Recepti

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#1726 Re: Recepti

Post by CherryLips »

Recept za domaći sos od paradajza,da može stajati bar pola godine....?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1727 Re: Recepti za sos-sok od paradajza

Post by dobar osjecaj »

CherryLips wrote:Recept za domaći sos od paradajza,da može stajati bar pola godine....?
Trazila sam ovu temu da postavim slicno pitanje. Imam puno domaceg paradajza i neke stare recepte za paradajz pire i sok, a rado bih probala i neke druge recepte po preporuci za sok, pire i umake od paradajza.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#1728 Re: Recepti za sos-sok od paradajza

Post by vazi »

dobar osjecaj wrote:
CherryLips wrote:Recept za domaći sos od paradajza,da može stajati bar pola godine....?
Trazila sam ovu temu da postavim slicno pitanje. Imam puno domaceg paradajza i neke stare recepte za paradajz pire i sok, a rado bih probala i neke druge recepte po preporuci za sok, pire i umake od paradajza.

eeee, sta sam vam ja toga pravila do rata...ne sjecam se recepata ali znam da je uvijek moglo docekati sljedecu sezonu a da s ene pokvari , ne mrdne ni sekundicu...

na coolinarki ima finih recepata , pasterizacija

http://www.coolinarika.com/recept/771679/

ovaj sigurno moze dugo stajati

http://www.coolinarika.com/recept/domac ... d-rajcica/
ovo je s konzervansom a ja sam pravila bez...

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-red ... i-paprikom
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1729 Re: Recepti

Post by dobar osjecaj »

vazi wrote: eeee, sta sam vam ja toga pravila do rata...ne sjecam se recepata ali znam da je uvijek moglo docekati sljedecu sezonu a da s ene pokvari , ne mrdne ni sekundicu...

na coolinarki ima finih recepata , pasterizacija

http://www.coolinarika.com/recept/771679/

ovaj sigurno moze dugo stajati

http://www.coolinarika.com/recept/domac ... d-rajcica/
ovo je s konzervansom a ja sam pravila bez...

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-red ... i-paprikom
Hvala :)
Pravila sam sok po nekom receptu s coolinarke.
Pire sam pravila po nahodjenju. Od 30 kg socnog paradajza dobila sam 7 malih teglica pirea. Dodala sam samo soli i secera i nakon cjelodnevnog krckanja ima predivnu teksturu i boju. Vec sam ga koristila u nekom poludjuvecu buckurisu i okus je predobar.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#1730 Re: Recepti

Post by CherryLips »

I mi pravili po nekom vlastitom receptu,paradajz,malo soli,peršuna,celera. Samo meni zao svježeg paradajza,toliko nam je dobar ove godine i bas mi ima onaj neki prijeratni smek i miris,samo se sopam:)
A crvene paprike ne mogu da iscekam..:)
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#1731 Re: Recepti

Post by vazi »

dobar osjecaj wrote:
vazi wrote: eeee, sta sam vam ja toga pravila do rata...ne sjecam se recepata ali znam da je uvijek moglo docekati sljedecu sezonu a da s ene pokvari , ne mrdne ni sekundicu...

na coolinarki ima finih recepata , pasterizacija

http://www.coolinarika.com/recept/771679/

ovaj sigurno moze dugo stajati

http://www.coolinarika.com/recept/domac ... d-rajcica/
ovo je s konzervansom a ja sam pravila bez...

http://zena.blic.rs/recepti/recepti-red ... i-paprikom
Hvala :)
Pravila sam sok po nekom receptu s coolinarke.
Pire sam pravila po nahodjenju. Od 30 kg socnog paradajza dobila sam 7 malih teglica pirea. Dodala sam samo soli i secera i nakon cjelodnevnog krckanja ima predivnu teksturu i boju. Vec sam ga koristila u nekom poludjuvecu buckurisu i okus je predobar.
mogu misliti kako je dobar kad si tako ukuhala :thumbup:

nedostaje mi to spremanje zimnice i mirisi voca i povrca ...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1732 Re: Recepti

Post by dobar osjecaj »

CherryLips wrote:I mi pravili po nekom vlastitom receptu,paradajz,malo soli,peršuna,celera. Samo meni zao svježeg paradajza,toliko nam je dobar ove godine i bas mi ima onaj neki prijeratni smek i miris,samo se sopam:)
A crvene paprike ne mogu da iscekam..:)
Ja i tata smo ove godine eksperimentisali s nekoliko sorti paradajza i imamo stvarno puno sadnica. Potrefilo se da je ova godina zdrava i rodna za paradajz pa ga ima u ogromnim kolicinama. Ja nekoliko puta dnevno idem u berbu. Uberem nekoliko velikih punih kanti a sadnice izgledaju kao da im nisam ni prisla - crvene se prepune plodova. Puno ljudi nam je prilazilo s upitima da prodamo paradajz jer ga uzgajamo skoro potpuno organski ali meni je draze praviti nesto od paradajza i jesti ga svjezeg. Nasa basca je daleko od ljudi, prasine i prljavstine i ja taj paradajz jedem slobodno bez pranja dok ga berem. Paradajz treba puno sunca i zato ove godine tako dobro mirise i ima prijeratni smek :)
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#1733 Re: Recepti

