Registracija web-magazina

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
shecher

Registracija web-magazina

Post by shecher » 06/04/2012 17:42

Pozdrav ljudi,
treba mi mišljenje i savjet stručnih ljudi.
Planiram, naime, pokrenuti web-magazin, angažovati nekoliko osoba za uređenje sadržaja, pisanje, prevođenje, platiti im po učinku.
Zanima me, sa zakonske strane, koja je procedura (i ima li je uopće), u ovom slučaju?
Da bih pojasnio, radit će se o nečemu sličnom sarajevo-x, ili sada klix.ba, samo mnogo skromnije i sa posebnom ciljnom grupom... Ideja je još u fazi sazrijevanja, ali me jako interesuje način registracije (ne domene nego aktivnosti), izmirivanja obaveza prema državi.

Hvala!

[Molim vas da se suzdržite komentara ispunjenih sarkazmom, namjera mi je pokrenuti nekoliko briljantnih ljudi/umova kojima treba afirmacija i novac, a krajnjim korisnicima dati kvalitetne sadržaje, provjerene informacije, općenito sadržaje lišene kiča, šunda, laži, pohlepe, erotike, nacionalizma...].

stidljiv

Re: Registracija web-magazina

Post by stidljiv » 06/04/2012 19:27

Skupa ce ti biti to zanimacija ja mislim ako zelis sve 'po zakonu' da radis.

U biti ti treba d.o.o. firma ako zelis prodavati marketing drugim pravnim subjektima (mozda moze i neki nizi oblik firme, tipa samostalne djelatnosti neke) ali ne znam mogu li one poslovati firma-firma princip.

Sve zavisi kakav je plan, kakvi su planovi prihoda itd, i onda odlucis koji ti je oblik pravnog subjekta potreban.

Walter76

Post by Walter76 » 06/04/2012 19:31

Moras imati registrovanu firmu odnosno DRUŠTVO S OGRANIČENOM ODGOVORNOŠĆU d.o.o. da bi mogao prijaviti tako nesto i naravno kasnije placati porez itd. To ti je barem prvi korak i bez toga halali sve ;-)

shecher

Post by shecher » 06/04/2012 21:18

šta ako se odlučim da zaobiđem svu tu proceduru i zakone, da li realno postoji mogućnost kazni i gašenja projekta?

motachjointa

Post by motachjointa » 06/04/2012 21:25

.
Last edited by motachjointa on 06/04/2012 23:45, edited 1 time in total.

TAFKAP

Post by TAFKAP » 06/04/2012 22:38

Pored dobre ideje trebat ce ti pocetni kapital i dobar management.

Moja zena radi u editorial-u jednog od poznatijih web blogova koji je specializovan na web design. Iskreno da Ti kazem jos uvijek ne kontam kako se mogu financirati :-)

Tu su razni
writer-i,
experti/proofreader-i,
editorial team,
hosting...

Sve to treba nahranit a jedini prihodi su reklame na stranici i knjige i ebooks koje izdaju.

Ako imas "ime" i publiku mozes pokusat, preporucio bih Ti da za pocetak pocnes sam sa nekim blogom u tom smjeru i kad budes imao dovoljno clicks/pageviews da mozes da zaradis nesto malo onda pocni fazu 2 sa piscima i ekspertima. Samo pazi, nemoj da te uhvate da jednostavno kopiras/precodis postojece clanke, skupo ce te kostat.

Sretno.

Android Knego

Post by Android Knego » 11/04/2012 18:15

shecher wrote:šta ako se odlučim da zaobiđem svu tu proceduru i zakone, da li realno postoji mogućnost kazni i gašenja projekta?
ako startujes sa takvim razmisljanjem, onda bi trebao jos jednom presabrati koliko se ozbiljno time zelis baviti.
s druge strane, ako si sve organizacione probleme rijesio i samo je jos ostala teska odluka hoces li legalno ili ilegalno :-D onda si mozda i daleko dogurao.

mozda i najteza stvar u takvim projektima je okupiti dobru ekipu. ne cini se bas da raspolazes neogranicenim budzetom, pa je izbor ljudi koji zele "gristi" i kada honorari/plata nisu na vrijeme zaista tezak i kljucan problem. pomoglo bi ako imas 2-3 fanatika... iz komsiluka, ili ih znas jos od obdanista/skole. :-D

dalje, jesi li siguran da imas dovoljno publike?

trece, gdje se krije lova, odnosno zarada? cak i pod uslovom da je dovoljno publike...

Post Reply