Redovan studij i posao - danas

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
UzlaTanjoEloSanjo
Posts: 13
Joined: 08/02/2017 00:41

#1 Redovan studij i posao - danas

Post by UzlaTanjoEloSanjo »

Pozdrav, zna li neko je li ikako danas moguće studirati i imati radni odnos? Prije je moglo, a da niko ne skonta. Je li dovoljno da se odjavim sa ovog zdravstvenog od fakulteta što imam, a da me ne skontaju?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#2 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Boemica »

Redovan sam student i zaposlena, ugovor o radu, evo već .. godinu i po.
UzlaTanjoEloSanjo
Posts: 13
Joined: 08/02/2017 00:41

#3 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by UzlaTanjoEloSanjo »

Boemica wrote: 18/01/2020 23:56 Redovan sam student i zaposlena, ugovor o radu, evo već .. godinu i po.
Znaci ipak, moguće je. A jesi li šta posebno radila (odjavila se sa ovog i sa onog) ili sve po proceduri?
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#4 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Boemica »

UzlaTanjoEloSanjo wrote: 19/01/2020 00:08
Boemica wrote: 18/01/2020 23:56 Redovan sam student i zaposlena, ugovor o radu, evo već .. godinu i po.
Znaci ipak, moguće je. A jesi li šta posebno radila (odjavila se sa ovog i sa onog) ili sve po proceduri?
Nisam ništa posebno uradila.

Na poslu mi nisu tražili potvrdu sa biroa, tako da taj problem u startu nisam imala (neki možda budu tražili tu potvrdu, pa ćeš odmah naći na prepreku).

Za prijavu za posao mi je trebala fotokopija lične karte, cipsova prijavnica, i porezna kartica. Poreznu sam izvadila bez ikakvog problema, moraš samo prvo provjeriti da li si već na nečijoj poreznoj kartici, tipa na ocu ... Ako jesi, moraju te odjavit sa te da dobiješ svoju. Ja nisam bila, pa opet, ni tu nije bilo nikakvih prepreka.

Što se tiče odjavljivanja, odjavila sam se sa zdravstvenog osiguranja (bila sam, kao student, osigurana preko mame) ali ne zbog posla, nego zbog nekih drugih razloga. Jedno 4 mjeseca sam bila na oba osiguranja, u tom periodu sam jednom ovjerila knjižicu bez problema.

Ipak, ja bih se odjavila sa zdravstvenog da sam na tvom mjestu.

Imam još dvije kolegice koje su također redovni studenti, jedna je zaposlena na ugovor o radu, druga na ugovor o djelu. I nemaju problema.

Opet, nemoj da moj slučaj uzimaš kao mjerilo, ja već godinu dana nemam nikakvih problema, što ne mora da znači da ih neću imati ili da neko drugi nije imao problema odmah na startu.
UzlaTanjoEloSanjo
Posts: 13
Joined: 08/02/2017 00:41

#5 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by UzlaTanjoEloSanjo »

Boemica wrote: 19/01/2020 00:13
UzlaTanjoEloSanjo wrote: 19/01/2020 00:08
Boemica wrote: 18/01/2020 23:56 Redovan sam student i zaposlena, ugovor o radu, evo već .. godinu i po.
Znaci ipak, moguće je. A jesi li šta posebno radila (odjavila se sa ovog i sa onog) ili sve po proceduri?
Nisam ništa posebno uradila.

Na poslu mi nisu tražili potvrdu sa biroa, tako da taj problem u startu nisam imala (neki možda budu tražili tu potvrdu, pa ćeš odmah naći na prepreku).

Za prijavu za posao mi je trebala fotokopija lične karte, cipsova prijavnica, i porezna kartica. Poreznu sam izvadila bez ikakvog problema, moraš samo prvo provjeriti da li si već na nečijoj poreznoj kartici, tipa na ocu ... Ako jesi, moraju te odjavit sa te da dobiješ svoju. Ja nisam bila, pa opet, ni tu nije bilo nikakvih prepreka.

Što se tiče odjavljivanja, odjavila sam se sa zdravstvenog osiguranja (bila sam, kao student, osigurana preko mame) ali ne zbog posla, nego zbog nekih drugih razloga. Jedno 4 mjeseca sam bila na oba osiguranja, u tom periodu sam jednom ovjerila knjižicu bez problema.

Ipak, ja bih se odjavila sa zdravstvenog da sam na tvom mjestu.

Imam još dvije kolegice koje su također redovni studenti, jedna je zaposlena na ugovor o radu, druga na ugovor o djelu. I nemaju problema.

Opet, nemoj da moj slučaj uzimaš kao mjerilo, ja već godinu dana nemam nikakvih problema, što ne mora da znači da ih neću imati ili da neko drugi nije imao problema odmah na startu.
Hvala ti puno na pomoći i odvojenom vremenu. Lijep pozdrav
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#6 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Boemica »

Samo budi otvoren sa poslodavcem, oko tvog statusa kao studenta. Bezveze da se grizeš hoće li saznat ili ne ..
UzlaTanjoEloSanjo
Posts: 13
Joined: 08/02/2017 00:41

#7 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by UzlaTanjoEloSanjo »

Boemica wrote: 19/01/2020 00:25 Samo budi otvoren sa poslodavcem, oko tvog statusa kao studenta. Bezveze da se grizeš hoće li saznat ili ne ..
Ma da i to, trebam mu odmah reći. Valjda me neće prekrižit kad sazna tu informaciju... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#8 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Boemica »