Post by dobar osjecaj »

vazi wrote: mogu misliti kako je dobar kad si tako ukuhala :thumbup:

nedostaje mi to spremanje zimnice i mirisi voca i povrca ...
super je stvarno. mada se ovo isplati samo kad imas ogromnu kolicinu svog paradajza i ljetnu kuhinju pa da mozes na vatri krckati po cijeli dan.

vjerujem ti. mene jako opusta i uzivam u svim tim bojama, mirisima, sjeckanju, pakovanju.
User avatar
Evelinda
Posts: 952
Joined: 21/01/2015 11:38
Location: Sarajevo

#1734 Re: Recepti

Post by Evelinda »

Trazim zene koje pune svoje frizidere za zimu.Zanima me kako zamrzavate tikvice-oguljene,isjeckane,cijele......
User avatar
popi
Posts: 354
Joined: 09/04/2007 16:52

#1735 Re: Recepti

Post by popi »

Eh, ja ti ovako s tikvicama: kad imam domace, onda ne gulim, prerezem na odgovarajuce komade i obarim u vreloj vodi do 2 min, nakon hladjena pakujem u kesice. Ako ih zamrzavam da pravim punjene tikvice, onda izdubim sredinu prije barenja, ili ih rezem na kolutice, pa za varivo ili supu. budu ok, ali malo mekse.
User avatar
ja nisam ja
Posts: 1023
Joined: 03/06/2014 09:30
Location: Genije iz Kenije

#1736 Re: Recepti

Post by ja nisam ja »

Kako pravite begovu corbu?
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#1737 Re: Recepti

Post by pukepuke »

Orah medenjaci, recept: Tea Mamut

240 g oraha
240 g brašna
240 g maslaca
prstohvat soli
40 g šećera u prahu
korica jednog limuna po želji

dodatni šećer u prahu za uvaljati kuglice

100 g oraha isjeckati (Tea ima lakši način, stavi ih u krpu i onda ih drobi dnom keramičke zdjele vrteći njome ukrug. Probala sam, brže i lakše nego sjeckanje.)
140 g oraha samljeti.
Izmiješati pjenasto maslac i šećer. Dodati orahe, brašno, sol i koricu limuna po želji. Praviti kuglice veličine oraha ili malo veće i peći 15-20 minuta na 150 stupnjeva.
Mjera je dosta mala, mislim da ispadne ovoliko kolačića koliko ih je na tanjuru.
Image
bluu
Posts: 218
Joined: 11/03/2015 13:14

#1738 Re: Recepti

Post by bluu »

pukepuke wrote:Orah medenjaci, recept: Tea Mamut

240 g oraha
240 g brašna
240 g maslaca
prstohvat soli
40 g šećera u prahu
korica jednog limuna po želji

dodatni šećer u prahu za uvaljati kuglice

100 g oraha isjeckati (Tea ima lakši način, stavi ih u krpu i onda ih drobi dnom keramičke zdjele vrteći njome ukrug. Probala sam, brže i lakše nego sjeckanje.)
140 g oraha samljeti.
Izmiješati pjenasto maslac i šećer. Dodati orahe, brašno, sol i koricu limuna po želji. Praviti kuglice veličine oraha ili malo veće i peći 15-20 minuta na 150 stupnjeva.
Mjera je dosta mala, mislim da ispadne ovoliko kolačića koliko ih je na tanjuru.
Image
Hvala ...
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#1739 Re: Recepti

Post by pukepuke »

Venecijanski kolač s mrkvom
recept Nigelle Lawson

Sastojci:
2 mrkve srednje veličine
75 g grožđica
60 ml konjaka ili ruma
150 g šećera
125 ml maslinovog ulja
1 čajna žlica ekstrakta vanilije
3 jaja
250 g mljevenih badema
½ čajne žlice mljevenog muškatnog oraščića
½ limuna, sok i ostrugana korica
šaka grubo nasjeckanih badema

Priprema:
Uključite rernu na 180 0C. Na dno kalupa promjera 23 cm stavite papir za pečenje, a stranice kalupa namažite maslinovim uljem.

Naribajte mrkve na krupniji ribež, pa umotajte u presavijenu kuhinjsku krpu koja će upiti višak tečnosti.

Stavite rum i grožđice da prokuhaju i neka kuhaju na laganoj vatri 3 minute.

Mutite šećer i maslinovo ulje dok ne dobijete svijetlu smjesu. Potom dodajte ekstrakt vanilije i jaja i ponovno mutite. Nakon što ste smjesu dobro umutili, ručno umiješajte mljevene bademe, muškatni oraščić, mrkve, grožđice (i rum u kojem su se kuhale), te sok i koricu limuna.

