Recept za spas BH fudbala

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#76 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Ajatolah_ »

Ništa nećemo dobiti smanjenjem.
Da bi se nogomet doveo na koliko-toliko viši nivo, treba praviti veće transfere u inostranstvo, dakle potpisivati višegodišnje ugovore s talentovanim igračima i ne dati im da idu za male pare. Usput smanjiti dugove, a s finansijskim napretkom ide zajedno i napredak u svim drugim aspektima razvoja.

Monopol nipošto. Srećom ne idemo u tom pravcu, najvjerovatnije će se odvojiti četiri ili pet klubova.
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#77 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

EdoI wrote:Ništa nećemo dobiti smanjenjem.
Da bi se nogomet doveo na koliko-toliko viši nivo, treba praviti veće transfere u inostranstvo, dakle potpisivati višegodišnje ugovore s talentovanim igračima i ne dati im da idu za male pare. Usput smanjiti dugove, a s finansijskim napretkom ide zajedno i napredak u svim drugim aspektima razvoja.

Monopol nipošto. Srećom ne idemo u tom pravcu, najvjerovatnije će se odvojiti četiri ili pet klubova.
pa bas iz tvojih razloga koje si naveo i treba smanjiti ligu. bolje je da u 10 ekipa igaju svi kvalitetni igraci nego ovako u 16. samim tim veca kvaliteta u ekipama i vece sanse da ces prodati igraca poskupo
User avatar
zecko_kupuz
Posts: 2315
Joined: 11/01/2008 14:58
Location: Sarajevo

#78 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by zecko_kupuz »

Pa dobro, zaboravite monopol, ionako to nisam striktno naveo kao dobru ideju. Također se ne morate zabavljati smanjenjem broja klubova, fokus je na sistemu takmičenja koje će duže trajati tokom jedne godine. Očigledno sam napisao viška riječi. Htio sam samo reći da već dosta liga ima i play-off na kraju sezone, a to bi našim klubovima i igračima dobro došlo. :)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#79 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Ajatolah_ »

El_comadante wrote:
EdoI wrote:Ništa nećemo dobiti smanjenjem.
Da bi se nogomet doveo na koliko-toliko viši nivo, treba praviti veće transfere u inostranstvo, dakle potpisivati višegodišnje ugovore s talentovanim igračima i ne dati im da idu za male pare. Usput smanjiti dugove, a s finansijskim napretkom ide zajedno i napredak u svim drugim aspektima razvoja.

Monopol nipošto. Srećom ne idemo u tom pravcu, najvjerovatnije će se odvojiti četiri ili pet klubova.
pa bas iz tvojih razloga koje si naveo i treba smanjiti ligu. bolje je da u 10 ekipa igaju svi kvalitetni igraci nego ovako u 16. samim tim veca kvaliteta u ekipama i vece sanse da ces prodati igraca poskupo
Pa, iskreno, ne vidim zašto Zvijezda iz Gradačca ima veće šanse da dobro proda igrača ako igra u ligi od 10 umjesto u ligi od 16 ekipa. To ako imaju dovoljno dobrog talenta da se za njega interesuju neke evropske ekipe, do njih je kako će ga prodati.
A druga stvar, sve i da je tako kako si rekao, uzmimo primjer da ta ista Zvijezda smanjenjem završi u drugoj ligi, gdje nemaju šanse da ih neko uprati na TV-u, gdje će im posjete biti prepolovljene jer im umjesto Borca, Želje, Širokog dolaze Čapljina, Jedinstvo i drugi... Tako da bi skraćenjem (možda!) profitiralo tih deset klubova premijerligaša, ostali bi dodatno oslabili i pretrpili poprilično smanjenje prihoda.