UzlaTanjoEloSanjo wrote: 19/01/2020 00:29
Boemica wrote: 19/01/2020 00:25 Samo budi otvoren sa poslodavcem, oko tvog statusa kao studenta. Bezveze da se grizeš hoće li saznat ili ne ..
Ma da i to, trebam mu odmah reći. Valjda me neće prekrižit kad sazna tu informaciju... :lol: :lol: :lol:
Ako mu objasniš da to nema posljedica za njega i da tvoj studij neće uticati na posao, ne vidim zašto bi.
Ali ti ipak reci.
UzlaTanjoEloSanjo
Posts: 13
Joined: 08/02/2017 00:41

#9 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by UzlaTanjoEloSanjo »

Sve si mi objasnila kolegice, hvala do neba! Neka te sreća prati.
Sporders
Posts: 47
Joined: 03/06/2010 11:31

#10 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Sporders »

Ja sam redovno studirao i radio cijelo vrijeme. Najbitrnije je da si otvoren sa poslodavcem i da mu objasniš da ćeš nekada morati izostati, ali da posao neće nikako trpiti. Reci da ti je cilj da napreduješ u životu, i da želiš da budeš što bolji kako u životu, tako i na poslu. Da si odgovorna osoba.... :D i biće OK ;) naravno ako je OK i poslodavac ;)
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#11 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Tomahawk11 »

UzlaTanjoEloSanjo wrote: 18/01/2020 23:52 Pozdrav, zna li neko je li ikako danas moguće studirati i imati radni odnos? Prije je moglo, a da niko ne skonta. Je li dovoljno da se odjavim sa ovog zdravstvenog od fakulteta što imam, a da me ne skontaju?
DL studij?
Naravno, ako je moguće na tom fakultetu.
Murat15
Posts: 5
Joined: 11/08/2014 14:28

#12 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Murat15 »

UzlaTanjoEloSanjo wrote: 18/01/2020 23:52 Pozdrav, zna li neko je li ikako danas moguće studirati i imati radni odnos? Prije je moglo, a da niko ne skonta. Je li dovoljno da se odjavim sa ovog zdravstvenog od fakulteta što imam, a da me ne skontaju?
Evo da jednom za sva vremena riješimo navedenu temu. Našao sam se u sličnoj situaciji i hajde reko da prvo vidim šta se piše na forumu, kakva su iskustva drugih ljudi itd.... Iskustva su različita neko ovako, neko onako, a i postovi su iz različitih vremenskih perioda(bilo je tu u međuvremenu i nekih afera za koje sam i sam tek upravo dok pišem ovaj post saznao, jer nisu u "prvom planu" mainstream medija,nego da ne duljim priču dalje.... Hajde reko da provjerim na stranici UNSA-u ima li šta? Kada ono pronađem pravilnik o studiranju na I,II ciklusu studiranja na UNSA-u, gdje član 17, stav 8 (promjena statusa studenta) kaže sljedeće: " U slučaju kada redovni student zasnuje radni odnos, dužan je obavjestiti studentsku službu fakulteta/akademije i podnijeti zahtjev za promjenu statusa( vanredni student ili student koji uči na daljinu) i izmiriti troškove studija za cijelu studijsku godinu ukoliko na fakultetu/akademiji postoji organiziran vanredni studij. U slučaju da se studij organizira isključivo kao redovni studij, student zasnivanjem radnog odnosa gubi status."
Semsa Suljakovic
Posts: 100
Joined: 28/02/2017 22:22

#13 Re: Redovan studij i posao - danas

Post by Semsa Suljakovic »

Poznajem nekoliko osoba koje su radile preko studentskog servisa i redovno studirale do akcije Zadruga a i sam sam radio preko studentskog servisa ali davno nekad. Poslije Zadruge nije bilo moguce regularno raditi.
Zakon kaze da ne moze a pitanje je kako je u praksi.
Imam rodjaka koji je dugo studirao i sa 26 godina je izgubio pravo na zdravstveno osiguranje. Tip je 1989. godiste, zadnji put ovjerio knjizicu i prije nego sto mu je isteklo pravo na osnovu statusa studenta, zadnji put mu ovjerena knjizica 2013. godine. Napustio fakultet 2016. samo prestao dolaziti, 2017. platio za ispis i podnio zahtjev, po papire otisao 2019. Teski komad govedine. Poceo raditi 2017. godine, osiguran od 1.dana, nikad u zivotu nije krocio u Biro za zaposljavanje. Promijenio je firmu jednom, isto u drugoj firmi osiguran od 1.dana, nikad mu niko nista nije trazio, odjavu sa biroa mu ne mogu ni traziti jer nikad nije bio tamo, svjedocanstva mu niko trazio nije, poresku karticu je vadio, CIPS prebivaliste i racun u banci ima. Sad ce uskoro 4 godine staza imati. Ne zna ni sta je PIO/MIO niti gdje se nalazi niti ga interesuje. Zdravstveno osiguranje mu isto uplacuju, nije jos knjizicu nosio da mu udare pecat na poslu pa da moze ovjeriti. Tamo gdje zivi i radi su klasicne zdravstvene knjizice, one stare plave. Hoce da upise fakultet u 32. godini, kaze da se opametio i upisace se kao redovan student jer vanredan studij ne postoji. Zakon kaze da ne moze.
On ce upisati 100% jer znam kakav je. Da li ce neko saznati i kojim mehanizmom ce saznati, ne znam. Zdravstveno osiguranje na osnovu studija svakako nece imati pa da tako skontaju. On kaze da poznaje jos ljudi koji rade, regularno prijavljeni u firmi i redovni su studenti. Ja ih licno ne poznajem ali vjerujem da ima jer ne vjerujem da u BiH postoje uvezani sistemi na osnovu kojih ce saznati.
Post Reply