Recikliranje otpada

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#26

Post by The_Fluid »

Za vrijeme 'proslog sistema', da ne kazem komunizma, isti nije bio ni blizu komunizma :D, boce su bile povratne. Jos se sjecam Deit boca i Swing boca, poslije je Deit postao Stil, bocee od Coca-Cole i pive su se takodjer vracale i cini mi se da se fino trebalo doplatiti ako se nije imala ista.

Danas je vrijeme plastike te se pored staklene ambalaze treba uvesti i povratna ambalaza za plasticne boce i limenke (npr. limenke Red bulla i slicno)
Mladen
Posts: 141
Joined: 27/10/2003 00:00

#27

Post by Mladen »

Svijest je bila daleko drugacija.. Cini mi se da je danas puno vise ravnodusnosti na temu edukacije uopste medju mladima.

Mozda se varam, ali daleko manje se ulaze u akcije i pokrete za zastitu prirodne sredine.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#28

Post by Prenj »

Bravo Hrvatska!
http://www.vjesnik.com/html/2006/01/18/ ... ?r=gos&c=2
Sakupljačima ambalaže 750.000 kuna predujma

Ugovore s Fondom za zaštitu okoliša potpisali su i veći poznati trgovački lanci poput Jollya, Plodina, Vindije, Kauflanda te KTC-a
Do utorka je već prikupljeno oko dva milijuna komada ambalažnog otpada, kazao je Vinko Mladineo, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Fond je komunalnim tvrtkama, ovlaštenim sakupljačima i trgovcima isplatio oko 750.000 kuna predujma za povrat naknade građanima, a na račun Fonda su 144 obveznika plaćaćanja naknade za zbrinjavanje ambalažnog otpada uplatila više od 150.000 kuna.
Do sada je ugovor s Fondom o prikupljanju plastičnih i staklenih boca te limenki sklopilo 170 komunalnih tvrtki, ovlaštenih sakupljača i trgovaca. Među njima je 88 trgovina, ali ih zasad samo šest prima ambalažni otpad uz plaćanje naknade.
Ambalaža se prikuplja u 87 gradova i općina na više od stotinjak prihvatnih mjesta, a taj se broj stalno povećava, kažu u Fondu.
Građani su dosad najviše vraćali plastičnu ambalažu (oko 60 posto), oko 30 posto otpada na staklene boce, a oko deset posto na limenke. Prikupljena ambalaža redovito će se odvoziti u pogone ovlaštenih tvrtki za preradu takvog otpada u nove proizvode čime će se znatno smanjiti količina ambalažnog otpada koja je dosad završavala na legalnim i ilegalnim odlagalištima.
vratnik
Posts: 30172
Joined: 30/08/2004 11:17
Location: Apsurdistan

#29

Post by vratnik »

Prenj wrote:Bravo Hrvatska!
http://www.vjesnik.com/html/2006/01/18/ ... ?r=gos&c=2
Sakupljačima ambalaže 750.000 kuna predujma

Ugovore s Fondom za zaštitu okoliša potpisali su i veći poznati trgovački lanci poput Jollya, Plodina, Vindije, Kauflanda te KTC-a
Do utorka je već prikupljeno oko dva milijuna komada ambalažnog otpada, kazao je Vinko Mladineo, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Fond je komunalnim tvrtkama, ovlaštenim sakupljačima i trgovcima isplatio oko 750.000 kuna predujma za povrat naknade građanima, a na račun Fonda su 144 obveznika plaćaćanja naknade za zbrinjavanje ambalažnog otpada uplatila više od 150.000 kuna.
Do sada je ugovor s Fondom o prikupljanju plastičnih i staklenih boca te limenki sklopilo 170 komunalnih tvrtki, ovlaštenih sakupljača i trgovaca. Među njima je 88 trgovina, ali ih zasad samo šest prima ambalažni otpad uz plaćanje naknade.
Ambalaža se prikuplja u 87 gradova i općina na više od stotinjak prihvatnih mjesta, a taj se broj stalno povećava, kažu u Fondu.
Građani su dosad najviše vraćali plastičnu ambalažu (oko 60 posto), oko 30 posto otpada na staklene boce, a oko deset posto na limenke. Prikupljena ambalaža redovito će se odvoziti u pogone ovlaštenih tvrtki za preradu takvog otpada u nove proizvode čime će se znatno smanjiti količina ambalažnog otpada koja je dosad završavala na legalnim i ilegalnim odlagalištima.
Ne znam da li je neko spomenuo da je recikliranje PET i PP ambalaze jedan od preduslova za prijem u EU, a Hrvatska, koliko znam vodi pregovore. Sto znaci da im je u interesu da se to sve desi, postoje i subvencije koje se mogu dobiti od zemalja clanica, posto se radi o nemalim investicijama. I to je i razlog sto se kod nas nista ne reciklira: kupiti masine koje kostaju preko/nekoliko miliona, da bi se doslo do zakljucka da: ili fali materijal (kako objasniti debilima da rijecna korita nisu kontejneri) ili da ne postoji trziste za granulat (kome prodati recikliranu robu na vec uhodanom trzistu? Znaci, potrebna je volja za prijem u EU (koje vise nema nego ima), onda su potrebni zakoni i institucije koje ce iste sprovesti, potom je potreban entuzijasta sa vise miliona koji bi ih ulozio na "duge staze", a ne klacisno bosanski take the money and run, znaci zakljucak: nece biti nikakvog govora o reciklazi sljedece tri godine.
(mislim, ovo je realno, a sad, postoji i druga varijanta, a ta je da debili preko noci postanu ekoloski svjesna bica i pocnu glasno zahtijevati.., ma zaboravi)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#30

Post by sojka »

Koji optimizam?! :-) :)

Lijepo vam je opisano :x sta bi moglo da se uradi i na koji nacin dugorocno promijeniti svijest kod ljudi :) , ali ipak stize tezina ogorcenosti i pesimizma koji mi je shvatljiv, ali mislim nije lijepo sto demolirate temu vlastitom nevjerom u projekat. :(

Idemo dalje...
:)

Dakle, prijaviti sve po opisanom i obratiti se gradovima u inostranstvu saveznistva za sponzoriranje ili bilo kojoj svjetskoj ustanovi za zastitu prirodne sredine. Potrebno je samo neko da se zalozi, ali izdaleka to je veoma tesko sprovodivo. Najbolje je kontaktirati kao prvo skole i univerzitete, a zatim uvesti to kao obavezu u preduzeca.

Posao od svega 2 sata.

Da ima vise angazovanosti, serijoznosti i sama bih se vise potrudila oko projekta, ali pod navalom konstante nevjere i inertnosti, ruke su mi nazalost svezane. :(

Optimizma malo. :)
Last edited by sojka on 24/01/2006 16:55, edited 1 time in total.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#31

Post by sojka »

PS. i da...nikada mi se nije dalo pricati da su svi koruptivni...a nisu.

Pa da najlakse je reci ne moze, naci milion negativnih primjera, a ima ih i odustati.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#32

Post by sojka »

PS. i da...nikada mi se nije dalo pricati da su svi koruptivni...a nisu.

Pa da najlakse je reci ne moze, naci milion negativnih primjera, a ima ih i odustati.
Post Reply