- Registracija vozila - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5647
Joined: 04/08/2020 19:22

#5051 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by -Chesterfield- »

dgL_ wrote: 18/01/2024 22:24
-Chesterfield- wrote: 03/08/2023 14:27
-Chesterfield- wrote: 01/08/2022 12:38 1.9 tdi
77 kw

482 KM
Kao i prošle godine...
482 KM
Sve završio za sat vremena ( odlazak na tehnički, osiguranje i na kraju sve papire lično odnio u MUP)

Žena iz osiguranja mi reče da će od ove godine svi morati lično nositi u MUP. Uglavnom ganjaju da se to ne primjenjuje nego da bude kao i do sada...
Isti motor prošle godine 530. Daj broj u pp tog svog ako si iz SA?
Nisam iz Sa...
džakailibu
Posts: 618
Joined: 08/05/2013 11:37

#5052 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by džakailibu »

Mislim da je najbolje da ovdje postavim svoj problem. Nije i jeste registracija pa je bolje nego da otvaram novu temu:
Dakle, kupio auto u BiH i par godina poslije otisao u swedsku. Tamo odradio carinu i sve- nista nisam morao platiti sto me iznenadilo, samo mi rekli da ne prodajem auto u sljedecoj godini. Ta godina je davno prosla. Dobio swe tablice a bosanske nikada nisam vratio. Kod mene su i dalje. Morao sam im dati (swedjanima) bosansku saobracajnu. E sada, planiram da kupim nesto novo ovdje a stari da prebacim u bosnu i dam nekome od rodbine ( ne da prodam). Bio nedavno u sarajevu i pitam u Mup-u sta mi je raditi kazu kako da niste ocarinili auto kada ste odlazili. ja kazem nemam pojma, ja sam samo otisao :). I kazu da ako ga vracam ovdje da ga moram cariniti.
Ja iskreno razmisljam drugacije- iako jos nisam pitao swedjane koja su mi obaveze po pitanju njih, ako mogu ja bih ga dovukao u bih stavio bosanske tablice i ponovo odradio registraciju. da li je to moguce uopste?- sve to ako mi swedsjani vrate saobracajnu. A opet sta ako mi ne vrate dok im ne predam swe tablice? Moja posljendnja bosanska registracija je bila do sredine 2020 cini mi se .
Ako neko ima siksutva ili prijedlog sta mi je najbolje uraditi da to prodje sto bezbolnije.
Hvala
Oznaka Tablica
Posts: 526
Joined: 27/09/2022 13:50

#5053 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by Oznaka Tablica »

tuzlanski_pilsner wrote: 06/12/2023 19:16 Ne znam stvarno gdje postaviti ovo pitanje :mrgreen:
Kakve su zakonske procedure za promjenu motora? Ima li neko iskistva? Naprimjer ako uzmem motor na otpadu, ugradim ga u auto na kojem je stradao motor, iste su karakteristike naravno, hoću li imati problema na tehničkom? Je li potrebno odraditi atest motora i sl? Treba li se šta prijaviti u MUP-u? Itd.
Moras atest da uradis da je promjenjem broj motora. Radis novi tehnicki, i nosis u Mup dokumentaciju sa tehnickog, atest, kopiju osiguranja, saobracajnu i vlasnicku. Uplacujes za nove dokumente.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#5054 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by HelaS »

Omogućeno registrovanje oldtimer vozila u Bosni i Hercegovini

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Pravilnik o cijeni isprava o vozilu i cijeni oznaka za obilježavanje vozila.

Pravilnikom se definira visina naknade za registriranje oldtimer vozila i korištenje prenosivih registracijskih pločica, što do sada nije bilo propisano i stvaralo je probleme fizičkim i pravnim osobama.

Visina novčane naknade za izdavanje i korištenje prenosive registracijske pločice, kao i za registracijske pločice za oldtimer vozila iznosi 20 KM.

Ostale naknade su na razini iz 2009. godine i kreću se od 5,00 KM za izdavanje potvrda o vlasništvu vozila i registraciji te za izdavanje i korištenje oznaka za obilježavanje vozila - stiker naljepnice, kao i za registracijske pločice za obavljanje pokusna vožnje, dok naknada na ime izdavanja knjižice potvrda o korištenju prenosivih pločica iznosi 10,00 KM.

