Recikliranje plasticnih boca/flasa

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#1 Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by karanana »

A mozda je i bila slicna tema...
Nesto gledam, svako jutro kad izbacujem smece, u plasticnoj kesi od koje mi je ionako muka kad vidim koliko ih ima i koliko se koriste, u toj kesi budu i najmanje 2-3 plasticne flase. opstina je fol donijela kontejner za recikliranje plastike ali ja ne vjerujem da se to radi (moze li mi neko potvrditi ima li fajde od ubacivanja plastike u kontejner za plastiku?) i sve kontam da na kraju svo to smece zavrsi na istom mjestu.

pa sam se sjetio kako to hrvati rade. uveli su otkup plasticne ambalaze, po pola kune za svaku flasu. istina je da bi ovo najvjerovatnije povecalo cijene proizvoda u plasticnim flasama za 10 feninga, ali ako je nekome stalo do ovih para, onda bi skupljao ambalazu i prodavao je nazad. a ko ne zeli....grad je ionako pun ljudi koji kopkaju po smecu i oni bi sigurno ove flase iz kontejnera unovcili, a njima su i potrebniji nego onima koji su ih bacili. sta mislite?
User avatar
Asana
Posts: 1456
Joined: 15/12/2004 11:40
Location: Sarajevo

#2 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Asana »

Mislim da bi bilo odlicno za nasu zemlju kada bi se boce otkupljivale, jer svijest nije takva da se "besplatno" razvrstavaju ...
Samo se bojim da to nije na listi prioriteta nasih politicara, organizirati tako nesto
User avatar
Ekspanzi
Posts: 516
Joined: 05/09/2008 08:54
Location: Mars

#3 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Ekspanzi »

Asana wrote:Mislim da bi bilo odlicno za nasu zemlju kada bi se boce otkupljivale, jer svijest nije takva da se "besplatno" razvrstavaju ...
Samo se bojim da to nije na listi prioriteta nasih politicara, organizirati tako nesto
ma kod nas je to sve katastrofa, ali to se na nivou drzave moze rijesiti brzinski.. da se uvede otkup plasticnog otpada koji se btw reciklira 100%, po malo boljim cijenama, vidjeli bi kako bi se flase pokupile u sekundi (kao sto npr. vise nema metalnog otpada nigdje, cige kradu i sahtove po ulicama).. al ko ce jos davati pare iz drzavnog budzeta za plastiku kad nisu svi izgradili vikendice i bazene, a novi mercedesi samo sto nisu izasli.. :bih:
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#4 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by jasminasab »

Ovo je super stvar. Samo kako pokrenuti to? Kako ga staviti na dnevni red? Ko uopste treba donijeti tu odluku?

Ja licno recikliram flase i jos neku plastiku, iako nemam kontejnera u mahali, nego vozam u gepeku po gradu dok ne naletim na te kontejnere za reciklazu. Ali, u Hrvatskoj, kad sam bila na odmoru, reciklirala sam neke flase i zaradila 10kn. Super osjecaj!

Citala sam negdje da je u Hrvatskoj otkupljeno 150% proizvedenih+uvezenih flasa, sto ce reci da ih neko iz okolnih zemalja unosi i uzima lovu. Kad mi necemo, hoce oni. :D
Saraswati
Posts: 1817
Joined: 05/05/2006 11:22

#5 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Saraswati »

isto ko i karanana, postavljam pitanje da li se ova plastika eksuali reciklira, jerbo ako je tako, onda mi nece biti mrsko obici i cijeli grad da pronadjem odgovarajuci kontejner :D zna li ko gdje se reciklira ova vrsta otpada, i da li to podrazumijeva i reciklazu plastičnih kesa?
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#6 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by atko »

Pa cisto sumnjam da se to negdje reciklira ... prosli su izbori a nigdje niko nije presjeko vrpcu i otvorio pogon za reciklazu :roll:

Ja naprimjer one staklene flase 0.7L sa sirokim grlom ne bacam (ceto kupujem taj sok skoro svaki dan) bas mi zao baciti ... kad se nakupi podjelim onima kojima dobro dodje za pekmez i ostalu zimnicu koja se u to moze pakovati... bas sam jutros jedan kontigent u auto ubacio i ide veceras isporuka ... ali jos malo pa sam snadbio trziste neznam dje cu sa njima vise :twisted:
User avatar
anđeo s greškom
Posts: 68
Joined: 05/09/2008 12:06
Location: istočno od raja

#7 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by anđeo s greškom »