Ima tema za ovo, treba prebaciti postove.
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#80 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

@edo I kad si se vec ufatio toga... npr. ako bi Zvijezda ostala u ligi 10 onda bi vjerovatno doveli par kvalitetni igraca iz klubova koji su ispali. onda bi samim tim bila veca konkurencija u timu, pa bi se onda svi vise trudili da igraju u 11. i onda samim tim bolje ce se raditi na teningu i onda vece sanse da prodas igrace za vece pare...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#81 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Eborg »

Ranije sam otvorio jednu po meni dosta interesantnu temu koja je imala veoma zanimljivih prijedloga. Pogledajte je, možda ne bi bilo loše da i nju malo oživimo jer je usko vezana za ovu problematiku a i tiče se konkretnih stvari - Kako organizovati uspješan klub u Premijer ligi?.

Što se tiče samog preporoda BH fudbala u cjelini, ima tu više elemenata pa ću navesti samo neke od njih.

1) Donošenje Zakona o sportu. Većina ljudi isti doživljava samo kao zakonski mehanizam privatizacije klubova što i nije njegova osnovna namjena. Ovaj zakon bi prije svega trebao uvesti reda u finansiranje sporta od strane države. Također, potrebno je stvoriti i pravu podlogu za razvoj amaterskog i školskog sporta jer bez istih nema ni jakog profesionalizma a samim tim ni profesionalnog fudbala. To je zasebna i dosta kompleksna tema kojom se bavim već neko vrijeme no u globalu i hrvatski zakon koji se izrađivao 6 godina ima dosta nedostataka i sigurno će trebati dosta izmjena u istom da bi omogućio napredak. Treba regulirati nagrade, sportske objekte i mnogo različitih aspekata sporta da bi to konačno počelo ličiti na neki organizirani sistem.

2) Potrebno je efikasnije regulirati ostala zakonska rješenja poput Zakona o udruženjima i fondacijama koji imamo i na nivou BiH, entiteta i distrikta Brčko. Dakle, dodatna zakonodavna i institucionalna procedura koja je potrebna jer su klubovi i savezi tako organizovani. Znajući našu političku situaciju također veoma veliki korak. Tu su i ostali relevatni zakoni, mahom sa područja poreza i tzv. privatizacije koje je potrebno regulirati.

3) Tek nakon ova dva prethodna koraka se dolazi do teoretske šanse za privatizaciju klubova. Iako se svi zalažemo za to mislim da ne bi bilo nekog velikog pomaka samom privatizacijom no donošenje i izmjene već navednih zakona bi popravile sistem generalno. Da ne dužim previše, postoje četiri opcije:

a) Privatizacija klubova - ovo bi značilo da bi se trebali tražiti investitori koji bi trebali ulagati u klubove. Ipak, ne vjerujem da bi se isti pronašli jer naš fudbal nije dovoljno atraktivan u svojoj finansijskoj formi za bilo kakve investicije. Mislim da bi trebalo skratiti ligu i koncentrirati kvalitet, odnosno ono malo što ga je ostalo, pa bi bilo malo veće šanse da se naprave neke stvari. Privatizacija klubova kao takva je prije svega emotivni element, na papiru su naši klubovi kao udruženja pčelara, tj. nose ogromne dugove a nemaju nikakve nekretnine niti ostalu imovinu. Ovdje bi se doduše mogla pojaviti mogućnost pretvaranja dugovanja u dionice no opet i oni koji bi kupovali te dionice ne bi donijeli previše novca svom klubu. Većina nas bi kupila dionice u svom klubu za 200-300 KM no u globalu to ne bi napravilo neku značajnu razliku na duže staze, najbolji primjer je Hajduk. Privatizacijom bi klubovi najvjerovatnije izgubili mogućnost da imaju dotacije od samog grada, kantona i entiteta a u toj formi bi bili neodrživi.

b) Zadržavanje trenutne organizacije - iako svi bježimo od klubova kao udruženja fizičkih lica ("udruženja građana") po meni je to vrlo fin princip po kojem se širi krug ljudi redovnim članarinama (za razliku od kupovine dionica gdje je prihod klubu jednokratan) može uključiti u rad kluba i tako ga finansirati istovremeno ne dozvoljavajući manipulaciju istim. Izbori u radu kluba su ono što drže i Barcelonu, Real Madrid i toliko klubova u vrhu, koliko znam oni nisu privatizirani već se samofinansiraju od članarina, marketinga i takmičenja (malo je teško reći i transfera jer više potroše nego što prodaju no dobro).

