Recikliranje plasticnih boca/flasa

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#501 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Babbuka »

Bobi wrote: 22/09/2023 00:05
suspect_zero wrote: 21/09/2023 23:46

Pa što ne pokupe onaj plastični "otok" što se na Drini napravio :roll:
Ne isplati se, svako gleda profit pa i u ovom slučaju. Troškovi skupljana i sortiranja da na kraju dobiješ skuplji repromaterijal nego kad bi ga uvezao ili prikupio na neki način u BiH.
I nije baš tako. Oni ga skupiti i izvući moraju svakako i to je početna tačka. Dalje je ili deponija=trošak ili da to besplatno predaju nekome na reciklažu. Reciklažeri imaju i automatizirane načine sortiranja, tako da je sam posao isplativ. Ali ove iz hidroelektrane jednostavno boli taki
Bobi
Forum administrator
Posts: 32187
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#502 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Bobi »

Babbuka wrote: 22/09/2023 00:21
Bobi wrote: 22/09/2023 00:05

Ne isplati se, svako gleda profit pa i u ovom slučaju. Troškovi skupljana i sortiranja da na kraju dobiješ skuplji repromaterijal nego kad bi ga uvezao ili prikupio na neki način u BiH.
I nije baš tako. Oni ga skupiti i izvući moraju svakako i to je početna tačka. Dalje je ili deponija=trošak ili da to besplatno predaju nekome na reciklažu. Reciklažeri imaju i automatizirane načine sortiranja, tako da je sam posao isplativ. Ali ove iz hidroelektrane jednostavno boli taki
Vidi se da nisi nista tako nesto radio :D. Samo za primjer, uzmi samo jedan bager koji ce kupit taj otpad iz jezera, koliko kosta najam istog po satu :D. ne mozes napamet nista govoriti ako se bas ne razumijes. S druge strane sortiranje je opet trošak, mašina ili ručno sortiranje, dalje ide čišćenje od prljavštine.... ima toga još, ništa nije besplatno.Ko sakuplja otpad za reciklažu najviše voli kad mu doneseš cistu flašu s ćepom i da ti naplati minimalno da ne može biti manje. Sve ove radnje poskupljuje konacnicu za nekoliko puta.
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#503 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Babbuka »

Bobi wrote: 22/09/2023 00:28
Babbuka wrote: 22/09/2023 00:21

I nije baš tako. Oni ga skupiti i izvući moraju svakako i to je početna tačka. Dalje je ili deponija=trošak ili da to besplatno predaju nekome na reciklažu. Reciklažeri imaju i automatizirane načine sortiranja, tako da je sam posao isplativ. Ali ove iz hidroelektrane jednostavno boli taki
Vidi se da nisi nista tako nesto radio :D. Samo za primjer, uzmi samo jedan bager koji ce kupit taj otpad iz jezera, koliko kosta najam istog po satu :D. ne mozes napamet nista govoriti ako se bas ne razumijes. S druge strane sortiranje je opet trošak, mašina ili ručno sortiranje, dalje ide čišćenje od prljavštine.... ima toga još, ništa nije besplatno.Ko sakuplja otpad za reciklažu najviše voli kad mu doneseš cistu flašu s ćepom i da ti naplati minimalno da ne može biti manje. Sve ove radnje poskupljuje konacnicu za nekoliko puta.
Ja napisah da je početna tačka izvađena sirovina iz rijeke. Oni to moraju uraditi i tek kada to izvuku na obalu, imaju izbor šta će uraditi sa time. Dakle, do te tačke je njihov trošak neizbježan.

Eh sad, s obzirom da se ne razumijem :D , ću ti kažem: sam proces sortiranja, mljevenja, čišćenja i sušenja takve robe je cca. 0,40 KM/kg. Dalje ide regranulacija koja košta cca. 0,40 KM/kg. Ovo pričamo o polietilenima i polipropilenima, za PET je nešto jača kalkulacija.

Realno najveći promjenjivi trošak za reciklera je logistika, tj. komprimiranje i transport do mjesta reciklaže.
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#504 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by HelaS »

Babbuka wrote: 21/09/2023 23:41
Priča o RDF-u i cementarama je već nešto drugo. Cementare imaju peći u kojima su temperature takve da neškodljivo spaljuju sva organska jedinjenja, pa su Lukavac i Kakanj ishodovali dozvole. Međutim, ne lezi vraže! Kakanjska cementara trenutno uvozi otpad iz EU i pri tome debelo naplaćuje "uklanjanje", a naš domaći otpad (za koji ne mogu naplatiti željeno) eskiviraju iznalažeći presmiješna tehnička opravdanja. Te vlažan materijal, te kalibracija nije adekvatna, te energetska vrijednost ne odgovara...
Znam da Kakanj radi spaljivanje RDF, u ograničenim količinama. Da li i Lukavac spaljuje RDF i ko ima veći kapacitet?
Koliko se naplaćuje spaljivanje RDF, kako - po toni ili m3?
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#505 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Babbuka »

HelaS wrote: 22/09/2023 09:28
Babbuka wrote: 21/09/2023 23:41
Priča o RDF-u i cementarama je već nešto drugo. Cementare imaju peći u kojima su temperature takve da neškodljivo spaljuju sva organska jedinjenja, pa su Lukavac i Kakanj ishodovali dozvole. Međutim, ne lezi vraže! Kakanjska cementara trenutno uvozi otpad iz EU i pri tome debelo naplaćuje "uklanjanje", a naš domaći otpad (za koji ne mogu naplatiti željeno) eskiviraju iznalažeći presmiješna tehnička opravdanja. Te vlažan materijal, te kalibracija nije adekvatna, te energetska vrijednost ne odgovara...
Znam da Kakanj radi spaljivanje RDF, u ograničenim količinama. Da li i Lukavac spaljuje RDF i ko ima veći kapacitet?
Koliko se naplaćuje spaljivanje RDF, kako - po toni ili m3?
Te ograničene količine se dovoze željezničkim kompozicijama :D dok mi zatrpavamo u zemlju :(

