Recesija

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
sebilj
Posts: 439
Joined: 13/04/2007 11:39

#26

Post by sebilj »

upravo je FED srezao jos 0.75 % na 3.50 %
lov u mutnom najveci u zadnjih 10 godina
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#27

Post by pitt »

sebilj wrote:upravo je FED srezao jos 0.75 % na 3.50 %
lov u mutnom najveci u zadnjih 10 godina
dzaba i to.........future su skocile 21+ nakon odluke da bi po otvorenju marketa S&P otisao 3% u helac. Rate cuts nisu dovoljni za ekonomski oporavak a majmunkov plan je slab sto se budzeta tice.

kao sto rece legenda Lord Keynes:

The market can remain irrational longer than you can remain solvent."

jedan kolega je mudro zakljucio da se gore navedeni citat moze ispravno koristiti i kada se rijec "market" zamjeni sa "girlfriend" ili "wife" :D:D:D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#28

Post by callmethebreeeze »

jes mi drago sto nisam kupio akcije, a pocetkom januara smo bili u banci i pricali o toj varijanti :D
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#29

Post by walkabout »

callmethebreeeze wrote:jes mi drago sto nisam kupio akcije, a pocetkom januara smo bili u banci i pricali o toj varijanti :D
A sta ti se desava sa penzionim fondom? :roll: :sad:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#30

Post by callmethebreeeze »

walkabout wrote:
callmethebreeeze wrote:jes mi drago sto nisam kupio akcije, a pocetkom januara smo bili u banci i pricali o toj varijanti :D
A sta ti se desava sa penzionim fondom? :roll: :sad:
ne znam.
nisam ni pomislio na to pravo da ti kazem.
bice valjda bolje, a ima vremena do penzije.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#31

Post by newone »

pitt wrote:pa telale ti svaki dan preko svih medija i za druge stvari pa ne radis sve sto ti predloze. Nije nam bog da mozak bez razloga :)

Nama jeste, ali vecini Amerikanaca nije!!!
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#32

Post by Panasonic »

Sta je sa Nasdaqom? Kada ce microsoft i co. prikazati svoje poslovanje...?
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#33

Post by pitt »

newone wrote:
pitt wrote:pa telale ti svaki dan preko svih medija i za druge stvari pa ne radis sve sto ti predloze. Nije nam bog da mozak bez razloga :)

Nama jeste, ali vecini Amerikanaca nije!!!
sto to nije? Ja ne znam da je iko od mojih prijatelja, poznanika, i raje koje znam nasjeo na ove bombe
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#34

Post by fantom slobode »

Svaka lekcija se placa.Nekada su casovi skuplji, a nekada jefitniji.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#35

Post by pitt »

Panasonic wrote:Sta je sa Nasdaqom? Kada ce microsoft i co. prikazati svoje poslovanje...?
Microsoft ce objaviti svoje za Q4 24 januara nakon sto se market zatvori. ne znam za ostale tech.......
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#36

Post by LjepoticaiZvjer »

newone wrote:
dr.pi wrote:
newone wrote: Sve tacno da ti te iste Evropske banke nisu kupovale CDO's na Americkom marketu u kojim su zapakovani ti hipotekarni krediti pa sada i one padaju u nelikvidnost.
Drugo, skoro 50% prizvoda i usluga Evropljani prodaju na Americkom trzistu tj. Amerikancima koji kao "kauboji" su najveci potrosaci na svijetu. Sada kada im je potrosacka moc jako pala, a tendencija je i daljeg pada, Evropljani nece imati prilike te svoje proizvode i usluge prodati Amerima. To ce dovesti do zestokog usporenja Evropske ekonomije.
Ocekuj recesiju u Evropu od 1. Juna ove godine.
Znas onu staru, kad Amerika kihne, cijeli svijet dobije upalu pluca!
Vecini evropskih zemalja najvazniji izvoz je Evropa odnosno druge clanice. Pogotovo nove zemlje clanovi EU tj istocni blok ;)