c) Njemački model - po meni dosta dobro rješenje no ne znam kako bi funkcioniralo kod nas. 51% kluba je kao udruženje kojim rukovode članovi dok je 49% kluba privatizirano. Dakle, tu je i kapital ali i riječ članova/navijača koji ipak ovako mogu parirati onima sa finansijskom moći.

d) Miješani model - ovo se primjenjuje mahom u engleskim nižim ligama gdje postoje trustovi koji prikupljaju novac od navijača i kupuju dionice i tako pokušavaju dovesti privatizirani klub pod kontrolu tog udruženja koje je organizirano na demokratkim osnovama. Dakle, privatizacija klubova od strane navijača. Vrijeme će pokazati da li će to ikada biti efikasno rješenje.


4) Skraćivanje lige. O tome postoji tema ali je to potrebno i ne vidim zašto su neki toliko skeptični. Ako svaki klub u prosjeku ima 2 igrača koji nisu balvani, bolje je da se koncentriraju u 10-12 klubova nego da recimo Borac ima 5 koji igraju sa 80% volje i kapaciteta a GOŠK 1 pa ni jedni ni drugi ne mogu da napreduju niti doprinesu svojim klubovima.

Malo sam zabasao no to je generalno to. :)
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#82 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Eborg, jako dobra analiza postojeće situacije - problem jeste kompleksan, ali naravno da je rješiv. Hvala Bogu da ima ljudi koji vide dalje od svoje avlije, i lokalnih prepucavanja ko je osvojio više titula naše bijedne Šaban-lige. :thumbup:
edit: vidjeh da si na drugoj temi kritikovao i suđenje, pa samo da se nadovežem: nedavno sam se zakačio sa jednim svojim poznanikom, inače strastvenim navijačem "velikog sarajevskog kluba". Ja sam naveo da su bijedne titule koje se između ostalog zarade plaćanjem sudija za utakmice na hercegovačkom kršu, ili u nekom malo većem selu na sjeveru Bosne, a njega je to strašno naljutilo... :-)
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#83 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Eborg »

Istina, no barem se čini da se to popravlja. Skraćivanje lige će biti još veći korak jer će biti manji prostor za manipulaciju.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#84 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by p206 »

Preporučio Otto Barić: Za Hrvatsku je najprimjerenija liga 10 koja bi se igrala četverokružno

Otto Barić jedni je Dinamov trener koji je u nemamićevo doba i u vrijeme mnogo konkurentnijeg Hajduka osvojio prvo mjesto s “modrima” s danas uobičajenom razlikom ispred splitskoga kluba. Ottov Dinamo pobjegao mu je 21 bod. No, gospodin Barić reći će vrlo rezolutno:

- Usprkos silnoj dominaciji, mirne duše kažem da Dinamo nema momčad, govori Barić koji je krah Lige 16, kaže, predvidio još prošloga ljeta.

- Liga 16 je najveća pogreška! Zašto? Zato jer nemamo ni igrača, ni klubova, niti gradova koji mogu održati takvu ligu.

Otto, koji se proslavio u Austriji, pobornik je njihovog modela natjecanja.

- Za Hrvatsku je najprimjerenija liga 10 koja bi se igrala četverokružno. U 36 kola dobili bi mnogo dobrih utakmica i koncentraciju kvalitete. Austrijanci su osam godina prije nego što su ustrojili sadašnji sustav, poslali na adrese 24, 25 klubova obavijest da će u idućih šest godina pratiti njihov rad i financije, infrastukturu, te će onda, naravno, i na temelju rezultata, ali ne kao jedinog kriterija, odabrati 10 prvoligaša.

