redovan student i prijava na poslu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#26 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

nivla wrote:postoje fakulteti koji imaju samo opciju redovnog studija ili redovnog samofinansirajucwg, vanredni ne postoji, tako da ako je takva situacija slobodno full time i redovni studij, no sikiriki
To sto fakultet nema vanredan studij apsolutno ne zanima zakon. Po zakonu, on ne moze raditi kao prijavljen zaposlenik. Preko studentskog servisa, kao što sam napisao, može max 6 mjeseci. Tako rade i ovi sto idu u njemačku preko raspusta.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#27 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by sarajevo-x.com »

un1ted wrote:
sarajevo-x.com wrote:Da ne otvoram novu temu :mrgreen:
Zanima me da li redovni studenti mogu legalno raditi kada završe jednu ak. godinu pa dok ne upišu sljedeću npr. juli, august, semptebar ? :run:
Možeš preko studentskog servisa, ali ne prijava na full kao kada dolaziš s biroa ili vanredan. Pored toga, kao student preko SS možeš raditi max 6 mjeseci kod jednog poslodavca jedan posao. Po zakonu. Sve ostalo je kršenje zakona i mamac za inspekcije
Ako sam razumio; može se raditi bez ikakvih problema sa zakonom ali mora biti preko studentskog servisa ?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#28 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

Tako je, ali uz to da možeš max 6 mjeseci raditi taj posao kod tog poslodavca. Kod nas se to zanemaruje tj. Zanemarivalo oa su studenti radili i po dvije godine preko SS ali kako se desilo ovo sa aferom zadruga inspekcije vode računa i o trajanju zaposlenja studenata.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#29 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by sarajevo-x.com »

To bih ja svakako samo po 3 mjeseca max. Hvala puno :thumbup:
btw koji SS preporučujete u Sarajevu, pošto vidim ima ih više ?
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#30 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by nivla »

un1ted wrote:
nivla wrote:postoje fakulteti koji imaju samo opciju redovnog studija ili redovnog samofinansirajucwg, vanredni ne postoji, tako da ako je takva situacija slobodno full time i redovni studij, no sikiriki
To sto fakultet nema vanredan studij apsolutno ne zanima zakon. Po zakonu, on ne moze raditi kao prijavljen zaposlenik. Preko studentskog servisa, kao što sam napisao, može max 6 mjeseci. Tako rade i ovi sto idu u njemačku preko raspusta.
najmanje 30 studenata na masteru na etfu su redovni studenti i zaposleni su full time, ne preko servisa, plate uredno idu, tako da ti prica u praksi ne pije vode, a po tvom ispada da neko ko je stalno zaposlen nema pravo i da bude student, pitaj poslodavce iz bit alijanse koliko im studenata radi na full time, da tako da to ne moze garant bi do sad inspekcija i nadlezni organi uradili svoje
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#31 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

Ja sam sve jasno napisao. To da kompanije krše zakon si upravo i ti potvrdio. Redovan student NE MOŽE BITI PTIJAVLJEN kao "resovan" zaposlenik sa svim prijavama koje idu. Znaci ZAKONSKI NE MOŽE. To sto se zakon krsi, je druga tema.

Ako želiš da provjeris može li, prijavi firmu inspekciji :)

Da tako je, osoba koja je zaposlena ne može studirati u statusu redovnog studenta.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#32 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by nivla »

un1ted wrote:Ja sam sve jasno napisao. To da kompanije krše zakon si upravo i ti potvrdio. Redovan student NE MOŽE BITI PTIJAVLJEN kao "resovan" zaposlenik sa svim prijavama koje idu. Znaci ZAKONSKI NE MOŽE. To sto se zakon krsi, je druga tema.

Ako želiš da provjeris može li, prijavi firmu inspekciji :)

Da tako je, osoba koja je zaposlena ne može studirati u statusu redovnog studenta.
moze biti i prijavljen je, na puno radno vrijeme, imam takav ugovor u svojoj kuci koji je svojevremeno glasio na redovnog studenta, etf sarajevo nema vanredni studij i da ima ovi sto rade bili bi vanredni i radili, ja opet ne vidim, tj nisam nasao gdje pise da redovan student ne moze biti stalno zaposlen
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#33 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

Jbte kao da objašnjavam drvetu. Moze ali nije zakonski. Kontas li? To sto je prošla prijava je ogledalo države gdje se krše vlastiti propisi. Ko ima dobra ledja može raditi sta hoće. Ja kao mala riba da uradim isto inspekcija bi mi skočila za vrat u rekordnom vremenu.

Dao sam ti dovoljno informacija, pročitaj zakon i onda se javi. Tvoj vlastiti primjer nije mjerodavan već ono što piše u zakonu.