Nije Evropi Amerika problem, nikada ni bio...glavobolju im prave Kina i Indija. Zato se i ovoliko uzurbano ujedinjuje.
Pa naravno da im Amerika nikada i nije bila problem vec jedno veliko trziste gdje mogu prodavati svoje proizvode. I naravno kako i sam pises sada su tu Kina i Indija i one nude Americkom potrosacu skoro sve ono sto im nudi i Evropa, kvalitetnije i za mnogo manje pare. E zato ti se Evropa uprpila!
najbolje su mi teorije ovih odraslih na americkim preseravanjima, izvini na izrazu. fakat su te dobro naucili.
necu komentarisati tvoje gornje postove, koji zbog konstantne nepotrebne upotrebe engleskih rijeci pravo podsjecaju na ono pismo muje iz kanade , al haj, da se vratimo na ekonomiju.
amerika daleko od toga da je kihnula, nego se dobro razboljela, cak im ni konstantno spustanje kreditnih stopa ne pomaze. vise im niko ne vjeruje da su toliko jaki i mocni, jer eto ne mogu cak ni sami sebi pomoci. da se to negativno odrazava na citav svijet pa tako i evropu, naravno da jeste istina, ali samo kratkorocno, mozda ameri postaju siromasniji, ali zato kinezi postaju bogatiji, tako da se pravi novi balans snaga, evropa je tu srednji igrac kako god okrenes.
a to da su kineski proizvodi kvalitetniji od europskih ono fakat necu komentarisati.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#37

Post by pitt »

nije da se ne slazem u svemu sa tobom, ali ne mislim bas da se amerika dobro razboljela.....a da je bolesna to je cinjenica. mada mimo svih ocekivanja ni kina a ni indija ne cvjetaju dok je krize u americe. Cinjenica je da su standard zestoko popravio u tim zemljama (kao u vecimi EM ekonomija a posebno ostalim BRIC zemljama), ali je dosta neravnomjerno rasporedjeno a i te zemlje manjkaju osnovnu infrastrukturu sto u nekim slucajevima cak i gusi daljni napredak. Iskreno, svaki ekonomista i profesionalac sa Wall Street ce vam reci da je amerika i umorna vise od titule najjace i najrazvijenije zemlje u koju ce se sve nade polagati.
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#38

Post by LjepoticaiZvjer »

ma mene ti iskreno zivcira kad ljudi podpadnu pod neciji uticaj, pa neovisno o cinjenicama drze predavanje (a pri tome uopste ne mislim na tebe). takve sam ljude nazalost cesto sretala, ono mi amerikanci naj isl.
ja sam se odskolovala ne zapadnoevropskim fakultetima, koji opet imaju teznju pljuvanja po americkom sistemu, ali ipak znam stati sa strane i reci ovo valja ovo ne valja, kako u americi tako i evropi.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#39

Post by pitt »

Shvatam te u potpunosti. Glupo je i biti tako nastrojen kada cinjenice (brojke) istinu govore. Americka ekonomija jeste u krizi ali je jos pod upitnikom da li se radi o recesiji ili samo naglom slabljenju. Jos nisu svi podaci (statistike) koji su relavantni objavljeni i jasnije ce biti u narednih par mjeseci. Samo ono sto je iznenadilo sve analiticare je cinjenica da ostatak svijeta (prvenstveno zemlje u razvoju) su takodje zapale u probleme, a ocekivalo se da ce one bar malo izbalansirati stvar. To je jedan od indikatora koji pristalice recesije koriste kao dokaz da smo usli u recesiju i da je slaba potraznja (trenutno) u americi za proizvodima iz tih zemalja jer narod pokusava ustediti. Sa druge strane, i pored ovoga se rast u kini ocekuje da bude malo slabiji od 10%, sto i nije toliko lose. Vrijeme ce pokazati.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#40

Post by karanana »

Jedna dobra stvar u vezi ove recesije, i neka mi oproste stock i share holderi, vlasnici raznoraznih IRA, OK41-ova i slicnih fondova, je ta da ce cijene nafte opasti, a to je nama obicnim smrtnicima jedini znak recesije.

