Recepti

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#1701 Re: Recepti

Post by NeenaSa »

Da uzvratim :kiss: jelte, red je, red. :-D
Neg' da nije off; Kupus sa jagnjetinom.
Jagnjetinu sa lukom, mrkvom, celerom :D , pashtrnjakom, solju i biberom , prodinstat' u pretisu.
Kad proshishishti, smanjiti i ostaviti 5 -7 min. da kuha.
Kad se "smiri" :D otvoriti poklopac i dodati kupus. Ponovu poklopit' i kuhat' 5 - 7 min.
Na kraju, krajeva :D kad otklopite, dodati mirodjiju oliti kopar.
I to je to. :D
P.S.
Naravno da postoje varijacije.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#1702 Re: Recepti

Post by m_l »

E, haj'mo kuharice, najbolji savjeti i trikovi da se riza ne lijepi? :mrgreen:
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#1703 Re: Recepti

Post by ladyblue18 »

m_l wrote:E, haj'mo kuharice, najbolji savjeti i trikovi da se riza ne lijepi? :mrgreen:
Jedan jedini, kvalitetna riza koja obicno kosta malo vise. Dugo zrno po mogucnosti.

Ja potopim rizu bar sat prije nego sto cu je kuhati u vodu, properem, stavim da se kuha (solja rize-dvije vode, ne manje, ne vise) i kad prokljuca voda poklopim, kuham izmedju 15-20 minuta u zavisnosti od kolicine rize bez dizanja poklopca, probam nakon 15ak minuta, ako je potvrda pustim jos par minuta i to je to.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#1704 Re: Recepti

Post by m_l »

@lb, hvala :thumbup:
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1705 Re: Recepti

Post by holowey »

m_l wrote:E, haj'mo kuharice, najbolji savjeti i trikovi da se riza ne lijepi? :mrgreen:
mozel' kuhar ili primas savjete samo od kuharica? :lol:

ono sto je ranije spomenuto, kvalitetnija riza...

dobro isperi rizu, skrob koji ne isperes pomaze lijepljenje zrna, najbolje ako imas neku vecu cjediljku pa pod mlazom vode dobro isperes...

omjer riza:voda treba biti 1:2-2,5, ali i ovo ti zavisi od vise faktora, temperature kuhanja tj. brzine isparavanja, dizes li poklopac tokom kuhanja, velicine lonca (da li kipi preko ruba)...

rizu mozes i proprziti na malo ulja, tako ces sprijeciti raskuhavanje i lijepljenje rize, ali ovakva riza ne moze u svako jelo

riza nije skupa namirnica, isprobavaj dok ne nadjes svoj tip rize i svoj nacin kuhanja
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#1706 Re: Recepti

Post by m_l »

Kuhar @holowey, hvala :mrgreen: :thumbup:
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#1707 Re: Recepti

Post by NeenaSa »

'Bem ti, ja sam izrod koji nikad ne pere rizu, prije termicke upotrebe. :D
Fakat ju ne perem, bilo koju, jer su vec isprane i isprane.
Nije to k'o birvaktilska, da ju prebiras. :D
K'o sto forumski kuhar :D navede, ovisno za sto ju koristis.
Kad je prilog ide na malo ulja proprzit' , skinut sa vatre i zaliti vrelom vodom/temeljcem, u omjeru 1: 2,5 do 3.
Smanjiti temperaturu tek toliko da kljuca (bez poklopca) kad voda/temeljac ispari, poklopiti i ostaviti da nadodje.
Ukoliko imas tecu :D koja zagorijeva, povremeno vilicom ubadas i ujedno odvajas rizu sa dna.
Preporuka od vrhunskog kuhara, ne, nije od mene, :D na jednom od kanala.
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#1708 Re: Recepti

Post by šatirana_ljubičica »

Jel i to da se ne pere riža preporuka vrhunskog kuhara?
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#1709 Re: Recepti

Post by walter kurtz »

recept za space cake

ganju za 30 KM isjeckamo što sitnije, te na laganoj vatri przimo 30 minuta u 200 ml kokosovog ulja buduci da ima vise zasicenih masnih kiselina nego i jedna mast ili ulje u prirodi nakon 30 min ili duze procijedimo kroz malo sito ili gazu ulje, te bacimo ganju te takvo ulje mozemo koristiti u sve biskvite i gotove smjese za kolace koji se peku u pekari.

voila vas kolac je spreman za sirenje percepcije :-D
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1710 Re: Recepti

Post by holowey »

walter kurtz wrote:recept za space cake

ganju za 30 KM isjeckamo što sitnije, te na laganoj vatri przimo 30 minuta u 200 ml kokosovog ulja buduci da ima vise zasicenih masnih kiselina nego i jedna mast ili ulje u prirodi nakon 30 min ili duze procijedimo kroz malo sito ili gazu ulje, te bacimo ganju te takvo ulje mozemo koristiti u sve biskvite i gotove smjese za kolace koji se peku u pekari.

voila vas kolac je spreman za sirenje percepcije :-D
:lol: :thumbup:
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#1711 Re: Recepti

Post by NeenaSa »

:lol: :lol: :lol:
Fakat da se razbije ne/ozbiljnost teme. Naravno, u granicama.

@ljubici, upravo kontatirah vrhunskog, ... i veli , ne pere. :D
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#1712 Re: Recepti

Post by šatirana_ljubičica »

NeenaSa wrote::lol: :lol: :lol:
Fakat da se razbije ne/ozbiljnost teme. Naravno, u granicama.

