referat iz psihologije

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#1 referat iz psihologije

Post by black_noke »

opet ja nest trazim ali ovaj put nije za mene...

ovaj put psihologija, tema je stid, znaci opcenito o tome, sta je, kako se razvija
kod djece itd...
treba za danas tako ako bilo sta imate postirajte plss
googlao sam medutim nisam bas nest uspio pronaci

unaprijed hvala :D
_STOKA_OD_OKA
Posts: 270
Joined: 02/09/2006 22:09
Location: Hotonj, Sarajevo
Contact:

#2

Post by _STOKA_OD_OKA »

ako gugl ne pomaze onda bas treba neko sa direktnim znanjem

neznam nista o tome ali sretno



pozdrav
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#3

Post by black_noke »

_STOKA_OD_OKA wrote:ako gugl ne pomaze onda bas treba neko sa direktnim znanjem

neznam nista o tome ali sretno



pozdrav
hvala ti :)
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#4

Post by cHupjahalic@ »

pokusaj naci nesto o "amygdala" = dio mozga gdje se registruje strah/ sram i sl.
imam dosta artikala o tome ali svi su napisani na norveskom. :roll:

mogu ti ovdje ukratko napisati pa progooglaj (pokusaj naci neke stranice o nevrologiji, tu mozes sigurno naci dosta zanimljivog :) ).

- sramezljivost/ stid se pojavljuje vecinom kod djece od 2 godine jer tada dijete postaje "svjesno" da nije "dodatak" majci nego da moze samo uticati na okolinu i drustvo oko sebe
- neki naucnici tvrde da je stid urodjen u nama
- progooglaj i pokusaj naci nesto na nasem/ engleskom aktivnost mozga (sjecam se da smo mi pisali da kod stidljivih ljudi je desni dio mozga vise aktivan nego lijevi,). znam isto tako da kod djece/ ljudi koji nisu stidljivi je lijevi dio vise aktivan nego desni ( ne sjecam se sada zasto, nemam rad u blizini :) ). Ovo ti je znaci biolosko objasnjenje.
- djeca koja su stidljiva su vise izlozena stresu (znaci otkucaji srca se odvijaju u puno brzem tempu), sto isto tako znaci da stid ima veze sa strahom
- stidljiva djeca dozivljavaju nove stvari kao prijetnje
eh i na kraju... znam da smo isto tako pisali kako se to moze sprijeciti i da roditelji, ucitelj/i, prijatelji igraju veliku ulogu da li ce dijete i dalje nastaviti da se plasi svakog novog izazova ili ce se moci susretati sa takvim stvarima smireno i bez ikakve strepnje

nadam se da sam bar malo pomogla, kao sto sam rekla: nemam nista u blizini trenutno a ovo sto sam ti napisala je srz tog naseg projekta (opisano u kratkim crtama).

sretno. :)
black_noke
Posts: 596
Joined: 19/01/2007 13:47
Location: Rajvosa!

#5

Post by black_noke »

cHupjahalic@ wrote:pokusaj naci nesto o "amygdala" = dio mozga gdje se registruje strah/ sram i sl.
imam dosta artikala o tome ali svi su napisani na norveskom. :roll:

mogu ti ovdje ukratko napisati pa progooglaj (pokusaj naci neke stranice o nevrologiji, tu mozes sigurno naci dosta zanimljivog :) ).

- sramezljivost/ stid se pojavljuje vecinom kod djece od 2 godine jer tada dijete postaje "svjesno" da nije "dodatak" majci nego da moze samo uticati na okolinu i drustvo oko sebe
- neki naucnici tvrde da je stid urodjen u nama
- progooglaj i pokusaj naci nesto na nasem/ engleskom aktivnost mozga (sjecam se da smo mi pisali da kod stidljivih ljudi je desni dio mozga vise aktivan nego lijevi,). znam isto tako da kod djece/ ljudi koji nisu stidljivi je lijevi dio vise aktivan nego desni ( ne sjecam se sada zasto, nemam rad u blizini :) ). Ovo ti je znaci biolosko objasnjenje.
- djeca koja su stidljiva su vise izlozena stresu (znaci otkucaji srca se odvijaju u puno brzem tempu), sto isto tako znaci da stid ima veze sa strahom
- stidljiva djeca dozivljavaju nove stvari kao prijetnje
eh i na kraju... znam da smo isto tako pisali kako se to moze sprijeciti i da roditelji, ucitelj/i, prijatelji igraju veliku ulogu da li ce dijete i dalje nastaviti da se plasi svakog novog izazova ili ce se moci susretati sa takvim stvarima smireno i bez ikakve strepnje

nadam se da sam bar malo pomogla, kao sto sam rekla: nemam nista u blizini trenutno a ovo sto sam ti napisala je srz tog naseg projekta (opisano u kratkim crtama).

sretno. :)
hvala i tebi, nadam se da ce pomoci :)
Post Reply