Registar kilometraže za vozila

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#1 Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

Nisam siguran ali mislim da u Njemackoj se prilikom servisa ili tehničkog pregleda vrši upis kilometraže tako da se kasnije može imati uvid. Nisam siguran da li se kod nas ista slično radi.
Zapitao sam se koliko bi bilo korisno napraviti web stranicu na kojoj bi se moglo dobrovoljno upisati broj kilometara tako da kasniji korisnici imaju uvid u slučaju prodaje. Da li bi neko uopste imao interes da da tu informaciju.

Predpostavljam da je većina ljudi poštena i ako bi se ovo radilo za opste dobro da bi se spriječile malverzacije pojedinih.
Tako ako ima par postenih vlasnika prije skoro je nemoguće kasnije napraviti promjenu.

Npr. ako bi se upisao VIN(broj šasije) i JMBG i neka informacija koja bi bila poznata onom ko upisuje.Ti podaci bi se hasirali tako da ne bi bili vidljivi kasnije ali bi se mogla vrsiti pretraga po VINu. Moglo bi se i provjeriti npr ako se ima JMBG sa kupovnog ugovora prethodni vlasnik. Jednom kad se upise nesto, ne bi bilo moguće to izmjeniti.

Npr ispis bi bio ovako nekako

Datum Kilometraza Povod Korisnik
15.02.2016 119 100 Uvoz cdca4b55dfb7f87d025c60dd9097598aff71cd1fe4dcb515870b607cfed1fe7f
01.03.2016 120 000 Tehnički cdca4b55dfb7f87d025c60dd9097598aff71cd1fe4dcb515870b607cfed1fe7f
02.02.2017 134 000 Mali servis cdca4b55dfb7f87d025c60dd9097598aff71cd1fe4dcb515870b607cfed1fe7f
05.02.2017 134 300 Uvid pri prodaji 2153cd54f471cc029ac36a2aea9626cb9c8ca5b48ac4ac54cf884ffcb2d795b2
10.02.2017 134 300 Uvid pri prodaji 02b6a10726ca0f22b9e9d2e523170a9a36fa488fc41cd6b41808ab3e575d9b6b
05.03.2017 135 000 Prodaja cdca4b55dfb7f87d025c60dd9097598aff71cd1fe4dcb515870b607cfed1fe7f
10.03.2017 135 200 Kupovina 98655df90909cd2f8e40c97098661bd158e42e56455abf52aa18f30bb084203a
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by condy »

I ovdje se vrši upis pređene kilometraže prilikom servisa i tehničkog pregleda.

Takvih web stranica vani ima, ali takve web baze podataka na dobrovoljnoj bazi kada bi te podatke unosio " pošteni " vlasnik su totalno nepouzdane, jer može unijeti šta hoće i kako hoće, pa i manju kilometražu :D

Najpouzdaniji su podaci od servisera.
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#3 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by lorente »

golf 4 karavan 2002g 195 000 :izet:
al bi bilo veselo da se dobrovoljno upisuje :lol:
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Truba »

cuo sam da novija auta automatski salju podatke svakih nekoliko dana na server

jel to istina?
User avatar
hopi
Posts: 5699
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by hopi »

jeste, šalju
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Dope_Man »

Kako to rade? Moraju imati neku vrstu konekcije sa nekim serverom da bi to radili valjda?

Sto se ideje tice.. ne mislim da bi to uspjelo. Oslanja se previse na postenje obicnog covjeka, a obican covjek voli slagati :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#7 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Maraschino »

VIN code je nepouzdan.
Dobijaju se samo uopsteni(jedinstveni) podaci o datom autu.
porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#8 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

@condy ima baza vani samo sto nisu javne. Obicno moze samo ovlasteni serviser pristupiti. Ako je npr auto kupljeno u BiH samo ces vidjeti servise kod tog servisera i nista vise.
Čak da je i prvi unos netačan i to je neka referenca u vremenu. Po piku se mogu vidjeti auti koji se pojavljuju i nestaju s drugim kilometrazama a koji relativno dobro vizuelno izgledaju.
@lorente samo bi unio VIN, kilometrazu i jmbg ili neki username

