recepti za kus-kus

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#26

Post by zili »

Engram::X wrote:sta mu je vlasac :?



:lol:
jeko da se nisi zaljubio :shock:
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#27

Post by novalic »

flu...
ni blizu,
keske je grubo samljevena oguljena psenica.....
u nasem se kraju uvijek kuhalo keske za bozicne praznike, starinska super kaloricna hrana za mnogobrojne familije...

grubo samljevena i oguljena psenica se kuhala satima sa masnom, onom extra zutom, najstarijom kokoskom koja se nalazila u kokosinjcu, uz stalno mijesanje, poslije se kokos izvadi, oguli, sva koza i kosti bace, a meso isitni na posve male komadice i vrati u psenicu da se doskuha u posve gustu kasu... to je moglo dugo stajati, na malo kapljevine ili ulja se podgrije ili zaprzi crvenom parikom, samo da cvrkne, kao pura !

tarana je drugo...
posve sitna tjestenina... eto, ako hocete, dajte adresu, svega mi saljem paket 8-) :D
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#28

Post by The_Fluid »

ma, novo,
znam da je ni blizu kus-kusa, no razmishljam o eksperimentu :D:D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#29

Post by novalic »

jeste,

a crvena paprika je po ukusu, ako hoces zaprziti ili ako neces...
User avatar
Théa
Posts: 65
Joined: 30/11/2004 02:38

#30

Post by Théa »

''Jeste li za jednu kuskus salatu''

potrebno;
250gr kuskusa-zavisno od nacina pripreme
2-3 paradajza
1 konzerva kukuruza
2 mesnate paprike po zelji
zacin: so, biber, par listova bizilike
glavicu mladog luka sa rebrima

Skuhati kuskus i ostaviti da se hladi pa u fizider, povrce isjeci na kockice od prilike do 1x1cm a luk na kolutove 5mm

Priprema sosa: 1dl sirceta, vinovog ili obicnog
kasicica senfa
2 kasike maslinovog ulja so biber

Sve sastaviti pa listove bazilike pocjepati 1/3.
Po potrebi sos se pravi po zelji.
sve se sastavi i pomijesa dobro, pa stavi u frizider 1h ili vise.
Odlicna salata za piknik u prirodi uz meso, kod kuce idem.
P R I J A T N O !!!
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#31

Post by The_Fluid »

Engram::X wrote:sta mu je vlasac :?



:lol:
isto shto i schnittlauch :-)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#32

Post by The_Fluid »

Théa wrote:''Jeste li za jednu kuskus salatu''

potrebno;
250gr kuskusa-zavisno od nacina pripreme
2-3 paradajza
1 konzerva kukuruza
2 mesnate paprike po zelji
zacin: so, biber, par listova bizilike
glavicu mladog luka sa rebrima

Skuhati kuskus i ostaviti da se hladi pa u fizider, povrce isjeci na kockice od prilike do 1x1cm a luk na kolutove 5mm

Priprema sosa: 1dl sirceta, vinovog ili obicnog
kasicica senfa
2 kasike maslinovog ulja so biber

Sve sastaviti pa listove bazilike pocjepati 1/3.
Po potrebi sos se pravi po zelji.
sve se sastavi i pomijesa dobro, pa stavi u frizider 1h ili vise.
Odlicna salata za piknik u prirodi uz meso, kod kuce idem.
P R I J A T N O !!!

kako pokvariti kus-kus, uz duzhno shtovanje tvom nachinu pripreme, ovo "glavicu mladog luka sa rebrima", zdravo meso sa kus-kusom, meso u puno jela samo pokvari okus, ubije ga.

Usput, sad poshto smo on the face of the place, valja navutji kus-kusa :-)
Engram::X
Posts: 1037
Joined: 17/10/2004 12:08
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#33

Post by Engram::X »

The_Fluid wrote:
Engram::X wrote:sta mu je vlasac :?



:lol:
isto shto i schnittlauch :-)
predlazem (kara)klaitscha :oops:
pokretniposjed
Posts: 8
Joined: 31/01/2007 23:24
Location: SA
Contact:

#34

Post by pokretniposjed »

Ne mogu a da ne dobacim:
Kus kus mozete kupiti i kod nas u svim bolje snabdjevenim vecim supermarketima tipa VF komerc, Mercator, Interex, Hoso komerc i sl.
Prodaje se na odjelu brasna, griza, rize, polenti - u malim pakovanjima bas kao psenicni griz. ali i u pakovanjima u malim kutijama kao npr. od firme Zlato polje.. Lijepo ide umjesto rize kod povrca na satarash i sl.

