Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#1 Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by babanovac »

Posljedično članku na početnoj stranici Klix-a, u kojem se govori o uvođenju privatnih zdravstvenih ustanova u sistem ZZO-a ( privatne ustanove su u određenom kapacitetu već prisutne u obaveznom zdravstvenom osiguranju) , interesuje me vaše mišljenje o temi.
Obzirom na neopotojanje bilo kakvih mehanizama kontrole stručnog rada u zdravstvenim ustanovama, mišljenja sam da će doći do ekspresnog pražnenja fondova. Lično iskustvo mi govori da, tamo gdje je cilj profit, tu lako odustaju od medicine. Primjer za to imam u Covid-19 pandemiji. Indikaciju za CT pluća postavljao je novčanik isprepadanog pacijenta. Nakon pregleda u javnoj ZU, gdje ljekar ustanovi stanje pacijenta, pošalje ga na odgovarajuće laboratorijske i RTG pretrage, ovaj u strahu, ode do privatnika da mu uradi CT. Nijedan privatnik ovakvog pacijenta nije odgovorio od CT-a, jer njegovo zdravstveno stanje ne zahtjeva CT. Dapače, počeli su sa reklamama o Covid paketu ( CT, vit D, d-dimer) za samo, lupam , 199 KM. Bjesomučno uzimanje novca isprepadanim ljudima. Nakon uzimanja novca i dobijanja nalaza, na pitanje pacijenta : "Šta sada?", uputili bi ga nazad u javnu ZU. "Eto, idi sad njima, mi smo svoje uradili". U kontaktu sa nekim prijateljima, koji rade u privatnim ustanovama u BiH, ali i regionu često sam bio svjedok razgovora o nepotrebnim dijagnostikama, ali i terapijama, sve u cilju povećanja prihoda ( stavi mu 3 stenta umjesto jednog, odstrani "žućku" iako nije potrebno... a neke stvari ne mogu ni napisati ). Bez da ulazim u to, koliko je javno zdravstvo paralisano i nekompetentno. Privatno porodilište funkcioniše do komplikacije. Kada se javi komplikacija, pacijenti se pakuju u transport i pravac javna ustanova, upravo ona od koje je pacijentica "pobjegla" i platila par hiljada KM da bi se porodila na drugom mjestu.
User avatar
Truba
Posts: 81645
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by Truba »

Treba kombinirati najbolje od 2 sustava
Mada mislim da ce to voditi u rasulo

Treba probati
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#3 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by thekupus »

Neminovno je da se planira prebacivanje zdravstvene zaštite na privatne ustanove. Dokaz za to je nekoliko velikih privatnih bolnica koje firme bliske vladajućim elitama prave i planiraju u Sarajevu trenutno (ASA Prevent na Otoci, bolnica u Nedžarićima uz McDonalds, itd.)

Radi se o stotinama miliona maraka investicija, pa imam neki osjećaj da će osiguranje znatno poskupiti u idućim godinama.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5623
Joined: 04/08/2020 19:22

#4 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by -Chesterfield- »

babanovac wrote: 13/09/2021 15:00 Primjer za to imam u Covid-19 pandemiji. Indikaciju za CT pluća postavljao je novčanik isprepadanog pacijenta. Nakon pregleda u javnoj ZU, gdje ljekar ustanovi stanje pacijenta, pošalje ga na odgovarajuće laboratorijske i RTG pretrage, ovaj u strahu, ode do privatnika da mu uradi CT. Nijedan privatnik ovakvog pacijenta nije odgovorio od CT-a, jer njegovo zdravstveno stanje ne zahtjeva CT. Dapače, počeli su sa reklamama o Covid paketu ( CT, vit D, d-dimer) za samo, lupam , 199 KM. Bjesomučno uzimanje novca isprepadanim ljudima. Nakon uzimanja novca i dobijanja nalaza, na pitanje pacijenta : "Šta sada?", uputili bi ga nazad u javnu ZU. "Eto, idi sad njima, mi smo svoje uradili".
Napisao privatnik uputnicu za bolnicu, koju bolnica nije odbila.
A da sam čekao uputnicu za bolnicu od doma zdravlja kome pripadam - sumnjam da bih je dobio?

