redovan student i prijava na poslu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#1 redovan student i prijava na poslu

Post by tabija »

Pozz,

Da li redovan student moze raditi i biti prijavljen? Izletio mi je posao sa prijavom ali moram brzo reagovati.Da li moram sad, kad je prošlo više od pola akademske godine, se prebacivati na vandredne, pisati molbe, doplacivati neku razliku isl? Nije mi cilj varati drzavu :D , u septembru bi se svakako prebacio na vandredne i ćao.

Neki mi govore kako moram odma ici na DL, drugi kako oni zapravo nisu uvezani i da slobodno me prijave do nove(akademske) godine.
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#2 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by hekaton »

tabija wrote:Pozz,

Da li redovan student moze raditi i biti prijavljen? Izletio mi je posao sa prijavom ali moram brzo reagovati.Da li moram sad, kad je prošlo više od pola akademske godine, se prebacivati na vandredne, pisati molbe, doplacivati neku razliku isl? Nije mi cilj varati drzavu :D , u septembru bi se svakako prebacio na vandredne i ćao.

Neki mi govore kako moram odma ici na DL, drugi kako oni zapravo nisu uvezani i da slobodno me prijave do nove(akademske) godine.
Je li uslov da te poslodavac prijavi da se nalazis na evidenciji zavoda za zaposljavanje?
EDIT: Kad sam ja htio da se prijavim na zavod za zaposljavanje a bio sam redovan student rekli su mi da ne moze, odnosno da moram biti imartikulant da bi se prijavio na biro ili da sam diplomirao. (na kraju mi to nije ni trebalo ali kad sam se interesovao tako je bilo)
Oni na birou traze dokument da nisi redovan student odnosno da si zavrsio ili da ti je istekao apsolventski staz (ima rok do kojeg se moras prijaviti na biro u oba slucaja)
Pretpostavljam da nisi apsolvent ali eto.
tabija
Posts: 1155
Joined: 11/12/2012 22:27

#3 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by tabija »

hekaton wrote:
tabija wrote:Pozz,

Da li redovan student moze raditi i biti prijavljen? Izletio mi je posao sa prijavom ali moram brzo reagovati.Da li moram sad, kad je prošlo više od pola akademske godine, se prebacivati na vandredne, pisati molbe, doplacivati neku razliku isl? Nije mi cilj varati drzavu :D , u septembru bi se svakako prebacio na vandredne i ćao.

Neki mi govore kako moram odma ici na DL, drugi kako oni zapravo nisu uvezani i da slobodno me prijave do nove(akademske) godine.
Je li uslov da te poslodavac prijavi da se nalazis na evidenciji zavoda za zaposljavanje?
EDIT: Kad sam ja htio da se prijavim na zavod za zaposljavanje a bio sam redovan student rekli su mi da ne moze, odnosno da moram biti imartikulant da bi se prijavio na biro ili da sam diplomirao. (na kraju mi to nije ni trebalo ali kad sam se interesovao tako je bilo)
Oni na birou traze dokument da nisi redovan student odnosno da si zavrsio ili da ti je istekao apsolventski staz (ima rok do kojeg se moras prijaviti na biro u oba slucaja)
Pretpostavljam da nisi apsolvent ali eto.
nisam apsolvent

ne trazi mi poslodavac da sam na birou...samo papire za prijavu, kopija licne i cips valjda
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#4 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by pinkman »

Sumnjam da su nesto umrezeni, a jos vise sumnjam da bi im smetale dodatne pare od doprinosa. Na birou ne mozes biti jer bi te skinuli kao redovnog studenta, a ovdje ne znam sa cega te mogu skinuti :D jedino sa fakulteta izbacit :D
User avatar
hekaton
Posts: 863
Joined: 19/12/2013 11:31

#5 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by hekaton »

tabija wrote:
hekaton wrote:
tabija wrote:Pozz,

Da li redovan student moze raditi i biti prijavljen? Izletio mi je posao sa prijavom ali moram brzo reagovati.Da li moram sad, kad je prošlo više od pola akademske godine, se prebacivati na vandredne, pisati molbe, doplacivati neku razliku isl? Nije mi cilj varati drzavu :D , u septembru bi se svakako prebacio na vandredne i ćao.

