Recikliranje plasticnih boca/flasa

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#101 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by respo »

kako se zove skupljac plasticnih boca?

PET SHOP BOY
User avatar
nineinchnails
Posts: 1668
Joined: 24/02/2009 12:09

#103 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by nineinchnails »

Eborg wrote:
chengaba wrote:Gdje mogu odnijeti stare pneumatike da recikliram?
Vulkanizeri možda. Oni protektiraju stare gume i prodaju ih kao polovne kasnije.
"Makbel" ti protektiranu gumu podvali i proda kao novu. Laik ne zna razliku stare i nove gume, pa to oni fino iskoriste :sad:
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#104 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Eborg »

Pa zar se ne vidi zaboga? :-)
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#105 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by alica.k »

teAMICA wrote:Te plastične kesurine su jedan od najvećih problema... mislim da nije problem u prodavačicama, već u nama. Naši ljudi (čast izuzecima) kad kupe jedan artikl, uzmu po 2-3 kese (nek' se nađe), koje na kraju ukrašavaju rijeke i drveće. Ja NIKAD ne uzimam kesu, noham sa sobom onu platnenu. U nju stavljam sve - od masnog bureka do mokrog povrća sa pijace. Podhitno bi trebalo uvesti naplaćivanje kesa, ili još bolje onu plastikurinu izbaciti iz upotrebe a uvesti isključivo papirne i platnene. Naplatiš platnenu 2 KM, pa da visiš kako će je narod nosati, a ako je zaboravi po džepovima trpati :D
a sjecam se davno nekad moja mama je uvijek nosala ceker sa sobom...
danas ja odem sa cekerom u merkator i umire mi zena od smijeha sto sam donijela svoj cekercic. jbg.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#106 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

U Tešnju je za subotu 17.04.2010. zakazan akcija čišćenja korita rijeke Tešanjke na potezu Tešanj - Tešanjka (ko je dolazio u Tešanj to je onaj put sa krivinama i naravno na obali rijeke je uobičajena slika: najlon kese i ostali otpad!).
Poziv je upućen u preko 50 firmi, poziv se vrti na svim lokalnim medijima.
Na jučerašnjem sastanku predstavnika firmi i udruženja dobili smo potvrdu većine da će uzeti učešće u akciji.
Odvoz smeća obezbjedio je RAD Tešanj, PET ambalaža će se zbrinuti u dvije osnovne škole, Medakovo i Tešanjka. Ručak također obezbjeđen na kraju akcije. Alat i zaštitnu opremu donose akcijaši lično.
Pa eto, narode, a Tešnjaci koji ovo pročitaju a nisu u Tešnju - neka navrate ovaj vikend do Tešnja, biće zanimljivo...
teAMICA
Posts: 1276
Joined: 02/03/2007 08:55

#107 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by teAMICA »

gradina wrote:U Tešnju je za subotu 17.04.2010. zakazan akcija čišćenja korita rijeke Tešanjke na potezu Tešanj - Tešanjka (ko je dolazio u Tešanj to je onaj put sa krivinama i naravno na obali rijeke je uobičajena slika: najlon kese i ostali otpad!).
Poziv je upućen u preko 50 firmi, poziv se vrti na svim lokalnim medijima.
Na jučerašnjem sastanku predstavnika firmi i udruženja dobili smo potvrdu većine da će uzeti učešće u akciji.
Odvoz smeća obezbjedio je RAD Tešanj, PET ambalaža će se zbrinuti u dvije osnovne škole, Medakovo i Tešanjka. Ručak također obezbjeđen na kraju akcije. Alat i zaštitnu opremu donose akcijaši lično.
Pa eto, narode, a Tešnjaci koji ovo pročitaju a nisu u Tešnju - neka navrate ovaj vikend do Tešnja, biće zanimljivo...
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
svaka čast! Slike poželjne nakon akcije.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#108 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Toto »