Pitamo ga kako je Srbija uspjela očuvati rivalitet Zvezde i Partizana, dok je Hajduk sve mizerniji u odnosu na Dinamo.

- Zvezda i Partizan veliki su i ozbiljni klubovi. I kad je bila rezultatski slaba i bez navijača, Zvezda je uvijek imala dobro financijsko zaleđe, a znala je vratiti publiku na prirodan način, a na podilaženjem, dakle igrom i privlačnom momčadi. U Hrvatskoj klubovi nikad nisu lošije živjeli nego danas, pratim nogomet 60 godina, osobito u Zagrebu. Nije ni nekad život bio lagan, dapače bio je jako težak, a imali smo izvanrednih igrača, jer nastojalo se klubovima dati mogućnost da imaju nešto kako bi živjeli.

Bilo je više entuzijazma...

- Čujte, i entuzijazmu treba udahnuti život. Što ćete s automobilom, ako ne izgradite ceste. Zakon o sportu ostat će čista nula ako se ne pronađe model kako će preživjeti klubovi. A oni su najvažniji...

----------------------------
Osnosi se i na nas.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#85 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Meni je za mnogo problema u državi sljedeća: hajdemo da vidimo kako su slične probleme rješavali "glupi" nijemci, šveđani, austrijanci, švicarci. Ne treba izmišljati toplu vodu, majka mu stara. Bitno je samo naći što sličniji slučaj našem i primijeniti uspješan model...
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#86 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by cyprus »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Meni je za mnogo problema u državi sljedeća: hajdemo da vidimo kako su slične probleme rješavali "glupi" nijemci, šveđani, austrijanci, švicarci. Ne treba izmišljati toplu vodu, majka mu stara. Bitno je samo naći što sličniji slučaj našem i primijeniti uspješan model...
Ponavljam - džaba model kakav god, ako nema para... A pare u fudbal neće doći sigurno dok nam je opšta ekonomija ovakva... Dakle, kakvo nam je društvo i država - fudbal je super!
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#87 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by novi.dan.nova.nafaka »

cyprus wrote:
novi.dan.nova.nafaka wrote:Meni je za mnogo problema u državi sljedeća: hajdemo da vidimo kako su slične probleme rješavali "glupi" nijemci, šveđani, austrijanci, švicarci. Ne treba izmišljati toplu vodu, majka mu stara. Bitno je samo naći što sličniji slučaj našem i primijeniti uspješan model...
Ponavljam - džaba model kakav god, ako nema para... A pare u fudbal neće doći sigurno dok nam je opšta ekonomija ovakva... Dakle, kakvo nam je društvo i država - fudbal je super!
Da, ali, ko kaže da se novac mora namaknuti iz domaće ekonomije ? Evo, ljudi su gore fino obrazlagali teze da ima masu drugih načina kako naći sredstva za par godina, a onda prodajom igrača iz domaćeg pogona dizati to na još veći nivo...
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#88 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Eborg »

Mi se samo oslanjamo na te omladinske pogone, sintagmu koja mi je vise mrska postala koliko se s njom usta ispiraju. Kao da ce novac odmah doci, eto djeca po Rumuniji, Danskoj, Slovackoj ne treniraju, svi gledaju samo da bosansko-hercegovacke supertalente kupuju.

Iako imamo neke talente, cinjenica je da imamo ekstremno neskolovane trenere. Kod nas je princip da se igracu koji je zavrsio karijeru ponudi da vodi omladinsku ekipu ne zato sto je dobar da prenese znanje i jer ima strast za tim vec da bi imao od cega da zivi i da mu se klub zahvali. Zato klubovi i jesu postali socijalne ustanove za zbrinjavanje takvih slucajeva. Rijetko koji nas igrac ce zaraditi novac pa biti trener. Barbarez i malo manje Konjic su ti najbolji primjer - odmah selektor reprezentacije ili trener nekog veceg BH kluba, ne d'o Bog dokazati se negdje.