Neki mi govore kako moram odma ici na DL, drugi kako oni zapravo nisu uvezani i da slobodno me prijave do nove(akademske) godine.
Je li uslov da te poslodavac prijavi da se nalazis na evidenciji zavoda za zaposljavanje?
EDIT: Kad sam ja htio da se prijavim na zavod za zaposljavanje a bio sam redovan student rekli su mi da ne moze, odnosno da moram biti imartikulant da bi se prijavio na biro ili da sam diplomirao. (na kraju mi to nije ni trebalo ali kad sam se interesovao tako je bilo)
Oni na birou traze dokument da nisi redovan student odnosno da si zavrsio ili da ti je istekao apsolventski staz (ima rok do kojeg se moras prijaviti na biro u oba slucaja)
Pretpostavljam da nisi apsolvent ali eto.
nisam apsolvent

ne trazi mi poslodavac da sam na birou...samo papire za prijavu, kopija licne i cips valjda
U tom slucaju mislim da te moze prijaviti, ovi sa biroa ne mogu provjeriti jesi li redovan student ili nisi, problem moze nastati kad ti puste zdravstveno osiguranje a ti vec osiguran preko faxa. Kako onda ovjeriti knjizicu u zavodu za zdravstveno osiguranje :?
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#6 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by numizmatic »

Preko poslodavca će to sve ići. Poslodavac udari pečatu knjižicu.

Ugl ja i dosta mojih kolega smo studenti i radimo kao fulltime prijavljeni radnici, nema problema. Samo donesi poslodavcu dokumentaciju koju ti traži.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#7 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

Ima problema, te ce iste osjetiti i poslodavac i uposlenik. Ne mozes imati status redovnog studenta i biti zaposleno, sto bi Brankovic rekao, po Zakonu.

Prva inspekcija i eto problema. To sto vi radite, nemojte savjetovati drugima, nije ispravno niti zakonito.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#8 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by pinkman »

un1ted wrote:Ima problema, te ce iste osjetiti i poslodavac i uposlenik. Ne mozes imati status redovnog studenta i biti zaposleno, sto bi Brankovic rekao, po Zakonu.

Prva inspekcija i eto problema. To sto vi radite, nemojte savjetovati drugima, nije ispravno niti zakonito.
Sta, drzava ne zeli novac od doprinosa? :-) I kako ce inspekcija znati da je osoba X redovan student?
numizmatic
Posts: 533
Joined: 24/12/2011 00:47

#9 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by numizmatic »

Alo bolan, treba odbiti poslodavca koji želi da te prijavi, sve legalno da ti da, ništa koverta, ništa ispod ruke.

Zemljo :lol:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#10 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

To sto pokusavas opravdati kresenja zakona je tvoja stvar. JA sam odgovorio na postavljeno pitanje. Nije legalno i ne bi trebalo ni da moze proci prijava. Ako prodje to je problem poslodavca i uposlenika. Da li ce i kako ce odgovarati ostaje da se vidi. Drzava kad tad dodje po svoje.

Studenti se prijavljuju putem studentskog servisa, kako kod nas, tako i kod ostalih drzava koje su uredne. Pricam iz licnog i pravnog iskustva. Jedini legalan način za prijaviti studenta jeste studentski servis i to svaki mjesec nova prijava.

Sve drugo je van zakona i zakonskih pravila i propisa.

Svakako da podrzavam zaposlenje, prijavu i uplatu doprinosa. Gdje pise da to sporim pa da ismijavas?
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#11 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by KB9 »

navedena opcija ne postoji legalno u nasoj jadnoj i mizernoj drzavi tj. da bi bio redovan student moras bit na necijoj grbaci
Itsoktobealone
Posts: 2221
Joined: 25/08/2012 17:54

#12 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Itsoktobealone »

Živa istina, frajera izbacili sa BIRO-a jer je i dalje redovan student na drugom faksu. Jedan završio. Izgubio čovjek socialno, jedva sredio na kraju situaciju. Banana država.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#13 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Vitezanin »

Zakonski ne možeš biti redovan student i biti zaposlen redovno (tipa 40 sati). Možemo raspravljati da li je to ok ili nije, ali zakon je jasan.