alica.k wrote:
teAMICA wrote:Te plastične kesurine su jedan od najvećih problema... mislim da nije problem u prodavačicama, već u nama. Naši ljudi (čast izuzecima) kad kupe jedan artikl, uzmu po 2-3 kese (nek' se nađe), koje na kraju ukrašavaju rijeke i drveće. Ja NIKAD ne uzimam kesu, noham sa sobom onu platnenu. U nju stavljam sve - od masnog bureka do mokrog povrća sa pijace. Podhitno bi trebalo uvesti naplaćivanje kesa, ili još bolje onu plastikurinu izbaciti iz upotrebe a uvesti isključivo papirne i platnene. Naplatiš platnenu 2 KM, pa da visiš kako će je narod nosati, a ako je zaboravi po džepovima trpati :D
a sjecam se davno nekad moja mama je uvijek nosala ceker sa sobom...
danas ja odem sa cekerom u merkator i umire mi zena od smijeha sto sam donijela svoj cekercic. jbg.
pojedini gradici i gradovi svijeta (San Francisco) su u potpunosti zabranili plasticne kese ili su uveli posebne poreze

http://www.plasticbagfree.com/
Image
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#109 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Sliek postavljam odmah nakon akcije, naravno ako nas kiša ne rastjera. Do sada imamo potvrdu najmanje 7o ljudi...
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#110 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Toto »

User avatar
una_bo
Posts: 628
Joined: 14/04/2010 15:50

#111 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by una_bo »

a ovako to izgleda u ljubljani
Image
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#115 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Ovako djeca pišu vijest poslije odvoza PET ambalaže.. Ovi su za sada skupili preko 2 tone...
http://tesanjweb.com/index.php?option=c ... Itemid=163
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#116 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Eborg »

Dvije tone, wow! :thumbup: Svaka čast Tešnjaci! :thumbup:

I oni za te pare sada idu na ekskurziju, šta li? Koliko mi je poznato 2 tone PET otpada imaju vrijednost oko 900 KM.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#117 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

2 tone je manje, cca 750.00KM jer je takav ugovor potpisan. Ali...Ali... na svaku MARKU Općina dodjeljuje 1KM koliko god koja škola skupi...Dakle ova škola će inkasirati 1500.00KM i plus nagrada, te do 15. maja mogu još skupiti dosta jer je sada tek lijepo vrijeme u Tešnju da djeca i roditelji mogu "uništavati" mini deponije...
Trošenje je po slobodnom izboru, u ovoj školi Jablanica direktor je uveo i praćenje po razredima tak oda će razred do petog dobiti slobodan dan u školi i plaćen izlet na obližnjem izletištu Kiseljak, najbolji razred od šestog do osmog plaćena jednodnvena ekskurzija u grad u BiH koji učenici odaberu......
PlusEko mladi su skupili već dosta i novčanih nagrada i robnih tako da će škole dobiti i novčani bonus od njih... javilo se već dosta firmi sponzora i proglašenje najboljih je 15.maja 2010..........
A već se prave kontejneri koji će biti po gradu.
A i ova vijest je interesantna da je rijeka Tešanjka već tu da je proglasimo jedinom rijekom koja u svom toku nema najlonskih kesa po obali... Uloženi su veliki napori, znamo i opasnost od kiša pa se razmišlja da se postave u gronjem toku ove rječice lovci/rešetke/mreže... Ali o tom potom.....
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#118 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Još malo i 10 (deset) tona ili cca 200 000 flaša!

