Recesija u svijetu i kod nas...

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

Ne vidim da je iko pokrenuo ovakvu temu, pa hajde da se malo zabavimo. Da vidimo koliko se uopste konta sve ovo, a pogotovo na koji nacin ce pogoditi nas.
Kako je uopste doslo do ove svjetske recesije? Ko je pokrenuo, kako i zasto?
Po meni, sve je zakuhala Amerika. Odron pocinje 2001 izreziranim napadom na WTC (licno misljenje), Pentagon, itd.. U tom momentu U$D je poceo slabiti, Rusija i Kina jacati, a Amerika je generalno polako gubila svoj uticaj u svijetu, sto je trebalo na neki nacin preokrenuti.
Najbolji nacin jeste zapocinjanjem rata, naravno van Amerike. Obajvljuje se rat terorizmu i Bin Ladenu, povlace za sobom svoje najodanije partnere (UK, Njemacka i Francuska), i tada pocinje sunovrat.
Samo po sebi ovo ne znaci nista i ovako gledano nema nikakve veze sa generalnim padom svjestke ekonomije. Medjutim, ako se pogleda druga strana svega toga, bice sve jasnije.
Americka ekonomska ekspanzija pocinje 60-ih, pogotovo 70-ih godina proslog vijeka, a uporedo sa nacionalnim rastom Amerika se pocinje siriti i globalno ulazuci svoj kapital gdje god je u svijetu to bilo moguce. Naravno, u najvecem broju slucajeva se ovo odvija pod maskom pomoci nerazvijenim zemljama, ali se istovremeno sire i u vec razvijenim zemljama poput Njemacke, UK, a kroz naftu (kao najveci svjetski potrosac) ulaze i u dilove sa Arapskim svijetom. Ovo uzrokuje mnoge krize, pa i ratove, u koje Amerika ulazi pod krinkom borbe protiv "komunistickih i socijalistickih rezima", a u stvari je osnovni cilj sirenje uticaja.

2001 i objavom rata terorizmu otvaraju se vrata za enormnu potrosnju svega, pogotovo ratne tehnike, a to uporedo zahtijeva i ogromne kolicine svjezeg novca. U tom momentu Amerika je taj novac i imala, medjutim, kako je vrijeme odmicalo tako je i priliv tog novca na nacionalnom nivou bio sve manji i nije uspijevao stizati potrosnju. Zadnji podaci govore da jedan dan rata u Iraku i Afganistanu kosta nevjerovatnih 12 milijardi (12.000.000.000) U$D. Kako su ovo ogromna sredstva, prvi korak prema njihovom brzom obnavljanju je bio podizanjem cijena nafte.
Uporedo, sva raspoloziva sredstva u Americi se preusmjeravaju na finansiranje tekucih ratova sto automatski dovodi do smanjenja kapitala u opticaju, finansijske institucije gube poslove i klijente, ljudi ostaju bez posla, a to dalje uzrokuje zaduzivanje kod jos uvijek likvidnih banaka i institucija, medjutm zaduzenja su bez pokrica jer ljudi jednostavno vise nemaju odakle da vracaju kredite. Tada dolazi i do proslogodisnjeg katastrofalnog pada americkih banaka jer nisu uspijevale da naplate ogromne hipoteke od gradjana, sto je dovelo do enormnih zapljena imovine, a samim tim i pada cijena nekretnina. Naravno, ove zapljene nisu rijesile nista jer su sada banke imale ogroman broj nekretnina i pokretnina u svom vlasnistvu, ali i dalje ih nisu mogle unovciti bez obzira na niske cijene za koje su sve nudili.

Kako se skoro sve svjetske berze ravnaju prema americkom dolaru, a dolar je u proteklih par godina vrlo nizak u odnosu na druge valute, na ovaj nacin je Amerika dolazila do dijela svjezeg kapitala.
Drugi dio sredstava su namicali ogromnim povlacenjem ranije ulozenog kapitala u drugim zemljama, sto evropskim sto azijskim. Kako se, po nekim statistikama, u mnogim zemljama svijeta ekonomije baziraju na cak i do 30% americkog kapitala, jasno je sta su ova povlacenja novca iz tih zemalja uzrokovala.
U vecini se pocinje desavati situacija slicna americkoj, cijena rastu, standard ih ne prati, firme se zaduzuju kod banaka i propadaju, ljudi ostaju bez posla.

