Recikliranje plasticnih boca/flasa

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Suspenzor
Posts: 12
Joined: 07/05/2013 14:08

#402 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Suspenzor »

Nova informacija...

U Sarajevu se krenulo sa zvaničnim otkupom PET ambalaže, firma AIDA COMMERCE, Pijačna br. 5 Stup.
Cijena 0,35 - transparentni PET (prozirni)
0,25 - mix (zeleni,smedji itd)...

Uslov je da PET bude selektiran po ove dvije kategorije...
Suspenzor
Posts: 12
Joined: 07/05/2013 14:08

#403 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Suspenzor »

Svijest gradjana Sarajeva se budi...

https://www.facebook.com/AidaCommerceDo ... n=timeline
User avatar
mayab
Posts: 27132
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#404 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by mayab »


Prema uzoru na naše susjede
Sakupljajući plastične boce, možete zaraditi


Kako građani Sarajeva nakon upotrebe ne bi plastične boce od pića bacali i ostavljali u parkovima, na dječijim igralištima, u riječnim koritima..., u firmi "Aida commerc" sa sjedištem na Stupu došli su na ideju da takvu ambalažu otkupljuju od penzionera, studenata, nezaposlenih...

- Na ovaj način želimo sačuvati okolinu i pomoći građanima koji nam donesu PET ambalažu da nešto zarade. Boce koje sakupljaju mogu na sebi imati čepove i naljepnice. Osim njih, naša firma prikuplja i karton, papir i najlon - kazao nam je Sead Alić, šef finansija u ovoj firmi.

Prema njegovim riječima, sakupljači plastične boce moraju sortirati na prozirne i one koje su zelene, smeđe ili neke druge boje.

- Zainteresiranost naših sugrađana raste iz dana u dan. Ovakvo nešto već odavno rade naši susjedi i to se pokazalo kao dobar potez. Za jedan komad prozirne ambalaže plaćamo 35 feninga, a za one u boji 25 - rekao je Alić.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#405 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Poštovana Nevena,

Trenutno se otkup PET ambalaže obračunava po kilogramu skupljene PET ambalaže i to:
- transparentna PET ambalaža – 0,35 KM/kg
- miješana (šarena) PET ambalaža – 0,20 KM/kg

Ukoliko posjedujete veće količine PET ambalaže (više od 1 tone) možemo se doogovoriti oko usluga prevoza iste.

S poštovanjem!
AIDA COMMERCE

Gdje vidjeste da je KOMAD 35 feninga????
Tona je 350KM a u toni ni manje ni više no 22 000 flaša!
Pa ako bi bila ta cijena svi ovi koji proizvode flaše bi odmah prodavali za te pare...
Pazite ljudi šta pišete i objavljujete...
Suspenzor
Posts: 12
Joined: 07/05/2013 14:08

#406 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Suspenzor »

https://www.facebook.com/media/set/?set ... 088&type=1

Počeli su sa otkupom plastičnih gajbi....kreće se i u Sarajevu.... :bih:
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#407 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by karanana »

i ja sam vidio onu gresku da za komad placaju 35 feninga. smijesni su novinari. gdje je ono bio ovaj tekst? u avazu ili ovdje na kixu?
Suspenzor
Posts: 12
Joined: 07/05/2013 14:08

#408 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Suspenzor »

Text je bio u Avazu,ali kontaktirajuci AIDU COMMERCE stvarno su mi ljubazno objasnili da je došlo do štamparske greške i priom objasnili koliko se kreću cijene otkupa. Iskreno,malo sam se i iznenadio ljubaznošću i obimom informacija....
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#409 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Može to i ovako, brojke su više no impozantne... Sada je uključeno i građanstvo, po gradu postavljeni kontejneri za one što im je mrsko otići u školu i darivati djeci.....

http://rad-tesanj.ba/index.php/63-sesto ... t-ambalazi
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#410 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Uskoro: 2 000 0000 ili DVA MILIONA KOMADA PET BOCA/FLAŠA ili približno 100 tona ovog "otpada"!

http://tesanj.net/2013/09/09/sakupljanj ... nastavlja/
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#411 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by almir90 »

Da li ima neko na forumu ko je direktno vezan za firme koje se bave reciklazom PET-a, kartona, papira, limenke, zaposlen ili vlasnik??? Moze i preko pp da se javi samo da znam kome se obratiti, imam par pitanja.
100 godina samoce
Posts: 5
Joined: 11/10/2013 10:37