Visina naknada za izdavanje registracijske pločice za motorno vozilo iznosi 20,00 KM, a naknada za registracijske pločice za priključno vozilo, motocikl i bicikl s motorom 10,00 KM.

Na istoj razini kao i ranije ostale su naknade za registracijske pločice za vozilo DKP-a, misije, i međunarodne organizacije u BiH i iznose 30,00 KM, kao i za registracijske pločice za privremeno registrirano vozilo 50,00 KM.

Visina novčane naknade za izdavanje svih ovih oznaka u slučaju njihovog gubitka, krađe, uništenja ili oštećenja u tolikoj mjeri da ne mogu više služiti svrsi identična je visini naknade za njihovo izdavanje.

Novčane naknade uplaćuju se na Jedinstveni račun trezora BiH. Od ukupno prikupljenih sredstava 30 posto predstavlja prihod proračuna institucija BiH, a 70 posto pripada nadležnim tijelima za registraciju motornih vozila.

Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku BiH kada prestaje važiti dosadašnji Pravilnik o cijeni dokumenata za registraciju vozila i naknadi za korištenje registracijskih tablica ("Službeni glasnik BiH", broj 76/09).
https://www.klix.ba/vijesti/bih/omoguce ... /240209166
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5055 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by kabal1337 »

Kada se popuni mjesto u saobracajnoj, - izdaje se nova. Da li se mogu vratiti stare tablice da se izdaju nove, ili ne moze tako jednostavno?
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#5056 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by oXavier »

Koliko je meni poznato nove tablice se izdaju jedino u slučaju gubitka, ili u slučaju promjene vlasnika ako je u pitanju onaj stari tip tablica što ne počinje slovom, ali najbolje da se raspitaš tamo gdje registruješ auto.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#5057 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by tap3ah75 »

Oznaka Tablica wrote: 29/01/2024 07:38
tuzlanski_pilsner wrote: 06/12/2023 19:16 Ne znam stvarno gdje postaviti ovo pitanje :mrgreen:
Kakve su zakonske procedure za promjenu motora? Ima li neko iskistva? Naprimjer ako uzmem motor na otpadu, ugradim ga u auto na kojem je stradao motor, iste su karakteristike naravno, hoću li imati problema na tehničkom? Je li potrebno odraditi atest motora i sl? Treba li se šta prijaviti u MUP-u? Itd.
Moras atest da uradis da je promjenjem broj motora. Radis novi tehnicki, i nosis u Mup dokumentaciju sa tehnickog, atest, kopiju osiguranja, saobracajnu i vlasnicku. Uplacujes za nove dokumente.
Košta li mnogo ovo
noviclan
Posts: 10992
Joined: 31/10/2013 06:48

#5058 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by noviclan »

Ne isplati se atest, ako te vrate sa tehnickog onda radi
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5059 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by kabal1337 »

Zanima me
Ako auto registrujem, i osiguram u A osiguranju.
Nezadovoljan uslugom
Zelim preci u osiguranje B
- auto i dalje registrovano, sta treba učiniti?
je li nosim policu A osiguranja da urade povrat novca, ili mogu pravac u B osiguranje i traziti da mi se prebaci?
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#5060 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by oXavier »

Ne možeš prekinuti policu obaveznog osiguranja bez odjave vozila na MUPu iili promjene vlasništva. Kad istekne registracija možeš bez problema preći u drugo osiguranje. S tim ako odjaviš vozilo možeš dobiti povrat dijela premije osiguranja, a propadaju plaćene takse državi i ako bi ponovo registrovao moraš opet raditi tehnički i platiti punu godišnju registraciju od tog datuma
Last edited by oXavier on 22/02/2024 12:40, edited 2 times in total.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5061 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by kabal1337 »

oXavier wrote: 22/02/2024 12:34 Ne možeš prekinuti policu obaveznog osiguranja bez odjave vozila na MUPu iili promjene vlasništva. Kad istekne registracija možeš bez problema preći u drugo osiguranje.
au znaci jedem godinu dana govna, hvala
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5062 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by Optimist »

kabal1337 wrote: 22/02/2024 12:27 Zanima me
Ako auto registrujem, i osiguram u A osiguranju.
Nezadovoljan uslugom
Zelim preci u osiguranje B
- auto i dalje registrovano, sta treba učiniti?
je li nosim policu A osiguranja da urade povrat novca, ili mogu pravac u B osiguranje i traziti da mi se prebaci?
A kakva usluga moze biti kod osiguranja pa da si nezadovoljan?
Platis kod svakog policu i miran narednih godinu dana, tj do naredne registracije.
Sta se moze desiti u medjuvremenu?
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5063 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by kabal1337 »