Kao rezultat svega ovoga dolazi do pada cijena svega i svacega, prvenstveno nafte jer su glavni izvoznici (arapske zemlje) poceli gubiti na visokim cijenama iz razloga rapidno smanjene potrosnje. Medjutim, cak ni padom cijene nafte za oko 70% (sa 140$ na 40$ po barelu), situacija se ne moze popraviti tako brzo jer su nanesene stete neuporedivo vece.
Kako ovo popraviti?
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#2 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by kustah »

Jedna procijena duzine trajanja krize.

bordo - Duboka ekonomska i socijalna kriza, trajanje 5-10 godina.
crveno - Jaka ekonomska recesija, trajanje 3-5 godina.
svijetlo smedje - Recesija, trajanje 2-3 godine.
zuto - Stagnacija, trajanje 2-3 godine.
smedje - Recesija, politicka nestabilnost
bijelo - Kriza neznatana, ekonomije slabo razvijene

Image
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

S tim sto bismo i mi, Bosna, trebali biti smedji. Nasa ekonomija je totalno donja i nas recesija maltene ne moze ni pogoditi :)
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#4 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by BarbaDue »

Znaci u Bosni, Mongoliji i na Grenlandu nema krize :-D :lol: :lol: :lol:
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#5 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by therrarrius »

BarbaDue wrote:Znaci u Bosni, Mongoliji i na Grenlandu nema krize :-D :lol: :lol: :lol:
Pa rekao je Spiric da nema. Kome da vjerujem ako ne njemu :thumbup: :thumbup:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#6 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by zemo_online »

posljedice okupacije Iraka,svi placamo tu cijenu.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63359
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#7 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by BarbaDue »

Sto je jos gore placacemo te posljedice jos mnogo mnogo godina.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Truba »

dajte ba šta plašite narod i širite paranoju

da sam vlast uveo bih mjere

širenje paranoje o recesiji = zatvor :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Topla voda
Posts: 8148
Joined: 06/11/2006 23:59
Location: Auberge

#9 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Topla voda »

a sta je ovo na mapi,dole kod senegala,gdje ce bit veca kriza nego kod nas,jer su razvijeniji :lol:
Paolo Volpe & Sons
Posts: 13
Joined: 30/09/2008 04:54

#10 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Paolo Volpe & Sons »

Obzirom da je proteklih godina dijaspora bila najjaca privredna grana u BiH moze se ocekivati veliki pad siroke potrosnje zbog manjeg priliva novca.
Donekle mi je drago da ce trgovacki uvoznicki lobi sici sa zelene grane na koju je zasjeo jos od pocetka rata.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#11 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by ljubav_aha »

kustah wrote:Jedna procijena duzine trajanja krize.

bordo - Duboka ekonomska i socijalna kriza, trajanje 5-10 godina.
crveno - Jaka ekonomska recesija, trajanje 3-5 godina.
svijetlo smedje - Recesija, trajanje 2-3 godine.
zuto - Stagnacija, trajanje 2-3 godine.
smedje - Recesija, politicka nestabilnost
bijelo - Kriza neznatana, ekonomije slabo razvijene

Image
izvor :?:
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#12 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by kustah »

Autori su pokusali da kvantificiraju krizu i podijelili su je u cetiri segmenta: finansijsku,
ekonomsku, socijalnu i politicku krizu. Ona je predstavljena ovdje, i rezultat je te anticipacije,
za svaki od 6 regiona, prethodno gore postavljenih.