@ljubici, upravo kontatirah vrhunskog, ... i veli , ne pere. :D

Hvala, ali razmisliću još :D
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#1713 Re: Recepti

Post by NeenaSa »

Razmisljaj i dalje. :D
Neg', usput, nebilotizapovjedZeno, :D pogledaj kulinaske inozemne kanale (ukoliko imas pristup i vladas jezikom istih) gdje isprobas sto kuFaju, paaaaaaaa, ..... cujemo/vidimo/pisemo se. :D
User avatar
šatirana_ljubičica
Posts: 4798
Joined: 20/11/2010 12:37

#1714 Re: Recepti

Post by šatirana_ljubičica »

NeenaSa wrote:Razmisljaj i dalje. :D
Neg', usput, nebilotizapovjedZeno, :D pogledaj kulinaske inozemne kanale (ukoliko imas pristup i vladas jezikom istih) gdje isprobas sto kuFaju, paaaaaaaa, ..... cujemo/vidimo/pisemo se. :D
Ma gledam,nisam sa Marsa pala :D ali ne bih probala baš sve kako to oni... moramo i mi imati nešto svoje ha ja :lol:
User avatar
glossyB
Posts: 207
Joined: 17/03/2013 13:50
Location: Sarajevo

#1715 Re: Recepti

Post by glossyB »

Ima li neko dobar prijedlog za rucak da se zadivi muz :D voli kako kuham, al da mi je nesto neobicno da napravim :D
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#1716 Re: Recepti

Post by NeenaSa »

Preprecena krilca sismisa u umaku od krvi istih. :D
Neg, ' salu nastranu, samo ti znas sto on preferira.
Dakle , udri. :D
User avatar
huremka
Posts: 870
Joined: 06/02/2013 18:25

#1717 Re: Recepti

Post by huremka »

da li je neko kupovao fondan za torte u bingu? i ima li neko neki recept za izradu istog?
User avatar
broji_kapi_kise
Posts: 29
Joined: 29/07/2011 21:31

#1718 Re: Recepti

Post by broji_kapi_kise »

huremka wrote:da li je neko kupovao fondan za torte u bingu? i ima li neko neki recept za izradu istog?

Fondan nisam kupovala, pravim sebi kad treba, po ovom receptu http://www.coolinarika.com/recept/domac ... -figurice/
i zadovoljna sam, s tim da trebas kupiti i boje i malo se vise truda uloziti ;)
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#1719 Re: Recepti

Post by ja nisam ja »

Kako najvise volite kelj?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#1720 Re: Recepti

Post by CherryLips »

Savjet,gdje kupiti jestive slike za tortu i na koji ih način staviti? Peetpostavljam da torta ne mora biti bas cvrsta kao npr kad se stavlja fondan?
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#1721 Re: Recepti

Post by Juni »

ja nisam ja wrote:Kako najvise volite kelj?
Kelj pravim uglavnom na dva načina:
- kao cuspajz od spinata: znaci ocistitim vanjske listove i ove jače nerve, obarim, sitno nasjeckam, napravim ko besamel, ali sa bijelim lukom, dodam dodam kelj i onda eventualno jos malo mlijeka i vode i kuhan kratko da se sjedini.Sluzim kao prilog uz pohovano meso, fasirane snicle, a moze i uz pomfrit i jaje na oko ;-) .
- leso kao blitvu, znaci skuham kelj sa malo krompira( ukusniji kad se doda glavica luka koju poslije možeš izbaciti). Kad je kuhano ostavim malo vode i prelijem maslinovom uljem. To služim kao prilog uz ribu. Na isti način možeš praviti i rastiku.
Naravno možeš praviti i sarmu, solo ili možeš jos nesto puniti npr. sogan dolmu. Cula sam i za neki recept za crveni cuspajz od kelja koji se pravi u Vojvodini/Slavoniji, kao super je i sluzi se, valjda, ne kao prilog nego kao potpuno jelo, ali jos to nisam probala.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#1722 Re: Recepti

Post by graue_maus »

ja nisam ja wrote:Kako najvise volite kelj?
kao corbicu sa krompirom, keljom, mrkvom, persunom ,nekad zaprzeno nekad samo vodeno nekad dodam pasirani paradajz .....
omiljeni recept je sarmica nesto ko ovaj recept nekad sa piletinom u filu , junetina mi je prejaka ........
http://www.coolinarika.com/recept/veget ... -od-kelja/
sarmice se daju zamrznuti , ne gube na okusu i onda mi ne smeta sto je kelj velilki .......
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#1723 Re: Recepti

Post by ja nisam ja »

Hvala puno sarmice su odlicne
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#1724 Re: Recepti

Post by ja nisam ja »

Imam nesto mljevenih oraha ,u sta ih mogu iskoristiti oko nekih 300 gr nailazim samo baklave i slicno a toga nisam ljubitelj
User avatar
holowey
Posts: 8429
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1725 Re: Recepti

Post by holowey »

ja nisam ja wrote:Imam nesto mljevenih oraha ,u sta ih mogu iskoristiti oko nekih 300 gr nailazim samo baklave i slicno a toga nisam ljubitelj
napravis smjesu za biskvitno tijesto i u to sve ubacis mljevene orahe...
evo recept za kolac od mrkve http://www.coolinarika.com/recept/kolac-od-mrkve/, a ti samo umjesto mrkve stavi orahe... ja sam to probao sa ljesnicima i super je ispalo... samo nisam mazao nikakav dzem, nego stavio nutelu :D
Post Reply