#412 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by 100 godina samoce »

karanana wrote:A mozda je i bila slicna tema...
Nesto gledam, svako jutro kad izbacujem smece, u plasticnoj kesi od koje mi je ionako muka kad vidim koliko ih ima i koliko se koriste, u toj kesi budu i najmanje 2-3 plasticne flase. opstina je fol donijela kontejner za recikliranje plastike ali ja ne vjerujem da se to radi (moze li mi neko potvrditi ima li fajde od ubacivanja plastike u kontejner za plastiku?) i sve kontam da na kraju svo to smece zavrsi na istom mjestu.

pa sam se sjetio kako to hrvati rade. uveli su otkup plasticne ambalaze, po pola kune za svaku flasu. istina je da bi ovo najvjerovatnije povecalo cijene proizvoda u plasticnim flasama za 10 feninga, ali ako je nekome stalo do ovih para, onda bi skupljao ambalazu i prodavao je nazad. a ko ne zeli....grad je ionako pun ljudi koji kopkaju po smecu i oni bi sigurno ove flase iz kontejnera unovcili, a njima su i potrebniji nego onima koji su ih bacili. sta mislite?

Ja to godinama trunim i smiju mi se, kao -daj,majke ti. Zato nam jest 'vako stanje, ne cijenimo nista i ne stedimo. To bi trebalo raditi sa svom ambalazom, raznim teglama i slicno.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#413 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Eheto, mic po mic i 2 miliona, 100 tona i preko 60 000KM u kešu!!!!!!!!! 4 godine kontinuirano skupljanje, i onda kažu: ne može to kod nas...
E kod nas u Tešnju evo 4 godine može...


http://www.opcina-tesanj.ba/index.php?o ... &Itemid=55

http://radiotesanj.ba/bs/
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#414 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Jara »

gradina wrote:Eheto, mic po mic i 2 miliona, 100 tona i preko 60 000KM u kešu!!!!!!!!! 4 godine kontinuirano skupljanje, i onda kažu: ne može to kod nas...
E kod nas u Tešnju evo 4 godine može...


http://www.opcina-tesanj.ba/index.php?o ... &Itemid=55

http://radiotesanj.ba/bs/
Čestitam! :thumbup: Svaka čast! :)
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#415 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Ne znam koliko je raje ovu vijest pročitalo, ali 4 godine sam se ovdje natezao sa onima što imaju uvijek nešto protiv. Bilo je raznih komentara: treba uvesti zakon, kako je to u Njemačkoj.. kao da mi ne znamo...
Imamo nesposobne ministre koji neće da uvedu te Zakone.
Od minsitra Hercega do sadašanje ministrice Đurić - hebe se njima za otpadom.
Ali treba se skupljati, evo jedno od rješenja. U nekim gradovima ovo su u startu nastavnici odbili kao smeće. Nažalost ima još dosta intelektualaca koji na ovo gledaju da je smeće.
Ali to smeće je djeci u 12 škola u Tešnju donijelo preko 60 000.00 KM!
Kad bismo mi čekali da vlast šta odradi, jer je preči Sejdić Finci, gušili bismo se u smeću.
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#416 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Možda ima još neko koga i ovakve vijesti zanimaju.

4 godine - nije malo!

I traje!

I daje rezultate.....

100 tona PETa je otišlo iz Tešnja na reciklažu!

Nije malo!

http://tesanj.net/2013/12/03/2-000-000- ... ne-tesanj/
User avatar
popi
Posts: 358
Joined: 09/04/2007 16:52

#417 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by popi »

S obzirom da me je obradovala vijest da je sakupljanje pocelo i u Sa, svu plastiku iz domacinstva, sakupljanu nekoliko mjeseci smo odnijeli jucer :izet:
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#418 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Pa eto... i NAGRADA

http://tesanj.net/2013/12/16/koncert-za ... -ambalaze/

Ko hoće nađe način
ko neće nađe razlog!
Uvijek bilo!
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#419 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by rekla-kazala »

gradina wrote:Ne znam koliko je raje ovu vijest pročitalo, ali 4 godine sam se ovdje natezao sa onima što imaju uvijek nešto protiv. Bilo je raznih komentara: treba uvesti zakon, kako je to u Njemačkoj.. kao da mi ne znamo...
Imamo nesposobne ministre koji neće da uvedu te Zakone.
Od minsitra Hercega do sadašanje ministrice Đurić - hebe se njima za otpadom.
Ali treba se skupljati, evo jedno od rješenja. U nekim gradovima ovo su u startu nastavnici odbili kao smeće. Nažalost ima još dosta intelektualaca koji na ovo gledaju da je smeće.
Ali to smeće je djeci u 12 škola u Tešnju donijelo preko 60 000.00 KM!
Kad bismo mi čekali da vlast šta odradi, jer je preči Sejdić Finci, gušili bismo se u smeću.
Na tih 60.000 KM vam je JP Agencija za vodno područje sliva Save trebala dati bar još toliko novca jer bi većina tih boca završila u rijeci Bosni. Nažalost takva javna preduzeće su navikla da godišnji budžet koji iznosi ne malih petnaestak miliona maraka potroše u izradu raznoraznih studija ( šupljiranja ) i na svoja visoka primanja, 13. platu, regrese, nagrade, otpremnine,.... Znam da u svakom godišnjem planu imaju i značajna sredstva za uređenje korita rijeka. Trebali ste ipak podnijeti neki zahtjev i prema njima i prema Federalnom ministarstvu okoliša i turizma uz medijsko oglašavanje i na taj način ih prisiliti da nagrade te škole i djecu. ;-)
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#420 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