Optimist wrote: 22/02/2024 12:37
kabal1337 wrote: 22/02/2024 12:27 Zanima me
Ako auto registrujem, i osiguram u A osiguranju.
Nezadovoljan uslugom
Zelim preci u osiguranje B
- auto i dalje registrovano, sta treba učiniti?
je li nosim policu A osiguranja da urade povrat novca, ili mogu pravac u B osiguranje i traziti da mi se prebaci?
A kakva usluga moze biti kod osiguranja pa da si nezadovoljan?
Platis kod svakog policu i miran narednih godinu dana, tj do naredne registracije.
Sta se moze desiti u medjuvremenu?
Da te jebe i muze za saobracajnu, danas, sutra, prekosutra, ovako, onako, izgovor ovaj onaj...
Zato i kontam ako nedaj Boze imam stetu na vozilu kakva me tek radost ceka.
Stomak me zaboli koliko sam se iznerviro.
User avatar
Optimist
Posts: 13659
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5064 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

kabal1337 wrote: 22/02/2024 12:40
Optimist wrote: 22/02/2024 12:37
kabal1337 wrote: 22/02/2024 12:27 Zanima me
Ako auto registrujem, i osiguram u A osiguranju.
Nezadovoljan uslugom
Zelim preci u osiguranje B
- auto i dalje registrovano, sta treba učiniti?
je li nosim policu A osiguranja da urade povrat novca, ili mogu pravac u B osiguranje i traziti da mi se prebaci?
A kakva usluga moze biti kod osiguranja pa da si nezadovoljan?
Platis kod svakog policu i miran narednih godinu dana, tj do naredne registracije.
Sta se moze desiti u medjuvremenu?
Da te jebe i muze za saobracajnu, danas, sutra, prekosutra, ovako, onako, izgovor ovaj onaj...
Zato i kontam ako nedaj Boze imam stetu na vozilu kakva me tek radost ceka.
Stomak me zaboli koliko sam se iznerviro.
Aha, ti si sve platio i predao za produzenje, a agent te zavlaci danima jer ceka da se nakupi saobracajnih pa da ode u MUP.

Ja sam shvatio da imas osiguranje vec neko vrijeme pa hoces da ga promijenis u pola registracije.
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5065 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by kabal1337 »

Optimist wrote: 22/02/2024 12:51
kabal1337 wrote: 22/02/2024 12:40
Optimist wrote: 22/02/2024 12:37

A kakva usluga moze biti kod osiguranja pa da si nezadovoljan?
Platis kod svakog policu i miran narednih godinu dana, tj do naredne registracije.
Sta se moze desiti u medjuvremenu?
Da te jebe i muze za saobracajnu, danas, sutra, prekosutra, ovako, onako, izgovor ovaj onaj...
Zato i kontam ako nedaj Boze imam stetu na vozilu kakva me tek radost ceka.
Stomak me zaboli koliko sam se iznerviro.
Aha, ti si sve platio i predao za produzenje, a agent te zavlaci danima jer ceka da se nakupi saobracajnih pa da ode u MUP.