Samo dzaba je i to ovdje kod nas kad nas ove bale zavaravaju iz dana u dan i pravdaju rast cijena sa rastom cijena energenata. Evo opet su najavili porast nekih cijena i koriste isti razlog, a i mogu kad je narod budalast i ne zna da je u 2-3 dana nafta pojeftinila za 12-13 dolara po barelu. hocemo li ikad doziviti da padnu cijene zbog pada cijena energenata, kako na pumpi tako i u granapima? I donc sink so.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#41

Post by pitt »

ma slaba ti je to utjeha ako pukne prava recesija :D:D

jutros market izgleda kao staljingrad '43 :D:D Futures na S&P500 su vec opale oko 43 nakon loseg izvjestaja Motorole i slabog predvidjanja za Apple. Ipak se okrece.... :D:D:D:D
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#42

Post by karanana »

Ma i prava recesija nece uticati ni na sta ovdje u Bosni. Mislim da ni Europa vise nije toliko zavisna i povezana sa onim sto se desava u Americi. U svakom slucaju, Bosna nije. Kod nas je berza toliko jaka da je potpuno nezavisna, samo je mogu uzdrmati manipulacije sa dionicama lokalnih mocnika.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#43

Post by pitt »

karanana wrote:Ma i prava recesija nece uticati ni na sta ovdje u Bosni. Mislim da ni Europa vise nije toliko zavisna i povezana sa onim sto se desava u Americi. U svakom slucaju, Bosna nije. Kod nas je berza toliko jaka da je potpuno nezavisna, samo je mogu uzdrmati manipulacije sa dionicama lokalnih mocnika.
pa nije recesija samo teret za berzu vec i za sve ostalo. ovo sve sto se desava sada u Americi se preljeva i po evropi. Zemlje u razvoju i tekako mogu najebati jer one zavise od zvog izvoza u razvijene zemlje. Kad razvijeni svijet spuca inflacija i potraznja za tim proizvodima ce dosta ofaliti i eto ti belaja. DOduse, bosna (kao zemlja koja uvozi svacije smece a izvozi mali procenat koji bukvalno prodaje nizasta susjedima} mozda i nece nadrljati toliko :).
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#44

Post by Panasonic »

pitt wrote:
karanana wrote:Ma i prava recesija nece uticati ni na sta ovdje u Bosni. Mislim da ni Europa vise nije toliko zavisna i povezana sa onim sto se desava u Americi. U svakom slucaju, Bosna nije. Kod nas je berza toliko jaka da je potpuno nezavisna, samo je mogu uzdrmati manipulacije sa dionicama lokalnih mocnika.
pa nije recesija samo teret za berzu vec i za sve ostalo. ovo sve sto se desava sada u Americi se preljeva i po evropi. Zemlje u razvoju i tekako mogu najebati jer one zavise od zvog izvoza u razvijene zemlje. Kad razvijeni svijet spuca inflacija i potraznja za tim proizvodima ce dosta ofaliti i eto ti belaja. DOduse, bosna (kao zemlja koja uvozi svacije smece a izvozi mali procenat koji bukvalno prodaje nizasta susjedima} mozda i nece nadrljati toliko :).
Sta ovo konkretno znaci? Zemljama u razvoju ce biti teze izvoziti jer razvijene zemlje zbog inflacije nece kupovati te proizvode...? Pa i razvijene zemlje zavise od izvoza i industrijske prozivodnje, onda ni njihovi proizvodi nece biti prodavani dinamikom kojom su dosad.