Image

PLAVA - Finansijska kriza
ZUTA - Ekonomska kriza
CRVENA - Socialna kriza
ZELENA - Politicka kriza
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#13 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

Nasa jedina "sreca" u svemu ovome je upravo nerazvijena ekonomija. Ako znamo da oko 50% ukupno zaposlenih u BiH na ovaj ili onaj nacin radi za drzavnu administraciju na svim nivoima, jasno je i koliko je ljudi preostalo da radi u proizvodnji bilo cega.
Od ostalih 50% zaposlenih bar dvije trecine otpadaju na privatni sektor (uvozno-prodajni) i neprofitne organizacije, pa je sasvim jasno da u najcrnjem scenariju mi u BiH ne mozemo imati vise od 10% ukupno otpustenih radi zatvaranja radnih mjesta.

Medjutim, za nase uslove cak je i ovo ogromna cifra jer bi se tu radilo o nekih mozda i 100.000 novo-nezaposlenih.
Pitanje je sta ce drzava uraditi da sve ovo sanira?
Ja mislim da ce se sada po hitnom postupku krenuti u zavrsnicu privatizacije (dakle - pljacku), odnosno "razduzivanje" Telekoma i energetskog sektora. Prilika je idealna jer mase trenutno gladnih postaju jos gladnije, a pridruzuju im se cak i nove "kolicine" onih koji ce vrlo brzo postati takodjer gladni.
Prodajom spomenutog "drzava", tj. vlast, ce inkasirati par milijardi KM, od cega ce jednim dijelom (manjim, naravno, i ne vecim od nekih 30-40%), podmiriti nezadovoljstvo naroda i kupiti socijalni mir, dok ce ostatak biti ravnomjerno rasporedjen na ekonomski rast i ulaganja - 10-15% na ceste, proizvodnju (ono sto je ostalo) i sl, a ostatak u svoje dzepove.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#14 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by kustah »

test01 wrote:posljedice okupacije Iraka,svi placamo tu cijenu.
To mozda moze biti jedan od elemenata krize, ali samo unutrasnje-ekonomske za US.
Globalna politicka steta i kriza koju ova zemlja uzrokuje svojim ponasanjem je davno
nanesena i uvijek je tu. Jedan od primjera je i danasna BiH, kao i ostale zemlje Balkana.

Treba izbaciti rijec recesija, i poceti koristiti depresija. Ona je uzrokovana jednom
politicko-ekonomskom ideologijom koja se zove Laissez-faire i svjedoci smo (na srecu)
njenog kraha i isceznuca Anglo-saksonskog modela te ekonomije, koju su oni
nemilosrdno sirili kroz: State Department, IMF, WB, USAID, raznorazne NVO i pojedince
kao recimo George Soros.

Rekao bih, Burn in Hell: Milton Fridman and John Maynard Keynes
Last edited by kustah on 10/02/2009 14:35, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

To je vec pogresno.
Ako si procitao prvi post, onda je jasno da rat i Iraku ima i te kako siroke konsekvence po cijeli svijet, i to upravo radi Amrickog kapitala koji je rasprostranjem po cijelom svijetu.
Anglo-saksonski model ekonomije je, kratko receno - kapitalizam, i mogu se sloziti da su SD, IMF, WB, USAID itd. uveliko doprinijeli sirenju ovoga, medjutim nikako ne mogu u sve to da uklopim NVOe, a pogotovo ne G.Sorosa...
Koliko ja znam, G. Soros je filantrop, pokretac OSI-a (Open Society Institute) kroz koji se vec godinama zagovara otvoreno i civilno drustvo, u kojem bas i nema nekog traga kapitalizma.
Njegova druga strana, dakle licna strana G.Sorosa, jeste bazirana na njegovom ekonomskom profilu, ali to je cisto profitna strana koja je opet 90% bazirana na berzanskim poslovima, sa svrhom ostvarenja zarade, a od koje se, opet, finansira cijela jedna mreza njegovih organizacija u preko 30 zemalja svijeta, velikom vecinom nerazvijenih. Ukljucujuci i sve Balkanske zemlje.
Koliko je meni poznato, a jeste, G. Soros nema ama bas nikakve zarade ni u BIH, ni u Srbiji. Kosovu, Hrvatskoj ili Makedoniji...
Last edited by Dozer on 10/02/2009 14:38, edited 1 time in total.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#16 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by kustah »

Onda Ti, malo toga znas!