Imaš nekoliko opcija: prva je da se preko studentskog servisa prijaviš tj prijave te i u tom slučaju imaš pravo raditi npr 15 do 20 sati čini mi se, s tim da ti je i plata time ograničena i studentski servis uzima sebi dio. Ovo je najgora opcija i ovo nije nikakav stimulans.

Druga opcija je jasna: odjaviš se s redovnih, prebaciš na vanredne i počneš raditi s full vremenom, platom i doprinosima.

Treća je da i ti i poslodavac varate državu (treba li ili ne treba, nije tema) tj da nastaviš studij do kraja, a ovdje radiš neprijavljen. Ali iskreno, ne znam kako uopće onda namjeravaš biti redovan student i biti na poslu 40 sati od ponedjeljka do petka npr.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#14 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Vitezanin »

numizmatic wrote:Preko poslodavca će to sve ići. Poslodavac udari pečatu knjižicu.

Ugl ja i dosta mojih kolega smo studenti i radimo kao fulltime prijavljeni radnici, nema problema. Samo donesi poslodavcu dokumentaciju koju ti traži.
Ako si redovan student i fulltime prijavljen radnik - nešto se muti, na tvoju štetu ili na štetu države ili i na tvoju i na štetu države.

Neko je onda progledao kroz prste poslodavcu koji te zaposlio ili je bio neki oblik dogovora, da ne kažem, štele, pa da uspiješ ti i tvoje kolege bez problema biti prijavljeni kao redovni studenti i redovni radnici na puno radno vrijeme.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#15 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by pinkman »

Vitezanin wrote:
numizmatic wrote:Preko poslodavca će to sve ići. Poslodavac udari pečatu knjižicu.

Ugl ja i dosta mojih kolega smo studenti i radimo kao fulltime prijavljeni radnici, nema problema. Samo donesi poslodavcu dokumentaciju koju ti traži.
Ako si redovan student i fulltime prijavljen radnik - nešto se muti, na tvoju štetu ili na štetu države ili i na tvoju i na štetu države.

Neko je onda progledao kroz prste poslodavcu koji te zaposlio ili je bio neki oblik dogovora, da ne kažem, štele, pa da uspiješ ti i tvoje kolege bez problema biti prijavljeni kao redovni studenti i redovni radnici na puno radno vrijeme.
Ja pretpostavljam na stetu fakulteta jer redovan student ima besplatno skolovanje. Medjutim, kad dodje u status apsolventa ili imartikulanta, onda nema vise status redovnog studenta. Opet kazem, pretpostavljam.

Licno mi nema logike i ne znam kojim zakonom i kojim clanom je zabranjeno nekome da bude u radnom odnosu i student, ali eto.
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#16 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by seoBIH »

Ne moze ja mislim zbog dvije stvari. Broja potrebnih sati na fakultetu i cinjenice da si vec finansiran od drzave kao redovan student, jer ne placas punu partipaciju skolarine. Zato vanredan moze, jer nije obavezan na predavanju a i plati sebi troskove studija.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3779
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#17 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Vitezanin »

pinkman wrote:
Vitezanin wrote:
numizmatic wrote:Preko poslodavca će to sve ići. Poslodavac udari pečatu knjižicu.

Ugl ja i dosta mojih kolega smo studenti i radimo kao fulltime prijavljeni radnici, nema problema. Samo donesi poslodavcu dokumentaciju koju ti traži.
Ako si redovan student i fulltime prijavljen radnik - nešto se muti, na tvoju štetu ili na štetu države ili i na tvoju i na štetu države.

Neko je onda progledao kroz prste poslodavcu koji te zaposlio ili je bio neki oblik dogovora, da ne kažem, štele, pa da uspiješ ti i tvoje kolege bez problema biti prijavljeni kao redovni studenti i redovni radnici na puno radno vrijeme.
Ja pretpostavljam na stetu fakulteta jer redovan student ima besplatno skolovanje. Medjutim, kad dodje u status apsolventa ili imartikulanta, onda nema vise status redovnog studenta. Opet kazem, pretpostavljam.

