- Registracija vozila - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
sinus
Posts: 1724
Joined: 22/01/2007 23:33
Location: 위치 알 수없는 추가 통보가있을 때까지
Contact:

#26 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by sinus »

sonnyaon wrote:A sad da ja vama saopstim kakva je situacija u Americi.

Pogotovo u Chicagu.

Nedavna testiranja su navela da su najgore odrzavane ceste na svijetu
1. Bangladesh
2. Chechenija
3. USA (a u Americi prvenac po tome drze upravo Chicago, Milwaukee i Detroit)

Ja ipak mislim da je Chicago najgori.

Recimo sa gajnc novim autom ti moras da ides barem jednom godisnje na optiku trapova, stelovanje letve volana itd itd

Gume u prosjeku "odu" na svakih 28000 milja a u prosjeku svako auto ima 4 ili 2 gumi-defekta tokom zime, i ljeta respektivno.

u prosjeku svaki auto za svoga vijeka dobije iskrivljenje tockova (bilo celicnih bilo alu) na sva 4 kotaca.

eh sada moji podaci (uzmite u obzir da je ovo znaci super-bogata drzava itd itd)

- registracija tablice $100 godisnje
- dozvola za voznju (stiker na autu koji kaze da "mozes" voziti cestama Chicaga) = $105
- Optika trapova (jednom godisnje) = $219
- Balans tockova (1 x god ) = $70
- Ispravljanje felge (uzecu kao primjer da se samo jedna osteti tokom godine) = $90
- Gume (recimo da vozas auto 4 godine sa istim gumama, set guma $400/4) = $100
- Popravak gumi defekta (Uzecu kao primjer samo 2 popravka godisnje) = $40

e sad da podvucemo = $725 S A M O na registraciju i hebene tockove!!! G O D I S N J E!!!

Pa vi gledajte!!!
Registracija godišnje oko = 670 KM
Svake godine farbanje Haube ( zimi kamenje koje sipaju po cesti ošteti auto do maksimuma ) = 200 KM
Gume 2 seta ljetne i zimske ( recimo da vozam auto 2 godine sa istim gumama, set guma 800 KM/2 zimske i nek bude 800 KM/2 ljetne ) = 800 KM

E sad da podvučem samo ove tri stavke = 1670 KM ili ako ti je lakše 1130 $

A kada bih ti počeo nabrajati amortizeri, krajnice, kugle, ležajevi, seleni i sve živo što ode na našim usranim cestama što nigdje na svijetu nikome ne ode glava bi nas obojicu zabolila...

Al jeb ga uvijek je drugom gore :D
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#27 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

Gluho bilo, njima preko bare je najgore. Kod nas behar i cvjetaju ruže.

Aleee aleeeeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#28 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by amrica »

za Clia 1,4 100 ks 2007. godiste isplakala 580 KM :-?
Sa novom saobracajnom, tablama itd.
User avatar
scorpion7
Posts: 583
Joined: 25/05/2007 13:56
Location: JUG JUG JUG

#29 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by scorpion7 »

Sad bi ti neko reko, sto vozas Lagunu, sto ne kupis DACIU :D
A osiguranje ko osiguranje milion nekih stavki, pojma sam nemam cemu sluze. Neko sad pitanje jedno, da temu novu ne otvaram. Kad si clan BIHAMKA i ne daj Boze stane ti auto, jel slepanje besplatno ili imas neki popust samo. Zanima me i kakve je situacija ako ti stane auto u Hrv ili Srb.
Hvala :D
rusmir.ba
Posts: 637
Joined: 15/06/2008 19:22

#30 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by rusmir.ba »

Pored poreza ubijaju te i KW i ccm.
Fabia 1.9SDI 2006god - 530KM sve.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#31 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by dadoka84 »

Kad si clan slepanje je besplatno. Ako nisi clan imas pravo na 3 manje intervencije tj ono sto si platio prilikom registracije (8km).
User avatar
NEOPLAN
Posts: 991
Joined: 02/05/2009 12:15

#32 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by NEOPLAN »

dadoka84 wrote:Kad si clan slepanje je besplatno. Ako nisi clan imas pravo na 3 manje intervencije tj ono sto si platio prilikom registracije (8km).
Besplatno do 30km, preko 30km sam placas.....
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#33 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by sLLayer »

dadoka84 wrote:Evo mog racuna od juce. Auto je 1990 godiste, 1,7b sa 54kw.
osiguranje 230
bihamk 8
putarina 100
stiker i vl 12
vode 20
porez 50
tehnicki pregled 50
taksa 10
_______________
total: 480KM
meni ovo izgleda ok? ja imam pezoa 106 1.1b 50KS 380KM sve
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#34 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