Dakle, tesko da ce tu biti nekog znacajnog napretka, da ne govorim o manjku rekvizita i slicnih stvari sto je ipak relativno lahko rjesiv problem uz nesto novca.
Hadzoglu
Posts: 47
Joined: 29/03/2012 21:33

#89 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Hadzoglu »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Meni je za mnogo problema u državi sljedeća: hajdemo da vidimo kako su slične probleme rješavali "glupi" nijemci, šveđani, austrijanci, švicarci. Ne treba izmišljati toplu vodu, majka mu stara. Bitno je samo naći što sličniji slučaj našem i primijeniti uspješan model...
Pa onda prvo trebamo napraviti drzavu drzavom, jel tako?
Hadzoglu
Posts: 47
Joined: 29/03/2012 21:33

#90 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Hadzoglu »

Eborg wrote:Ranije sam otvorio jednu po meni dosta interesantnu temu koja je imala veoma zanimljivih prijedloga. Pogledajte je, možda ne bi bilo loše da i nju malo oživimo jer je usko vezana za ovu problematiku a i tiče se konkretnih stvari - Kako organizovati uspješan klub u Premijer ligi?.

Što se tiče samog preporoda BH fudbala u cjelini, ima tu više elemenata pa ću navesti samo neke od njih.

1) Donošenje Zakona o sportu. Većina ljudi isti doživljava samo kao zakonski mehanizam privatizacije klubova što i nije njegova osnovna namjena. Ovaj zakon bi prije svega trebao uvesti reda u finansiranje sporta od strane države. Također, potrebno je stvoriti i pravu podlogu za razvoj amaterskog i školskog sporta jer bez istih nema ni jakog profesionalizma a samim tim ni profesionalnog fudbala. To je zasebna i dosta kompleksna tema kojom se bavim već neko vrijeme no u globalu i hrvatski zakon koji se izrađivao 6 godina ima dosta nedostataka i sigurno će trebati dosta izmjena u istom da bi omogućio napredak. Treba regulirati nagrade, sportske objekte i mnogo različitih aspekata sporta da bi to konačno počelo ličiti na neki organizirani sistem.

2) Potrebno je efikasnije regulirati ostala zakonska rješenja poput Zakona o udruženjima i fondacijama koji imamo i na nivou BiH, entiteta i distrikta Brčko. Dakle, dodatna zakonodavna i institucionalna procedura koja je potrebna jer su klubovi i savezi tako organizovani. Znajući našu političku situaciju također veoma veliki korak. Tu su i ostali relevatni zakoni, mahom sa područja poreza i tzv. privatizacije koje je potrebno regulirati.

3) Tek nakon ova dva prethodna koraka se dolazi do teoretske šanse za privatizaciju klubova. Iako se svi zalažemo za to mislim da ne bi bilo nekog velikog pomaka samom privatizacijom no donošenje i izmjene već navednih zakona bi popravile sistem generalno. Da ne dužim previše, postoje četiri opcije:

a) Privatizacija klubova - ovo bi značilo da bi se trebali tražiti investitori koji bi trebali ulagati u klubove. Ipak, ne vjerujem da bi se isti pronašli jer naš fudbal nije dovoljno atraktivan u svojoj finansijskoj formi za bilo kakve investicije. Mislim da bi trebalo skratiti ligu i koncentrirati kvalitet, odnosno ono malo što ga je ostalo, pa bi bilo malo veće šanse da se naprave neke stvari. Privatizacija klubova kao takva je prije svega emotivni element, na papiru su naši klubovi kao udruženja pčelara, tj. nose ogromne dugove a nemaju nikakve nekretnine niti ostalu imovinu. Ovdje bi se doduše mogla pojaviti mogućnost pretvaranja dugovanja u dionice no opet i oni koji bi kupovali te dionice ne bi donijeli previše novca svom klubu. Većina nas bi kupila dionice u svom klubu za 200-300 KM no u globalu to ne bi napravilo neku značajnu razliku na duže staze, najbolji primjer je Hajduk. Privatizacijom bi klubovi najvjerovatnije izgubili mogućnost da imaju dotacije od samog grada, kantona i entiteta a u toj formi bi bili neodrživi.