Te boce treba otkupljivati... pa ćete vidjeti kako će vam se zemlja nabrzinu očistiti od stakla i plastike. :D
Otkad se to kod nas otkupljuje, nastala je cijela supkultura sakupljača boca :D

Inače, ja već godina recikliram sve što mogu... ali mi imamo sreće što ja na svakom uglu postavljen kontejner za staklo, papir, plasiku..., a ima dosta i onih za stare baterije. :thumbup:
User avatar
Loulou
Posts: 3015
Joined: 16/04/2008 15:18

#8 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Loulou »

karanana wrote:A mozda je i bila slicna tema...
Nesto gledam, svako jutro kad izbacujem smece, u plasticnoj kesi od koje mi je ionako muka kad vidim koliko ih ima i koliko se koriste, u toj kesi budu i najmanje 2-3 plasticne flase. opstina je fol donijela kontejner za recikliranje plastike ali ja ne vjerujem da se to radi (moze li mi neko potvrditi ima li fajde od ubacivanja plastike u kontejner za plastiku?) i sve kontam da na kraju svo to smece zavrsi na istom mjestu.

pa sam se sjetio kako to hrvati rade. uveli su otkup plasticne ambalaze, po pola kune za svaku flasu. istina je da bi ovo najvjerovatnije povecalo cijene proizvoda u plasticnim flasama za 10 feninga, ali ako je nekome stalo do ovih para, onda bi skupljao ambalazu i prodavao je nazad. a ko ne zeli....grad je ionako pun ljudi koji kopkaju po smecu i oni bi sigurno ove flase iz kontejnera unovcili, a njima su i potrebniji nego onima koji su ih bacili. sta mislite?
Uredno odvajam plastične boce i bacam taj kontejner "za specijalne namjene", al' nemam pojma šta biva s tim...
Definitivno nam treba princip koji koriste u Hrvatskoj!
Nadajmo se... :-D
melb26sa
Posts: 2447
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#9 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by melb26sa »

Znam ljude koji nakupe u one ogromne crne kese za smece stotine plasticnih boca i onda jednom mjesecno preko granice u Hrvatsku i tamo predaju i uzmu pare.

Jednom sam pitala ljude iz Coca-Cole Hadzici sto to oni ne rade (mislim da je bila 2003 godina) i bilo je nema pogona za preradu i ne isplati im se.
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#10 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by zonbirile »

odlična pitanja,ali Hrvati su napravili tvornicu za reciklažu i samo sprovode evropske upute.U evropi imaš isti princip za bijelu tehniku i mobitele-dobiješ povrat kada vratiš u prodavnicu U Belgiji 50km za veš mašinu i oni dođu po nju.
Šupci,šta oni znaju o reformama,a nas čekaju tolike,eno se političari sturiše.Šalu na stranu,ali
smiješno je koliko ljudi vide kako je bolje u najbližem susjedstu i kako malo treba za to.Također znaju ,osjećaju,sigurni su da to nema veze sa ratom,sa četnicima,genocidom,Dodikom.Vidite šta uradiše od Sarajevo ,a suvereni su tu,ništa im Republika Srpska nije smetala,kao ni Federacija u B.Luci.Bojim se da smo pali na dnu,a povratak gore ne da neće biti lak,već može biti sa puno ljudskih žrtava.
BajrinNajmladji
Posts: 609
Joined: 23/07/2008 12:26
Location: Živim u nadi, druge adrese nemam

#11 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by BajrinNajmladji »

Ekspanzi wrote:...ma kod nas je to sve katastrofa, ali to se na nivou drzave moze rijesiti brzinski.. da se uvede otkup plasticnog otpada koji se btw reciklira 100%, po malo boljim cijenama, vidjeli bi kako bi se flase pokupile u sekundi (kao sto npr. vise nema metalnog otpada nigdje, cige kradu i sahtove po ulicama).. al ko ce jos davati pare iz drzavnog budzeta za plastiku kad nisu svi izgradili vikendice i bazene, a novi mercedesi samo sto nisu izasli.. :bih:
Svakako da treba natjerati trgovce da imaju odredjeni prostor i da otkupljuju pvc i ostale flaše, te baterije i šta god još mogu.

Bilo na Hayatovim X-files, a kasnije i u novinama kako se obavlja ta kradja poklopaca-rešetki slivnika uz pomoć kombi-vozila sa otvorom na podu. Ne bih rekao da samo ''cige'' kradu poklopce slivnika. Barem, prema imenima i slikama kradljivaca koje sam vidio.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#12 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Wind »

Dobra tema... :thumbup:

Bas sam ovih dana razmisljao o tome ima li ikakve koristi od ovih "ekoloskih" kontejnera...

