referendum u fbih za ukidanje rs-a

Post Reply
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#1 referendum u fbih za ukidanje rs-a

Post by goshpar »

kad oni u rs-u mogu traziti referendum kojim se ukida drzava BiH, zasto mi u fbih ne bismo mogli traziti referendum na kojem cemo se DEMOKRATSKI opredijeliti da li smo za ukidanje rs-a...

na svaku njiovu daljnju pricu o njihovom referendumu, treba odgovoriti pricom o nasem referendumu...

iako se zna da je to, u stvari, samo predizborno zaostravanje situacije, ne treba im dozvoliti da i dalje trabunjaju...
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#2

Post by edu »

nema veze sto niti jedno niti drugo nema utemeljenja u vazecem ustavu.. :-) :D ..nebitno..sto onda i ja ne bih mogao traziti nesto..ja trazim da se raspise referendum u mojoj mahali..naime..mislim da postoje svi uslovi da moja mahala dobije nezavisnost.. :oops: :D :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#3

Post by Prenj »

Prica li ko o poslu, hljebu, ...
lampard
Posts: 477
Joined: 13/04/2006 22:20

#4

Post by lampard »

slabo, ovdje su svi zauzeti politikom jer se od nje dobro zivi,to sto ljudi para nemaju nema veze.usput postoje naklapanja da bi oni trazili otcjepljenje rep.srpske ,teritorija na kom oni zive,tako da referendum U federaciji o ukidanju REP.SRPSKE nema veze s mozgom
Murisno1
Posts: 2038
Joined: 06/10/2005 09:10
Location: Sarajevo

#5

Post by Murisno1 »

Jušer sam poslao jednom od moderatora upit o tome zašto ne bi otvorili podforum EKONOMIJA ili slično gdje bi se raspravljalo o , jel, ekonomiji,poslu,ulaganjima,... gdje bi iznosili svoja iskustva ili neiskustva u tim poljima ... gdje bi možda mogli doći do boljih načina da dođemo do hljeba,posla...

Sve bi nam to puno korisnije bilo od kojekakvih prepiranja na politici i na religiji jer , em ih ima dosta , em nisu nikakve koristi donijele ...

eto neću plaho lafinat ...

Pozdrav!
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#6

Post by goshpar »

jest, jest, dok oni pricaju o cijepanju bosne, mi trebamo pricati o ekologiji...

meni to lici na pricu iz 92. kad su oni skupljali oruzje, a mi mislili da za rat treba dvoje, pa se desi bijeljina, zvornik, visegrad...

nije naravno da pozivam u rat, ne daj Boze, jedan sam prezivio, ne znam da li bih i drugi, nego je jednostavno pitanje koliko smo spremni slusati te nebuloze o cijepanju drzave, a da nikako, ama bas nikako ne reagujemo...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#7

Post by Prenj »

goshpar wrote:jest, jest, dok oni pricaju o cijepanju bosne, mi trebamo pricati o ekologiji...

meni to lici na pricu iz 92. kad su oni skupljali oruzje, a mi mislili da za rat treba dvoje, pa se desi bijeljina, zvornik, visegrad...

nije naravno da pozivam u rat, ne daj Boze, jedan sam prezivio, ne znam da li bih i drugi, nego je jednostavno pitanje koliko smo spremni slusati te nebuloze o cijepanju drzave, a da nikako, ama bas nikako ne reagujemo...
Fino i tacno si napisao da su to nebuloze, cemu dalja sekiracija?
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#8

Post by goshpar »

Prenj wrote:
goshpar wrote:jest, jest, dok oni pricaju o cijepanju bosne, mi trebamo pricati o ekologiji...

meni to lici na pricu iz 92. kad su oni skupljali oruzje, a mi mislili da za rat treba dvoje, pa se desi bijeljina, zvornik, visegrad...

nije naravno da pozivam u rat, ne daj Boze, jedan sam prezivio, ne znam da li bih i drugi, nego je jednostavno pitanje koliko smo spremni slusati te nebuloze o cijepanju drzave, a da nikako, ama bas nikako ne reagujemo...
Fino i tacno si napisao da su to nebuloze, cemu dalja sekiracija?
znas kako kazu, pet puta izgovorena laz postaje istina...

upravo iz tog razloga, ovu pricu treba sasjeci dok je jos vrijeme...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#9