Napomenut ću da zakon ne interesuje sto tvoj fakultet nema vanredan studij. Ovo ti sve pođem kao uposlenik prije 5 godina kada se nisam mogao prijaviti , a prije 6 mjeseci kao poslodavac. Jednostavno ako hoćeš po zakonu da radiš ne može.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#34 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Nastasia »

Ne možeš kao redovan student biti stalno zaposlen. Tvoji papiri koji su ti potrebni za prijavljivanje, su ustvari na tvom fakultetu i ako si redovan student oni moraju biti na fakultetu, možeš ih uzeti da ih fotokopiraš za neke potrebe, recimo vađenje stipendije, ali ih opet moraš vratiti. Ako želiš originale, platiš 50KM i ispišeš se sa fakulteta, ali onda više nisi redovan student.

Studiram mašinstvo i redovan sam student, na mom fakultetu također nema vanrednog studija, ali zakon to ne zanima i inspekciji nije to ništa značilo kad su mi lupili kaznu od 100KM a mom gazdi sigurno i veću.

I sad sam stalno zaposlena, samo preko studentske zadruge i u ugovoru stoji da sam zaposlena kao ispomoć, i na 4 sata dnevno, te mi se preko studentske zadruge isplaćuje ta količina novca koji bi zaradila kao "ispomoć" i za to radno vrijeme, a ostatak novca mi se plaća na ruke pošto ja radim puno radno vrijeme.

Ali da budeš redovan student i prijavljen? Nema teoretske šanse.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#35 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

To je upravo ono o čemu pričam. Samo bih napomenuo da ponekad prijava studenta koji je redovan, prodje, te ga poslodavac prijavi kao stalnog zaposlenika. Kako, zašto, gdje je propust, zaista nisam istraživao. Ovo je mali procenat, a pretežno se desi kada student dolazi iz drugog kantona, ili studira u drugom kantonu. Iako nije često, ima slučajeva. To sto je prijava kroz papire prošla ne znači da je legalno.
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#36 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Nastasia »

Sa tim malim procentom slučajeva sam upoznata. Ali ovi za koje ja znam su na masteru i prijavljeni su kao pripravnici u firmi kojoj je potrebna njihova struka. Još nikoga ne znam ko je prijavljen kao stalno zaposleni a da je u isto vrijeme redovan student.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#37 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by nivla »

Nastasia wrote:Sa tim malim procentom slučajeva sam upoznata. Ali ovi za koje ja znam su na masteru i prijavljeni su kao pripravnici u firmi kojoj je potrebna njihova struka. Još nikoga ne znam ko je prijavljen kao stalno zaposleni a da je u isto vrijeme redovan student.
nije malinprocenat slucajeva, na odsjeku za racunaratvo i informatiku na prvom ciklusu studija i treca godina studija imas barem 30 studenata koji su zapisleni full time, ne preko servisa nego bas prijavljeni, na masteru je taj procenat dosta veci, tipa od 80 studenat mozda 10 nema nikakvo zaposlenje, od ostalih 70 najmanje 50je zaposlno full time, 20 ima neke oblike povremenog zaposlenja, ali od 80, garantujem da ih 75 be zna da postoji studentski servis
kako je to regulisano zakonom ne znam, ali nisam ni cuo iz godine u godinu da je neko od njih platio kaznu , a brojke su manje bise iste
sto se tice dokumenata uzmes na revers, iskopiras diplomr i das ih poslodavcu(kod pojedinih) dok za mnoge IT tirme nisam uopste siguran i da ti traze diplomu, nego te prime na osnovu pokazanog na intervjuima, i zdravo, na zavod za zaposljavanje se ne moras prijaviti da bi poceo raditi
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#38 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Nastasia »

nivla wrote:
Nastasia wrote:Sa tim malim procentom slučajeva sam upoznata. Ali ovi za koje ja znam su na masteru i prijavljeni su kao pripravnici u firmi kojoj je potrebna njihova struka. Još nikoga ne znam ko je prijavljen kao stalno zaposleni a da je u isto vrijeme redovan student.
nije malinprocenat slucajeva, na odsjeku za racunaratvo i informatiku na prvom ciklusu studija i treca godina studija imas barem 30 studenata koji su zapisleni full time, ne preko servisa nego bas prijavljeni, na masteru je taj procenat dosta veci, tipa od 80 studenat mozda 10 nema nikakvo zaposlenje, od ostalih 70 najmanje 50je zaposlno full time, 20 ima neke oblike povremenog zaposlenja, ali od 80, garantujem da ih 75 be zna da postoji studentski servis
kako je to regulisano zakonom ne znam, ali nisam ni cuo iz godine u godinu da je neko od njih platio kaznu , a brojke su manje bise iste
sto se tice dokumenata uzmes na revers, iskopiras diplomr i das ih poslodavcu(kod pojedinih) dok za mnoge IT tirme nisam uopste siguran i da ti traze diplomu, nego te prime na osnovu pokazanog na intervjuima, i zdravo, na zavod za zaposljavanje se ne moras prijaviti da bi poceo raditi
Tačno je da se na zavod za zapošljavanje ne moraš prijaviti da bi počeo raditi, nije uslov. Međutim, zakonom je regulisano da NE MOŽEŠ raditi full time i biti redovan student. Ovo preko studentskog servisa (part-time, za neka zanimanja) zakonom nije regulisano nikako, tako da čak i sa tom vrstom ugovora ako te zapadne neki inspektor pokvaren može ti naplatiti kaznu.