Licno mi nema logike i ne znam kojim zakonom i kojim clanom je zabranjeno nekome da bude u radnom odnosu i student, ali eto.
Zakon je, koliko god dobar, toliko i nakaradan. Redovni studenti su plaćeni od strane države, tj osigurani, tako da kažemo, a ako su osigurani i od strane poslodavca, onda neko bude donji. Sistem nije uvezan i u skladu s vremenom (biroktarija bez elektronske "kontrole") pa se može ispod stola svašta nešto raditi. Znam i ja ljude koji su redovni studenti i još rade, tj normalno osigurani. Ima ovih slučajeva dosta, a država niti reagira niti je u stanju prepoznati da je zakon potrebno ili napraviti fleksibilnijim ili da se strogo drže slova zakona koji sad postoji. Nego, trenutno, ljudi preko raznih malverzacija i štela, uspijevaju zadržati redovan status na faksu i biti full time zaposleni.

A ono što je zamišljeno studentskim servisom je takav shit i pljačka studenata tako da je sasvim jasno zašto taj sistem nije popularan niti motivira studente da traže tako posao dok studiraju. Prvo to ograniče koliko možeš raditi, ako si redovan student, što ima smisla. Ali drugo, oni te ograniče koliko možeš tj smiješ maksimalno zaraditi (wtf) i od te sitne zarade država uzme, ne znam, 15-20% od studenta. Da ne govorim da često ljudi dobiju neki posao preko studentskog servisa i rade ZNATNO više nego što zakon propisuje, a zarađuju bezvezno niske pare.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#18 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by KB9 »

al zamisli samo o koliko se jadnoj drzavi radi, sta je sebi ovaj mutavi narod izabro, kad moras bit potrebit i na necijoj grbaci da bi bio redovan student, jednostavno ti ne dopustaju da se redovno skolujes i legalno radis :lol:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#19 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by seoBIH »

Kako ne dopustaju? Pa redovan student moze raditi na isti nacin, legalno, kao u Njemackoj preko student servisa. Druga je stvar sto je taj servis kod nas zaostao i nije unapredjen.

Ni u Njemackoj ne mozes raditi 8h, biti prijavljen i ici na redovan fakultetl.
jasmind
Posts: 217
Joined: 24/10/2005 23:50

#20 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by jasmind »

Sa univerziteta u sarajevu salju spiskove redovnih studenata zvodima za zaposljavanje. Pa nedavno je bila scena da su poslali spiskove na kojima su bili neki ljudi koji su vec zavrsili, pa im biro ukinuo zdravstveno, i sad ljudi u problemu zbog necije gluposti.
Uglavnom po zakonu ne moze, i u sarajevu provjeravaju.
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#21 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by sarajevo-x.com »

Da ne otvoram novu temu :mrgreen:
Zanima me da li redovni studenti mogu legalno raditi kada završe jednu ak. godinu pa dok ne upišu sljedeću npr. juli, august, semptebar ? :run:
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#22 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by Tvrtko II Kotromanić »

sarajevo-x.com wrote:Da ne otvoram novu temu :mrgreen:
Zanima me da li redovni studenti mogu legalno raditi kada završe jednu ak. godinu pa dok ne upišu sljedeću npr. juli, august, semptebar ? :run:
ne mogu
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#23 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by nivla »

postoje fakulteti koji imaju samo opciju redovnog studija ili redovnog samofinansirajucwg, vanredni ne postoji, tako da ako je takva situacija slobodno full time i redovni studij, no sikiriki
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#24 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by sarajevo-x.com »

Na koji fazon onda rade oni na ferijalnom radu u Njemačkoj ? :?
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#25 Re: redovan student i prijava na poslu

Post by un1ted »

sarajevo-x.com wrote:Da ne otvoram novu temu :mrgreen:
Zanima me da li redovni studenti mogu legalno raditi kada završe jednu ak. godinu pa dok ne upišu sljedeću npr. juli, august, semptebar ? :run:
Možeš preko studentskog servisa, ali ne prijava na full kao kada dolaziš s biroa ili vanredan. Pored toga, kao student preko SS možeš raditi max 6 mjeseci kod jednog poslodavca jedan posao. Po zakonu. Sve ostalo je kršenje zakona i mamac za inspekcije
Post Reply