Evo recimo jedan primjer. Rekao si da je US ekonomija dozivjela ekspanziju 70-ih. To je
u stvari godina pocetka pada US ekonomije. Te godine u Avgustu je Nixon napustio Bretton
Woods sporazum i pocelo je stampanje novca.

George Soros filantropist!? De uozbilji se, da bih te ozbiljno i prihvatio.
Last edited by kustah on 10/02/2009 14:42, edited 1 time in total.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#17 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

Pa prosvijetli me...
mmostar
Posts: 518
Joined: 14/01/2009 13:51

#18 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by mmostar »

therrarrius wrote:
BarbaDue wrote:Znaci u Bosni, Mongoliji i na Grenlandu nema krize :-D :lol: :lol: :lol:
Pa rekao je Spiric da nema. Kome da vjerujem ako ne njemu :thumbup: :thumbup:
Sad si me malo oraspoložio,ako tako kaže Špirke odoh misno pajkiti :D .Stručnjak je to :-)
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#19 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

:-D
Nisam rekao 70-te, nego 70-ih.

A deder mi pojasni sta je Soros?
Ja vrlo dobro znam sta je i ko je, ali hajde mi ti pojasni. Mislim da je neozbiljno izbacivati stvari bez ikakve argumentacije. Evo, reci mi da li uopste znas koliko je taj Soros dao SVOG novca u BiH? I da li uopste jos daje? Sta je napravio i ostavio BiH?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#20 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by jefferson »

Jebote sta se mozes gluposti nacitat ovdje.
Eto mi smo nerazvijena ekonomija pa nas nece uhvatiti.
OK! Hajde, hipoteticki da je to tako (sto nema veze sa zdravim razumom), hocel mi gospoda objasniti kako je onda nevazno sto su najzdravije firme u ovoj drzavi izvozne firme! Aluminiji, Mittal, Natron, itd! Sa padom svjetske ekonomije i ove firme odma osjete udarac, a one su te koje proizvode pare. Sad ce doci do povecanja deficita koji je svakako ogroman i onda neko kaze eto nas nece uhvatit.
Strasno!
problem u ovoj prici sto su bosanci navikli da zive u rupi pa ekonomije nije uopce na listi 5 najvaznijih tema. Mislim kako ce biti pored Zlatka Lagumdzije, Reisa, granica, itd. Zato gospodo gledajte kako se izvlace stari nacionlani jokeri iz rukava samo da bi ljudi sto manje obracali paznju na ekonomiju!
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#21 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

Upravo se o tome i radi. Mi ekonomiju imamo, ali je ona ipak vrlo slaba, a nekoga ko je slab recesija ne moze pogoditi u mjeri kao nekoga koji je ekonomski jak. Logika. Pojedinacne kompanije, pogotovo izvozno orjentisane, u svakom slucaju ce biti i te kako pogodjene, ali opet gledano u BiH okvirima tih kompanija je vrlo malo i one, gledano na GDP, nisu ni blizu kompanija u razvijenim ekonomijama. To je poenta.

I naravno da cemo svi mi osjetiti sve cak i sa ekonomijom kakvu imamo, ali pitanje je - sta uraditi da se taj uticaj minimizira, ali stvarno minimizira, po arod, ne samo na papiru i prema politicarima.
User avatar
kustah
Posts: 527
Joined: 10/03/2007 16:14

#22 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by kustah »

Image

Jesi li to dobio besplatno kurs stranog jezika, pa hvalis George Swartza aka George Soros, u
finaskijskom svijetu znanog kao "hit and run men". Ili je pak negdje platio nekoliko servera i
racunara, a na drugoj strani polozio temelje za privatizaciju, citaj opustosenje domace ekonomije.
Najbolje hajmo ga slaviti i kakav praznik osnovati po njemu. SDA bi prihvatila tu inicijativu sirokih
ruku.