D-dimer o kojem govoriš u domu zdravlja niko i ne spominje.
Sreća što sam ovdje na forumu pročitao šta bi otprilike trebalo da odradi (član porodice) od dijagnostike. To sam izdigtirao privatniku i nakon rezultata, dobio hitnu uputnicu u bolnicu. I nisam tražio CT, nego RTG pluća.

Evo ubrzo bih trebao tog člana porodice, koji je penzioner kod interniste.
Pitao sam koliko je u domu zdravlja ultra zvuk srca. Rekoše mi 50 KM, bez obzira što je penzioner.

Ta cijena je ista i kod privatnika, sa jednom razlikom - možeš se raspitati koji je dobar internista i zakazati pregled kod njega.

A u domu zdravlja ne možeš birati internistu.
Ima toga još... :D
akcija007
Posts: 2847
Joined: 17/05/2008 23:50

#5 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by akcija007 »

U kojem smjeru ide ovo da li uputnica od DZ nor za MRI vrijedi i za bolnice i za privatnike pa.uradis.privatno refundiras od Zavoda ili kao u austriji da kada uradis privatno ti se samo dio od Zavoda refundira ?
EdoMalj12
Posts: 4
Joined: 07/10/2021 14:01

#6 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by EdoMalj12 »

babanovac wrote: 13/09/2021 15:00 Posljedično članku na početnoj stranici Klix-a, u kojem se govori o uvođenju privatnih zdravstvenih ustanova u sistem ZZO-a ( privatne ustanove su u određenom kapacitetu već prisutne u obaveznom zdravstvenom osiguranju) , interesuje me vaše mišljenje o temi.
Obzirom na neopotojanje bilo kakvih mehanizama kontrole stručnog rada u zdravstvenim ustanovama, mišljenja sam da će doći do ekspresnog pražnenja fondova. Lično iskustvo mi govori da, tamo gdje je cilj profit, tu lako odustaju od medicine. Primjer za to imam u Covid-19 pandemiji. Indikaciju za CT pluća postavljao je novčanik isprepadanog pacijenta. Nakon pregleda u javnoj ZU, gdje ljekar ustanovi stanje pacijenta, pošalje ga na odgovarajuće laboratorijske i RTG pretrage, ovaj u strahu, ode do privatnika da mu uradi CT. Nijedan privatnik ovakvog pacijenta nije odgovorio od CT-a, jer njegovo zdravstveno stanje ne zahtjeva CT. Dapače, počeli su sa reklamama o Covid paketu ( CT, vit D, d-dimer) za samo, lupam , 199 KM. Bjesomučno uzimanje novca isprepadanim ljudima. Nakon uzimanja novca i dobijanja nalaza, na pitanje pacijenta : "Šta sada?", uputili bi ga nazad u javnu ZU. "Eto, idi sad njima, mi smo svoje uradili". U kontaktu sa nekim prijateljima, koji rade u privatnim ustanovama u BiH, ali i regionu često sam bio svjedok razgovora o nepotrebnim dijagnostikama, ali i terapijama, sve u cilju povećanja prihoda ( stavi mu 3 stenta umjesto jednog, odstrani "žućku" iako nije potrebno... a neke stvari ne mogu ni napisati ). Bez da ulazim u to, koliko je javno zdravstvo paralisano i nekompetentno. Privatno porodilište funkcioniše do komplikacije. Kada se javi komplikacija, pacijenti se pakuju u transport i pravac javna ustanova, upravo ona od koje je pacijentica "pobjegla" i platila par hiljada KM da bi se porodila na drugom mjestu.
Last edited by EdoMalj12 on 19/06/2022 00:05, edited 1 time in total.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#7 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by babanovac »