Post by Prenj »

goshpar wrote: znas kako kazu, pet puta izgovorena laz postaje istina...

upravo iz tog razloga, ovu pricu treba sasjeci dok je jos vrijeme...
Sasjeci kako? Tenkom, izmisljanjem srodne gluposti ili ... stavljanjem do znanja da je cista glupost u pitanju?
Ali bi onda trebalo primjenjivati isti arsin na sve koji lansiraju razne slicne predizborne gluposti ...
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#10

Post by goshpar »

Prenj wrote:
goshpar wrote: znas kako kazu, pet puta izgovorena laz postaje istina...

upravo iz tog razloga, ovu pricu treba sasjeci dok je jos vrijeme...
Sasjeci kako? Tenkom, izmisljanjem srodne gluposti ili ... stavljanjem do znanja da je cista glupost u pitanju?
Ali bi onda trebalo primjenjivati isti arsin na sve koji lansiraju razne slicne predizborne gluposti ...
pa, sasjeci tako sto ce neki od politicara zatraziti referendum u fbih za ukidanje rs-a...
glupo zvuci, znam. al sto bi mi trpili njihova sr.anja u nedogled.

ili, recimo, jedinstven nastup politicara iz fbih da se sankcionise dodik, i da ga recimo skinu s izbornih listi...

ili neki treci nacin...


p.s. rekoh da ja znam da je to sve u cilju grupisanja pred izbore, ali sto je previse, previse je
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#11

Post by davis.ba »

Murisno1 wrote:Jušer sam poslao jednom od moderatora upit o tome zašto ne bi otvorili podforum EKONOMIJA ili slično gdje bi se raspravljalo o , jel, ekonomiji,poslu,ulaganjima,... gdje bi iznosili svoja iskustva ili neiskustva u tim poljima ... gdje bi možda mogli doći do boljih načina da dođemo do hljeba,posla...

Sve bi nam to puno korisnije bilo od kojekakvih prepiranja na politici i na religiji jer , em ih ima dosta , em nisu nikakve koristi donijele ...

eto neću plaho lafinat ...

Pozdrav!
Ma i ja sam ovo predlagao ali niko ništa.
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#12

Post by Den »

Image

:-) :-) :-) :-)
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#13

Post by Prenj »

goshpar wrote:
Prenj wrote:
goshpar wrote: znas kako kazu, pet puta izgovorena laz postaje istina...

upravo iz tog razloga, ovu pricu treba sasjeci dok je jos vrijeme...
Sasjeci kako? Tenkom, izmisljanjem srodne gluposti ili ... stavljanjem do znanja da je cista glupost u pitanju?
Ali bi onda trebalo primjenjivati isti arsin na sve koji lansiraju razne slicne predizborne gluposti ...
pa, sasjeci tako sto ce neki od politicara zatraziti referendum u fbih za ukidanje rs-a...
glupo zvuci, znam. al sto bi mi trpili njihova sr.anja u nedogled.

ili, recimo, jedinstven nastup politicara iz fbih da se sankcionise dodik, i da ga recimo skinu s izbornih listi...

ili neki treci nacin...

p.s. rekoh da ja znam da je to sve u cilju grupisanja pred izbore, ali sto je previse, previse je
Ne znam zasto trpimo bilo cija sranja u nedogled?
Ili mislis da su sranja ovih nasih OK?
Kako tumacis da su cetiri ministra iz superpatriotske Stranke za BiH jos uvijek u Dodikovoj vladi?
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#14

Post by goshpar »

Prenj wrote:
goshpar wrote:
Prenj wrote: Sasjeci kako? Tenkom, izmisljanjem srodne gluposti ili ... stavljanjem do znanja da je cista glupost u pitanju?
Ali bi onda trebalo primjenjivati isti arsin na sve koji lansiraju razne slicne predizborne gluposti ...
pa, sasjeci tako sto ce neki od politicara zatraziti referendum u fbih za ukidanje rs-a...
glupo zvuci, znam. al sto bi mi trpili njihova sr.anja u nedogled.

ili, recimo, jedinstven nastup politicara iz fbih da se sankcionise dodik, i da ga recimo skinu s izbornih listi...

ili neki treci nacin...

p.s. rekoh da ja znam da je to sve u cilju grupisanja pred izbore, ali sto je previse, previse je
Ne znam zasto trpimo bilo cija sranja u nedogled?
Ili mislis da su sranja ovih nasih OK?
Kako tumacis da su cetiri ministra iz superpatriotske Stranke za BiH jos uvijek u Dodikovoj vladi?