1. Da li stanovnici Sarajeva uopste koriste ovu "uslugu" od JKP Rad

2. Kao sto neko gore spomenu, sta se kasnije dogadja sa ovim otpadom (samo ga istresu na deopniju?!)

Dobro, kad vec nema drugog nacina da se zbrine ovaj plasticni otpad, onda je i ovo SUPER. Samo nek nije po
parkovima i rijekama. Ja u zadnje vrijeme, prvo experimentalno, a sad vrlo revnosno odvajam PVC ambalazu
i bacam samo u predvidjene kontejnere. To mi je sad postalo furka. :D

To mi je sad toliko normalno da se jednostavno zgrozim kad vidim sta se i gdje se sve baca smece.
Kao upozorenje putnicima na brodu, vidio sam neki plakat na kojem pise vrijeme "raspada" iliti razgradnje
PVC flasa, gume, limenki i sl.
To je strasno...sve u stotinama godina!!!!

Zato dragi moji sugradjani, ucinite mali napor i spasimo (za pocetak) ovaj grad od smeca, zastitimo prirodu od
daljnjeg zagadjivanja i mislite na buducnost....

Dokaz da ipak ima ljudi koji su svjesni ovih stvari pokazuje i ova slika unutrasnjosti ZUTOG kontejnera....
ne mogu da vjerujem da nema kiselog kupusa, betona i svega sto ne treba.....

(ehh..dok skontam kako da postavim fotke.......) :?:
Image
Image
Image
Last edited by Wind on 06/12/2008 15:39, edited 2 times in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#13 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by bez_ideje »

Ja sam jedva docekala one kontenere za razdvajanje otpada al nesto mi se sve cini nema fajde od toga....bez obzira ja one flase skupim na balkon ,zgnjecim u kese kad se nakupi i istresem u "plastiku"....relativno mi dusa mirna :D
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#14 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Eborg »

Kako to ide kada te drzhavne fabrike otkupe tu plastiku i staklo?Da li to prodaju kao chistu plastiku kasnije ili shta?Mislim,budu li oni u finansijskom plusu glede prodaje tog "proizvoda" ili je to samo kao komunalno preduzece koje je stalno na gubitku?

Ako ima "profita" u tome mozhda se kakav privatnik sjeti vrshiti otkup...
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#15 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by karanana »

evo CCI cini mi se probava da podigne osvjestenost. samo nalijepili su na sajt ovaj baner, ali ako neko od njih ovo cita, zamolio bih ih da ovo malo povecaju jer se puno toga ne vidi.
Image
zonbirile
Posts: 11870
Joined: 09/10/2008 12:06

#16 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by zonbirile »

zonbirile wrote:odlična pitanja,ali Hrvati su napravili tvornicu za reciklažu i samo sprovode evropske upute.U evropi imaš isti princip za bijelu tehniku i mobitele-dobiješ povrat kada vratiš u prodavnicu U Belgiji 50km za veš mašinu i oni dođu po nju.
Šupci,šta oni znaju o reformama,a nas čekaju tolike,eno se političari sturiše.Šalu na stranu,ali
smiješno je koliko ljudi vide kako je bolje u najbližem susjedstu i kako malo treba za to.Također znaju ,osjećaju,sigurni su da to nema veze sa ratom,sa četnicima,genocidom,Dodikom.Vidite šta uradiše od Sarajevo ,a suvereni su tu,ništa im Republika Srpska nije smetala,kao ni Federacija u B.Luci.Bojim se da smo pali na dnu,a povratak gore ne da neće biti lak,već može biti sa puno ljudskih žrtava.

Eborg,nisi jedini koji pogleda samo zadnji post i uključi se u temu
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#17 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Eborg »

Prochitao sam to no pitam shta fabrike rade sa tom plastikom... :roll: Poshto,kao shto vec rekoh,vidim mogucnost da se tu aktivira privatni sektor...
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#18 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by arslanica »

posto ja pratim njemacku televiziju, svasta se nagledam ..
nedavno je bila reportaza o tome sta se radi sa svom plastikom koja se treba reciklirati ...
fino to njemci smjeste u one velike kontejnere pa preko bare ... u kini uvoze taj "otpad" ... fino operu masinski te flase (ili sta vec) pa onda odvoje, isto masinski, papir od plastike i onda od nje prave odjecu ... zamislite .... :-D
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#19 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by dalmatinka »