Ovo je samo rudimentarna-pocetna shema njegovih veza. Mrsko mi bilo da kopam dublje, jer
bih se nasekirao pravo, sta stoji iza maske ovoga samozvanog "filantropa i filozofa", a ljudi to
kupe kao istinu.I druga stvar ljudi te odmah optuze da si zagovornih konspiracije, a i nije tema
ovoga posta.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#23 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol:
Tek sad vidim da pojma nemas o cemu pricas.
Ali evo, da ja tebe malo prosvijetlim, kad vec ti ne mozes mene.
Ta sema koju si dao ne pokazuje nista drugo osim njegovih veza, a ako se malo dublje zadas, vidjeces da se radi o ekonomskim vezama.

Da je on imao bilo sta u bilo kakvoj privatizaciji u BiH - to je totalna nebuloza plasirana upravo od strane SDA i slicnih, jer im njegovo ucesce u BiH drustvu remeti masu planova, kriminalnih naravno.

Za tvoju informaciju, taj isti Soros je u BiH do sada injektirao preko 100 miliona KM, kroz razne programe i projekte usmjerene na jacanje civilnog drustva u cjelini, obrazovanja, vladavine prava, lokalne samouprave, itd. itd.
Neki od njegovih uspjeha su:
- Media Centar (danas zaseban centar, bez ikakvih obaveza prema njemu)
- Soros skola stranih jezika (danas potpuno nezavisna i komercijalizovana i potpuno prepustena lokalnom nivou, tj.sama sebi, bez ikakvih obaveza prema njemu. Cak je i ime promijenjeno)
- MIT centar (danasnji fakultet menadzmenta u okviru ekonomskog fakulteta, i opet bez ikakve obaveze prema njemu)
- Debatni centar (danasnji Centar za kulturu dijaloga, i opet bez ikakve obaveze prema njemu)
- Step by Step (takodjer danas samostalni i bez ikakvih obaveza prema njemu)
- SRCe (Studentski resursni centar, takodjer danas samostalan i opet - bez ikakvih obaveza prema njemu)

Opremio je X skola sirom BiH svime i svacime, njegovim parama je odstampano X knjiga, uradjeno X analiza, pokrenuto X projekata, stotine ljudi otislo, a i danas idu, na usavrsavanja, doskolovavanja, postdiplomske studije, medicinska usavrsavanja, itd.
I na kraju - i dan danas, i pored svih mogucih podmetanja koja mu se serviraju, i dalje u BiH godisnje ulaze preko 6 miliona KM, sto direktno sto indirektno.
Od svega nabrojanoga nikada nije izvukao ni jedne jedine marke, a gledajuci na profil aktivnosti, volio bih da mi neko kaze i na koji nacin, odnosno na cemu je on to ovdje mogao zaraditi?

Toliko o doticnom i njegovom liku i djelu u BiH.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#24 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by jefferson »

Dozer wrote:Upravo se o tome i radi. Mi ekonomiju imamo, ali je ona ipak vrlo slaba, a nekoga ko je slab recesija ne moze pogoditi u mjeri kao nekoga koji je ekonomski jak. Logika. Pojedinacne kompanije, pogotovo izvozno orjentisane, u svakom slucaju ce biti i te kako pogodjene, ali opet gledano u BiH okvirima tih kompanija je vrlo malo i one, gledano na GDP, nisu ni blizu kompanija u razvijenim ekonomijama. To je poenta.

I naravno da cemo svi mi osjetiti sve cak i sa ekonomijom kakvu imamo, ali pitanje je - sta uraditi da se taj uticaj minimizira, ali stvarno minimizira, po arod, ne samo na papiru i prema politicarima.
Izvini, ali o cemu ti pricas?
Ja znam deset vlasnika firmi koji cupaju kosu na glavi kakvi je stanje. To sto na dnevniku mozes cuti kako Spiric rekao ono, kako krije ovo u ladici, kako je Dodik otisao iz Minhena, kako Reis gradi dvor itd, a njima se cisto jebe za ekonomiju ne znaci da ce nas zaobici recesija.
Problem koji mi imamo sto mi nemamo para da premostimo gubitke koji ce se desiti u ovoj godini kroz skupljanje poreza. Hoces reci da ce biti para za auto put kao prije dvije godine? Pogledaj budzet federacije kako se puni.
Sto se tice tih "malih" firmi, evo kako su poslovale:

1. Aluminiji: 250 miliona eura ili 322 miliona dolara
2. Mittal steel: 181,6 miliona eura ili 234,26 miliona dolara
3. ASA Prevent: 122 miliona eura ili 157 miliona dolara
Zajedno 713,26 miliona dolara.
To su tri najveca u 2007 godini, a evo BH GDP po podacima CIA-e: 19,36 milijardi dolara!
Od toga, trebas da znas da je skoro dvije milijarde doalra u nasu ekonomiju ubrizgano od strane dijaspore koja masovno gubi posao!
Znaci samo ova tri proizvodjaca imaju udio u GDP-ju od 3,7%.
Sada, ako pogledas sve prave ekonomije, vec su donjele stimulans planove, manje poreske olaksice itd.
Stoga, koga mi zezamo?
Dva mjeseca federalni uposlenici nemaju plate. Konkretno mojim roditeljima na osnovu obavljenih poslova Federacija i kanton duguju za nekoliko mjeseci pozamasnu sumu novca jer para NEMA!!!
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#25 Re: Recesija u svijetu i kod nas...

Post by Dozer »

Ti mene ocito ili ne razumijes ili neces da razumijes sta pricam...
Pa o tome ti i ja pricam. Mi imamo svega par velikih proizvodjaca, velika vecina novca koji je kod na u opticaju dolazi izvana, bilo kroz nasu dijasporu, bilo kroz raznorazne strane firme, predstavnistva, ambasade i sl.
Kako pada ekonomija vani, kako ljudi tamo gube posao, tako je i manje love kod nas. Istovremeno rapidno opadaju narudzbe izvana prema domacim izvoznim firmama, koje si i naveo, a to ce dovesti do otpustanja radnika. I to sam upravo i rekao. Medjutim, opet ce se otpustiti radnici iz ionako jadnih proizvodnih djelatnosti. Administracija ostaje ista (pri tome znam o cemu pricas jer i moja zena je na federalnom budzetu i znam sta je i kako je s platom), odnosno administracija se ne smanjuje ni za milimetar, iako ne spada u proizvodni dio ekonomije ni na koji nacin.

Apsolutno se ne vodim nicim sto kazu domaci politicari, reis, itd., cak sta vise vrlo dobro znam koliko lazu i petljaju.

Ali sta da se radi?
Po meni, prvo i pod hitno treba srezati administraciju na svim nivoima. Nedavno sam negdje opisivao slucaj parlamentarnog restorana, zgrada zajednickih institucija. Tamo sef restorana ima sekretaricu, zamjenika i dva nadredjena. Dakle - 5 ljudi obavlja posao jednog covjeka, i to bukvalno. I takva je situacija manje-vise u svim resorima. Kada udjes u ministarstvo prometa i komunikacija, kantonalno, ujutro u 10h, u kancelarijama ces zateci po 3-4-5 ljudi koji cak ni kompjutere nisu upalili, koji lezerno sjede u nekom cosku i ispijaju kafu, a samo ce se jedno od njih dici da te pita sta ti treba, i najcesce te uputiti u drugu kancelariju gdje zatices istu sliku.
Naravno da administracija nije jedini problem, ali se na tome definitivno mogu napraviti i te kakve ustede, a upravo radi tolike administracije jednostavno i nema dovoljno novca za bilo sta dalje.
Fabrike same ne mogu puno, limitirani su, a sada i degradirani upravo radi situacije van BiH.

Ali, u medjuvremenu, drzava, ako je uospte ima (a nema) jednostavno nema kompetentnih ljudi koji su u stanju i smisliti, a kamoli pokrenuti bil okakve korake ka saniranju tek nadolazeceg belaja...
Post Reply