EdoMalj12 wrote: 07/10/2021 14:03
babanovac wrote: 13/09/2021 15:00 Posljedično članku na početnoj stranici Klix-a, u kojem se govori o uvođenju privatnih zdravstvenih ustanova u sistem ZZO-a ( privatne ustanove su u određenom kapacitetu već prisutne u obaveznom zdravstvenom osiguranju) , interesuje me vaše mišljenje o temi.
Obzirom na neopotojanje bilo kakvih mehanizama kontrole stručnog rada u zdravstvenim ustanovama, mišljenja sam da će doći do ekspresnog pražnenja fondova. Lično iskustvo mi govori da, tamo gdje je cilj profit, tu lako odustaju od medicine. Primjer za to imam u Covid-19 pandemiji. Indikaciju za CT pluća postavljao je novčanik isprepadanog pacijenta. Nakon pregleda u javnoj ZU, gdje ljekar ustanovi stanje pacijenta, pošalje ga na odgovarajuće laboratorijske i RTG pretrage, ovaj u strahu, ode do privatnika da mu uradi CT. Nijedan privatnik ovakvog pacijenta nije odgovorio od CT-a, jer njegovo zdravstveno stanje ne zahtjeva CT. Dapače, počeli su sa reklamama o Covid paketu ( CT, vit D, d-dimer) za samo, lupam , 199 KM. Bjesomučno uzimanje novca isprepadanim ljudima. Nakon uzimanja novca i dobijanja nalaza, na pitanje pacijenta : "Šta sada?", uputili bi ga nazad u javnu ZU. "Eto, idi sad njima, mi smo svoje uradili". U kontaktu sa nekim prijateljima, koji rade u privatnim ustanovama u BiH, ali i regionu često sam bio svjedok razgovora o nepotrebnim dijagnostikama, ali i terapijama, sve u cilju povećanja prihoda ( stavi mu 3 stenta umjesto jednog, odstrani "žućku" iako nije potrebno... a neke stvari ne mogu ni napisati ). Bez da ulazim u to, koliko je javno zdravstvo paralisano i nekompetentno. Privatno porodilište funkcioniše do komplikacije. Kada se javi komplikacija, pacijenti se pakuju u transport i pravac javna ustanova, upravo ona od koje je pacijentica "pobjegla" i platila par hiljada KM da bi se porodila na drugom mjestu.


Znaci ti si sam dosao i trazio CT i ustvari ti je krivo sto su ti doktori zapravo uradili taj CT, a ne te odgovorili od istog?
Moze se i tako reci... Da sam trazio da mi amputiraju nogu, odsjekli bi je, pod uslovom da uredno platim. To tako u medicini ne funkcionise
FrozenCastle
Posts: 734
Joined: 01/09/2007 15:39

#8 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by FrozenCastle »

babanovac wrote: 07/10/2021 14:30
EdoMalj12 wrote: 07/10/2021 14:03



Znaci ti si sam dosao i trazio CT i ustvari ti je krivo sto su ti doktori zapravo uradili taj CT, a ne te odgovorili od istog?
Moze se i tako reci... Da sam trazio da mi amputiraju nogu, odsjekli bi je, pod uslovom da uredno platim. To tako u medicini ne funkcionise
Kako samo lupaš, Babanovac, to je strašno.

Prvo ne znaš razliku između dijagnostike i amputacije noge.

Drugo, CT je sa razlogom u COVID paketima jer CT je otkrivao upale pluća prije nego RTG to može vidjeti kao i detaljnije promjene na plućima.

To što ti prvo radiš RTG u Domu zdravlja je iz razloga što je prvo jeftino, drugo neće da se peglaju za boljom dijagnostikom dok ti lošija (ujedno i jeftinija) nešto ne pokaže. A u COVID stanju, vrijeme je od krucijalnog značaja, svaki dan je bitan.
babanovac
Posts: 1372
Joined: 26/08/2006 20:54

#9 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by babanovac »

COVID paket je izum pohlepnih genijalaca, koji ne prezaju ni od cega, ponajmanje od uzimanja novca sludjenom narodu. Pustite ih na fondove, ispraznit ce ih za mjesec dana, a ostatak godine- prst u usta.
User avatar
nepass1
Posts: 9665
Joined: 06/07/2017 07:35

#10 Re: Reforma ulaganja ZZO-a KS : privatne vs javne ZU

Post by nepass1 »

Medicina i vojska se ne privatizuju, 0ogotovo ne na usa nacin. A kod nas sve vodi da bude ko u usa, ko ima zivi ko nema crkni. Poznanik, dr u penziji, radio od hitne do dz. I u penziji ode da radi na ilidzu privatno. Ne znam naziv ustanove. Kaze dodju arapi i sta znam npr vidi gnojnu anginu, ordinira penicilin. Gazda dodje haos mu napravi sto nije lab trazio da rade, nogao duplo vise para uzeti itd.. bice tu uzimanja para samo tako
Post Reply