Eborg wrote:Prochitao sam to no pitam shta fabrike rade sa tom plastikom... :roll: Poshto,kao shto vec rekoh,vidim mogucnost da se tu aktivira privatni sektor...
Plastika se sortira po boji, melje u granule od kojih se prave plastične epruvete, a od plastičnih epruveta nove plastične boce.


http://www.poslovni.hr/82622.aspx
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#20 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by pape »

Svojevremeno je bilo par tema koje su se bavile tematikom recikliranja. Pokusao sam ih naci, ali ... nema ih.
Iz vlastitog iskustva mogu reci par stvari. Pogoni za reciklazu vlasnicima u pravilu donose veliki novac. Naravno, ... i investicija je poprilicno velika.
Bio sam u prilici vidjeti kako izgledaju neki od tih pogona.

Ukratko, ... postupak kod reciklaze plasticnih boca je taj da se u tehnoloskom procesu peru boce i na taj nacin se odvaja etiketa i ljepilo sa iste. Od etiketa se talozi masa koju prodaju fabrikama papira, kao sirovinu za proizvodnju novinskog papira. Posebnim postupkom sakupljeno ljepilo se prodaje fabrikama kemijskih proizvoda. Potom se boce u tehnoloskom procesu usitnjavaju u komadice slicne konfetama, pakuju u ogromne vrece i prodaju tekstilnoj industriji u Engleskoj. Kapacitet te fabrike je ogroman. Sirovina (boce) se uvoze iz Njemacke, Francuske i jos nekih zemalja.
Pogledajte etikete na vasoj odjeci, ... ako u sastavu procitate da vas odjevni predmet ima procenat sintetike, ... velika je vjerovatnoca da je ista porijeklom iz neke plasticne boce, ispijene negdje na Svarcvaldu, Azurnoj obali ili Scheveningenu, ... :D

Kod reciklaze bolnickih sanitetskih materijala, zenskih ulozaka .. :-) i djecijih ukakljenih pelena, ... (da, ... i te stvari pametni ljudi recikliraju) ... postupak je slican, ... pranje, ... usitnjavanje, ... odvajanje plastike, papira i pamucnih dijelova. Od tako dobijene plastike se mljevenjem dobija granulat, koji sluzi za proizvodnju npr. plasticnih oluka i slivnika. Papirni ostaci se koriste za izradu dijelova za cipele, papuce i kao sirovina za novinski papir. Pamucni dijelovi se koriste kao sirovina za neke vrste "pluta". Jeste, ... papuce koje imate na nogama su nekada bile ulozak ili ukakana djecja pelenica, ... :oops:

U procesu reciklaze smeca koji ne odvajate, dakle ... svakodnevnog kucnog otpada koji, ... onako, "zavintate" u kontejner, koristi se postupak spaljivanja. Otpad se u posebnim pecima sa visokom temparaturom spaljuje, a sagorijevanjem se dobijena energija koristi za zagrijavanje stambenih i poslovnih objekata. Ista energija se koristi i za pokretanje turbina za proizvodnju elektricne energije. Ono sto ne moze da izgori, trakama se odvozi ispod raznih senzora i detektora i tu se odvajaju i klasificiraju razni metali. Razvrstavaju se i prodaju raznim industrijskim pogonima kao sirovina za dalje procese. Na kraju se odvaja obicni "shut" (ostaci kamena, cigle i sl.)

Od otpada organskog porijekla, koji se na zapadu odvaja u posebne kontejnere, .... posebnim tehnoloskim postupkom se proizvodi kompost. Sav otpad organskog porijekla se melje i mijesa sa takodjer samljevenim otpacima drveta, i nakon odredjenog perioda "odlezavanja" klasificira prema sastavu, ... pakuje se i prodaje npr. proizvodjacima sampinjona, ... cvjecarskoj industriji i slicno. Nikada u zivotu nisam osjetio gori smrad, kao u pogonima za dobijanje komposta.

U otpadu je ogroman novac.
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#21 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by dadoka84 »

Gledah nedavno dirty jobs na discovery, uglavnom jedan kamion smeca vrijedi preko 100 usd. Kakva je prica sa tehnickim otpadom. Vjerujem da se i tu moze odvojiti dobar dio metala te reciklirati.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#22 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by PipiDugaDevetka »

Neki dan izgori skladište pvc ambalaže Sarajevskog kiseljaka u Kiseljaku. U tv. vijesti rekoše da su plinovi tog požara bili počeli ugrožavati stanovništvo.
Šta je to toliko otrovno kada gori pvc?