Smjesu izlijte u pripremljeni lim. Pospite grubo nasjeckanim bademima. Pecite 30-40 minuta. Provjerite je li kolač pečen pomoću čačkalice.

Neka se kolač hladi 10 minuta u kalupu, potom pomoću tankog noža odvojite kolač od stranica kalupa i pustite ga da se ohladi do kraja. Kolač možete poslužiti sa šlagom, kremom od sira ili jogurtom.
Meni je najbolji solo :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#1740 Re: Recepti

Post by Nisrin »

Pratim
Nedzla J
Posts: 15
Joined: 01/12/2015 12:38

#1741 Re: Recepti

Post by Nedzla J »

Image
A Digi
Posts: 53
Joined: 07/10/2015 15:08

#1742 Re: Recepti

Post by A Digi »

:razz: Image
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#1743 Re: Recepti

Post by NeenaSa »

Za @hamos-a
Sutlija:
U 1l hladnog mlijeka stavish shechera (e sad nastaju muke :D netko voli preslatko, neko manje slatko, ..) osobno, chajnu shalicu i jednu vaniliju. Potom, dok je mlijeko josh hladno dodajem okruglu rizhu bez predhonjog pranja, jer je vech proprana. Sutliji treba skrob da dobije gustochu.
Kuhati dok ne dobijesh, shto zhelish. :D
I dodavati shto zhelish. :wink:
A Digi
Posts: 53
Joined: 07/10/2015 15:08

#1745 Re: Recepti

Post by A Digi »

Image
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#1746 Re: Recepti

Post by pukepuke »

Louise cake (po naški Lujzin kolač :-D)

Recept je američki, dakle, šalice su američke.

Tijesto:
1 3/4 šalica šećera
225 g maslaca
4 jaja, razdvojiti bjelanjke od žumanjaka
3 šalice brašna
2 čajne žlice praška za pecivo (1 vrećica)
1 čajna žlica ekstrakta vanilije

Krema:
1 šalica džema od malina
1 šalica šećera
1 šalica kokosovog brašna

Tijesto: Umutiti šećer s maslacem dok smjesa ne postane kremasta. Dodati žumanjke i umutiti, pa dodati brašno, prašak za pecivo i ekstrakt vanilije. Tepsiju obložiti pek papirom (tepsija veličine 36 - piše s donje strane, tu svatko ima u kuhinji,mrvicu je mala za ovaj kolač, ako imate malo veću, koristite nju) i u nju utisnuti tijesto.
Krema: Po tijestu raporediti džem. Umutiti bjelanjke u snijeg, potom dodati šećer i mutiti dok snijeg ne postane sjajan. Potom ručno u njega umutiti kokosovo brašno. Rasporediti po džemu. Peći na 160 C oko sat vremena, dok kolač po vrhu ne dobije zlatnu boju. Rezati dok je topao.
Nisam imala dovoljno džema od malina, pa probam s pekmezom od šljiva. Šljive i kokosovo brašno slažu se fenomenalno.
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#1747 Re: Recepti

Post by Dr Baltazar »

Ima li kakav recept za neki ekstra čokoladni kolač sa ili bez kokosa, nešto što pravite kad baš želite da se počastite :-D ?
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#1748 Re: Recepti

Post by vazi »

Dr Baltazar wrote:Ima li kakav recept za neki ekstra čokoladni kolač sa ili bez kokosa, nešto što pravite kad baš želite da se počastite :-D ?
Ja se s ovim nikad nisam postidila , tartuf po mostarski :)

http://www.coolinarika.com/recept/731646/
Dr Baltazar
Posts: 2216
Joined: 21/06/2014 00:17

#1749 Re: Recepti

Post by Dr Baltazar »

vazi wrote:
Dr Baltazar wrote:Ima li kakav recept za neki ekstra čokoladni kolač sa ili bez kokosa, nešto što pravite kad baš želite da se počastite :-D ?
Ja se s ovim nikad nisam postidila , tartuf po mostarski :)

http://www.coolinarika.com/recept/731646/
Hvala ti. Samo još bolje da si dan ranije poslala jer me slatko neće dugo vidjeti. Bajram je svoje odradio :mrgreen: :lol:
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1750 Re: Recepti

Post by broj dva »

U neszgodnoj sam situaciji - obecao sam zeni da cu naredne sedmice ja huhati. Ne pitaj zasto i kako, ispalo tako i gotovo...
Ima li ko kakve jednostavne recepte (najradje za pretis-lonac, radi vremena...) za amatere ?
Da napomenem, za muske amatere koji ne znaju kuhati ali imaju pretis lonac. I djete od 4 god. i trudno/hormnonalnu zenu ?
Nesto tipa rizoti, gulasi, lonci...ono tipa isjeckas, ubacis u lonac, ulijes neodredjenu kolicinu vode kuhas na neodredjenoj jacini i nadas se najboljem..?
Inace cu morati da se vadim na skupe nacine ili jos gore, da posjecujemo njene cesce...
Post Reply