to mogu opravdati jedino ako se bore za bih, a ne za svoj politicki ili sitnosopstvenicki interes... znam ja da ni ovi "nasi" nisu cvjecke
novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#15

Post by novel »

Prenj wrote:Prica li ko o poslu, hljebu, ...
:D hebo te lebac, hocu referendum sad :D :oops:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#16

Post by Prenj »

goshpar wrote: to mogu opravdati jedino ako se bore za bih, a ne za svoj politicki ili sitnosopstvenicki interes... znam ja da ni ovi "nasi" nisu cvjecke
Moram priznati da mi takav vrsta 'borbe za BiH" nikako nije jasna. Kako se oni bore za BiH davanjem legitimiteta Vladi ciji celnik izvaljuje nebuloze o referendumu?
Osim toga, nisu ta cetvorica repa bez korijena, vec pripadnici organizovane politicke stranke.
Kakav zakljucak se moze izvesti iz ovakvog sukoba na nivou visoke politike, a saradnje svugdje drugo, kad god treba narod oguliti?
novel
Posts: 1071
Joined: 21/03/2006 10:24
Location: PM
Contact:

#17

Post by novel »

Ing. Salih ČAVKIĆ
Već jednu deceniju se prekopava krvlju natopljena zemlja i ekshumiraju ostaci žrtava koje su najsurovije pobijene u cilju stvaranja, kako to stručno kaže Ramo Kolar, "drugog blentiteta". Umjesto da zahvali Bogu i narodu da Bošnjaci i Hrvati ne traže odmazdu i da to stanje iskoristi za zajednički suživot i jedinstvo naroda i države. Dodik za kojega su u početku neki zapadni lideri mislili da se u srpskom narodu pojavio novi Willy Brandt, zbog čega su mu u početku izlazili u susret, konačno su i sami shvatili da se u liku njihovog mecene Dodika krije novi Karadžić. Za Koštunicu već znaju oni i mi da je opčinjen Slobo-manijom i da će kao i njegov prethodnik, u cilju ujedinjenja Srba u jednu državu izgubiti još jedan dio države, danas već krnje Srbije, Vojvodinu. Nedavna ispitivanja i nezavisne studije ustanovile su da bi se preko 52% Vojvođana najradije odvojilo od Srbije. Međutim, tenzije odvajanja su svakodnevno u porastu. Pogotovo nakon referenduma u Crnoj Gori. O Kosovu ne treba više ni govoriti, ono je već izgubljeno, jer ni jedan pametan evropski ni svjetski političar neće staviti svoj potpis na papir kojim bi se Kosovo ponovo vratilo Srbiji. Iz vrlo jednostavnog razloga: "Zašto vraćati žrtvu pod okrilje koljača?" Pitanje na koje bi oni morali odgovarati svojim biračima. Ali, treba znati da zapadni političari nisu Balkanci, oni mnogo drže do mišljenja svojih birača. Pošto Dodik, u koaliciji sa BiH izdajnicima Zlatko-Suljo&Co, nije uspio ostvariti ratifikaciju njegova blentiteta, on po već utabanim Karadžićevim stopama odlazi u Srbiju da promovira njegove ideje o referendumu, one padaju na plodno tlo kod vaskrslog Slobe u liku Koštunice. Koštunica će, prema svemu sudeći, na svoj prvi put od raspada Srbije i Crne Gore krenuti u Banju Luku, da se dogovara oko referenduma u srpskom blentitetu. Ne razmišljajući, kao ni njegov pokojni prethodnik, da se miješa u interese druge suverene države. Sve ovo liči na već jednom viđeni scenarij. Čovjek ima osjećaj da se historija ponavlja, jedino su imena aktera izmijenjena, a način i ciljevi su ostali isti. Možda i krajnji rezultati budu isti, ili barem slični. Dosadašnja historija je pokazala, ko traži više izgubi dio od onog što ima, nadajmo se da će tako biti, samo da ponovo ne padaju mrtve glave.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#18

Post by Bumerang »


http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=46

Piše: Gojko BERIĆ

08/06/06

Image

Jazavci u našem sokaku

Lucidni, uvijek nekonvencionalni Zdravko Grebo, koji u svojim sjećanjima i danas prepoznaje sebe kao jednog od zlogukih proroka raspada Jugoslavije, obuzet je zebnjom u pogledu budućnosti Bosne i Hercegovine. Apsolutnu garanciju da ovu zemlju nije moguće uništiti, Grebo naziva lažnom: „Naša tisućljetna istorija danas ne pije vode. Da li tri velike etničke skupine, plus ostali, plus manjine, zaista ovu zemlju osjećaju kao svoju? I ako je ne osjećaju kao svoju, čemu ovaj silan trud da je očuvamo?” („Oslobođenje”, prilog Pogled, 3. 6. 2006).