@Maraschino nema sta biti pouzdan nepozdan, to je samo identifikacioni broj za auto koji je jedinstven, sto je dobro npr za pretragu
Izmedju ostalog sadrzi informacije o zemlji proizvodnje proizvođacu modelu, godini proizvodnje itd, vec te infomacije mogu varirati.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#9 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by UterivacDugoga »

Uzeo sam prvo auto iz oglasa na koje sam naletio i ukucao u norveski "BIHAMK" ili njihovu bazu podataka vozila.

Rezultate koje sam dobio nalazite na ovome linku:
http://www.vegvesen.no/Kjoretoy/Kjop+og ... er=DP20310

Ako pak ovo nije dovoljno,ima servis koji se nazove i duzni su izlistati svu evidenciju o vozilu koju imaju plus osiguravajuca kuca koja izlista prijavljenu kilometrazu u datim momentima.

Muljanje svedeno na minimum.
porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#10 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

Ovo je dobro ako je auto iz Norveske. Mislim ovo je cilj i ovo je odlično samo sto kod nas drzava ne rijesava preče stvari kamoli ovo.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by 530i »

UterivacDugoga wrote:Uzeo sam prvo auto iz oglasa na koje sam naletio i ukucao u norveski "BIHAMK" ili njihovu bazu podataka vozila.
Nema to veze sa našim bihamkom...ni u putu se nisu sreli. Nažalost.

Kod nas tehnički pregledi bilježe kilometražu možda i zadnjih deset godina, ali ne znam da li postoji mogućnost da se dobije uvid u istu.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#12 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Maraschino »

530i wrote:
UterivacDugoga wrote:Uzeo sam prvo auto iz oglasa na koje sam naletio i ukucao u norveski "BIHAMK" ili njihovu bazu podataka vozila.
Nema to veze sa našim bihamkom...ni u putu se nisu sreli. Nažalost.
Kakav bihamk? To je sluzba za pomoc na putu kao sto ih imaju sve zemlje.

Ove registre vode posebne agencije. Kod mene ta agencija izdaje prve tablice i prati to auto sve dok se ne unisti. Evidentira produzenje tehnicke ispravnosti, koliko je vlasnika promijenilo ALI se ne bavi nikakvom kilometrazom. To se evidentira samo kod ovlastenih servisa(dok tamo odrzavas).
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#13 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by UterivacDugoga »

530i wrote:
UterivacDugoga wrote:Uzeo sam prvo auto iz oglasa na koje sam naletio i ukucao u norveski "BIHAMK" ili njihovu bazu podataka vozila.
Nema to veze sa našim bihamkom...ni u putu se nisu sreli. Nažalost.

Kod nas tehnički pregledi bilježe kilometražu možda i zadnjih deset godina, ali ne znam da li postoji mogućnost da se dobije uvid u istu.
Naveo sam BIHAMK zbog boljeg razumjevanja za citaoce. Znam ja veoma dobro da se ni u putu nisu sreli niti se apsolutno ne mogu porediti.
Vegveisen je krovna organizacija doticne zemlje koja upravlja saobracajnim zakonima i regulativama. Oni sto kazu tako je i tacka.
porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#14 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

http://www.olx.ba/artikal/23654941/opel ... 8kw-120ks/

Npr ovo je auto prodano prije manje od godinu za 6800 i imalo je na satu oko 350 000 sa sumnjom da je vec vracano.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#15 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by ado-šampion »

Ma nema od toga u BiH nista. Mali je procenat ljudi koji fakat plate cijenu za polovno auto a jos manji procenat od svih njih koji su u tom slucaju zajebani za kilometrazu.