Sta je dovelo do "recesije", kreditna kriza? A sta je dovelo onda do kreditne krize?
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#45

Post by newone »

LjepoticaiZvjer wrote:
newone wrote:
dr.pi wrote: Vecini evropskih zemalja najvazniji izvoz je Evropa odnosno druge clanice. Pogotovo nove zemlje clanovi EU tj istocni blok ;)

Nije Evropi Amerika problem, nikada ni bio...glavobolju im prave Kina i Indija. Zato se i ovoliko uzurbano ujedinjuje.
Pa naravno da im Amerika nikada i nije bila problem vec jedno veliko trziste gdje mogu prodavati svoje proizvode. I naravno kako i sam pises sada su tu Kina i Indija i one nude Americkom potrosacu skoro sve ono sto im nudi i Evropa, kvalitetnije i za mnogo manje pare. E zato ti se Evropa uprpila!
najbolje su mi teorije ovih odraslih na americkim preseravanjima, izvini na izrazu. fakat su te dobro naucili.
necu komentarisati tvoje gornje postove, koji zbog konstantne nepotrebne upotrebe engleskih rijeci pravo podsjecaju na ono pismo muje iz kanade , al haj, da se vratimo na ekonomiju.
amerika daleko od toga da je kihnula, nego se dobro razboljela, cak im ni konstantno spustanje kreditnih stopa ne pomaze. vise im niko ne vjeruje da su toliko jaki i mocni, jer eto ne mogu cak ni sami sebi pomoci. da se to negativno odrazava na citav svijet pa tako i evropu, naravno da jeste istina, ali samo kratkorocno, mozda ameri postaju siromasniji, ali zato kinezi postaju bogatiji, tako da se pravi novi balans snaga, evropa je tu srednji igrac kako god okrenes.
a to da su kineski proizvodi kvalitetniji od europskih ono fakat necu komentarisati.
Amerika se ovaj put izgleda zaista dobro razbolila i tu si u pravu. Plasim se da ce se i cijeli svijet za njom razboliti isto tako. Sto se tice Evrope stvari ce ici malo lagged (sta ces volim koristiti Engleske rijeci!).
Isto je tako cinjenica da Amerikanci ne zele vise biti lokomotiva svjetskog ekonomskog razvoja. Amerika je umorna od toga i sve je u posljednjih petnaestak godina ucinila da se dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta, Kina i Indija, ekonimski osnaze. Radi to tako sto svoje kompanije, sa njima i radna mjesta, tehnologije kao i ogromne investicije salje, premjesta, seli u prvenstveno te dvije zemlje.Naravno tu je i dugorocni interes Amerike da se podigne zivotni standard stanovnika u tim zemljama, da oni postanu potrosaci i samim tim i kupci Americkih proizvoda i usluga u buducnosti. Naravno tu je izmjestanje i prljavih tehnologija kao i jeftina radna snaga u tim zemljama. Drugi cilj Amerike je da da se u buducnosti balansira finansijska odgovornost za globalni finansijski biznis na sve ucesnike u tom biznisu.
Problem je da su Amerikanci i kao pojedinci, a tako i njihove kompanije i administracija najveci potrosaci u svijetu.Jucerasnji podaci sa CNN-a kazu da 56% sveukupne Azijske proizvodnje zavrsi u Americi i 50% Evropske.Da ne spominjem zemlje proizvodjace nafte koje jos uvijek najvise plasiraju svoj proizvod u Ameriku jer je ta zemlja jos uvijek najveci potrosac nafte i njenih derivata. U situaciji kada se Amerika dobro razboli tj. kada kupovna moc stanovnistva drasticno padne i kompanije prestaju poslovati, gdje ce onda Evropljani prodati svojih 50% i Azijati svojih 56% proizvoda i usluga!!! Evropsko i Azijsko trziste ne moze te proizvode apsorbovati niti ih prodati na nekom drugom trzistu. Ovo je upravo razlog koji ce dovesti cijeli svijet u recesiju, ako i Amerika udje u istu, a kako stvari stoje vec je u recesiju duboko zakoracila, doduse nesluzbeno. Jedna cetvrtina svjetskog proizvodnog outputa se proda u Americi. Pa gdje ce svijet to onda prodati ako je Amerika u ekonomskom bullshitu? Odgovor je nigdje, proizvodnja u svijetu ce se drasticno smanjiti, veliki broj ljudi ce ostati bez posla, plate ce stagnirati, a inflacija ce rasti.
Za tvoju informaciju, Kini ce trebati najmanje jos 30 godina da stigne Ameriku pod uslovom da se razvija stopom 15% godisnje. Stopa razvoja u 2007 joj je bila 12%.
Kineski proizvodi su i te kako kvalitetni i postaju kvalitetniji iz dana u dan i jos uvijek su jeftiniji od Evropskih. Ne pisem ovdje o Kineskim igrackama i krpicama vec o proizvodima visoke tehnologije.Svi dijelovi za Boing avione se proizvode u Kini a assembliraju se u Americi. Evo su proizveli i svoj prvi vlastiti putnicki avion a od 2015 pocinju i serijsku proizvodnju velikih putnickih aviona. Zatim tu su industrijske masine i alatke, zeljezo, aluminij, proizvodi elektronike od tv aparata do racunarskih komponenti,....,uskoro spremaju i prvu posadu na Mjesec. To je nacija koja ima najbrzi tehnoloski napredak u istoriji covjecanstva. Blesavi su oni koji ih podcjenjuju.
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#46