Kako su prijavljeni, to ne znam, ali ne vjerujem da su ikako prijavljeni. Već jednostavno rade u malo jačim firmama koje inspekcija zaobilazi.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#39 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by seoBIH »

Zakon ne poznaje iskustvo, zakon ne poznaje ono u sta vi vjerujete vec ono sto je napisano i kao tako obavezujuce. Upravo zbog ovakvih stavova sami doprinosimo tome da se zakon ne postuje, ili ne koriguje kada je to potrebno.

No da malo doprinesemo diskusiji sa zakonske strane.



Zakon kaze:

Član 3.

1. Nezaposlenom osobom, u smislu ovog zakona, smatra se osoba koja:
a) nije zaposlena,
b) je sposoban za rad;
c) se može zaposliti prema propisima o radu;
d) aktivno traži zaposlenje;
e) je evidentirana u službi za zapošljavanje kao tražilac zaposlenja;
f) ne obavlja samostalnu profesionalnu i ekonomsku djelatnost;
g) nije redovan učenik, redovan student ili penzioner.


Ovdje bi odmah trebali stati, jer sedma stavka jasno onemogucava zaposlenje studenta.

Drzava nije eksplicitno navela da student ne moze raditi posao, vec je to niz zakonskih propisa.



Dvije bitne stvari su cinjenica da redovan student pored redovnih obaveza ne bi trebao biti u mogucnosti da radi 8h. Fizicki nemoguce stici sve. 

Druga jos bitnija stvar je ta sto je redovan student subvencioniran od strane drzave tokom studija.



Jos jedan problem je administrativno vodjenje, jer student ako je prijavljen ima zdravstvenu zastitu po dvije osnove.

Niko ovdje ne govori da student ne treba da radi, ili da mu oteza. Ovo je napisano kako radi studenta, tako radi poslodavca.

 Zakone koji bi mogli biti kvalitetnij i pomoci treba mijenjati, ali krsenje istih nije rjesenje.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#40 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by nivla »

zakon je definisao nezaposlenu osobu, a ne zaposlenu, ja i dalj ne vidim da je ovaj clan prepreka studentu da radi puno radno vrijeme, svakako ce po prijavi za stalno zaposlenje dobiti svoje osiguranje i placati sve participacije kao zaposlena osoba, tako da nece imati dva zdravstvena kako se ovdje navodi, pa stotine studenata etfa, fita rade na full time i studiraju

redovan-samofinansirajuci studij nije vanredni i iz njeg ti proisticu jednaka prava i obaveze kao i samo redovnog studija, ovo je vise siva zona gdje ima nedorecenosti, i ne moze se tvrditi da redovan student ne moze biti stalno zaposlen, meni to barem iz ovog clana zakona ne proizilazi
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#41 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Nastasia »

nivla wrote:zakon je definisao nezaposlenu osobu, a ne zaposlenu, ja i dalj ne vidim da je ovaj clan prepreka studentu da radi puno radno vrijeme, svakako ce po prijavi za stalno zaposlenje dobiti svoje osiguranje i placati sve participacije kao zaposlena osoba, tako da nece imati dva zdravstvena kako se ovdje navodi, pa stotine studenata etfa, fita rade na full time i studiraju

redovan-samofinansirajuci studij nije vanredni i iz njeg ti proisticu jednaka prava i obaveze kao i samo redovnog studija, ovo je vise siva zona gdje ima nedorecenosti, i ne moze se tvrditi da redovan student ne moze biti stalno zaposlen, meni to barem iz ovog clana zakona ne proizilazi
haha je l' se zajebavaš?

Prvo se zakonom definiše nezaposlena osoba, koju onda možeš zaposliti i prema zakonu prijaviti kao zaposlenu osobu.
A zakonom, nezaposlena osoba je osoba koja NIJE u isto vrijeme redovan student, redovan učenik ili penzioner. Dakle, kao što penzioner ne može raditi, tako ni redovan student zakonski ne može imati full time posao.