Uglavnom se ide na neke jeftinije varijante i u tom slucaju svako iole realan i da se iole razumije moze ocekivati da je kilometraza vracana. Jednostavno prosjecan kupac u Bosni trazi auto s vracenom kilometrazom sto porazava samo ideju biljezenja kilometraze. A drugo dosta cesto se kilometraza vraca i prije nego sto auto udje u BiH.
User avatar
Bullet Tooth Tony
Posts: 20512
Joined: 06/09/2007 12:15
Location: Carsija at naJt

#16 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Bullet Tooth Tony »

porabh wrote:Nisam siguran ali mislim da u Njemackoj se prilikom servisa ili tehničkog pregleda vrši upis kilometraže tako da se kasnije može imati uvid. Nisam siguran da li se kod nas ista slično radi.
Zapitao sam se koliko bi bilo korisno napraviti web stranicu na kojoj bi se moglo dobrovoljno upisati broj kilometara tako da kasniji korisnici imaju uvid u slučaju prodaje. Da li bi neko uopste imao interes da da tu informaciju.

Predpostavljam da je većina ljudi poštena i ako bi se ovo radilo za opste dobro da bi se spriječile malverzacije pojedinih.
Tako ako ima par postenih vlasnika prije skoro je nemoguće kasnije napraviti promjenu.

Npr. ako bi se upisao VIN(broj šasije) i JMBG i neka informacija koja bi bila poznata onom ko upisuje.Ti podaci bi se hasirali tako da ne bi bili vidljivi kasnije ali bi se mogla vrsiti pretraga po VINu. Moglo bi se i provjeriti npr ako se ima JMBG sa kupovnog ugovora prethodni vlasnik. Jednom kad se upise nesto, ne bi bilo moguće to izmjeniti.
Nemas potrebe ista hasirati ako ti je unos dobrovljan .... ovo boldirano su sve problemi ... Moras imati kontrole za unos , tipa da imas neki uradjaj koji cita kilometrazi i da ne mozes mjenjati ... mnogo mnogo nepoznati imas na startu koje moras rjesiti ...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24862
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Haris.ba »

Kad sam prodavao auto sa urednom servisnom historijom i detaljnim zapisima kilometraže i u knjižicu, i u bazu podataka servisa - kupaca je bilo veoma malo.

Kad sam prodavao auto sa nezvaničnom servisnom historijom (servisirano po nezvaničnim servisima), bez servisne knjižice - kupaca je bilo mnogo.

Naravno. Nije isto auto, pa ne mogu ni reći da sada ljudi vole auta sa sumnjivom kilometražom - ali vidi se da je stvar cijene. Dobro auto - dobro košta. Loše auto - manje košta. A narod više voli dati manje para, nema veze što je lošije.
ado-šampion wrote:Jednostavno prosjecan kupac u Bosni trazi auto s vracenom kilometrazom sto porazava samo ideju biljezenja kilometraze.
To je to. :thumbup:
porabh wrote:Zapitao sam se koliko bi bilo korisno napraviti web stranicu na kojoj bi se moglo dobrovoljno upisati broj kilometara tako da kasniji korisnici imaju uvid u slučaju prodaje. Da li bi neko uopste imao interes da da tu informaciju.
Auto sa redovnim održavanjem u ovlaštenom servisu se može bez problema provjeriti. Svakako ćeš ga tamo i odvući na pregled. Pa je usput i kilometražu provjeriti. Tako da ne vidim neki smisao.

A što se tiće polovnih auta iz uvoza - opet nema nekog smisla. Ako su održavana u ovlaštenom - opet možeš provjeriti. Ako nisu - ne znam šta ti znači evidencija na internetu iz dobrovoljne baze.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#18 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Maraschino »

Ne zaboravite da neke nove serije auta imaju elektronske servisne knjizice.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#19 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Me_again »