Ja sam shvatio da imas osiguranje vec neko vrijeme pa hoces da ga promijenis u pola registracije.
Bilo je toga,
Agent kaze predat cu za par dana, preda i dan poslije ja preuzmem.
Bilo je da je gotovo i za par sati, isti dan.
Ali ovo, predao sam jutros, pa danas, pa sutra, pa onda ovaj izgovor, pa onaj izgovor. Mislim stvarno...
Pa kako cu ja van grada sa kopijom saobracajne, da me zaustave hajde ti objasni policajcima.
oXavier
Posts: 211
Joined: 14/03/2022 22:12

#5066 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by oXavier »

Ako nije predao na MUP mozes traziti da stornira policu i vrati novac i uplatnice ako je eventualno uplatio dazbine, ako je predao onda cekaj da bude gotovo. Vjerovatno obrce i skuplja pare ako daje na rate :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5067 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by kabal1337 »

oXavier wrote: 22/02/2024 14:04 Ako nije predao na MUP mozes traziti da stornira policu i vrati novac i uplatnice ako je eventualno uplatio dazbine, ako je predao onda cekaj da bude gotovo. Vjerovatno obrce i skuplja pare ako daje na rate :D
nista podsjetnik u kalendar za slj. godinu kome ne ici.
User avatar
Ken_M
Posts: 318
Joined: 14/11/2009 23:04

#5068 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Ken_M »

kabal1337 wrote: 22/02/2024 17:19
oXavier wrote: 22/02/2024 14:04 Ako nije predao na MUP mozes traziti da stornira policu i vrati novac i uplatnice ako je eventualno uplatio dazbine, ako je predao onda cekaj da bude gotovo. Vjerovatno obrce i skuplja pare ako daje na rate :D
nista podsjetnik u kalendar za slj. godinu kome ne ici.
Ovo mi izgleda kao oni u stadionu na Grbavici. Mene su jedne prilike zavukli 10 dana, od ponedjeljka do srijede.
Kažu "znate, nova saobraćajna, nema 'načelnika', nema ko pečat da stavi...", ja nazvao MUP kažu nisu ni predali... :D
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10802
Joined: 27/04/2021 22:52

#5069 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by tramvajtrojka »

kabal1337 wrote: 20/02/2024 07:41 Kada se popuni mjesto u saobracajnoj, - izdaje se nova. Da li se mogu vratiti stare tablice da se izdaju nove, ili ne moze tako jednostavno?
ev ja podigao novu saobracajnu i stiker i ostalo sve isto :mrgreen: za tri dana u Triglavu gotovo sve :thumbup:
noviclan
Posts: 10992
Joined: 31/10/2013 06:48

#5070 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by noviclan »

Gdje ces kod slovenaca
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5071 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by kuli1961 »

Pratim ovu temu i ne razumijem: žalite se na predugačak rok čekanja registracije auta kod nadleznog MUP, a preko agenta?
Nakon obavljenog teh. pregleda, zasto sami ne odete u banku/poštu i platite sta treba i onda lično u MUP?
Moj primjer, od danas: autokuca mi juce popodne javila da je naruceni auto stigao, danas mi poslali predracun, odem u autokucu da pregledam auto, zatim u banci sam za 10-tak min uplatio ostatak cijene, u medjuvremenu autokuca uradila teh. pregled, uzmem obrazac teh. pregleda, pa do osiguranja po polisu+ uplatnice (prethodno im viberom poslao sliku dijela predracuna sa bitnim podacima za auto), platio u pošti i pravac MUP-za cca 40 minuta sam zavrsio posao, izisao sa tablicama, stikerom i obe potvrde- o reg i o vlasnistvu.
Nema agenta, nema -pare njemu pa kad i ako uplati i kad i ako preda papire u MUP.. jednom sam se oslonio na agenta, prije par godina, cekao sam 5 dana i rekao-nikad vise, nisam se pokajao.
Šta je uzrok vašim problemima? Nenormalna guzva u MUP?
User avatar
mk ultra
Posts: 19542
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5072 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by mk ultra »

Ovaj moj ako dodjes ujutro zavrsit ce do podne :mrgreen:
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5073 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by kuli1961 »

mk ultra wrote: 22/02/2024 21:09 Ovaj moj ako dodjes ujutro zavrsit ce do podne :mrgreen:
Tvoj -MUP ili agent?
User avatar
mk ultra
Posts: 19542
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#5074 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by mk ultra »

Agent
Fkt brzo uvijek zavrsavao
Danas na tehnickom sutra sve gotovo najdalje

Mup NG Sarajevo
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#5075 Re: - Registracija vozila - sve o tome

Post by kuli1961 »

Ne može više agent u moju avliju, jok! :-D
Strogo DIY
Post Reply