To jeste drobljena psenica a ne terhana. Terhana se izradjuje od psenicnog brasna sa solju i sokom od paradajza. Od umjesanog tjesta se izradjuju kuglice (tjesne se kroz cjediljku s rupicama) koje se poslije suse i spremaju u staklenke a onda dodaju povrtnim ili mesnim juhama.
Objavili ste fotografiju leblebije ili slanutka - sto je mahunarka za razliku od psenice (zitarica) - (od koje se izradjuje kus kus) i gersle (zitarica) - oljusteni jecam - od kojega se prvotno kuhalo narodno jelo keshke. Ovo je jelo jako ukusno i ponajvise mozda potsjeca na chickencurry (naravno, bez curry-ja).
Leblebija u Badem butiku - trebalo bi da je iz Makedonije i ja sam je koristila - s najvisim ocjenama.
Hvala svima za odlicne recepte i dobar tek!
:)
User avatar
Suicidal Siberian
Posts: 1107
Joined: 30/11/2006 14:07

#35

Post by Suicidal Siberian »

e ovo se zove vadjenje teme iz naftalina :-) :-) :-)
pokretniposjed
Posts: 8
Joined: 31/01/2007 23:24
Location: SA
Contact:

#36

Post by pokretniposjed »

Zaboravih na vlasac -
to je vrsta mladog luka samo otprilike bi to bio kao neki kepec rodjak od mladog luka. Vlati su mu istog oblika kao jako mladi mladi luk koji prestane rasti kad mu debljina stabljike dosegne 3-4 mm na najdeljem dijelu a u visinu ne ide dalje od 15-20 cm.
Vrlo je aromaticnog okusa pa ga se i koristi kao zacinsko bilje - oni koji ga jako ljube imaju ga u saksijama na kuhinjskom prozoru skupa sa svim ostalim zacinima (kako je to nekad radila i moja Baka)...
Ako ste istrajni mozete docekati da ga dobiju na odjelu s povrcem u Vf -u ili Merkatoru (odjel ukrasnog bilja ili povrca) a ako ste spremni investirati vrijeme u to moze ga se naci i u nekim rasadnicima u gradu (npr. onaj u ulici Dzemala Bijedica...)
Eto, pa dobar tek! :-D
pokretniposjed
Posts: 8
Joined: 31/01/2007 23:24
Location: SA
Contact:

#37

Post by pokretniposjed »

Pa i pitanja su iz naftalina!

Sta kosta razmjeniti informacije s drugime, kad ih vec imas - pa to je bar bezbolno.
Zamisli da sad ti trebas nesta nabavljati iz Maroka umjesto iz Merkatora!!!!

A sta bi ti :? Sta kazes za proso :?
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#38

Post by Hierarchia »

pokretniposjed wrote:Pa i pitanja su iz naftalina!

Sta kosta razmjeniti informacije s drugime, kad ih vec imas - pa to je bar bezbolno.
Zamisli da sad ti trebas nesta nabavljati iz Maroka umjesto iz Merkatora!!!!

A sta bi ti :? Sta kazes za proso :?
Ne bih se slozila s tim da je kuskus isto sto tarhana. Kuglice su finije, ovlikovanje i potpuno drugacije smeka. :roll:
pokretniposjed
Posts: 8
Joined: 31/01/2007 23:24
Location: SA
Contact:

#39

Post by pokretniposjed »

Hierarchia wrote:
pokretniposjed wrote:Pa i pitanja su iz naftalina!

Sta kosta razmjeniti informacije s drugime, kad ih vec imas - pa to je bar bezbolno.
Zamisli da sad ti trebas nesta nabavljati iz Maroka umjesto iz Merkatora!!!!

A sta bi ti :? Sta kazes za proso :?
Ne bih se slozila s tim da je kuskus isto sto tarhana. Kuglice su finije, ovlikovanje i potpuno drugacije smeka. :roll:
Chini mi se da nam koncentracija opada kako opada energija(poslije pola nochi). provjeri u tekstu tamo gore pise kako je kus kus drobljena psenica (zitarica) a ne terhana (napravljena od pshenichnog brashna).

Shta je bilo - zar nema interesa za proso (zitarica)?
:lol:
By the way, proso se moze koristiti u svim receptima u zamjenu za kus kus samo treba voditi racuna da ono pije puno tekucine pa se lako moze desiti da od povrtne juhe kojoj dodate proso umjesto fidelina ili terhane dobijete - nabujak!
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#40

Post by Hierarchia »

pokretniposjed wrote:
Hierarchia wrote:
pokretniposjed wrote:Pa i pitanja su iz naftalina!

Sta kosta razmjeniti informacije s drugime, kad ih vec imas - pa to je bar bezbolno.
Zamisli da sad ti trebas nesta nabavljati iz Maroka umjesto iz Merkatora!!!!

A sta bi ti :? Sta kazes za proso :?
Ne bih se slozila s tim da je kuskus isto sto tarhana. Kuglice su finije, ovlikovanje i potpuno drugacije smeka. :roll:
Chini mi se da nam koncentracija opada kako opada energija(poslije pola nochi). provjeri u tekstu tamo gore pise kako je kus kus drobljena psenica (zitarica) a ne terhana (napravljena od pshenichnog brashna).

Shta je bilo - zar nema interesa za proso (zitarica)?
:lol:
By the way, proso se moze koristiti u svim receptima u zamjenu za kus kus samo treba voditi racuna da ono pije puno tekucine pa se lako moze desiti da od povrtne juhe kojoj dodate proso umjesto fidelina ili terhane dobijete - nabujak!
Nisam vidjela taj momenat. Kuskus je meni najukusniji. Tarhanu skoro da i ne koristim, psenicno brasno mi je nekako bezveze. Najbolje mi je napraviti kuskus u kombinaciji sa povrcem bez safta. Mislim da sam negdje vec postirala taj recept.
Post Reply