Da li taj otrov udišemo i kada, recimo, u mojoj ulici gori kontjner za smeće, hajfiš, a koji nije obilježen i napravljen za sortiranje smeća, nego onaj stari - metalik?
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#23 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by pape »

PipiDugaDevetka wrote:Neki dan izgori skladište pvc ambalaže Sarajevskog kiseljaka u Kiseljaku. U tv. vijesti rekoše da su plinovi tog požara bili počeli ugrožavati stanovništvo.
Šta je to toliko otrovno kada gori pvc?

Da li taj otrov udišemo i kada, recimo, u mojoj ulici gori kontjner za smeće, hajfiš, a koji nije obilježen i napravljen za sortiranje smeća, nego onaj stari - metalik?
Da, ... svako sagorijevanje plasticnih materijala nosi sa sobom ogromne rizike. Jedan od primjera, ..... ako spaljujes pvc izolaciju sa kablova, ... prilikom sagorijevanja iste, nus produkt je fozgen, ... :roll:
Za one koji ne znaju, .... fozgen je bojni otrov. Google ce vam dati zastrasujuce podatke o istom.
Krajnja nepaznja i primitivizam je u kontejner ubaciti nesto sto ce dovesti do gorenja sadrzaja u njemu, naravno da je rizicno udisati taj dim.
U normalnim zemljama, sa vatrogascima na mjesto pozara odlaze specijalne ekipe koje se bave mjerenjima zagadjenja okoline i evt. evakuacijom stanovnistva, ako je potrebno. Isti postupak vazi za mjesta saobracajnih udesa u kojima su ucesnici kamioni i cisterne , koji inace prevoze sve i svasta.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by PipiDugaDevetka »

georgehrri, [url]http://www.forum.hr/showthread.php?t=117298&page=2[/url] wrote:Mislim da je najveci problem kvalitetno prikupljanje i reciklaza plastike , ako odemo do reciklaznog kontejnera za plastiku eventiualno cemo naci natpis PET .
Mi koristimo tri tipa plastike.
PVC polivininilklorid , sadrzi klor ,ako se spaljuje potrebna je posebna procedura tretmana plinova , slobodnim gorenjem stvara klor i FOZGEN (bojni otrov). Moze se sakupiti i samljeti za daljnu preradu
PET polietilen , razlikujemo ga po gustoci , moze se samljeti i ponovo brizgati ,potrebno ga je reciklirati povrsti (gustoci)
Polistiren , nalazimo ga kao stiropor ili poliester (plasticni camci).Stiropor se moze samljeti i koristiti za ispine u gradjevinarstvu .
Postoje reciklazni brojevi i kontejneri bi ih trebali sadrzavati 5 PET , 7 PVC il slicno. Ako se napravi kvalitetno prikupljanje i razvrstavane tada se moze otpad i prerediti ,jer ako se jedan komad plastike umjesa u krivi kontejner .Nitko nece rucno moci odvajati ,jer se ne isplati i sve zavrsava na spaljivanju ili deponiju.
Od stare PET ambalaze rade se plasticni dijelovi za autoomobile.
http://garynull.com/Documents/erf/pvc_dioxin_enough_is_enough.htm wrote:PVC products create dioxins when burned, leach toxic additives during use and are the least recyclable of all major plastics.
Za Fozgen i Difozgen znam od ranije da su bojni otrovi, čuo sam i za dioksine, znam da na nekim stupskim (Ilidža) privatnim otpadima spaljuju kablove da bi došli do bakra i ostalih metala(Gradjani se žalili da umiru puno od opakih bolesti),....Ostalo, vidi pod POLITIKA, što ne znači da se gradjani ne bi trebali samoorganizovati....Glasao sam za stranku koja misli na sve ovo, ali...ali...muhamed ali,...Kada vidim da mi u ulici gori kontejner, ja ću kao @mIRC-aginica, zvati poznati telefon 123-''vatropirci'', pa ako hoće neka gase. Do sada sam ih svojeručno prevrtao i gazao po onom lugu i pepelu uzarenom. Odoh u širinu, tema je reciklaža pvc flaša i sl. ....
User avatar
*miara*
Posts: 360
Joined: 15/04/2009 12:04

#25 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by *miara* »

gdje mogu vrecu papira (oko 80l) da odnesem?
Post Reply