b) Zadržavanje trenutne organizacije - iako svi bježimo od klubova kao udruženja fizičkih lica ("udruženja građana") po meni je to vrlo fin princip po kojem se širi krug ljudi redovnim članarinama (za razliku od kupovine dionica gdje je prihod klubu jednokratan) može uključiti u rad kluba i tako ga finansirati istovremeno ne dozvoljavajući manipulaciju istim. Izbori u radu kluba su ono što drže i Barcelonu, Real Madrid i toliko klubova u vrhu, koliko znam oni nisu privatizirani već se samofinansiraju od članarina, marketinga i takmičenja (malo je teško reći i transfera jer više potroše nego što prodaju no dobro).

c) Njemački model - po meni dosta dobro rješenje no ne znam kako bi funkcioniralo kod nas. 51% kluba je kao udruženje kojim rukovode članovi dok je 49% kluba privatizirano. Dakle, tu je i kapital ali i riječ članova/navijača koji ipak ovako mogu parirati onima sa finansijskom moći.

d) Miješani model - ovo se primjenjuje mahom u engleskim nižim ligama gdje postoje trustovi koji prikupljaju novac od navijača i kupuju dionice i tako pokušavaju dovesti privatizirani klub pod kontrolu tog udruženja koje je organizirano na demokratkim osnovama. Dakle, privatizacija klubova od strane navijača. Vrijeme će pokazati da li će to ikada biti efikasno rješenje.


4) Skraćivanje lige. O tome postoji tema ali je to potrebno i ne vidim zašto su neki toliko skeptični. Ako svaki klub u prosjeku ima 2 igrača koji nisu balvani, bolje je da se koncentriraju u 10-12 klubova nego da recimo Borac ima 5 koji igraju sa 80% volje i kapaciteta a GOŠK 1 pa ni jedni ni drugi ne mogu da napreduju niti doprinesu svojim klubovima.

Malo sam zabasao no to je generalno to. :)
Zakon donesen prije 4 godine ja mislim... I naravno taj zakon nema veze sa privatizacijom klubova.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#91 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Eborg »

Istina,no isti je na državnom nivou, koliko znam ne postoji na entitetskim nivoima tako da mnoge stvari ne može regulirati na najbolji način zbog političko-pravne situacije u kojoj se nalazimo. A i takav kakav je - isto kao da ga nema.

Što se tiče privatizacije, takav zakon treba prije svega da efikasno regulira sportske objekte i stvori neku pretpostavku za to u nekim drugim stvarima što se dalje razrađuje Zakonom o privrednim društvima ako se ne varam.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#92 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Hadzoglu wrote:
novi.dan.nova.nafaka wrote:Meni je za mnogo problema u državi sljedeća: hajdemo da vidimo kako su slične probleme rješavali "glupi" nijemci, šveđani, austrijanci, švicarci. Ne treba izmišljati toplu vodu, majka mu stara. Bitno je samo naći što sličniji slučaj našem i primijeniti uspješan model...
Pa onda prvo trebamo napraviti drzavu drzavom, jel tako?
Naravno da ne - ovdje pričamo isključivo o fudbalskim klubovima u BiH. Državu neka sređuju političari - Hrvatska i Srbija su primjer da u prilično lošoj državi možeš imati prilično uspješne klubove.
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#93 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

cyprus wrote:
novi.dan.nova.nafaka wrote:Meni je za mnogo problema u državi sljedeća: hajdemo da vidimo kako su slične probleme rješavali "glupi" nijemci, šveđani, austrijanci, švicarci. Ne treba izmišljati toplu vodu, majka mu stara. Bitno je samo naći što sličniji slučaj našem i primijeniti uspješan model...
Ponavljam - džaba model kakav god, ako nema para... A pare u fudbal neće doći sigurno dok nam je opšta ekonomija ovakva... Dakle, kakvo nam je društvo i država - fudbal je super!
a da bi dobio pare moraš privući investitore, neče niko ulagati svoj novac dok je ovakva situacija u savezu, ligi i klubovima. dakle treba prvo naći model popraviti kvalitet pa se onda možemo nadati stranim investitorima
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#94 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by cyprus »