Post by LjepoticaiZvjer »

haj onda mogu reci da se u osnovi slazemo, mada se te tvoje cifre mogu tumaciti i malo drugacije ( kao npr stopa rasta je u nerazvijenim zemljama laksa za napucati, ono bukvalno receno sagradis jednu fabriku , a nisi prije imao ni jednu, i teoretski si se razvio za cnna)
amerika je posljednih godina napravila dosta losih poteza, i samu sebe ukopala, a zato su se neki kinezi razvili ( ne bih bas rekla tehnoloski napredak, jer im je sva pamet uvezena od stranih firmi, sto znaci da se razvoj desio u nekoj americi i evropi pa je njima poslat, kod njih je plafon kopiraj da izgleda isto, a kvalitet..., tako da ne treba mijesati eu i usa firme koje tamo imaju svoje fabrike sa kineskim firmama.)
dugorocno gledano, na svjetskom trzistu nece biti jedan glavni igrac nego njih par, sto mozda i nije tako lose, cisto da opet neki kauboj ne moze praviti probleme, i suprotno.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#47

Post by pitt »

LjepoticaiZvjer wrote:haj onda mogu reci da se u osnovi slazemo, mada se te tvoje cifre mogu tumaciti i malo drugacije ( kao npr stopa rasta je u nerazvijenim zemljama laksa za napucati, ono bukvalno receno sagradis jednu fabriku , a nisi prije imao ni jednu, i teoretski si se razvio za cnna)
amerika je posljednih godina napravila dosta losih poteza, i samu sebe ukopala, a zato su se neki kinezi razvili ( ne bih bas rekla tehnoloski napredak, jer im je sva pamet uvezena od stranih firmi, sto znaci da se razvoj desio u nekoj americi i evropi pa je njima poslat, kod njih je plafon kopiraj da izgleda isto, a kvalitet..., tako da ne treba mijesati eu i usa firme koje tamo imaju svoje fabrike sa kineskim firmama.)
dugorocno gledano, na svjetskom trzistu nece biti jedan glavni igrac nego njih par, sto mozda i nije tako lose, cisto da opet neki kauboj ne moze praviti probleme, i suprotno.
pa to je i cilj normalnim amerikancima......da svjetska ekonomija nije na njovim ledjima. Taj trend je u tok i svake godine sve vise i vise raste postotak drugih ekonomija u svjetskom GDPu, dok americki opada. naravno, treba dosta vremena proci da se sve to izbalansira.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#48

Post by pitt »

