da znate u čemu je problem sa podizanjem temperature na peć Centrometal Z model.
Kako god postavim temperaturu peć radi drži temperaturu na 24-25.
Hvala.
kristijankatic
Posts: 3
Joined: 24/10/2020 21:33

#54 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by kristijankatic »

Pozdrav,
vidim da dosta ljudi ima problema sa temperaturom kod peći Z12, istih kao i ja. Kupio sam je prije manje od mjesec dana, sad vidim da sam možda i pogrešio...osim ako je netko uspio riješiti problem. Ista stvar, peć kuva ko luda, stavio na 7 stupnjeva (uz pot1) ili na ekonimični rad, isto je, trpa pelet i dalje, na displeju bude oko 25, a ja imam osjećaj da je preko 30... Molim pomoć ako tko zna kako to riješiti.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#55 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by baho »

U kolikom prostoru se nalazi?
kristijankatic
Posts: 3
Joined: 24/10/2020 21:33

#56 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by kristijankatic »

Stan 45 kvadrata, većina je otvoren prostor gdje je peć smještena - dnevni boravak + kuhinja, iz kojih se ide u spavaću sobu i kupaonicu, nema hodnika
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#57 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by baho »

Kod mene je u 20-tak m². Zadam recimo 15 stepeni, medjutim ona brzo predje tu temperaturu. Predje u eco i pomalo lozi, al se prostor nastavi pregrijavati jer je premal i dobro izolovan.
Ta se pec ne pali i ne gasi sama kao veliki kotlovi sa termostatom.
Mali su ti gubitci, al kad zahladni i kad se povecaju gubitci doci ce to na svoje mjesto.
kristijankatic
Posts: 3
Joined: 24/10/2020 21:33

#58 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by kristijankatic »

Trebalo bi se moći bar usporiti izbacivanje peleta u slabijem modu...ne usudim se sam prčkat po tome da nešto ne zaj...m, a ovlašteni koji mi treba doći ovjeriti garanciju i peć "pustiti u pogon" nikako da dođe, zvao ga već 15ak puta...ako ikad dođe pitat ću njega
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#59 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Ma da, nema pomoci tu. Sta mozes uciniti: provjeriti gdje ti stoji "termostat" to jeste da li dobro mjeri temperaturu pa da stvarno bude 25° u prostoriji kako pec i pokazuje. Sta ces dobiti sa tim? Jedino ce ici ranije u eco mod i to je to.
Moze se u postavkama usporiti puz, tj produziti interval. Ima ja mislim ovdje i uputstvo ali bolje da serviser to uradi.
Evo ima, na stranici 2. :oops:
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#60 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by baho »

Ja kad sam kupovao pec rekli su mi da nju ne mora "pustati" ovlasteni serviser i dobio sam potvrdu od Centrometala. Nemojte to dzaba placat.
Sondicu sam iza okacio na lim i prilicno tacno mjeri.
Izabran je auto mod i ja zadovoljan.
Gledao sam svakakvih duvaljki, ova je po meni najbolje rijesena.
Fantom87
Posts: 1
Joined: 17/01/2021 15:14

#61 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Fantom87 »

Pozdrav ljudi
Imam jedan problem sa peći Centrometal z12. Naime peć kada ju upalim počne ubacivati pelet i počne se normalno paliti, ali se nakon nekog vremena upali alarm i na ekranu piše no acc, (peć je skroz očišćena i pelet je u redu) ja onda ugasim peć i ponovo ju upalim i ne bude nikakvih problema. To se konstantno događa nakon što je nestala struja (zbog onog vražjeg potresa) dok je peć radila, zvao sam majstora no on samo predlaže da bolje očistim peć. Molim pomoć, ako iko zna kako ovo riješiti.
baho
Posts: 261
Joined: 13/09/2020 16:54

#62 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by baho »

@Fantom87 prije paljenja ubaci saku peleta u gorionik pa vidi hoce li pomoci.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#63 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

]Pozdrav ekipa,
imam jedan problem sa navedenom peći. Od kako sam je preselio iz jedne prostorije u drugu,kada radi ona ima jako velik plamen i jako čađi. Zvao sam servisera on tvrdi da je do loših peleta, probao sam promijeniti više vrsta peleta i uvijek ista priča. Jako brzo mi se ložište prepuni,a kada ugasim peć uvijek mi ostane kao tvrda naslaga, toliko da je dovoljno samo okrenuti ložište i sve isapada u komadu. Došlo je do toga da peć čistim i do 3 puta dnevno. U sakupljaču pepela ima jako malo istog. Stavio bih i sliku kako radi ali tukac ne zna.
Unaprijed hvala!
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#64 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Ja sam imao isti problem. Ove godine je strasno sta su nam sve pod pelet prodali. Ja sam taj problem rijesio smanjivanjem rada puza (dobave peleta u gorionik). Mislim da je fabricka 2.5sek na programu 5. Ja sam prvo na 1.7sek smanjio pa poslije polako dizao do prateci rad peci.
Ako hoces napisat cu ti proceduru stimanja.