http://tesanj.net/2013/12/19/manifestac ... -pet-boca/

Znam da u svakom godišnjem planu imaju i značajna sredstva za uređenje korita rijeka. Trebali ste ipak podnijeti neki zahtjev i prema njima i prema Federalnom ministarstvu okoliša i turizma uz medijsko oglašavanje i na taj način ih prisiliti da nagrade te škole i djecu.....

rekla-kazala
Znamo i mi, pisali, molili, zvali.. od onog Minsitra do ove minsitrice Federacije, obavještavali na sva zvona, evo ja ovdje trubim 4 godine.. Jednom prije dvije godine tadašnji Ministar Seferović bio, izenadio se i naravno s govornice obećao ubuduće pomoć... I otišao u junu i istoriju, naravno od pomoći ništa... Došao novi i ne mogu shvatiti njih, gledaju sigurno na TV kada se ovo objavi (evo sinoć bilo na trećem federalnom denvniku!), pa kako se ne raspitaju ko je to, kako to ljudi već 4 pune godine rade na ovome?!?!?
Ljudi može se!
100 tona, recimo to vam je 4 velika kamiona puna napresane PET....
Ili recimo cijev dužine 5 km promjera metar!
Ali....
To je ujedno i malo. Jedna jača pivara recimo mejsečno ljeti izbaci milion flaša piva! Samo jedna pivara, a imamo ih najmanje 6 u BiH, vodara, sokara, uvoza MB piva, Laško, Jelen, Ožusjko, Karlovačko, pa sokovi od Fructala do ovih iz Srbije, Makedonije... A imamo prek o100 gradova u BiH... Vrijeme je da se krene sa Zakonskim rješenjima...
Imam prijetelje koji kažu: Pa ja čovječe sad i kad bih htio baciti PET flašu u komunalni - nešto bi mi bilo!

Naredni projekat: skupljamo baterije i neonske sijalice!!!!!!!! Ali o tom potom...
Hvala na podršci....
rekla-kazala
Posts: 1308
Joined: 19/10/2013 16:50

#421 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by rekla-kazala »

iskreno meni je žao što vaša aktivnost nije adekvatno nagrađena.
Sve te nabrojane kompanije uvijek kukaju kako je u BiH teško poslovati a u normalnim zemljama su obavezni da finansiraju povrat ambalaže.
PET-ovar
Posts: 1
Joined: 13/04/2014 16:36

#423 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by PET-ovar »

Pozdrav,

mi radimo u večini primjera sa Austrijom, Italijom, Njemačkom i Madžarskom sa PET-om- To znači, da kupujemo PET ambalažu u JZ Europi - ali govorimo o šleperima na kojeg možeš da staviš od 16-22 tona PET-a. Zavisi od snage balirke.

U srjednjoj Europi reciklaža i sakupljanje ovog materiala več je riješena ali u Bosni ovaj otpad (PET boce, PP gajbe, HDPE kutije, HDPE boce, kanistri, karambolke itd.) idu na deponiju. Tamo se zakopava čisti "cash" - novac.

Kad kupujemo ove riječi: primjer PET prozirni kupuje se po 720 KM/t i više, PP kutije po 240 KM/t itd.. Ove cijene valjaju samo za šlepere robe - ne za 1 kg!!

Morate znati, da je to novac, kojeg možete da sakupite (poberete) u svakoj kanti u Bosni.

Sakupite i prodajte lokalnim sakupljačem ili sakupite cijeli šleper, da vam mi to otkupimo :).
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#424 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

e to je to..
iz Tešnja nije sve otišlo do Crnog mora...

pogledajte ovo..
na www.radiosarajevo.ba slike imaju, ne da mi nešto...
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#425 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Nešto novo. Akcija skupljanja PET ide prema svome petom rođendanu iliti 3 milionitoj flaši!
E sad da se krene i sa baterijama...

http://tesanj.net/2014/11/04/ucenici-os ... ko-akciju/
Post Reply