Ugasite temu.
Preglupa je i za ovo doba noči.
porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#20 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

ado-šampion wrote:Ma nema od toga u BiH nista. Mali je procenat ljudi koji fakat plate cijenu za polovno auto a jos manji procenat od svih njih koji su u tom slucaju zajebani za kilometrazu.
.
Iskreno ja ne volim da je neko vara. Ako je to 500 000 km reci da je tako, međutim ljudi hoće da zarade što više para pa varaju. Vraćanje kilometraže je postalo nacionalni sport. Uzmi samo četvorke i pogledaj. Svaka je oko 200 000 km.
ado-šampion wrote: Uglavnom se ide na neke jeftinije varijante i u tom slucaju svako iole realan i da se iole razumije moze ocekivati da je kilometraza vracana. Jednostavno prosjecan kupac u Bosni trazi auto s vracenom kilometrazom sto porazava samo ideju biljezenja kilometraze. A drugo dosta cesto se kilometraza vraca i prije nego sto auto udje u BiH.
Ako neko sebe svjesno obmanjuje, šta tu da se radi. Da postoji jednostavan način da se to provjeri, vjeruj mi niko to ne bi kupovao, odnosno možda i bi za neku nižu cijenu. Istina da je dosta vraćeno na uvozu. To bi država mogla srediti jer se svako auto carini i tad se zapiše kilometraža. Čak i da je ta kilometraža netačna predstavlja neku referentnu vrijednost gdje sljedeći upis ne može biti manji od tog broja.
”Bullet Tooth Tony” wrote: Nemas potrebe ista hasirati ako ti je unos dobrovljan .... ovo boldirano su sve problemi ... Moras imati kontrole za unos , tipa da imas neki uradjaj koji cita kilometrazi i da ne mozes mjenjati ... mnogo mnogo nepoznati imas na startu koje moras rjesiti ...
Hash je čisto tu da podaci poput VIN-a(broja šasije) ili JMBG nisu vidljivi u bazi u čitljivom iskoristivom formatu.
To je bitno u slučaju da neko dođe do podataka.
Hash funkcije imaju korisno svojstvo da za isti ulaz daju isti izlaz. Tako ako ja već imam hasheve i npr hocu tražim
po nekom, izračunam hash od tog broja i vidim ima li taj zapis u bazi. Brojevi koji se unose moraju biti u određenom
formatu i to se može provjeriti pri unosu, ali je nemoguće provjeriti da li taj VIN zaista postoji.
Haris.ba wrote: Kad sam prodavao auto sa urednom servisnom historijom i detaljnim zapisima kilometraže i u knjižicu, i u bazu podataka servisa - kupaca je bilo veoma malo.

Kad sam prodavao auto sa nezvaničnom servisnom historijom (servisirano po nezvaničnim servisima), bez servisne knjižice - kupaca je bilo mnogo.

Naravno. Nije isto auto, pa ne mogu ni reći da sada ljudi vole auta sa sumnjivom kilometražom - ali vidi se da je stvar cijene. Dobro auto - dobro košta. Loše auto - manje košta. A narod više voli dati manje para, nema veze što je lošije.
Kad neko prodaje svako hoće da proda za što više, a onaj koji kupuje hoće da uzme što bolje što jeftinije. Ima i ljudi
koji svjesno idu na skuplje računajući da je i bolje pa im podvale muda pod bubrege. Mislim da mi je logičnije da je bolje
imati auto koje je održavano u službenom servisu jer to opet ima neku garanciju i može se provjeriti.
Danas servisna knjižica ne znači puno. Jest je dobro imati ali to ljudi lažiraju, kupe popunjenu ili pečate onako bezveze.
A opet kad neko digne cijenu u oblake radi toga nije ni to dobro. Po meni to je način da izdvojiš svoj auto među drugim, da to bude razlog zašto bi nego izabrao tvoj auto a ne neki drugi.
Haris.ba wrote: Auto sa redovnim održavanjem u ovlaštenom servisu se može bez problema provjeriti. Svakako ćeš ga tamo i odvući na pregled. Pa je usput i kilometražu provjeriti. Tako da ne vidim neki smisao.
Istina da je lahko provjeriti, međutim ljudi ne održavaju auto u ovlaštenom servisu iz razloga što su skupi. Većina ide tamo ako imaju nov automobili da bi zadrzali garanciju. Mislim razlog je jednostavan npr mali servis u ovlaštenom servisu bude oko 330 KM jer ti naplati dva radna sata od 89 KM a u neovlaštenom 130 - 150 KM. Neki mogu reći možeš to uraditi i sam itd. Ovo je bilo za primjer.
Haris.ba wrote: A što se tiće polovnih auta iz uvoza - opet nema nekog smisla. Ako su održavana u ovlaštenom - opet možeš provjeriti. Ako nisu - ne znam šta ti znači evidencija na internetu iz dobrovoljne baze.
Što se tiče polovnih npr iz Njemačke ili neke druge uređene zemlje možeš. Npr godinu dvije posle uvoza druga ruka kupuje auto u BiH i bude tu velika vremenska razlika. Istina problem je što je dobrovoljna, bilo bi dobro da država to forsira na carini i tehničkom pregledu. Da to bude javno i dostupno da ne idem u servise mupove itd. Da vidim je li auto ukradeno, učestvovalo u udesu ili je pod lizingom. Ovako jedino se može osloniti na većinu. Npr ako bi većina ljudi upisivala onda onaj ko ne upiše bi bio sumljiv. A tu je problem kokoške i jajeta. Ljudi ne bi unosili jer to ne koristi velik broj ljudi. Ljudi ne bi koristili
jer nema velik broj unosa.
Bilo bi lijepo kad bi imao evidenciju.
porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#21 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