Zašto? Između ostalog, kao student imaš niz pogodnosti koje kao zaposleni nemaš, a imaš te pogodnosti upravo zato što si redovan student (ovdje spadaju samofinansirajući, jer se i oni smatraju redovnim) i zato što ne možeš zarađivati punu platu. Neke od tih pogodnosti su recimo i besplatno zdravstveno osiguranje, jeftinije karte za gradski prevoz (u Sarajevu), jeftinije cijene nekih edukacionih kurseva, kada kupuješ karte za međugradske linije također imaš popust uz prikaz indexa, itd.

Osobi koja je zaposlena, poslodavac plaća osiguranje, tako da bi ispalo da osoba ima osiguranje prema dva osnova:
- kao zaposlenik
- kao student.

Ponavljam, zakonom NE MOŽEŠ raditi puno radno vrijeme, biti prijavljen, da ti ide radni staž, i biti u isto vrijeme redovni student.

To što ljudi krše zakon, ne znači da on ne postoji.
User avatar
nivla
Posts: 4286
Joined: 12/01/2008 23:44

#42 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by nivla »

Nastasia wrote:
nivla wrote:zakon je definisao nezaposlenu osobu, a ne zaposlenu, ja i dalj ne vidim da je ovaj clan prepreka studentu da radi puno radno vrijeme, svakako ce po prijavi za stalno zaposlenje dobiti svoje osiguranje i placati sve participacije kao zaposlena osoba, tako da nece imati dva zdravstvena kako se ovdje navodi, pa stotine studenata etfa, fita rade na full time i studiraju

redovan-samofinansirajuci studij nije vanredni i iz njeg ti proisticu jednaka prava i obaveze kao i samo redovnog studija, ovo je vise siva zona gdje ima nedorecenosti, i ne moze se tvrditi da redovan student ne moze biti stalno zaposlen, meni to barem iz ovog clana zakona ne proizilazi
haha je l' se zajebavaš?

Prvo se zakonom definiše nezaposlena osoba, koju onda možeš zaposliti i prema zakonu prijaviti kao zaposlenu osobu.
A zakonom, nezaposlena osoba je osoba koja NIJE u isto vrijeme redovan student, redovan učenik ili penzioner. Dakle, kao što penzioner ne može raditi, tako ni redovan student zakonski ne može imati full time posao.

Zašto? Između ostalog, kao student imaš niz pogodnosti koje kao zaposleni nemaš, a imaš te pogodnosti upravo zato što si redovan student (ovdje spadaju samofinansirajući, jer se i oni smatraju redovnim) i zato što ne možeš zarađivati punu platu. Neke od tih pogodnosti su recimo i besplatno zdravstveno osiguranje, jeftinije karte za gradski prevoz (u Sarajevu), jeftinije cijene nekih edukacionih kurseva, kada kupuješ karte za međugradske linije također imaš popust uz prikaz indexa, itd.

Osobi koja je zaposlena, poslodavac plaća osiguranje, tako da bi ispalo da osoba ima osiguranje prema dva osnova:
- kao zaposlenik
- kao student.

Ponavljam, zakonom NE MOŽEŠ raditi puno radno vrijeme, biti prijavljen, da ti ide radni staž, i biti u isto vrijeme redovni student.

To što ljudi krše zakon, ne znači da on ne postoji.
ne mozes imati osiguranje po dva osnova, jeste vi ikad vadili zdravstvenu knjizicu, nju mozes imati jednu i ako si ti osiguranik nemas vise to “studentsko” osiguranje vec osiguranje zaposlene osobe i placas sve participacije, za kupon znam da nije fer ali je moguce koristiti studentski, isto kao sto mozes citav oktobar iako nisi student po uavrsetku studija kupiti studentski kupon
za zdravstveno ne mozes 100% koristiti studentsko osiguranje ako si stalno zaposlen jer kad izvadis knjizicu gdje ti sebe osiguravas prestajes imati studentsko osiguranje
User avatar
Nastasia
Posts: 3421
Joined: 12/01/2018 13:44

#43 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Nastasia »

Haj dobro :roll:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#44 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by seoBIH »

To je upravo nas problem. Najpametnij, a na kraju najgluplji.

Gore se postavi clan zakona koji upucuje da nije moguce zaposliti studenta, ali izgleda da to treba tumaciti kako odgovara nekome u datom trenutku.

Ne podrzavam ovaj zakon, ali opet, zakon je temelj drzave. Ukoliko ne postujete zakon, ne postujete drzavu.

Eh sad, kako drzava ne postuje sebe, ona je samim time ogledalo vlastitog drustva.
Post Reply