El_comadante wrote:a da bi dobio pare moraš privući investitore, neče niko ulagati svoj novac dok je ovakva situacija u savezu, ligi i klubovima. dakle treba prvo naći model popraviti kvalitet pa se onda možemo nadati stranim investitorima
Stalno se vrtite oko saveza, klubova, lige, omladinskih pogona... Ja se ne bih na tome zadržao, jer mislim da su glavni faktori nefudbalske prirode i imaju odraz u društvu, politici, ekonomiji itd. Dok se ti segmenti značajno ne promjene, zasigurno nema šanse da do osjetnijeg napretka dođe u fudbalu...
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#95 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

cyprus wrote:
El_comadante wrote:a da bi dobio pare moraš privući investitore, neče niko ulagati svoj novac dok je ovakva situacija u savezu, ligi i klubovima. dakle treba prvo naći model popraviti kvalitet pa se onda možemo nadati stranim investitorima
Stalno se vrtite oko saveza, klubova, lige, omladinskih pogona... Ja se ne bih na tome zadržao, jer mislim da su glavni faktori nefudbalske prirode i imaju odraz u društvu, politici, ekonomiji itd. Dok se ti segmenti značajno ne promjene, zasigurno nema šanse da do osjetnijeg napretka dođe u fudbalu...
postoje dva načina da se popravi situacija u fudbalu a to je prvi da država stane na noge pa da država uleti pare i da to krene. ta varijanta otpada jer teško če ova država krenuti naprijed. drugi način je da privatizuješ klubove. a da bi ih privatiozovao moraš nešto uraditi sa gore pobrojanim jer niej niko lud da ulaže svoj novac u nešto što nevalja.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#96 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Eborg »

Može se neki novac zaraditi i u ovakvoj situaciji no nemamo nažalost ljude koji su tako kreativni i sposobni. Nisu to neke pare no reinvestiranjem istih bi se moglo nešto napraviti.
salle_eh1986
Posts: 4200
Joined: 20/08/2009 23:08

#97 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by salle_eh1986 »

Salah ad-Din wrote:Jedan rizican poduhvat, ali sigurno put za spas fudbala na Balkanu, jeste regionalna liga, privatizirati klubove, imali bi dobre sponozre i udri :D
Imali bi jednu izuzetno kvalitetnu i jaku ligu.
ne mogu da vjerujem da iza ovog teksta ti stojiš :)
po prvi put da čujem nešto pametno od tebe, hehe
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#98 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Salah ad-Din »

salle_eh1986 wrote:
Salah ad-Din wrote:Jedan rizican poduhvat, ali sigurno put za spas fudbala na Balkanu, jeste regionalna liga, privatizirati klubove, imali bi dobre sponozre i udri :D
Imali bi jednu izuzetno kvalitetnu i jaku ligu.
ne mogu da vjerujem da iza ovog teksta ti stojiš :)
po prvi put da čujem nešto pametno od tebe, hehe
Omakne mi se :D
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#99 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by Arteta »

Mozda nije prava tema na kojoj bih trebao pitati,ali moze li mi neko odgovoriti,da li je Orasje napustilo Cvajtu?
El_comadante
Posts: 7948
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#100 Re: Recept za spas BH fudbala

Post by El_comadante »

Arteta wrote:Mozda nije prava tema na kojoj bih trebao pitati,ali moze li mi neko odgovoriti,da li je Orasje napustilo Cvajtu?
nije još na granici su da ispadnu malo im fali.
Post Reply