Me_again wrote:Ugasite temu.
Preglupa je i za ovo doba noči.
Nek si ti pametan oči moje lijepe. Konstruktivan si pravo.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#22 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by Me_again »

porabh wrote:
Me_again wrote:Ugasite temu.
Preglupa je i za ovo doba noči.
Nek si ti pametan oči moje lijepe. Konstruktivan si pravo.
Kako znaš da su mi oči lijepe, padinski čovječe ?
Usput rečeno, jesam konstruktivan ali ne vjerujem u sve konstrukcije.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#23 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by ado-šampion »

porabh wrote: Iskreno ja ne volim da je neko vara. Ako je to 500 000 km reci da je tako, međutim ljudi hoće da zarade što više para pa varaju. Vraćanje kilometraže je postalo nacionalni sport. Uzmi samo četvorke i pogledaj. Svaka je oko 200 000 km.

Ako neko sebe svjesno obmanjuje, šta tu da se radi. Da postoji jednostavan način da se to provjeri, vjeruj mi niko to ne bi kupovao, odnosno možda i bi za neku nižu cijenu.
Kopirao sam samo neke stvari iz tvog posta...

Mislim da stvari posmatras previse idealisticki.

Prvo za drugi pasus, pa u tom je i fol svako kupuje za nizu cijenu. :-) Pa ljudi uzimaju auta koja su uvoz iz Njemacke za dosta manje para nego sto takva auta kostaju u Njemackoj. Gdje je tu logika? Naravno da je vracena kilometraza ili postoji neki drugi problem, ali obicno je ovo prvo. Nego ljudi vole varati sami sebe, pa kontaju da su nekog zajebali i prosli jeftino a ustvari auto preslo 2 ili 3 puta vise nego sto pise i zapravo je taj neko njih zajebao jer su u biti platili skuplje kad se u obzir uzme realna kilomer

Kad spomines cetvorke, cetvorki TDI s ispod 200 k km pravih u Njemackoj ima i po 5-6 hiljada eura. Srednja cijena je nekih 3-3.5 hiljade eura. Posto to ovdje niko nece platiti, onda se uveze Golf koji ima 500-600 k za cijenu koja se kupcima ovdje biti prihvatljiva. Takvo auto ovdje niko naravno nece jer je "puno preslo", ali kad ga spustis na 200 k onda je ok.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#24 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by amar1994 »

Te pare nijedan pametan covjek nece ni u njemackoj dat za njega :)
porabh
Posts: 13
Joined: 02/04/2017 12:55

#25 Re: Registar kilometraže za vozila

Post by porabh »

E ne znam. Ja nisam varalica, ne bih vratio kilometrazu i vrao nekog. Ne bih volio ni da meni to neko radi. Nadam se da ima jos takvih ljudi.
Post Reply