Danas preuzeo saobraćajnu, vlasničku i striker nakon 8 dana čekanja. Registraciju obavio u prizemlju stadiona Grbavica u firmi "DIN BH" i ne pada mi na pamet da tamo ikad više registrujem auto. Oni čekaju 2 dana da se nakupi saobraćajnih za produženje pa tek onda nose po MUP-ovima općina. Javašluk. Kad sam ih god zvao slagali su da je načelnica u MUP Centra odsutna a danas se uvjerio kad je frajer - službenik iz MUP-a zvao i kaže joj da obmanjuje njihove korisnike i da to nije prvi put. Zato ubuduće naširoko zaobilazim tu firmu. Pameti ću valjda nekad doći. :x

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
User avatar
citroen
Posts: 5863
Joined: 19/05/2009 18:08
Location: Sarajevo,memli strana

#35 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by citroen »

shlauf wrote:Danas preuzeo saobraćajnu, vlasničku i striker nakon 8 dana čekanja. Registraciju obavio u prizemlju stadiona Grbavica u firmi "DIN BH" i ne pada mi na pamet da tamo ikad više registrujem auto. Oni čekaju 2 dana da se nakupi saobraćajnih za produženje pa tek onda nose po MUP-ovima općina. Javašluk. Kad sam ih god zvao slagali su da je načelnica u MUP Centra odsutna a danas se uvjerio kad je frajer - službenik iz MUP-a zvao i kaže joj da obmanjuje njihove korisnike i da to nije prvi put. Zato ubuduće naširoko zaobilazim tu firmu. Pameti ću valjda nekad doći. :x

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
e jesi falio taj DIN BH,bjezi od njih kralju :bih: :bih: :bih:
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#36 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Better Man »

amrica wrote:za Clia 1,4 100 ks 2007. godiste isplakala 580 KM :-?
Sa novom saobracajnom, tablama itd.
Skupo si platila! Prosle godine sam za svog Clia isto godiste, samo 1, 2 16V 75 KS platio registraciju 450 KM, a za ovu cemo vidjeti za jedno mjesec dana. Jesi li ga uz to i kasko osigurala i koliko si to platila?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#37 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

citroen wrote:
shlauf wrote:Danas preuzeo saobraćajnu, vlasničku i striker nakon 8 dana čekanja. Registraciju obavio u prizemlju stadiona Grbavica u firmi "DIN BH" i ne pada mi na pamet da tamo ikad više registrujem auto. Oni čekaju 2 dana da se nakupi saobraćajnih za produženje pa tek onda nose po MUP-ovima općina. Javašluk. Kad sam ih god zvao slagali su da je načelnica u MUP Centra odsutna a danas se uvjerio kad je frajer - službenik iz MUP-a zvao i kaže joj da obmanjuje njihove korisnike i da to nije prvi put. Zato ubuduće naširoko zaobilazim tu firmu. Pameti ću valjda nekad doći. :x

Aleeee aleeeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
e jesi falio taj DIN BH,bjezi od njih kralju :bih: :bih: :bih:
Jbg znam za prevode ali sam sada momački nagrabusio. NIKAD više.

Aleeee aleeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#38 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by AdnanSA »

Better Man wrote:
amrica wrote:za Clia 1,4 100 ks 2007. godiste isplakala 580 KM :-?
Sa novom saobracajnom, tablama itd.
Skupo si platila! Prosle godine sam za svog Clia isto godiste, samo 1, 2 16V 75 KS platio registraciju 450 KM, a za ovu cemo vidjeti za jedno mjesec dana. Jesi li ga uz to i kasko osigurala i koliko si to platila?
Pa osiguranje je največa stavka u ukupnoj registraciji. Obzirom da je kod nje 100 ks logično je da i osiguranje a samim tim i registracija bude skuplja nego za tvojih slabašnih 75 ks. Računaj još i nove table i eto nabralo se na 580 KM.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#39 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by amrica »

AdnanSA wrote:
Better Man wrote:
amrica wrote:za Clia 1,4 100 ks 2007. godiste isplakala 580 KM :-?
Sa novom saobracajnom, tablama itd.
Skupo si platila! Prosle godine sam za svog Clia isto godiste, samo 1, 2 16V 75 KS platio registraciju 450 KM, a za ovu cemo vidjeti za jedno mjesec dana. Jesi li ga uz to i kasko osigurala i koliko si to platila?
Pa osiguranje je največa stavka u ukupnoj registraciji. Obzirom da je kod nje 100 ks logično je da i osiguranje a samim tim i registracija bude skuplja nego za tvojih slabašnih 75 ks. Računaj još i nove table i eto nabralo se na 580 KM.
I ja sam prosle godine platila manje.... sve poskupilo, nesto 5%, nesto stikeri, potvrda o vlasnistvu, nove table, saobracajna.... i eto ga :sad:
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#40 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

Image

Vidite šta je prošlo na registraciji. A frajeru prednji dio glancerica, farovi, karambolka i hauba, a zadnji i bočni katastrofa. A na tehničkom slikaju samo prednji dio, zašto ne i sa svih strana ???? Kukala mu majka ko ga opala otpozadi. Ima da ga zavije u crno. Hardaba nad hardabama. Žao mi je što sam slikao u vožnji sa mobitela pa je ovako mutna slika.