http://tesanjweb.com/images/stories/15%20pet%20tura.jpg
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#119 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Dok ne dobijemo više detalja sa svečane podjele nagrada i proglašenja u ovoj akciji koja je trajala nepunih 5 mjeseci, samo da obavjestim raju da su učenici 12 tešanjskih škola ukupno skupili 11 tona PET ambalažnog otpada ili kad se pretvori u brojke, stinica, "nekih" 220 000 komada flaša nije završilo u rijekama, potocima, šumarcima - već zbrinuto u postrojenjima firme OMORIKA Rudanka/Doboj koja je uredno izvršila isplatu djeci/školama za prikupljene količine.
Također, po ugovoru Općina Tešanj se obavezala isto toliku sumu uplatiti kao nagradu svakoj školi onoliko koliko je zaradila od OMORIKE Doboj, a javili su se i sponzori tako da su za sve škole obezbjeđene ili novčane nagrade ili pokloni (DVD player, digitalni foto apartai...).. Svaka škoal je nagrađena bilo novčanim bilo materijalnim nagradama.
Akcija se nastavlja početkom septembra a djeca su već dobila instrukcije da i preko raspusta skupljaju ove flaše, tako da pojedine škole već nude nagradu - KUPOVINA KNJIGA ZA NAREDNU ŠKOLSKU GODINU onome ko skupi najviše flaša preko raspusta.

VRIJEDILO je!

Čestitke učenicima OŠ Rešad Kadić Tešanj i vrijednom menadžmentu škole na čelu sa direktoricom Bernadetom Galijašević koja je ličnim primjerom pokazala DA NAM NIJE SVEJEDNO!

Mjesto Naziv škole Ukupno kg
1 "Rešad Kadić" 2848
2 "Mustafa Mulić" 1896
3 "Gazi Ferhad-beg" 1814
4 "Huso Hodžić" 1053
5 "Džemal Bijedić" 790
6 "9. Septembar" 707
7 "Kulin Ban" 694
8 "Abdulvehab Ilhamija" 502
9 "1. Mart " 206,3
10 "Musa Ćazim Ćatić" 143
11 Srednja Tehnička Škola 87
12 Srednja Mješovita Škola 60
Ukupno sakupljeno 10800,3
venividivici
Posts: 12982
Joined: 10/02/2009 11:42

#120 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by venividivici »

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

svaka čast !!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#121 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Toto »

Akcija i vijest za naslovnica novina i portala.
Cestitam!
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#122 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by iz dna duše »

Ovo je tako lijepa vijest... :thumbup:
Tačno, ovo treba da bude udarna vijest.

Gdje bi nam bio kraj, kada bismo imali i u drugim mjestima ovako angažirane nastavnike i učenike...
Onda ne bismo gledali Bosnu, kako po njoj plutaju hiljade plastičnih flaša, a kada se povuče voda, na vrbama i topolama uz rijeku će ostati okačene plastične vrećice, koje već dugo "krase" naše rijeke....
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#123 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

http://opcina-tesanj.ba/admin/slike/doc ... 0br.28.pdf

e mi smo i svoju ovu malu Tešanjku počistili 17.04.2010. od najlon kesa, doduše ima jedan dio ali... nekad se mora i lokalnom stanovništvu ostaviti da se "sjete".. i sjetili se ovih dana,,, lijepo je vidjeti, fakat.....
User avatar
justahiker
Posts: 135
Joined: 22/11/2006 10:34
Location: Sarajevo
Contact:

#124 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by justahiker »

Mozda je vrijeme da postanemo promjena koju zelimo!!!

Akcija vrijedna hvale.... http://www.ekoakcija.ba/content/bocu-vr ... bbi-centra
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#125 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Hm, šta sad reći...
Bravo i "nebravo"!
Bravo za akciju, nadam se da će raja konačno shvatiti..
"NEBRAVO" - imamo poziv kojeg smo uputili i CCI da se uključi bilo kako u nagradni fond ili da podrže akciju. Nisu se oglasili nikako, a evo sad će nam još napraviti belaj.
Naša djeca su skupljala tokom cijele godine ove flaše i za 1 tonu će dobiti 350KM, doduše biće tu i od Općine i određen je i nagradni fond.... Sad kad čuju ovi roditelji što su bili protiv ove akcije eto im opravdanje da je flaša u Sarajevu 0.10KM! Ne možeš im objasniti da je to samo 100 flaša, da je ova akcija simbolika, da je to poruka onima što ne rade, da je to samo jedan dan...
Mislim da se trebalo bez para pa vidjeti volju naroda...
Post Reply