Ako me sjećanje ne vara, Grebo je prije nekoliko godina, u jednom drugom sarajevskom listu, rekao nešto slično. Frustriran poput mnogih od nas lošom beskonačnošću, on je i tada javno stavio na provjeru bolnu, ali samorazumljivu dilemu: ako ne možemo živjeti zajedno, onda se raziđimo. Naravno, Grebo je bio i ostao u uvjerenju da je Bosna i Hercegovina moguća i da je zajednički život u njoj moguć, ali je svjestan da je i previše štetočina koje rade protiv toga. Danas ih je, izgleda, više nego ikada poslije rata.

Operisan sam od paranoje i bilo kakvih teorija zavjere, ali samo slijepac ne vidi da je na ovu zemlju, u trenutku kad se prelama njena budućnost, pokrenuta nova opšta ofanziva. U njoj, nažalost, sudjeluju i neki od onih koji se javno deklarišu kao njena pretorijanska garda. Neznanje nije riječ koja bi se za takve mogla upotrijebiti. Zemlja se trese iz temelja, a naši intelektualci, pisci, akademici, naše filmadžije, slikari i ostali umjetnici – kojima ova siromašna država ipak daje nekakvu paru – hrču li, hrču. Nema krležijanske pobune protiv sveprisutnog nacionalizma, protiv mržnje i političkih laži, protiv zaostalosti i primitivizma u kome živi naš bosanski i hercegovački svijet.

Dodikova ideja o referendumu za otcjepljenje dobija gotovo plebiscitarnu podršku u Republici Srpskoj. Ovaj okorjeli nacionalista i separatista, koji kao svoj glavni grad doživljava Beograd, počeo je ovih dana agitovati za svoju subverzivnu zamisao i u susjednoj Srbiji. Ipak, mnogo realniju opasnost u ovom trenutku predstavlja Dodikova nova platforma za predstojeće razgovore o ustavnim amandmanima, kojom se zahtijeva transformisanje Bosne i Hercegovine u državnu zajednicu od tri federalne republike. Referendum i federalizacija mogle bi se uporediti sa onom narodnom: preko preče, naokolo bliže. Tobožnji socijaldemokrata, Dodik je postao sličan onom Kočićevom jazavcu: pravi štetu, a carski sud, što će reći međunarodni upravitelji, u tome ga ne sprečava.

Zajedno sa otkopavanjem novih masovnih grobnica, koje svjedoče o stravičnim zločinima u proteklom ratu, nastavljaju se napadi na bogomolje i ruše nadgrobni spomenici. Oni koji to rade, ne svete se mrtvima, već nerođenima. Na Ilidži je nedavno osvanuo grafit „Ubij Židove”, prvi takav nakon 1941. godine. Ova nacistička poruka nije u ovdašnjoj javnosti izazvala naročito uzbuđenje.
Okretanje sve tri religije njihovim centrima i nacionalnim maticama, otvoreni međusobni animozitet vjerskih poglavara, civilizacijska zapuštenost, etnički strahovi i, kao kruna svega, inat-politika koja se vodi u trouglu Banja Luka - Sarajevo - Mostar, stvarnost je sa kojom se moramo suočiti. Sa takvim naslijeđem Bosna i Hercegovina naprosto nije u stanju da funkcioniše, a možda ni da preživi. Čak i kad bi to bilo moguće, rješenje nije u razlazu, na čemu mnogi udarnički rade. Jer kad se razdvojimo, mi se ne osamostaljujemo, već se gubimo poput zavađene braće.