Ove godine je fakat katastrofa sa peletom. I meni se cini da je sve jedan te isti pelet na trzistu BiH. Satro premijum, prva klasa... q, palci. Mislim da oni svjetliju ili tamniju boju peleta dobijaju dodajuci nitro boje jbli majku gladnu.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#65 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Pitar sa Kariba wrote: 01/02/2021 21:05 Ja sam imao isti problem. Ove godine je strasno sta su nam sve pod pelet prodali. Ja sam taj problem rijesio smanjivanjem rada puza (dobave peleta u gorionik). Mislim da je fabricka 2.5sek na programu 5. Ja sam prvo na 1.7sek smanjio pa poslije polako dizao do prateci rad peci.
Ako hoces napisat cu ti proceduru stimanja.

Ove godine je fakat katastrofa sa peletom. I meni se cini da je sve jedan te isti pelet na trzistu BiH. Satro premijum, prva klasa... q, palci. Mislim da oni svjetliju ili tamniju boju peleta dobijaju dodajuci nitro boje jbli majku gladnu.
Jesi smanjio samo na 5 ili si sve smanjivao? Je to ono kad ideš na ut04, pa a9 pa određeni program i ako mi možeš reći na koliko si ti naštimao? Hvala.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#66 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

A da ne govorim da koristim samo tobože A1 pelet.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#67 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

simesisan wrote: 01/02/2021 21:47 Jesi smanjio samo na 5 ili si sve smanjivao? Je to ono kad ideš na ut04, pa a9 pa određeni program i ako mi možeš reći na koliko si ti naštimao? Hvala.
Jeste, to je to. UTO4 pa do A9 onda pr06 (snaga 1) do pr10 (snaga 5). Ja sam samo 5 podesio jer mi stalno zimi radi na toj brzini. Cini mi se da sada i kad udje u eco mod isto manje dobavlja pelet nego prije stimanja. Ali ovo ne mora biti tacno. Meni je sada na 1.9 sek. I sve je OK. Naravno ocisti i pec "dubinski" jer ti je otisla helac.
I uvjeren sam jbg da na ovim mojim postavkama slabije grije. Ali naspram one muke podnosljivo je.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#68 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Pitar sa Kariba wrote: 01/02/2021 22:02
simesisan wrote: 01/02/2021 21:47 Jesi smanjio samo na 5 ili si sve smanjivao? Je to ono kad ideš na ut04, pa a9 pa određeni program i ako mi možeš reći na koliko si ti naštimao? Hvala.
Jeste, to je to. UTO4 pa do A9 onda pr06 (snaga 1) do pr10 (snaga 5). Ja sam samo 5 podesio jer mi stalno zimi radi na toj brzini. Cini mi se da sada i kad udje u eco mod isto manje dobavlja pelet nego prije stimanja. Ali ovo ne mora biti tacno. Meni je sada na 1.9 sek. I sve je OK. Naravno ocisti i pec "dubinski" jer ti je otisla helac.
I uvjeren sam jbg da na ovim mojim postavkama slabije grije. Ali naspram one muke podnosljivo je.
Hvala ti puno za sad. Javim se sutra kada očistim peć i namjestio.
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#69 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Napravio sam kako si mi rekao i upalilo je što se tiče ložišta, ali još mi lađi na staklu. Da se razumijemo jaku puno manje nego prije. Hvala na savjetu. Ali eto jučer sam zaboravio pitati i zašto mi se često dešava, kada je hladna peć ili ujutro prvo paljenje, neće upaliti iz prve nego mi se uapli alarm no acc(nije dostignuta temp na ispuhu) a upalio mi se ventilator za ispuhivanje toplog zraka u prostor?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#70 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Ma jos ne sagorijeva dobro. Sacekaj dan dva pa ocisti opet nema druge. Ako hoces podigni brzinu ventilatora za odvod dima (pr22 za snagu 5). Jesi li vadio one limove ispod pepeljare i ocistio ispod njih?
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#71 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Pitar sa Kariba wrote: 02/02/2021 11:49 Ma jos ne sagorijeva dobro. Sacekaj dan dva pa ocisti opet nema druge. Ako hoces podigni brzinu ventilatora za odvod dima (pr22 za snagu 5). Jesi li vadio one limove ispod pepeljare i ocistio ispod njih?
Hvala ti puno na savjetima, pomogli su 100%.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#72 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

:thumbup:
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#73 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Eto mene opet 😅
Nakon par mjeseci uštime peći što se tiče plamena, ali ostaje isti problem s čađi. Sve unutra bude crno, da li ima neki lijek za to? Hvala.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8551
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#74 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by Pitar sa Kariba »

Ima, FIS-ov pelet.
Jbg....

Pelet "Duga" iz Penny-a, ciscenje pepeljare. :roll:

Image
simesisan
Posts: 13
Joined: 01/02/2021 19:34

#75 Re: Regulacija peći na pelet Z12

Post by simesisan »

Pitar sa Kariba wrote: 31/03/2021 20:14 Ima, FIS-ov pelet.
Jbg....

Pelet "Duga" iz Penny-a, ciscenje pepeljare. :roll:

Image
A uuu brate kaos. Nego daj da ugnjavin još malo. 😅 Skužio sam da na većim brzinama do 5-3 mi radi super i ne prlja i ne čađi čim padne na 1-2 kaos. Jel se tu šta da regulirati?
Znam da sam dosadan ali osjećam da sam blizu rješenja...
Post Reply