Panasonic wrote:
pitt wrote:
karanana wrote:Ma i prava recesija nece uticati ni na sta ovdje u Bosni. Mislim da ni Europa vise nije toliko zavisna i povezana sa onim sto se desava u Americi. U svakom slucaju, Bosna nije. Kod nas je berza toliko jaka da je potpuno nezavisna, samo je mogu uzdrmati manipulacije sa dionicama lokalnih mocnika.
pa nije recesija samo teret za berzu vec i za sve ostalo. ovo sve sto se desava sada u Americi se preljeva i po evropi. Zemlje u razvoju i tekako mogu najebati jer one zavise od zvog izvoza u razvijene zemlje. Kad razvijeni svijet spuca inflacija i potraznja za tim proizvodima ce dosta ofaliti i eto ti belaja. DOduse, bosna (kao zemlja koja uvozi svacije smece a izvozi mali procenat koji bukvalno prodaje nizasta susjedima} mozda i nece nadrljati toliko :).
Sta ovo konkretno znaci? Zemljama u razvoju ce biti teze izvoziti jer razvijene zemlje zbog inflacije nece kupovati te proizvode...? Pa i razvijene zemlje zavise od izvoza i industrijske prozivodnje, onda ni njihovi proizvodi nece biti prodavani dinamikom kojom su dosad.

Sta je dovelo do "recesije", kreditna kriza? A sta je dovelo onda do kreditne krize?
Inflacija nije isto kao recesija. Razvijene zemlje takodje izvoze ali njihova ekonomija nije toliko ovisna o izvozu kao kod zemalja u razvoju (kina, indija, brazil, itd). U razvijenim zemljama jaka je i domaca potraznja dok je kod zemalja u razvoju to tek u blagom usponu.
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#49

Post by LjepoticaiZvjer »

pitt wrote:
LjepoticaiZvjer wrote:haj onda mogu reci da se u osnovi slazemo, mada se te tvoje cifre mogu tumaciti i malo drugacije ( kao npr stopa rasta je u nerazvijenim zemljama laksa za napucati, ono bukvalno receno sagradis jednu fabriku , a nisi prije imao ni jednu, i teoretski si se razvio za cnna)
amerika je posljednih godina napravila dosta losih poteza, i samu sebe ukopala, a zato su se neki kinezi razvili ( ne bih bas rekla tehnoloski napredak, jer im je sva pamet uvezena od stranih firmi, sto znaci da se razvoj desio u nekoj americi i evropi pa je njima poslat, kod njih je plafon kopiraj da izgleda isto, a kvalitet..., tako da ne treba mijesati eu i usa firme koje tamo imaju svoje fabrike sa kineskim firmama.)
dugorocno gledano, na svjetskom trzistu nece biti jedan glavni igrac nego njih par, sto mozda i nije tako lose, cisto da opet neki kauboj ne moze praviti probleme, i suprotno.
pa to je i cilj normalnim amerikancima......da svjetska ekonomija nije na njovim ledjima. Taj trend je u tok i svake godine sve vise i vise raste postotak drugih ekonomija u svjetskom GDPu, dok americki opada. naravno, treba dosta vremena proci da se sve to izbalansira.
hmm, pa ne bih se u bas slozila sa tobom. americi je ta vodeca uloga donosila samo korist, slabo stetu. bas zbog toga sto je amerika pocela slabiti pocela se desavati recesija. zasto- amerika je uvijek bila u minusu, tj trosila vise nego sto je proizvodila, ali je ravnotezu uspjela odrzavati bas zbog statusa vodece sile sa najjacom i najsigurnijom valutom, pa je citav svijet poslovao u dolarima ( sto jer su sami htjeli, sto jer su morali-npr nafta, pa sada energetski sektor prvi pada), citav svijet je trgovao na njujorskoj berzi, citav svijet je kupovao drzavne obveznice, sto ih je sve dizalo u plus. sada kada je potraznja pala, minus se pokazao, i to je onda pocelo vuci sve prema dole.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#50

Post by pitt »

istina to je bilo tako, no stvari se mjenjaju. tesko je americi odrzavati tu ulogu kada druge zemlje rastu brzinom svjetlosti. Mislim da su biznismeni skontali da je vrijeme da amerika uspori malo u diktiranju tempa i da to vise bude timski napor. No problem je sto neki politicari ne misle bas tako....i sto je najtuzxnije dosta demokrata se ne slaze sa tim i zagovaraju protektorijalizam a ne slobodnu trgovinu. Sto se tice deficita, bus kada je dosao na vlast deficit je bio minimalan. Naravno, budala je i to sjebao kao i sve ostalo :D
Post Reply