Nervozan zbog poraza u utakmicama sa Južnom Korejom i Iranom, selektor nogometne reprezentacije Blaž Slišković požalio se prošlog petka novinarima da je dobijao telefonske prijetnje zbog toga što je za naš tim igralo šest Hrvata. Direktor reprezentativnih selekcija Ahmed Pašalić relativizirao je pomenute prijetnje, nazvavši ih zanemarivim. „Nije to, direktore, zanemarivo”, uzvratio je s pravom uvrijeđeni Slišković. Mog bivšeg redakcijskog kolegu Pašalića izdao je njegov novinarski refleks. Ne mogu se takve stvari skrivati od javnosti i gurati pod tepih. Nažalost, sarajevski mediji su tu gadost, kao i mnoge slične, ostavili bez komentara. Treba li naše sportske novinare podsjećati da je Blaž Slišković, pristavši da dođe na kormilo državnog tima, svojevremeno navukao na sebe gnjev hrvatskih nacionalista, da nikada nije vodio računa o nacionalnosti bilo kojeg igrača i da je, na kraju krajeva, učinio više na kakvoj-takvoj obnovi bosanskohercegovačkog identiteta nego cijela bulumenta političara.

Bilo kako bilo, Bosna i Hercegovina je ponovo politički napadnuta sa raznih strana. Naivno je misliti kako sve to treba pripisati nešto jačoj predizbornoj groznici, kao što je naivno smatrati da je ovih dana u listu novih nezavisnih država u Evropi do 2020. godine londonski „Tajms” omaškom svrstao Herceg- Bosnu i Republiku Srpsku. Međunarodna zajednica nije u proteklih deset godina uspjela, niti je to ikada željela, da u Bosni i Hercegovini riješi ključni problem, a to su etnički i vjerski nacionalizam. Nije energično spriječila stvaranje etnički ekskluzivnih škola i druge oblike segregacije, nije se miješala u krajnje haotičan odnos religije i politike, nije motrila na postupke Srbije i Hrvatske prema njihovom bitnom susjedu... Sve što je u Bosni suprotno načelima demokratskog svijeta, Evropa i Amerika se pretvaraju da to ne vide. Ako se već postavlja zaštitnički, zašto Zapad ovdje toleriše ono što u svom dvorištu ne želi vidjeti?
Nemam valjanog odgovora na to pitanje, osim možda onog najgoreg. Ali, ne bih želio biti zao prorok. Uostalom, o svemu, što bi rekli komunisti, odlučuju široke narodne mase.

Svaka cast Gojko Beric-u na ovom tvom prilogu i analizi aktuelnih dogadjaja. :)
Jastreb35
Posts: 1222
Joined: 31/05/2006 22:59

#19

Post by Jastreb35 »

Beric :
"Međunarodna zajednica nije u proteklih deset godina uspjela, niti je to ikada željela, da u Bosni i Hercegovini riješi ključni problem, a to su etnički i vjerski nacionalizam ........ Ako se već postavlja zaštitnički, zašto Zapad ovdje toleriše ono što u svom dvorištu ne želi vidjeti?"
Pa moze se moj dobri gospodine Bericu ujediniti skolstvo na silu, ali bi se jecaj hrvatskog vodjstva cuo i putem vatikanskog ozvucenja. Moze se zabraniti Cericu da prica o politici, a on bi pretpostavljam (sasvim opravdano) spomenuo Pat Robertsona i slicne. Moglo se dosta toga uraditi po kratkom postupku. Zasto nije ? Pa mozda su mislili da ljudi jedva cekaju mir, te da bi se u miru, bez detonacija i rafala, mogli bolje cuti, pa i dogovoriti.

Ali problem je sto nema hrabrih koji bi narodu objasnili sta je moguce, a sta nije. Hrabrih Srba koji bi Srbima rekli da podjela nije moguca, i da joj se ne nadaju. Hrabrih Bosnjaka koji ce razuvjeriti druga dva naroda sto se tice straha od majorizacije. Hrabrih Hrvata koji ce reci svom narodu da nije u redu to da djeca budu u skoli u vecernjim satima samo zato sto su Bosnjaci. Takvi nam trebaju. Vi i Marko, ne budi zapovjedjeno, uz kafu dogovorite dream team. Stavite na papir sta je moguce, sta nije, ponudite narodu i kandidujte se. Pa kako su to "oni" u boljoj poziciji da vode od vas ?

Dajte nam dovedite Volvo i Ikeu.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#20

Post by ztluhcs »

Trla baba lan da joj proðe dan...
Post Reply