Aleeee aleeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:sax:
sLLayer
Posts: 567
Joined: 31/03/2009 21:39

#41 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by sLLayer »

da li se prilikom registracije moraju uzeti nove table sa bih ono?
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#42 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by shlauf »

sLLayer wrote:da li se prilikom registracije moraju uzeti nove table sa bih ono?
Ako je puna pečata saobraćajna (6 komada) onda ti ne ginu nove tablice, saobraćajna i vlasnička knjižica. Prilikom prodaje auta tablice ostaju na autu do otpada a samo se vlasnička knjižica mjenja. Mi to nećemo dočekati jer će za par godina opet nešto "novo" uvesti samo da nama bude po guzovima i džepu.

Aleeee aleeeeeeeeee :dance:

Ljubiše mi mog !!!!
:bih:
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#43 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by A1fa »

da ne otvaram novu temu-treba mi savjet u vezi problema sa registracijom. :roll:

Kupio sam auto u Tuzli koje je registrovano do aprila 2012. Da bih bio miran sto se tice vlasnickog kartona, odmah sam odlucio da auto odjavim gore i prijavim u nas. Eh sad, odjava mi nije predstavljala problem, dok nisam dosao da prijavim auto. :roll:

Kaze meni teta na šalteru da mi ne mogu dati nove tablice zbog osiguranja auta koje je iz republike srpske???? :? Hajd fino, upozorio je mene neko ranije na to da ocigledno u tom segmentu republika srpska ima isti status kao da sam auto kupio u Berlinu ili Zagrebu, ali auto uopste nije osigurano u republici srpskoj nego u Tuzli u podruznici Jahorina osiguranja. Skrenem ja na to njima paznju, pogledaju oni pecat i kazu ,,da dodjem sutra kad im to sef pogleda''?? :roll:

Sta mogu ocekivati, hocu li ga fakat vozati odjavljenog do aprila, jer mi na pamet ne pada da nanovo registrujem auto koje je registrovano jos 6 mjeseci.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#44 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Better Man »

Zasto bi ponovo registrovao auto kojem jos uvijek vazi registracija! Tek kad mu istekne to uradis.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#45 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by A1fa »

Better Man wrote:Zasto bi ponovo registrovao auto kojem jos uvijek vazi registracija! Tek kad mu istekne to uradis.
Problem je sto sam auto vec odjavio, htio sam samo da ga prevedem na sebe, a sad mi prave problem jer je auto osigurano kod ,,Jahorina'' osiguranja, cije je sjediste u republici srpskoj :roll:
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#46 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

Ako je rijec o poslovnici iz Tuzle, ne bi trebalo biti problema, insistiraj da citaju sta pise...
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#47 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by A1fa »

drndalo wrote:Ako je rijec o poslovnici iz Tuzle, ne bi trebalo biti problema, insistiraj da citaju sta pise...

Jeste, iz Tuzle je, ostavili su papire ,,da sef pogleda''. Nije mi fakat vise jasno gdje zivimo, na cemu se zasniva taj zakon???? :? :?
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#48 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by drndalo »

Na tome da su osiguranja registrovana entitetski, i da bi presli u drugi moraju se i tamo registrovati...

Naravno, ovi na salterima svasta znaju kad ne trebaju, i ne znaju nista kad trebaju... :x

Juce mi kolega zove salter za reg. u opstini Centar, da pita dal' sa promjenom boravista iz druge SA opstine u Centar, pored LK, vozacke, saobracajne, treba mijenjati i tablice (nove), za koje su vikali da su vezane uz vlasnicku knjizicu vozila... Ona s pika kaze mora se (sa starim tablicama je moralo)... Kaze mu drug, nazovi Stolija (agencija za reg.) pa pitaj isto... Ovaj mu rece da ne treba... Tu ti :dance: lud zbunjenog...

Savjet, zvrcni ti i tu Jahorinu u TZ, trazi sefa, pa mu iznesi problem, sigurno su se vec sretali s tim...Da znas na koga mozes uputiti tog "sefa", ako ne bude znao procitati...
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#49 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Zvek »

Prijatelj je skoro kupio Pasata u Foci osigurano kod Jahorina osiguranja. Odjavio ga je tamo, prijavio u Sa, Novi Grad i osiguranje nije ponovo plaćao, jer Jahorina ima u Sa, na Čengić Vili, gdje je nekad bio Internacionalni univerzitet.
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#50 Re: REGISTRACIJA - infarkt

Post by Optimist »

Chevrolet Lacetti, 1.4 benzin, 70 KW, 525 KM registracija, i to sa nekakvim popustom 50%. :x
Svake godine skuplja registracija bar 50 kermi. :x
Post Reply