Nisam odavno pratio stanje tako da ti ne znam kapacitete i cijene.
DonieBrasco
Posts: 15556
Joined: 31/08/2016 16:09

#506 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by DonieBrasco »

Kako funkcionise ova masina sto ima ispred SSC ?
gradina
Posts: 266
Joined: 11/06/2009 10:45

#507 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by gradina »

Ti automati su zamišljeni da se flaše doniraju pomozi.ba ili za kartu ili parking.. Međutim, kao u svemu, projekat nije razrađen do kraja, ponestalo donatora a i otkupna cijena je bila nerealna.
Bolje da se organizuje recimo mini kamionet, pa po kvartovima, recimo četvrtak Otoka od 09:00 - 11:00, kao otkup mlijeka, da se građani naviknu da je to redovno.. jer neće ići zbog 30 flaša na Čengić Vilu... i kad skupi recimo 1500 ili 2000 flaša, plati režije odvoza smeća...
Dok se zakonom ne definiše.
U 2023. za 11 mjeseci uvezeno 242 MILIONA KM vode i zaslađene vode. Nije me više ni briga ko kupuje i zašto kupuje, ja to gledam ovako. To je u konačnici 11 000 (JEDANAEST HILJADA TONA!!) tona materijala, sirovine, tzv. "otpada" koji bi Omorika Reciklaža Johovovac/Doboj, reciklirala 22 mjeseca!!!!! I to bi oni platili, da neko skuplja cca 7.5 MILIONA KM..
A? 2% ILI 250 TONA ĆE ZAVRŠITI KOD NJIH, OSTALO NA DEPONIJI..
Rješenje, samo Zakon o otkupu, depozit kao u Hrvatskoj, ali kako kad na nivou države BiH nemamo jedinstveno Ministarstvo okoliša. Dva entiteta dva ministarstva i o ovome niko ne razmišlja.
I imate jedan apsurd gdje je taj princip u fnkciji, ali ne do kraja. Recimo proizvođači goriva ili hemije, kao i uvoznici da plasiraju na tržište dužni su uplatiti 0.20KM po boci/flaši u Fond... I to su ogromne količine, e tih 0.20KM MI PLATIMO kroz kupovinu auto džama ili litre goriva jer proizvođač ili uvoznik to prebaci na nas.. I nište ne bi bilo čudno da te pare završe u Eko fonodu a flašu ja ne mogu vratiti, a još se ta flaša smatra OPASNI OTPAD. GDJE SU TE PARE? To u MILIONI koje mi dajemo a završe u Fondu a flaše na deponiji, šumi itd... samo ne kako treba
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#508 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Moenx »

Da li je Fructalova ambalaža biorazgradiva i da li se moze staviti u kompost
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#509 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Babbuka »

Moenx wrote: 15/01/2024 00:35 Da li je Fructalova ambalaža biorazgradiva i da li se moze staviti u kompost
na koju vrstu ambalaže misliš?
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#510 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Moenx »

Babbuka wrote: 15/01/2024 01:39
Moenx wrote: 15/01/2024 00:35 Da li je Fructalova ambalaža biorazgradiva i da li se moze staviti u kompost
na koju vrstu ambalaže misliš?
Mislim na Fructalovo pakovanje soka 1 litar tetrapak pise nature based 100 posto pakovanje.
E sad kako odlagati i da li se moze naci u komp hrpi
Bas su pisali prije 2 3 godine da prelaze n a bioplastiku
Elem po youtube izvorima bioplastika se razlikuje od slucaja do slucaja i plus otuda pitanje
Babbuka
Posts: 136
Joined: 18/08/2014 17:46

#511 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Babbuka »

Moenx wrote: 15/01/2024 02:03 Mislim na Fructalovo pakovanje soka 1 litar tetrapak pise nature based 100 posto pakovanje.
E sad kako odlagati i da li se moze naci u komp hrpi
Bas su pisali prije 2 3 godine da prelaze n a bioplastiku
Elem po youtube izvorima bioplastika se razlikuje od slucaja do slucaja i plus otuda pitanje
ma to je čista ubleha, papir je svakakao biorazgradiv, aluminij nije bio niti će biti, a plastika se zve biorazgradivom jer u LDPE dodaju skrob koji ubrzava degradaciju

u svakom slučaju o kompostiranju ni riječ
Moenx
Posts: 1659
Joined: 26/06/2013 10:36

#512 Re: Recikliranje plasticnih boca/flasa

Post by Moenx »

Babbuka wrote: 15/01/2024 09:07
Moenx wrote: 15/01/2024 02:03 Mislim na Fructalovo pakovanje soka 1 litar tetrapak pise nature based 100 posto pakovanje.
E sad kako odlagati i da li se moze naci u komp hrpi
Bas su pisali prije 2 3 godine da prelaze n a bioplastiku
Elem po youtube izvorima bioplastika se razlikuje od slucaja do slucaja i plus otuda pitanje
ma to je čista ubleha, papir je svakakao biorazgradiv, aluminij nije bio niti će biti, a plastika se zve biorazgradivom jer u LDPE dodaju skrob koji ubrzava degradaciju

u svakom slučaju o kompostiranju ni riječ
Hvala uputa mi je dosla na vrijeme
Post Reply